גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סכסוך על חברת רחפנים קטנה חשף מאבק שליטה חריף ב-NSO

בעלת השליטה בחברת הסייבר ההתקפי, חברת הייעוץ בי אר ג׳י, הגישה בקשה למינוי נאמן זמני לחברת הרחפנים קונווקסום אותה רכשה NSO לפני שנתיים. למרות הרכישה, חברת הרחפנים מעולם לא הייתה כפופה לה ישירות ● המאבק על קונווקסום איננו מתקיים בחלל ריק - יש לו קשר ישיר לעימות בין NSO לקרן על רקע גורלה של חברת הסייבר ההתקפי כולה ● במקביל, יו"ר NSO אשר לוי הוחלף בשותף מטעם בי אר ג'י

קבוצת NSO / צילום: Shutterstock
קבוצת NSO / צילום: Shutterstock

סכסוך שהגיע לבית המשפט המחוזי בתל אביב הבוקר (ג') חושף מקצת מהמאבק על גורלה של NSO ועל תוכניותיה להימכר במהלך החודשים הקרובים בתמורה למעל מיליארד דולר.

בעלת השליטה בחברת הסייבר ההתקפי הישראלית, חברת הייעוץ האמריקאית בי אר ג'י (BRG), הגישה הבוקר בקשה למינוי נאמן זמני לחברת הרחפנים קונווקסום אותה רכשה NSO לפני שנתיים בתמורה ל-60 מיליון דולר, בטענה שהחברה הישראלית הפסיקה את הזרמת המימון שלה ולאחר שהמשא ומתן בין השתיים על רכישת חברת הרחפנים עלה על שרטון. השופט חגי ברנר אישר את הבקשה, ומינה את עו"ד אורי גאון ממשרד לוינבוק כנאמן לקונווקסום.

חברת הרחפנים נרכשה אמנם על ידי NSO, אך היא פועלת כסטארט-אפ עצמאי שאיננו כפוף לחברת הסייבר ההתקפי, ומשרדיה ממוקמים במגדל תוהא בתל אביב, הרחק ממשרדי החברה האם בהרצליה פיתוח. היא מעסיקה 40 עובדים המשרתים את לקוחות NSO בלבד ומאפשרים לה להציע פורטפוליו מוצרים מבוזר יותר ללקוחות ממשלתיים ופרטיים.

המערכת של קונווקסום (Convexum) מאפשרת לזהות פעילות של רחפנים עוינים בסביבה, לפרוץ לפרוטוקולי התקשורת ולמערכות ההיגוי שלהם ולהשתלט עליהם על מנת להנחיתם בשלום, במקום לירות עליהם ולגרום לנפילתם, מה שעשוי לסכן עוברי אורח.

כיום מותקנות המערכות שלה בעשרות נמלי תעופה, תחנות רכבת, מעברי גבול, בתי כלא ואצטדיוני כדורגל ופוטבול, במדינות שונות באמריקה הלטינית, ארה"ב, אירופה ובכמה ממדינות אסיה.

בשונה ממערכת פגסוס החודרנית הנמכרת לרשויות לביטחון בלבד, קונווקסום מוכרת את המערכות שלה לרשויות ממשלתיות כמו למשל שירותי כליאה או רשויות שדות תעופה, והן לחברות ממשלתיות למחצה. יחד עם זאת, NSO מציעה את מערכות ההשתלטות על הרחפנים כמוצר משלים לפגסוס כאשר היא ניגשת לרשויות בטחון וכוחות משטרה ממשלתיים.

סכסוך השותפים בקרן שמחזיקה ב-NSO

יוזמת המהלך המשפטי, בי אר ג'י (במקור Berkley Research Group), היא חברת הייעוץ שזכתה במכרז לניהול קרן נובלפינה, קרן לוקסמבורגית שמחזיקה ב-70% מ-NSO באמצעות שרשור חברות.

