גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ראש מחלקת הסייבר בפרקליטות: אין סמכות בחוק לחדור לטלפון מרחוק ולשאוב נתונים

בוועדה לביטחון הפנים בכנסת דנו היום בטענות לשימוש של המשטרה בתוכנת פגסוס של NSO ● במהלך הדיון, עו"ד חיים ויסמונסקי, ראש מחלקת הסייבר בפרקליטות, התייחס לראשונה לפרסומים: "אם הייתה חדירה מרחוק לשאיבת נתונים, להבדיל מניטור קדימה, היא לא חוקית" ● במקביל השר לביטחון הפנים עמר בר-לב הודיע כי הנחה את הגורמים המשפטיים במשרדו לבחון את ההסדרים בכל הנוגע להאזנות סתר

עו''ד חיים ויסמונסקי, ראש מחלקת הסייבר בפרקליטות / צילום: איל יצהר
עו''ד חיים ויסמונסקי, ראש מחלקת הסייבר בפרקליטות / צילום: איל יצהר

דיון סוער התקיים היום (ב') בוועדה לביטחון הפנים בכנסת בנוגע לטענות לשימוש לא חוקי על-ידי המשטרה בתוכנת הריגול פגסוס של NSO, כפי שפורסם בתחקיר של העיתונאי תומר גנון ב"כלכליסט". במקביל הודיע היום השר לביטחון הפנים עמר בר-לב כי הנחה את הגורמים המשפטיים במשרדו לבחון את ההסדרים המשפטיים בכל הנוגע להאזנות סתר.

חברי כנסת מימין ומשמאל התאחדו נגד הפרסום אודות השימוש בתוכנה, הפוגע בזכויות הפרט של הציבור, ודרשו לברר האם הפרסומים נכונים. בר-לב הודיע כי "יש הצדקה לבחינת ההסדרים לאור ההתפתחויות הטכנולוגיות להן אנו עדים בשנים האחרונות. כדי לבחון צורך בביצוע התאמות, במטרה לדייק ולהבהיר את גבולות המותר והאסור בשימוש באמצעים טכנולוגיים מתקדמים למטרות אכיפה. במידת הצורך משרדי יגבש הצעת חוק ממשלתית, בתיאום עם משרד המשפטים".

עו"ד חיים ויסמונסקי, ראש מחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה, התייחס בפעם הראשונה לפרסומים והבהיר כי אין סמכות בחוק לחדור לטלפון נייד מרחוק ולשאוב ממנו נתונים. זאת להבדיל מניטור טלפון בזמן אמת, החוסה לדבריו תחת חוק האזנות סתר. "אני רוצה לחדד. לפי הפרסומים, הכלי של פגסוס יודע לנטר תעבורה של תקשורת. לכך יש מסגרת חוקית להאזנת סתר לשיחה. ב-1995 נוספה האפשרות להאזין לשיחה. כדי להתקין מותר לבצע כניסה סמויה - זה גם מופיע בחוק. פונקציה זו מכוסה משפטית".

באשר לפונקציה הנוספת של תוכנת הריגול - להשתלט מרחוק ולהעתיק את תוכן הטלפון - אמר עו"ד ויסמונסקי: "כל דבר שצופה פני עבר אסור לעשות במצב המשפטי הקיים. אם הייתה חדירה מרחוק לשאיבת נתונים, להבדיל מניטור קדימה, היא לא חוקית".

הוא הוסיף כי "אין חולק מהצד של משרד המשפטים, ואני מאמין שאין חולק מהצד של המשטרה. אין סמכות לחדור למכשיר טלפון ולשאוב את הנתונים האגורים. יש בדיקה פרטנית".

"אנחנו עומדים מול כתבות עם פרטים שאנחנו לא מכירים"

היועץ המשפטי של המשטרה, עו"ד אלעזר כהנא, ציין: "אנחנו מאזינים למכשירים מכאן ולהבא. אנחנו מודעים למגבלות החוקיות שלנו. החומרים נמצאים רק במשטרה. אנחנו עומדים מול כתבות עם פרטים שאנחנו לא מכירים".

סגן השר לביטחון הפנים, ח"כ יואב סגלוביץ, לשעבר ראש אגף החקירות והמודיעין במשטרה, הבהיר כי "אין תשתית חוקית למה שפורסם. אם המשטרה עושה מעשה כזה -ימצאו את הבן אדם. להערכתי אין. אני רוצה להוריד מסדר היום שאיבה מרחוק. יש תקשורת בין מחשבים, והחוק הנוכחי הוא מספק".

