גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מניות הבנקים הובילו את העליות: וול סטריט ננעלה במגמה חיובית

המסחר בארצות הברית ננעל בעליות שערים ● מניות הבנקים הובילו את המגמה עם קפיצה של עד 7% ● אמזון המשיכה לאבד גובה ● החוזים על הנפט עלו ב-1%-1.2%.

שוק ההון / צילום: Shutterstock, Pixels Hunter
שוק ההון / צילום: Shutterstock, Pixels Hunter

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים 

 

 

23:00

התאוששות בניו יורק: המסחר בוול סטריט ננעל לאחר יום במגמה חיובית. נאסד"ק  עלה ב1.4%, S&P 500  הוסיף 1.8% לערכו והדאו ג'ונס  קפץ בכמעט 2%.

22:45

שוק הקריפטו: מטבע הביטקוין מאבד כ-1.7% מערכו ונסחר במחיר של 29 אלף דולרים למטבע. זאת לאחר שמוקדם יותר היום מחיר המטבע חצה את רף ה30 אלף דולרים ליחידה.
במקביל, מטבע האית'ריום יורד מתחת לאלפיים דולר למטבע.
כך על פי נתוני ה- coinmarketcap.

21:50

מגמה ירוקה: מניית אפל   עולה ב-3.6%, קוקה קולה  קופצת ב-3.2%, שווי מניית מיקרוסופט  מזנק ב-3.1%, ומניית דיסני  מוסיפה 3.33%.

בניגוד למגמה הכללית בנאסד"ק , מניית אמזון  ממשיכה לאבד גובה ויורדת בכ-0.5%.

20:40

מגמה חיובית בוול סטריט: שלושת המדדים המובילים שומרים על כיוון חיובי. הנאסד"ק  קופץ ב-1.1%, דאו ג'ונס  עולה בכמעט 2%, וה-500 S&P  מוסיף 1.6% לערכו, לאחר שנגע בסוף השבוע שעבר בשוק דובי.

מניות הבנקים במגמה חיובית, ג'יי פי מורגן  רושמת עלייה משמעותית של כ-7% לאחר הודעת הבנק שהוא צופה שיגיע ליעד התשואה שלו מוקדם מהצפוי. מניית הסיטיבנק קופצת ב-7.2% ומניית וולס פארגו  במגמה חיובית של 5.7%.

18:45

המסחר באירופה ננעל בעליות שערים: מדד דאקס טיפס ב-1.4%, פוטסי התחזק ב-1.7% וקאק הוסיף 1.2%.

דויטשה בנק  קפץ ב-6.5%,  וודאפון  הוסיפה 4.1% וקרדיט אגריקול  עלתה ב-2.8%.

בינתיים, העליות בניו יורק מתחזקות: דאו ג'ונס מתחזק ב-2.2%, S&P 500 מוסיף 1.8% ונאסד"ק עולה ב-1.3%.

18:15

המסחר בארצות הברית ממשיך להתנהל בעליות: דאו ג'ונס מטפס ב-1.9%, S&P 500 עולה ב-1.5% ונאסד"ק מתקדם ב-0.8%.

אפל מתחזקת ב-2.8%, אוטודסק נחלשת ב-6.5% ואינטל  מוסיפה 0.8%.

עליות גם בקריפטו: הביטקוין עלה ב-1.6% ביממה האחרונה וכעת ערך מטבע אחד עומד על כ-30,400 דולר. האת'ריום התחזק ביממה האחרונה ב-2.7% וכעת ערך מטבע אחד עומד על 2,072 דולר.

16:31

פתיחה חיובית בבורסות וול סטריט, דאו ג'ונס מתקדם ב-0.88%, S&P 500 מוסיף 07% לערכו ונאסד"ק עולה ב-0.3%.

14:20

במסחר בחוזים עתידיים על מדדי בורסות ארה"ב נרשמות כעת עליות של עד 1.2%. גם באירופה המגמה חיובית.

