גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ההשקעות האפורות של אתמול הן הטרנד של היום: המשקיעים מגלים מחדש את מניות הדיבידנד

כשמפלס האי-ודאות בשווקים ממשיך לעלות, רמת התנודתיות גבוהה וכך גם האינפלציה והריביות - קשה יותר ויותר לבחור אפיקי ההשקעה בטוחים יחסית ● סגמנט מניות הדיבידנד בעלות תנודתיות נמוכה עשוי לספק למשקיע מקום מפלט דפנסיבי

השקעות / צילום: Shutterstock, Montholz
השקעות / צילום: Shutterstock, Montholz

הכותבת היא מנהלת מחקר מדדים בקסם קרנות.ETF. המידע המוצג מסופק על ידי קבוצת קסם מקבוצת אקסלנס השקעות בע"מ כשירות לקוראים למטרות אינפורמציה בלבד, ואינו מהווה תחליף לייעוץ השקעות או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם. אין באמור משום הבטחת תשואה או רווח

נדיר לשמוע מאנשי שוק ההון צפי לתקופה קשה, והם תמיד נערכים לכל היותר לתקופה "מאתגרת". לעת עתה נראה ש-2022 היא כזו - מפתיעה, מאתגרת ואפילו קשה, משום שהיא מאיימת לחסל את רוב רובה של רשימת המפלטים הפיננסיים. מדובר באפיקי השקעה שניתן להסתתר בחיקם מסערת הריסון המוניטרי, ממלחמת רוסיה-אוקראינה ומ"המאסף" של מגפת הקורונה על כל נגזרותיה, שממשיכות לחבוט בהיצע העולמי ומתדלקות אינפלציה.

לפי הדיווחים של בלומברג, "צבא סוחרים חובבנים", משקיעים קטנים שהתוודעו לעולם ההשקעות לראשונה במגפת הקורונה, נפרד החודש מכל הונו, כלומר רוב הרווחים שנצברו בשנתיים האחרונות נמחקו בירידות האחרונות. יתרה מזו, קיים חשש שבמבחן הלחץ של שוק דובי, לא רבים מהם יישארו במשחק ההשקעות לאורך זמן.

ותיקי וול סטריט, מנגד, מסתגלים ל"נארטיב אינפלציה/סטגפלציה", מחשבים מסלול מחדש, ועל דרך השלילה נשארים עם אופציות ספורות שמתאימות לתקופת הטלטלות, ואולי גם לזמן ארוך יותר, אם יתברר שכלכלת ארה"ב עוברת שינוי מבני ולא רק מהמורות זמניות.

העיתונות הכלכלית מסמנת מועמד מוביל - בעולם החדש של ריביות עולות, תנודתיות גבוהה ואי-ודאות כלכלית חריגה, קיים כנראה יתרון יחסי לסגמנט מניות הדיבידנד - אפיק פשוט, מוכר ונטול גינוני חדשנות.

בהקבלה לעולם הרכב, לא מדובר בטסלה, סמל העולם החדש, אלא בוולוו הוותיקה והאמינה. אולי היא לא תדהים אותך בעיצובים, אך היא תסייע לצלוח את התקופה הנוכחית במינימום תאונות פיננסיות.

אם כבר מחפשים יציבות וביטחון מדוע לא לשדרג? מדדי המניות מציעים היום לא רק סל של מניות בעלות תשואת דיבידנד גבוהה, אלא גם תקנון לתנודתיות. עורכי המדדים ממפים את מניות הדיבידנד שסובלות מתנודתיות גבהה במחירן, ומשאירים את היציבות מביניהם.

אחד המדדים שעונה לקריטריונים הללו הוא S&P 500 Low Volatility High Dividend Index, שכולל 50 מניות (נכון ל-15.5.2022) שנבחרו על בסיס גודל תשואת הדיבידנד ורמת התנודתיות, והמשקל אף הוא נקבע לפי גודל הדיבידנד. חשוב להדגיש כי עורך המדד מצא כי התוספת של מבחן התנודתיות מסייעת להימנע מ"מלכודת הדיבידנדים" - מצב שבו תשואת דיבידנד גבוהה מסתירה בעיות פיננסיות שונות.

