גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

כפל התפקידים של השופט בדימוס חנן מלצר: במועצת העיתונות שוקלים לנסות ולהדיחו - "זלזול וניגוד עניינים"

שופט העליון בדימוס חנן מלצר צפוי להתמנות ליו"ר מגדל אחזקות במקביל לתפקידו כנשיא מועצת העיתונות, שאליו נכנס רק לפני חודשים אחדים ● מלצר הודיע לחברי המועצה על התוכניות בדיעבד, וחלק מחבריה שוקלים הצבעת אי-אמון: "בכפל תפקידים זה גלום ניגוד עניינים פוטנציאלי" ● בשבוע שעבר פורסם בגלובס כי רק לפני חצי שנה פרסם מלצר פסק דין בתחום הביטוח הנוגע גם לחברת מגדל, ובו טען כי הרגולטורים בביטוח עשויים להיות חשופים לניגודי עניינים בשל תופעת "הדלת המסתובבת"

השופט בדימוס חנן מלצר / צילום: שלומי יוסף
השופט בדימוס חנן מלצר / צילום: שלומי יוסף

כפל התפקידים של שופט העליון בדימוס חנן מלצר: במועצת העיתונות מתגברים הקולות שקוראים למלצר לפרוש מאחד התפקידים שלו - יו"ר חברת הביטוח מגדל אחזקות שבשליטת שלמה אליהו או נשיא מועצת העיתונות. נציין כי יו"ר מגדל הוא תפקיד בשכר, ואילו העבודה במועצת העיתונות נעשית בהתנדבות.

בארגון העיתונאים מבקשים להעלות את הסוגיה לדיון במועצת העיתונות, ויש גורמים שאף שוקלים לפעול להדחתו באם לא יפרוש מרצונו. בארגון מעריכים כי מלצר לא יפרוש מיוזמתו, וכי במקרה כזה הסיכויים להביא להדחתו באמצעות הצבעת אי-אמון אינם גבוהים: מועצת העיתונות הפכה בשנים האחרונות למפולגת ומפוצלת בין קולות המבקשים לבצע בה שינויים והתאמות לבין כאלה המבקשים לשמר את המצב הקיים. אומנם קשה עדיין להעריך מה יעשו נציגי הציבור וגורמים נוספים שהם חלק מהמועצה, אך על-פי ההערכות לא יהיה קל להדיח את מלצר, שמונה לתפקיד בעיקר על-ידי עמוס שוקן.

נזכיר כי במהלך השבוע שעבר התברר במפתיע כי מלצר - שפרש מכס השיפוט לפני חצי שנה בלבד ועוד טרם פרישתו סיכם על מועמדתו לתפקיד נשיא מועצת העיתונות - צפוי להתמנות לאחד התפקידים הבכירים במשק: יו"ר חברת האחזקות מגדל. ההודעה נפלה על מועצת העיתונות כרעם ביום בהיר, מאחר שמלצר לא הודיע על מועמדותו לתפקיד בכיר כלשהו לאף אחד במועצה.

ממכתב ששיגר לאחר המינוי לחברי המועצה נראה כי מלצר איננו רואה כל פגם בהתנהלותו: את הסתרת מועמדותו הסביר ב"מגבלות גילוי", וטען כי גם נשיאי מועצה אחרים פעלו במקביל לתפקידם בתחומי עיסוקיהם המקצועיים והעסקיים. מלצר לא רק שלא התייחס לאופציה של ניגוד עניינים בין שני התפקידים, אלא גם טען כי תפקידו במגדל הוא המשך לשליחויות ציבוריות שקיבל עליו בעבר.

בשבוע שעבר פרסם אבישי גרינצייג בגלובס כי רק לפני חצי שנה פרסם מלצר פסק דין בתחום הביטוח הנוגע גם לחברת מגדל, ובו טען כי הרגולטורים עשויים להיות חשופים לניגודי עניינים בשל תופעת "הדלת המסתובבת" והחשש שמא יקבלו החלטות המושפעות משאיפתם לעבוד אצל הגופים שהם מפקחים עליהם לאחר פרישתם.

"זה זלזול במועצה"

במועצת העיתונות יש מי שמתעקשים להתייחס לניגוד העניינים הפוטנציאלי בין שני התפקידים. בהתכתבויות פנימיות שנעשו בין חברי מועצת העיתונות בסוף השבוע האחרון הביעו חלק מהחברים את הבעיות שהם רואים במינוי של מלצר - החל מהאופן בו נודע למועצה עליו ועד לניגוד העניינים המתבקש בין שני התפקידים.

