גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

למרות הטלטלות בניו יורק: נעילה ירוקה בתל אביב

מדד ת"א 35 התקדם 0.3%, מדד ת"א 90 עלה ב-1% ומדד ת"א 125 הוסיף 0.6% ● הדולר התחזק ב-0.5% ושערו היציג נקבע על 3.18 שקלים

מגמה חיובית בפתיחת המסחר בתל אביב / צילום: Shutterstock
מגמה חיובית בפתיחת המסחר בתל אביב / צילום: Shutterstock

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים 

 

 

17:25

יום המסחר בבורסה בתל אביב ננעל בעליות שערים במדדים המובילים, שנחלשו לקראת סיום על רקע הפתיחה השלילית בוול סטריט. מדד ת"א 35 התקדם 0.3%, מדד ת"א 90 עלה ב-1% ומדד ת"א 125 הוסיף 0.6%.

מבין המדדים הענפיים, מדד הבנקים עלה ב-1% וכך גם מדדי טכנולוגיה ונפט וגז, מדד נדל"ן עלה ב-0.6%, מדד פיננסים התחזק 0.5%, מדד ביטוח הוסיף 0.2% ומדד ביומד התקדם 0.1%.

16:50

הפתיחה השלילית בוול סטריט החלישה את העליות בתל אביב, אך עדיין מדד ת"א 35 מתקדם ב-0.6% ומדד ת"א 90 מוסיף 0.9%. המדדים הענפיים ירוקים גם הם, כשבראש מדד טכנולוגיה ומדד הבנקים עולים כ-1.7%.

15:30

הדולר התחזק ב-0.5% ושערו היציג נקבע על 3.18 שקלים, הליש"ט התקדמה כ-0.2% לשער של 4.28 שקלים והאירו הוסיף כ-0.1% לשער של 3.59 שקלים.

15:00 

מדד ת"א 35 מטפס כעת בכ-1%, ומדד ת"א 90 עולה ב-1.7%. מחזור המסחר מסתכם בכ-1.66 מיליארד שקל.

עליות בולטות רושמות אזורים , ראדא, נייר חדרה , דנאל , פוקס ואפריקה מגורים.

בחברת המחקר רוסאריו קפיטל מעריכים ששוויה של חברת דוראל אנרגיה  עומד על 3.06 מיליארד שקל המשקף מחיר מניה של 20.8 שקל, ומגלם אפסייד של כ-55% על מחיר המניה. 

בשוק המט"ח, הדולר ממשיך להתחזק בעוד 0.7% ונסחר סביב 3.19 שקלים והאירו מתחזק בכ-0.3% ונסחר סביב 3.594 שקלים.

13:00

מדד ת"א 35 מטפס כעת בכ-0.9%, ומדד ת"א 90 עולה ב-1.2%. מחזור המסחר מסתכם בכ-1.06 מיליארד שקל.

ירידות חדות רושמות איי.סי.בי , סאמיט , אופקו ויוניבו.

חברת השקעות הנדל"ן בוליגו קפיטל  מדווחת על המשך מגמת הרחבת הפורטפוליו של החברה בתחום הלוגיסיטי עם הסכם לרכישת הנכס הלוגיסטי Riverside business center בשטח של כ-40 אלף מ"ר בפנסילבניה, בכ-35 מיליון דולר. להערכת בוליגו, התמורה כוללת, לרבות ההון להשבחת הנכס, תעמוד על כ-40 מיליון דולר. חלק ההון העצמי בעסקה הוא 13 מיליון דולר.

