גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

משפט נתניהו: "אי-אפשר ללטף אדם בחדר החקירה על-מנת שייתן גרסה"

ברקע המגעים להסדר טיעון, התחדש היום משפטו של רה"מ לשעבר בנימין נתניהו, ועוה"ד בעז בן-צור וז'ק חן המשיכו בחקירתו של ניר שוורץ, חוקר המשטרה של עד המדינה ניר חפץ ● בין היתר אמר שוורץ בעדותו: "חקירה היא לא דבר נעים. אי אפשר לעשות את זה באמצעות ליטופים וחיבוקים" ● בהמשך עלה להעיד חוקר המשטרה יניב פלג, שחקר גם הוא את חפץ בזמנו

ניר שוורץ מעיד בבית המשפט / צילום: יוסי זמיר
ניר שוורץ מעיד בבית המשפט / צילום: יוסי זמיר

ברקע המגעים להסדר טיעון וההתייעצויות של בנימין נתניהו ובני משפחתו אמש עם עורכי דינו בבית סנגורו, הבוקר (ב') התייצב עו"ד בעז בן-צור בבית המשפט המחוזי בירושלים להמשך המשפט. עו"ד בן-צור, סנגורו של ראש הממשלה לשעבר, המשיך לחקור בחקירה נגדית את מי שחקר את עד המדינה ניר חפץ - חוקר המשטרה מלהב 433, ניר שוורץ. סוגיית הסדר הטיעון שעל הפרק לא עלתה בדיון. בהמשך עלה להעיד חוקר המשטרה יניב פלג, שחקר גם הוא את חפץ בזמנו. 

"חקירה היא לא דבר נעים"

עו"ד ז'ק חן, סנגורו של שאול אלוביץ', חקר את שוורץ בנוגע לחקירה של איריס אלוביץ', שנחקרה כשהיא מותשת ועייפה, על מודעותו של שוורץ למצב בו מצויה הנחקרת.

עו"ד חן: "איך אתה תופס את האחריות שלך?". 

שוורץ: "האחריות שלי לדעת אם נעשה משהו חריג כשאני יוצא מחדר החקירה, ולא מילה במילה".

עו"ד חן: "האחריות שלך על כל המעטפת של הנחקר, למשל תנאיו בשב"ס, התנהלות של הכפוף שלך יניב פלג".

שוורץ: "לא כל המעטפת, לגבי פלג - נכון".

עו"ד חן הטיח בשוורץ שהוא אחראי על תנאי החקירה ותרגילי החקירה שהופעלו נגד חפץ.

שוורץ השיב: "אי-אפשר ללטף אדם בחדר החקירה על-מנת שייתן גרסה. חקירה היא לא דבר נעים, זה מצריך ממך כאדם שמסתיר משהו להוציא את מה שאתה מסתיר, אי-אפשר לעשות את זה באמצעות ליטופים וחיבוקים.

"חקירה היא לפעמים קשוחה, לפעמים הנחקר מרגיש חוסר נוחות וחוסר נעימות. אם הוא לא רוצה לספר, מנסים לשכנע אותו. זו לא אווירה של סאונה. העצורים מגיעים לחדר החקירות במצב שבו הם נמצאים. החוקרים מבצעים את העבודה שלהם, את התפקיד שלהם, את מה שהם צריכים על-מנת להגיע לחקר האמת, ולהגיע לחקר האמת זו משימה.

"אם יש חשוד שלא משתף פעולה, המאמץ החקירתי הנוסף שנדרש מכל היחידה הוא גם כן הרבה יותר מורכב, כי יש צורך לשנס יותר מותניים ולבצע פעולות נוספות. זה לא יכול לבוא בליטופים ובחיבוקים".

עו"ד  חן המשיך והטיח בחוקר שוורץ: "אתה מציג מצג כוזב לבית המשפט. ידעת והיית שותף מלא למהלכים. לוגיסטיקה - אתה לא הראש הקטן שהצגת בחקירה, עשית בכוונת מכוון להטעות את בית המשפט לא לספר על הצעדים החריפים והחריגים לשבור את רוחם של הנחקרים והחשודים כדי להשיג מטרה שסימנת להשיג מראש".

