גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

איפה אפשר למצוא דירה ב-400 אלף שקל? חפשו בשוק הנדל"ן הלוהט של האמירויות

דוח של ברקשייר האתוויי קובע כי ב־2021, שוק הנדל"ן באיחוד האמיריות רשם את קצב הצמיחה הגבוה ביותר באזור המזרח התיכון, אפריקה ואירופה ● מה קובעים דיני המסים במדינה, מה צריכים לקחת בחשבון המשקיעים הזרים וממה הם צריכים להיזהר?

הלגונה בדובאי. יחידות הדיור הבינוניות עד מפוארות הן המבוקשות ביותר על ידי משקיעים / צילום: Shutterstock
הלגונה בדובאי. יחידות הדיור הבינוניות עד מפוארות הן המבוקשות ביותר על ידי משקיעים / צילום: Shutterstock

"שוק הנדל"ן באיחוד האמירויות צומח בקצב הגבוה ביותר באזור המזרח התיכון, אפריקה ואירופה", כך קבע דוח שפרסמה חברת ההשקעות ברקשייר האת’וויי שבבעלות וורן באפט. הדוח משקף את הערכות השמאים לשוקי נדל"ן למגורים בשבעה שווקים מרכזיים: דובאי, בריטניה, גרמניה, איטליה, ספרד, פורטוגל ויוון, לשנת 2021.

מהדוח, שתוצאותיו פורסמו במספר כלי תקשורת בעולם הערבי, עולה כי שנת 2021 הציגה נתוני שיא בשוק הנדל"ן באיחוד האמירויות. חודש נובמבר של אותה שנה רשם את המספר הגדול ביותר של עסקאות - כ-7,000 עסקאות נדל"ן בשווי כולל של כ-18 מיליארד דירהם (כ-5 מיליארד דולר).

בדובאי נרשמו בשנת 2021 יותר מ-57 אלף עסקאות, עלייה של יותר מ-73% ממספר העסקאות שנרשמו בשנת 2020, ויותר מ-51% ממספר העסקאות שנרשמו בשנת 2019.

בדובאי, מספר העסקאות המשמעותי שנרשם עד כה השנה היה בחודש הרמדאן, ובו נצפתה עלייה משמעותית במספר העסקאות לעומת חודש הרמדאן אשתקד. על פי דיווח מקומי המבוסס על דוח של חברת אלרואד ללעקאראת השמאית, ההיקף הכספי של עסקאות הנדל"ן שבוצעו בדובאי בחודש הרמדאן השנה עמד על 17.3 מיליארד דירהם, לעומת 9.8 מיליארד ברמדאן 2021, ו-2.6 מיליארד בחודש רמדאן 2020.

בחברה הוסיפו כי "יחידות הדיור הבינוניות עד מפוארות הן המבוקשות ביותר בקרב המשקיעים". לדבריהם, "ראינו עלייה במספר עסקאות בנכסים יד שנייה שבוצעו ברבעון הראשון של 2022 שהייתה גבוהה פי שלושה, מה שגרם לצמיחה של המכירות ב-250%".

אתרי מכירות בעברית, ושיווק במדיה החברתית

"עם החתימה על הסכמי אברהם לפני כשנה וחצי, הייתה תנועה ערה בשוק הנדל"ן האמירותי", אומר עו"ד מרון כליפה, הבעלים של חברת Matching Global מחיפה, העוסקת בקשרי ממשל, קידום ופיתוח פרויקטים ויוזמות באיחוד האמירויות.

מאז החתימה הרשתות החברתיות מוצפות פרסומות בעברית לרכישת נדל"ן בדובאי במחירים מפתים - החל מ-400 אלף שקל לדירה - וגם אתרי נדל"ן מקומי השיקו לכבוד המאורע גרסה בעברית עבור המשקיע הישראלי דוגמת Emirates Estate המרכז נכסים למכירה בכל איחוד האמירויות.

עו"ד כליפה מסביר כי בחלק מהם היו גם ניסיונות הטעיה ומסירת מידע חלקי: "הפרסום מלווה בתמונות מרהיבות של דובאי כשברקע בורג’ ח’ליפה המפורסם, ים כחול ושמים בהירים, אבל לא תמיד המציאות היא כפי שרואים בתמונות.

