גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

למרות ההישגים להגנה, פילבר לא חוזר בו מפגישת ההנחיה

עד המדינה שלמה פילבר, מנכ"ל משרד התקשורת לשעבר, ממשיך לנסות לרצות את שני הצדדים ● בחקירה הנגדית הוא טוען כי השיקול העיקרי שלו היה מקצועי, וכי יותר סביר שהדפדפת הצהובה עם סיכום הדברים הייתה לקראת הפגישה ולא אחריה ● בחקירה החוזרת, התביעה תנסה ליישב את הדברים עם עדותו המקורית

שלמה פילבר בבית המשפט / צילום: יוסי זמיר
שלמה פילבר בבית המשפט / צילום: יוסי זמיר

ביום העשירי לחקירתו הנגדית של עד המדינה שלמה (מומו) פילבר, ממשיך העד לנסות לרצות את שני הצדדים. מצד אחד הוא מאשר את התזות שמניח בפניו עורך דינו של ראש הממשלה לשעבר בעז בן-צור, לפיהן הוא פעל בענייניות ובמקצועיות כמנכ"ל משרד התקשורת כשקידם את האינטרסים של בזק. מן הצד שני, הוא עומד על קיומה של הנחיה מצידו של ראש הממשלה לשעבר להיטיב עם בזק. הוא נזהר לא להכחיש את הפגישה וחוזר על כך שדבריו במשטרה מדויקים.

בכל הזדמנות הוא מעמעם ומרכך את גרסתו המפלילה, באופן הסותר את עדותו הראשית, כך שהשופטים יתקשו לקבוע איפה שיקר ואיפה אמר אמת. אחד הרגעים בדיון היום (ד') שהמחישו את הנקודה בה עומד פילבר, היה כאשר עו"ד בן-צור שאל אותו האם השיקול המקצועי היה היחיד שהניע אותו.

"אני פעלתי משיקול מקצועי ואם מישהו זיהם לי את שיקול-הדעת, אז לא ידעתי" אמר פילבר. "וזה היה השיקול היחיד?" שאל בן-צור. פילבר השיב "השיקול הכי דרמטי. הכי מרכזי שיש. אבל אני לא רוצה להגיד היחיד". בן-צור לחץ אבל פילבר עמד על כך שלא היה מדובר בשיקול היחיד. השיקול הנוסף שפילבר לא ציין באותו הרגע, ובן-צור לא שאל, הוא הנחייתו של נתניהו באותה "פגישת הנחיה".

סוגיית "הגם וגם"

פילבר חזר במהלך עדותו על סוגיית "הגם וגם" - גם פעל בענייניות וגם פעל בשל הנחייתו של נתניהו. נזכיר כי בחקירה הראשית העיד פילבר כי קידום מיזוג בזק-יס היה פועל יוצא מהוראות שקיבל מנתניהו ב"פגישת ההנחיה". אותה פגישה שההגנה מנסה להטיל ספק בקיומה, והתביעה ביקשה לשנות את המועדים האפשריים לאותה הפגישה.

פילבר סיפק היום הסבר לעדותו החלקית כשנדרש להסביר למה לא אמר אמירות המסייעות להגנה, בחקירה הראשית. "אני לא יכול כל פעם להתחיל להסביר מבראשית ברא אלוהים את הכול. אני עונה על מה שאני נשאל". ההסבר נמסר על רקע הקו עליו חזר פילבר, שהדברים מורכבים והוא פעל משיקולים שונים.

עו"ד בן-צור דרש מעד המדינה להסביר למה לא אמר בחקירה הראשית שנתניהו אמר "תעשה מה שאתה מבין" ו"אל תעלה מחירים" - שתי אמירות המסייעות להגנה, שאמר בחקירה ברשות לניירות ערך ובחקירה הנגדית.

אמירות אלו סותרות לשיטת ההגנה את תוכן שיחת ההנחיה עליה העיד פילבר, לפיה עליו לסיים את מיזוג בזק יס, להוריד את המחירים לבזק ולטפל בטלפוניה. פילבר השיב כי המשפטים נאמרו והוא לא מבין איך זה סותר אמירות אחרות.