עו"ד גבריאלה פיסמן, ראש אשכול סמכויות שלטוניות בייעוץ וחקיקה, אמרה: "היינו מאוד מוטרדים עם הפרסום של הכתבות. קיבלנו שיתוף-פעולה מלא של משטרת ישראל. אנחנו מבינים שמדובר בדברים בסדר גודל חמור. בבדיקה ראשונית של המשטרה לא עלה שום דבר ברמה המערכתית. צוות הבדיקה מונה לבדוק. לא נגביל את עצמנו לשנים 2020-2021. התחלנו לעבור על צווים פרטניים שניתנו בתקופות האלה. היועץ מקבל דיווחים מדי חודש בחודשו. אנחנו נבדוק את הטענות של שימוש ללא צווים".

ראש הוועדה, ח"כ מירב בן-ארי, שאלה את עו"ד פיסמן האם היא חושבת שהחקיקה הקיימת רלוונטית, ועו"ד פיסמן השיבה כי "הניסיונות לתקן לא צלחו".

תנ"צ דודו בואני, ראש חטיבת החקירות במשטרה עד לאחרונה, הוסיף: "אנחנו אומרים את האמת המקצועית שלנו. משטרת ישראל פועלת על-פי חוק. על-פי צו של בית משפט מחוזי. בפני נשיא או סגנו. רק על עבירות פשע. היחידה החוקרת כותבת צו, ונצ"מ חותם על הבקשה. הייתי נוכח במפגשים עם שופטים. כשמגיע כלי טכנולוגי חדש, הוא מקבל את הסטנדרטים של משטרת ישראל. מקבלים הסכמה של משרד המשפטים ובונים נהלים".

עו"ד הידי נגב מהתנועה לאיכות השלטון ביקש לפרסם את הנהלים של השימוש בתוכנות סייבר התקפי בכל התוכנות. "אלה נהלים שצריכים להיות מפורסמים לציבור", טען.

ביום חמישי האחרון הודיע היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט על הקמת צוות לבדיקת הטענות, שבראשו תעמוד המשנה לעניינים פליליים ליועץ, עו"ד עמית מררי. לצד זאת הודיע מנדלבליט כי לפי המידע שהוצג לו על המשטרה, לא נעשו פעולות מערכתיות לא חוקיות.

היועץ ביקש מהמפכ"ל כי יועברו אליו בימים הקרובים הצווים להאזנה לתקשורת בין מחשבים בין השנים 2020-2021 לשם בקרה נוספת, וכן כי תיעשה בדיקה בדבר האפשרות לחסימה טכנית של יכולות החורגות מגדר הסמכויות המוקנות בחוק האזנות סתר, אך ציין כי "עולה שלא נעשה בהן שימוש".

"ככל שאכן תתגלה התנהגות פסולה, עשויה זו בהחלט לעלות כדי עבירה פלילית, וככל שיימצא בסיס לכך, היא תחייב מיצוי דין", הבהיר היועץ.

הוועדה טרם החלה לפעול, ולא נקבע כי יהיו חבריה. 

"לבחון האם הכלי הטכנולוגי הוא הכלי המתאים והמידתי לביצוע ההאזנה" 

האגודה לזכויות אזרח ופרטיות לישראל פנו בימים האחרונים למשטרה ולפרקליט המדינה, בטענה כי השימוש בתוכנות פריצה זדוניות לצורך ביצוע האזנות סתר הוא חידוש המעורר דאגה, וכי המשטרה אינה מוסמכת לפרוץ באמצעות תוכנה זדוני לטלפון ולהשתלט עליו מרחוק גם באמצעות צו האזנות סתר.

לעמדתם, יש לבחון האם הכלי הטכנולוגי הוא הכלי המתאים והמידתי לביצוע ההאזנה, או שיש להגביל את ההאזנה לטכנולוגיה אחרת, פוגענית פחות.

עו"ד אלעזר כהנא, יועמ"ש המשטרה, השיב לפנייתם כי משטרת ישראל פועלת במסגרת סמכויותיה ועל בסיס צווים שיפוטיים בלבד, במסגרת חוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה - נתוני תקשורת) - זאת למרות שבפרסומים קודמים ציינה המשטרה כי סעיף החוק הוא חוק האזנות סתר. חוק נתוני תקשורת מקנה אפשרות לקבל מידע על נתוני תקשורת ממאגר של חברות התקשורת.

