גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הקריפטו מתבגר: השימוש במידע פנים הגיע למטבעות הדיגיטליים

סביבת העבודה של המטבעות הקריפטוגרפיים מתחילה להתמודד עם הצרות שמטרידות את העולם הפיננסי "הישן" כבר עשרות שנים ● בדיקות שנערכו לאחרונה מגלות מקרים רבים של קניות מסיביות של מטבע זמן קצר לפני רשימתו למסחר, ומכירתו ברווח ניכר זמן קצר לאחר מכן ● הבורסות עצמן טוענות כי ננקטים צעדים נרחבים למניעת התופעה

סמל מטבע הקריפטו Gnosis / צילום: Shutterstock
סמל מטבע הקריפטו Gnosis / צילום: Shutterstock

מנתונים הזמינים לציבור עולה כי כמה משקיעים אנונימיים במטבעות קריפטוגרפיים הפיקו רווחים ממידע פנים לגבי תאריכי ההנפקה של מטבעות בבורסות הקריפטו.

במשך שישה ימים בסוף חודש אוגוסט, צבר ארנק קריפטו אחד החזקה בגובה 360 אלף דולר במטבע Gnosis, מטבע שנקשר למאמץ לבנות שוקי תחזיות מבוססי בלוקצ'יין. ביום השביעי, בייננס (Binance) - בורסת הקריפטו הגדולה ביותר בעולם בהיקפי המסחר - הודיעה בבלוג שלה שתרשום את Gnosis למסחר, ותאפשר למשתמשיה לסחור במטבע.

 

רישום מטבע למסחר מעניק לו גם נזילות וגם חותם של לגיטימיות, ולעתים קרובות דוחף כלפי מעלה את המחיר שבו הוא נסחר. המחיר של Gnosis עלה בחדות, מכ-300 דולר ל־410 דולר בתוך שעה. נפח המסחר ב־Gnosis באותו יום עלה ליותר מפי שבעה מנפח המסחר הממוצע שלו בשבעה ימים.

ארבע דקות אחרי ההכרזה של בייננס, החל אותו ארנק למכור את ההחזקה שלו, ונפטר ממנה לגמרי בתוך מעט יותר מארבע שעות, תמורת קצת יותר מ־500 אלף דולר - רווח של כ־140 אלף דולר ותשואה של 40% בערך, כך על פי ניתוח של חברת Argus, חברה המציעה לחברות תוכנה לניהול המסחר שנעשה על ידי העובדים שלהן. אותו ארנק הציג דפוסים דומים של רכישת מטבעות לפני הכנסתם למסחר ומכירתם זמן קצר לאחר מכן בשלושה מקרים שונים לפחות.

המקבילה הקריפטוגרפית של "ריצה אל הבנק"

סביבת העבודה של המטבעות הקריפטוגרפיים מתמודדת יותר ויותר עם כאבי הראש שאיתם התמודד העולם הפיננסי המסורתי לפני כמה עשורים. הקריסה של אחד המטבעות היציבים (stablecoin) מההיצמדות שלו לדולר החודש נבעה מהמקבילה הקריפטוגרפית ל"ריצה אל הבנק". הדרכים שבהן בורסות קריפטו מונעות ממידע הרגיש לשוק לדלוף הפכו גם הן לנושא גובר לחשש. ההתמקדות מגיעה בזמן שרגולטורים מעלים שאלות לגבי הוגנות השוק כלפי משתמשים קמעוניים, שלרבים מהם נרשמו ירידות חדות בשווי נכסי קריפטו.

הארנק שקנה Gnosis היה אחד מ־46 שהתגלו על ידי Argus, שרכשו ביחד 17.3 מיליון דולר במטבעות שנרשמו זמן קצר לאחר מכן למסחר בבורסות קוינבייס (Coinbase), בייננס ו־FTX. בדיקת הבלוקצ'יין הציבורי לא גילתה מי בעלי הארנק.

