גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חברי הכנסת בהתקפה על רשות שוק ההון: "ישנים בעמידה בנושא שליטת אקירוב בכלל"

ועדת הכספים קיימה דיון בבקשת היתר השליטה בחברת הביטוח שהגישה אלרוב ● ח"כ לזימי: "אנחנו שומרי הסף ויש פה אנשי מקצוע שמועלים בתפקידם" ● ברקת: "לא עובד על פי שמועות או טענות כאלה ואחרות כלפי אדם כזה או אחר" ● בינתיים רכשה אלרוב מניות בשוק וחזרה להחזקה של 15% בכלל

הממונה על שוק ההון, ד"ר משה ברקת / צילום: יוסי זמיר
הממונה על שוק ההון, ד"ר משה ברקת / צילום: יוסי זמיר

החלטת רשות שוק ההון בקשר לבקשת היתר השליטה בכלל ביטוח שהגישה חברת אלרוב נדל"ן של אלפרד אקירוב עדיין לא התקבלה, אך חברי הכנסת אינם ממתינים, והם קיימו ישיבה סוערת בוועדת הכספים, במטרה למנוע את היתר השליטה מאלרוב. בדיון הטילו חלק מחברי ועדת הכספים האשמות כבדות כלפי רשות שוק ההון והעומד בראשה, ד"ר משה ברקת.

"לתת לאדם שליטה על כל כך הרבה כסף זו קטסטרופה", אמרה ח"כ נעמה לזימי (מפלגת העבודה). "ראינו את המהלך של אלפרד אקירוב כחלק מ'סגירת חשבונות' עסקית, והעובדה שרשות שוק ההון שוקלת לאפשר את זה היא לא הגיונית", אמרה לזימי. היא התייחסה לטענות כי אקירוב רוצה לרכוש את השליטה בכלל לאחר שחברת הביטוח, כבעלת מניות מיעוט באלרוב, התנגדה בעבר לעסקת בעלי עניין, שאמורה הייתה להיטיב עם בנו של אקירוב, ג'ורג'י, המוביל את לוקה, זרוע מלונות היוקרה שהקימה אלרוב באירופה.

"אני מצפה ממשרד האוצר להתערב עכשיו כדי לעצור את הדבר הזה. זו הפרת אמון של המערכת הפיננסית כלפינו. נדמה לי ששומרי הסף ישנים בעמידה וזה מצב לא סביר. המצב הוא הפוך? אנחנו שומרי הסף, ויש פה אנשי מקצוע שמועלים בתפקידם", הוסיפה לזימי, ולאור בקשת יושב ראש ועדת הכספים, אלכס קושניר (ישראל ביתנו), כי תמתין עם הביקורת לסוף הבדיקה, אמרה לזימי כי "אני מאחלת לעצמי להתנצל על הדברים האלה, אבל אנחנו יודעים טוב מאוד מה עומד לקרות". 

אלפרד אקירוב / צילום: יוסי כהן

"אקירוב לא עוסק רק בפיננסים, ולכן החשש גובר"

ח"כ יעקב מרגי (ש"ס), שהגיש את הבקשה לדון בנושא, אמר כי "אם אקירוב היה מתעסק בפיננסים בלבד לא הייתה בעיה, אבל הוא לא עוסק רק בפיננסים, ולכן החשש שלנו גובר".

ח"כ עופר כסיף (הרשימה המשותפת) העלה את נושא הקשרים המשפחתיים של אקירוב והשפעתם על עסקיו. "יש שאלה של נפוטיזם כשמדובר באקירוב. כולנו מכירים את הניסיון להכניס את אחד מבניו לחברת הביטוח כשאין לו ניסיון (אקירוב אמר בתקשורת כי בכוונתו למנות את בנו ג'ורג'י כדירקטור בכלל, אך מאוחר יותר חזר בו מכך - ר' ו').

"כאשר הוא ניסה להכניס את ג'ורג'י לעסקה עם לוקה, מי שהתנגדו היו יורם נוה (מנכ"ל כלל) ויוסי דורי (מנהל ההשקעות של כלל, ר' ו') וכתוצאה מזה אקירוב ניסה לפטר אותם. אז אני שואל: אם אנחנו יודעים על הרקע הספציפי הזה שבו הוא כבר בחש כדי להעיף את בעלי התפקידים, וזה עובדה ולא תיאוריה, האם נכון לתת לאדם כזה עוד יותר כוח?", תהה כסיף.

