גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

האם ארה"ב נמצאת על סף מלחמת אזרחים?

ישנם כמה תרחישים לא בלתי סבירים לפריצה של מלחמת אזרחים בארה"ב סביב בחירות 2024 ● 160 שנה חלפו מאז הקודמת, והפצעים העמוקים שהיא פערה טרם הגלידו

ההסתערות על הקפיטול בינואר שעבר. נאמני טראמפ  מנסים לפרוץ מחסום משטרתי / צילום: Associated Press, John Minchillo
ההסתערות על הקפיטול בינואר שעבר. נאמני טראמפ מנסים לפרוץ מחסום משטרתי / צילום: Associated Press, John Minchillo

המילים "מלחמת אזרחים" מופיעות עכשיו בתקשורת האמריקאית בתדירות המעוררת אי נוחות. שני ספרים יצאו באותו החודש עצמו, החוזים מלחמה כזאת, אחד על יסוד מחקר אקדמי ואחר על יסוד אינטואיציות עיתונאיות. ביקורות על הספרים מעוררות טענות וטענות־נגד, המתארחות בעמודי הדעות של חשובי העיתונים.

סנאטורית דמוקרטית מן האגף המתון של מפלגתה הזהירה בשבוע שעבר בנאום במליאת הסנאט, כי "מחלת הפילוג" מתפשטת בגופה של ארה"ב. צירת בית נבחרים רפובליקאית מן הימין הקיצוני קראה בסוף החודש שעבר ל"גירושים לאומיים" (National Divorce) בין המדינות "האדומות" (רפובליקאיות) ל"כחולות" (דמוקרטיות).

בשבוע שעבר, הבולשת הפדרלית עצרה את המנהיג של קבוצה קיצונית, הקוראת לעצמה "שומרי השבועה". הוא ואנשיו מואשמים שהשתתפו בהתקפה על משכן הקונגרס, בינואר שעבר.

על פי מסמכים שהוגשו לבית המשפט, המנהיג חזר ודיבר באוזני אנשיו על הצורך להתכונן למלחמת אזרחים. ביום הבחירות לנשיאות, בנובמבר 2020, הוא אמר להם: "אנחנו לא נוכל להשיג את זה בלי מלחמת אזרחים... הכינו את עצמכם, גופנית ונפשית". ערב השבעת ג'ו ביידן, לפני שנה, הוא אמר לשותפיו להתארגן צבאית נגד הממשל החדש. "אחרי זה... אם שום דבר לא יקרה... זו מלחמה... מלחמת אזרחים 2.0".

לגיטימיות ללא-לגיטימי


מלחמת האזרחים 1.0 היא כמובן שזו שפרצה ב-1861, ארכה ארבע שנים, עלתה בחיי 750,000 חיילים, הרסה שורה של מדינות דרומיות, שחררה את העבדים אבל לא הצליחה לקבע את זכויותיהם האזרחיות, ופערה פצעים עמוקים שלא הגלידו עד עצם היום הזה.
מדינות הצפון, שניצחו במלחמה ההיא, קנו את שיתוף הפעולה של לבני הדרום המובס באמצעות הסכמה של כמעט 90 שנה לאפליה גזעית ממוסדת נגד שחורי הדרום.

הוויתור איפשר לדרום לטהר את מנהיגיו מאשמה, ולהתחיל פולחן פומבי של "היעד האבוד" (The Lost Cause). מפעם לפעם נשמעו קריאות לחזור ולפרוש מארה"ב, אבל הן היו שוליות ומעוטות משקל.

מה אם כן מעניק להן משקל עכשיו? כמובן, דונלד טראמפ הוא המעניק. הוא לא קרא במפורש למלחמת אזרחים, אבל הוא העניק לגיטימיות לרעיון הלא-לגיטימי, והוציא אותו מן השוליים. הוא הנשיא לשעבר הטוען שהדמוקרטיה האמריקאית קרסה, ובארה"ב שולטת ממשלה לא חוקית, מכוח בחירות מזויפות. אל נכון הוא מכין את הקרקע לטענות דומות בעקבות כל בחירות, שהמפסידים בהן לא יסכימו עם תוצאותיהן.