בקיץ האחרון, בסמוך לפרסום התחקירים העיתונאיים על NSO בגרדיאן ובוושינגטון פוסט, הסתכסכו השותפים המנהלים בקרן נובלפינה, ולאחר פרישתם זכתה קבוצת בי אר ג'י האמריקאית ליטול את המושכות על הקרן. אלא שבכך הסכסוכים לא תמו: מבנה השליטה המסובך אפשר להם למנף את כוחם במאבק מול הנהלת NSO על מנת למקסם את חלקם במכירה אפשרית של החברה כולה.

למרות ש-NSO הודיעה על רכישת קונווקסום כבר לפני שנתיים, חברת הרחפנים מעולם לא הייתה כפופה לה ישירות. בפועל, החברה הייתה כפופה לחברה בשם טריאנגל, שהבעלות בה מתחלקת בין נובלפינה (70%) לבין יזמי, מנהלי ועובדי NSO המחזיקים בה יחד 30%.

אלא שכל אותה העת התנהלה חברת הרחפנים כחברת סטארט-אפ עצמאית לכל דבר, עם קצב מכירות שנתי של כ-20 מיליון דולר, וקיבלה מימון ממקורות שונים תוך שהיא פועלת בהפסד. תחילה, העבירה NSO סכום של 20 מיליון דולר בתשלום משכורות לעובדים, ולאחר מכן נטלה מבי אר ג'י הלוואה של 10 מיליון דולר כדי להמשיך ולקיים את החברה.

לאחרונה החלו שני הצדדים - בי אר ג'י ו-NSO - לנהל משא ומתן על מכירתה של קונווקסום מבעלות משותפת של שתי החברות לבעלות מלאה של יזמי ומנהלי NSO כחלק מרצונה של האחרונה לשפר עמדות לקראת מכירה כוללת.

אלא שהשתיים לא הגיעו לעמק השווה: בעוד שמנהלי NSO הציעו לשלם 15 מיליון דולר על חלקה של בי אר ג'י, זו ביקשה 35 מיליון, וכאשר המשא ומתן נגרר ו-NSO לא החזירה את ההלוואה, יזמה החברה האמריקאית את פירוק קונווקסום, ככל הנראה במטרה להוציאה מידיהם של אנשי NSO.

מנגד, טענו אנשי NSO כי היו מוכנים להמשיך ולממן את החברה בעצמם, רק בדרך המלך והציעו לפטרם מהחברה האם ולהפכם לעובדים ישירים בחברה.

יו"ר NSO אשר לוי הוחלף בשותף מטעם בי אר ג'י

המאבק בין NSO למנהלי קרן בי אר ג'י איננו מתקיים בחלל ריק, אלא יש לו קשר ישיר לעימות בין השתיים על רקע גורלה של חברת הסייבר ההתקפי כולה. כבר כמה שבועות ש-NSO מנהלת מגעים למכירתה עם שתי קרנות השקעה אמריקאיות שהגישו כולן הצעות כתובות לרכוש את NSO בסכום שנע בין 1-1.2 מיליארד דולר. זהו שווי דומה לזה שלפיו רכשו מייסדי החברה שליו חוליו ועומרי לביא - שכבר אינו פעיל בה, מידיה של פרנסיסקו פרטנרס לפני שלוש שנים. כחלק מיציאתם של אנשי נובלפינה מהדירקטוריון והחלפתם במנהלים של בי אר ג'י, הוחלף גם יו"ר החברה אשר לוי בשותף מנהל מטעמה, פינבאר אוקונור.

לוי מסר לגלובס כי סיום תפקידו ב-NSO נעשה על רקע החלפת המשקיעים. "מוניתי כאיש של נובלפינה לתפקיד היו"ר. לאחר שהם ביקשו לצאת מהשליטה בחברה, ביקשתי מבעלת השליטה החדשה שיביאו יושב ראש משלהם, והעמדתי את עצמי לרשותם בכל עזרה שירצו כדי לנהל את המעבר הזה", אמר לוי לגלובס. "עשיתי מה שמצופה מיו"ר של גוף בעל שליטה שמתחלף באחר". במקביל ממשיך לוי לשמש כיו"ר לנדא דיגיטל פרינט ורשת בתי הספר ברנקו וייס. לוי שימש כמנכ"ל אורבוטק משנת 2013 ועד 2019, אז נרכשה על ידי KLS ב-3.4 מיליארד דולר.