בנוסף ציין עו"ד כהנא כי "משטרת ישראל חסרה בכלי אכיפה מתאימים בתחומים אלה, אשר נדרשים להסדרה כוללת. משטרת ישראל ביקשה במהלך השנים האחרונות לקדם תיקוני חקיקה חשובים ביותר, בין השאר בחוק האזנת סתר, במסגרת חוק חיפוש חדש ומתקדם ועוד. חקיקה זו לא התקדמה כנדרש, ועל כן אנו חסרים בכלים חיוניים בתחום זה. יש לקוות כי יינתן לכך מענה לשם קידום האינטרס הציבורי". 

עוד כתבות

מייסדי סנאפ, אוון שפיגל ובובי מרפי, פותחים את המסחר בוול סטריט בימים טובים יותר של סנאפ / צילום: Reuters, Lucas Jackson

הרשת החברתית הזו זעזעה אתמול את וול סטריט. מה היא הצהירה ומדוע זה גרם אפילו לענקיות לרעוד?

הכרזה דרמטית במיוחד של חברת סנאפ, בעלת האפליקציה סנאפצ'אט, הכניסה את מניות הטכנולוגיה בוול סטריט לסחרור ● הרשתות החברתיות חתכו אמש כ-135 מיליארד דולר משווי השוק שלהן בעקבות הסערה ● מה משמעות ההודעה של סנאפ, מי עוד נפגעו והאם ההתאוששות במסחר תיחלש?

אילון מאסק, מייסד SpaceX / צילום: Reuters, Steve Nesius

לאחר סבב גיוס גדול: הערכת השווי של SpaceX מגיעה ל־125 מיליארד דולר

חברת הטילים וחקר החלל של היזם אילון מאסק מגייסת לפחות 1.5 מיליארד דולר למימון התרחבות

גיל בר-טור, מנכ''ל ומייסד פאבפלאס / צילום: Pubplus

חברת אנליזת הפרסום הדיגיטלי פאבפלאס נמכרת ב-60 מיליון דולר

חברת פאבפלאס התל אביבית, שמפתחת כלי אנליטי למדידת פעילות קניית משתמשים על ידי אתרי תוכן, הודיעה על מכירתה לחברה הקנדית ClearPier ● פאבפלאס לא גייסה כסף חיצוני ולכן בעסקה השתתפו רק המייסדים והעובדים בעלי האופציות

טרמינל 1 / צילום: מיכל רז חיימוביץ

טרמינל 1 בנתב"ג ישוב לפעילות מלאה בשבוע הבא. מה זה אומר?

עד כה לא ניתן היה להשמיש את הטרמינל באופן מלא לנוכח המחסור בכוח האדם לאיוש בתי המסחר שהשדה מחויב לספק לנוסעים ● 12 חברות תעופה ינתבו לטרמינל 1 חלק מטיסותיהן ל-23 יעדים בעיקר באירופה ● תנועת הנוסעים הצפויה לחודש יוני עומדת על כ-1.9 מיליון נוסעים וכ-250 אלף נוסעים מתוכם ימריאו מטרמינל 1

גירושין / אילוסטרציה: Shutterstock, Burdun Iliya

גט אחרי 33 שנה: הבעל סירב לשחרר את אשתו

בני הזוג נפרדו לפני כשלושה עשורים, אך הבעל התנה את מתן הגט בתנאי שאשתו תחזיר לו כספים ● כבר לפני 15 שנה הוסכם בין הצדדים כי האישה תשלם לבעלה 100 אלף דולר בכפוף למתן גט, אך היא לא עמדה בהסכם ● כעת, כשהיא כבר בת 70, נשיא בית הדין הרבני הגדול הרב דוד לאו והדיינים הרב אליעזר איגרא והרב מיכאל עמוס הצליחו להוביל לפתרון

הבורסה בתל אביב / אילוסטרציה: שלומי יוסף

המסחר בתל אביב ננעל בירידות; נורסטאר איבדה 7.7%

מדדי ת"א-35 ות"א-125 איבדו 1.3%, מדד ת"א-90 נחלש ב-1.6% ות"א נדל"ן ירד ב-2.2% ● בזן נחלשה ב-1.1% וג'י סיטי (גזית גלוב) השילה 6.1% ● שטראוס, אלוני חץ, או.פי.סי ואנלייט פרסמו דוחות