"בביקור שלי בדובאי לפני שבועיים התברר שאחת מהחברות הגדולות המשווקות נכסים לישראלים, ואחראית על חלק מהפרסומים ברשתות נקלעה לבעיות משפטיות וקיים חוסר בהירות לגבי היכולת שלה להשלים חלק מהפרויקטים".

גם סוגיית הפטור ממס מורכבת: "איחוד האמירויות נחשבת למקלט מס", אומר כליפה, אולם משרד האוצר באיחוד האמירויות החליט באחרונה להטיל מס על רווחי חברות החל מ-1 ביוני 2023.

"מס החברות נקבע לשיעור של 9% על רווחים מעל לסכום של 375 אלף דירהם (כ-360 אלף שקל)". לדברי כליפה, "ההחלטה לא תחול על יחידים והם ימשיכו ליהנות מפטור מלא ממס הכנסה בגין עבודה, נדל"ן או השקעות.

"באופן כללי, שיטת המס באיחוד האמירויות היא טריטוריאלית, בשונה משיטת המיסוי במדינת ישראל שהיא אישית. ישראלי המייצר הכנסה מחוץ לגבולות המדינה יהיה מחויב בתשלום מס בישראל, מאידך אזרח אמיראתי המייצר הכנסה מחוץ לאיחוד האמירויות לא יהיה מחויב בתשלום מסים".

"אל תסתפקו בתמונות: סעו לראות את הדירה"

מה ההמלצה שלך למשקיע הישראלי?
"העצה הכי חשובה היא לקחת עורך דין מקומי שיבדוק את העסקה, את היזם שמוכר לכם את הנכס ואת ההסכם", אומר כליפה. "במקרה שמדובר בדירה מיד שנייה, יש צורך לבדוק את הבעלות הרשומה ואם קיימים שעבודים. אני ממליץ לנסוע לשם ולראות את הדירה פיזית לפני שקונים כי התמונות לא בהכרח מציגות את המציאות - את בורג’ ח’ליפה רואים מכל מקום בדובאי ובימים בהירים אפילו מחוץ לדובאי, כך שאל תתפתו מהתמונות".

בעניין הביקוש שיהיה לשכירות, כליפה מדגיש ש"כדאי לברר מול אנשים בלתי תלויים בפרויקט. לא נעים לקנות דירה ולגלות שיש עוד 1,000 דירות ריקות נוספות בשכונה שמחכות לשוכרים".

כליפה ממליץ גם לוודא שמצאתם חברה שתנהל לכם את הנכס ותדאג למצוא שוכרים - ולא אדם פרטי.

כשליש משוק הנדל"ן בדובאי מוחזק על ידי משקיעים זרים

ארגון ה-FATF, הארגון הבינלאומי למאבק בהלבנת הון ומימון טרור, הוסיף לאחרונה את דובאי לרשימת המדינות "האפורות", רשימה המונה 22 מדינות. לפי דיווח הוול סטריט ג'ורנל, הארגון נזף באיחוד האמירויות הערביות על כך שהמדינה אינה עושה מספיק על מנת לעצור הלבנות הון ופעולות מימון טרור. עוד לפי הדיווח, לאחר ההכרזה, איחוד האמירויות הערביות הוציא הודעה על פיה יעבוד מקרוב עם ה־FATF על מנת לתקן את התחומים בהם נחוץ שיפור.

כלי תקשורת אחרים דיווחו שמאז פרצה המלחמה באוקראינה ישנו חשש שאוליגרכים רוסים יעבירו את ההון שלהם לדובאי כמפלט מהסנקציות. לפי ה"לה מונד" הצרפתי, יותר מ-100 חברי פרלמנט רוסים, וכן עובדי מדינה ואנשי עסקים המקורבים לנשיא ולדימיר פוטין, מחזיקים נכסים באמירויות. זוהי תופעה שעשויה להתרחב בגלל הניטרליות שנקטה איחוד האמירויות בהקשר לפלישה הרוסית לאוקראינה, והסירוב שלה להשתתף בסנקציות שהוטלו נגד הבכירים ואלי ההון הרוסיים.