ב-NSO מקווים שהמכירה תאפשר לתפוס כמה ציפורים במכה אחת: שינוי הבעלות מקרן אירופית ובעלי מניות ישראליים לקרן אמריקאית שתשלוט ב-100% מהחברה, תאפשר לה לצאת מהרשימה השחורה של משרד המסחר, מתוקף העובדה שאין הממשל יכול לפעול נגד חברה אמריקאית בצורה זו; המכירה לקרן אמריקאית תאפשר גם לשמר את פגסוס בתוך החברה וזו לא תוותר על ביצת הזהב שלה לטובת חברות אחרות; ולבסוף, ב-NSO מקווים לסיים עם סיפור החובות שהושת על מבנה החברות המורכב. כאשר נובלפינה רכשה את מניות NSO מידיה של פרנסיסקו פרטנרס, היא נטלה חוב מחברת בת משותפת לה ולהנהלת החברה בשם ביטקו, ובתור שיעבוד העמידה את נכסי NSO.

מנגד, אנשי בי אר ג'י, מבקשים למקסם את הנכסים של NSO על מנת לייצר לעצמם תשואה, זאת מאחר ושוויה של החברה כולה לא השתנתה בשנים מאז שנרכשה. לטענת נציגי הקרן בבית המשפט, יש להפריד בין חברות סייבר הגנתי (קונווקסום) לבין חברות סייבר התקפי (פגסוס) וכי החובות הכרוכים בפעילות NSO העומדים לדבריהם על 460 מיליון דולר, מעמיסים כאבן ריחיים על צווארה של קונווקסום. לטענתם, חוליו מבקש לספח את קונווקסו לקבוצת החברות שלו על מנת למקסם את רכישת NSO בחודשים הקרובים.

בהנהלת NSO השיבו בבית המשפט כי דווקא נובלפינה ובעלי השליטה בה, קבוצת בי אר ג'י, הם אלה שמנסים להבריח נכסים כדי למלטם מנושי קבוצת NSO, שם למעשה גם נושיה של הקרן. נושיה של NSO מיוצגים על ידי משרד עורכי הדין ווילקי, פאר אנד גאלגר - שפנו בעצמם אל אנשי נובלפינה וביקשו מהם לחדול מניכוס נכסי קונווקסום. "לטענת הנהלת NSO, יש יסוד סביר להניח כי נושים אלה אינם חפצים במינוי נאמן זמני אלא בפתרון שיקומי אחר שיתייחס לכלל החברות".

במילים אחרות, ב-NSO מבקשים שקט תעשייתי על מנת לאפשר למכור את כלל מבנה החברות בחתיכה אחת לקרן אמריקאית ולהציל את עורה שלה.

בתגובה מסר הווארד ברקוביץ, יו"ר קונווקסום ודירקטור בה מטעם BRG כי "קונווקסום היא חברה טובה ועצמאית, עם טכנולוגיית סייבר הגנתית ייחודית ועובדים מוכשרים ומנוסים. יחד, אנו יכולים להצעיד אותה קדימה והקרן אותה אני מייצג עומדת מאחורי הדברים. בכוונתי לוודא כי לנאמן החברה יועמדו המשאבים הדרושים כדי לשמור על פעילותה והצלחתה העסקית".