"עצם העובדה שגילינו פרט כה מהותי מפרסום בתקשורת זה פסול ומעיד על זלזול, לא רק בחברי המועצה, אלא גם בתפקיד הנשיא ובמהות תפקידה הציבורי של מועצת העיתונות", כתבה יו"ר ארגון העיתונאים, נורית קנטי.

לדבריה, "בכפל תפקידים זה גלום ניגוד עניינים פוטנציאלי. כל העוסקים בתחום יכולים לזהותו בנקל, ובהינתן תפקידה הציבורי החשוב של מועצת העיתונות, ובהינתן העובדה שהשופט מלצר נבחר על-מנת לשקם את מעמדה ואת תפקודה של המועצה, כלפי הציבור וכלפי העוסקים בעיתונות - אין אפשרות לנשיאת שני התפקידים ביחד.

"ברור לנו כי מי שנושא בתפקיד היו"ר בהתנדבות צריך גם להתפרנס, אולם יש לא מעט תפקידים ששופטים בדימוס יכולים ליטול על עצמם במקביל לנשיאות מועצת העיתונות. בעינינו, עמידה בראש אחד הגורמים העסקיים הכי גדולים במשק - הוא לא אחד מהם. גם עיתונאים זקוקים (על-פי רוב, לצערנו) להשלמת הכנסה, אולם איננו רואים שום אפשרות הגיונית שעיתונאי יישא תפקיד עסקי מרכזי במקביל לתפקידו כעיתונאי". קנטי מבהירה כי הארגון דורש דיון דחוף במועצה בכפל התפקידים של הנשיא.

יאיר טרצ'יצקי, אחד מנציגי ארגון העיתונאים במועצת העיתונות, הגדיר את כל ההתנהלות של מלצר כבלתי ראויה: "בעייתי בעיניי שהנשיא מלצר טורח לכתוב למועצה על המינוי שלו ארבעה ימים אחרי שזה כבר פורסם בתקשורת. זה זלזול במועצה, וזה מתחבר לעובדה שחלפו שלושה חודשים וחצי מאז שנבחר הנשיא, והוא לא טרח לכנס את המליאה או את הוועד המנהל. לפורום קוראים מועצת העיתונות - זו מועצה של מו"לים, עיתונאים ונציגי ציבור - ולא נשיא העיתונות".

טרצ'יצקי מתייחס לבחירה של מלצר להתייחס לכמות השעות שנדרשת לביצוע התפקידים, ולא למהות כ"ניסיון בוטה ולא מוצלח" להסיט את הדיון מהעיקר אל השולי, ונותן דוגמה לניגודי עניינים פוטנציאליים: למשל פגישה עם דמות כמו מפכ"ל המשטרה, שיש לו רלוונטיות לשני התפקידים של הנשיא מלצר. "האם היותו של מלצר נשיא המועצה לא נותן לו כוח משמעותי אל מול כלי תקשורת שאמורים לסקר את חברת הביטוח מגדל, אחד השחקנים החזקים ביותר במשק, שבראשה הוא יעמוד?", שואל טרצ'יצקי.

בהמשך טרצ'יצקי מתייחס לפגיעה בתדמית הציבורית של המועצה וטוען: "ניגודי העניינים והפגיעה בתדמית המועצה הם הסיפור, ולא האם התפקיד ישאיר לנשיא מלצר זמן גם למועצה. זכותו של מלצר לחשוב שכפל התפקידים שלו לא מייצר ניגוד עניינים או פגיעה בתדמית במועצה, אבל חובתו להסביר את עמדתו ולהגיב לביקורת, ולא להסיט את הדיון לסוגיות טכניות בלתי מעניינות שאף אחד לא העלה, תוך התעלמות מוחלטת מהביקורת שהוטחה בו. במובן הזה, ולא רק, המכתב ששלח מלצר הוא זלזול בוטה במועצה ובאינטליגנציה שלנו כחבריה".

הנשיאה הקודמת פרשה באקורד צורם

אלא שלא כולם רואים את הסוגיה באופן דומה. באגודת העיתונאים מירושלים, שגם תמכה בעבר תמיכה בלתי מסויגת בנשיאה הקודמת השופטת דליה דורנר, קוראים היום לקיים הצבעת אמון במלצר.