 

מהי מניית דיבידנד?

מניית הדיבידנד מייצגת חברה שמשלמת חלק מרווחיה לבעלי המניות על בסיס קבוע, בדרך כלל רבעוני. זו למעשה דרך להחזיר כסף לבעלי המניות, בניגוד לשימושים אפשריים אחרים שלו, כגון להשקיע בחזרה בעסק או להשקיע במחקר ופיתוח.

הדיבידנדים הם, לרוב, סימן לבשלות החברה. ככל שהחברות מתקדמות יותר במחזורי החיים שלהן, הצמיחה שלהן מואטת וצורכי ההשקעה מחדש פוחתים, מה שמאפשר להן לחלק יותר מזומנים לבעלי המניות.

הדיבידנדים אינם חובה, הם אינם מובטחים, וניתן להגדילם, להקטינם או לבטלם לפי שיקול דעתה של החברה המחלקת את הדיבידנד. אף על פי שהחברות אינן מחויבות לשלם דיבידנדים, הן לרוב יימנעו מהפחתה או ביטול של הדיבידנדים, משום שמהלך כזה יכול לאותת לשוק שיש בעיה. אירועים כאילו עלולים לגרום למחיר המניה לצלול.

למעשה, חברות מסוימות מגדילות את הדיבידנדים לאורך זמן כדי למשוך משקיעים פוטנציאליים. מחזיק מניית הדיבידנד עשוי ליהנות הן מתשלום הדיבידנד והן מעליית שווי המניה (אם אכן הייתה עלייה). גם אם מחיר המניה יירד, המשקיע עדיין ייהנה מתשלום הדיבידנד. לפי S&P, מאז 1926 תרמו דיבידנדים כשליש מביצועי שוק המניות בארה"ב, ורווחי הון את שני השלישים הנותרים.

ב-2022 בלטו מניות הדיבידנד לטובה. הן היכו כמעט כל סגמנט אחר בארה"ב, ונהנו מכניסת כספי המשקיעים הפסיביים.

למרבה ההפתעה, מבחינה סטטיסטית מדובר בתופעה יוצאת דופן. מתברר שבראייה היסטורית, הראלי הזה במניות הדיבידנד איננו שגרתי בסביבת ריבית עולה. הסיבה למתאם שלילי טמונה בהנחה שהריביות בדרך כלל עולות כשהכלכלה צומחת, ונוצר צורך לקרר את הביקוש.

בתקופות פריחה, משקיעים נוטים לוותר על תשלומי מזומנים קבועים שמציעות מניות "דמויות אג"ח" (קרי מניות הדיבידנד). במקומן, הם יעדיפו כנראה את סגמנט המניות "המחזוריות" או חלק ממניות "הערך".

כלכלני Capital Group זיהו כי המתאם בין שיעור הריבית/תשואה למניות הדיבידנד הפך לחיובי בשנתיים האחרונות, זאת אחרי שקרוב ל-30 שנה לפני כן היה שלילי. הדינמיקה של השוק ובעיקר ה"נארטיב" שונים מבעבר.

בשווקים מבינים כי הפעם לא מדובר בהעלאת ריבית מתונה וב"נחיתה רכה" בפעילות, אלא בלחצי מחירים חריגים ובסיכון לא מבוטל לנחיתה קשה בדמות הגלישה למיתון. ארה"ב ושאר כלכלות העולם מתמודדות השנה עם שילוב נדיר של זעזוע לצד ההיצע, זעזוע בשוק הסחורות, וזאת במקביל לזינוק בביקושים "כבושים". עצבנות השווקים, האי-ודאות לגבי השלכות הריסון על הצמיחה ויתרון "הדפנסיביות" של מניות הדיבידנד שכנעו את ציבור המשקיעים כי מדובר באפיק שיכול לתרום ליציבות התיק.