העיתון "לה מונד" הוסיף כי הנדל"ן המוחזק על ידי משקיעים זרים בדובאי מוערך כיום בלא פחות מ-146 מיליארד דולר, כשליש (27%) משוק הנדל"ן בעיר.

בתחילת החודש דווח כי שלוש חברות יזמות מהגדולות במדינה התחילו לקבל תשלומים במטבעות קריפטו: נח’יל, דאמאק (מקבלת ביטקוין ואתריום), חברת סמאנא (דודג’ קוין). נח’יל נמצאת ברובה בבעלות ממשלתית. היא עצמה רכשה מניות בחברת Hayvn - פלטפורמת מטבעות דיגיטליים.

עוד כתבות

חיים כצמן / צילום: עינת לברון

חיים כצמן: "בת"א אפשר לייצר היצע של עוד חצי מיליון דירות, פשוט"

מייסד ומנכ"ל חברת הנדל"ן המניב ג'י סיטי דיבר בוועידה הכלכלית השנתית של איגוד החברות הציבוריות ואמר כי "הממשלה צריכה להחליט אם היא רוצה מדיניות או רוצה לספסר בנדל"ן ● לדבריו, עליות המחירים הן כלל עולמיות, אך הוא צופה התאוששות מהירה בביקושים

מסחר בבורסה / צילום: Shutterstock

ירידות בבורסות אירופה; דריכות לקראת פרסום נתוני מאקרו

בספרד פורסם היום (נתון ראשוני) כי קצב האינפלציה השנתי ביוני הגיע ל-10.2%, לעומת 8.7% במאי וצפי כלכלנים לרמה של 9% ● ה-GDP בארה"ב צפוי לרדת ב-1.5% ברבעון הראשון ורכיב האינפלציה (PCE) שבתוך הנתונים צפוי לרשום עלייה שנתית של 8.1%

טעינת מכוניות חשמליות / צילום: Shutterstock, Scharfsinn

שרי הסביבה של האיחוד האירופי אישרו: סוף למכוניות מונעות בדלק בשנת 2035

החל מ-2035 תיאסר בכל רחבי האיחוד האירופי מכירת כלי רכב חדשים המונעים בדלקי מאובנים כלשהם ● הצורך לקבוע את האיסור לשנת 2035 נובע מהצורך להגיע לאפס פליטות פחמן עד 2050, מטרה שהאיחוד האירופי שב והתחייב אליה בשנים האחרונות

מליאת הכנסת, 25.5 / צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

הקלות לשחקנים חדשים שירצו לפעול בשוק התקשורת

אושר תיקון לחוק התקשורת שמאפשר לשחקנים קטנים להיכנס לשוק בדרך של קבלת היתרים במקום רישיונות

אנדרו ביילי, כריסטין לגארד, ג'רום פאוול, יי גאנג / צילום: Associated Press, Jose Luis Magana, Geert Vanden Wijngaert, Patrick Semansky, Tolga Akmen

בנקים מרכזיים צריכים להעלות ריבית בחדות או להסתכן בתקופת אינפלציה גבוהה

כך עולה מדוח חדש של הבנק להסדרי סליקה בינלאומיים (BIS) שמוכר כ"בנק המרכזי של הבנקים המרכזיים" ● חוקרי הבנק מזהירים כי הצעדים הנחוצים לבלימת האינפלציה עלולים לגרום לעוד העלאות מחירים גלובליי

מייסדי חברת גלואט / צילום: gloat

החברה הישראלית שעוזרת לספוטיפיי לשמר עובדים גייסה 90 מיליון דולר

חברת הסטארט-אפ הישראלית גלואט, שפיתחה מערכת לניוד והשמה של עובדים בתוך הארגון, הודיעה על גיוס 90 מיליון דולר בסיבוב רביעי (D) בהובלת קרן ההשקעות של סגן נשיא ארה"ב לשעבר אל גור ● בין לקוחות החברה: שניידר, גולדמן זאקס וספוטיפיי

