גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"הספיקה לנו המקלחת הקרה שחטפנו": צים מפרסמת דוחות חזקים ומתייחסת לסערת המס שנחשפה בגלובס

חברת התובלה הימית מציגה רווח נקי של 1.7 מיליארד דולר ברבעון הראשון, פי 3 מאשר ברבעון המקביל, ומעלה את התחזית השנתית ● המנכ"ל אלי גליקמן על המגעים לשינוי חישוב המס שבו מחויבת צים: "לא מתעסקים עם זה, הספיקה לנו המקלחת הקרה שחטפנו בעקבות הפרסום"

אלי גליקמן, נשיא ומנכ''ל צים / צילום: איתי רפפורט - חברת החדשות הפרטית
אלי גליקמן, נשיא ומנכ''ל צים / צילום: איתי רפפורט - חברת החדשות הפרטית

לא מעט שינויים חלו בסביבה המאקרו-כלכלית העולמית מאז עונת הדוחות לסיכום הרבעון הרביעי של 2021 ועד היום, אך בחברת התובלה הימית צים המגמה החיובית נשמרת למרות הטלטלות.

צים  נהנית מגאות חסרת תקדים בעסקיה, עקב הקשיים בשרשרת האספקה העולמית מאז פרץ משבר הקורנה, שהובילו לביקושי שיא ולעליית מחירים חדה בתובלה הימית. היא היכתה את תחזיות האנליסטים לרבעון הראשון של 2022 והעלתה את התחזית השנתית. בעוד שקודם לכן העריכו בצים שההכנסות ב-2022 יהיו דומות להכנסות ב-2021, כעת כבר מדברים על הכנסות גבוהות יותר.

צים, שהפכה בשנה האחרונה לחברה הרווחית בישראל, מציגה זינוק של פי 3 ברווח הנקי הרבעוני, שטיפס מ-590 מיליון דולר ברבעון המקביל ל-1.7 מיליארד דולר ברבעון הראשון של 2022, דומה לרווח שהציגה ברבעון הקודם (הרביעי של 2021).

"אם אני הייתי צריך לתת כותרת, הייתי מדגיש את זה שמאז ההנפקה ועד היום חילקנו דיבידנדים שהם פי 15 מהסכום שגייסנו רק לפני שנה וארבעה חודשים, ושווי החברה עלה פי כמה וכמה", אומר מנכ"ל צים אלי גליקמן. "הדגש הוא הדיבידנד הפנומנלי למשקיעים, אין חברות כאלה גם בעולם. לאחרונה נפגשתי עם מנכ"לית בורסת ניו יורק והיא אמרה לי שאין חברה כמו צים בבורסה".

ההכנסות ברבעון צמחו ב-113% בהשוואה לרבעון המקביל, והגיעו ל-3.7 מיליארד דולר, גבוה מתחזיות השוק ל-3.47 מיליארד דולר. צים הובילה ברבעון 859 אלף מכולות, עלייה של 5% מאשר ברבעון המקביל, והמחיר הממוצע למכולה עלה פי שניים ל-3,848 דולר (ברבעון הקודם המחיר היה כ-3,600 דולר). ה-EBITDA (רווח בנטרול ריבית, מס, פחת והפחתות) הגיע ל-2.5 מיליארד דולר, זינוק של 209%.

החברה ייצרה תזרים של 1.66 מיליארד דולר מפעילות שוטפת ותזרים חופשי בגובה 1.48 מיליארד דולר, ובסיום הרבעון היו לה יתרות מזומנים נטו של 779 מיליון דולר, שמשמשים אותה כיום בעיקר לתשלומי דיבידנד נדיבים לבעלי המניות. עבור הרבעון הראשון ישולם דיבידנד בסך 2.85 דולרים למניה, המשקף כ-20% מרווחי הרבעון.

 צים, שבעלת המניות הבולטת בה היא חברת קנון של עידן עופר, מעלה כאמור את התחזית ל-2022 וצופה EBITDA שנתי של 7.8-8.2 מיליארד דולר, עלייה מתחזית קודמת של 7.1-7.5 מיליארד דולר, ובהשוואה ל-6.6 מיליארד דולר ב-2021. 

החברה נסחרת בבורסת ניו יורק בשווי של 7.8 מיליארד דולר, תשואה של 333% מאז ההנפקה בינואר שעבר, אך ירידה של 16% מהשיא שנרשם לפני חודשיים.