"במדבר כל קוץ פרח", ובשוק יורד זרם קבוע של מזומנים נתפס כהשקעה אטרקטיבית למדי. הבונוס הוא שרוב משלמות הדיבידנדים משתייכות לענפי התשתיות, מוצרי צרכנות ורפואה - ענפים שרגישותם לסביבה כלכלית פחותה מאחרים.

חברות אלו לרוב יציבות יותר, ממושמעות יותר מבחינה מאזנית ובעלות יכולת לגלגל את התייקרות העלויות אל הצרכנים. תכונות אלו מקנות למדדי הדיבידנד יתרון, בעיקר בעיני משקיעים שמייחסים לתרחישים פסימיים של סטגפלציה סיכויי התממשות גבוהים.

במידה מסוימת, חברות שמשלמות דיבידנד נתפסות כגידור נגד אינפלציה. כך, ענקית מוצרי הבית פרוקטר אנד גמבל, למשל, כבר העלתה מחירים בחלק מקווי המוצרים שלה כדי לסייע בהגנה מפני אינפלציה.

יצרני מוצרי יסוד צרכניים נפגעים לעתים קרובות כאשר האינפלציה מתחילה לזוז גבוה יותר ועלויות התשומות עולות. עם זאת, לאחר תקופה של שלושה עד שישה חודשים, לרוב חברות אלו מבקשות לתמחר מחדש חוזים עם קמעונאים ומכולות. זה בסופו של דבר מציב אותן בעמדה טובה יותר להחזיר את עלויות חומרי הגלם, להגדיל את רווחיהן ואולי אף להגדיל את הדיבידנד שלהן בשיעור תואם.

הרוח הגבית של סקטור הנפט והגז

סיבות נוספות לפופולריות של מניות הדיבידנד מעניינות לא פחות, משום שאינן קשורות לעצם עניין הדיבידנדים. חברות הנפט והגז, לדוגמה, נהנות השנה מרוח גבית של זינוק במחירי האנרגיה (מלחמת רוסיה-אוקראינה, השלכות הקורונה וכו').

מניות הענף נסקו מתחילת 2022, ומאחר שמשקלן ב-S&P 500 Low Volatility High Dividend Index עומד על כ-9%, ניתן להסיק כי ככל הנראה הייתה לאנרגיה תרומה לביצועי סגמנט הדיבידנד. בנוסף, חלק מהמשקיעים סבורים כי מניות "הערך" הפכו לאטרקטיביות אחרי הירידות, והביקוש אליהן מתחיל להתאושש. קיימת חפיפה מסוימת בין "ערך" ל"דיבידנד", כך שקשה לקבוע איזה מהשיקולים מניע את הכניסה לסגמנט הדיבידנד.

לסיכום , מפלס האי-ודאות עולה, רמת התנודתיות בשווקים גבוהה והשילוב בין אינפלציה, ריביות עולות והאטה בפעילות מקשים על בחירת אפיקי ההשקעה. סגמנט מניות הדיבידנד בעלות תנודתיות נמוכה עשוי לספק למשקיע מקום מפלט.

לא זו בלבד שמניות הדיבידנד מציעות תזרים הכנסות קבועות, לרוב מדובר בענפים "דפנסיביים", כגון צריכה בסיסית, תשתיות, רפואה וכו', שיכולים להתמודד טוב יותר מאחרים עם האצה באינפלציה והאטה בפעילות. לעיתים, דיבידנד הוא לא רק דיבידנד, אלא גם איתות לכך שמדובר במה שמכונה מניית "איכות" (quality).