בין התרחישים הסבירים ביותר למלחמת אזרחים (במידה שאיזשהו תרחיש יכול להיות סביר) נמצא זה של 2024: טראמפ חוזר ומתמודד על הנשיאות, וחוזר ומפסיד בהן; חוזר ומודיע שהן זויפו, אבל הפעם מורה לתומכיו המאורגנים להתנגד באלימות. המדינות האדומות מסרבות להכיר בתוצאות, ודוחות את סמכותו של הנשיא הנבחר.

זה אגב יכול להיות גם הפוך: המועמד הדמוקרטי, יהיה אשר יהיה, זוכה ברוב הקולות בבחירות, בהפרש ניכר, אבל טראמפ מנצח בחבר האלקטורים ברוב דחוק. זה קרה שלוש פעמים ב-21 השנה האחרונות. המדינות הכחולות מסרבות להכיר בסמכותו, וההמשך מי ישורנו.

התרחיש החמור ביותר, והרה־הסכנות ביותר: בעקבות שינוי של חוקי בחירות ב-16 מדינות בשליטה רפובליקאית, הסמכות לאשר את התוצאות עברה לידי האסיפות המחוקקות המקומיות, הנמצאות כיום בשליטת הרפובליקאים. האסיפות האלה מוסמכות לבטל תוצאות, אם הן מוצאות בהן דופי.

שערו בנפשכם אסיפות מחוקקות בפנסילבניה, במישיגן, בוויסקונסין, באריזונה, בג'ורג'יה פוסלות מאות אלפי קולות, ומעבירות את המדינות מן הטור הדמוקרטי אל הטור הרפובליקאי. או־אז מדינות כחולות, בייחוד לאורך החוף המערבי ובצפון החוף המזרחי, מסרבות להכיר בתוצאות הבחירות. בבוא ינואר 2025 הן משביעות נשיא מקביל, ומזמינות הכרה בין לאומית. תוהו בוהו, ורוח אלוהים אינה מרחפת על פני שום תהום.

ה"פתאום" אינו כה פתאומי

בנסיבות כאלה פרצה מלחמת האזרחים הקודמת. נצחונו של לינקולן ב-1860 אמנם לא הועמד בספק, אבל 11 מדינות דרומיות סירבו לקבל את סמכותו, ופרשו. הן אגב לא התכוונו למלחמת אזרחים. הן קיוו שהצפון יקבל את הפירוק. לא יצא להן.

אבל מלחמות אזרחים אינן רק עניין לאי-הסכמה על תוצאות בחירות. כדי שאזרחים, שכנים, אולי בני אותה המשפחה, ירימו נשק אלה נגד אלה, צריכה להתמוטט ההסכמה החברתית, וצריכה להתחולל דמוניזציה הדדית. הדברים האלה יכולים להתרחש לאטם, גם אם תוצאותיהם מתחוורות "פתאום". יוגוסלבים מכל האומות ומכל הדתות חיו אלה לצד אלה במשך עשרות שנים לפני שהתחילו לשחוט אלה את אלה, "פתאום".

דייוויד ברוקס, בעל טור ימני (ממתנגדי טראמפ) כתב ב"ניו יורק טיימס" בשבוע שעבר: "בשעה שנראה כי גוברת איבתם של האמריקאים אלה כלפי אלה, באותה השעה גם פוחתת התעניינותם אלה באלה". הוא מצטט נתונים על הירידה בתרומות למטרות צדקה. לפני 20 שנה, שני שלישים מכל המשפחות בארה"ב תרמו. ב-2018 השיעור פחת עד 50%.

"נראה שמתרחש משהו קודר יותר ועמוק יותר - אבדן ארוך טווח של סולידריות, עלייה ארוכת טווח בהתנכרות ובאיבה. אלה החיים בחברה, המתפרקת לא רק מלמעלה למטה, כי אם גם מלמטה למעלה... התפוררות המרקם החברתי".