 

"שברנו את שיא הרווח למרות מס של 23%"

לפני מספר חודשים נחשף בגלובס כי צים פנתה לרשות המסים בישראל וביקשה לבצע שינוי במשטר המס שחל עליה, באופן שיחסוך לה סכומים ניכרים, כאשר הבקשה היא שהמס שיוחל עליה ייגזר מנפח ההובלה ולא מהתוצאות הפיננסיות. כעת אומר גליקמן כי "למרות שהשנה אנחנו משלמים מס מלא של 23%, הצלחנו לשבור את שיא הרווח ברבעון, והתוצאות שלנו השתפרו. זה הישג פנומנלי".

איך מתקדמים המגעים עם רשות המסים?
"בעקבות 'התרומה' של הפרסום בגלובס, הם לא מתקדמים. אנחנו מתחרים עם חברות ספנות שהגדולות ביניהן גדולות פי עשרה מצים. תסבירו לי למה החברה הגדולה בעולם משלמת 400 מיליון דולר מס ואנחנו צריכים לשלם מעל מיליארד דולר בשנה שעברה, והשנה נשלם יותר אם נמשיך ככה?

"אנחנו נסחרים בחו"ל, מתחרים בחברות בינלאומיות, המשקיעים צריכים להחליט איפה להשקיע והם שואלים אותנו 'למה שנשקיע בחברה שמשלמת 23% ולא בחברה שמשלמת 4%?'. בתור ישראלי פטריוט אני גאה לשלם מסים, אבל במקום להקל עלינו, שמים עלינו משקלות".

אז ירדתם מהעניין?
"לא ירדנו מהעניין, אבל לא מתעסקים עם זה, הספיקה לנו המקלחת הקרה שחטפנו בעקבות הפרסום".

"מחירים גבוהים פי שניים לעומת 2021"

עניין נוסף שהקשה על צים ברבעון היה העובדה שבשנחאי, סין, יש הגבלות משמעותיות בשל הקורונה, ולדברי גליקמן "בעוד שתעשיית הספנות לא עלתה בהיקפים לעומת הרבעון המקביל גם בגלל שבשנחאי יש סגר, אנחנו גדלנו בווליום ב-5%. בין חברות התובלה הימית הגדולות ביותר בעולם, צים אחת המובילות בשיעורי הרווחיות שלה".

בעבר אמרת שצים היא המובילה, מי עקף אתכם?
"אנחנו בשורה אחת עם חברות אסייתיות שגדולות מאיתנו ומתמודדים איתן כתף אל כתף. בהשוואה לחברות המערביות הגדולות שפרסמו דוחות, שיעורי הרווחיות שלנו גבוהים יותר".

מה המצב הנוכחי שאתם רואים בהקשר של קשיי שרשרת האספקה העולמית?
"אנחנו רואים התמתנות וירידת מחירים בסחר בין אסיה לאירופה, אבל אנחנו שחקן פחות משמעותי בסחר הזה. אנחנו פועלים בעיקר בין אסיה לארה"ב ושם יש קפיאת מחירים, אין המשך עלייה, ויש קצת ירידה. מה שנותן לנו את הביטחון זה שחתמנו על חוזים ארוכי טווח עם לקוחות אסטרטגיים, שנכנסו לתוקף ב-1 במאי, במחירים גבוהים יותר מפי שניים לעומת 2021".

גליקמן מעריך שהפתיחה של סין והתקופה של טרום החגים בארה"ב יכולים להביא לעודף ביקוש ולהעמיד את צים בפוזיציה טובה. "התחזית שלנו שמרנית, על סמך המחירים שיש בשוק", הוא אומר. "הלא נודע זה מה יהיו מחירי המכולות בהמשך. כרגע אנחנו צופים שיהיו טובים". עם זאת הוא מדגיש שהרבעון השני נחשב לחלש יותר עונתית.

מלבד דיבידנדים, יש עוד שימוש מתוכנן לכסף בקופה?
"אנחנו שומרים את כל האופציות פתוחות. אנחנו מחלקים דיבידנדים כמדיניות מאוד נדיבה, אבל שומרים את האופציה לבצע עסקת רכישה. אנחנו בודקים כל הזמן הזדמנויות, אבל זה שיש לנו כסף מזומן בבנקים לא אומר שיכולים לעשות עסקה, רק כזו שתהיה כדאית לחברה".