חברת מידרוג העלתה את אופק הדירוג של דלתא  לחיובי אשר נובעת מהערכתם להמשך מגמת הצמיחה בשנת 2022 בהמשך למגמה שהציגה החברה בשלושת הרבעונים הראשונים של שנת 2021 בכל מגזרי הפעילות ולאור הורדת החוב הפיננסי במהלך שנת 2021 וליציבות ברמת החוב ויחסי הכיסוי. החברה זכתה לרוח גבית נוכח שינוי בדפוסי הצריכה בעקבות הקורונה הכוללים הגדלת היקף הרכש באמצעות אי קומרס, ועלייה בצריכת פריטי הלבשה תחתונה לרבות הלבשת פנאי והלבשת Activewear. הכנסות החברה רשמו גידול דו ספרתי של 39% בתשעת החודשים הראשונים לשנת 2021 למול התקופה המקבילה אשתקד, שהושפעה לשלילה מהשלכות מגפת הקורונה.

11:00

נמשכת המגמה החיובית בבורסה. מדד ת"א 35 מטפס בכ-0.6%, ומדד ת"א 90 עולה בשיעור דומה. מדד הבנקים ממשיך להפגין חולשה ורושם ירידה קלה.

עליות בולטות רושמות כעת אורמד, ראדא , פורסייט, אל על  וברנמילר.

קרן התשתיות והאנרגיה ג'נריישן קפיטל  חתמה, באמצעות חברת הבת בבעלות מלאה GES, על הסכם לרכישת 75% ממניות ק.מ.מ מפעלי מחזור תמורת כ-195 מיליון שקל. כמו-כן, סמוך ולאחר מועד השלמת העסקה, צפויה ק.מ.מ לבצע חלוקת דיבידנד בגין רווחי שנת 2021, שחלקה של GES בו צפוי לעמוד על כ-20 מיליון שקל. ההסכם כולל אופציות מכר ורכש לרכישת 25% המניות הנוספות.

בשוק המט"ח, הדולר והאירו מתחזקים בשיעורים קלים מול השקל.

10:00

לאחר הירידות החדות בשני ימי המסחר האחרונים, יום המסחר בבורסה נפתח במגמה חיובית. מדד ת"א 35 מטפס בכ-0.6%, ומדד ת"א 90 עולה ב-0.3%. 

את העליות מובילות פריון , קמטק , אורמת, טאואר, נייס ואלקטריאון.

08:45

בשוק המט"ח רגוע הבוקר. הדולר נחלש בכ-0.1% ונסחר סביב 3.163 שקלים והאירו נחלש בכ-0.2% ונסחר סביב 3.576 שקלים.

07:45

5 דברים שכדאי לדעת לפני פתיחת המסחר בבורסה בת"א

1. צפי לפתיחה מעורבת

התנודתיות הגבוהה צפויה להימשך היום בבורסה. יום המסחר, בכל אופן, צפוי להיפתח ככל הנראה במגמה מעורבת. זאת לאחר שאתמול המדדים המובילים בבורסה ננעלו בירידות חדות. ת"א 35 ות"א 125 נפלו ב-3.7% ות"א 90 צנח ב-4%. ת"א ביומד התרסק ב-5.6%, ומדד הבנקים איבד 4.1%. מחזור המסחר הסתכם ב-3.7 מיליארד שקל. 

2. שינוי מגמה בוול סטריט 

אחרי יום של ירידות חדות, שהגיעו בשיאן לכ-5%, הבורסות בוול סטריט התהפכו בדקות האחרונות של המסחר ונסגרו בעליות קלות: הנאסד"ק עלה ב-0.63%, הדאו ג'ונס ב-0.29%, ומדד S&P 500 סיים בעלייה של 0.36%. 

במסגרת עונת הדוחות, היום יפרסמו תוצאות מיקרוסופט ו-AMD, אינטל וטסלה מחר לאחר סיום המסחר ואפל תפרסם בחמישי לאחר סיום המסחר.

המשקיעים בכל העולם ממתינים בדריכות ליום רביעי, לסיום ישיבתה של ועדת השוק הפתוח (FOMC) ובסופה הפד צפוי להכריז על גובה הריבית בארה"ב. לפי התחזיות הפד לא יעלה את הריבית כעת, אלא בחודש מרץ הקרוב, אך בשוק יעקבו בדריכות אחר דברי יו"ר הפד ג'רום פאוול, בהם היחס שלו לתוואי הריבית ולצמצום המאזן.

