גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עם עין לסנקציות נגד רוסיה: סין דורשת מאליטות המפלגה להיפטר מהון בחו"ל

מזכר פנימי של המפלגה הקומוניסטית אוסר על פקידים בכירים להיות בעלים של רכוש במדינות זרות או החזקות בחברות זרות, בין אם באופן ישיר או ובין אם דרך בני משפחותיהם ● בהנהגה חוששים כי ההון מחוץ למדינה יוכל להוות מנוף לחץ על האליטות בדומה ללחץ שהמערב מפעיל על הקרמלין

הנשיא שי ג'ינפינג (במרכז) בכינוס של המפלגה הקומיניסטית הסינית, 2017 / צילום: Associated Press, Ng Han Guan
הנשיא שי ג'ינפינג (במרכז) בכינוס של המפלגה הקומיניסטית הסינית, 2017 / צילום: Associated Press, Ng Han Guan

המפלגה הקומוניסטית בסין תחסום קידום לבעלי משרות בכירים שהנשים או הילדים שלהם מחזיקים נכסים משמעותיים במדינות זרות כחלק ממאמץ סיני למנוע מראש מהפקידים הבכירים של בייג'ינג להיות מושפעים מסנקציות שכיום מכוונות נגד רוסיה.
האיסור, שמופיע בהודעה פנימית שהוציאה המפלגה, עשוי לשחק תפקיד במאמצי המנהיג הסיני שי ג'ינפינג להגדיל את השפעתו, בכינוס על זהות ההנהגה שמתרחש פעם בעשור וצפוי להתקיים השנה.

ההוראה החדשה אוסרת על בנות ובני הזוג וכן ילדים של פקידים ברמת שר ומעלה להחזיק - באופן ישיר או עקיף - נכסי נדל"ן או מניות במדינות זרות. כמו כן ייאסר עליהם להקים חשבונות במוסדות פיננסיים זרים אלא אם יש להם סיבה לגיטימית לעשות זאת - למשל לימודים או עבודה - כך לדברי הגורמים.

לא ברור אם הכללים האלה ייושמו באופן רטרואקטיבי, אבל בני משפחה של כמה מהפקידים הבכירים כבר מכרו מניות בחברות זרות על מנת לציית להוראה שפורסמה במהלך חודש מרץ.

ההוראה ניתנה בגלל שהנשיא שי מעוניין לצמצם למינימום את הסיכונים הגיאופוליטיים למפלגה הקומוניסטית, מתוך חששות שפקידים בכירים שיש להם חשיפה פיננסית במדינות זרות עלולים להפוך לנקודת חולשה, אם ארה"ב ומדינות מערביות אחרות יטילו סנקציות נגד מנהיגים סיניים ובני משפחותיהם, בדומה למה שנעשה כלפי מוסקבה לאחר פלישת רוסיה לאוקראינה, כך אמרו האנשים.

"הפקידים המובילים חייבים לדאוג למשמעת משפחתית ואתיקה", אמר שי לסוכנות האכיפה המשמעתית המובילה של המפלגה בינואר. "הפקידים חייבים להוביל על ידי מתן דוגמה בהתנהלות ילדיהם ובנות הזוג שלהם כראוי, להיות אנשים אחראיים ולעשות דברים בדרך נקייה", אמר הנשיא.

הסגל הבכיר חייב לחתום על הצהרה


כעת אנשי הסגל הפקידותי והמפלגתי הבכיר חייב לחתום על הצהרה שבה הם מתחייבים לציית לכללים החדשים - דרישה שתעניק לשי יותר כח מול האליטות הפוליטיות לקראת הקונגרס הלאומי ה־20 של המפלגה, שצפוי להתקיים בהמשך השנה. ההצהרות יתנו לשי מנוף לחץ על כל פקיד שיפר את כללי אחזקת הנכסים במדינות זרות, בגלל שאז יורשע הפקיד הסורר בעבירות רציניות כמו אי־נאמנות וחוסר הגינות כלפי המפלגה.

שי צפוי להבטיח לעצמו עוד כהונה בת חמש שנים כמנהיג המפלגה בקונגרס, ולשבץ לקבינט שלו מקורבים שהוא יותר סומך עליהם במאמץ לחזק את מעמדו כמנהיג הסיני החזק ביותר מזה כמה עשורים.

מאז שנכנס לשלטון ב־2012, ניהל שי מאבק בפרופיל גבוה למלחמה בשחיתות והפסקת אורח החיים הראוותני של הפקידים, ואמר שהמפלגה נמצאת במלחמה קיומית נגד ריקבון מוסרי בשורותיה.

