גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בית ההשקעות אופנהיימר: "מחצית מהחברות הישראליות בוול סטריט ירדו במעל 50% מהשיא"

לדברי סרגיי וסצ'ונוק, אנליסט אופנהיימר, המעבר ממניות צמיחה למניות ערך פוגע מאוד בחברות הטכנולוגיה מישראל ● "ריבית אפסית תומכת בתמחורים גבוהים יותר לחברות צמיחה, ולכן האמירות על הכוונה להעלות ריבית הן הגורם המרכזי לירידות בהן"

סוחר בבורסת ניו יורק. מניות הטכנולוגיה אינן חביבות כבעבר על המשקיעים / צילום: Associated Press, Richard Drew
סוחר בבורסת ניו יורק. מניות הטכנולוגיה אינן חביבות כבעבר על המשקיעים / צילום: Associated Press, Richard Drew

כבר מספר חודשים שמניות הטכנולוגיה אינן חביבות כבעבר על המשקיעים בוול סטריט, לאחר העדנה לה זכה המגזר בתקופה של תחילת המגפה. מדד נאסד"ק איבד 9.7% מאז השיא שאליו הגיע בחודש נובמבר האחרון ויש לא מעט חברות (בהן גם ישראליות) שאיבדו חלק ניכר משוויין מאז השיאים שרשמו בשנה החולפת.

"בהחלט יש שינוי בטעמי המשקיעים", אומר סרגיי וסצ'ונוק, אנליסט בכיר באופנהיימר ישראל. "בגדול, התהליך התחיל עם האמירות של יו"ר הפד ג'רום פאוול על הכוונה להעלות ריבית, אמירות שהיו קצת יותר אגרסיביות בישיבת הפד האחרונה. היסטורית, יש קשר הפוך בין תשואות האג"ח הארוכות לתמחורי החברות. ריבית אפסית תומכת בתמחורים גבוהים יותר לחברות צמיחה, ולכן האמירות הללו הן הגורם המרכזי לירידות בהן. מבחינת הפעילות של החברות עצמן, יש כאלה שחוו האטה, אבל גם אלה שלא חוו האטה ירדו - התהליך הוא כללי".

תהליך מקביל שהוא מזהה הוא ציפיית המשקיעים להתאוששות כלכלית מהירה יותר לאחר משבר הקורונה. "למרות גל התחלואה בארץ ובעולם, השוק מתנהג כאילו הקורונה כבר נגמרה, בכל אפיקי ההשקעה", אומר וסצ'ונוק.

"אנשים יוצאים מנקדות הנחה שסגר כבר לא יהיה, ולומדים לחיות לצד הקורונה. גם התחלואה היום פחות קטלנית מאשר בגלים הקודמים, העלייה בתמותה מוגבלת, החיסונים עובדים, אז אין השפעה מאקרו-כלכלית. רואים האצה בצמיחה ואינפלציה, אז המשקיעים מחפשים אפיקים של כלכלה ישנה - שהיו מתחת לרדאר בוודאי בשנתיים של הקורונה, אבל גם לפני כן".

 

"המניות המזוהות עם הקורונה יורדות"

לדבריו, שיפור במצב המאקרו-כלכלי ישפיע לטובה יותר על חברות הערך, חברות שקשורות לפעילות המאקרו-כלכלית מתעשיות כמו אנרגיה, בנקאות, חלק מתעשיית הצריכה. "הן פחות קשורות לסיפורי צמיחה ייחודיים של כל חברה", אומר וסצ'ונוק.

"בקורונה זה היה הפוך: הייתה צמיחה שלילית חזקה, והמשקיעים הלכו לאפיקים 'חסיני קורונה', שהצליחו לצמוח גם בתנאי מאקרו קשים. היו כמובן גם חברות שנהנו ישירות מהמצב, כמו זום או מודרנה. המניות שהיו מזוהות עם הקורונה יורדות עכשיו הכי חזק".

