גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ועדת הכספים: עיכוב נוסף באישור הצו למיסוי סיגריות אלקטרוניות

במהלך דיון שנערך היום בוועדת הכספים נזף יו"ר הוועדה, ח"כ אלכס קושניר, בנציגת משרד הבריאות על כך שלא הגיעה מוכנה עם הסברים לשאלות חברי הכנסת, ושלח את אנשי רשות המסים לתקן את תחשיב המיסוי כך שיהלום בצורה תחשיבית את המס שהוטל על סיגריות רגילות

ח"כ אלכס קושניר, יו''ר ועדת הכספים / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת
ח"כ אלכס קושניר, יו''ר ועדת הכספים / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

עיכוב נוסף באישור הצו למיסוי סיגריות אלקטרוניות בדיון שהתקיים היום (ב') בוועדת הכספים של הכנסת. במהלך הדיון נזף יו"ר הוועדה, ח"כ אלכס קושניר, בנציגת משרד הבריאות, ד"ר אפרת אפללו, על כך שלא הגיעה מוכנה עם הסברים לשאלות חברי הכנסת, וכן שלח את אנשי רשות המסים לתקן את תחשיב המיסוי כך שיהלום בצורה תחשיבית את המס שהוטל על סיגריות רגילות. הצו, שכבר נכנס לתוקף בחלקו, צפוי להשתנות ויאושר ככל הנראה בדיון שיתקיים מחר (ג') בוועדה.

במהלך הדיונים האחרונים עלה מספר פעמים הצורך בתיקון צו המיסוי, ונמתחה ביקורת על תחשיבי רשות המסים ומשרד הבריאות שהובילו ליצירת הצו הקיים. לבסוף קרא יו"ר הוועדה לנציגי רשות המסים להציג תחשיב מיסוי חדש עד לדיון שיתקיים מחר וההצבעה, כך שהחישוב למיסוי נוזל לסיגריות אלקטרוניות יעמוד על תחשיב המקביל 1 מ"ל נוזל לקופסת סיגריות, ולא 0.7 מ"ל לקופסת סיגריות; זאת לאחר שהושגה הסכמה נרחבת בין חברי הוועדה כי התחשיב, המדמה 10 שאיפות לסיגריה בודדת כפי שקבע הצו המקורי, אינו מדויק ועומד על 15-17 שאיפות מסיגריה אחת.

בנוסף דרש קושניר מרשות המסים לתקן את הנוסחה הנוגעת למיסוי סיגריות חד-פעמיות ולמסות אותן לפי כמות הנוזל שבהן ולא לפי יחידות שגודלן שונה כפי שקבע הצו בתחילה, ובכך למסותן באופן זהה למיסוי של סיגריות רגילות. 

"זה שער לעישון"

במהלך הדיון עלה כי המיסוי הנוכחי לא יהיה יעיל בבלימת הצריכה. ח"כ ענבר בזק אמרה בדיון כי "המס הוא אחיד (לפי סיגריה), לא משנה מה נפח המיכל. 25% מהנוער מתחילים מזה, זה שער לעישון. ככל שזה יהיה נגיש יותר לבני נוער, כך יותר מהם יתחילו עם המוצר הזה".

נציגת משרד הבריאות, ד"ר אפללו, שהכינה את הצו יחד עם רשות המסים, ספגה ביקורת נוקבת מיו"ר הוועדה ומח"כ ינון אזולאי, לאחר שמתחה ביקורת על דברי חברי הכנסת וכן במשך שני הדיונים האחרונים לא השיבה לשאלות שהופנו אליה.

ד"א אפללו, שעלתה לדיון בזום, הדפה את טענות חברי הכנסת ובהם יו"ר הוועדה על כך שההחלטה למסות סיגריה לפי תחשיב של 10 שאיפות אינה נכונה: "אני רוצה לשאול את ח"כ ינון אזולאי האם הוא קרא את החומרים שאני שלחתי ולא רק את אלה של היבואנים. אידוי זה עישון, אין דבר כזה לעבור מאידוי לעישון. זו נבלה וזו טריפה. זה לא הרע במיעוטו ולא מוצר גמילה. בשנתיים האחרונות הצטברו עדויות ש-0.7 מיליליטר שווה ל-10 שאיפות לסיגריה. זה לא אנקדוטלי, זה מחקרי".