"אנחנו בוחנים גם את האדם עצמו"

ברקת עצמו השתתף בתחילת הדיון באמצעות שיחת וידיאו, ואמר כי הוא, כרגולטור מקצועי, בוחן את טובת המשק וטובת הצרכנים בראש ובראשונה. "אני בא עם אחריות מאוד גדולה קודם כל כלפי הציבור. יש תהליכים מקצועיים שצריכים להיעשות ואני לא עובד לפי שמועות או טענות כאלה ואחרות כלפי אדם כזה או אחר.

"יש לנו כללים מאוד ברורים שלא נקבעו מאתמול. אנחנו בוחנים הכול ומקבלים אינפורמציה מכל הגופים וכל הרגולטורים, מסתכלים על הכול - גם על חוק הריכוזיות, על המינוף של אקירוב, בוחנים גם את האדם עצמו", הסביר ברקת.

על הטענות שהופנו כלפיו אמר ברקת: "באתי להתנדב ולעשות לטובת הציבור. יש לי מצפון חברתי, ואני לא מתכוון להיות פוליטיקאי. חלק מהדברים כבר הופנו אלינו, ואני שמח שהכנסת מכירה בערך של המפקח על שוק ההון".

היועץ המשפטי של רשות שוק ההון, ברוך לוברט, התבקש לעדכן על מצב הבדיקה שעורכת הרשות, וציין כי הרשות לא יכולה למסור פרטים. "בפני הממונה עומדת בקשת היתר שליטה, ואנחנו מנועים מלהתייחס לגורמים ספציפיים. הבקשה נבחנת בהתאם להוראות החוק", הוא אמר, וציין כי אם חברי הכנסת רוצים לשנות את החוק, זו הסמכות שלהם.

במהלך הדיון שאלה ח"כ לזימי מה כן יכולים חברי הכנסת לעשות כדי למנוע מרשות שוק ההון להעניק את היתר השליטה לאלרוב (בעלת המניות הגדולה בכלל, המחזיקה 15% ממניות החברה ומבקשת להכפיל את החזקותיה ל-30%).

"לבקש צו מניעה ובמקביל לשנות את החוק"

על כך השיב לה ח"כ מרגי כי הם יכולים להגיש עתירה לביהמ"ש, לבקש צו מניעה ובמקביל לפעול לשינוי החוק, תוך שהתייחס בעיקר לחוק הריכוזיות, המתיר שליטה בתאגיד ריאלי משמעותי במקביל לתאגיד פיננסי משמעותי.

נציין כי נכון להיום אלרוב אינה מוגדרת תאגיד ריאלי משמעותי, ולכן, על פניו היא יכולה לשלוט בכלל, שהיא תאגיד פיננסי משמעותי. זאת מכיוון שלפי שעה היקף החוב של אלרוב קטן מ-6 מיליארד שקל. ברשות שוק ההון שוקלים לחייב את אלרוב לרשום לצורך הבדיקה גם את החוב שלה בחו"ל, על מנת לוודא שגם עם חוב זה, שבמסגרתו נטלה אלרוב הלוואות בסך של יותר מ-5.5 מיליון שקל מבנקים בחו"ל, היא עדיין עומדת במגבלות חוק הריכוזיות.

יו"ר הוועדה קושניר סיכם את הדיון ואמר, כי הסוגייה מציבה הרבה דגלים אדומים. "אני חייב לומר שאני לא מקבל את האמירות על כך שהרגולטורים מועלים בתפקידם ודווקא סומך על רשות שוק ההון שתעשה את העבודה. עם זאת, אני דורש מהרשות להתייחס באופן רציני גם להיסטוריה של אקירוב וגם לנושאים שהועלו כאן, כי מדובר ב-260 מיליארד שקל של כספי חוסכים", אמר קושניר.

מאלרוב נמסר בתגובה: "קבוצת אלרוב היא חברה שמרבית פעילותה היא בשווקים זרים, ולכן היא מייעדת חלק ניכר מההון העצמי שלה להשקעות במגזר הפיננסי הישראלי.

"לקבוצה שיעור חוב נמוך, יש לה ניסיון רב בהשקעה במגזר הפיננסי - כולל השקעה מוצלחת לאורך שנים בבנקים פועלים ולאומי - והיא סבורה שהעובדה שהיא שואפת לקבל היתר שליטה בחברת הביטוח כלל, מהווה תעודת כבוד למשק הישראלי.