3. ירידות באסיה ובחוזים

למרות השינוי במגמת המסחר בניו יורק, בורסות אסיה נסחרות היום במגמה שלילית מובהקת. מדד הניקיי בטוקיו צונח ביותר מ-2%, ומדד ההאנג סנג בהונג קונג יורד ב-1.6%.

במסחר בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב נרשמות ירידות של עד 1.5%.

4. פערים חיוביים במניות הדואליות

מרבית המניות הדואליות חזרו מניו יורק עם פערים חיוביים כך שהן צפויות לעלות בפתיחת המסחר. נייס  עם כ-5%, טבע 2.3%, טאואר  5.5%, אורמת  7%, נובה  5.1% ולייבפרסון עם 6.3%. 

5. הנפט בעלייה, הביטקוין מתייצב

בזירת המסחר בסחורות רושם חוזה למרץ על נפט מסוג ברנט עלייה של 0.6% לרמה של 87 דולר לחבית. חוזה על אונקיית הזהב נסחר ביציבות.

בזירת הקריפטו הביטקוין מתייצב ונסחר סביב 36,000 דולר, והאת'ריום נסחר בירידה קלה סביב 2,400 דולר.

עוד כתבות

לפי הנטען במחקר, טאבולה הישראלית אספה פרטים ללא אישור מפורש מהמשתמשים / צילום: Shutterstock, Kite_rin

מחקר חדש: רשתות פרסום אוספות מידע על המשתמשים גם ללא אישורם

מחקר אקדמי מצא שמספר רשתות פרסום, ביניהן טאבולה הישראלית, יאנדקס ופייסבוק, אספו מידע מתוך טפסים למילוי הפרטים האישיים של המשתמשים, גם אם הליך הרישום לא הושלם ● טאבולה: "למרות שלא נמצאו נתונים התומכים בכך, תיקנו אפשרויות של איסוף מיילים"

מצעד הגאווה יתקיים ביום שישי ה- 10 ביוני, והוא האירוע המרכזי והמסכם של אירועי הגאווה בעיר המתקיימים בימים אלה / צילום: Shutterstock, ColorMaker

שבועיים למצעד הגאווה בתל אביב: האם עשרות אלפי תיירים בדרך?

סגנית ראש עיריית תל אביב ומחזיקת תיק התיירות בעיר, ציפי ברנד, מעריכה כי תל אביב תתמלא בכ-15 אלף תיירים שיגיעו ממדינות שונות: "תל אביב היא אחת הערים הראשונות שחוזרת לקיים את מצעד הגאווה, אחרי שנתיים של סגרים ושמיים סגורים"

שרת האנרגיה קארין אלהרר / צילום: המכון הישראלי לדמוקרטיה

במשרד האנרגיה הציגו תוכנית לאנרגיה מתחדשת, אך התקשו לאמוד את ההשקעה הממשלתית בה

במסגרת היעד הלאומי שקבעה הממשלה לייצור חשמל מאנרגיה מתחדשת, הציגו משרד האנרגיה ורשות החשמל תוכנית אסטרטגית המפרטת את המהלכים אותם יש לנקוט בשנים הקרובות ●  אלא שעד כה לישראל אין מפת דרכים מפורטת ומתוקצבת לפעולות בתחום

הנרי קיסינג'ר בפורום הכלכלי בדאבוס לפני כעשור / צילום: Reuters, Stefan Wermuth

קיסינג'ר נגד סורוס על רוסיה ואוקראינה

שני האנשים בשנות ה-90 לחייהם מציעים חזונות סותרים על הסדר העולמי בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס

ימית אפריאט / צילום: איל יצהר

יועצת המשכנתאות שלא מפחדת מהעלאות הריבית ודבקה במסלול הפריים

ימית אפריאט מייעצת ללקוחותיה להיזהר דווקא מהאינפלציה העולה וממסלולי הריבית המשתנה, ומגלה כי האיסור לקחת מימון על חשבון דירה קיימת, גלגל את המשקיעים לשוק החוץ-בנקאי