בהקשר זה הוא מוסיף כי בשנה האחרונה מחצית מכ-100 חברות ישראליות שנסחרות בוול סטריט (לא רק החדשות) ירדו מעל 50% מאז השיא שאליו הגיעה המניה, ופחות מ-20% ירדו בשיעור חד-ספרתי.

"כבר קרוב לשנה, זום במגמת ירידה. בין הישראליות אלו Wix, פייבר ולייבפרסון. גם אם הן ממשיכות לצמוח, למשקיעים לא כל כך אכפת, אבל ברור שיש פה גם האטה בצמיחה. נתון הצמיחה הגיע לשיא ברבעון השני של 2021 (צמיחה ביחס לרבעון מקביל), ומאז ברוב החברות יש האטה בקצב הצמיחה. הרבעון השני של 2020 היה השפל של הקורונה, ואז החל רכש מסיבי של פתרונות תוכנה, ענן, וידאו, סייבר וכדומה. חלק מהרכש אמור להגיע לנורמליזציה ולרדת ב-2022, אחרי שארגונים עשו רכש של עשור בשנה אחת".

איך המעבר מחברות צמיחה לחברות ערך אמור להשפיע על השוק באופן כללי?
"צריך להסתכל על הנתח של חברות צמיחה בכל מדד. בארה"ב המדד מאוד מוטה טכנולוגיה וחברות צמיחה. זה הנתח הכי גדול במדד S&P 500, כ-30%. אם לוקחים בחשבון את מניות הצמיחה שמעבר לסקטור הטכנולוגיה, כמו אמזון, טסלה, פייסבוק וגוגל שהן בסקטור שירותי התקשורת למשל - יכולים להגיע לקרוב ל-50% מהמדד.

"כלומר, אם נראה עכשיו ירידה ב-50% מהמדד, אנחנו חייבים ששאר המניות יתפקדו יותר טוב, וזה קשה. כרגע השוק הולך למטה כי המשקל של מניות הצמיחה גבוה יותר ממשקל מניות הערך. זה כמובן יכול להשתנות עם הזמן. אגב, הבורסה המקומית היא דוגמה הפוכה - לאפיקי הצמיחה יש נתח לא גבוה יחסית, אז דווקא בחצי השנה האחרונה הבורסה בת"א התחילה לפתוח פער מול המדדים הגלובליים".

 

"זה הזמן לבחור את הסיפורים האיכותיים"

המעבר ממניות צמיחה למניות ערך מזכיר לווסצ'ונוק את המצב אחרי התפוצצות הבועה ב-2000, אך הוא מדגיש שלא מדובר באותם ממדים, והחברות אז לא היו חזקות כמו חברות כיום.

מה המשמעות של המצב הנוכחי בהקשר של חברות הטכנולוגיה הישראליות שהנפיקו ב-2021 בארה"ב?
"כל החברות הישראליות שהונפקו הן חברות צמיחה ולא חברות ערך, לכן המעבר ממניות צמיחה לערך מאוד פוגע בהן. בעיקר במניות החדשות שעוד לא הספיקו לבנות בסיס משקיעים. הרי אם משקיע נכנס בהנפקה באופן אופורטוניסטי, פחות אכפת לו למכור את המניה. זה ייקח זמן, החברות צריכות לבנות בסיס משקיעים, וזה דווקא זמן טוב מאוד להרבה משקיעים להתחיל להסתכל על ההזדמנויות שיש".

לדברי וסצ'נוק, "יש הרבה מאוד הזדמנויות השקעה. נכון שכשיורד גשם כולם נרטבים, אבל זה הזמן לבחור בין סיפורים איכותיים לכאלה שהם פחות. לא כל ההנפקות בשנה האחרונה היו של חברות מאוד איכותיות, גם בארץ וגם בחו"ל, וצריך לראות מי יצליח לשמר צמיחה גבוהה לאורך זמן. אם הצמיחה היא רק בגלל הקורונה - זה פחות מעניין".

