גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הבית הלבן הודף את הביקורת של בזוס על ביידן והאינפלציה

מייסד אמזון האשים את חבילת הסיוע של הדמוקרטים בעליות המחירים

ג'ף בזוס / צילום: Shutterstock, lev radin
ג'ף בזוס / צילום: Shutterstock, lev radin

הבית הלבן הביע התנגדות אתמול (ב') לביקורת שמייסד אמזון ג'ף בזוס מתח על ממשל ביידן בשני ציוצים מסוף השבוע, בהם התייחס למס החברות ולאינפלציה השועטת.

הציוצים שוגרו בעקבות ציוץ של הנשיא ג'ו ביידן ביום שישי, שבו כתב: "האם אתם רוצים להוריד את האינפלציה? בואו נבטיח שהחברות העשירות ביותר משלמות את חלקן ההוגן".

בזוס הגיב בכך שאמר ששני הנושאים צריכים לעלות לדיון בנפרד. "לערבב אותם יחד זה פשוט לפעול בכיוון הלא נכון", כתב.

"חבילת הסיוע תורמת לעליית האינפלציה"

האינפלציה בארה"ב נותרה קרובה לשיא של ארבעה עשורים באפריל, והוקלה מעט לרמה של 8.3% בחישוב שנתי, לאחר שהגיעה לשיא של ארבעה עשורים במרץ.

בזוס, שפרש כמנכ"ל אמזון ביולי ונותר בתפקיד יושב ראש המעורב בחברה, צייץ שוב ביום ראשון שהעברת חבילת הסיוע America Rescue Plan בגובה 1.9 טריליון דולר, שביידן חתם עליה והפך אותה לחוק במרץ, תרמה לעליית האינפלציה. הוא אמר גם שהתנגדות הסנאטור ג'ו מנצ'ין (דמוקרט ממערב ווירג'יניה) לתוכניות ההוצאה האחרות של ביידן מונעת מהממשל להוסיף לאינפלציה.

"למעשה, הממשל התאמץ להזריק אפילו עוד סיוע לכלכלה שכבר חמה מדי, אינפלציונית, ורק מנצ'ין הציל אותם מעצמם. האינפלציה היא מס רגרסיבי שפוגע הכי הרבה באנשים עם הכי מעט כסף להוציא. פעולה בכיוון הלא נכון לא עוזרת למדינה", צייץ בזוס.

בתחילה הציע ביידן חבילה שכללה טיפול בילדים, בבריאות ובאקלים, שהמפלגה קבעה לה תג מחיר של 3.5 טריליון דולר לפני שהעבירה בבית הנבחרים גרסה מצומצמת יותר, בגובה 2 טריליון דולר. מאז תקועה הצעת החוק בסנאט, שם תמיכתו של מנצ'ין נחוצה כדי שהדמוקרטים יוכלו להעביר את החקיקה ברוב זעום ולהביס את ההתנגדות הרפובליקאית. מנצ'ין בעבר הביע חששות על כך שחבילת סיוע נוספת תוביל לעליית האינפלציה.

אנדרו בייטס, דובר של הבית הלבן, אמר בהודעה ש"לא צריך להתאמץ הרבה כדי להבין למה" בזוס מתנגד להצעות הכלכליות של ביידן, שיגדילו את נטל המסים המוטלים על עשירי המדינה. "זה גם לא מפתיע שהציוץ מגיע לאחר שהנשיא נפגש עם מארגני התאגדויות עובדים, כולל של עובדי אמזון".

לאחרונה ביידן קפץ לביקור בפגישה שנערכה בבית הלבן עם מארגני התאגדויות עובדים שנוכח בה גם כריסטיאן סמולס, עובד לשעבר של אמזון שהוביל מאמצי התאגדות בקרב עובדי החברה בסניף בסטאטן איילנד. ביידן לחץ את ידו של סמולס וחיבק אותו, ואמר לו בצחוק: "אתה, ידידי, עושה צרות".

