גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מנכ"ל התעשייה האווירית: "אנחנו רוצים לקדם את ההנפקה. מאוד"

החברה דיווחה היום על קפיצה של 86% ברווח הנקי ברבעון הראשון, לעומת הרבעון המקביל אשתקד, ל-78 מיליון דולר ● היו"ר עמיר פרץ: "בחודשים האחרונים חלה תמורה של ממש בעסקאות הביטחוניות עם מדינות הסכמי אברהם, ומרוקו בראשן"

האנגר של התעשייה האווירית / צילום: יח''צ
האנגר של התעשייה האווירית / צילום: יח''צ

יו"ר התעשייה האווירית עמיר פרץ והמנכ"ל בועז לוי מקדמים את הנפקת החברה בבורסה. בראיון לגלובס אמרו השניים כי תוצאות הרבעון הראשון מעידות על מוכנות מלאה להנפקה וחשיבות ההנפקה לחברה גדולה הן כדי להגדיל את ההשקעות במחקר ופיתוח והן לקבלת ההטבות בתחום המס האמורות להפחית את תשלום מס החברות המלא שהחברה משלמת כיום.

לגלובס נודע כי פרץ נפגש השבוע עם מנכ"לית רשות החברות מיכל רוזנבוים, ונושא השיחה העיקרי היה קידום המהלכים לקראת ההנפקה.

בראיון אמר פרץ כי החברה ממתינה לקבלת מתווה החיסיון מלשכת היועמ"ש, לדבריו לשכת היועצת ביקשה וקיבלה תשובות לכל השאלות שהעבירה למשרד הביטחון. עוד אמר פרץ כי הסתיים סבב הידברות עם רשות ניירות ערך שמברכת על המהלך. לדברי לוי, "התעשייה האווירית רוצה לקדם את ההנפקה. מאוד. התהליכים מתקדמים, כשזה יקרה, כספי ההנפקה יושקעו במו"פ, וכדי שזה יקרה נגיע להסכמים עם העובדים, יש עוד חילוקי דעות, אבל ימצאו הפתרונות, כי היתרונות להנפקה עצומים".

האם הכספים אכן יישארו בחברה ולא יועברו לממשלה לדיבידנד? בחברה מדגישים כי לפי החלטת הממשלה על ההנפקה הכספים מיועדים למו"פ ולקידומה של החברה. לדברי פרץ "ההנפקה תשפר את יכולת ההתמודדות עם חברות פרטיות ותאפשר תוספת מהותית למחקר ופיתוח. אחריה יהיה מתווה של רגולציה יותר גמישה שתשפר את ההתמודדות לגיוס עובדים. וככלל, אם ההסכמה עם המדינה שתקבל אחוז קטן יותר, ערך ההנפקה יעלה כי המשקיעים ירצו שכספם ילך להשקעה בחברה ולא בדיבידנדים לממשלה".

פרץ מבטיח להשתמש בכשריו ובנסיונו בממשלה וכיו"ר ההסתדרות להתדיינות בשני הנושאים העיקריים, הדיבידנד לממשלה כאמור והמו"מ עם העובדים על הסכם השכר החדש ועל הפיצוי להם בעקבות ההנפקה. "אם היינו כבר בהנפקה בעלי המניות היו מוחאים כף ויוצאים בריקודים. על רקע התנודתיות בענפי ההייטק התעשייה האווירית היציבה תהיה אטרקטיבית מאוד למשקיעים".

מקווים להגיע להנפקה עוד השנה

בשיחות פנימיות אמר פרץ כי הכוונה היא להגיע להנפקה עוד השנה, הדבר יתאפשר רק אם אישור תעודת החיסיון יגיע בטווח הקרוב מלשכת היועץ המשפטי לממשלה.

ביחס לתוצאות הרבעון והעלייה החדה ברווחיות אומר פרץ כי הן נובעות בין השאר מחיזוק שיתוף-הפעולה עם משרד הביטחון, שיתוף-פעולה שסבל בשנה שעברה מכמעט החרמה מצד מנכ"ל המשרד אמיר אשל כלפי היו"ר הקודם של התעשייה האווירית, הראל לוקר. ועם זה חובה לומר כי התוצאות הטובות הן המשכיות של שלוש שנים של עלייה מתמדת ברווחי התעשייה האווירית ומעסקאות שנחתמו בעבר הקרוב ולא נולדו רק כעת.