עוד כתבות

מימין: דקל פרסי, ד''ר שירה ברזיס, חיים זילברשץ, גיא וולטש, ד''ר גיא נבון, נפתלי גיא, גיא ימין, עו''ד רז טפר, סא''ל מיל. זיוה שבתאי / צילום: נוי דקל

בוגרי מערך המבצעים המיוחדים של צה"ל משיקים מועדון יזמות ועסקים

מועדון היזמות והעסקים של בוגרי מערך המבצעים המיוחדים (מ"מ), מהיחידות המסווגות ביותר בצה"ל, הושק. בין החברים בו: מייסדי חברות הייטק, מנכ"לים ומשקיעים בקרנות הון סיכון ● וגם: עו"ד ארז קמיניץ, לשעבר המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עשוי לחזור בקרוב לתפקיד ציבורי ● אירועים ומינויים

עדיקה. בדרך להפוך לחברה פרטית / צילום: ערן סלם יח''צ

המניה צנחה, עשרות מיליונים נמחקו ורגע לפני שהכסף נגמר: עדיקה מגיעה לסוף דרכה העצמאית

כארבע שנים לאחר שהונפקה כהבטחת אופנה מקוונת, במהלכן רשמה הפסד של עשרות מיליוני שקלים והמניה קרסה ב-85%, מגיעה עדיקה לסוף דרכה העצמאית ● בחברה מעריכים מעריכה כי בהעדר גיוס הון משמעותי בתקופה הקרובה היא לא תוכל לעמוד בהתחייבויותיה

יהלי רוטנברג, החשב הכללי במשרד האוצר / צילום: רפי קוץ

המהפכה השקטה של החשב הכללי באוצר: רכש ממשלתי במיליארדי שקלים יזכה לפטור ממכרז

גלובס חושף מהלך מקיף וחסר תקדים במסגרתו יורחב משמעותית מסלול פטור ממכרז בהתקשרויות ממשלתיות ● כך לדוגמה: התקשרויות עד 100 אלף שקל לא יהיו חייבות במכרז ומשרדי הממשלה לא יזדקקו לאישור בסכומים של עד 4 מיליון שקל ● החשב הכללי הודה שהצעד "לא ירד לו בגרון" ובכל זאת החליט באופן לא שגרתי לוותר על חלק מסמכויותיו

הכרת דירוג האשראי / עיצוב: טלי בוגדנובסקי

יותר הצעות וריביות אטרקטיביות: המדריך המלא לשיפור דירוג האשראי שלכם

דירוג האשראי הוא צעד נוסף וחשוב במהפכת הבנקאות הפתוחה, המאפשר למלווים לקבל תמונת מצב על היכולות הפיננסיות של כל אחד מאיתנו • מי מחזיק במידע הזה ולמי הוא נגיש, האם ניתן למחוק אותו ואילו סוגי אשראי קיימים? • ניהול החיסכון המשפחתי: כתבה 16 בסדרה

בניין הפדרל ריזרב בוושינגטון / צילום: Shutterstock, Orhan Cam

המשקיע שחזה את משבר 2008 מזהיר שהפד עשוי לשנות מסלול

המשקיע ומנהל קרנות הגידור האמריקאי, מייקל בורי, שידוע בתור נביא המשבר של 2008, מעריך כי שינויים בביקושי קצה במגזר הקמעונאי עשויים להוביל לכך שהפדרל ריזרב ישנה את מדיניות העלאות הריבית שלו

יצחק אברג'יל, בעת קבלת גזר הדין / צילום: ניצן שפיר

יצחק אברג'יל נדון לשלושה מאסרי עולם ו-30 שנה: "פעילותו העבריינית של הארגון שינתה את פני הפשיעה בארץ"

יצחק אברג'יל הורשע בין השאר בניהול ארגון פשיעה ורצח, ושבע שנים לאחר שהוגש כתב האישום, נגזר הבוקר עונשו: 3 מאסרי עולם ו-30 שנות מאסר מהם 15 בחופף ליתר המאסר ● השופטת גיליה רביד: "גזר הדין היום הוא אקורד הסיום של תיק עצום ומורכב"

ניתוח באמצעות הרובוט של יומן אקסטנשנס

מועמדת להשתלטות: יומן אקסטנשנס משלימה התרסקות של 95% מההנפקה

חברת הרובוטיקה הרפואית דיווחה על הפסקת ההסכם עם המפיץ הבלעדי באירופה, על רקע צלילה חדה בהכנסות וזינוק בהפסדים ● בקופת החברה מזומנים בהיקף כ-90 מיליון שקל