הרווחים ממכירות מטבעות שהיו זמינים לבדיקה בבלוקצ'יין הגיעו ליותר מ־1.7 מיליון דולר. הרווחים האמיתיים מהמסחר כנראה הרבה יותר גבוהים, מאחר שכמה חלקים מההחזקות הועברו מהארנקים לבורסות, ולא נסחרו באופן ישיר תמורת stablecoins או מטבעות אחרים, כך נמסר מ־Argus.

חברת המחקר התמקדה רק בארנקים שהראו דפוס חוזר של קניית מטבעות לקראת הכרזה על רישומם באחת הבורסות ומכירתם זמן קצר לאחר מכן. הניתוח בדק פעילות מסחר מפברואר 2021 עד אפריל השנה. הנתונים נצפו גם על ידי וול סטריט ג'ורנל.

בבורסות קוינבייס, בייננס ו־FTX אמרו כי יש להן מדיניות ציות האוסרת על עובדים לבצע פעולות מסחר על בסיס מידע סודי. בשתי החברות האחרונות אמרו שראו את המחקר והגיעו למסקנה שפעילות המסחר המתוארת בדוח של Argus לא הפרה את המדיניות שלהן. דובר של בייננס ציין כי אף אחד מהארנקים המדוברים אינו קשור למי מעובדי החברה.

בקוינבייס אמרו שהם עורכים ניתוחים דומים כחלק מניסיונות החברה לוודא הוגנות. מנהלי קוינבייס העלו סדרת פוסטים לבלוג של החברה הנוגעים לנושא של הטרמה (front running).  הטרמה, או מידע מטרים, היא ביצוע פעולה בנייר ערך על בסיס ידיעה מוקדמת על עסקה עתידית שתיערך בו מצד לקוח או גורם מקורב.  

"תמיד ישנה אפשרות שמישהו בתוך קוינבייס יוכל, ביודעין או שלא ביודעין, להדליף מידע לאנשים מבחוץ העוסקים בפעילות לא חוקית", כתב בחודש שעבר מנכ"ל קוינבייס, בריאן ארמסטרונג. הוא ציין כי הבורסה בניהולו חוקרת עובדים שנראה שיש להם קשר להטרמה, ומפטרת אותם במקרה שמתגלה שהם סייעו לפעולות הטרמה להתרחש.

פול גרואל, היועץ המשפטי הראשי של קוינבייס, כתב ביום חמישי האחרון עוד פוסט בנושא בבלוג של החברה. החברה ראתה דליפה של מידע על רישומים למסחר לפני שהכריזה עליהם, בגלל שסוחרים זיהו עדויות דיגיטליות לכך שבורסות בוחנות מטבעות לפני שהן מכריזות עליהם לציבור, אמר גרואל. בקוינבייס ננקטו צעדים לצמצם זאת, נוסף על מאמצים למנוע סחר של עובדים על בסיס מידע פנים, אמר גרואל.

ארנקים כמו הארנק הנידון עוררו דיון בקהיליית הקריפטו בשאלה אם קנייה מכוונת של מטבעות מסוימים לפני רשימתם בבורסה מהווה סחר לפי מידע פנים. הרגולציה החלה על שוקי הקריפטו מועטה מאוד. בשנים האחרונות, רגולטורים בחנו יותר מקרוב עד כמה השוק הוגן לסוחרים פרטיים. מטבע הקריפטו הגדול ביותר, ביטקוין, ירד במאי ב־24%, וגרם הפסדים גדולים למשקיעים עצמאיים לכל רוחב השוק.

חוקי האיסור על שימוש במידע פנים אוסרים על משקיעים לסחור במניות או בסחורות על בסיס מידע בעל משקל, שאינו ידוע לציבור, כמו למשל ידיעה על הנפקה שעומדת להתבצע או הצעה למיזוג.