ב־2014, הודיעה המפלגה שגילתה כ־3,200 פקידים, ששלחו את בנות הזוג וילדיהם למדינות זרות והחביאו שם נכסים. המפלגה הורידה כשליש מהם בדרגה, תוך ציון רמת הבכירות שלהם וסירוב לתת למשפחותיהם לחזור לסין. בייג'ינג אפילו ניסתה ללכוד נכסים הקשורים למבוקשים כלכליים, כחלק מהמבצעים "ציד השועלים" ו"רשת השמיים" נגד פושעי צווארון לבן ופקידים בכירים מושחתים.

המפלגה דורשת יותר גילויים פיננסיים מהבכירים שלה בעשורים האחרונים, אם כי הם נצפים רק על ידי בקרים פנימיים. הדרישות האלה עדיין לא מגיעות עד לרמת חוק "אור השמש", שבו תומכים חלק מהחוקרים. במסגרת חוק כזה ייאלצו פקידי ציבור לפרסם ציבורית את היקף נכסיהם האישיים. המפלגה הכניסה ב־1995 כללים שמצריכים מחברים בכירים לדווח על הכנסתם, ומאז הוסיפה רגולציות הדורשות מפקידים לגלות מידע פיננסי ואישי נוסף, כולל פרטים על התעסוקה של בנות הזוג והילדים, וכן אחזקות בנכסי מקרקעין והשקעות.

בתחילת העשור הקודם, הדיון הציבורי על הדרישות לגילוי הון של פקידים התפתח לסדרה של הפגנות על ידי פעילים שדרשו יותר שקיפות לגבי הנכסים המשפחתיים של פקידים בכירים. מאוחר יותר עצרו הרשויות הרבה מהפעילים.

קרוב משפחה של מאו טסה־טונג

המתחים העולים בין סין והמערב הניעו חששות שכל חשיפה פיננסית שעלולה להיות לפקידים בכירים סיניים במדינות זרות יכולה לשמש כמנוף לחץ נגד בייג'ינג, בייחוד לאחר שראו איך ממשלות ארה"ב ואירופה הטילו סנקציות נרחבות על רוסיה לאחר שפלשה לאוקראינה, כך אמרו חלק מהאנשים.

סין לא אוסרת על אזרחיה להקים או להשקיע בחברות זרות, שיכולות להיות להן מטרות לגיטימיות, אך באותו הזמן גם שימשו בעבר להתחמקות ממיסים והעברת כספים לא חוקיים למדינות זרות. ידוע שקרובי משפחה של פקידי המפלגה השתמשו בחברות קש על מנת להחזיק בנכסיהם.

ב־2016, הקונסורציום הבינלאומי של עיתונאים חוקרים פרסם דוח שקשר בין קרובי המשפחה של שני מנהיגים בכירים במפלגה - ששניהם פרשו מאז - לפעילות מסחרית במדינה זרה, שנעשתה דרך משרד עורכי הדין Mossack Fonseca & Co.. הדוח הסתמך על "מסמכי פנמה".

הקונסורציום דיווח על שמות בני משפחה במשפחות האליטה של המפלגה שזוהו כדירקטורים או בעלי מניות בחברות זרות, כולל גיס של הנשיא שי, וכן קרובים של מאו טסה־טונג, מנהיג המפלגה לשעבר. הדו"ח לא האשים אף אדם יחיד או ארגון בפעולה לא נאותה.

"ממה בדיוק אנחנו צריכים לפחד?"

ארה"ב הטילה סנקציות נגד כמה פקידים סינים בשנים האחרונות, כולל הקפאת כל הנכסים הנמצאים בארה"ב שעלולים להיות בשליטתם, וציינה את תפקידיהם של הפקידים בהפרת זכויות האדם במחוז הצפון מערבי שינג'יאנג ובדיכוי זכויות אדם בהונג קונג. המטרות כללו שני חברים בפוליטביורו של המפלגה שיש בו 25 חברים, בייחוד וואנג צ'ן, פקיד בכיר ברשות המחוקקת הסינית, וצ'ן קואנגואו, מנהיג המפלגה בשינג'יאנג בין 2016 ל־2021.

באפריל, סגנית מזכירת מחלקת המדינה של ארה"ב וונדי שרמן אמרה שהיא "מקווה שבייג'ינג הסיקה את המסקנות הנכונות מהמשבר של רוסיה ואוקראינה", ורמזה שהמערב עלול להטיל סנקציות קשות על סין אם תשתמש בכוח צבאי נגד האי טייוואן הנהנה מדמוקרטיה ואוטונומיה, ובייג'ינג טוענת שצריך להפוך לחלק מסין. סגן שר החוץ הסיני לה יוצ'נג התעקש על כך ש"סין לא מוטרדת מהאיום של סנקציות הדומות לאלה שהוטלו על רוסיה".