את הדברים האלה עצמם אפשר להגיד לא רק על ארה"ב. אני חושב שהם מצלצלים מוכרים מאוד גם בישראל. הם מסכנים שורה של דמוקרטיות במשבר. אבל בארה"ב הם מפחידים במיוחד. שלומה של אמריקה חשוב לא רק לאמריקאים. נסו נא לחשוב איפה היה העולם החופשי בלי אמריקה במאה השנה האחרונות. אפשר שהוא פשוט לא היה.

עוד כתבות

בנק מזרחי טפחות / צילום: איל יצהר

כפי שנחשף בגלובס: מזרחי טפחות עוצר את חלוקת הדיבידנד

למרות שבמזרחי טפחות רשמו רווח שיא ברבעון הראשון, החליטו בבנק שלא לחלק דיבידנד בגין רווחי הרבעון הראשון - בהתאם להערכות שפורסמו בגלובס בתחילת השבוע ● הבנק רשם צמיחה של 14% בתיק המשכנתאות ותשואה להון מרשימה

מודל עסקי כושל ומסיבות ראווה. משבר ההייטק / צילום: Shutterstock, Tomas Simkus

מודל עסקי כושל ומסיבות ראווה: חטאי הסטארט־אפים שהובילו למשבר בהייטק

השקעות בלי בדיקה מינימלית, בזבוז על דברים שלא תורמים ליעילות ומודל שמייצר יותר הפסדים מרווחים ● אלו חלק מהפרקטיקות הבעייתיות שהשתרשו בשוק הסטארט־אפים בהשפעת הכסף הזול ● כעת, התקופה מגיעה לסופה, חברות סוגרות פעילות ומפטרות עובדים, והשוק מתעורר מהאשליה

סמדר ברבר צדיק / צילום: רמי זרנגר

הבנק הבינלאומי: גידול של כ-6% ברווח ל-322 מיליון שקל

הצמיחה ברווח התאפשרה על רקע גידול של 14.7% באשראי ביחס לרבעון המקביל אשתקד • הבנק יחלק דיבידנד בגובה 50% מהרווח לאור שיעור עודפי ההון הגבוהים במערכת

עובדי המגזר הציבורי / צילום: Shutterstock

נשארנו עם הבינוניים: מודל השכר הציבורי כשל

למה בעצם שבוגר תואר באדריכלות, בתכנון ערים או בהנדסה אזרחית יבוא לעבוד במחלקת הנדסה ותכנון של עירייה כלשהי אם הוא יכול להשתכר לפחות פי 2 בעולם הגדול? ● הפתרון - חריש עמוק במודל השכר והתגמול - ידוע ומוכר לכולם. אבל בשביל זה צריך ממשלה חזקה ונחושה

עידן וולס, מנכ''ל קבוצת דלק / צילום: רון קדמי

רווח של 2.5 מיליארד שקל ברבעון הראשון לקבוצת דלק

שווי קבוצת דלק של יצחק תשובה קפץ פי 15 תוך שנתיים ונושק ל-10 מיליארד שקל, משפל של 652 מיליון שקל בפרוץ המגיפה ● היעד הבא של הקבוצה הוא להנפיק את חברת הנפט מהים הצפוני אית'קה לפי שווי של 6 מיליארד דולרים לפחות

שי נבו ועופר גרינבאום / איור: גיל ג'יבלי

בניגוד לעמדת בנק הפועלים: פועלים אי.בי.אי מאשרת תגמול לבכיריה בכ-22 מיליון שקל

למרות התנגדות בעלי מניות המיעוט באסיפה בחודש שעבר, ומכתב חריף נגד הצעד מטעם הבנק, המחזיק בכ-27% מחברת החיתום, החליטו הדירקטוריון וועדת התגמול לאשרר את תנאי שכרם של המנכ"ל ומנכלי החברה הבת ● פועלים אי.בי.אי: "ב-4.5 השנים האחרונות עשו מנהלי החברה עבודה מעולה והובילו אותה להישגים מרשימים"

שאול גולדשטיין / צילום: רפי קוץ

אחרי שנה בלי מנכ"ל: חברת ניהול החשמל הממשלתית ממנה את שאול גולדשטיין

גולדשטיין כיהן כמנכ"ל רשות הטבע והגנים בעשור האחרון ● החברה הממשלתית נגה הוקמה במסגרת הרפורמה במשק החשמל ותפקידה לנהל את מערכת החשמל הארצית