במסחר המוקדם רושמות עליות אפל , אנבידיה, אמזון  וטסלה 

גילת , ספקית פתרונות תקשורת לוויינית, סיכמה את הרבעון הראשון של השנה עם צמיחה של 18.5% בהכנסות, ל-51.4 מיליון דולר. לפי כללי החשבונאות (GAAP), ההפסד התפעולי צומצם ב-71% ל-1 מיליון דולר וההפסד הנקי צומצם ב-49% ל-2.5 מיליון דולר. על בסיס Non-GAAP, ההפסד הנקי היה 1.8 מיליון דולר שהם 3 סנטים למניה, לעומת 5.1 מיליון דולר (9 סנטים למניה) ברבעון המקביל. ה-EBITDA המתואם הרבעוני (רווח בנטרול ריבית, מס, פחת והפחתות) הפך לחיובי, לעומת שלילי ברבעון המקביל, והגיע ל-2.5 מיליון דולר. גילת מאשררת את התחזית השנתית וממשיכה לצפות לצמיחה של 14%-23% בהכנסות, ל-245-265 מיליון דולר, עם EBITDA מתואם חיובי של 20-24 מיליון דולר.

עדי צפדיה, מנכ"ל גילת, מסר: "אנו מרוצים מהתוצאות שלנו, המשקפות צמיחה מתמשכת בהכנסות ושיפור ב-EBITDA. הביצועים שלנו מראים כי אנו מצליחים להגדיל נתח שוק, ולנצל הזדמנויות עסקיות בשווקי הקצה בהם אנו פועלים. על אף אתגרים כמו משבר שרשרת האספקה העולמי, אנו מרגישים בנוח עם היעדים שהצבנו ל-2022, ומצפים ליהנות משנה נוספת של צמיחה איתנה בהכנסות וברווחיות".

12:30

עליות קלות בבורסות אירופה כעת. במסחר בחוזים עתידיים על מדדי בורסות ארה"ב נרשמות עליות של כ-0.5% והחוזים על הנפט עולים ב-1%-1.2%.

כלכלני בנק לאומי מעריכים בסקירה שפרסמו כי בניגוד לגלום בחוזים העתידיים שמצביעים על צפי לירידת מחיר הנפט בהמשך השנה, מחיר הנפט אינו צפוי לרדת במידה ניכרת בעתיד הקרוב. "אנו מעריכים שירידה זו תתרחש רק בטווח הרחוק יותר, בעיקר כתלות במידת הרחבת ההיצע העולמי והשלמת המעבר של מדינות מרכזיות ממקורות רוסיים למקורות חלופיים מגוונים יותר. שמירה על מחירי האנרגיה ברמתם הגבוהה, צפויה להכביד על צמיחת הפעילות הגלובלית, כאשר הנפגעות המרכזיות צפויות להיות מדינות שכלכלתן מוטת תעשייה ואין להן מקורות אנרגיה עצמאיים". 

10:10

מגמה חיובית בפתיחת שבוע המסחר באירופה. מדד ה"סטוקס 600" מטפס בכ-1%. במסחר בחוזים עתידיים על מדדי בורסות ארה"ב נרשמות עליות של עד 1.6%.

בטוקיו ננעל המסחר בעלייה של כ-1% במדד הניקיי.

בנק ההשקעות האמריקאי Jefferies הוריד את מחירי היעד למספר רב של מניות שהוא מסקר בתחומי התוכנה השונים, ביניהן גם החברות הדואליות אודיוקודס  ולייבפרסון . ההפחתה מגיעה על רקע תנאי המאקרו-כלכלה, כאשר בג'פריס מציינים כי למרות שהסיכון כבר מגולם במחירים, ישנו דאונסייד פוטנציאלי נוסף. באודיוקודס מחיר היעד הופחת בדולר אחד ל-24 דולר וההמלצה נשארה "החזק", ובלייבפרסון המחיר הופחת ב-5 דולר ל-18 דולר, גם כן בהמלצת "החזק".

07:50

בורסות אסיה פתחו את שבוע המסחר העולמי במגמה מעורבת. בטוקיו מטפס מדד הניקיי בכ-0.7% ואילו בהונג קונג נרשמות ירידות של קרוב ל-2%.