"סוגיית הגם וגם. והכול ביחד. מדברים על הרבה מאוד פרטים. כשאמרתי תעשה מה שאתה רוצה - התכוונתי שהטלקום לא עניין אותו. זה תעשה מה שאתה רוצה". בן-צור השיב: "זה תיק 4000, לא תיק 4,000 הגרסאות".

סמוך לשעה 14 הגיע נתניהו לאולם. התובעת יהודית תירוש ביקשה לציין לפרוטוקול מתי נכנס יו"ר האופוזיציה לאולם, כפי שביקשה גם ביום הדיונים הקודם. האמירה הלהיטה את הסנגורים בן-צור וז'ק חן. "ואני מבקש לציין את הפעמים שליאת בן ארי (המשנה ליועץ המשפטי לממשלה - נ.ש.) נכנסה ויצאה", אמר בן-צור. חן התלונן בפני השופטים על ציוץ של כתב המשפט של חדשות 13 אביעד גליקמן שכתב "שמעניין שהתביעה ביקשה". על כך השיבה התובעת: "ואני יכולה להתלונן על יועץ התקשורת (טופז לוק - יועץ התקשורת של נתניהו-נ.ש.) שצייץ להעמיד אותנו לדין". השופטת פרידמן-פלדמן התערבה ואמרה: "מספיק, אנחנו לא דנים כאן בציוצים". בשלב זה נתניהו קם ופנה לבית המשפט: "הגעתי מניחום אבלים של הלוחם נועם רז, זו הסיבה". השופטת השיבה: "לא רושמים מאיפה מגיע, רק מתעדים, לא לעשות מזה יותר מדי עניין".

החקירה החוזרת

הדרך של התביעה לתקן את המצב ולהמעיט מהישגי ההגנה היא בחקירה החוזרת המתקיימת עם סיום החקירה הנגדית. זהו השלב בו מותר לתביעה לשוב ולשאול את העד על נושאים שעלו בחקירה הנגדית ולבקש להבהירם. כאלו יש רבים. בכל הפעמים שפילבר אישר כי פעל משיקולים מקצועיים, הוא השמיט את החלק כי פעולותיו נבעו, גם, לשיטתו בשל הנחייתו של ראש הממשלה לשעבר.

בעוד שימים שלמים "נעלמה" ההנחיה מהדיון, בשלב של החקירה הראשית עדותו הייתה שונה. פילבר העיד בחקירה הראשית כי אותה הנחיה, שהתרחשה בחטף בסיומה של פגישתו עם נתניהו שירטטה לו את גבולות הגזרה והביאה אותו לפעול במהירות למיזוג בזק יס בין היתר. בחקירה החוזרת, התביעה תנסה ליישב את אמירותיו הרבות אודות המניע לקידומו את אינטרסים של בזק.

רישומי הדפדפת הצהובה - לקראת הפגישה הראשונה עם נתניהו או אחריה?

אתמול השיגה ההגנה הישג בנוגע לראייה המסייעת להוכחת תוכן פגישת ההנחיה שבלב פרשה 4000. מראש אמר פילבר הוא לא זוכר מתי נכתבו הדברים בדפדפת אך אישר את תזת התביעה כי התוכן מתאים לסיכום פגישתו הראשונה עם נתניהו עם מינויו לתפקיד. בן-צור הציג תזה אחרת הפוכה: הרישומים נעשו לקראת פגישה עם נתניהו שהתקיימה ב-17 ביוני 2015, לאחר המפגש של פילבר עם אלוביץ'. בן-צור סיפק הסברים למה אין הגיון שהדברים נכתבו לאחר הפגישה עם נתניהו. פילבר השיב: "הפרשנות של הדברים שאתה אומר יותר מתחברים למציאות", אך ציין כי לא יכול לאשר בוודאות מתי נכתבו הדברים.