מנהלי האגודה מוציאים הבוקר הודעה הקוראת לערוך הצבעת אמון גלויה במליאת מועצת העיתונות: "נקדים ונאמר מראש: אחרי היכרות, אומנם ראשונית, יש לנו אמון ביושרה של חנן מלצר כאדם, משפטן, נשיא מועצה. זכינו במי שנטל על עצמו ויכול להוביל את המועצה לשיקום לאחר הטלטלות הקשות שעברו עליה. להתמקד בעיקר - הגנה על מעמד, חובות וגם זכויות העיתונאי/ת הראויים לתואר שהוא שליחות. חנן רק בתחילת הדרך, ורק לאחרונה עברנו את טלטלת הפרק 'דורנר הביתה'. לא נכון ומועיל יהיה למועצה להיכנס לפרק ב' - 'מלצר הביתה'. שניהם מונעים בסגנון דומה, בקצב דומה וככל הנראה עם מטרה דומה. ועם זאת, מתוך קשב לכל גווני קשת הדעות - הצעתנו היא, כאמור, שנקיים הצבעת אמון. במועצה שלנו הרוב (עדיין) קובע".

נזכיר כי מינויו של מלצר לתפקיד יו"ר מועצת העיתונות מגיע לאחר שהנשיאה הקודמת דליה דורנר פרשה באקורד צורם, כשברקע ביקורת על התנהלות שאינה עומדת בכללי מינהל תקין מצד חברים במועצה.

לאחר פרישתה קבעה ועדת הביקורת של המועצה כי פעילותה להקמת המכון לעיתונות תוך כדי כהונתה כנשיאת מועצת העיתונות, העמידה אותה במצב של ניגוד עניינים בין תפקידה במועצת העיתונות לבין פעילותה להקמת המכון, זאת ובעיקר בשל האופן שבו תכננה הנשיאה לשעבר לממן את פעילות המכון ומכוונתה לתעל את חלוקת הפרסים השנתיים של המכון.

"מועצת העיתונות במתכונתה המוסדית הנוכחית לא עובדת", אומר גורם הפעיל במועצה. "צריך לכתוב מחדש את התקנון שלה; לא להוסיף נציגים אלא לצמצם; לקבוע כללי מינוי וניגודי עניינים יותר מהודק; ליצור סוף-סוף מפתח מינויים יותר הגון. כשעניין ניגודי עניינים של נשיאי המועצה מתרחש פעם אחר פעם בפרק זמן כל-כך קצר, זה מלמד על כשל מבני" .

עוד כתבות

פניות חשודות במייל / צילום: Shutterstock

הותר לפרסום: שב"כ חשף פעילות של גורמי מודיעין איראניים נגד אנשי אקדמיה ישראלים

גורמי המודיעין האיראניים פנו לאותם ישראלים תוך התחזות לאנשי אקדמיה, עיתונאים אנשי עסקים ופילנתרופים, בניסיון למשוך אותם לנסיעות בחו"ל למטרות חטיפה ורצח ● האזרחים הישראלים שקיבלו את הפניות, נמנעו מלהיענות להן ואף התריעו עליהן בפני גורמי הביטחון, וכך נחשף הניסיון

מימין:  מנסור עבאס, ג’ידא רינאוי-זועבי, נפתלי בנט / צילום: AP, Abir Sultan , נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת, מארק ישראל סלם, הארץ

המינוי שנתקע והמשחק של בני גנץ: מאחורי הקלעים של הטלטלה בקואליציה

הפרישה של חברת מרצ מדגימה את מצבה הקשה של הקואליציה, וההבנה של חבריה שכל אחד מהם יכול לדרוש את כל שעולה בדעתו ● בינתיים, שר הביטחון גנץ מוודא שחבריו בממשלה יבינו שהישארותו בקואליציה לא מובנת מאליה ● וגם: ההישג של עבאס שעצבן את שקד ואלקין

המרוץ של המשקיעים הקפיץ את מחירי הדירות / צילום: Shutterstock

הסימן שמבשר על סוף עידן הכסף הזול של חברות הנדל"ן

מדי שנה מגייסות החברות הנסחרות בת"א עשרות מיליארדי שקלים בשוק החוב, שהתאפיין בשנים האחרונות בריביות נמוכות וברמת ביטחון גבוהה ● כעת השוק משנה כיוון: "עליית התשואות תייקר את עלויות המימון של החברות" ● האם אנחנו על המסלול למשבר שיוביל לקשיי פירעון?