בתגובה השיב שוורץ: "אני מוחה".

"החוקרים השתילו לו זיכרון"

מוקדם יותר חקר עו"ד בן-צור את שוורץ בנוגע ללוח הזמנים שנתן ניר חפץ לפגישות שקיים עם שאול אלוביץ'. חפץ לא זכר מתי התקיימו הפגישות עם אלוביץ', בהן הפגישה החשובה לגביה סיפר כי אלוביץ' ביקש ממנו להעביר מסמך לנתניהו. בחקירת המשטרה הציג החוקר שוורץ לחפץ ציר זמנים של אירועים, שערכה המשטרה, על-מנת לסייע לו להיזכר במועדים. שוורץ הסביר כי ניסו להביא את חפץ לקבע את מועדים של הפגישות. חפץ העיד כי ציין את המועדים לפי ההיגיון ולא מתוך ידיעה.

בחקירה הנגדית טען בן-צור כי לוח הזמנים שהוצג לחפץ היה מניפוליטיבי, ורמז כי הוא נועד להטעות את העד. עו"ד בן-צור הציג את הניסיונות של המשטרה למקם את חפץ במועדים הנוחים לתזה של התביעה.

הפגנות נגד הסדר הטיעון המתגבש של נתניהו, שמתקיימות מחוץ לדיונים במשפטו בירושלים / צילום: יוסי זמיר

במסגרת החקירה הוציאה המשטרה צו לקבלת שמות הנכנסים והיוצאים למעון הרשמי למועדים בהם אלוביץ' הגיע למעון בין אוקטובר לדצמבר 2014. עו"ד בן-צור טען כי החקירה של חפץ הייתה מגמתית, כי החוקרים כיוונו את חפץ בתשובותיו ו"השתילו לו זיכרון", לאחר שלא ידע לומר מי נכח במעון בזמן הפגישה ומתי התקיימה הפגישה. בנוסף טען עו"ד בן-צור כי מהפלט שהוצא עלה כי במעון נכחו פוליטיקאים, אך הם לא נחקרו.

בימי החקירה הקודמים של החוקר שוורץ הוצג לו תיעוד חקירותיו של עד המדינה ניר חפץ ואמירותיו הקשות בבית המשפט לפיהן הופעלו עליו אמצעי לחץ פסולים, בהם צעקות, איומים, שימוש במשפחתו, הבאת אשתו לחקירה ותרגיל המקורבת שחלק מפרטיו נמצאים תחת חיסיון. חפץ תיאר את האמצעים שהופעלו עליו בחקירה כדרקוניים, והעיד כי הועברו לו מסרים מאיימים. בעדותו של חפץ הושמעה הקלטה בה נשמע שוורץ צועק: "איפה אתה חושב שאתה נמצא? 'יש לך משפחה? הם חשובים לך. אל תעשה את זה עבורך אלא עבור משפחתך".

החוקר של ניר חפץ: לא ביקשתי ממנו להחליף עורך דין

בהמשך היום עלה להעיד חוקר המשטרה יניב פלג והתייחס לאמירות שהפנה לנחקר, עד המדינה ניר חפץ. באשר לניסיון להשפיע על חפץ להחליף עורך דין, אמר פלג כי הוא לא ביקש מחפץ להחליף את עורך דינו. "מעולם לא ביקשתי ממנו. אם אתה מתכוון לשיחה של הרופא/חולה, ניר חפץ השווה את עורך דינו לרופא. אני הקבלתי את עצמי לרופא. אמרתי לו שכדאי לו לדבר עם עוד רופא".

השופט משה ברעם העיר: "זה לא מתאים לאנלוגיה". פלג הוסיף: "חד-משמעית זה מה שהתכוונתי. פעם ראשונה ששמעתי על זה היה בתקשורת. מעולם לא התכוונתי שיחליף עורך דין". 