ישנם עורכי דין האומרים שהכללים הפליליים הקיימים ורגולציות אחרות יכולים לשמש כדי להעניש את מי שסוחרים במטבעות קריפטו על בסיס מידע פנים. אבל אחרים בתעשיית הקריפטו אומרים שהיעדר תקדימים של מקרים שקרו באופן ספציפי בתחום הקריפטו יצר אי-ודאות סביב השאלה האם או מתי ירצו רשויות הרגולציה להתמודד עם זה בעתיד.

מנכ"ל Argus, אוון רפפורט, אמר שמדיניות הציות הפנימית של תחום הקריפטו נפגעת בגלל היעדר קווים מנחים רגולטוריים ברורים, האתוס הליברטריאני של רבים הפועלים במרחב הזה והיעדר נורמות מוסדיות נגד שימוש במידע פנים בתחום הקריפטו, בהשוואה למצב במערכת הפיננסית המסורתית.

"לפתחן של החברות מונח אתגר אמיתי - לוודא שהקוד האתי נגד שימוש במידע פנים, שקיים בכל חברה כמעט - באמת מיושם, ואינו סתם מילים על הנייר", אמר רפפורט.

דמיון למשבר הגדול של לפני 100 שנה

יושב הראש של רשות ניירות ערך (SEC), גארי גנסלר, אמר ביום שני שראה דמיון בין זרימת המשקיעים הפרטיים לשוקי הקריפטו ובין הפריחה במניות בשנות ה־20, שקדמה לשפל הכלכלי הגדול, והובילה להקמת ה־SEC והמנדט שלו להגן על המשקיעים.

"שוק הסוחרים הפרטיים נכנס בכוח לשווקים בשנות ה־20, וראינו איך זה נגמר", אמר גנסלר. "אל תתנו לאף אחד לומר, 'ובכן, אנחנו לא צריכים הגנות מתרמיות ומניפולציה'. זו הדרך לאבד אמון בשווקים".

דוברים של הבורסות אמרו שיש להן מדיניות לוודא שהעובדים שלהן לא יכולים לסחור במידע רגיש. דוברת של בייננס אמרה, שעל כל החלטת השקעה של העובדים מוטל עיכוב של 90 יום, ובעלי תפקידים בכירים בחברה מחויבים לדווח על כל פעילות המסחר של העובדים באופן רבעוני.

"כבר מתקיים תהליך ממושך, כולל מערכות פנימיות, שצוות הביטחון שלנו פועל לפיו כדי לחקור ולגרום למי שנקטו סוג כזה של התנהגות לתת דין וחשבון, ופיטורים מיידיים הם העונש הקל ביותר", אמרה הדוברת.

מנכ"ל FTX, סם בנקמן־פריד, אמר בהודעת דואר אלקטרוני כי החברה אוסרת על עובדים באופן מפורש לסחור או לשתף מידע הקשור להנפקות מטבעות קרבות, ויש לה מדיניות למניעת מצבים כאלה. המסחר שהודגש בבדיקה של Argus לא הגיע מהפרה משמעותית כלשהי של מדיניות החברה, אמר בנקמן פריד.

עוד כתבות

דורון ארזי, מנכ''ל סרגון / צילום: ליאורה כץ

לקראת מאבק שליטה: "האסטרטגיה הנוכחית של סרגון הורסת את הערך לבעלי המניות"

אוויאט נטוורקס מציעה לרכוש את חברת הטכנולוגיה הישראלית לפי שווי של 235 מיליון דולר - פרמיה של 34% על מחיר השוק ● "ניסינו לדבר עם הנהלת סרגון על עסקה שאנו בטוחים שתביא ערך משמעותי לבעלי המניות של שתי החברות, אך זכינו רק לעיכובים ודחיות מצידם"

קנצלר גרמניה אולף שולץ נואם בפסגת G7 / צילום: Associated Press, Martin Meissner

בלי החלטות מהותיות, צעדים חדשים נגד פוטין או פתרון למשבר המזון: פסגת G7 הסתיימה בקול ענות חלושה