עדיקה. בדרך להפוך לחברה פרטית / צילום: ערן סלם יח''צ

המניה צנחה, עשרות מיליונים נמחקו ורגע לפני שהכסף נגמר: עדיקה מגיעה לסוף דרכה העצמאית

כארבע שנים לאחר שהונפקה כהבטחת אופנה מקוונת, במהלכן רשמה הפסד של עשרות מיליוני שקלים והמניה קרסה ב-85%, מגיעה עדיקה לסוף דרכה העצמאית ● בחברה מעריכים מעריכה כי בהעדר גיוס הון משמעותי בתקופה הקרובה היא לא תוכל לעמוד בהתחייבויותיה

חיסון לקורונה / צילום: Associated Press, Darko Vojinovic

ה-FDA אישר כי בוסטר הקורונה הבא יהיה חיסון מותאם אומיקרון - אבל זו רק התחלת הדיון

חברות החיסונים צפויות להוציא לאור במהלך הסתיו את החיסונים המעודכנים שלהן לקורונה ● רוב המומחים מבקשים לכלול בחיסון תשובה ייעודית לווריאנטים BA.4 ו-BA.5, ומוכנים לשם כך להתפשר על אורך הניסויים

תחנת דלק / צילום: איל יצהר

מחיר הדלק עבר את ה-8 שקלים: יעלה מחר בחצות ב-36 אגורות

המשמעות של העלייה במחיר הדלק היא התייקרות של כ-15 שקל נוספים בכל תדלוק בממוצע ● באוצר מקדמים את הארכת ההפחתה במס הבלו, אך לא בטוח אם היוזמה תצא לפועל על רקע היציאה לבחירות

ג'וני סרוג'י, סגן נשיא לפיתוח שבבים באפל, ובשאר אל מסרי, מייסד רוואבי / צילום: אפל

אפל חושפת: מפעילה מרכז מחקר ופיתוח ברשות הפלסטינית

במפגש של ג'וני סרוג'י, הישראלי הבכיר באפל, ונשיא המדינה יצחק הרצוג נחשף כי מאז שנת 2018 מפעילה ענקית המחשוב מרכז מחקר ופיתוח בעיר הפלסטינית רוואבי שבשומרון ● במרכז עובדים בשיתוף עם מרכזי הפיתוח בהרצליה ובחיפה על פרויקטי חומרה גלובליים ● אפל מתכוונת להרחיב את פעילותה ברשות הפלסטינית בשנים הקרובות

מבנה בנק ישראל / צילום: Shutterstock, Alon Adika

בבנק ישראל ובאוצר מסכימים: ישראל בדרך להאטה

מנהל חטיבת המחקר בבנק ישראל התייחס בוועידה השנתית של איגוד החברות הציבוריות לעדכון תחזית הצמיחה בשבוע הבא: "לא תהיה רחוקה מהקודמות" ● במקביל, מנכ"ל האוצר רמז שבנק ישראל החל באיחור את העלאות הריבית וטען: "ריבית גבוהה לא בהכרח תוביל למיתון"

ניתוח באמצעות הרובוט של יומן אקסטנשנס

מועמדת להשתלטות: יומן אקסטנשנס משלימה התרסקות של 95% מההנפקה

חברת הרובוטיקה הרפואית דיווחה על הפסקת ההסכם עם המפיץ הבלעדי באירופה, על רקע צלילה חדה בהכנסות וזינוק בהפסדים ● בקופת החברה מזומנים בהיקף כ-90 מיליון שקל

אבנר צדוק, בעל חברת 'פלגים בריכות שחייה' / צילום: שבי קדם

החלים מסרטן והמציא עצמו מחדש בענף הבריכות: "עליות המחירים לא פוסחות עלינו. נאלצים לספוג אלפי שקלים"

אבנר צדוק, תושב כפר האורנים, בן 52 ● נשוי פלוס 3 ● בעל חברת 'פלגים בריכות שחייה' ● "הפער בין התמחור שנסגר בזמנו לבין העלויות בפועל הוא גדול" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז   