יניב פלג / צילום: ניצן שפיר

התדרדרות מצבו הבריאותי של חפץ בחקירה

באשר למצב הבריאותי של חפץ בזמן החקירה, פלג סיפר כי רופא שבדק את חפץ אמר לו: "אני לא מבין למה הוא הגיע למצב הזה". עוד הוסיף פלג: "לא היה רופא קבוע. באחד מימי החקירה הגיע רופא. הוא פגש את חפץ, שבאותו הזמן קיבל תרופות לגירודים ולעקיצות. הרופא אמר לי שהוא כועס על המצב של חפץ, ושלא היה צריך להגיע למצב הזה. שהוא רוצה לדווח לקצין רפואה ראשי".

פלג סיפר כי "חפץ התלונן על עקיצות הפשפשים. אני הלכתי והתקשרתי לחובש כדי לבדוק אותו. לא תמיד החובש נענה לבקשתי, אני לא זוכר את התדירות שהוא ראה את החובש. החובש אמר פעם אחת שזו לא סכנת חיים, ולא הגיע. אני זוכר שמפקד היחידה אמר לי או לניר שוורץ, שנגיד שהוא שלח אותנו, ועדיין החובש לא הסכים. לא היה לי מה לעשות מעבר ללבקש".

בחקירה הנגדית הטיח עו"ד בן-צור בפלג: "אני אומר לך שהרופא ראה את חפץ לאחר 8 ימים במעצר. הרופא ראה הזנחה פושעת במצבו של חפץ".

השופט ברעם הקשה על פלג ואמר: "אמרת שהרופא כעס על מצבו הרפואי של ניר, זה מצביע על משהו לא תקין. האם הדברים של הרופא תועדו? על מה הוא כעס? האם זה קשור לאופן בו החזיקו אותו?". פלג השיב: "הדברים לא תועדו. העקיצות היו עדיין עם שלפוחיות, הרופא ראה אותן ואמר- למה הוא הגיע למצב הזה?".

החוקר פלג גם העיד כי הוא איפשר לחפץ להתגלח ולהתקלח. "מעולם לא מנעתי ממנו צורך בסיסי של אדם. החריג היה שאושר לו להתקלח. היחידה אישרה לו להתקלח, והיה לו סכין גילוח, והשגחתי עליו. לא היה משהו חריג לרעה".

לדבריו, "חפץ התבקש לחתום על טופס בו הוא מוותר על נוכחות בזמן העתקת המדיה הדיגיטלית בביתו. והוא אמר בגלל צנעת הפרט. אני לא אמרתי למה הוא מתכוון. הסברתי שצנעת הפרט תרד ב'בית השימוש של ההיסטוריה', כי זה לא מעניין את המשטרה. כי החיפוש נעשה לפי מילים.

"חפץ מעולם לא נאזק בידיים וברגליים כשהוא ביקש להתפנות, וקיבל שתייה חמה. קיבל אוכל כשביקש. אני מי שהלך להביא לו, זה היה התפקיד שלי. השתדלתי להקל עליו בחקירה. מעולם לא מנעתי ממנו גישה למזון. ידעתי איזה אוכל מועדף עליו ולהביא לו".

"בשעות הקרובות הולכת לנחות עליך פצצה שתזעזע את עולמך"

במהלך החקירה אמר פלג לחפץ כי "בשעות הקרובות הולכת לנחות עליך פצצה שתזעזע את עולמך... עד עכשיו לא שיקרתי לך, הפצצה שאתה עומד לחטוף, תאמין לי שזה יזעזע את עולמך מהיסוד. לא חושב שאתה לוקח בחשבון את הידע שלנו, מה אנחנו מסוגלים לעשות". פלג הסביר בעדותו כי "הפצצה" אליה התכוון היא "התכתבות ושיחות הוואטסאפ עם חשודים שהיו להם בתיק", שכללו את ההתכתבויות על שיבוש החקירה.

פלג נשאל למה הזכיר את משפחתו של חפץ בהקשר זה, והשיב: "אדם עם מוניטין ושם שעלול להישלח למאסר, אז על התא המשפחתי תוטל פצצה. הבן שלו היה לפני גיוס ליחידה מובחרת, ובתו למדה משפטים. זו משפחה נורמטיבית שעלולה להינזק מהמעשים של האבא". 