פורום הכלכלות המובילות בעולם מתקשה לגבות מחיר כלכלי נוסף מרוסיה, ומסתפק בהבטחות "להמשיך ולעבוד" על סנקציות נוספות ● בינתיים, הוא גם מכשיר את ההשקעה בגז טבעי, למרות שהבטיח בעבר לעצור השקעות בדלקי מאובנים "בגלל הנסיבות החריגות ובאופן זמני"

בועז טופורובסקי, יואב קיש וזאב אלקין / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

הפטור מוויזות לארה"ב בסכנה בגלל מאבק על תאריך הבחירות

מליאת הכנסת תתכנס היום בצהרים ליממה אינטנסיבית של חקיקה עד לפיזור הכנסת ● החוקים שצפויים לעלות היום: חלופת שקד לתמ"א 38, חוק המכר של שר השיכון, וחוק התחרות הכלכלית ● המחלוקת עם האופוזיציה לגבי תאריך הבחירות מאיימת על אישור חוק המטרו וביטול הוויזות לארה"ב

שכונת פסגת זאב בירושלים / צילום: Shutterstock

מתל השומר ועד פסגת זאב: אלו השכונות הצפויות להיכלל בהגרלת "דירה בהנחה"

שכונת חבצלת בנתניה, המבואות הדרומיים בחיפה ופסגת רמות בבאר שבע אמורות להיכלל בהגרלה הקרובה של משרד הבינוי והשיכון, שתיפתח בשבוע הבא ● ברוב הפרויקטים טרם הוגשה בקשה להיתר בנייה ● מאז אפריל נוספו 23,047 איש לרשימת הזכאים להשתתף בהגרלות

תוכנית דירה. לתת לקבלנים נגישות למגרשים קטנים פנויים / צילום: Shutterstock

לא להסתכל רק על הגדלת היצע הדירות, אלא גם על פילוח הביקושים

להשגת תכנון מיטיב בישראל יש רק אפשרות אחת: גיבוש מדיניות דיור לאומית לישראל • מדיניות כזו צריכה להתייחס לצרכים האמיתיים של התושבים: גיל, גודל משק הבית, מצב כלכלי, צרכים מיוחדים ועוד • הרפורמה יכולה לצאת לדרך גם בלי חקיקה

ג'וני סרוג'י, סגן נשיא לפיתוח שבבים באפל, ובשאר אל מסרי, מייסד רוואבי / צילום: אפל

אפל חושפת: מפעילה מרכז מחקר ופיתוח ברשות הפלסטינית

במפגש של ג'וני סרוג'י, הישראלי הבכיר באפל, ונשיא המדינה יצחק הרצוג נחשף כי מאז שנת 2018 מפעילה ענקית המחשוב מרכז מחקר ופיתוח בעיר הפלסטינית רוואבי שבשומרון ● במרכז עובדים בשיתוף עם מרכזי הפיתוח בהרצליה ובחיפה על פרויקטי חומרה גלובליים ● אפל מתכוונת להרחיב את פעילותה ברשות הפלסטינית בשנים הקרובות

תשואה סולידית למשקיעים, עשרות מיליוני שקלים ליזמים / צילום: Shutterstock

"המודל" של קרנות הריט: תשואה סולידית למשקיעים, עשרות מיליוני שקלים ליזמים

חברות הניהול של שבע קרנות נדל"ן ותשתיות הנסחרות בבורסה בת"א חילקו ביניהן אשתקד סכום של יותר מ-170 מיליון שקל - עלייה חדה של קרוב ל-25% לעומת 2020 ● הכירו את היזמים שמנווטים את קרנות ההשקעה וגוזרים קופון גדול על כל עסקה

עימותים בכנסת. לא יותר מרעש וצלצולים / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