"זה גם המקום להדגיש כי פעילות החברה נפרדת ושונה במהותה מפעילותה העסקית של קבוצת NSO, שהיא חברת סייבר התקפית שבמרכזה תוכנת פגסוס. לצערי, החברה נקלעה בעל-כורחה לסיטואציה המורכבת בה נמצאת כרגע קבוצת NSO ואני שמח שבית המשפט הבין כי מדובר בחברה נפרדת וטובה ומינה נאמן שיסדיר את הנושא. אנו סומכים על הנאמן ובטוחים שלאחר שהוא יירד לעומק הדברים הוא ייחלץ את החברה מהמצב הקיים".

עוד כתבות

פרופ' רוג'ר קרונברג, פרופ' מייקל לויט / צילום: שחר לבני, PA Eric Risberg

מיזוג החברות שהביא לשיתוף פעולה של 2 זוכי פרס נובל

NeoTX הישראלית רוכשת את InterX האמריקאית, המבוססת על מחקרי הנובליסט מייקל לויט ● בשתיהן מעורב חתן פרס נובל רוג'ר קורנברג

ירידות בוול סטריט / צילום: Reuters, BRENDAN MCDERMID

נאסד"ק נחתך 2.3%, סנאפ צנחה 43%, הדאו התאושש ועלה 0.1%

מדד S&P 500 נחלש ב-0.8%  ● מנכ"ל סנאפ: החברה לא תעמוד בצפי ההכנסות והרווחים ותצמצם גיוס עובדים חדשים ● זום קפצה 5.6% לאחר הדוחות ● נעילה באירופה: מדדי דאקס וקאק 40 ירדו 1.7%, פוטסי 100 נסוג 0.3%

דוכן בשוק הכרמל בתל אביב. היקף הצריכה השנתית של פירות וירקות בישראל עמד ב-2020 על 29 מיליארד שקל / צילום: Shutterstock

המחירים עולים, והצריכה יורדת: מה עובר על שוק הירקות והפירות בישראל?

בישראל קיימים כ–60 שווקים שמחוללים פדיון שנתי של כ–3.6 מיליארד שקל. חלקם של הפירות והירקות בהכנסות האלה הולך ויורד ● למעשה, הכמות הנצרכת בארץ בכלל רושמת ירידה עקבית ב–20 השנים האחרונות ● ההשלכות רחבות, הרבה מעבר לעליות המחירים

אילון מאסק / צילום: Associated Press, Patrick Pleul/Pool

50 האנשים העשירים בעולם איבדו השנה יותר מחצי טריליון דולר. מי המפסיד הגדול?

ההון של אילון מאסק, ג'ף בזוס, ביל גייטס ואחרים נפגע בזמן ששוק המניות מפלרטט בפעם הראשונה עם שוק דובי מאז תחילת המגפה

אופני שליחויות של גראבהאב בניו יורק / צילום: Shutterstock

סמנכ"ל התפעול של ענקית המשלוחים גראבהאב: "עוד לא הוקם שירות רווחי שמתמחה במשלוחי נוחות"

על רקע הפיטורים בחברות המשלוחים המהירים, אריק פרגוסון, סמנכ"ל התפעול של ענקית משלוחי הארוחות האמריקאית גראבהאב, מדבר על האינפלציה, היציאה מהקורונה ועל שאלת הרווחיות ● פרגוסון איננו שולל את ההתכנות הכלכלית של משלוחים מהירים או משלוחי מוצרי נוחות, אך טוען כי עדיין לא נמצא המודל שיהפוך אותן לרווחיות

עובדי המגזר הציבורי / צילום: Shutterstock

נשארנו עם הבינוניים: מודל השכר הציבורי כשל

למה בעצם שבוגר תואר באדריכלות, בתכנון ערים או בהנדסה אזרחית יבוא לעבוד במחלקת הנדסה ותכנון של עירייה כלשהי אם הוא יכול להשתכר לפחות פי 2 בעולם הגדול? ● הפתרון - חריש עמוק במודל השכר והתגמול - ידוע ומוכר לכולם. אבל בשביל זה צריך ממשלה חזקה ונחושה

המדינה תבחן מחדש את שכר המתמחים בעריכת דין במגזר הציבורי / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