הסיפורים הבולטים של סוף השבוע / עיצוב: גלובס

מה עובר על בית ההשקעות אלטשולר שחם והצעירים החרדים שהפכו לנשק הסודי של השב"כ

יגיע רגע שבו לא נצליח להבין איך זה ששילמו פה פעם כאלה מחירים על משרדים או על דירה ממוצעת ● למה כולם התחילו לשכוח דברים? ● התוכנית שמגייסת חרדים לגופים החשאיים ביותר ועוד ארבעה סיפורים בולטים מהשבת

מייסדי סטארקוור: אלי בן־ששון ואורי קולודני / צילום: נטלי שור

קרן ההון סיכון המפורסמת מזהירה ממשבר ארוך, אבל תחום אחד עדיין פורח

קרן סקויה, שנחשבת לאחת הגדולות והנחשבות בעמק הסיליקון, המליצה ליזמים שלה להתכונן למשבר ממושך ● ועדיין הסטארט-אפים בעולמות הקריפטו ממשיכים לגייס מימון גבוה בשווי חלומי, כמו זה שקיבלה השבוע חברת הקריפטוגרפיה הישראלית סטארקוור ● השבוע שהיה בהייטק ומדע

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין / צילום: Shutterstock, א.ס.א.פ קריאייטיב

פוטין: רוסיה פתוחה לסבב שיחות נוסף עם אוקראינה

נשיא רוסיה אמר את הדברים לנשיא צרפת וקנצלר גרמניה בשיחה בשבת, אך הוסיף כי אספקת נשק מערבי לאוקראינים יחמירו את המשבר

איור: ליאת צברי

מה אפשר לעשות כשאדם אחד מתוך אלף תוקע תוכנית של 100 דונם

התארכות תהליכי התכנון בארץ מובילה לכך שקרקעות רבות הופכות להיות "מרובות בעלים" - דבר שבתורו הופך את אישור התוכניות והבנייה על הקרקע למורכב וארוך עוד יותר • למה ישנם כל-כך הרבה מקרים כאלו, והאם יש לכך פתרון

התחדשות עירונית ברחוב מכבי 8 רעננה / הדמיה: תמיר חטיבה

פרויקט התמ"א ברעננה שנתקע ואז קם לתחייה

בפרויקט ברחוב מכבי ברעננה הוחלפו ארבעה קבלנים, ועכשיו רואים את הסוף ● כל דירה תקבל תוספת של 23 מ"ר

איתמר דויטשר, מנכ''ל קבוצת אלקטרה / צילום: טל גבעוני

באלקטרה לא מרגישים האטה: "אם כבר אנו רואים שקצב הפעילות רק גדל"

התייקרות התשומות ועליית הריבית לא השפיעה על אלקטרה: "בתחום הבנייה למגורים, נכון לנקודת הזאת לקראת סוף חודש מאי, אנחנו לא רואים עדיין שינוי או פגיעה בפעילות", אמר המנכ"ל איתמר דויטשר

גילעד אלטשולר / צילום: איל יצהר

כל הדרך למטה: מה קרה לבית ההשקעות אלטשולר שחם?

אחרי שנים שבהן אלטשולר שחם היה מלך בתי ההשקעות בישראל, עם מגע ידי הזהב של המייסד והמנכ"ל גילעד אלטשולר - הגיע השפל, והלקוחות הבורחים כבר לקחו איתם כ-30 מיליארד שקל בפדיונות ● אז מה בעצם הוביל לנפילה והאם יש סיכוי להתאוששות מטאורית בקרוב?

חצי שעה של השראה. סוד החברות שמצליחות דווקא בתקופות של משבר כלכלי / צילום: מנחם רייס

מגוגל ופייפל ועד מקדונלדס ועליבאבא: הסיפור של החברות שהצליחו לפרוץ בזמן משבר כלכלי

על רקע החששות ממשבר מתקרב, כדאי להיזכר שחברות מצליחות רבות פרצו ועלו דווקא בתקופות של משבר כלכלי, מגוגל ופייפל ועד מקדולנד ונוטלה, Airbnb ועליבאבא. מה הסוד שלהן?