עוד כתבות

ריצ'ארד קווסט / צילום: CNN

ריצ’רד קווסט יודע בדיוק למי צריך להקשיב כדי לדעת מה יקרה לכלכלה ובטוח: "בעוד שנה נהיה במיתון"

ריצ'רד קווסט, הפרשן הכלכלי הבכיר של CNN, מרגיש בכנס הפורום הכלכלי העולמי "תחושת מציאות וכובד משקל שלא ראיתי קודם" ● בראיון לגלובס הוא מספר על רוחות המלחמה המורגשות בכנס יוצא הדופן, על הסוגיות שזזו הצידה אך עוד ישובו לבמה, וגם על מצב העיתונות ותפקידה

הסוד השמור של עולם היהלומים / צילום: Reuters, Uli Deck

האם היהלומים שלכם באמת טבעיים? הסוד של התעשייה נחשף

סרט דוקומנטרי חדש של במאי שרק רצה לספר סיפור מעניין חשף כמעט באקראי את מה שניסתה להחביא תעשיית היהלומים העולמית במשך שנים: לתוך משלוחי היהלומים הטבעיים מסתננים יהלומים סינתטיים שנמכרים במחיר מלא ● האם זה יצליח לערער את הענף

מייסדי סטארקוור: אלי בן־ששון ואורי קולודני / צילום: נטלי שור

קרן ההון סיכון המפורסמת מזהירה ממשבר ארוך, אבל תחום אחד עדיין פורח

קרן סקויה, שנחשבת לאחת הגדולות והנחשבות בעמק הסיליקון, המליצה ליזמים שלה להתכונן למשבר ממושך ● ועדיין הסטארט-אפים בעולמות הקריפטו ממשיכים לגייס מימון גבוה בשווי חלומי, כמו זה שקיבלה השבוע חברת הקריפטוגרפיה הישראלית סטארקוור ● השבוע שהיה בהייטק ומדע

יאיר לפיד, יש עתיד / צילום: כדיה לוי

כשלפיד התנגד לגיוס חרדים ונתניהו לבנייה בירושלים

הכנסת סערה השבוע סביב החלטת האופוזיציה להתנגד לחוק "ממדים ללימודים", אבל איך נראו הדברים בעבר הלא רחוק כשהמצב היה הפוך? ● חזרנו לכנסת ה-20 וגילינו שהיא אמנם הייתה פחות מקוטבת, אך גם בה האופוזיציה לא היססה להתנגד לחוקים "ראויים" ● וגם: מה גרם לראש האופוזיציה נתניהו להצביע נגד בנייה במזרח ירושלים?

איתמר דויטשר, מנכ''ל קבוצת אלקטרה / צילום: טל גבעוני

באלקטרה לא מרגישים האטה: "אם כבר אנו רואים שקצב הפעילות רק גדל"

התייקרות התשומות ועליית הריבית לא השפיעה על אלקטרה: "בתחום הבנייה למגורים, נכון לנקודת הזאת לקראת סוף חודש מאי, אנחנו לא רואים עדיין שינוי או פגיעה בפעילות", אמר המנכ"ל איתמר דויטשר

שרת הכלכלה אורנה ברביבאי, ומקבילתה המצרית

אושרה התוכנית לחיזוק הקשרים עם מצרים. המטרה: הכפלת היקף הסחר

הממשלה אישרה תוכנית לחיזוק הקשרים הכלכליים עם מצרים ● בתוכנית נכלל שיתופי-פעולה במחקרים ופיתוחים, יבוא מזון ודגים, הגדלת היצע הטיסות והתיירות, הגדלת יצוא ידע וטכנולוגיה ועוד הרבה

טרייפל משמש / צילום: Shutterstock

שבועות טבעוני: מתכון שגם אוכלי גבינות יעמדו בתור כדי לקבל פרוסה ממנו

זה שאתם נמנעים ממוצרי חלב לא אומר שאתם לא יכולים ליהנות מקינוח לשבועות: 
טרייפל טבעוני עם ליים ומשמשים. תרשמו מתכון