*** חזקת החפות: יודגש כי גם לאחר הגשת כתב האישום נגדם, ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו, שאול ואיריס אלוביץ' וארנון (נוני) מוזס מכחישים את המיוחס להם, לא הורשעו בביצוע עבירה, ועומדת להם חזקת החפות.

עוד כתבות

קריסת חומת ברלין השפיעה באופן שונה על מדינות הגוש הקומוניסטי / צילום: Reuters, Stringer Germany

החוקר שמזהיר מנהיגים: שינויים פוליטיים מדרדרים את בריאות הציבור

מקריסת הגוש הקומוניסטי ועד המשבר הפיננסי של 2008 - פרופ' מרטין מקי, מומחה לבריאות הציבור מאוניברסיטת לונדון, מסביר בראיון לגלובס את הקשר בין תהליכי שינוי פוליטיים וחברתיים במדינות לתוחלת החיים ולתחלואה ● ויש לו גם מסקנות איך אפשר להתגבר על זה

רני צים / צילום: רמי זרנגר

רני צים נפרד מאופיס דיפו: נמכרת ל-UMI לפי שווי של 80 מיליון שקל

יבואנית הרכב תעביר לידי צים כ-35 מיליון שקל, שכן רשת הציוד המשרדי נושאת חוב של 45 מיליון שקל ● על פי הערכות, צים השקיע כ-30 מיליון שקל ברכישת אופיס דיפו ב-2014

לנובו yoga i9 / צילום: יח''צ

המחשב הנייד החדש הזה יקר, אבל העיצוב מדהים והתמורה שווה

ה-Yoga 9i החדש של לנובו בא עם עיצוב יוקרתי ומרענן, סאונד חזק, וחיי סוללה טובים ● עם זאת, המחשב מושך את תשומת לב הצרכן באמצעות רעשים לא מוסברים

בחינה מחודשת בתקופת אינפלציה / אילוסטרציה: Shutterstock

צריכים לקחת הלוואה? כך תעשו את זה נכון

קצב האינפלציה השנתי מייקר את כל ההלוואות צמודות המדד, והמציאות החדשה עלולה לפגוע בכיס של כל אחד מאיתנו • כיצד הטלטלה בכלכלה העולמית משפיעה על החובות, ולמה כדאי להיות ערים במיוחד בעת הזו? • ניהול החיסכון המשפחתי: כתבה 14 בסדרה

מה יהיה פה ביום שאחרי המשבר שמסעיר את עולם ההייטק / צילום: Shutterstock

בהייטק התעלמו מהסימנים וטענו שאין בועה. האם החגיגה נגמרה?

החברות ינסו לשמר את העובדים בכל מצב, השכר המופרז יירגע, הביקוש למתכנתים ירד, ויהיה מי שייאלץ למכור גם בלי אקזיט נוצץ ● אחרי שנים של פריחה משוגעת שהובילה לשוויים עצומים נראה שהחיים בהייטק עומדים להשתנות ● פרויקט מיוחד

החקלאים מפעילים בשקט יחסי מנוף לחץ גדול, חזק ויקר הרבה יותר / צילום: Shutterstock

קבוצת הלחץ שמייצגת 5% מהאוכלוסייה ומספסרת בזכויות על קרקעות ענק במדינה

בזמן שהסתכלנו על בלימת רפורמת הפירות והירקות, החקלאים מפעילים בשקט יחסי מנוף לחץ גדול, חזק ויקר הרבה יותר ● מגזר המושבים והקיבוצים מצליח פעם אחר פעם למנוע מהמדינה זכויות לבנייה עתידית בשטחי ענק וזוכה לרווחי עתק על חשבון משבר הנדל"ן