פרץ מוסיף כי בחודשים האחרונים חלה תמורה של ממש בעסקאות הביטחוניות עם מדינות הסכמי אברהם, ומרוקו בראשן . עסקת ענק נחתמה בדצמבר עם מרוקו לאחר ביקור של שר הביטחון גנץ וביקור נוסף של פרץ והמנכ"ל בועז לוי ברבאט. לוי מוסיף כי  חל שינוי של ממש גם במדינות המפרץ, לאחר התחלה קשה. לדבריו "יש כמה וכמה עסקאות בדרך שבחודשים הבאים יבשילו ויראו גם במאזנים".

כאן בגלובס פרסמנו על עסקאות של התעשיות הביטחוניות בישראל שלא צלחו עם האמירויות במהלך השנה שעברה, בין השאר ברקע המשבר הפוליטי בישראל, אך גם בשל משאים ומתנים שנוהלו באופן שלא התאים לאמירתים.

לדברי לוי, יש תמורות בכל מדינות הסכמי אברהם, התהליך ילך ויגבר יש די הרבה התחלות ושיתופי-פעולה. הוא ציין כי מול האמירויות נחתמו בשנה שעברה בתחום האזרחי חוזים כמו השבחת והמרת מטוסים לתובלה.

לפי הדיווח לחברה צבר הזמנות של 14 מיליארד דולר המבטיח יציבות בהכנסות לתקופה הקרובה אבל העיניים נשואות כעת בעיקר לאירופה.

פרץ: "לאור התמורות הבינלאומיות אנחנו צריכים לעשות ניתוח של השווקים והצרכים. מלחמת רוסיה אוקראינה יצרה אתגר עצום ואנחנו צריכים להתקדם ולמצוא שווקים נוספים. בהקשר לכך כמה ממנהיגי אירופה לרבות גרמניה מגדילים מאוד את תקציבי הביטחון ואנחנו צריכים להיכנס לשם. הפוטנציאל מחייב אותנו לפעול באופן מהיר וגמיש, וזה יעשה הן דרך מקבלי ההחלטות ראשי המדינות והן דרך גורמי המקצוע הקובעים את סוג הרכש".

לוי מוסיף כי משרדי השיווק של התעשייה האווירית באירופה פעילים מאוד וכי המוצרים המוצעים הותאמו ללקחי מלחמת רוסיה-אוקראינה, מוצרים שצברו ניסיון קרבי הן בצה"ל והן בצבאות אחרים.

פרץ ולוי הדגישו את המעבר של חטיבת התעופה מהפסד של 8 מיליון דולר ברבע המקביל אשתקד ל 7 מיליון רווח נקי כעת. לפי פרץ הדבר נבע בין השאר מהימנעות על כניסה לחוזי הפסד שמטרתם היא רק שמירה על פעילות בקווי הייצור. 

קפיצה של 86% ברווח

התעשייה האווירית דיווחה היום על רבעון שיא נוסף עם קפיצה של 86% ברווח הנקי לעומת הרבעון המקביל אשתקד ל-78 מיליון דולר. עוד בנתונים שנמסרו הבוקר בדיווח לבורסה לניירות ערך: עלייה של 58% ברווח התפעולי ל-106 מיליון דולר (8.8% מהמכירות) לעומת 67 מיליון ו-6.6% מהמכירות ברבעון הראשון ב-2021.

לעלייה ברווח תרמה הכנסה חד-פעמית גבוהה מאחת מהעסקאות שעשתה החברה ועם זה גם בלעדיה ניכרת עלייה של ממש ברווחים. עוד השפיעו גם עסקת מכירה גדולה שנחתמה עם מרוקו בחודש דצמבר, בעקבות ביקור של יו"ר החברה עמיר פרץ שנכנס אז לתפקידו ושר הביטחון בני גנץ בממלכה בצפון אפריקה. 