על מצב שוקי ההון והכלכלה העולמית הוא אומר: "אנחנו עוקבים כמו כולם אחר הציפיות האינפלציוניות בעולם, יחד עם אבטלה נמוכה בארה"ב. מה שמעניין אותנו זה השוק האמריקאי, ואנחנו מכינים את עצמנו לאי-ודאות. אנחנו לא צריכים לגייס כספים ולכן אין עלינו השפעה של הריביות שעולות, זה מרגיע אותנו ואת המשקיעים".

יו"ר צים, יאיר סרוסי, מוסיף כי "צים היא חברה שמתאימה לתקופה של היום, כי היא מחלקת דיבידנד. משקיעים מחפשים את הסוג הזה של חברות, על חשבון חברות שהיו קודם יותר פופולריות. זו חברה מהסוג שיחסית תציג ביצועים יותר טובים, על רקע השווקים שהם בהתכווצות".

עוד כתבות

הסימנים שהרעיון המצוין  שלכם עומד בפני כישלון / צילום: Unsplash, Jasmin Egger

כל הסימנים שהרעיון המצוין שלכם עומד בפני כישלון

במשך שנים מנסה הכלכלן פרופ’ ג’ון א. ליסט להבין מדוע רעיונות שנראים מבטיחים נכשלים לבסוף כשמיישמים אותם בקנה מידה גדול ורחב • הוא מצא חמש סיבות עיקריות, והוא אופטימי לגבי האפשרות להתגבר עליהן

תמיר פרדו, נעם ארז, ובועז גורודיסקי / צילום: יורם רשף

חברת הסייבר של יוצאי המוסד מבצעת רכישה מקומית ב-30 מיליון דולר

אקס אם סייבר רוכשת את הסטארט-אפ הישראלי סייבר אובזרוור, שהוקם ב-2012 על ידי יוצאי יחידת המחשוב במשרד ראש הממשלה ● אקס אמ סייבר נרכשה אשתקד על ידי תאגיד הקמעונאות האירופאי שוורץ גרופ ב-700 מיליון דולר

ברק רוזן / צילום: איל יצהר

מתנה לשחרור? זו הסיבה שברק רוזן העביר לבנו מניות בחברת הקנאביס

בנו של יזם הנדל"ן, שהשתחרר לאחרונה מצה"ל, קיבל לידו 17.7% ממניות תיקון עולם, ששוות כ-19 מיליון שקל ● הסיבה: רוזן לא קיבל אישור מן המשטרה להחזיק מניות בחברת קנאביס, ולכן החזיק אותן בנאמנות ומאוחר יותר העביר לאשתו

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, ונגידת הבנק הרוסי,  אלווירה נביולינה / צילום: Reuters, RIA Novosti

100 מיליון הדולר שהפילו את מוסקבה: כל מה שכדאי לדעת על פשיטת הרגל של רוסיה

לראשונה מאז המהפכה הבולשביקית, נושי חוב ממשלתי רוסי לא קיבלו את תשלומי הריביות שהובטחו להם, זאת למרות מאבק של מוסקבה לנסות ולהעביר את הכסף ●  המשמעות: רוסיה נכנסה למצב של "חדלת פירעון" לאחר שהסנקציות המערביות שהוטלו עליה בעקבות הפלישה לאוקראינה, מנעו ממנה להעביר כ-100 מיליון דולר לנושים ● בעלי החוב צפויים לחכות לפני שיגישו תביעות לסילוקו

אלון בן נון - מנכ''ל Neurosense / צילום: יח''צ

תרופה של נוירוסנס הישראלית נמצאה יעילה בהפחתת חומרים בגוף הקשורים למחלת ניוון השרירים ALS

אם החומרים אכן יתגלו כמדד לחומרת ה-ALS, החברה תמשיך לניסויים בהם ייבחנו ההשפעות על תסמיני המחלה עצמה ● בעקבות ההודעה עולה מניית החברה 56% במסחר בנאסד"ק

טקס פרישת השופט ג'ורג' קרא, בית המשפט העליון / צילום: יונתן זינדל/פלאש 90

חוות דעת של היועמ"שית עשויה להשפיע דרמטית על אסטרטגיית הפרסום באינטרנט

במסגרת תביעה ייצוגית קובעת בהרב־מיארה שאתרי תוכן אחראים לוודא כי קטינים אינם נחשפים לתוכן אסור ● העמדה רלוונטית הן לאתרים ישראליים והן לענקיות תוכן כמו פייסבוק ● מאחר שהורים וילדים משתמשים לעתים באותו מחשב, המשמעות היא הגבלת התאמת הפרסומות להיסטוריית הגלישה