מייסדי מאסטרסקול. מימין: מיכאל שורפ, עותני לוי, ערן קליקסמן ורועי ציקורל

קווים לדמותו של משבר 2022 והחברה שגייסה 100 מיליון דולר להסבת עובדים להייטק

מיטב המומחים משרטטים את תמונת המשבר המתהווה בענף ההייטק ● מה באמת הביא להתמוטטות חברת משלוחי המכולת אבו ● וויקס הפכה סמל של חברות טכנולוגיה שגייסו עובדים בקצב מסחרר, אולי מעבר לצרכיה ● וקמפיין גיוס העובדים של התעשייה האווירית מעורר סערה ציבורית ● השבוע שהיה ההייטק והמדע של גלובס

מימין: נטלי ברטלר, איילת זוסמן, דריה אטמנוב / צילום: איל יצהר

"ברגע שאת יורדת מהפודיום - מתחילים מחדש": יום עם נבחרת ישראל בהתעמלות אמנותית

המתעמלת שאין לה זמן לאינסטגרם, המאמנת שמתפקדת כהורה והפיזיותרפיסטית שמטפלת בפציעות ● ביקור באוהל האימונים של נבחרת ישראל בהתעמלות אמנותית ● הברזייה

ריטייל–טק / אילוסטרציה: Shutterstock

האתגר הקמעונאי: לייצר חוויה דיגיטלית בחנויות הפיזיות

בישראל פועלים יותר מ-150 סטארט-אפים של ריטייל-טק, שמנסים לתת מענה לבעיות שמטרידות קמעונאים בעידן הפוסט-קורונה ● מהדוח השנתי של דלויט ו-UST עולה כי היקף ההשקעה במיזמים הללו עמד ב-2021 על כ-2.4 מיליארד דולר, זינוק של 180% לעומת 2020, והתחזית היא שהמגמה תימשך למרות הסערות בשווקים ● הבעיה: חלק מהיזמים מעדיפים לפעול קודם כל בחו”ל

שגרירות ארה''ב בתל אביב. תורים ארוכים לראיונות לוויזה / צילום: Shutterstock

אתם מחכים חצי שנה לויזה לארה"ב, ויש מי שעושה מזה כסף

350 שקל עבור תור לעוד שלושה חודשים ו-2,000 שקל לעוד שבוע: כמה הישראלים מוכנים לשלם כדי שמישהו יסייע להם להשיג תור לראיון בשגרירות ולקבל את הוויזה הנחשקת לארה"ב

מסכים אדומים בוול סטריט / צילום: Reuters, BRENDAN MCDERMID

נעילה מעורבת בוול סטריט לאחר שמדד S&P 500 היה בשוק דובי במהלך המסחר

מדד S&P הגיע לשוק דובי במהלך המסחר לאחר שצלל במעל 20% מתחת לשיא שקבע בינואר ● נעילה חיובית בבורסות אירופה, לאחר יום של עליות חדות ● הביטקוין יורד ונסחר מתחת ל-29 אלף דולר ● בורסות אסיה ננעלו היום בעליות שערים חדות, הנג סנג טיפס ביותר מ-3%

מחאה נגד המצב הכלכלי בלבנון / צילום: Associated Press, Hussein Malla

חיזבאללה הפסיד בבחירות והוכה פוליטית אבל ממשיך לשדר עסקים כרגיל

חיזבאללה איבד את הרוב שהיה לו בפרלמנט הלבנוני ● למרות המכה הפוליטית שספג ארגון הטרור, כוחותיו הצבאיים עדיין חזקים, ואנשיו ניסו להראות זאת בשורה של הפגנות ואירועים אלימים לאחר הבחירות שנערכו בלבנון בתחילת השבוע ● בהיבט הכלכלי, ייתכן וממשלה חדשה תיפעל להגעה לפשרה עם ישראל בסוגיית מחלוקת הגבול הימי, אשר מונעת בינתיים פיתוח שדות גז במים הכלכליים של לבנון בים התיכון

הסיפורים הבולטים של סוף השבוע / עיצוב: גלובס

איך תיראה ההאטה בהייטק וכל מה שצריך לדעת על אבעבועות הקוף

האם ישראל תזכה לפטור מוויזה לארה"ב? ● איך משפיעות האינפלציה באיראן והפסקות החשמל בלבנון על ישראל ● טיפים שכדאי להכיר לפני שנוסעים לסיני ועקבה ועוד שלושה סיפורים בולטים מהסופ"ש