יו"ר הוועדה קושניר, שלא אהב את הביקורת המרומזת על דברי חברי הוועדה, הגיב לה ואמר: "ג'ול נעלם מהעולם לפני שנתיים, וכל מעשן יגיד לך שהסיגריה האלקטרונית שווה יותר מעשר שאיפות. אני מבקש ממך לשמור על שפה נאותה. כי אם לא, אגיד את כל הטענות שלי נגד ההכנה שלכם את הצו הזה".

ח"כ אזולאי מתח ביקורת על כך שמשרד הבריאות כלל לא ערך מחקר בנושא, ואמר: "מקצועיות זה לא לקחת מעמותה נתונים. תתביישי לך".

על כך השיבה אפללו: "על מה יש לי להתבייש? שאני קוראת מחקרים מהעולם? אתה צריך להתבייש שאתה מדבר ככה". ח"כ קושניר הדף את טענותיה ואמר: "אני מאוד מכבד את אנשי המקצוע, אבל לא ארשה שידברו ככה לחברי כנסת ולא יתנו תשובות לחברי הוועדה. אם יש לך תשובות, אני מבקש לקבל את זה בכתב". 

"מגיע לוועדה הסבר" 

במהלך הדיון מתח ח"כ אזולאי ביקורת על יו"ר הוועדה ועל כך שצווי מיסוי (סוכר, חד-פעמי וסיגריות) התפרסמו עוד לפני הדיון בוועדה. היועצת המשפטית של הכנסת, שגית אפיק, אמרה בדיון כי "אני הראשונה שמתנגדת לפרסום צו לפני קיום דיון. יחד עם זאת, ביחס לצווים של טבק ואלכוהול, לאורך השנים הצווים כן נכנסו לתוקף. אני חושבת שכן מגיע לוועדה הסבר למה הצו חל באופן מיידי".

יו"ר הוועדה קושניר הבהיר כי לא יאפשר יותר פרסום של צווים ללא שיתקיים תחילה דיון בוועדה.

אחת מהבעיות שצפו בדיון הייתה המיסוי על הסחורה שנמצאת במכס ובעליה לא אוספים אותה בשל המס הכבד. כך הוצג בדיון על-ידי אחד מהיבואנים כי הוא ייבא סחורה ב-30 אלף שקל, ועליה הוא נדרש לשלם מס של מיליונים. יו"ר הוועדה ביקש מרשות המסים לייצר פתרון גם לנושא הזה ואמר כי ניתן לשחרר את הסחורה בחלקים, כך שתשלום המס יהיה רק על החלק היחסי ששוחרר.

לסיום הודיע קושניר כי הוא סיכם עם שר האוצר על הקצאת 3 מיליון שקל מדי שנה מהכנסות המיסוי למשרד הבריאות, לצורכי המלחמה בעישון.

עוד כתבות

מניית פייזר בבורסת וול סטריט / צילום: Associated Press, Richard Drew

פייזר תשווק את כל תרופות הפטנט ללא מטרות רווח ל-45 מדינות עניות

החברה זכתה לביקורת כשגבתה מחיר גבוה על חיסון הקורונה ולא שחררה אותו למדינות עניות ● על רקע לחצים ציבוריים לשחרור הפטנטים לתרופות באופן מוחלט במדינות אפריקה, פייזר מציעה לשמור על הזכויות אך להציע את המוצרים במחירי עלות

יו''ר ועדת הכלכלה, ח''כ מיכאל ביטון / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