מיכל אדם, סמנכ''לית משאבי אנוש בחברת פיוניר / צילום: איל יצהר

בכירה בפיוניר: "לא סביר שעובד יעבור ממקום למקום וידרוש העלאת שכר של 80%"

מיכל אדם, סמנכ"לית אנשים בחברת הפינטק Payoneer, כמעט עשתה הסבה לניהול בית ספר, אבל המנהלת שלה שכנעה אותה להישאר לעוד תפקיד אחד ● מאז היא בחברה שעובדיה פזורים ב-28 מדינות ● בשיחה עמה, היא מדברת על גיוס בזום, חיבור עובדים מיבשות שונות ועל דרישות השכר המופרזות שנתקלה בהן, גם של מגייסות

מלון מנדרין ת''א / צילום: איל יצהר

עסקת ענק במלון מנדרין: החניה ושטחי המסחר נמכרו ב-190 מיליון שקל

לגלובס נודע כי קרן JTLV3 בראשות עמיר בירם, אריאל רוטר ושלמה גוטמן רכשה באחרונה את שטחי המסחר והחניון הצמוד למבנה מלון מנדרין בתל אביב בכ-190 מיליון שקל בתוספת מע"מ ● על השטח יש זכויות להקמת כ-10 אלף מ"ר מלונאות

בורסת וול סטריט / צילום: Shutterstock

נעילה שלילית בוול סטריט; נוירוסנס זינקה ב-49%, טבע קפצה ב-6%

בורסות אירופה ננעלו במגמה מעורבת - מדד הדאקס רשם עלייה של 0.5% ואילו הקאק ירד ב-0.4% ● עליות של כ-2% נרשמו במסחר בחוזים על הנפט הגולמי ● התשואה על אג"ח הממשל האמריקאי ל-10 שנים עלתה ב-8 נקודות בסיס ל-3.20%

ביל פורד, מנכ״ל קרן ג׳נרל אטלנטיק / צילום: ג׳נרל אטלנטיק

הקרן שהשקיעה 750 מיליון דולר בסטארט-אפים ישראליים: "עברנו למשטר השקעות חדש"

ביל פורד, מנכ"ל קרן הפרייבט אקוויטי ג'נרל אטלנטיק שמנהלת 79 מיליארד דולר, בראיון ראשון לכלי תקשורת ישראלי: "ההון הביא ליצירת יותר מדי חברות שגייסו כי יכלו, ולא בגלל שהיו צריכות" • על הגיוסים שנמשכים: "יזמים 'שיחקו' בטווחי מחירים גבוהים, וכעת מחפשים שותף לטווח ארוך" • ועל גל הפיטורים שמזכיר את המספרים מפרוץ הקורונה: "עובדים ייפלטו לשוק, זה כמעט בלתי נמנע"

בתי מגורים בלונדון. המחירים הגיעו לשיא של כל הזמנים / צילום: Shutterstock

סוף לבום המחירים? כך משפיעות עליות הריבית והאינפלציה על הנדל"ן באירופה

בברלין שוק הנדל"ן קפוא כבר חודש, בבריטניה האינפלציה מאיימת על יכולת החזר ההלוואות ומחירי הדיור בשטוקהולם ירדו בחודש שעבר ב־2% • האם שוק הנדל"ן באירופה משנה כיוון? "כל הזמן רק דיברנו באוויר על ירידת מחירי הדיור. עכשיו זה קורה"

מכולות  Alibaba.com עם מיתוג של צים / צילום: יח''צ

אחרי חמש שנים: עליבאבא סוגרת את מרכז הפיתוח שלה בישראל

עליבאבא, שפעילה בישראל מ-2017, סוגרת את מרכז הפיתוח במגדלי עזריאלי ● המהלך יגרור את פיטוריהם של כ-60 מהנדסים וחוקרים

ולדימיר פוטין / צילום: Shutterstock, Sasa Dzambic

לראשונה זה למעלה מ-100 שנה: רוסיה למעשה במצב של חדלות פרעון

רוסיה שבה והבהירה בימים האחרונים כי מדובר ב"פשיטת רגל מלאכותית" לכל היותר ● לפי הכללים הקיימים, לרוסיה הוענקה "תקופת חסד" של כ-30 יום לשלם את התשלומים על אגרות החוב שלה, והמועד פג בחצות שבין אתמול להיום

זינוק של 430 אלף אחוזים מאז ההנפקה / צילום: Shutterstock, Volodymyr Plysiuk

אלף דולר הפכו למיליונים: כמה הרוויח מי שהשקיע בהנפקת מיקרוסופט?