כשנשאל ביום שלישי אם המדיניות שלו אחראית לאינפלציה, ענה הנשיא: "אני חושב שהמדיניות שלנו עוזרת, לא מזיקה".

אמזון נפגעה קשה בגלל האינפלציה

ביום שני בזוס ירה בחזרה, והאשים את הבית הלבן ברצון "ללכלך את הנושא". הוא הוסיף: "איגודים לא גורמים לאינפלציה וגם אנשים עשירים לא", אבל הדגיש את הביקורת שלו על המאמצים המוקדמים יותר של הממשל להגביר את ההוצאה הפדרלית באופן שהיה מוביל, לדבריו, לעליית האינפלציה לו היו מקבלים אישור.

ביידן לא הזכיר את אמזון בציוץ שלו, אבל בעבר נקב בשם החברה כאחת מאלה שלא משלמות מספיק מס חברות. הבית הלבן הגיב לציוץ של בזוס ביום שני ולביקורת על הצעות הוצאת הכסף של הממשלה בכך שהפנה להודעה של אמזון מאוקטובר שהביעה תמיכה ביוזמות התשתית של ביידן ובחבילת הסיוע שהיא מאמץ הדגל של הממשל, חבילת ההוצאות Build Back Better.

הנשיא לשעבר דונלד טראמפ הזכיר לעתים קרובות את שמות מנהלי החברות הגדולות ביותר בארה"ב, כולל בזוס, כשהיה בתפקיד. הוא תקף את אמזון בציוצים שעסקו במיסוי, בשימוש של החברה בחברת הדואר האמריקאית ובהשפעתה על קמעונאים אחרים. הוא גם כינה את ה"וושינגטון פוסט" זרוע לוביסטים; העיתון נרכש על ידי בזוס ונמצא בבעלות אישית שלו.

אמזון נפגעה השנה קשה בגלל האינפלציה, כולל מעלויות שכר גבוהות יותר, והחברה גם נאבקת בבעיות של שרשראות אספקה. באפריל דיווחה החברה על הרבעון הראשון שבו ספגה הפסדים מזה שבע שנים, תוצאה שמשקפת את המגמות הכלכליות הנרחבות אבל מצד שני גם הפתיעה משקיעים שהתרגלו לראות באמזון מקלט בטוח בזמן המגפה.

החברה אומרת שכ־6 מיליארד דולר בעלויות שונות ברבעון היו קשורים לירידה בפריון, אינפלציה ולתקופות בהם יכולת האחסנה של מחסני החברה הייתה גבוהה מהביקוש, כך אמר באפריל מנהל הכספים בריאן אולסבסקי. הוא אמר גם שאמזון כבר לא מוגבלת בגלל בעיות של הספקים או מצבת העובדים כפי שהיה מעת לעת בזמן המגיפה.

בזוס מביע את דעתו ללא מעצורים

באפריל ומאי השנה, בינתיים, מצייץ בזוס בטוויטר יותר מאשר בעבר. הוא גם נעשה יותר ישיר בהבעת דיעותיו על מגוון נושאים, כולל ההשתלטות של אילון מאסק על טוויטר, האינפלציה ואפילו התבטא על הצורך לנהל דיון באופן תרבותי.

בזוס ממהר להכריז על ההצלחות של אמזון או להגן על החברה בפוסטים שלו. במרץ דיווח ה"וול סטריט ג'ורנל" שבזוס התרגז בגלל ביקורת על אמזון בוושינגטון ודחף לכך שהחברה תגן על עצמה באופן יותר תקיף.

בעבר, הפוסטים של מייסד אמזון ברשתות חברתיות התמקדו בעיקר באינטרסים העסקיים שלו, כולל שיגורים לחלל של חברת בלו אוריג'ין, גיוס הון למטרות פילנתרופיות כמו קרן כדור הארץ של בזוס ואפילו מפגשים של ידוענים.