היקף המכירות גדל ב-18% ל-1.2 מיליארד דולר ברבעון, וצבר ההזמנות הגיע ל-14 מיליארד דולר. נתח המכירות ליצוא היה כ-70% והסתכם ב-836 מיליון דולר.

התע"א רשמה גם גידול של 34% ב-EBITDA הרבעוני, מ-120 מיליון דולר ל-161 מיליון דולר. ראוי לציון המעבר של חטיבת התעופה מהפסד נקי של 8 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד, לרווח נקי של 7 מיליון דולר ברבעון האחרון.

הוצאות המימון נחתכו בחצי מ-16 מיליון דולר ברבעון הראשון אשתקד ל-8 מיליון דולר ברבעון זה.

הוצאות המסים נטו ברבעון הראשון השנה הגיעו ל-22 מיליון דולר לעומת 10 מיליון דולר בשנה שעברה. בחברה מזכירים כי החברה ממוסה מס חברות מלא בהיקף של 23% ללא הטבת חוק עידוד השקעות הון בשל היותה בבעלות ממשלתית מלאה. הנפקת מקצת המניות האמורה להתקיים עוד השנה תעניק לה הטבת מס משמעותית.

עוד כתבות

תחנת דלק / צילום: איל יצהר

מחיר הדלק עבר את ה-8 שקלים: יעלה מחר בחצות ב-36 אגורות

המשמעות של העלייה במחיר הדלק היא התייקרות של כ-15 שקל נוספים בכל תדלוק בממוצע ● באוצר מקדמים את הארכת ההפחתה במס הבלו, אך לא בטוח אם היוזמה תצא לפועל על רקע היציאה לבחירות

שר האוצר, אביגדור ליברמן / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

הוזלה נוספת מתעכבת, ומחיר הדלק צפוי לעלות לכ-8 שקלים השבוע

שר האוצר ליברמן הכריז לפני שבוע על הורדה נוספת של מס הבלו על הדלק שתימשך עד סוף אוקטובר, אך ספק אם יצליח להוציא לפועל את המהלך ● משרד האנרגיה צפוי לפרסם מחר את המחיר המעודכן לליטר בנזין. לפי ההערכות, התעריף יטפס לכ-8 שקלים לליטר

תשואה סולידית למשקיעים, עשרות מיליוני שקלים ליזמים / צילום: Shutterstock

"המודל" של קרנות הריט: תשואה סולידית למשקיעים, עשרות מיליוני שקלים ליזמים

חברות הניהול של שבע קרנות נדל"ן ותשתיות הנסחרות בבורסה בת"א חילקו ביניהן אשתקד סכום של יותר מ-170 מיליון שקל - עלייה חדה של קרוב ל-25% לעומת 2020 ● הכירו את היזמים שמנווטים את קרנות ההשקעה וגוזרים קופון גדול על כל עסקה

אנדרו ביילי, כריסטין לגארד, ג'רום פאוול, יי גאנג / צילום: Associated Press, Jose Luis Magana, Geert Vanden Wijngaert, Patrick Semansky, Tolga Akmen

בנקים מרכזיים צריכים להעלות ריבית בחדות או להסתכן בתקופת אינפלציה גבוהה

כך עולה מדוח חדש של הבנק להסדרי סליקה בינלאומיים (BIS) שמוכר כ"בנק המרכזי של הבנקים המרכזיים" ● חוקרי הבנק מזהירים כי הצעדים הנחוצים לבלימת האינפלציה עלולים לגרום לעוד העלאות מחירים גלובליי

גלעד מאירסון / צילום: יח''צ איתקה

האיש של תשובה בים הצפוני לא מאמין שאפשר לכבות את אספקת הנפט: "לא מציאותי ולא אחראי"

לקראת הנפקה מתוכננת בלונדון, מספר גלעד מאירסון, יו"ר איתקה, על ההתרחבות המהירה בפעילותה ("צמיחה שמאפיינת חברת טכנולוגיה"), השגשוג בעסקי הנפט והגז ("התחום היחידי שהניב השנה תשואה חיובית") והתרומה של רכישת נכסי שברון בים הצפוני, שבעבר איימה על יציבות קבוצת דלק ("הפכה אותנו לאחת מחברות האנרגיה המובילות בבריטניה")