הישג זה מצטרף להישג קודם של בן-צור - ששלל כי פגישת ההנחיה התרחשה בין מינויו למנכ"ל ב- 6 ליוני לבין פגישתו עם אלוביץ' ב- 13 ליוני עם אלוביץ', כפי שנטען בכתב האישום. ההגנה מנסה להראות שהפגישה התקיימה אחרי ה-13 לאותו החודש. כלומר - לאחר הפגישה עם אלוביץ', שעל מועדה אין מחלוקת. כך שפילבר לא יכל להגיע לאלוביץ' עם הנחיותיו של נתניהו. הטיעון של ההגנה הוא כי נתניהו לא הנחה אלא היה מדובר בבקשות של אלוביץ'.

*** חזקת החפות: יודגש כי בנימין נתניהו ושאול ואיריס אלוביץ' הם בגדר נאשמים בלבד, לא הורשעו בביצוע עבירה, ועומדת להם חזקת החפות.

עוד כתבות

סצנה מתוך קמפיין מודיבודי / צילום: צילום מסך

מה אפשר ללמוד מהקמפיין לתחתוני מחזור שהסעיר את צופי הטלוויזיה

בשבוע שבו בית המשפט בארה"ב שינה את הפסיקה בנוגע להפלות, בישראל הושק קמפיין שמסמן עוד צעד בשחרור הנשי, ומציג לראשונה דם בזמן מחזור ● איך השתנה הייצוג של נשים בקמפיינים, עד כמה מותגי המיינסטרים הם גם חלק מהמהפכה, ומתי מה שנתפס כעת כפרובוקציה יהפוך לחלק מהתרבות הפופולרית

מסחר בבורסה / צילום: Shutterstock

ירידות בבורסות אירופה; דריכות לקראת פרסום נתוני מאקרו

בארה"ב יתפרסם היום (ב-15:30 שעון ישראל) הנתון המעודכן והאחרון לשינוי בתמ"ג ברבעון הראשון של השנה ● ה-GDP צפוי לרדת ב-1.5% ורכיב האינפלציה (PCE) שבתוך הנתונים צפוי לרשום עלייה של 8.1%

גלעד מאירסון / צילום: יח''צ איתקה

האיש של תשובה בים הצפוני לא מאמין שאפשר לכבות את אספקת הנפט: "לא מציאותי ולא אחראי"

לקראת הנפקה מתוכננת בלונדון, מספר גלעד מאירסון, יו"ר איתקה, על ההתרחבות המהירה בפעילותה ("צמיחה שמאפיינת חברת טכנולוגיה"), השגשוג בעסקי הנפט והגז ("התחום היחידי שהניב השנה תשואה חיובית") והתרומה של רכישת נכסי שברון בים הצפוני, שבעבר איימה על יציבות קבוצת דלק ("הפכה אותנו לאחת מחברות האנרגיה המובילות בבריטניה")

אנדרו ביילי, כריסטין לגארד, ג'רום פאוול, יי גאנג / צילום: Associated Press, Jose Luis Magana, Geert Vanden Wijngaert, Patrick Semansky, Tolga Akmen

בנקים מרכזיים צריכים להעלות ריבית בחדות או להסתכן בתקופת אינפלציה גבוהה

כך עולה מדוח חדש של הבנק להסדרי סליקה בינלאומיים (BIS) שמוכר כ"בנק המרכזי של הבנקים המרכזיים" ● חוקרי הבנק מזהירים כי הצעדים הנחוצים לבלימת האינפלציה עלולים לגרום לעוד העלאות מחירים גלובליי

מליאת הכנסת / צילום: יוסי זמיר

שיא שלא היה כמותו: חברי הכנסת דאגו לעצמם להגדלה נוספת של מימון המפלגות

המימון צפוי לגדול בבחירות הקרובות בכ־20%, שהם כ־30־35 מיליון שקל לכל המפלגות יחד ● כל מפלגה מתוקצבת הדרגתית לפי המדד, ובהתאם לתוצאות הבחירות

מימין: דקל פרסי, ד''ר שירה ברזיס, חיים זילברשץ, גיא וולטש, ד''ר גיא נבון, נפתלי גיא, גיא ימין, עו''ד רז טפר, סא''ל מיל. זיוה שבתאי / צילום: נוי דקל