ג'רום פאוול, יו''ר הפדרל ריזרב / צילום: Associated Press, Alex Brandon

הפרוטוקולים מגלים: הפד שוקל העלאת ריבית מהירה וחדה יותר

בבנק המרכזי של ארצות הברית מתכוונים לבצע העלאות ריבית נוספות של 50 נקודות בסיס, כך לפי פרוטוקולים שפורסמו הערב ● האינפלציה הוזכרה בפרוטוקולים 60 פעמים. "כל המשתתפים אישרו מחדש את מחויבותם החזקה ונחישותם לנקוט במהלכים הדרושים כדי להחזיר את יציבות המחירים", נכתב ● השווקים בארצות הברית הגיבו בעליות לאחר חשיפת הפרוטוקולים

בניית דירות חדשות / צילום: Shutterstock, Yuri Dondish

בנק ישראל: החזרי המשכנתאות לא מסכנים את המערכת הבנקאית

לפי הבנק, 75% מיתרת המשכנתאות חשופה לשינויים בריבית ובאינפלציה ● העלאת הריבית תייקר את רכיב הפריים במשכנתה, ויחד עם האינפלציה תהיה לכך עלייה בהחזר של הלווים, אך בבנק המרכזי לא רואים סיכון למערכת הבנקאית

נכס של אפיק סוויס בשווייץ / צילום: אתר החברה

אקירוב: "אם לא היינו משלימים את הנפקת אפיק סוויס - זה היה נתפס ככישלון"

אלרוב נדל"ן בשליטת אלפרד אקירוב הנפיקה פעילותה בשווייץ תחת אפיק סוויס לפי שווי של 693 מיליון פרנק שוויצרי (2.4 מיליארד שקל) ותגייס עד 203 מיליון פרנק שוויצרי ● אקירוב על ההתעקשות להמשיך במהלך על אף מצב השווקים: "היינו כבר ברוד-שואו. כעת שוק ההון יאפשר לנו לגייס בעלויות חוב יותר נמוכות"

למה עובדים מתפטרים ומה יגרום להם להישאר? / צילום: Shutterstock

מערבבים מחדש את הקלפים: למה עובדים מתפטרים ומה יגרום להם להישאר?

גל ההתפטרויות הגדול לא התחיל בקורונה, אבל היא החריפה מגמות שקדמו לה, בהן  חשיבה מחדש על תפקיד העבודה בחיים ומעבר לתעשיות עם שכר גבוה וחוסר רצון לחזור למשרד ● מעסיקים שישכילו להבין את הגורמים לעזיבה יוכלו להציע פתרונות מתאימים לעובדיהם

ד''ר רבקה קרייטמן, מנהלת החדשנות של נוירלייט / צילום: יונתן בלום

בכירה לשעבר בטבע: "אם היו משקיעים יותר בתרופות חדשניות, החברה הייתה פורחת"

מהצלחת הקופקסון ועד מכת המחץ של עסקת אקטביס: ד"ר רבקה קרייטמן, שניהלה קריירה של 26 שנה בטבע, משרטטת את עלייתה ונפילתה של המחלקה האינובטיבית ● היום היא מנהלת החדשנות של נוירלייט, חברה שרוצה להפוך ניסויים קליניים בתחום הנוירולוגיה למהירים ומדויקים יותר

שי דתיקה, מנכ''ל ומייסד INX / צילום: איל יצהר

הוא הקים מערכת מסחר בקריפטו ובטוח למרות המשבר: "הבלוקצ'יין הוא עתיד הפיננסיים"

שי דתיקה, מייסד פלטפורמת INX למסחר בני"ע דיגיטליים ובמטבעות קריפטוגרפיים, טוען כי "נגמרו הימים שהבנק בישראל התקשר לברוקר האמריקאי שיעביר פקודה לעסקה שתיסלק למחרת" ● "אני מפעיל מערכת שאפשר לסחור בה מכל העולם 24 שעות ביממה שבעה ימים בשבוע. אני זמין פי שישה יותר מהנאסד"ק, ויש פתרונות טכנולוגיים כמעט לכל קושי שנלווה לבלוקצ'יין"

רומן אברמוביץ' / צילום: Reuters, Maxim Shemetov

האי שבו רומן אברמוביץ' ריכז נכסים בהיקף 7 מיליארד דולר פתח בחקירה נגדו

ג'רזי ניסתה לעצב עצמה מחדש כמקלט מס ששלטון החוק בו תקין יותר ממקלטי מס אחרים

לוין, ברבר-צדיק, משה לארי, דב קוטלר / צילום: יח''צ, תמר מצפי, איל יצהר, גדי דגון

חגיגת המשכנתאות נמשכה והרווח בשיא, אז למה בבנקים חותכים בדיבידנדים?