"קבוצת אלרוב מכירה היטב את הרגולציה על מגזר הביטוח ותקפיד לפעול בהתאם להנחיות בכל הקשור לניהול חברת הביטוח לאחר קבלת היתר השליטה, וזאת באמצעות דירקטורים מנוסים ואיכותיים והנהלה מקצועית ומנוסה. החשיבה והראייה של אלרוב תמיד התבססו על אסטרטגיה ארוכת-טווח וכך בכוונתה לפעול גם עם כלל. כל זאת, במטרה להשביח את החברה בראש ובראשונה לטובת הלקוחות, העמיתים, עובדיה ובעלי המניות שלה".

כלל דיווחה: אלרוב חזרה להחזקה של 15%

במקביל לדיון דיווחה כלל ביטוח לבורסה כי אלרוב חזרה להחזיק ב-15% ממניותיה, לאחר שהחזקותיה דוללו קמעה עקב הנפקת מניות שביצעה כלל לפני כשבועיים. בהנפקה גייסה כלל יותר מחצי מיליארד שקל, לאחר שדחתה את הצעתה של אלרוב לרכוש את המניות העומדות למכירה מחוץ למכרז, ובמחיר גבוה יותר. 

אלרוב השתתפה במכרז ורכשה מניות בשיעור של כ-60 מיליון שקל, וכעת רכשה במהלך המסחר מניות נוספות בסכום של 10.5 מיליון שקל, בשתי עסקאות שונות ובמחיר הנמוך מעט ממחיר ההנפקה.

עוד כתבות

אילון מאסק, מנכ''ל טסלה / צילום: Reuters, Steve Nesius

אילון מאסק טוען: ביל גייטס הימר במיליארדים נגד טסלה

"מכיוון שלגייטס עדיין יש פוזיציית שורט של מיליארדי דולרים מול טסלה בזמן שהוא טוען שהוא פועל בתחום ההתחממות הגלובלית, אני מניח שגם לי יש כמה בעיות אמון איתו", כתב מנכ"ל טסלה אילון מאסק בטוויטר

הונג קונג / צילום: Associated Press, Kin Cheung

"אקסודוס מוחלט": למה עשרות אלפים בורחים מהונג קונג?

הונג קונג איבדה 93 אלף תושבים ב-2020 ועוד 23 אלף ב-2021. לפי הערכות מוקדמות, השנה הרבה יותר אנשים יעזבו את העיר ● רבים עוברים לסינגפור, ולא מעט אחרים מבקשים תושבות בקנדה ובבריטניה ● "בשנתיים האחרונות אנשים חששו לעזוב, אבל בששת החודשים האחרונים היה אקסודוס מוחלט", אמרה תושבת העיר

ריצ'ארד קווסט / צילום: CNN

ריצ’רד קווסט יודע בדיוק למי צריך להקשיב כדי לדעת מה יקרה לכלכלה ובטוח: "בעוד שנה נהיה במיתון"

ריצ'רד קווסט, הפרשן הכלכלי הבכיר של CNN, מרגיש בכנס הפורום הכלכלי העולמי "תחושת מציאות וכובד משקל שלא ראיתי קודם" ● בראיון לגלובס הוא מספר על רוחות המלחמה המורגשות בכנס יוצא הדופן, על הסוגיות שזזו הצידה אך עוד ישובו לבמה, וגם על מצב העיתונות ותפקידה

החברות הישראליות הציבוריות הגדולות בעולם

הטלטלה בשווקים: מהפך ברשימת 10 החברות הישראליות הגדולות

בואו לצלול איתנו למספרים ולנתונים שמאחורי החיים עצמם ● והפעם: השינוי האחרון ברשימת 10 הישראליות הציבוריות הגדולות

פייטון גנדרון. ביצע טבח בשכונה שחורה בהשראת תיאוריית הקונספירציה / צילום: Associated Press, Matt Rourke

המזימה נגד הגזע הלבן: אמריקה מתקרבת אל אזור הדמדומים

תיאוריית קונספירציה בת מאה חוזרת ומתפשטת בימין האמריקאי ● המזימה: להחליף לבנים בשחורים. היא מזינה לא רק רוצחי-המונים אלא גם חלקים של המערכת הפוליטית