"איזה סוג של סערות לא חווינו ביותר מ־70 שנה מאז ייסוד 'סין החדשה'", אמר לה. "לא רק שסין לא קרסה, אלא היא משגשגת ומתפתחת במהירות גדולה. ממה בדיוק אנחנו צריכים לפחד?"

עוד כתבות

הרכב בית המשפט העליון עדיין עם השופט הליברל סטיבן ברייר (יושב שני מימין), שפרש בשבוע שעבר / צילום: Associated Press, Erin Schaff

הדמוקרטיה שנתקעה: ממשלת ארה"ב בחסדי הרוב הימני בבית המשפט העליון

בית המשפט מסיים את מושבו השנתי בסדרה של פסיקות דרמטיות, כולל עיקור סמכויותיה של הרשות להגנת הסביבה ● הוא מקדם לא רק את סדר היום השמרני בענייני חברה, אלא גם בענייני כלכלה. זה בית המשפט האידיאלי של הימין, מהפלות מלאכותיות, דרך בעלות על נשק וגמור בהתנגדות לפיקוח ממשלתי

תחנת דלק פז / צילום: תמר מצפי

זוהר לוי קיבל את אישור המדינה להגדיל החזקותיו בפז ל-10%

חברת הנדל"ן סאמיט של לוי דיווחה על החזקה של 8.6% במניות ואופציות של חברת הדלקים והקמעונות ● אישור המדינה נדרש בשל שליטתה של פז בבית הזיקוק באשדוד

ד''ר רוז'ה איגנטובה / צילום: By OneCoin Coporation, wikimedia

מלכת הקריפטו ברשימת המבוקשים של ה-FBI

רוז'ה איגנטובה, שלפי החשד הפעילה תרמית פירמידה בינלאומית באמצעות מטבע הקריפטו OneCoin, לא נתפסה עדיין

אתר אגודה / צילום: Shutterstock, Casimiro PT

ההחלטה שתקל לתבוע חברות מקוונות לפי חוקי הגנת הצרכן בישראל

המחוזי בת"א אישר לנהל תובענה ייצוגית נגד אתר הזמנת המלונות "אגודה", המשתייך לקבוצת בוקינג, לפי הדין הישראלי, ולא הסינגפורי כפי שנקבע בתנאי המשתמש ● השופטת עמית-אניסמן: "תנאי מקפח בחוזה אחיד"

בנין  מלם תים פתח תקוה / צילום: בר - אל

מלם תים משתלטת על סינריון מערכות באמצעות הלוואה של 48 מיליון שקל

חברת המחשוב תרכוש 50.1% מהון המניות של סינריון, המציעה פתרונות בתחום ניהול משאבי אנוש ומערכות נוכחות, ותוכל לרכוש את יתרת המניות עד סוף מאי 2023

עו''ד עמוס גבריאלי / איור: גיל ג'יבלי

ניגוד העניינים במשרד עמוס גבריאלי: העליון אישר ביטול פסק בוררות

ביהמ"ש העליון דחה בקשת רשות ערעור על החלטת ביהמ"ש המחוזי לבטל את פסק בוררות שנתן השופט בדימוס אבי זמיר ● פסק הבוררות ניתן במסגרת סכסוך נדל"ני על קרקעות בגבעה הצרפתית בין איש העסקים אשר סטולר, יעקב בכר, החברה הקבלנית לוסטיגמן והכנסיית הקסטודיה דה טרה סנטה ● פסק הבוררות בוטל בשל ניגוד עניינים בו היה מצוי זמיר מול שותפו המגשר עמוס גבריאלי, שהיה מעורב בהליך אחר הנוגע לסכסוך

אפליקציית טיקטוק על רקע הלוגו של בייטדאנס / צילום: Shutterstock

מה צריך לדעת על ענקית הדאטה והפרסום הסינית בייטדאנס

בייטדאנס הופכת במהירות לשחקנית האפליקציות המובילה בעולם, וליחידה שפעילה בהיקפים גדולים גם בעולם המערבי וגם בסין ● לצד הכנסות של עשרות מיליארדי דולרים מסרטונים, חדשות ושירות סטרימינג למוזיקה - היא גם מייצרת סכנות שצריכות להדאיג את הישראלים

 

 

נגיד בנק ישראל אמיר ירון / צילום: איל יצהר

הכלכלנים צופים: כך תשפיע עליית הריבית על השווקים

בנק ישראל צפוי להעלות את הריבית במשק על רקע האינפלציה החורגת מהיעד ● מצד אחד העלאת מחירי החלב, החשמל והדלק, וגם הפיחות בשקל – אלו מתדלקים את האינפלציה ● מצד שני, האבטלה בשפל, השכר מטפס, מחירי הסחורות ירדו מהשיא וציפיות האינפלציה מעוגנות בתחום היעד