חמשת הבנקים הגדולים רשמו רווח מצרפי של 5.7 מיליארד שקל ברבעון הראשון, הודות לגידול של 172 מיליארד שקל בתיק האשראי ביחס לרבעון המקביל ● הצמיחה המהירה (מדי) ומגבלות בנק ישראל על ההשתוללות באשראי לקבלנים, הביאו את הפועלים ומזרחי טפחות לעצור את חלוקות הדיבידנד, ואת לאומי לחתוך אותו בחצי

יו''ר ועדת הכלכלה, ח''כ מיכאל ביטון / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

ח"כ מיכאל ביטון הודיע כי לא יצביע יותר עם הקואליציה

במחאה על התנהלות שרי התחבורה והחקלאות, הודיע יו"ר ועדת הכלכלה מיכאל ביטון שלא יצביע עוד עם הקואליציה, פרט להצבעות אי אמון בממשלה ● ביטון: "יגידו עכשיו שזה פוליטי וזו רדיפה אישית, אבל בסוף באופקים, בבית שאן, בטבריה, מצפה רמון, קריית שמונה, שדרות – מחיר התחבורה הציבורית עלה ב-130%"

הורדת תקרת השימוש במזומן תיכנס לתוקף באוגוסט 2022 / צילום: Shutterstock, Evgeniy pavlovski

התוכנית של האוצר למאבק בהון השחור: הגבלות חדשות על החזקת מזומן וחלפני כספים

דיווח על החזקה בקריפטו, הגבלת הלוואות במזומן מצ'יינג'ים והגבלת סכום המזומן שמותר להחזיק בבית ● טיוטת חוק ההסדרים לשנים 2023-2024 כוללת מספר יוזמות למאבק בהון השחור שלא הצליחו לעבור, ומנגד הושמטו ממנה יוזמות שרשות המסים ניסתה לקדם בעבר ● כך או כך מדובר בפרק רזה שלא ברור מה יישאר ממנו

מעסיקים רבים הפנימו שדפוסי העבודה הולכים להשתנות / צילום: Shutterstock, Arthur Bargan

בוריס ג'ונסון כבר מגבש תוכנית חירום: הבריטים לא רוצים לחזור לעבודה במשרדים

גם לאחר הסרת כל מגבלות הקורונה, העובדים בבריטניה עדיין עובדים מהבית 1.93 ימים בממוצע בכל שבוע - מה שמשנה את שוק המשרדים במדינה, שהתפוסה בו ירדה בחצי מלפני המגפה ● ראש הממשלה זועם, וחושב על תוכניות שיקימו את העובדים מהספה בבית

בישראל מתים בשנה כ-2400 בני אדם בשל זיהום אוויר / צילום: Shutterstock, Roschetzky Photography

הדרישה של משרד האוצר שעלולה לעלות בחיי אדם

משרד האוצר דורש לבטל את חובות יצרני החשמל לעמוד בדרישות חוק אוויר נקי, ובכך להעניק להם בפועל רישיון לזהם יותר ללא פיקוח רגולטורי ● בישראל מתים בשנה כ-2400 בני אדם בשל זיהום אוויר ● הרקע לדברים הוא התנגדות המשרד להגנת הסביבה לעיכוב סגירת היחידות הפחמיות בחדרה

סנאפ / צילום: Shutterstock

סנאפ פרסמה אזהרה חריגה, צנחה ב-43% והרעידה את התעשייה כולה

חברת המדיה החברתית הזהירה כי היא צפויה לפספס דרמטית את תחזית הרווח וההכנסות ● ההודעה יצרה תגובת שרשרת שהפילה את המניה ביותר מ-40% ופגעה גם ביתר החברות שנהנות מפרסום ברשת כמו פייסבוק וגוגל שירדו בחדות

חנות נינטנדו בתל אביב / צילום: אור גליקמן

בהשקעה של 2 מיליון שקל: נינטנדו פותחת חנות שנייה בישראל

בקיץ הקרוב ישראל תהפוך להיות המדינה היחידה בעולם בה יש שתי חנויות רשמיות של נינטנדו: תור גיימינג, הנציגה הרשמית של המותג בישראל, פותחת חנות נוספת שלו באילת ● לפי ההערכות, החנות תמוקם במתחם ביג אילת ותוקם בהשקעה של כשני מיליון שקל