גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חלוקת הג'ובים של מתן כהנא במועצות הדתיות

לגלובס נודע כי השר לשירותי דת דוחה את אישורי ההרכבים ומשנה את נהלי המינוי למועצות דתיות, בין היתר בכסות של שיוויון מגדרי ● לטענת ראשי מועצות, המטרה היא הזזת ש"ס וקידום רפורמות הכשרות, הגיור ומינוי הרב הראשי ● לשכת השר: "ההליך נעשה ע"פ הנהלים"

השר מתן כהנא / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת
השר מתן כהנא / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

השר לשירותי דת, מתן כהנא, מעכב במשך חודשים ארוכים אישורים להרכבי מועצות דתיות של ראשי מועצות מרחבי הארץ. לטענת מספר ראשי ערים, השר, שאמור לאשר את ההרכבים שנשלחו אליו כדי שיוכלו להתחיל ולפעול, דוחה בטענות שונות את המינויים במועצות, בתקופה שבין חודש לשבעה חודשים מאז כניסתו לתפקיד. העיכוב, כך הם חוששים, אמור להוביל למצב שבו כהנא ימנה "ממונה" מטעמו לראשות המועצה הדתית מאחר שלא אושר לה הרכב כדין, אישור שהוא עצמו צריך לתת.

בבירור שערכו ראשי רשויות מקומיות בקבוצת וואטסאפ משותפת נשאלו ראשי הערים "האם יש עוד מישהו שממתין לאישור הרכב מועצה דתית". תוך מספר דקות, שמונה ראשי מועצות הודיעו שגם הם מעוכבים באופן דומה וללא כל סיבה נראית לעין. כשהבינו שמדובר בבעיה רוחבית פנו ראשי הערים ליו"ר מרכז השלטון המקומי, חיים ביבס, שצפוי לקיים דיון דחוף בנושא בימים הקרובים.

"מחפש פגמים כדי להביא ממונים משלו"

המועצה הדתית אמונה על סיפוק שירותי הדת היהודית בעיר - רישום לנישואין, קבורה, כשרות לפי החוק וכו'. שלושה גופים מרכיבים אותה: נציגי השר, נציגי מועצת הרשות המקומית, ונציגי הרב המקומי. הרכב המועצה צריך להיבנות כמייצג את הסיעות והשר יכול להטיל עליו וטו (מבקר המדינה ביקר את הבעייתיות בדבר מספר פעמים בעבר).

מי שמחכים ומצפים לראות מה יעשה כהנא בין היתר בסיבוב המינויים הקרוב הם ראשי מועצות בשלומי, בת ים, אפרת, רמת ישי, בנימינה, קרית ביאליק, רמלה ועוד. אחד מראשי הערים שדיבר עם גלובס וביקש להישאר בעילום שם אמר כי כהנא מבקש לשים אנשים מטעמו במקום אלו המזוהים עם ש"ס.

"כשהוא לא מצליח לעשות את זה דרך ההרכב, הוא מחפש פגמים כדי לא לאשר את ההרכב, ועקב הימשכות ההליכים הוא יביא ממונה למקומות האלה. זה מייצר לו גם משרה בשכר יפה וגם שליטה במועצה. יו"ר מועצה דתית הוא יו"ר הגוף הסטטוטורי השני בעיר, החולש על עשרות עובדים ותקציב של עשרות מיליונים בערים הגדולות. במפלגה שמובילה אג’נדה של שינוי בתחומים האלה, מינוי זו אמירה משמעותית".

ראש רשות נוסף (שמו שמור במערכת) אמר לגלובס כי המועצה ברשות שלו הגישה את ההרכב לאישור השר לפני חצי שנה. "מאז אנחנו לא מקבלים תשובות ולא מבינים את הבסיס החוקי שעל פיו הוא מתמהמה באישור. מינוי ממונה למועצה דתית אמור להיות תוצאה של מחדל מקומי ולא כתוצאה ממריחת זמן של השר".