מבנה שירות המיון הארצי של דואר ישראל / צילום: איל יצהר

דירקטוריון דואר ישראל יתכנס בשבוע הבא לאישור תוכנית ההבראה

לגלובס נודע כי ביום חמישי נערכה פגישה בין ראשי הדואר, משרד התקשורת, אגף התקציבים ורשות החברות על מנת לסיים את המחלוקת סביב תוכנית ההבראה של החברה ● לפי תוכנית ההבראה המעודכנת, הפיטורים צומצמו ל-1,100 עובדים, שעלותם 1.1 מיליון שקל לעובד ● המדינה תגדיל את מימון הביניים ותקבל תמורה מ-42 נכסים שיימכרו

שרת האנרגיה קארין אלהרר / צילום: המכון הישראלי לדמוקרטיה

במשרד האנרגיה הציגו תוכנית לאנרגיה מתחדשת, אך התקשו לאמוד את ההשקעה הממשלתית בה

במסגרת היעד הלאומי שקבעה הממשלה לייצור חשמל מאנרגיה מתחדשת, הציגו משרד האנרגיה ורשות החשמל תוכנית אסטרטגית המפרטת את המהלכים אותם יש לנקוט בשנים הקרובות ●  אלא שעד כה לישראל אין מפת דרכים מפורטת ומתוקצבת לפעולות בתחום

מחירי הנדל''ן יצאו משליטה? / צילום: Shutterstock

אלף השקלים שעשויים לבלום את העלייה המטאורית במחירי הנדל"ן

במקום שהציבור יסמן תקרה למחירי הנדל"ן, הוא מאותת לשוק שאין סכום שהוא לא ישלם בשביל לקנות בית ● העלאת הריבית צפויה לייקר החזר משכנתה ממוצעת בכאלף שקל בשנה וכדי שהיא תצנן את מדד מחירי הדיור, הרוכשים צריכים להחליט שאלה אלף שקל יותר מדי

מייסדי סטארקוור: אלי בן־ששון ואורי קולודני / צילום: נטלי שור

קרן ההון סיכון המפורסמת מזהירה ממשבר ארוך, אבל תחום אחד עדיין פורח

קרן סקויה, שנחשבת לאחת הגדולות והנחשבות בעמק הסיליקון, המליצה ליזמים שלה להתכונן למשבר ממושך ● ועדיין הסטארט-אפים בעולמות הקריפטו ממשיכים לגייס מימון גבוה בשווי חלומי, כמו זה שקיבלה השבוע חברת הקריפטוגרפיה הישראלית סטארקוור ● השבוע שהיה בהייטק ומדע

הסוד השמור של עולם היהלומים / צילום: Reuters, Uli Deck

האם היהלומים שלכם באמת טבעיים? הסוד של התעשייה נחשף

סרט דוקומנטרי חדש של במאי שרק רצה לספר סיפור מעניין חשף כמעט באקראי את מה שניסתה להחביא תעשיית היהלומים העולמית במשך שנים: לתוך משלוחי היהלומים הטבעיים מסתננים יהלומים סינתטיים שנמכרים במחיר מלא ● האם זה יצליח לערער את הענף

מה אפשר לקנות ב-2.2 מיליון שקל בגליל המערבי / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

מה אפשר לקנות ב-2.2 מיליון שקל בגליל המערבי?

דירות עם 4 חדרים בשלומי, בעכו או בכרמיאל או דירת 5 חדרים בנהריה

המערכת של חברת סייברוואן / צילום: איציק בירן

למה להן וול סטריט עכשיו? החברות הישראליות שבוחרות להנפיק בניו יורק למרות הסערה בשווקים

בזמן שמספר ההנפקות של ישראליות גדולות בוול סטריט הולך ומתכווץ, חברות קטנות יותר לא חוששות ואף מעדיפות להיסחר בנאסד"ק ● עו"ד עפר בן יהודה: "אין כרגע הנפקות בתל אביב בסקטור הטכנולוגיה. זה יכול להשתנות, אבל כרגע אין. פתאום האופציה של להיסחר בשוק הכי גדול בעולם, גם אם בשוויים נמוכים, נראית מתאימה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין / צילום: Associated Press, Mikhail Tereshchenko