המאבק על שכר המתמחים בעריכת דין מגיע גם למגזר הציבורי

בעוד שמשרדי עורכי הדין מעלים את השכר, המגזר הציבורי מתקשה להתחרות בתנאים במגזר הפרטי • מנכ"ל משרד המשפטים פנה כעת לאוצר כדי לבחון את עדכון שכר המתמחים במשרדי הממשלה

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: סיון שחור, ענבה, לע''מ

נשמע מוכר: חוק ההסדרים חושף בעיקר תוכניות ישנות של האוצר

באוצר מתכונים להעביר בצמוד לחוק תקציב המדינה ל-2023 גם חוק הסדרים עם כ-30 רפורמות ● בין הרפורמות: מס נסועה במקום בלו ● אלא שהאוצר כבר ניסה לקדם חלק משמעותי מהרפורמות הללו ונכשל, ובמצב הפוליטי הנוכחי - ספק אם גורלן יהיה שונה

הרצליה / צילום: Shutterstock

הרצליה ורמת השרון קיבלו תוספת לשטחן המוניציפלי להקמת דירות

הרצליה תקבל 125 דונם מגליל ים, ואילו רמת השרון תקבל 260 דונם מהרצליה, כדי להקים שתי שכונות מגורים באזור גליל ים ● המלצת הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה לקבוע כי קיבוץ גליל ים ישוייך להרצליה – נדחתה

המניות נחתכות / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

המניות נחתכות והתחזיות גם כן: "המשקיעים הגדולים בארה"ב מאוד מושפעים כרגע ממאקרו וחוששים"

כך מסביר עומר קפלן, אחד ממייסדי איירון סורס, את בריחת המשקיעים מהמניה בחודשים האחרונים, ומשוכנע כי "כשיחזרו העליות בשוק, חברות אמיתיות, רווחיות, צומחות, ייצאו מאוד מחוזקות" ● בכנס אופנהיימר שנערך השבוע הסבירו גם ראשי גלובל-אי את הפחתת תחזית ההכנסות והעסקאות שלהם לאחרונה: "תחזית הצמיחה של 70% שנתנו הייתה אגרסיבית"

נשיאת הבנק האירופי המרכזי, כריסטין לגארד / צילום: Shutterstock

הבנק המרכזי של אירופה עומד לסיים את מדיניות הריבית השלילית

הבנק המרכזי של אירופה נוקט צעדים דומים לפדרל ריזרב לסיום מדיניות הכסף הקל, במקביל לעליית האינפלציה ברחבי העולם

מטוס של חברת איבריה / צילום: Shutterstock, adolf martinez soler

טעות בתמחור של כרטיסי הטיסה עלתה לאיבריה בקנס של רבע מיליון דולר

חברת התעופה הספרדית איבריה פרסמה בדצמבר האחרון מחיר של 118 דולר לטיסה הלוך ושוב בקו פריז-ריו דה ז'נרו, כעשירית מהמחיר האמיתי לכרטיס ● לאחר שביטלה את אלפי ההזמנות, משרד המשפטים של ברזיל קנס אותה ב-270 אלף דולר (1.3 מיליון ריאל) - פחות ממה שהייתה מפסידה החברה אם הייתה מקבלת את הכרטיסים המוזלים

הבורסה בת''א / צילום: שלומי יוסף

הבורסה ננעלה באדום כהה: ת"א 35 ירד 2.2%, ת"א 90 נחתך 3.2%

מדד נדל"ן ירד 3.5% ומדד רשתות איבד 3.4% ● מדד הבנקים השיל 1.8% ומדד פיננסים ירד 2% ● דוחות: לאומי, בזק, קבוצת דלק, מזרחי טפחות ואלביט מערכות פרסמו תוצאות ● הדולר נחלש ב-0.2% ושערו היציג נקבע על 3.34 שקלים

המייסדים של Semperis. מימין: גיא טברובסקי, מיקי ברזמן ומתן ליברמן / צילום: סמפריס