אלדד קובלנץ / צילום: יונתן בלום

קובלנץ הוחלף: טל פרייפלד מונתה לממלאת מקום מנכ"ל תאגיד השידור "כאן"

לאחר שתביעתו של קובלנץ להוציא צו מניעה נגד פיטוריו נדחתה, הודיע יו"ר מועצת התאגיד גיל עומר על מינוי פרייפלד ● "יחד עם ההצלחות המקצועיות, על השידור הציבורי להוות דוגמה ומופת אף בתחום יחסי וסביבת העבודה", כתב היו"ר לעובדי התאגיד

חצי שעה של השראה. סוד החברות שמצליחות דווקא בתקופות של משבר כלכלי / צילום: מנחם רייס

מגוגל ופייפל ועד מקדונלדס ועליבאבא: הסיפור של החברות שהצליחו לפרוץ בזמן משבר כלכלי

על רקע החששות ממשבר מתקרב, כדאי להיזכר שחברות מצליחות רבות פרצו ועלו דווקא בתקופות של משבר כלכלי, מגוגל ופייפל ועד מקדולנד ונוטלה, Airbnb ועליבאבא. מה הסוד שלהן?

מחירי הנדל''ן יצאו משליטה? / צילום: Shutterstock

אלף השקלים שעשויים לבלום את העלייה המטאורית במחירי הנדל"ן

במקום שהציבור יסמן תקרה למחירי הנדל"ן, הוא מאותת לשוק שאין סכום שהוא לא ישלם בשביל לקנות בית ● העלאת הריבית צפויה לייקר החזר משכנתה ממוצעת בכאלף שקל בשנה וכדי שהיא תצנן את מדד מחירי הדיור, הרוכשים צריכים להחליט שאלה אלף שקל יותר מדי

מצעד הגאווה יתקיים ביום שישי ה- 10 ביוני, והוא האירוע המרכזי והמסכם של אירועי הגאווה בעיר המתקיימים בימים אלה / צילום: Shutterstock, ColorMaker

שבועיים למצעד הגאווה בתל אביב: האם עשרות אלפי תיירים בדרך?

סגנית ראש עיריית תל אביב ומחזיקת תיק התיירות בעיר, ציפי ברנד, מעריכה כי תל אביב תתמלא בכ-15 אלף תיירים שיגיעו ממדינות שונות: "תל אביב היא אחת הערים הראשונות שחוזרת לקיים את מצעד הגאווה, אחרי שנתיים של סגרים ושמיים סגורים"

פרופ' יו מונטגומרי / צילום: תמונה פרטית

החוקר שגילה על הר הפומורי מה אנחנו צריכים כדי לשרוד בטיפול נמרץ

פרופ' יו מונטגומרי, רופא וחוקר של הישרדות בתנאי קיצון, יצא לבדוק מה גורם לאנשים מסוימים לשרוד ולאחרים למות, ומה אפשר ללמוד מזה על טיפול בחולים במחלות קשות ● אבל בכובעו כפעיל נלהב למען משבר האקלים, הוא בכלל לא בטוח שלתובנות שלו תהיה הרבה תועלת: "אם לא נעשה משהו עכשיו, לאף אחד לא יהיה סיכוי. הכול תלוי ביחידים ובעסקים"

ב.מ.וו I4 M50 / צילום: יח''צ

הניסיון של ב.מ.וו לחדור לטריטוריה של טסלה

ה-I4 החשמלי הוא הניסיון האגרסיבי ביותר של ב.מ.וו לפלוש לטריטוריית טסלה ● העיצוב יוקרתי ואיכותי והביצועים מסחררים ● הבונוס: המצפון הסביבתי שקט