כהנא נדרש לאשר את ההרכבים עד לסוף חודש פברואר, אך לפי הנתונים הקיימים הרכבי המועצה שלא יאשר ייצטרפו לעשרות ג’ובים פנויים היושבים על שולחנו של כהנא. עד היום מתוך 130 מועצות דתיות, ל-35 אושרו הרכבים, כאשר ההערכה של גורמי המקצוע היא שעד לסוף החודש הבא יאשר כהנא עוד כ-15 בלבד, מה שיותיר בידיו את האפשרות למנות מטעמו 80 ממונים שהם ראשי מועצות דתיות בפועל בכל רחבי הארץ. 80 מינויים, שכר גבוהה ושליטה בגוף שתקציבו מיליונים.

 

עוד נודע לגלובס כי לפי הנהלים הקיימים כהנא נדרש לאשר המשך כהונת ממונה קיים במועצות הדתיות שלהן לא נבחר הרכב, אולם הוא מצא פתרון משפטי יצירתי שיחלץ אותו גם מהחובה הזו: אתמול הודיע המשרד לשירותי דת על חוזר מנכ"ל חדש הקובע את האפשרות לשלב נשים לראשונה בתפקידי הממונה. וכך כהנא, בכסות של שוויון מגדרי במועצות הדתיות, למעשה שינה את נהלי המינוי כך שיוכל לטעון כי יש צורך גם בהחלפת הממונים הקיימים.

ימנה אנשים שיקדמו את הרפורמות

השר כהנא מבקש לשים את אנשיו בעמדות המפתח בראשות המועצות הדתיות משלושה טעמים: כדי שיוציאו לפועל את הרפורמה בכשרות, כדי שיאפשרו את הרפורמה בגיור ובראש ובראשונה כדי לשלוט במינוי הרב הראשי לישראל שהמועצה הבוחרת שלו מורכבת, בין היתר, מראשי מועצות דתיות. פעילותו של השר למינוי מקורביו לעמדות המפתח קיבלה רק בחודש האחרון שתי דוגמאות מובהקות. הראשונה, בירושלים, כאשר מונה השר לשעבר מהבית היהודי אלי בן דהן לממונה על המועצה הדתית, ללא שכהנא התייעץ עם ראש העיר משה ליאון כנדרש.

השנייה הייתה בשדרות לפני חודש כאשר מונה בכיר אחר בבית היהודי, בן ציון ארביב, לממונה על המועצה הדתית לעיר, בניגוד לדעתו של ראש העיר אלון דוידי שאף הציג הרכב משלו כנדרש בחוק למועצה הדתית בעיר. בשל המינוי בשדרות ומינוי דומה בעפולה פנה ח"כ משה ארבל מש"ס ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בבקשה שיבחן את המינויים.

באותו מכתב כתב ארבל - "סעיף 8 בחוזר המנכ"ל קובע כי לא ימונה מי שנמצא כי יש לו זיקה פוליטית לשר, אלא אם יש לו כישורים מיוחדים בתחומי פעולתה של המועצה הדתית. לאור הזיקה הפוליטית החזקה של ארביב למפלגת ימינה, לראש הממשלה בנט ולשר כהנא הרי שהמינוי מנוגד להוראת הסעיף".

בהמשך ציין ארבל כי ארביב "אינו ממונה מכהן במועצה דתית אחרת אלא מועמד חיצוני, בעוד עד היום הסתייג הייעוץ המשפטי ממינוי ממונים ‘חדשים’ חיצוניים, והמינוי בוצע למורת רוחו של ראש העיר אלון דוידי". עד היום מכתבו לא זכה לתשובה והמינויים בשדרות ועפולה יצאו לדרך, ובהמשך גם בירושלים.

קרקע פורה למינויים פוליטיים

כהנא כמובן לא המציא את השיטה. המועצות הדתיות היו לאורך השנים כר פורה למינויים פוליטיים. במסמך שכתב אריאל פינקלשטיין ב-2018 עבור המכון הישראלי לדמוקרטיה הוא מציין את דוח המבקר מ-2007, אז השר אריאל שרון מינה 52 ממונים ב-26 מועצות. בדיקת המבקר העלתה כי 20 מקרב 52 הממונים במועצות האמורות היו חברי מפלגת הליכוד.