פארסת המטרו היא רק סימפטום. הבעיה האמיתית היא הפוליטיקאים

נפילת חוק המטרו היא רק דוגמה הממחישה את גודל הכישלון של השיטה הפרלמנטרית בישראל ● במקום למשול, הפוליטיקאים - כל הפוליטיקאים, מעדיפים לצאת בהכרזות חסרות תכלית ולגלגל את הצרות שלהם ל"קורבן הבא"

מימין: דקל פרסי, ד''ר שירה ברזיס, חיים זילברשץ, גיא וולטש, ד''ר גיא נבון, נפתלי גיא, גיא ימין, עו''ד רז טפר, סא''ל מיל. זיוה שבתאי / צילום: נוי דקל

בוגרי מערך המבצעים המיוחדים של צה"ל משיקים מועדון יזמות ועסקים

מועדון היזמות והעסקים של בוגרי מערך המבצעים המיוחדים (מ"מ), מהיחידות המסווגות ביותר בצה"ל, הושק. בין החברים בו: מייסדי חברות הייטק, מנכ"לים ומשקיעים בקרנות הון סיכון ● וגם: עו"ד ארז קמיניץ, לשעבר המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עשוי לחזור בקרוב לתפקיד ציבורי ● אירועים ומינויים

שרת התחבורה מרב מיכאלי. מחפשת הישג לרשום על שמה? / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

כך הפך חוק המטרו לכלי משחק פוליטי ומה הקשר לתחנה ברעננה

חוק המטרו חשוב וצריך להעבירו עכשיו, אבל גם אם לא יעבור בכנסת הנוכחית, הפרויקט לא ייעצר והכסף שהושקע בו עדיין לא נזרק לפח ● מה הנזק הצפוי מאי אישורו בכנסת הנוכחית, והאם עוד ניתן להצילו? ● כך הפך הפרויקט החשוב לכלי ניגוח פוליטי וכיצד מתנגד מרעננה מטריף את המערכת

וול סטריט / צילום: Shutterstock, Lucky-photographer

נעילה אדומה בוול סטריט: נאסד"ק נחתך ב-3%, קוגנייט נפלה ב-29%

מדד S&P 500 נסוג 2% ומדד דאו ג'ונס נחלש 1.6%. ● נפט ברנט עלה 2.5% ● נעילה באירופה: מדד דאקס התקדם 0.3%, פוטסי 100 עלה 1% וקאק 40 התחזק 0.6% ● סרגון זינקה 20% לאחר ניסיון השתלטות על החברה

חיים כצמן / צילום: עינת לברון

חיים כצמן: "בת"א אפשר לייצר היצע של עוד חצי מיליון דירות, פשוט"

מייסד ומנכ"ל חברת הנדל"ן המניב ג'י סיטי דיבר בוועידה הכלכלית השנתית של איגוד החברות הציבוריות ואמר כי "הממשלה צריכה להחליט אם היא רוצה מדיניות או רוצה לספסר בנדל"ן ● לדבריו, עליות המחירים הן כלל עולמיות, אך הוא צופה התאוששות מהירה בביקושים

שר האוצר, אביגדור ליברמן / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

הוזלה נוספת מתעכבת, ומחיר הדלק צפוי לעלות לכ-8 שקלים השבוע

שר האוצר ליברמן הכריז לפני שבוע על הורדה נוספת של מס הבלו על הדלק שתימשך עד סוף אוקטובר, אך ספק אם יצליח להוציא לפועל את המהלך ● משרד האנרגיה צפוי לפרסם מחר את המחיר המעודכן לליטר בנזין. לפי ההערכות, התעריף יטפס לכ-8 שקלים לליטר

דיסני פלוס. המשא ומתן על הסליקה יכול לקחת עד שנה / צילום: Shutterstock, DANIEL CONSTANTE