אבל בפוסטים מהעת האחרונה, מביע בזוס את דעתו ללא מעצורים על נושאים שבהם נראה שיש לו רצון להראות מה הפרספקטיבה או הדעה שלו. בחודש שעבר, אחרי שמאסק התבדח בטוויטר שהחברה צריכה להפוך את המשרדים שלה לבית מחסה למחוסרי בית, אמר בזוס שאמזון עשתה בדיוק את זה באופן מוצלח בסיאטל.

"זה עבד מעולה והקל על העובדים שרצו להתנדב", כתב בטוויטר.

עוד כתבות

צילום מסך מתוך OpenSea. רכש יצירות רגע לפני העלאתן לאתר

ה-NFT מגיע לבתי המשפט: כתב האישום - מסחר על בסיס מידע פנים

מנהל בפלטפורמת ה-NFT הגדולה OpenSea הואשם כי רכש יצירות רגע לפני שהעלה אותן לאתר, ומכר אותן ברווח ● הודעת משרד המשפטים האמריקאי כי האישום "נועד להכחיד את מסחר הפנים - בבורסה ובבלוקצ'יין", מעלה שאלות בסיסיות על העירוב בין התחומים

בניין הפדרל ריזרב בוושינגטון / צילום: Shutterstock, Orhan Cam

המשקיע שחזה את משבר 2008 מזהיר שהפד עשוי לשנות מסלול

המשקיע ומנהל קרנות הגידור האמריקאי, מייקל בורי, שידוע בתור נביא המשבר של 2008, מעריך כי שינויים בביקושי קצה במגזר הקמעונאי עשויים להוביל לכך שהפדרל ריזרב ישנה את מדיניות העלאות הריבית שלו

עדיקה. בדרך להפוך לחברה פרטית / צילום: ערן סלם יח''צ

המניה צנחה, עשרות מיליונים נמחקו ורגע לפני שהכסף נגמר: עדיקה מגיעה לסוף דרכה העצמאית

כארבע שנים לאחר שהונפקה כהבטחת אופנה מקוונת, במהלכן רשמה הפסד של עשרות מיליוני שקלים והמניה קרסה ב-85%, מגיעה עדיקה לסוף דרכה העצמאית ● בחברה מעריכים מעריכה כי בהעדר גיוס הון משמעותי בתקופה הקרובה היא לא תוכל לעמוד בהתחייבויותיה

מייסדי חברת גלואט / צילום: gloat

החברה הישראלית שעוזרת לספוטיפיי לשמר עובדים גייסה 90 מיליון דולר

חברת הסטארט-אפ הישראלית גלואט, שפיתחה מערכת לניוד והשמה של עובדים בתוך הארגון, הודיעה על גיוס 90 מיליון דולר בסיבוב רביעי (D) בהובלת קרן ההשקעות של סגן נשיא ארה"ב לשעבר אל גור ● בין לקוחות החברה: שניידר, גולדמן זאקס וספוטיפיי

משרדי הוט. בעיגול: מנכ''לית הוט, טל גרנות-גולדשטיין / צילום: מץ 76, יח''צ אוהד רומנו

הצטרפתם לסיבים של הוט? הסעיף הנסתר שיאפשר לאסוף עליכם מידע

לקוחות שהצטרפו לסיבים האופטיים של הוט התבקשו לחתום על טופס המאשר את עבודת הטכנאי, אלא שבתוכו הוטמע סעיף מעורפל המאפשר לחברה לעשות שימוש בנתוני הלקוחות • מהוט נמסר: "נוקטים את כל האמצעים הנדרשים להגנת המידע, הכל בהתאם לחוק"

אנדרו ביילי, כריסטין לגארד, ג'רום פאוול, יי גאנג / צילום: Associated Press, Jose Luis Magana, Geert Vanden Wijngaert, Patrick Semansky, Tolga Akmen

בנקים מרכזיים צריכים להעלות ריבית בחדות או להסתכן בתקופת אינפלציה גבוהה

כך עולה מדוח חדש של הבנק להסדרי סליקה בינלאומיים (BIS) שמוכר כ"בנק המרכזי של הבנקים המרכזיים" ● חוקרי הבנק מזהירים כי הצעדים הנחוצים לבלימת האינפלציה עלולים לגרום לעוד העלאות מחירים גלובליי