עוד ציין פינקלשטיין כי בנובמבר 2016, שלוש שנים לאחר הבחירות לשלטון המקומי, רק ב-56 מועצות דתיות הורכבה מועצה דתית על פי הנוהל התקין - הרכבי מועצה - וב-57% מהמועצות הדתיות עומד אדם שמונה ישירות על ידי השר לשירותי דת. הטענה כלפי כהנא במקרה הזה היא שהוא לא רק משתמש בג’ובים הפנויים עבור אנשיו, אלא הוא אף יוצר כאלה באופן מלאכותי’ כשהוא לא מאשר הרכבי מועצות.

מלשכת השר כהנא נמסר: "כל הליך מינוי המועצות הדתיות נעשה על פי הנהלים"

עוד כתבות

טרייפל משמש / צילום: Shutterstock

שבועות טבעוני: מתכון שגם אוכלי גבינות יעמדו בתור כדי לקבל פרוסה ממנו

זה שאתם נמנעים ממוצרי חלב לא אומר שאתם לא יכולים ליהנות מקינוח לשבועות: 
טרייפל טבעוני עם ליים ומשמשים. תרשמו מתכון

יאיר לפיד והלל קוברינסקי מאחוריו/ צילום: רוני שיצר

ללא תפקיד רשמי או הסכם ניגוד עניינים: האיש של יאיר לפיד שמושך בחוטים וממנה בכירים

הלל קוברינסקי הוא ממקימי יש עתיד ונחשב לאחד האנשים המקורבים לראש הממשלה החליפי ● למרות שרשמית הוא לא אוחז בתפקיד רשמי, נראה שחלק גדול מהמהלכים של לפיד, כמו גם מינויים של בכירים עוברים דרכו ● וגם: מדוע הקואליציה נדרכה כשזועבי הציבה דרישות, אבל נשארה אדישה למרד של ביטון?

רה''מ בנט בפגישה עם נשיא מצרים א־סיסי,  מרץ 2022 / צילום: Associated Press

בחקלאות, בגז ובמים: ישראל ומצרים מהדקות את שיתופי הפעולה ושולחות מסר לפלסטינים ולירדנים

אם לא יקרה משהו בלתי צפוי, תאשר ביום ראשון הממשלה תוכנית דו-שנתית להרחבת היחסים הכלכליים עם מצרים ● בין הסיבות: הקנאה של השכנה מדרום במדינות המפרץ שנהנות מהסכמי אברהם, והרצון שלה לאוזן קשבת בוושינגטון ● וגם: האם הביקורת על העברת הכספים הממשלתית לחברה הערבית מוצדקת?

מחירי השכירות בעליה חדה / איור: גלובס

"לחצנו יד, סיכמנו על מחיר, וכמה שעות אחר כך הוא כבר זינק": כך נראית מצוקת שוכרי הדירות בישראל

קרן ודני חיפשו לשכור דירת 4 חדרים ברמת השרון, גילו שהמחיר זינק בתוך חודשים ספורים, והרימו ידיים; שחר משלם על דירה שכורה בהוד השרון 1,000 שקל יותר מהדיירים הקודמים ול' מעידה: "אנחנו העניים החדשים" ● מחירי השכירות זינקו בערים רבות בישראל בעשרות אחוזים בתוך שנה בלבד. למה זה קרה ומהן ההשלכות? ● האזינו 

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין / צילום: Associated Press, Mikhail Tereshchenko

החובות נערמים, האינפלציה מזנקת והחברות בורחות: רוסיה בדרך לפשיטת רגל

המלחמה באוקראינה עולה לרוסיה יותר מ־15 מיליון דולר בשעה ● בקרמלין מעריכים שסנקציות המערב יובילו לקריסה כלכלית שהמדינה לא ראתה משנות ה־90' ● והצעד האחרון של ארה"ב, שמקשיחה את התנאים להחזרי חוב רוסיים, מקרב את מוסקבה עוד צעד גדול לחדלות פירעון