שר האוצר, אביגדור ליברמן / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

הוזלה נוספת מתעכבת, ומחיר הדלק צפוי לעלות לכ-8 שקלים השבוע

שר האוצר ליברמן הכריז לפני שבוע על הורדה נוספת של מס הבלו על הדלק שתימשך עד סוף אוקטובר, אך ספק אם יצליח להוציא לפועל את המהלך ● משרד האנרגיה צפוי לפרסם מחר את המחיר המעודכן לליטר בנזין. לפי ההערכות, התעריף יטפס לכ-8 שקלים לליטר

ההסתערות על הקפיטול בוושינגטון, ב-6 בינואר 2021 / צילום: Shutterstock, Thomas Hengge

ע. ראש הסגל של הבית הלבן לשעבר: טראמפ ניסה לחטוף את ההגה ודרש שיסיעו אותו לגבעת הקפיטול ב־6 בינואר

על פי העדות בפני הקונגרס של קסידי הטצ'ינסון, טראמפ אמר לראש צוות השירות החשאי ששומר עליו "אני הנשיא המזורגג", ודרש "קח אותי לגבעת הקפיטול עכשיו" ● לאחר שזה סירב, טראמפ ניסה לחטוף את ההגה ביד אחת וביד השנייה תפס את צווארו של איש השירות החשאי

צילום מסך מתוך OpenSea. רכש יצירות רגע לפני העלאתן לאתר

ה-NFT בבית המשפט: האם אפשר להחיל חוקי מסחר בני"ע על נכס דיגיטלי?

מנהל בפלטפורמת ה-NFT הגדולה OpenSea הואשם כי רכש יצירות רגע לפני שהעלה אותן לאתר, ומכר אותן ברווח ● הודעת משרד המשפטים האמריקאי כי האישום "נועד להכחיד את מסחר הפנים - בבורסה ובבלוקצ'יין", מעלה שאלות בסיסיות על העירוב בין התחומים

ירידות בבורסה / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

ירידות בבורסה בת"א; קבוצת דלק קופצת ב-5.5%, אורמת ב-4%

מדד ת"א 35 יורד ב-0.6% ות"א 90 נסוג בכ-0.7% ● המניות הדואליות מעיקות על השוק ● ירידות באירופה, יציבות בחוזים ● הדולר מתחזק, הנפט בעלייה קלה

רה''מ בנט ורה''מ החליפי לפיד / צילום: יוסי זמיר

כך צפויה להיראות היממה האחרונה של הכנסת ה-24

החוק לפיזור הכנסת יעלה עד חצות להצבעה במליאה בקריאה שנייה ושלישית, ולאחר אישורו ימונה יאיר לפיד לראש ממשלת ישראל ● עד אז, חברי הכנסת נמצאים במרתון לחקיקת חוקים כמו חוק המכר, פיצוי לאומיקרון, חלופת שקד לתמ"א 38 ואחרים ● חוק המטרו וחוק הכניסה לישראל עדיין נמצאים תחת סימן שאלה

פיתוח חיסונים במעבדה של פייזר / צילום: Reuters, EyePress

חברות התרופות לא עומדות בקצב הווריאנטים: לאן נעלם החיסון נגד האומיקרון

במשך שנה וחצי חברות החיסונים מנסות לפתח חיסון ייעודי אפקטיבי ללא הצלחה ● מדוע הן מתקשות להשיק חיסונים רלוונטיים, איזה שוק בכלל מחכה לחיסונים האלה והאם הפרסום הצפוי של הנחיות מינהל המזון והתרופות האמריקאי לגבי הפיתוח שלהם יוציא את החברות מהקיפאון

יונדאי איוניק 6 / צילום: netcarshow.com

איוניק 6, גרסת הספורט-סדאן של איוניק 5 החשמלית נחשפה

יונדאי פירסמה תמונות רשמיות ראשונות של מכונית הספורט-סדאן החשמלית "איוניק 6" ● המכונית תתבסס על הפלטפורמה החשמלית המודולרית שמשמשת את הדגמים איוניק 5 וקיה EV6 ותצויד באותם מכלולים ● טרם פורסמו מפרטים ומחירים רשמיים