קלפי אלקטרונית בבחירות להסתדרות / צילום: תמונה פרטית

הבחירות להסתדרות בעיצומן: המירוץ בין בר-דוד לעיני יוכרע הלילה

בהסתדרות חברים 601 אלף בעלי זכות הצבעה ונכון לשעה 14:00 הצביעו כ-162 אלף מתוכם, שמשקפים אחוז הצבעה של כ-27% ● בארגון מקווים לפרסם את התוצאות הסופיות עוד הלילה ● זוהי הפעם הראשונה שהבחירות בהסתדרות נערכות באופן ממוחשב ולא במעטפות עם פתקים

אופני שליחויות של גראבהאב בניו יורק / צילום: Shutterstock

סמנכ"ל התפעול של ענקית המשלוחים גראבהאב: "עוד לא הוקם שירות רווחי שמתמחה במשלוחי נוחות"

על רקע הפיטורים בחברות המשלוחים המהירים, אריק פרגוסון, סמנכ"ל התפעול של ענקית משלוחי הארוחות האמריקאית גראבהאב, מדבר על האינפלציה, היציאה מהקורונה ועל שאלת הרווחיות ● פרגוסון איננו שולל את ההתכנות הכלכלית של משלוחים מהירים או משלוחי מוצרי נוחות, אך טוען כי עדיין לא נמצא המודל שיהפוך אותן לרווחיות

חייל אוקראיני בשדה חקלאי סמוך לקייב / צילום: Shutterstock

כדי לייצא דגנים: הצעה אירופית "לפרוץ" את המצור הימי על אוקראינה

אוקראינה היא אחת מיצואניות החיטה הגדולות בעולם, אך אפשרויות היצוא שלה נחסמו בשל המצור הימי שמטילה רוסיה על הנמלים שלה ● בליטא מציעים ליצור שיירה של ספינות-קרב על ידי "קואליציה מערבית" של מדינות, שתלווה את יצוא החיטה והדגנים האחרים מאוקראינה ● שרת החוץ הבריטית לא פסלה את ההצעה, ואף אמרה כי "בריטניה עובדת על פתרון דחוף להוציא את הדגנים מאוקראינה"

הציבור מתנפל על ההלוואות / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

שוכרי הדירות ישלמו את מחיר העלאת הריבית

עוד לא ברור אם העלאת הריבית תצנן את שוק רכישת הדירות, אך כבר עושה רושם שהיא תתדלק את שוק השכירות הבוער ● הבעיה היא שהממשלה נראית כתקועה בקונספציה של מתן עדיפות לרוכשי דירות על חשבון השוכרים, וקשה לראות אותה משנה את הגישה

איציק אברכהן, מנכ''ל שופרסל היוצא / צילום: איל יצהר

מי מנסה לעכב את אסיפת המניות שתסלול את חזרתו של אברכהן לשופרסל?

בעל מניות ברשת שופרסל, שלא הזדהה בשמו, פנה לחברה בטענה לאי סדרים ודרש כי אסיפת בעלי המניות הקרובה תידחה ● האסיפה נקבעה ל-21 ביוני, ובמסגרתה תתקיים גם הצבעה על חזרתו הצפויה של איציק אברכהן, המנכ"ל לשעבר

סוחר בוול סטריט עוקב בחשש אחר הנתונים / צילום: Associated Press, David L. Nemec/New York Stock Exchange

השוק עדיין מחפש תחתית, בזמן שמכירת החיסול של המניות נמשכת

נתונים מהשוק האמריקאי ממשיכים לרמוז כי עד כה מכירות המניות השנה לא גרמו שינוי בהתנהגות המשקיעים, כפי שקרה במקרים קודמים ● עם זאת, האנליסטים מתקשים לחזות מתי תסתיים קדחת המכירות: "הדברים ימשיכו להיות גרועים יותר לפני שישתפרו"