בוגרי מערך המבצעים המיוחדים של צה"ל משיקים מועדון יזמות ועסקים

מועדון היזמות והעסקים של בוגרי מערך המבצעים המיוחדים (מ"מ), מהיחידות המסווגות ביותר בצה"ל, הושק. בין החברים בו: מייסדי חברות הייטק, מנכ"לים ומשקיעים בקרנות הון סיכון ● וגם: עו"ד ארז קמיניץ, לשעבר המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עשוי לחזור בקרוב לתפקיד ציבורי ● אירועים ומינויים

יו''ר ועדת הכספים אלכס קושניר / צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

ועדת הכספים אישרה את השינוי במדד תשומות הבנייה. כך זה ייראה

אחרי ארבעה דיונים הושגו הסכמות סביב תיקון חוק המכר, שכוללות אימוץ של ההצמדה לרכיב הבנייה במדד רק לאחר תקופת מעבר, ושיפור מתווה הפיצויים על איחור במסירת דירה לטובת הקבלנים • סעיף שכר הטרחה וסוגיית הרטרואקטיביות הושארו בחוץ • ההערכות: החקיקה תושלם מחר

יצחק אברג'יל, בעת קבלת גזר הדין / צילום: ניצן שפיר

יצחק אברג'יל נדון לשלושה מאסרי עולם ו-30 שנה: "פעילותו העבריינית של הארגון שינתה את פני הפשיעה בארץ"

יצחק אברג'יל הורשע בין השאר בניהול ארגון פשיעה ורצח, ושבע שנים לאחר שהוגש כתב האישום, נגזר הבוקר עונשו: 3 מאסרי עולם ו-30 שנות מאסר מהם 15 בחופף ליתר המאסר ● השופטת גיליה רביד: "גזר הדין היום הוא אקורד הסיום של תיק עצום ומורכב"

מבנה בנק ישראל / צילום: Shutterstock, Alon Adika

בבנק ישראל ובאוצר מסכימים: ישראל בדרך להאטה

מנהל חטיבת המחקר בבנק ישראל התייחס בוועידה השנתית של איגוד החברות הציבוריות לעדכון תחזית הצמיחה בשבוע הבא: "לא תהיה רחוקה מהקודמות" ● במקביל, מנכ"ל האוצר רמז שבנק ישראל החל באיחור את העלאות הריבית וטען: "ריבית גבוהה לא בהכרח תוביל למיתון"

נשיא טורקיה, ארדואן / צילום: Shutterstock, Mr. Claret Red

הסכם עם טורקיה סולל את הדרך להצטרפות פינלנד ושבדיה לנאט"ו

לפי הדיווחים, שרי החוץ של טורקיה, פינלנד ושבדיה חתמו הערב על מזכר הבנות שמנטרל את ההתנגדות של אנקרה למהלך

ההסתערות על הקפיטול בוושינגטון, ב-6 בינואר 2021 / צילום: Shutterstock, Thomas Hengge

ע. ראש הסגל של הבית הלבן לשעבר: טראמפ ניסה לחטוף את ההגה ודרש שיסיעו אותו לגבעת הקפיטול ב־6 בינואר

על פי העדות בפני הקונגרס של קסידי הטצ'ינסון, טראמפ אמר לראש צוות השירות החשאי ששומר עליו "אני הנשיא המזורגג", ודרש "קח אותי לגבעת הקפיטול עכשיו" ● לאחר שזה סירב, טראמפ ניסה לחטוף את ההגה ביד אחת וביד השנייה תפס את צווארו של איש השירות החשאי

שר האוצר, אביגדור ליברמן / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

הוזלה נוספת מתעכבת, ומחיר הדלק צפוי לעלות לכ-8 שקלים השבוע

שר האוצר ליברמן הכריז לפני שבוע על הורדה נוספת של מס הבלו על הדלק שתימשך עד סוף אוקטובר, אך ספק אם יצליח להוציא לפועל את המהלך ● משרד האנרגיה צפוי לפרסם מחר את המחיר המעודכן לליטר בנזין. לפי ההערכות, התעריף יטפס לכ-8 שקלים לליטר