חברת הסייבר סמפריס גייסה 200 מיליון דולר בהובלת KKR

סמפריס, שהוקמה ב-2013, עוסקת בהגנה על כלי ניהול הרשתות Active Directory של מיקרוסופט נגד התקפות סייבר ופרצות נתונים ● ב-2020 היא דיווחה על הכנסות של 11.6 מיליון דולר ולפי רויטרס הן יותר מהוכפלו אשתקד

בנק מזרחי טפחות / צילום: איל יצהר

כפי שנחשף בגלובס: מזרחי טפחות עוצר את חלוקת הדיבידנד

למרות שבמזרחי טפחות רשמו רווח שיא ברבעון הראשון, החליטו בבנק שלא לחלק דיבידנד בגין רווחי הרבעון הראשון - בהתאם להערכות שפורסמו בגלובס בתחילת השבוע ● הבנק רשם צמיחה של 14% בתיק המשכנתאות ותשואה להון מרשימה

הציבור מתנפל על ההלוואות / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

שוכרי הדירות ישלמו את מחיר העלאת הריבית

עוד לא ברור אם העלאת הריבית תצנן את שוק רכישת הדירות, אך כבר עושה רושם שהיא תתדלק את שוק השכירות הבוער ● הבעיה היא שהממשלה נראית כתקועה בקונספציה של מתן עדיפות לרוכשי דירות על חשבון השוכרים, וקשה לראות אותה משנה את הגישה

שי נבו ועופר גרינבאום / איור: גיל ג'יבלי

בניגוד לעמדת בנק הפועלים: פועלים אי.בי.אי מאשרת תגמול לבכיריה בכ-22 מיליון שקל

למרות התנגדות בעלי מניות המיעוט באסיפה בחודש שעבר, ומכתב חריף נגד הצעד מטעם הבנק, המחזיק בכ-27% מחברת החיתום, החליטו הדירקטוריון וועדת התגמול לאשרר את תנאי שכרם של המנכ"ל ומנכלי החברה הבת ● פועלים אי.בי.אי: "ב-4.5 השנים האחרונות עשו מנהלי החברה עבודה מעולה והובילו אותה להישגים מרשימים"

ערן דוידי, מנכ''ל משרד המשפטים / צילום: דוברות משרד המשפטים

דוח חדש קובע: ישראל מובילה בפיקוח על מטבעות וירטואליים

כוח המשימה הבינלאומי למאבק בהלבנת הון ומימון טרור, ה-FATF, פרסם דוח חדש בו  נבחן פעילויות ישראל במשטר איסור הלבנת ההון ומימון הטרור ● ישראל עלתה גבוה בתחומי טכנולוגיות חדשות בדגש על מטבעות וירטואליים, ובתחומי שיתוף פעולה בין גופי האכיפה בישראל

שאול גולדשטיין / צילום: רפי קוץ

אחרי שנה בלי מנכ"ל: חברת ניהול החשמל הממשלתית ממנה את שאול גולדשטיין

גולדשטיין כיהן כמנכ"ל רשות הטבע והגנים בעשור האחרון ● החברה הממשלתית נגה הוקמה במסגרת הרפורמה במשק החשמל ותפקידה לנהל את מערכת החשמל הארצית

לשכת התעסוקה בחולון / צילום: איל יצהר

דוח התעסוקה לשנת 2021: התאוששות חדה לצד הגדלת פערים

בחודש פברואר 2021 הגיע מספר דורשי העבודה בישראל ל-867 אלף, ועם פתיחת הסגרים חלה ירידה עקבית ורצופה במספרם ● בדצמבר 2021 עמד מספר דורשי העבודה הרשומים עד ל-177.8 אלף נשים וגברים ● מגמת השיפור והחזרה החדה לשגרה תקפה לאוכלוסייה הכללית, אולם בפילוח לפי חברות ואוכלוסיות וענפים - התמונה מתונה יותר