ח"כ מיכאל ביטון הודיע כי לא יצביע יותר עם הקואליציה

במחאה על התנהלות שרי התחבורה והחקלאות, הודיע יו"ר ועדת הכלכלה מיכאל ביטון שלא יצביע עוד עם הקואליציה, פרט להצבעות אי אמון בממשלה ● ביטון: "יגידו עכשיו שזה פוליטי וזו רדיפה אישית, אבל בסוף באופקים, בבית שאן, בטבריה, מצפה רמון, קריית שמונה, שדרות – מחיר התחבורה הציבורית עלה ב-130%"

התובעת במשפט נתניהו יהודית תירוש / צילום: אמיל סלמן-הארץ

השופטים במשפט נתניהו מתחו ביקורת על הבקשה לתיקון כתב האישום

משפט נתניהו נמשך הבוקר, כאשר מוקד הדיון נוגע לבקשת הפרקליטות לתקן את כתב האישום בנוגע למועד "פגישת ההנחייה" בין בנימין נתניהו ועד המדינה שלמה פילבר ● השופט שחם ציין כי מדובר "במהלך לא טריוויאלי". השופט ברעם הוסיף כי התביעה "מנסה לקבל פוליסת ביטוח וזה בעייתי" ● התובעת יהודית תירוש: "לא מדובר בשינוי חזית. מרכז הכובד הוא לא במועד. מלכתחילה העד לא זכר מועד ספציפי"

גיל שויד, מנכ”ל ומייסד צ’ק פוינט / צילום: שלומי יוסף

צ'ק פוינט שווה יותר מ-14 חברות הטכנולוגיה הישראליות האלו ביחד

רק לפני חצי שנה השווי של מאנדיי היה גבוה מזה של צ'ק פוינט, אך הירידות החדות שספגו חברות הטכנולוגיה החדשות שינו את התמונה ● כעת השווי המשותף של מאנדיי ו-13 חברות טכנולוגיה ישראלית נוספות נמוך מזה של צ'ק פוינט

ג'רום פאוול, יו''ר הפדרל ריזרב / צילום: Associated Press, Alex Brandon

הפרוטוקולים מגלים: הפד שוקל העלאת ריבית מהירה וחדה יותר

בבנק המרכזי של ארצות הברית מתכוונים לבצע העלאות ריבית נוספות של 50 נקודות בסיס, כך לפי פרוטוקולים שפורסמו הערב ● האינפלציה הוזכרה בפרוטוקולים 60 פעמים. "כל המשתתפים אישרו מחדש את מחויבותם החזקה ונחישותם לנקוט במהלכים הדרושים כדי להחזיר את יציבות המחירים", נכתב ● השווקים בארצות הברית הגיבו בעליות לאחר חשיפת הפרוטוקולים

מטוסי אל על, ארקיע וישראייר בנתב”ג / צילום: דני שדה

עובדי ארקיע להנהלת החברה: מדוע קיים אינטרס להתמזג לאל על "ולהיכנס למיטה החולה הזו"?

עסקת המיזוג בין אל על לארקיע עודנה מתגבשת, אך כבר נתקלת בהתנגדות עזה מצד עובדי ארקיע ● במכתב נוסף שנשלח מטעם ארגון תו"ת (תיירות ותעופה) המאגד את עובדי החברה ליו"ר הדירקטוריון גדי טפר, נטען כי התנהלות ההנהלה "סותרת לחלוטין את טובתה ארוכת הטווח של ארקיע"

מעסיקים רבים הפנימו שדפוסי העבודה הולכים להשתנות / צילום: Shutterstock, Arthur Bargan

בוריס ג'ונסון כבר מגבש תוכנית חירום: הבריטים לא רוצים לחזור לעבודה במשרדים

גם לאחר הסרת כל מגבלות הקורונה, העובדים בבריטניה עדיין עובדים מהבית 1.93 ימים בממוצע בכל שבוע - מה שמשנה את שוק המשרדים במדינה, שהתפוסה בו ירדה בחצי מלפני המגפה ● ראש הממשלה זועם, וחושב על תוכניות שיקימו את העובדים מהספה בבית

המרכז לדרכונים זמניים, סמוך לקניון איילון בבני ברק / צילום: שלומי יוסף

700 אלף איש מחכים לדרכון. האם הצעדים הללו ישחררו את הפקק?