פרופ' מיכאל סלע / צילום: איל יצהר

פרידה מהאיש שאחראי לתרופה הישראלית הנמכרת בכל הזמנים

ממציא תרופת הקופקסון פרופ' מיכאל סלע הלך לעולמו בגיל 98 ● היחסים הקרובים בין סלע לבין מנכ"ל טבע דאז אלי הורביץ ז"ל אפשרו את פיתוח הקופקסון לטיפול בטרשת נפוצה ● בראיון לגלובס בעבר סיפר: "פניתי לחבר שלי אלי הורביץ ז"ל ואמרתי לו: 'אני בא לאכול ארוחת ערב קטנה אצלך עם אשתי, ותכין מקרן שקופיות, כי אני רוצה להראות לך משהו'. אלי אמר: 'אני לוקח את זה'"

אילון מאסק, מנכ''ל טסלה / צילום: Reuters, Steve Nesius

אילון מאסק טוען: ביל גייטס הימר במיליארדים נגד טסלה

"מכיוון שלגייטס עדיין יש פוזיציית שורט של מיליארדי דולרים מול טסלה בזמן שהוא טוען שהוא פועל בתחום ההתחממות הגלובלית, אני מניח שגם לי יש כמה בעיות אמון איתו", כתב מנכ"ל טסלה אילון מאסק בטוויטר

מודעת הדרושים של זרמון / צילום: צילום מסך

גם אני פה: המחאה הנשית נגד האפליה בשפה הפרסומית תופסת תאוצה

מודעת גיוס עובדים של משרד זרמון, שפנתה לגברים בלבד, עוררה סערה בענף הפרסום - והציתה את הדיון על הנטייה להשתמש בקמפיינים בלשון זכר בלבד ● בשיחה עם גלובס מציעות המנהלות הבכירות בענף גישה חלופית, ותולות תקווה בדור הצעיר שיחולל את השינוי

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין / צילום: Associated Press, Mikhail Tereshchenko

החובות נערמים, האינפלציה מזנקת, והחברות בורחות: רוסיה בדרך לפשיטת רגל

המלחמה באוקראינה עולה לרוסיה יותר מ־15 מיליון דולר בשעה ● בקרמלין מעריכים כי סנקציות המערב יובילו לקריסה כלכלית שהמדינה לא ראתה משנות ה־90' ● והצעד האחרון של ארה"ב, שמקשיחה את התנאים להחזרי חוב רוסיים, מקרב את מוסקבה עוד צעד גדול לחדלות פירעון

גילעד אלטשולר / צילום: איל יצהר

כל הדרך למטה: מה קרה לבית ההשקעות אלטשולר שחם?

אחרי שנים שבהן אלטשולר שחם היה מלך בתי ההשקעות בישראל, עם מגע ידי הזהב של המייסד והמנכ"ל גילעד אלטשולר - הגיע השפל, והלקוחות הבורחים כבר לקחו איתם כ-30 מיליארד שקל בפדיונות ● אז מה בעצם הוביל לנפילה והאם יש סיכוי להתאוששות מטאורית בקרוב?

פייטון גנדרון. ביצע טבח בשכונה שחורה בהשראת תיאוריית הקונספירציה / צילום: Associated Press, Matt Rourke

המזימה נגד הגזע הלבן: אמריקה מתקרבת אל אזור הדמדומים

תיאוריית קונספירציה בת מאה חוזרת ומתפשטת בימין האמריקאי ● המזימה: להחליף לבנים בשחורים. היא מזינה לא רק רוצחי-המונים אלא גם חלקים של המערכת הפוליטית

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: יניב נדב, דוברות הכנסת

דרישות ליברמן מהמורים בתמורה להעלאת השכר: תמרוץ לא רק לפי ותק ושינוי החופש הגדול

מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דויד הודיעה כי מחר יסתיימו הלימודים בכל הארץ בשעה 13:00, ותיערך הפגנה בתל אביב: "פקידי האוצר גוררים רגליים ומונעים חתימת הסכם שכר חדש והוגן" ● שר האוצר: "שכר המורים יעלה, ולכן אנו מופתעים מהקמפיין האגרסיבי בתקשורת ומנקיטת הצעדים"