עודד שריקי / צילום: איל יצהר

עודד שריקי הוא הקבלן מדרום הארץ שנחקר בחשד לסחיטה והלבנת הון

שריקי, יזם נדל"ן מנתיבות, הוא הקבלן המוכר מאזור הדרום שנחקר בחשד לעבירות של סחיטה באיומים, הלבנת הון, קבלת דבר במרמה וחשבוניות פיקטיביות

שיעור ההייטק מהייצוא הישראלי בשנת 2021

עד כמה גדולה ההשפעה של ענף ההייטק על המשק הישראלי

בואו לצלול איתנו למספרים ולנתונים שמאחורי החיים עצמם ● והפעם: ענף ההייטק לבדו תופס 56% מהיצוא מהמדינה

רכבים משומשים / צילום: Shutterstock, Fedorovekb

המשקיעים והיזמים הישראלים חגגו, אך אתר הרכב המשומש איבד כבר 98% מהשיא

כמו סטארט-אפים רבים בשנים האחרונות, גם ורום - שנולד על ציר ישראל-ארה"ב - התמקד על צמיחה בהכנסות וזנח את ההשקעה בלוגיסטיקה ושירות ● התוצאה: אחרי שזינקה לשווי של מעל 7 מיליארד דולר, מניית ורום איבדה 98% מערכה

שלישיית מה קשור בקמפיין אלקטרה / צילום: צילום מסך

פלאפון ואלקטרה מנסות להרשים בכל מחיר, אבל נופלות בפרטים הקטנים

השקעה גבוהה במדיה לא יכולה לחפות על קריאטיב חלש בפרסומת עצמה, כך עולה מדירוג הזכורות והאהובות של גלובס וגיאוקרטוגרפיה ● דיסקונט ומזרחי טפחות מבקשים למצב עצמם כמספר 3 חזק בדירוג הבנקים, אך לא זוכים לאהדה גדולה

ממתקי מונדלז / צילום: יח''צ

המיזמים הישראלים שמעניינים את תאגיד החטיפים מונדלז

התאגיד הענק שעומד מאחורי עוגיות אוריאו, שוקולד מילקה וטובלרון משתף לראשונה פעולה עם סטארט-אפים ישראלים, ביניהם Seebo ו-Saturas ● וגם: כ-1,200 תלמידים סיימו את שנת הלימודים במסגרת "אוניברסיטה בעם" ● אירועים ומינויים

אבישי אברהמי WIX / צילום: שלומי יוסף

מה גרם לאבישי אברהמי להתחפש בערב שלאחר פרסום דוחות הרבעון?

אבישי אברהמי, המנכ"ל הוותיק של וויקס, עטה על עצמו ביום שני האחרון תחפושת של ספק מדביר ספק גנן, כשהוא מחזיק צינור השקייה בידו האחת ושלט בידו השנייה, עם הכיתוב: "קיצוצים! אין וויסקי, יש רק טקילה" ● מה פשר התמונה ואיך זה קשור לביקורת הציבורית על חברות הטכנולוגיה

עו''ד כרמית יוליס / צילום: קובי שירביט

המשנה ליועמ"ש מבהירה: עבירות בנייה בפזורה עדיין יאכפו

המשנה ליועמ"ש כרמית יוליס שופכת מים צוננים על ההישגים שהציגה רע"ם בנוגע לבנייה בפזורה הבדואית, וכותבת למשרד הרווחה כי "גם סדר עדיפות נמוך לאכיפה אין משמעותו כי הבנייה אינה מהווה עבירה, ואין משמעותו כי לא ניתן לבצע אכיפה מסוג זה"

ביל קלינטון / צילום: Associated Press, Rogelio V. Solis

זה היה מחזה יוצא דופן של ניתוק והגזמה. שבועיים אחר כך הגיעה הקריסה

בסוף החודש שעבר ישבו על במה אחת נשיא ארה"ב לשעבר ביל קלינטון, ראש ממשלת בריטניה לשעבר טוני בלייר, ולידם המיליארדר סם בנקמן פריד, מייסד בורסת הקריפטו FTX ונותן החסות לכנס ● לא חלפו שבועיים, ועולם הקריפטו זועזע על ידי קריסתו המהדהדת של טרה ● אחר כך ראינו את הנפילות מגיעות גם לשתי ענקיות קמעונאות: וול מארט וטרגט

עימותים במזרח ירושלים / צילום: Associated Press, Mahmoud Illea

הכאוס בחברה הערבית ממשיך באין מפריע. והשלטון? עוצם עין בכל תחום והיבט

אובדן הריבונות במגזר הערבי מכה שורשים החל מסכסוכי חמולות במערכת החינוך, דרך תקיפת שוטרים ועד פולגימיה ממוסדת ● כל זה לא מניע את הרשויות לטפל בשורש הבעיה ● מה עוד צריך לקרות כדי להבין שחבית הנפץ לא תתפרק מעצמה? "תחשוב טוב יהיה טוב" היא לא תכנית עבודה