אחרי חודשים בהם אי אפשר היה להשיג תור לחידוש דרכון, רשות האוכלוסין תגברה צוותים ופתחה לשכה חדשה להנפקת דרכונים זמניים בעלות של 400 שקלים ● בכנסת זועמים על תגובה מאוחרת לכאוס ידוע מראש, אך מנכ"ל הרשות משוכנע: "ירגישו את ההקלה בימים הקרובים"

דן טלמן

ה-FDA דרש ניסוי נוסף וחברת הביומד הישראלית-אמריקאית אטוקס ביו נסגרה

המנכ"ל לשעבר דן טלמן: "אנחנו רואים תגובת נגד של ה-FDA לביקורת שניתנה בעקבות האישור המהיר של תרופת האלצהיימר של ביוג'ן. גם בתחום הסרטן, ה-FDA מתחיל לחזור בו ממסלולי האישור המקוצרים" ● טלמן מונה לשותף בקרן IBF

מקנזי סקוט / צילום: Associated Press, Evan Agostini

התרומה האחרונה של מקנזי סקוט מביאה את סך הנתינה שלה ליותר מ־12 מיליארד דולר

הפילנתרופית תורמת 122.6 מיליון דולר לארגון  Big Brothers Big Sisters of America

מייסדי סטארקוור: אלי בן־ששון ואורי קולודני / צילום: נטלי שור

טלטלה בשווקים? חברת הקריפטו סטארקוור מנתניה משלימה סבב גיוס ושווה כבר 8 מיליארד דולר

חברת הקריפטוגרפיה סטארקוור הודיעה על גיוס ענק בסך של 100 מיליון דולר לפי שווי של 8 מיליארד בהובלת קרנות הענק גרין אוקס, טייגר גלובל וקוואטיו ● "אנחנו חיים בנוחות עם השווי הזה ואסירי תודה למשקיעים", אומר המנכ"ל אורי קולודני, ממייסדי החברה

לוין, ברבר-צדיק, משה לארי, דב קוטלר / צילום: יח''צ, תמר מצפי, איל יצהר, גדי דגון

חגיגת המשכנתאות נמשכה והרווח בשיא, אז למה בבנקים חותכים בדיבידנדים?

חמשת הבנקים הגדולים רשמו רווח מצרפי של 5.7 מיליארד שקל ברבעון הראשון, הודות לגידול של 172 מיליארד שקל בתיק האשראי ביחס לרבעון המקביל ● הצמיחה המהירה (מדי) ומגבלות בנק ישראל על ההשתוללות באשראי לקבלנים, הביאו את הפועלים ומזרחי טפחות לעצור את חלוקות הדיבידנד, ואת לאומי לחתוך אותו בחצי

שי דתיקה, מנכ''ל ומייסד INX / צילום: איל יצהר

הוא הקים מערכת מסחר בקריפטו ובטוח למרות המשבר: "הבלוקצ'יין הוא עתיד הפיננסיים"

שי דתיקה, מייסד פלטפורמת INX למסחר בני"ע דיגיטליים ובמטבעות קריפטוגרפיים, טוען כי "נגמרו הימים שהבנק בישראל התקשר לברוקר האמריקאי שיעביר פקודה לעסקה שתיסלק למחרת" ● "אני מפעיל מערכת שאפשר לסחור בה מכל העולם 24 שעות ביממה שבעה ימים בשבוע. אני זמין פי שישה יותר מהנאסד"ק, ויש פתרונות טכנולוגיים כמעט לכל קושי שנלווה לבלוקצ'יין"

שוקי שפר, מנכ''ל אמדוקס / צילום: יח''צ

אמדוקס מתחזקת בתחום ניהול ביצועי הרשת: רוכשת חברה בריטית ב-188 מיליון דולר

Mycom OSI מספקת פתרונות SaaS (תוכנה כשירות) לרשתות תקשורת
● העסקה צפויה להיסגר ברבעון הרביעי של שנת הכספים 2022, ותמומן ממקורותיה העצמיים של אמדוקס

למה עובדים מתפטרים ומה יגרום להם להישאר? / צילום: Shutterstock

מערבבים מחדש את הקלפים: למה עובדים מתפטרים ומה יגרום להם להישאר?