מניית יצרנית הרכב החשמלי Xpeng צונחת בכ-9% בהונג קונג לקראת פרסום דוחותיה היום.

במסחר בחוזים עתידיים על מדדי בורסות ארה"ב נרשמות עליות של עד 1.2%.

בזירת המסחר בסחורות נרשמות עליות של כ-0.6% בחוזים על הנפט. גם הזהב מטפס בשיעור של כ-0.6% ובזירת הקריפטו רושם הביטקוין עלייה קלה ל-30,200 דולר.

התשואה על אג"ח הממשל האמריקאי ל-10 שנים עולה ב-3 נקודות בסיס ל-2.82% והדולר נחלש בכ-0.3%-0.4% מול האירו והין היפני.

גיא בית אור, הכלכלן הראשי של פסגות בית השקעות, מציין בסקירתו השבועית כי הירידות האחרונות בשווקים נרשמו על רקע "היעדר נזילות וצפי לירידה משמעותית ברווחיות החברות. נושא הנזילות מלווה אותנו כבר לא מעט חודשים כאשר הבנקים המרכזיים החלו להכין את המשקיעים עוד בסוף השנה שעברה כי האינפלציה הגבוהה צפויה להוביל להידוק מוניטארי משמעותי. עם זאת, ככל שהשבועות התקדמו, התברר שהדינמיקה האינפלציונית אף חריפה יותר ממה שהעריכו, כאשר ניכר שהאינפלציה מתפשטת מעבר לסעיפים במדד שהושפעו מהבעיות בצד ההיצע. אוהבים לדבר הרבה על כך שהאינפלציה העולמית היום היא תוצאה של השיבוש בשרשראות האספקה, משבר האנרגיה, המלחמה באוקראינה או הסגרים בסין. שוכחים לציין כי במהלך 2020 הממשלות והבנקים המרכזיים נקטו בפעולה מתואמת ברמה עולמית לא רק של סגרים ובידודים, אלא גם של נטילת חוב בהיקפים חסרי תקדים תוך הדפסת כספים בהיקפים חסרי תקדים - כספים שנכנסו במקביל הן לכיס של הצרכנים והן לשוקי המניות. במלים פשוטות, הבנקים והממשלות הגדילו את צד הביקוש באופן חסר תקדים במהלך 2020, וביחד עם הפגיעה בצד ההיצע (כאמור) - יכולה להיות רק תוצאה אחת והיא אינפלציה שלא ראינו עשרות שנים".

לדבריו, "מה שקורה ב-2022 זה בנקים מרכזיים שמנסים לקחת בחזרה את אפקט העושר שהם תידלקו בשווקים ובכלכלה הריאלית מאז תחילת משבר הקורונה. בארה"ב, אגב, הפחיתו את הריבית 4 פעמים עוד ב-2019. לפד ולבנקים המרכזיים האחרים אין ברירה - כשיש אינפלציה כזו, ודינמיקה אינפלציונית מדאיגה כבר אי אפשר לשים רצפה לשווקים, אלא חייבים לטפל בשורש הבעיה שהביאה את האינפלציה לרמות אלו. חשוב להבין מה נמצא כאן על הכף - חוסר שליטה באינפלציה משדר מסר גדול של אי וודאות למשקיעים הן בשווקים והן בכלכלה הריאלית. ברמה כזו של אי וודאות, הקצאת המשאבים במשק הופכת להיות לא יעילה".

עוד הוא מציין כי "מיתון הוא חלק טבעי מהמחזור הכלכלי וזו לא מילה שיש להיבהל ממנה. מבחינת שוק המניות, גם אחרי שאנו לוקחים בחשבון את הירידות מתחילת השנה, עדיין שוק המניות האמריקאי הניב 8.2% בממוצע מתחילת משבר הקורונה. כלומר, אנו אחרי שנים של תשואות כמעט חסרות תקדים בשווקים כך שאי אפשר לצפות שמה שהיה בשווקים בשתיים-שלוש האחרונות יימשך. בימים אלו, אנו נכנסים לשלב אחר במחזור הכלכלי".