החובות נערמים, האינפלציה מזנקת, והחברות בורחות: רוסיה בדרך לפשיטת רגל

המלחמה באוקראינה עולה לרוסיה יותר מ־15 מיליון דולר בשעה ● בקרמלין מעריכים כי סנקציות המערב יובילו לקריסה כלכלית שהמדינה לא ראתה משנות ה־90' ● והצעד האחרון של ארה"ב, שמקשיחה את התנאים להחזרי חוב רוסיים, מקרב את מוסקבה עוד צעד גדול לחדלות פירעון

הבורסה בתל אביב / צילום: שלומי יוסף

מגמה חיובית בת"א; פלסאון מזנקת אחרי הדוחות, ברנמילר צונחת

מדד ת"א 35 מטפס ב-1.9%, מדד ת"א 90 קופץ ב-3% ● עונת הדוחות בת"א מתקרבת לסיומה: ויקטורי, פוקס ומגדלי הים התיכון פרסמו תוצאות ● המדדים בוול סטריט נסקו ב-6% בשבוע שעבר וקטעו רצף הפסדים שנמשך מאז מרץ

משאבת דלק / צילום: עינת לברון

קפיצה גדולה במחירי הדלק: ליטר בנזין מתקרב ל-8 שקלים

המחיר המרבי לליטר בנזין 95 אוקטן נטול עופרת לצרכן בתחנה בשירות עצמי, כולל מע"מ, מזנק ל-7.72 שקלים לליטר, עלייה של 66 אגורות מהחודש הקודם ● המחיר יתעדכן בחצות הלילה בין שלישי לרביעי

איור: ליאת צברי

מה אפשר לעשות כשאדם אחד מתוך אלף תוקע תוכנית של 100 דונם

התארכות תהליכי התכנון בארץ מובילה לכך שקרקעות רבות הופכות להיות "מרובות בעלים" - דבר שבתורו הופך את אישור התוכניות והבנייה על הקרקע למורכב וארוך עוד יותר • למה ישנם כל-כך הרבה מקרים כאלו, והאם יש לכך פתרון

חצי שעה של השראה. סוד החברות שמצליחות דווקא בתקופות של משבר כלכלי / צילום: מנחם רייס

מגוגל ופייפל ועד מקדונלדס ועליבאבא: הסיפור של החברות שהצליחו לפרוץ בזמן משבר כלכלי

על רקע החששות ממשבר מתקרב, כדאי להיזכר שחברות מצליחות רבות פרצו ועלו דווקא בתקופות של משבר כלכלי, מגוגל ופייפל ועד מקדולנד ונוטלה, Airbnb ועליבאבא. מה הסוד שלהן?

לפי הנטען במחקר, טאבולה הישראלית אספה פרטים ללא אישור מפורש מהמשתמשים / צילום: Shutterstock, Kite_rin

מחקר חדש: רשתות פרסום אוספות מידע על המשתמשים גם ללא אישורם

מחקר אקדמי מצא שמספר רשתות פרסום, ביניהן טאבולה הישראלית, יאנדקס ופייסבוק, אספו מידע מתוך טפסים למילוי הפרטים האישיים של המשתמשים, גם אם הליך הרישום לא הושלם ● טאבולה: "למרות שלא נמצאו נתונים התומכים בכך, תיקנו אפשרויות של איסוף מיילים"

פרופ' יו מונטגומרי / צילום: תמונה פרטית

החוקר שגילה על הר הפומורי מה אנחנו צריכים כדי לשרוד בטיפול נמרץ

פרופ' יו מונטגומרי, רופא וחוקר של הישרדות בתנאי קיצון, יצא לבדוק מה גורם לאנשים מסוימים לשרוד ולאחרים למות, ומה אפשר ללמוד מזה על טיפול בחולים במחלות קשות ● אבל בכובעו כפעיל נלהב למען משבר האקלים, הוא בכלל לא בטוח שלתובנות שלו תהיה הרבה תועלת: "אם לא נעשה משהו עכשיו, לאף אחד לא יהיה סיכוי. הכול תלוי ביחידים ובעסקים"

טרייפל משמש / צילום: Shutterstock

שבועות טבעוני: מתכון שגם אוכלי גבינות יעמדו בתור כדי לקבל פרוסה ממנו

זה שאתם נמנעים ממוצרי חלב לא אומר שאתם לא יכולים ליהנות מקינוח לשבועות: 
טרייפל טבעוני עם ליים ומשמשים. תרשמו מתכון