גל ההתפטרויות הגדול לא התחיל בקורונה, אבל היא החריפה מגמות שקדמו לה, בהן  חשיבה מחדש על תפקיד העבודה בחיים ומעבר לתעשיות עם שכר גבוה וחוסר רצון לחזור למשרד ● מעסיקים שישכילו להבין את הגורמים לעזיבה יוכלו להציע פתרונות מתאימים לעובדיהם

מייסדי סנאפ, אוון שפיגל ובובי מרפי, פותחים את המסחר בוול סטריט בימים טובים יותר של סנאפ / צילום: Reuters, Lucas Jackson

הרשת החברתית הזו זעזעה אתמול את וול סטריט. מה היא הצהירה ומדוע זה גרם אפילו לענקיות לרעוד?

הכרזה דרמטית במיוחד של חברת סנאפ, בעלת האפליקציה סנאפצ'אט, הכניסה את מניות הטכנולוגיה בוול סטריט לסחרור ● הרשתות החברתיות חתכו אמש כ-135 מיליארד דולר משווי השוק שלהן בעקבות הסערה ● מה משמעות ההודעה של סנאפ, מי עוד נפגעו והאם ההתאוששות במסחר תיחלש?

אלפרד אקירוב / צילום: תמר מצפי

אקירוב הצליח להנפיק את הפעילות השוויצרית בשווי של 2.4 מיליארד שקל

לאחר מספר ניסיונות ודחיות השלימה אלרוב נדל"ן את הנפקת פעילות הנדל"ן המניב שלה בשוויץ, קרוב לרף התחתון של השווי המתוכנן ● ההנפקה בשוויץ צפויה להוסיף להון העצמי של חברת הנדל"ן הישראלית 663 מיליון שקל

טרמינל 1 / צילום: מיכל רז חיימוביץ

טרמינל 1 בנתב"ג ישוב לפעילות מלאה בשבוע הבא. מה זה אומר?

עד כה לא ניתן היה להשמיש את הטרמינל באופן מלא לנוכח המחסור בכוח האדם לאיוש בתי המסחר שהשדה מחויב לספק לנוסעים ● 12 חברות תעופה ינתבו לטרמינל 1 חלק מטיסותיהן ל-23 יעדים בעיקר באירופה ● תנועת הנוסעים הצפויה לחודש יוני עומדת על כ-1.9 מיליון נוסעים וכ-250 אלף נוסעים מתוכם ימריאו מטרמינל 1

הבורסה בתל אביב / אילוסטרציה: שלומי יוסף

המסחר בתל אביב ננעל בירידות; נורסטאר איבדה 7.7%

מדדי ת"א-35 ות"א-125 איבדו 1.3%, מדד ת"א-90 נחלש ב-1.6% ות"א נדל"ן ירד ב-2.2% ● בזן נחלשה ב-1.1% וג'י סיטי (גזית גלוב) השילה 6.1% ● שטראוס, אלוני חץ, או.פי.סי ואנלייט פרסמו דוחות

גיורא בר-דעה, מנכ''ל קבוצת שטראוס / צילום: איל יצהר

הסלמונלה, החומוס והמלחמה באוקראינה: הרווח הנקי של שטראוס נחתך ב-93% ברבעון הראשון

ענקית המזון רושמת עלייה קלה בהכנסות ברבעון הראשון של 2022, אך ירידה בכל הפרמטרים החשובים האחרים ● לדברי החברה, פעילות ייצור השוקולד בארץ צפויה להתחדש עד סוף יולי ● המנכ"ל גיורא בר דעה: "אנחנו מאמינים ביכולת שלנו לחזור לנתחי השוק שהיינו בהם בממתקים לפני אירוע הריקול"