עימותים בכנסת. לא יותר מרעש וצלצולים / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

פארסת המטרו היא רק סימפטום. הבעיה האמיתית היא הפוליטיקאים

נפילת חוק המטרו היא רק דוגמה הממחישה את גודל הכישלון של השיטה הפרלמנטרית בישראל ● במקום למשול, הפוליטיקאים - כל הפוליטיקאים, מעדיפים לצאת בהכרזות חסרות תכלית ולגלגל את הצרות שלהם ל"קורבן הבא"

אנדרו ביילי, כריסטין לגארד, ג'רום פאוול, יי גאנג / צילום: Associated Press, Jose Luis Magana, Geert Vanden Wijngaert, Patrick Semansky, Tolga Akmen

בנקים מרכזיים צריכים להעלות ריבית בחדות או להסתכן בתקופת אינפלציה גבוהה

כך עולה מדוח חדש של הבנק להסדרי סליקה בינלאומיים (BIS) שמוכר כ"בנק המרכזי של הבנקים המרכזיים" ● חוקרי הבנק מזהירים כי הצעדים הנחוצים לבלימת האינפלציה עלולים לגרום לעוד העלאות מחירים גלובליי

אבנר צדוק, בעל חברת 'פלגים בריכות שחייה' / צילום: שבי קדם

החלים מסרטן והמציא עצמו מחדש בענף הבריכות: "עליות המחירים לא פוסחות עלינו. נאלצים לספוג אלפי שקלים"

אבנר צדוק, תושב כפר האורנים, בן 52 ● נשוי פלוס 3 ● בעל חברת 'פלגים בריכות שחייה' ● "הפער בין התמחור שנסגר בזמנו לבין העלויות בפועל הוא גדול" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז   

אלון בן נון - מנכ''ל Neurosense / צילום: יח''צ

תרופה של נוירוסנס הישראלית נמצאה יעילה בהפחתת חומרים בגוף הקשורים למחלת ניוון השרירים ALS

אם החומרים אכן יתגלו כמדד לחומרת ה-ALS, החברה תמשיך לניסויים בהם ייבחנו ההשפעות על תסמיני המחלה עצמה ● בעקבות ההודעה עולה מניית החברה 56% במסחר בנאסד"ק

מרב מיכאלי ויאיר לפיד, בהצבעה על פיזור הכנסת / צילום: יוסי זמיר

בורות ופופוליזם בדרך לפיזור: כך נראים הימים האחרונים של הכנסת ה-24

רגע לפני פיזור הכנסת הקואליציה מנסה לקדם חוק להסדרת עתיד המיזם התחבורתי הגדול בתולדות המדינה ● האופוזיציה מתנגדת ללא נימוק ענייני, בעיקר כדי למנוע מהממשלה את ההישג ● שרת התחבורה מאיימת שבלי החוק הפרויקט ייתקע, למרות שבשלב זה ניתן לקדם את המטרו גם בלעדיו ● ואיפה האינטרס הציבורי? גלובס עושה סדר בסערה סביב המיזם שנועד לחלץ אותנו מהפקק

צילום מסך מתוך OpenSea. רכש יצירות רגע לפני העלאתן לאתר

ה-NFT מגיע לבתי המשפט: כתב האישום - מסחר על בסיס מידע פנים

מנהל בפלטפורמת ה-NFT הגדולה OpenSea הואשם כי רכש יצירות רגע לפני שהעלה אותן לאתר, ומכר אותן ברווח ● הודעת משרד המשפטים האמריקאי כי האישום "נועד להכחיד את מסחר הפנים - בבורסה ובבלוקצ'יין", מעלה שאלות בסיסיות על העירוב בין התחומים