דיסני פלוס ו-yes הודיעו שהן מוותרות על הסכם הבלעדיות

בעקבות ההודעה הודיעה רשות התחרות כי היא מפסיקה את הבדיקה בעניין ● הסכם הבלעדיות לא חייב את דיסני פלוס לשווק את שירותיה רק דרך yes, אלא העניק ל-yes את הזכות לסלוק אותה בבלעדיות לתקופה של 3 שנים

יוסי זינגר וארז בלשה, יו''ר ומנכ''ל ג'נריישן קפיטל / צילום: כדיה לוי

מנהלי קרן ג'נריישן: "כשדיברנו על השקעה בתחבורה ציבורית, הסתכלו עלינו כאילו נחתנו ממאדים"

מניית קרן הריט לתחום התשתיות סיפקה תשואה חיובית מתחילת השנה, אך צמד מנהליה מעריכים כי שווי השוק רחוק מלשקף את הפוטנציאל הטמון בנכסיה, "שעבדו מסביב לשעון גם בקורונה" ● מה הוביל אותם להשקיע בתחום ההיסעים ("תחבורה היא ליבת החיים") ומה הם חושבים על המחיר שמשלמת המתחרה קיסטון בעסקת אגד

פיתוח חיסונים במעבדה של פייזר / צילום: Reuters, EyePress

חברות התרופות לא עומדות בקצב הווריאנטים: לאן נעלם החיסון נגד האומיקרון

במשך שנה וחצי חברות החיסונים מנסות לפתח חיסון ייעודי אפקטיבי ללא הצלחה ● מדוע הן מתקשות להשיק חיסונים רלוונטיים, איזה שוק בכלל מחכה לחיסונים האלה והאם הפרסום הצפוי של הנחיות מינהל המזון והתרופות האמריקאי לגבי הפיתוח שלהם יוציא את החברות מהקיפאון

גיליין מקסוול / צילום: Reuters, PA Images

גיליין מקסוול נשפטה ל-20 שנות מאסר על סחר בקטינות

מקסוול, בת 60, הורשעה בדצמבר על כך שגייסה וסחרה 4 נערות עבור אפשטיין, שהיה אז בן זוגה ● השופטת, בעת שהכריזה על העונש, קראה לפשעיה של מקסוול "אכזריים"

עדיקה. בדרך להפוך לחברה פרטית / צילום: ערן סלם יח''צ

המניה צנחה, עשרות מיליונים נמחקו ורגע לפני שהכסף נגמר: עדיקה מגיעה לסוף דרכה העצמאית

כארבע שנים לאחר שהונפקה כהבטחת אופנה מקוונת, במהלכן רשמה הפסד של עשרות מיליוני שקלים והמניה קרסה ב-85%, מגיעה עדיקה לסוף דרכה העצמאית ● בחברה מעריכים מעריכה כי בהעדר גיוס הון משמעותי בתקופה הקרובה היא לא תוכל לעמוד בהתחייבויותיה

מדד התחבורה הציבורית / צילום: תמר מצפי

עוד לפני גל ההשבתות: מאות אוטובוסים סבלו מירידה חדה בתדירות

בחודש מאי 45% מהאוטובוסים העירוניים איחרו לתחנת האמצע, כך עולה ממדד התחבורה הציבורית של גלובס ו־Moovit ● בעקבות עיד אל פיטר, שהחריף את המחסור הקיים בנהגי אוטובוס, השירות צומצם ב–30% בממוצע והתדירות של קווים רבים ירדה משמעותית

מוצרי חלב / צילום: גלובס

מחירי מוצרי החלב שבפיקוח יעלו ב-4.9%

לפי ההסכמות בין משרדי החקלאות והאוצר ונציגי ענף החלב, מחירי מוצרי החלב שבפיקוח יעלו ב-4.9%. לפי ההסכם, מחיר זה לא ישתנה במשך כשנה לפחות ● עוד הוסכם כי על גבינות קשות, כמו מוצרלה, חלומי וגורגונזלה יבוטל המכס באופן מיידי