תצפית מהר אורה על מנזר גורנינסקי בעין כרם / צילום: פנינה עין מור

לאכול עוגת אגסים מושלמת בנקודת התצפית היפה ביותר בירושלים

כיפות הבצלים של עין כרם, עוגת האגסים של אוגוסטה ויקטוריה, מגדל ימק"א ותצפית שקיעה על החומות. לקראת יום ירושלים בחרנו את ארבע נקודות התצפית היפות ביותר בעיר ובכל אחת מהן משהו טעים לאכול

ב.מ.וו I4 M50 / צילום: יח''צ

הניסיון של ב.מ.וו לחדור לטריטוריה של טסלה

ה-I4 החשמלי הוא הניסיון האגרסיבי ביותר של ב.מ.וו לפלוש לטריטוריית טסלה ● העיצוב יוקרתי ואיכותי והביצועים מסחררים ● הבונוס: המצפון הסביבתי שקט

ריצ'ארד קווסט / צילום: CNN

ריצ’רד קווסט יודע בדיוק למי צריך להקשיב כדי לדעת מה יקרה לכלכלה ובטוח: "בעוד שנה נהיה במיתון"

ריצ'רד קווסט, הפרשן הכלכלי הבכיר של CNN, מרגיש בכנס הפורום הכלכלי העולמי "תחושת מציאות וכובד משקל שלא ראיתי קודם" ● בראיון לגלובס הוא מספר על רוחות המלחמה המורגשות בכנס יוצא הדופן, על הסוגיות שזזו הצידה אך עוד ישובו לבמה, וגם על מצב העיתונות ותפקידה

 

דירת 3 חדרים באבן גבירול בת"א לא שופצה מאז שנות ה-50. היא זכתה ללא מעט מתעניינים

שטח הדירה ברחוב אבן גבירול בתל אביב הוא 100 מ"ר ובה שלושה חדרים ● היא נמכרה עבור 4.65 מיליון שקל ● ועוד עסקאות נדל"ן מהשבוע

אלדד קובלנץ / צילום: יונתן בלום

קובלנץ הוחלף: טל פרייפלד מונתה לממלאת מקום מנכ"ל תאגיד השידור "כאן"

לאחר שתביעתו של קובלנץ להוציא צו מניעה נגד פיטוריו נדחתה, הודיע יו"ר מועצת התאגיד גיל עומר על מינוי פרייפלד ● "יחד עם ההצלחות המקצועיות, על השידור הציבורי להוות דוגמה ומופת אף בתחום יחסי וסביבת העבודה", כתב היו"ר לעובדי התאגיד

שרת הכלכלה אורנה ברביבאי / צילום: יוסי זמיר

אושרה התוכנית לחיזוק הקשרים עם מצרים. המטרה: הכפלת היקף הסחר

הממשלה אישרה תוכנית לחיזוק הקשרים הכלכליים עם מצרים ● בתוכנית נכלל שיתופי פעולה במחקרים ופיתוחים, יבוא מזון ודגים, הגדלת היצע הטיסות והתיירות, הגדלת ייצוא ידע וטכנולוגיה ועוד הרבה

הדפסת דולרים / צילום: Associated Press, Jacquelyn Martin

ריקוד הטנגו המסוכן של הריבית והחוב הגדל באמריקה

בתחילת החודש הודיע הפדרל ריזרב על העלאת הריבית וצמצום המאזן שלו ● השווקים בכלל והנאסד"ק במיוחד הגיבו הפעם בקריסה ● כיצד תשפיע העלאת הריבית על השווקים הפיננסיים ותיקי החיסכון והפנסיה, והאם לפד יש אופציות אחרות ● מבט מקרוב על הריבית במשק האמריקאי