שרת הפנים איילת שקד / צילום: מארק ישראל סלם - הארץ

הטבות המס נתקעו: אלפי דירות תמ"א 38 עלולות להתעכב

ההטבות שניתנו במסגרת חוק ההסדרים פקעו כבר לפני חצי שנה, אך בממשלה לא טרחו לחדש אותן עד היום ● בכיר באוצר: "דחו את הנושא, וכעת לא ברור מה יהיה איתו"

הנפקת פלייטיקה בנאסד''ק, ינואר 2021 / צילום: יח''צ

דיווח רשמי על עסקת פלייטיקה; המניה מאבדת גובה בוול סטריט

אחד הגופים מהתאגיד הסיני ששולט בחברת הגיימינג הישראלית פלייטיקה פרסם דיווח ב-SEC שלפיו ימכור 25.7% ממניותיה ב-2.2 מיליארד דולר ● מניות חברת הגיימינג הישראלית ימשיכו להיסחר בוול סטריט

עדיקה. בדרך להפוך לחברה פרטית / צילום: ערן סלם יח''צ

המניה צנחה, עשרות מיליונים נמחקו ורגע לפני שהכסף נגמר: עדיקה מגיעה לסוף דרכה העצמאית

כארבע שנים לאחר שהונפקה כהבטחת אופנה מקוונת, במהלכן רשמה הפסד של עשרות מיליוני שקלים והמניה קרסה ב-85%, מגיעה עדיקה לסוף דרכה העצמאית ● בחברה מעריכים מעריכה כי בהעדר גיוס הון משמעותי בתקופה הקרובה היא לא תוכל לעמוד בהתחייבויותיה

ירידות בבורסה / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

ירידות בבורסה בת"א; ג'נסל צונחת ב-7%, ישראייר ב-3.6%

מדד ת"א 35 יורד ב-0.8% ות"א 90 נסוג בכ-0.9% ● המניות הדואליות מעיקות על השוק ● ירידות באירופה, יציבות בחוזים ● הדולר מתחזק, נפט בירידה קלה

אבנר צדוק, בעל חברת 'פלגים בריכות שחייה' / צילום: שבי קדם

החלים מסרטן והמציא עצמו מחדש בענף הבריכות: "עליות המחירים לא פוסחות עלינו. נאלצים לספוג אלפי שקלים"

אבנר צדוק, תושב כפר האורנים, בן 52 ● נשוי פלוס 3 ● בעל חברת 'פלגים בריכות שחייה' ● "הפער בין התמחור שנסגר בזמנו לבין העלויות בפועל הוא גדול" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז   

מליאת הכנסת, 25.5 / צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

הקלות לשחקנים חדשים שירצו לפעול בשוק התקשורת

אושר תיקון לחוק התקשורת שמאפשר לשחקנים קטנים להיכנס לשוק בדרך של קבלת היתרים במקום רישיונות

אמיל וינשל (מימין) וניצן צעיר־הרים, מייסדי ווישור / צילום: איל יצהר

מסתמן: ווישור והנאמן באיילון הגיעו להסכמות הכוללות הפחתה קלה במחיר העסקה

יום לפני המועד האחרון להשלמת העסקה בה תרכוש ווישור 67% מאיילון, הגיעו הצדדים להבנות סביב הנושאים האחרונים שעוד נותרו לסגור ● איילון קיבלה השבוע את האישור האחרון לקיפול שכבה וכך גם המגבלות הרגולטוריות הוסרו

טעינת מכוניות חשמליות / צילום: Shutterstock, Scharfsinn

שרי הסביבה של האיחוד האירופי אישרו: סוף למכוניות מונעות בדלק בשנת 2035

החל מ-2035 תיאסר בכל רחבי האיחוד האירופי מכירת כלי רכב חדשים המונעים בדלקי מאובנים כלשהם ● הצורך לקבוע את האיסור לשנת 2035 נובע מהצורך להגיע לאפס פליטות פחמן עד 2050, מטרה שהאיחוד האירופי שב והתחייב אליה בשנים האחרונות