עוד כתבות

מליאת הכנסת / צילום: יוסי זמיר

שיא שלא היה כמותו: חברי הכנסת דאגו לעצמם להגדלה נוספת של מימון המפלגות

המימון צפוי לגדול בבחירות הקרובות בכ־20%, שהם כ־30־35 מיליון שקל לכל המפלגות יחד ● כל מפלגה מתוקצבת הדרגתית לפי המדד, ובהתאם לתוצאות הבחירות

דורון ארזי, מנכ''ל סרגון / צילום: ליאורה כץ

לקראת מאבק שליטה: "האסטרטגיה הנוכחית של סרגון הורסת את הערך לבעלי המניות"

אוויאט נטוורקס מציעה לרכוש את חברת הטכנולוגיה הישראלית לפי שווי של 235 מיליון דולר - פרמיה של 34% על מחיר השוק ● "ניסינו לדבר עם הנהלת סרגון על עסקה שאנו בטוחים שתביא ערך משמעותי לבעלי המניות של שתי החברות, אך זכינו רק לעיכובים ודחיות מצידם"

עימותים בכנסת. לא יותר מרעש וצלצולים / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

פארסת המטרו היא רק סימפטום. הבעיה האמיתית היא הפוליטיקאים

נפילת חוק המטרו היא רק דוגמה הממחישה את גודל הכישלון של השיטה הפרלמנטרית בישראל ● במקום למשול, הפוליטיקאים - כל הפוליטיקאים, מעדיפים לצאת בהכרזות חסרות תכלית ולגלגל את הצרות שלהם ל"קורבן הבא"

דיסני פלוס. המשא ומתן על הסליקה יכול לקחת עד שנה / צילום: Shutterstock, DANIEL CONSTANTE

דיסני פלוס ו-yes הודיעו שהן מוותרות על הסכם הבלעדיות

בעקבות ההודעה הודיעה רשות התחרות כי היא מפסיקה את הבדיקה בעניין ● הסכם הבלעדיות לא חייב את דיסני פלוס לשווק את שירותיה רק דרך yes, אלא העניק ל-yes את הזכות לסלוק אותה בבלעדיות לתקופה של 3 שנים

סצנה מתוך קמפיין מודיבודי / צילום: צילום מסך

מה אפשר ללמוד מהקמפיין לתחתוני מחזור שהסעיר את צופי הטלוויזיה

בשבוע שבו בית המשפט בארה"ב שינה את הפסיקה בנוגע להפלות, בישראל הושק קמפיין שמסמן עוד צעד בשחרור הנשי, ומציג לראשונה דם בזמן מחזור ● איך השתנה הייצוג של נשים בקמפיינים, עד כמה מותגי המיינסטרים הם גם חלק מהמהפכה, ומתי מה שנתפס כעת כפרובוקציה יהפוך לחלק מהתרבות הפופולרית

ניתוח באמצעות הרובוט של יומן אקסטנשנס

מועמדת להשתלטות: יומן אקסטנשנס משלימה התרסקות של 95% מההנפקה

חברת הרובוטיקה הרפואית דיווחה על הפסקת ההסכם עם המפיץ הבלעדי באירופה, על רקע צלילה חדה בהכנסות וזינוק בהפסדים ● בקופת החברה מזומנים בהיקף כ-90 מיליון שקל

הדמיית השכונה. ברבים מהבניינים תהיה חזית פעילה בקומת הקרקע / צילום: מצגת עיריית תל אביב

מגדלים עם 45 קומות, החל מ-3 מיליון שקל לדירה ובנייה אחידה: כך ייראה הרובע החדש של תל אביב

מסמך הנחיות שפרסמה עיריית תל אביב לבינוי ולעיצוב אורבני לרובע שדה דב, קובע כללים אחידים ונוקשים לתכנון הרחובות והבניינים ברובע החדש של תל אביב • מה הם שלושת טיפוסי הבנייה המתוכננים, מה מיוחד באזורי המסחר - ואיך הרובע ישתלב בעיר?