הבורסה בת''א / צילום: שלומי יוסף

הבורסה ננעלה באדום כהה: ת"א 35 ירד 2.2%, ת"א 90 נחתך 3.2%

מדד נדל"ן ירד 3.5% ומדד רשתות איבד 3.4% ● מדד הבנקים השיל 1.8% ומדד פיננסים ירד 2% ● דוחות: לאומי, בזק, קבוצת דלק, מזרחי טפחות ואלביט מערכות פרסמו תוצאות ● הדולר נחלש ב-0.2% ושערו היציג נקבע על 3.34 שקלים

אורי יוגב / צילום: יונתן בלום

לאחר שעתר: אורי יוגב יוכל לעיין בבקשה לשיתוף הפעולה בין חברות הסלולר

בקשת חברות הסלולר לשיתוף פעולה בהקמת אתרים לרשות התחרות, הובילה לעתירה של חברת תיבר מקבוצת אלומה בראשות אורי יוגב, שביקשה לראות את הבקשה אך סורבה ● לאחר שעתרה, הסכימו החברות כפשרה לחשוף חלק מהמסמכים

סנאפ / צילום: Shutterstock

סנאפ פרסמה אזהרה חריגה, צנחה ב-43% והרעידה את התעשייה כולה

חברת המדיה החברתית הזהירה כי היא צפויה לפספס דרמטית את תחזית הרווח וההכנסות ● ההודעה יצרה תגובת שרשרת שהפילה את המניה ביותר מ-40% ופגעה גם ביתר החברות שנהנות מפרסום ברשת כמו פייסבוק וגוגל שירדו בחדות

מאגר גז לחופי קפריסין / צילום: Reuters, Cyprus Public Information Office

שותפות אפרודיטה מקדמות פיתוח המאגר בטרם הושגה הסכמה עם ישראל

מאגר אפרודיטה נמצא במחלוקת כבר עשר שנים בין מדינת ישראל וקפריסין ● ישראל מתנגדת ליצוא של עוד גז, אך השותפות במאגר - וכן ממשלת קפריסין - רוצות להפעיל בו אסדת קידוח כבר ב-2023 ● לגלובס נודע כי בשבוע שעבר נפגשו בעלי הזכויות במאגר עם שרת האנרגיה, קארין אלהרר, בפעם הראשונה

ערן דוידי, מנכ''ל משרד המשפטים / צילום: דוברות משרד המשפטים

דוח חדש קובע: ישראל מובילה בפיקוח על מטבעות וירטואליים

כוח המשימה הבינלאומי למאבק בהלבנת הון ומימון טרור, ה-FATF, פרסם דוח חדש בו  נבחן פעילויות ישראל במשטר איסור הלבנת ההון ומימון הטרור ● ישראל עלתה גבוה בתחומי טכנולוגיות חדשות בדגש על מטבעות וירטואליים, ובתחומי שיתוף פעולה בין גופי האכיפה בישראל

מתוך האירוע של קרן אמיתי / צילום: amiti

עצות ליזם המבולבל: "האתגר הגדול הוא מבול אינסופי של עצות סותרות לחלוטין"

קרן ההון סיכון אמיתי ונצ'רס החליטו לערוך אירוע מיטאפ בתל אביב כדי לעזור לקהילת היזמים עם רכבת ההרים הרגשית והאתגרים שסטארט-אפיסטים רבים עוברים ● וגם: הסטארט-אפ Elevation ועמותת "עתידנא" משיקים תוכנית הכשרות חינמית לשילוב צעירים מהחברה הערבית בהייטק ● אירועים ומינויים

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: סיון שחור, ענבה, לע''מ

נשמע מוכר: חוק ההסדרים חושף בעיקר תוכניות ישנות של האוצר

באוצר מתכונים להעביר בצמוד לחוק תקציב המדינה ל-2023 גם חוק הסדרים עם כ-30 רפורמות ● בין הרפורמות: מס נסועה במקום בלו ● אלא שהאוצר כבר ניסה לקדם חלק משמעותי מהרפורמות הללו ונכשל, ובמצב הפוליטי הנוכחי - ספק אם גורלן יהיה שונה