אפליקציית עלי אקספרס / צילום: Shutterstock, BigTunaOnline

עלי אקספרס רושם ירידה בהזמנות זה החודש השלישי, הישראלים חזרו לבוקינג

חופשת הפסח וההיערכות לקיץ הובילו לעלייה בהזמנת בתי מלון באפריל, אך במקביל נרשמה ירידה בהזמנות ברשתות השיווק והפארם ובמשלוחי המזון ● טרמינל X, שרשם הפסד ברבעון הראשון של השנה, רושם ירידה בהזמנות ● הדירוג החודשי של אתרי האונליין

5 דברים שכדאי לדעת על מה שקורה בשוק המט”ח / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

5 דברים שכדאי לדעת על התנודתיות בשוק המט"ח

הצפי להעלאת ריבית יחד עם התיקון בשווקים בימים האחרונים הביאו השבוע להיחלשות הדולר מול השקל, אלא שהתחדשות הירידות בשווקים הפיננסים שינוי את התמונה • הדולר מזנק בכ-1.5% לרמה של 3.4 שקלים ● וגם: האטה בהשקעות בענף ההייטק תתרום להיחלשות השקל

תפקיד בכיר בחברה גדולה או מנכ”ל בחברה קטנה? / צילום: Shutterstock

מה עדיף, תפקיד בכיר בחברה גדולה או מנכ"ל בחברה קטנה?

שורה של משתנים עיקריים מגדירים את פוטנציאל הקידום לתפקידי ניהול בכירים – גודל החברות, רמת המורכבות שלהם, מסלול הקריירה והמקצוע בו צמח המנהל

 

הבורסה בת''א / צילום: שלומי יוסף

מתמקמים בצד הנכון: עליית הריבית הופכת את הבנקים ליעד מעניין להשקעה

המגמה העולמית של העלאות ריבית, שהגיעה גם לישראל, קשורה קשר הדוק לביצועים הפיננסיים של הבנקים, ועשויה לתרום משמעותית לרווחים ולתשואה על ההון שהם מציגים ● כתוצאה מכך נוצר פרופיל סיכון-סיכוי איכותי, שעשוי להזמין השקעה רוחבי במדד ת"א בנקים

פערי שכר / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

בקרוב מעסיקים ייאלצו לחשוף את פערי השכר בחברה, וזו לא תהיה משימה פשוטה

ב-1 ביוני יידרשו לראשונה חברות פרטיות עם יותר מ-518 עובדים וחברות ציבוריות להגיש דוח על פערי השכר המגדריים הקיימים בהן ● איך מעסיקים יכולים להתגבר על סוגיית הפרטיות, מה משמעות הדרישה לפרסום פומבי, ומה צפוי לארגון שלא יפרסם את הדוח? ● מומחים עונים על השאלות הפתוחות, ומאמינים שבשנה הבאה נראה דוחות אחרים

משה ברקת, הממונה על שוק ההון / צילום: רפי קוץ

הרפורמה בחיסכון יוצאת לדרך: אפשרות לביטול "דמי הניהול הכפולים"

רשות שוק ההון תשנה בנוסף את החלוקה לשלושה מסלולי תלויי גיל והם יוחלפו במסלולים לפי שנת הפרישה, מתוך מטרה למזער פגיעת מפולת בשוק ההון עבור מי שעומד לפני יציאה לגמלאות ● וגם: מי הגופים הקרובים ביותר לתקרת ההוצאות הישירות

מטוס אל על / צילום: מיכל רז-חיימוביץ'

עקב המשבר עם הטייסים: ביטולי הטיסות באל על חוזרים, וזו רק ההתחלה

טיסות אל על לציריך, לדובאי, למינכן, לוורשה ולבודפשט שתוכננו להיום בוטלו, וכך גם מספר דומה של טיסות שהיו אמורות להמריא אמש ● ביטולי הטיסות מתרחשים בתזמון אומלל לקראת הקיץ, וזאת לאור הקרע החוזר ביחסי ההנהלה עם הטייסים

רצפת המסחר בבורסות וול סטריט בניו יורק / צילום: Associated Press, Ted Shaffrey

אנליסט בכיר ב-JP מורגן: "המניות יכולות לטפס מחוץ לתחתית הזו"

מרקו קולנוביץ', שמכהן כמנהל משותף של מחלקת המחקר הגלובלי בבנק, מאמין כי "לא יהיה מיתון השנה"