אלון בן נון - מנכ''ל Neurosense / צילום: יח''צ

תרופה של נוירוסנס הישראלית נמצאה יעילה בהפחתת חומרים בגוף הקשורים למחלת ניוון השרירים ALS

אם החומרים אכן יתגלו כמדד לחומרת ה-ALS, החברה תמשיך לניסויים בהם ייבחנו ההשפעות על תסמיני המחלה עצמה ● בעקבות ההודעה עולה מניית החברה 56% במסחר בנאסד"ק

אימון של חיילי נאט''ו במקדוניה, בחודש שעבר / צילום: Associated Press, Boris Grdanoski

השינוי הגדול ביותר מאז המלחמה הקרה: נאט"ו תציב 300 אלף חיילים להגנת מזרח אירופה

בכך יכפיל הארגון את מספר חייליו במזרח אירופה ובמדינות הבלטיות פי 7.5 ממספרם כיום ● זאת בתגובה לפלישה הרוסית לאוקראינה ולהתגברות האיומים כלפי המדינות הבלטיות ופולין

פרויקט פינוי בינוי ברמת גן / צילום: רמי חכם

המהפכה של פינוי בינוי: בקרוב תדעו כמה היזם שלכם מרוויח

המשנה ליועמ"שית הנחתה להפוך את תקן 21 - "בדיקה שמאית כלכלית לתוכנית פינוי־בינוי" לאחד ממסמכיה הרשמיים של כל תוכנית בעת הפקדתה, ושלל נתונים פיננסיים יהיו גלויים לציבור

תוכנית דירה. לתת לקבלנים נגישות למגרשים קטנים פנויים / צילום: Shutterstock

לא להסתכל רק על הגדלת היצע הדירות, אלא גם על פילוח הביקושים

להשגת תכנון מיטיב בישראל יש רק אפשרות אחת: גיבוש מדיניות דיור לאומית לישראל • מדיניות כזו צריכה להתייחס לצרכים האמיתיים של התושבים: גיל, גודל משק הבית, מצב כלכלי, צרכים מיוחדים ועוד • הרפורמה יכולה לצאת לדרך גם בלי חקיקה

הבורסה בת''א / צילום: שלומי יוסף

הבורסה ננעלה בעליות: ת"א 35 עלה 1.2%, מדד נפט וגז קפץ 3.2%

מדד ת"א 90 התחזק 0.9% ומדד ת"א 125 הוסיף 1.1% ● הדולר קפץ 1.1% ושערו היציג נקבע על 3.43 שקלים, אך לאחר מכן נחלש

איסטנבול / צילום: Shutterstock

אזהרת המסע לאיסטנבול חוזרת לדרגה 3. ההזמנות לאנטליה מזנקות

האגף ללוחמה בטרור במל"ל החליט להחזיר את רמת אזהרת המסע לאיסטנבול בחזרה לרמה 3 (איום בינוני) ● ההמלצות לנוסעים לטורקיה הן להימנע מפרסום פרטי הנסיעה ברשתות חברתיות, לשמור על ערנות ולא להחצין סממנים ישראליים ● אורן כהן מגורי, סמנכ"ל השטיח המעופף: "המוקד שלנו מוצף בפניות של ישראלים שביטלו חופשתם כשאזהרת המסע הייתה תקפה וכעת הם מבקשים להחזיר את הזמנתם"

מדד התחבורה הציבורית / צילום: תמר מצפי

עוד לפני גל ההשבתות: מאות אוטובוסים סבלו מירידה חדה בתדירות

בחודש מאי 45% מהאוטובוסים העירוניים איחרו לתחנת האמצע, כך עולה ממדד התחבורה הציבורית של גלובס ו־Moovit ● בעקבות עיד אל פיטר, שהחריף את המחסור הקיים בנהגי אוטובוס, השירות צומצם ב–30% בממוצע והתדירות של קווים רבים ירדה משמעותית

אחוז החסימה בבחירות לפרלמנט

הוויכוח על אחוז החסימה: מה המצב במדינות העולם?