פרויקט פינוי-בינוי בירושלים / צילום: יובל פן

מס רכישה גם על היטל ההשבחה? מכביד על מיזמי הפינוי-בינוי

רשות המסים נוהגת להטיל מס רכישה על היטל ההשבחה בעסקאות פינוי-בינוי, אולם עיון בלשון החוק מעלה סימני שאלה לגבי עמדה זו

סאלי גליצנשטיין, מנכ''לית חברת התשתיות החיפאית יפה נוף / צילום: איל יצהר

בכירה לשעבר בנתיבי ישראל: "הבנתי שכל מה שעשינו היה לדחוף את הפקקים מהבין-עירוני לערים"

סאלי גליצנשטיין, מנכ"לית חברת התשתיות יפה נוף ולשעבר האחראית על תוכנית החומש בנתיבי ישראל, מספרת על המיעוט הנשי בענף: "יש פחות אפשרויות קידום ונשים גם מבקשות פחות כסף. אני קיבלתי הרבה מבטים קשים בחיי של 'איך את מעזה לבקש שכר כזה?', אבל חשבתי שמגיע לי. ואם מסרבים - צריך לבקש עוד פעם, או לקום וללכת"

 

פרופ' יו מונטגומרי / צילום: תמונה פרטית

החוקר שגילה על הר הפומורי מה אנחנו צריכים כדי לשרוד בטיפול נמרץ

פרופ' יו מונטגומרי, רופא וחוקר של הישרדות בתנאי קיצון, יצא לבדוק מה גורם לאנשים מסוימים לשרוד ולאחרים למות, ומה אפשר ללמוד מזה על טיפול בחולים במחלות קשות ● אבל בכובעו כפעיל נלהב למען משבר האקלים, הוא בכלל לא בטוח שלתובנות שלו תהיה הרבה תועלת: "אם לא נעשה משהו עכשיו, לאף אחד לא יהיה סיכוי. הכול תלוי ביחידים ובעסקים"

הסיפורים הבולטים של סוף השבוע / עיצוב: גלובס

מה עובר על בית ההשקעות אלטשולר שחם והצעירים החרדים שהפכו לנשק הסודי של השב"כ

יגיע רגע שבו לא נצליח להבין איך זה ששילמו פה פעם כאלה מחירים על משרדים או על דירה ממוצעת ● למה כולם התחילו לשכוח דברים? ● התוכנית שמגייסת חרדים לגופים החשאיים ביותר ועוד ארבעה סיפורים בולטים מהשבת

לפי הנטען במחקר, טאבולה הישראלית אספה פרטים ללא אישור מפורש מהמשתמשים / צילום: Shutterstock, Kite_rin

מחקר חדש: רשתות פרסום אוספות מידע על המשתמשים גם ללא אישורם

מחקר אקדמי מצא שמספר רשתות פרסום, ביניהן טאבולה הישראלית, יאנדקס ופייסבוק, אספו מידע מתוך טפסים למילוי הפרטים האישיים של המשתמשים, גם אם הליך הרישום לא הושלם ● טאבולה: "למרות שלא נמצאו נתונים התומכים בכך, תיקנו אפשרויות של איסוף מיילים"

טלטלה בשווקים

משבר כזה אנחנו לא זוכרים - ועוד 9 כתבות שכדאי לכם לקרוא על הטלטלה בשווקים

ההתרסקות של שוק המטבעות הדיגיטליים ● ארבעת החטאים שהובילו למשבר בהייטק הישראלי ● איך תיזכר 2022 בהיסטוריה הכלכלית? ● מיטב הכתבות מהשבוע האחרון על הטלטלה בשווקים

מודעת הדרושים של זרמון / צילום: צילום מסך

גם אני פה: המחאה הנשית נגד האפליה בשפה הפרסומית תופסת תאוצה

מודעת גיוס עובדים של משרד זרמון, שפנתה לגברים בלבד, עוררה סערה בענף הפרסום - והציתה את הדיון על הנטייה להשתמש בקמפיינים בלשון זכר בלבד ● בשיחה עם גלובס מציעות המנהלות הבכירות בענף גישה חלופית, ותולות תקווה בדור הצעיר שיחולל את השינוי