המניה של ענקית הטכנולוגיה שהונפקה ב-1986 זינקה במאות אלפי אחוזים מאז, ומשקיעים שמחזיקים במניה עד היום הפכו למיליונרים ● ומה עשו הנאסד"ק וה-S&P 500 בתקופה הזו?

רפי אלמליח, ראש מינהל התכנון החדש / צילום: דוברות רמ״י

מנהל מינהל התכנון החדש יהיה מנוע מלטפל בתוכניות לעשרות אלפי יחידות דיור

מחשש לניגוד עניינים מנהל מינהל התכנון החדש, רפי אלמליח, יהיה מנוע מלטפל בתפקידו החדש ב-32 תוכניות לעשרות אלפי יחידות דיור, כך עולה ממכתבו לשרת הפנים איילת שקד בו הוא הסביר כי לנוכח תפקידו הקודם ברמ"י לא יוכל להיות מעורב בפרויקטים

מנהיגי ה־G7 בגרמניה ביום ראשון / צילום: Reuters, POOL

פסגת ה־G7: מחיר גג לנפט רוסי ו"תוכנית מרשל" לאוקראינה

פסגת ה-G7 מתקיימת בימים אלה בגרמניה. על הפרק: הכרזה על "תוכנית מרשל" לשיקום אוקראינה, קביעת מחיר־גג לנפט רוסי והשקעות בסך 600 מיליארד אירו בפרויקטי תשתית במדינות מתפתחות ● הפסגה אמורה להסתיים בשורת מסיבות עיתונאים, בהן יוכרזו ההסכמות שהושגו בין המנהיגים

היועמ''שית, עו''ד גלי בהרב-מיארה / צילום: יונתן זינדל/פלאש 90

מבצעים צבאיים, הסכמי שכר ומינויי בכירים: היועמ"שים יקבעו את כללי המשחק

יאיר לפיד ייכנס בימים הקרובים ללשכת ראש הממשלה, אבל הגורמים החזקים בממשלה צפויים להיות דווקא היועצת המשפטית ושופטי בג"ץ ● בסביבתו של ראש הממשלה הנכנס בוחנים כעת את מגבלות הסמכות לקבל החלטות כלכליות בתקופת בחירות

ניתוח טכני

ניתוח טכני: ככל ש-S&P 500 יטפס, כך תורגש נחת זרועם של המוכרים

מדד S&P 500 סיים שבוע בירוק, אבל רמת הסיכון בשוק המניות האמריקאי לא ירדה, תחתית משמעותית לא נראית באופק, והגרף הטכני מלמד שהעלייה הנוכחית אמורה להיות זמנית בלבד

שרת התחבורה מרב מיכאלי / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

פתרון או פלסטר בשווי 100 מיליון שקל? זו התשובה של מרב מיכאלי לנהגי האוטובוסים

השרה מרב מיכאלי אמרה על נהגי האוטובוסים השובתים כי הם "צודקים לחלוטין", וטענה כי הביאה להם "כל מה שאפשר" מתקציב משרד התחבורה ● אך הנהגים דורשים כ-600 מיליון שקל להעלאת שכרם - והסכום שמשרד התחבורה מעמיד עבורם הוא כ-100 מיליון שקלים בלבד

מטוס ארקיע / צילום: ארקיע

המיזוג מתרחק? ארקיע לא תאריך את הבלעדיות שניתנה לאל על לרכישתה

הבלעדיות מסתיימת בסוף החודש ובעלי ארקיע, האחים נקש, עשויים לקדם מגעים עם רוכשים חלופיים ● עובדי חברת התעופה הפרטית מחזיקים ב–30% ממניותיה ומתנגדים למיזוג עם אל על, שמצדה מתכוונת “להמשיך לנהל מו”מ עם ארקיע אף ללא סעיף הבלעדיות”