מטבעות קריפטו / אילוסטרציה: Shutterstock, Dan Eady

בורסת הקריפטו שנאלצת להנפיק מטבעות בשווי 47 מיליון דולר כדי לחלץ לקוח

בורסת המטבעות הקריפטוגרפיים CoinFlex הודיעה כי תנפיק עד 47 מיליון דולר במטבעות "יציבים", במקביל לכוונותיה לחדש משיכות מחשבונות ● פעילות החשבונות תחודש לאחר שנעצרה לא מכבר על ידי CoinFlex, בעקבות קשיים אליהם נקלע אחד מהחשבונות הגדולים

מליאת הכנסת / צילום: יוסי זמיר

שיא שלא היה כמותו: חברי הכנסת דאגו לעצמם להגדלה נוספת של מימון המפלגות

המימון צפוי לגדול בבחירות הקרובות בכ־20%, שהם כ־30־35 מיליון שקל לכל המפלגות יחד ● כל מפלגה מתוקצבת הדרגתית לפי המדד, ובהתאם לתוצאות הבחירות

הבורסה בת''א / צילום: שלומי יוסף

הבורסה ננעלה בעליות: ת"א 35 עלה 1.2%, מדד נפט וגז קפץ 3.2%

מדד ת"א 90 התחזק 0.9% ומדד ת"א 125 הוסיף 1.1% ● הדולר קפץ 1.1% ושערו היציג נקבע על 3.43 שקלים, אך לאחר מכן נחלש

יו''ר ועדת הכספים אלכס קושניר / צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

ועדת הכספים אישרה את השינוי במדד תשומות הבנייה. כך זה ייראה

אחרי ארבעה דיונים הושגו הסכמות סביב תיקון חוק המכר, שכוללות אימוץ של ההצמדה לרכיב הבנייה במדד רק לאחר תקופת מעבר, ושיפור מתווה הפיצויים על איחור במסירת דירה לטובת הקבלנים • סעיף שכר הטרחה וסוגיית הרטרואקטיביות הושארו בחוץ • ההערכות: החקיקה תושלם מחר

בניין הפדרל ריזרב בוושינגטון / צילום: Shutterstock, Orhan Cam

המשקיע שחזה את משבר 2008 מזהיר שהפד עשוי לשנות מסלול

המשקיע ומנהל קרנות הגידור האמריקאי, מייקל ברי, שידוע בתור נביא המשבר של 2008, מעריך כי שינויים בביקושי קצה במגזר הקמעונאי עשויים להוביל לכך שהפדרל ריזרב ישנה את מדיניות העלאות הריבית שלו

וול סטריט / צילום: Shutterstock, Lucky-photographer

נעילה אדומה בוול סטריט: נאסד"ק נחתך ב-3%, קוגנייט נפלה ב-29%

מדד S&P 500 נסוג 2% ומדד דאו ג'ונס נחלש 1.6%. ● נפט ברנט עלה 2.5% ● נעילה באירופה: מדד דאקס התקדם 0.3%, פוטסי 100 עלה 1% וקאק 40 התחזק 0.6% ● סרגון זינקה 20% לאחר ניסיון השתלטות על החברה

מרב מיכאלי ויאיר לפיד, בהצבעה על פיזור הכנסת / צילום: יוסי זמיר

בורות ופופוליזם בדרך לפיזור: כך נראים הימים האחרונים של הכנסת ה-24

רגע לפני פיזור הכנסת הקואליציה מנסה לקדם חוק להסדרת עתיד המיזם התחבורתי הגדול בתולדות המדינה ● האופוזיציה מתנגדת ללא נימוק ענייני, בעיקר כדי למנוע מהממשלה את ההישג ● שרת התחבורה מאיימת שבלי החוק הפרויקט ייתקע, למרות שבשלב זה ניתן לקדם את המטרו גם בלעדיו ● ואיפה האינטרס הציבורי? גלובס עושה סדר בסערה סביב המיזם שנועד לחלץ אותנו מהפקק

מימין: דקל פרסי, ד''ר שירה ברזיס, חיים זילברשץ, גיא וולטש, ד''ר גיא נבון, נפתלי גיא, גיא ימין, עו''ד רז טפר, סא''ל מיל. זיוה שבתאי / צילום: נוי דקל