פיתוח חיסונים במעבדה של פייזר / צילום: Reuters, EyePress

חברות התרופות לא עומדות בקצב הווריאנטים: לאן נעלם החיסון נגד האומיקרון

במשך שנה וחצי חברות החיסונים מנסות לפתח חיסון ייעודי אפקטיבי ללא הצלחה ● מדוע הן מתקשות להשיק חיסונים רלוונטיים, איזה שוק בכלל מחכה לחיסונים האלה והאם הפרסום הצפוי של הנחיות מינהל המזון והתרופות האמריקאי לגבי הפיתוח שלהם יוציא את החברות מהקיפאון

שכונת פסגת זאב בירושלים / צילום: Shutterstock

מתל השומר ועד פסגת זאב: אלו השכונות הצפויות להיכלל בהגרלת "דירה בהנחה"

שכונת חבצלת בנתניה, המבואות הדרומיים בחיפה ופסגת רמות בבאר שבע אמורות להיכלל בהגרלה הקרובה של משרד הבינוי והשיכון, שתיפתח בשבוע הבא ● ברוב הפרויקטים טרם הוגשה בקשה להיתר בנייה ● מאז אפריל נוספו 23,047 איש לרשימת הזכאים להשתתף בהגרלות

תשואה סולידית למשקיעים, עשרות מיליוני שקלים ליזמים / צילום: Shutterstock

"המודל" של קרנות הריט: תשואה סולידית למשקיעים, עשרות מיליוני שקלים ליזמים

חברות הניהול של שבע קרנות נדל"ן ותשתיות הנסחרות בבורסה בת"א חילקו ביניהן אשתקד סכום של יותר מ-170 מיליון שקל - עלייה חדה של קרוב ל-25% לעומת 2020 ● הכירו את היזמים שמנווטים את קרנות ההשקעה וגוזרים קופון גדול על כל עסקה

צילום מסך מתוך OpenSea. רכש יצירות רגע לפני העלאתן לאתר

ה-NFT בבית המשפט: האם אפשר להחיל חוקי מסחר בני"ע על נכס דיגיטלי?

מנהל בפלטפורמת ה-NFT הגדולה OpenSea הואשם כי רכש יצירות רגע לפני שהעלה אותן לאתר, ומכר אותן ברווח ● הודעת משרד המשפטים האמריקאי כי האישום "נועד להכחיד את מסחר הפנים - בבורסה ובבלוקצ'יין", מעלה שאלות בסיסיות על העירוב בין התחומים

קנצלר גרמניה אולף שולץ נואם בפסגת G7 / צילום: Associated Press, Martin Meissner

בלי החלטות מהותיות, צעדים חדשים נגד פוטין או פתרון למשבר המזון: פסגת G7 הסתיימה בקול ענות חלושה

פורום הכלכלות המובילות בעולם מתקשה לגבות מחיר כלכלי נוסף מרוסיה, ומסתפק בהבטחות "להמשיך ולעבוד" על סנקציות נוספות ● בינתיים, הוא גם מכשיר את ההשקעה בגז טבעי, למרות שהבטיח בעבר לעצור השקעות בדלקי מאובנים "בגלל הנסיבות החריגות ובאופן זמני"

מרב מיכאלי ויאיר לפיד, בהצבעה על פיזור הכנסת / צילום: יוסי זמיר

בורות ופופוליזם בדרך לפיזור: כך נראים הימים האחרונים של הכנסת ה-24

רגע לפני פיזור הכנסת הקואליציה מנסה לקדם חוק להסדרת עתיד המיזם התחבורתי הגדול בתולדות המדינה ● האופוזיציה מתנגדת ללא נימוק ענייני, בעיקר כדי למנוע מהממשלה את ההישג ● שרת התחבורה מאיימת שבלי החוק הפרויקט ייתקע, למרות שבשלב זה ניתן לקדם את המטרו גם בלעדיו ● ואיפה האינטרס הציבורי? גלובס עושה סדר בסערה סביב המיזם שנועד לחלץ אותנו מהפקק