תצפית מהר אורה על מנזר גורנינסקי בעין כרם / צילום: פנינה עין מור

לאכול עוגת אגסים מושלמת בנקודת התצפית היפה ביותר בירושלים

כיפות הבצלים של עין כרם, עוגת האגסים של אוגוסטה ויקטוריה, מגדל ימק"א ותצפית שקיעה על החומות. לקראת יום ירושלים בחרנו את ארבע נקודות התצפית היפות ביותר בעיר ובכל אחת מהן משהו טעים לאכול

 

דירת 3 חדרים באבן גבירול בת"א לא שופצה מאז שנות ה-50. היא זכתה ללא מעט מתעניינים

שטח הדירה ברחוב אבן גבירול בתל אביב הוא 100 מ"ר ובה שלושה חדרים ● היא נמכרה עבור 4.65 מיליון שקל ● ועוד עסקאות נדל"ן מהשבוע

משרדי יאנדקס במוסקבה / צילום: Shutterstock, evgris

שירות הביטחון הרוסי "יושב" על יאנדקס - אז מדוע בממשלה מתעקשים להעביר אותה לישראל?

בזמן שבו שירות הביטחון הרוסי מהדק את הפיקוח על יאנדקס, שירות המוניות שלה מוחרם על ידי המדינות הבלטיות ושירות המשלוחים נסוג מבריטניה וצרפת, פועלת ממשלת ישראל לחבק את הקשר עם "הגוגל הרוסי" ● בינתיים, בקשת שר האוצר ליברמן ושרת החדשנות אורית פרקש-הכהן לכנס דיון בדבר העברת המטה של החברה הרוסית לישראל זוכה להתנגדות בספסלי האופוזיציה

איתמר דויטשר, מנכ''ל קבוצת אלקטרה / צילום: טל גבעוני

באלקטרה לא מרגישים האטה: "אם כבר אנו רואים שקצב הפעילות רק גדל"

התייקרות התשומות ועליית הריבית לא השפיעה על אלקטרה: "בתחום הבנייה למגורים, נכון לנקודת הזאת לקראת סוף חודש מאי, אנחנו לא רואים עדיין שינוי או פגיעה בפעילות", אמר המנכ"ל איתמר דויטשר

אלדד קובלנץ / צילום: יונתן בלום

קובלנץ הוחלף: טל פרייפלד מונתה לממלאת מקום מנכ"ל "כאן"

לאחר שתביעתו של קובלנץ להוציא צו מניעה נגד פיטוריו נדחתה, הודיע יו"ר מועצת התאגיד גיל עומר על מינוי פרייפלד ● "יחד עם ההצלחות המקצועיות, על השידור הציבורי להוות דוגמה ומופת אף בתחום יחסי וסביבת העבודה", כתב היו"ר לעובדי התאגיד

יאיר לפיד, יש עתיד / צילום: כדיה לוי

כשלפיד התנגד לגיוס חרדים ונתניהו לבנייה בירושלים

הכנסת סערה השבוע סביב החלטת האופוזיציה להתנגד לחוק "ממדים ללימודים", אבל איך נראו הדברים בעבר הלא רחוק כשהמצב היה הפוך? ● חזרנו לכנסת ה-20 וגילינו שהיא אמנם הייתה פחות מקוטבת, אך גם בה האופוזיציה לא היססה להתנגד לחוקים "ראויים" ● וגם: מה גרם לראש האופוזיציה נתניהו להצביע נגד בנייה במזרח ירושלים?

איור: ליאת צברי

מה אפשר לעשות כשאדם אחד מתוך אלף תוקע תוכנית של 100 דונם

התארכות תהליכי התכנון בארץ מובילה לכך שקרקעות רבות הופכות להיות "מרובות בעלים" - דבר שבתורו הופך את אישור התוכניות והבנייה על הקרקע למורכב וארוך עוד יותר • למה ישנם כל כך הרבה מקרים כאלו, והאם יש לכך פתרון

מה אפשר לקנות ב-2.2 מיליון שקל בגליל המערבי / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

מה אפשר לקנות ב-2.2 מיליון שקל בגליל המערבי?

דירות עם 4 חדרים בשלומי, בעכו או בכרמיאל או דירת 5 חדרים בנהריה