בואו לצלול איתנו למספרים ולנתונים שמאחורי החיים עצמם ● והפעם: בהולנד אחוז החסימה כמעט ולא קיים, בטורקיה הוא עומד על 7%. הדיון על אחוז החסימה מתעורר לחיים

משקאות של Molson Coors. תשואות דו־ספרתיות ב־2022 / צילום: Shutterstock

משקיעי ערך מאמינים שהעליונות שלהם כיום היא רק תחילת הדרך

מנהלי השקעות בכירים בארה"ב משוכנעים שלאחר המהלומה הקשה שספגו מניות הערך מאז פרוץ הקורונה, הן צפויות כעת להביס בשנים הקרובות את מניות הצמיחה בפער הגדול ביותר מאז 2001 ● "כשמניות ערך נעשות זולות מאוד, הזינוק חזרה עשוי להיות חזק ומהיר"

ג'נט ילן, מזכירת מחלקת האוצר של ארצות הברית / צילום: Associated Press, Janet Yellen

הונגריה והקונגרס האמריקאי מציבים מכשולים להסכם מס החברות הגלובלי

פקידים אמריקאים ומהאיחוד האירופי מנסים להחדיר מומנטום חדש למאמץ לקבוע מס חברות מינימלי כלל עולמי

יו''ר ועדת הכספים אלכס קושניר / צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

ועדת הכספים אישרה את השינוי במדד תשומות הבנייה. כך זה ייראה

אחרי ארבעה דיונים הושגו הסכמות סביב תיקון חוק המכר, שכוללות אימוץ של ההצמדה לרכיב הבנייה במדד רק לאחר תקופת מעבר, ושיפור מתווה הפיצויים על איחור במסירת דירה לטובת הקבלנים • סעיף שכר הטרחה וסוגיית הרטרואקטיביות הושארו בחוץ • ההערכות: החקיקה תושלם מחר

עימותים בכנסת. לא יותר מרעש וצלצולים / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

פארסת המטרו היא רק סימפטום. הבעיה האמיתית היא הפוליטיקאים

נפילת חוק המטרו היא רק דוגמה הממחישה את גודל הכישלון של השיטה הפרלמנטרית בישראל ● במקום למשול, הפוליטיקאים - כל הפוליטיקאים, מעדיפים לצאת בהכרזות חסרות תכלית ולגלגל את הצרות שלהם ל"קורבן הבא"

שרת התחבורה מרב מיכאלי. מחפשת הישג לרשום על שמה? / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

כך הפך חוק המטרו לכלי משחק פוליטי ומה הקשר לתחנה ברעננה

חוק המטרו חשוב וצריך להעבירו עכשיו, אבל גם אם לא יעבור בכנסת הנוכחית, הפרויקט לא ייעצר והכסף שהושקע בו עדיין לא נזרק לפח ● מה הנזק הצפוי מאי אישורו בכנסת הנוכחית, והאם עוד ניתן להצילו? ● כך הפך הפרויקט החשוב לכלי ניגוח פוליטי וכיצד מתנגד מרעננה מטריף את המערכת

דורון ארזי, מנכ''ל סרגון / צילום: ליאורה כץ

לקראת מאבק שליטה: "האסטרטגיה הנוכחית של סרגון הורסת את הערך לבעלי המניות"

אוויאט נטוורקס מציעה לרכוש את חברת הטכנולוגיה הישראלית לפי שווי של 235 מיליון דולר - פרמיה של 34% על מחיר השוק ● "ניסינו לדבר עם הנהלת סרגון על עסקה שאנו בטוחים שתביא ערך משמעותי לבעלי המניות של שתי החברות, אך זכינו רק לעיכובים ודחיות מצידם"