בוגרי מערך המבצעים המיוחדים של צה"ל משיקים מועדון יזמות ועסקים

מועדון היזמות והעסקים של בוגרי מערך המבצעים המיוחדים (מ"מ), מהיחידות המסווגות ביותר בצה"ל, הושק. בין החברים בו: מייסדי חברות הייטק, מנכ"לים ומשקיעים בקרנות הון סיכון ● וגם: עו"ד ארז קמיניץ, לשעבר המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עשוי לחזור בקרוב לתפקיד ציבורי ● אירועים ומינויים

סצנה מתוך קמפיין מודיבודי / צילום: צילום מסך

מה אפשר ללמוד מהקמפיין לתחתוני מחזור שהסעיר את צופי הטלוויזיה

בשבוע שבו בית המשפט בארה"ב שינה את הפסיקה בנוגע להפלות, בישראל הושק קמפיין שמסמן עוד צעד בשחרור הנשי, ומציג לראשונה דם בזמן מחזור ● איך השתנה הייצוג של נשים בקמפיינים, עד כמה מותגי המיינסטרים הם גם חלק מהמהפכה, ומתי מה שנתפס כעת כפרובוקציה יהפוך לחלק מהתרבות הפופולרית

הפגנה נגד ביטול הזכות להפיל בבית משפט במיסיסיפי / צילום: Associated Press, Rogelio V. Solis

שופטים מקומיים נמצאים באור הזרקורים לאחר ביטול פס"ד רו נגד ווייד

שופטת בטקסס מטילה צו הקפאה זמני על איסור הפלות שנחקק לפני מאה שנה, בלואיזיאנה ויוטה ננקטים צעדים משפטיים דומים

הנפקת פלייטיקה בנאסד''ק, ינואר 2021 / צילום: יח''צ

דיווח רשמי על עסקת פלייטיקה; המניה מאבדת גובה בוול סטריט

אחד הגופים מהתאגיד הסיני ששולט בחברת הגיימינג הישראלית פלייטיקה פרסם דיווח ב-SEC שלפיו ימכור 25.7% ממניותיה ב-2.2 מיליארד דולר ● מניות חברת הגיימינג הישראלית ימשיכו להיסחר בוול סטריט

מליאת הכנסת, 25.5 / צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

הקלות לשחקנים חדשים שירצו לפעול בשוק התקשורת

אושר תיקון לחוק התקשורת שמאפשר לשחקנים קטנים להיכנס לשוק בדרך של קבלת היתרים במקום רישיונות

שרת הפנים איילת שקד / צילום: מארק ישראל סלם - הארץ

הטבות המס נתקעו: אלפי דירות תמ"א 38 עלולות להתעכב

ההטבות שניתנו במסגרת חוק ההסדרים פקעו כבר לפני חצי שנה, אך בממשלה לא טרחו לחדש אותן עד היום ● בכיר באוצר: "דחו את הנושא, וכעת לא ברור מה יהיה איתו"

ג'וני סרוג'י, סגן נשיא לפיתוח שבבים באפל, ובשאר אל מסרי, מייסד רוואבי / צילום: אפל

אפל חושפת: מפעילה מרכז מחקר ופיתוח ברשות הפלסטינית

במפגש של ג'וני סרוג'י, הישראלי הבכיר באפל, ונשיא המדינה יצחק הרצוג נחשף כי מאז שנת 2018 מפעילה ענקית המחשוב מרכז מחקר ופיתוח בעיר הפלסטינית רוואבי שבשומרון ● במרכז עובדים בשיתוף עם מרכזי הפיתוח בהרצליה ובחיפה על פרויקטי חומרה גלובליים ● אפל מתכוונת להרחיב את פעילותה ברשות הפלסטינית בשנים הקרובות

קארין אלהרר, יש עתיד / צילום: שלומי אמסלם, לע''מ

האם בזכות ההסכם שנחתם לאחרונה ישראל תייצא לראשונה גז לאירופה?

אם רק עכשיו נחתם הסכם רשמי, איך זה שגז ישראלי כבר הגיע לאירופה בעבר? ● המשרוקית של גלובס