אנדרו ביילי, כריסטין לגארד, ג'רום פאוול, יי גאנג / צילום: Associated Press, Jose Luis Magana, Geert Vanden Wijngaert, Patrick Semansky, Tolga Akmen

בנקים מרכזיים צריכים להעלות ריבית בחדות או להסתכן בתקופת אינפלציה גבוהה

כך עולה מדוח חדש של הבנק להסדרי סליקה בינלאומיים (BIS) שמוכר כ"בנק המרכזי של הבנקים המרכזיים" ● חוקרי הבנק מזהירים כי הצעדים הנחוצים לבלימת האינפלציה עלולים לגרום לעוד העלאות מחירים גלובליי

יהלי רוטנברג, החשב הכללי במשרד האוצר / צילום: רפי קוץ

המהפכה השקטה של החשב הכללי באוצר: רכש ממשלתי במיליארדי שקלים יזכה לפטור ממכרז

גלובס חושף מהלך מקיף וחסר תקדים במסגרתו יורחב משמעותית מסלול פטור ממכרז בהתקשרויות ממשלתיות ● כך לדוגמה: התקשרויות עד 100 אלף שקל לא יהיו חייבות במכרז ומשרדי הממשלה לא יזדקקו לאישור בסכומים של עד 4 מיליון שקל ● החשב הכללי הודה שהצעד "לא ירד לו בגרון" ובכל זאת החליט באופן לא שגרתי לוותר על חלק מסמכויותיו

אחוז החסימה בבחירות לפרלמנט

הוויכוח על אחוז החסימה: מה המצב במדינות העולם?

בואו לצלול איתנו למספרים ולנתונים שמאחורי החיים עצמם ● והפעם: בהולנד אחוז החסימה כמעט ולא קיים, בטורקיה הוא עומד על 7%. הדיון על אחוז החסימה מתעורר לחיים

שרת הפנים איילת שקד / צילום: מארק ישראל סלם - הארץ

הטבות המס נתקעו: אלפי דירות תמ"א 38 עלולות להתעכב

ההטבות שניתנו במסגרת חוק ההסדרים פקעו כבר לפני חצי שנה, אך בממשלה לא טרחו לחדש אותן עד היום ● בכיר באוצר: "דחו את הנושא, וכעת לא ברור מה יהיה איתו"

עדיקה. בדרך להפוך לחברה פרטית / צילום: ערן סלם יח''צ

המניה צנחה, עשרות מיליונים נמחקו ורגע לפני שהכסף נגמר: עדיקה מגיעה לסוף דרכה העצמאית

כארבע שנים לאחר שהונפקה כהבטחת אופנה מקוונת, במהלכן רשמה הפסד של עשרות מיליוני שקלים והמניה קרסה ב-85%, מגיעה עדיקה לסוף דרכה העצמאית ● בחברה מעריכים מעריכה כי בהעדר גיוס הון משמעותי בתקופה הקרובה היא לא תוכל לעמוד בהתחייבויותיה

מייסדי חברת גלואט / צילום: gloat

החברה הישראלית שעוזרת לספוטיפיי לשמר עובדים גייסה 90 מיליון דולר

חברת הסטארט-אפ הישראלית גלואט, שפיתחה מערכת לניוד והשמה של עובדים בתוך הארגון, הודיעה על גיוס 90 מיליון דולר בסיבוב רביעי (D) בהובלת קרן ההשקעות של סגן נשיא ארה"ב לשעבר אל גור ● בין לקוחות החברה: שניידר, גולדמן זאקס וספוטיפיי

מוצרי חלב / צילום: גלובס

מחירי מוצרי החלב שבפיקוח יעלו ב-4.9%

לפי ההסכמות בין משרדי החקלאות והאוצר ונציגי ענף החלב, מחירי מוצרי החלב שבפיקוח יעלו ב-4.9%. לפי ההסכם, מחיר זה לא ישתנה במשך כשנה לפחות ● עוד הוסכם כי על גבינות קשות, כמו מוצרלה, חלומי וגורגונזלה יבוטל המכס באופן מיידי