תשואה סולידית למשקיעים, עשרות מיליוני שקלים ליזמים / צילום: Shutterstock

"המודל" של קרנות הריט: תשואה סולידית למשקיעים, עשרות מיליוני שקלים ליזמים

חברות הניהול של שבע קרנות נדל"ן ותשתיות הנסחרות בבורסה בת"א חילקו ביניהן אשתקד סכום של יותר מ-170 מיליון שקל - עלייה חדה של קרוב ל-25% לעומת 2020 ● הכירו את היזמים שמנווטים את קרנות ההשקעה וגוזרים קופון גדול על כל עסקה

דיסני פלוס. המשא ומתן על הסליקה יכול לקחת עד שנה / צילום: Shutterstock, DANIEL CONSTANTE

דיסני פלוס ו-yes הודיעו שהן מוותרות על הסכם הבלעדיות

בעקבות ההודעה הודיעה רשות התחרות כי היא מפסיקה את הבדיקה בעניין ● הסכם הבלעדיות לא חייב את דיסני פלוס לשווק את שירותיה רק דרך yes, אלא העניק ל-yes את הזכות לסלוק אותה בבלעדיות לתקופה של 3 שנים

גיליין מקסוול / צילום: Reuters, PA Images

גיליין מקסוול נשפטה ל-20 שנות מאסר על סחר בקטינות

מקסוול, בת 60, הורשעה בדצמבר על כך שגייסה וסחרה 4 נערות עבור אפשטיין, שהיה אז בן זוגה ● השופטת, בעת שהכריזה על העונש, קראה לפשעיה של מקסוול "אכזריים"

בועז טופורובסקי, יואב קיש וזאב אלקין / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

הפטור מוויזות לארה"ב בסכנה בגלל מאבק על תאריך הבחירות

מליאת הכנסת תתכנס היום בצהרים ליממה אינטנסיבית של חקיקה עד לפיזור הכנסת ● החוקים שצפויים לעלות היום: חלופת שקד לתמ"א 38, חוק המכר של שר השיכון, וחוק התחרות הכלכלית ● המחלוקת עם האופוזיציה לגבי תאריך הבחירות מאיימת על אישור חוק המטרו וביטול הוויזות לארה"ב

מבנה בנק ישראל / צילום: Shutterstock, Alon Adika

בבנק ישראל ובאוצר מסכימים: ישראל בדרך להאטה

מנהל חטיבת המחקר בבנק ישראל התייחס בוועידה השנתית של איגוד החברות הציבוריות לעדכון תחזית הצמיחה בשבוע הבא: "לא תהיה רחוקה מהקודמות" ● במקביל, מנכ"ל האוצר רמז שבנק ישראל החל באיחור את העלאות הריבית וטען: "ריבית גבוהה לא בהכרח תוביל למיתון"

דב בהרב / צילום: חברת החשמל

מנהלת רשות החברות לדב בהרב: לא תוכל לכהן כדירקטור בחברה ממשלתית

דוח הבודק בנוגע למינויים בחברת חשמל יופץ בקרוב למעורבים ● כפי שנחשף בגלובס, הדוח הודף טענות שהעלה היו"ר הפורש בנוגע להליך מינוי המנכ"ל ● בצעד חריג הודיעה מיכל רוזנבוים לבהרב כי הרשות לא תתמוך בו יותר לתפקיד דירקטור בחברות ממשלתיות

משרדי הוט. בעיגול: מנכ''לית הוט, טל גרנות-גולדשטיין / צילום: מץ 76, יח''צ אוהד רומנו

הצטרפתם לסיבים של הוט? הסעיף הנסתר שיאפשר לאסוף עליכם מידע

לקוחות שהצטרפו לסיבים האופטיים של הוט התבקשו לחתום על טופס המאשר את עבודת הטכנאי, אלא שבתוכו הוטמע סעיף מעורפל המאפשר לחברה לעשות שימוש בנתוני הלקוחות • מהוט נמסר: "נוקטים את כל האמצעים הנדרשים להגנת המידע, הכל בהתאם לחוק"