קמפיין הגיוס החדש של התעשייה האווירית ברמת החייל / צילום: יוסי כהן

מותר בהחלט לבקר את התעשייה האווירית, אבל מותר גם להעריך את הניסיונות לגייס אליה עובדים מוכשרים

בעולם שעדיין סובל מעודף ביקוש, אין שום פסול מכך שחברה ממשלתית מנפנפת גם באידיאלים ובציונות. הציניקנים יגחכו, אבל ימשיכו לישון בלילה רגועים בזכות המערכות שתפתח להם עלמה מהתעשייה האווירית ● כוכבי השבוע

חברי המשלחת האמריקאית והצוות הישראלי, פברואר. ישראל תידרש לשתף מידע על נוסעים / צילום: דוברות משרד הפנים

הדרך אל האושר: האם ישראל תזכה לפטור המיוחל מוויזה לארה"ב?

המשימה: השגת פטור מוויזה לארה"ב לישראלים ● המכשול: ארבע דרישות סף אמריקאיות שישראל עדיין לא עומדת בהן ● היתרון: חלון הזדמנויות נדיר שמפגיש בכירים שמחויבים לנושא בשני הממשלים ● הדרייב: ממשלה לא יציבה שעלולה להתמוטט בכל רגע ● מאחורי הקלעים של המהלך - שאחרי כמעט 20 שנה של ניסיונות יש לו סיכוי לראשונה להצליח

אבעבועות הקוף / צילום: Associated Press, Cynthia S. Goldsmith, Russell Regner/CDC

התגלה מקרה ראשון בישראל של אבעבועות הקוף. זה מה שידוע על המחלה

מקרה של אבעבועות הקוף התגלה בישראל ● איך נדבקים, איך נמנעים והאם צריך לדאוג?

מטבעות קריפטו / אילוסטרציה: Shutterstock, Dan Eady

קריסת הקריפטו חושפת עד כמה ההבטחה הליברטריאנית שלו חלולה

ללא אפשרות להחליף את הדולר, קריפטו הפך לסתם עוד נכס שאין לו את ההגנות שיש לנכסים מסורתיים אחרים בשוק

אילון מאסק / צילום: Associated Press, Ringo H.W. Chiu

ההאשמות בהטרדה מינית נגד אילון מאסק: מניית טסלה נפלה, המנכ"ל מכחיש

"Business Insider" דיווח אתמול כי SpaceX שילמה 250 אלף דולר ב-2018 לדיילת שהתלוננה שמאסק הטריד אותה מינית ● מניית טסלה הגיבה בנפילה של 6% והשלימה צניחה של כ-13% בשלושה ימים

אבעבועות הקוף / צילום: Associated Press, Cynthia S. Goldsmith, Russell Regner/CDC

היכן התגלתה מחלת אבעבועות הקוף ומה ניתן לעשות נגדה

מדובר במחלה דומה לאבעבועות שחורות אך פחות קטלנית ● 8 מקרים אותרו בבריטניה מתחילת מאי ● הדיווחים מבריטניה מעוררים עניין ומטרידים מעט, שכן החקירה האפידמיולוגית מעלה כי המחלה הופיעה גם אצל אנשים שאינם קשורים אלה לאלה ושלא ביקרו בניגריה, בה המחלה מפושטת

עדיאל שמרון / צילום: איל יצהר

מנכ"ל רמ"י לשעבר עובר לשוק הפרטי: "בתוכניות דיור אסור להוריד את הרגל מהגז"

עדיאל שמרון, שהיה מנהל רשות מקרקעי ישראל, מונה לאחרונה לנהל את הזרוע לדיור להשכרה המשותפת לחברת הנדל"ן עץ השקד ולקבוצת הראל ● בראיון לגלובס הוא אומר: "השינויים התכופים מקשים גם על זרועות הממשלה וגם על החברות בשוק"