קופות הגמל מחקו כמחצית מתשואות 2021 / צילום: Shutterstock

ההפסדים בקופות הגמל והפנסיה: מה כדאי לעשות עם הכסף

קופות הגמל המנייתיות איבדו 15% מתחילת השנה וגם קרנות הפנסיה הציגו תשואות שליליות ● בבית ההשקעות מיטב לא סבורים שזו סיבה לשנות מסלולי חיסכון: "כשהשווקים עלו ביותר מ-20%, לא הרבה משקיעים חשבו לצמצם חשיפה למניות או לעבור למסלול שמרני יותר, וגם כעת אין סיבה לעשות זאת"

ציפי ברנד, סגנית ראש העיר תל אביב-יפו / צילום: איל יצהר

סגנית ראש העיר תל אביב: "מחירי הדירות הם איום אסטרטגי"

במכון לרפורמות מבניות מציעים לפצל את המשכנתה בין רכיבי הקרקע לבנייה ואילו בעיריית תל אביב רואים את עליית מחירי הדירות כאיום אסטרטגי  ● הדברים נאמרו במהלך דיון על "דיור בר השגה כצורך חברתי – רכשה או שכירות" שנערך בכנס משבר הדיור של גלובס בשיתוף המכון לרפורמות מבניות

תורים בנמל התעופה הית'רו. עשרות ביטולים מידי יום / צילום: Associated Press

המחירים קופצים, 1,000 טיסות בוטלו בסופ"ש: התחזית הקודרת לענף התעופה

בסוף השבוע האחרון בוטלו כ-1,000 טיסות רק בארה"ב ובנמל התעופה הלונדוני הית'רו, התרחשה תקלה במערכת התדלוק אשר הובילה לעיכובים בהמראות של מאות טיסות ● חופשות הקיץ רק מתחילות, אך הביקוש הרב מול השביתות והמחסור בכוח אדם מובילים את ענף התעופה עמוק יותר לתוך משבר חדש

אורנה בכר, מייסדת ''אורנה בכר–מומחי מס'' / צילום: תמונה פרטית

"אתגר יומיומי": הקימה משרד לייעוץ מס, ומתמודדת עם הרשויות, הבנקים, בתי המשפט והמחסור בכוח אדם

אורנה בכר מבני ברק ● בזוגיות פלוס 3 ● מייסדת "אורנה בכר-מומחי מס" ● "לא פחדתי לקפוץ למים, סמכתי על עצמי" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז

ראובן אלקס, שותף ומנכ''ל רשת ישראל קנדה מלונות / צילום: יח''צ

מנורה מבטחים נכנסת לתחום המלונאות: משקיעה 88 מיליון שקל וחוברת לישראל קנדה

מנורה מבטחים חוברת כשותפה לישראל קנדה מלונאות ● תשלם 88 מליון שקל עבור 15% ממניות החברה עם אופציה לרכישה של 4.5% נוספים עד 2025 ● העסקה משקפת לישראל קנדה מלונאות שווי של 590 מליון שקל

עומס בתחנת דלק טרם עליית המחירים / צילום: כדיה לוי

שוק הרכב נמצא באחת התקופות המורכבות שידע. האם יתאושש?

חוסר הוודאות בענף הרכב הישראלי עתיד רק להתגבר, זאת על רקע מחירי הדלק ששוברים שיאים, האינפלציה שמאיימת על הביקושים ופיזור הכנסת ● בפני הנהג הישראלי יש אמנם מספר אלטרנטיבות, אך בהינתן היצע דליל ותחבורה ציבורית מקרטעת, הן מוגבלות למדי

בשלב מסוים הירידות בשוקי המניות ובאגרות חוב הביאו את הקופות לתשואה שלילית עמוקה של כ-4% / צילום: Shutterstock, Monster Ztudio

המחצית השחורה של הגמל והפנסיה: איזה מסלול נחתך ב-15%?

על פי התחזית של בית ההשקעות מיטב חודש יוני הסתיים עם תשואות שליליות של 6% במסלולים המנייתיים ושל 2.4% במסלולים הכלליים • מסלולי הצעירים בקרנות הפנסיה איבדו יותר מ-6% מתחילת השנה

מנכ''ל גולדמן זאקס דיויד סולומון / צילום: Associated Press, ASSOCIATED PRESS

עם הצטמצמות עסקאות המיזוג והרכישה, בנקי השקעות מתכוננים לתקופה רזה

שווקים חלשים ותחזית כלכלית לא וודאית מקטינים את כמות העסקאות ואת מספר ההנפקות בבורסה

חלפן כספים ברחובות איסטנבול. הקצב השנתי של האינפלציה בטורקיה נושק ל-80% / צילום: Associated Press, Francisco Seco

הקצב השנתי של האינפלציה בטורקיה הגיע לשיא שלא נראה מ-1998

האינפלציה בטורקיה מוסיפה לגדול והגיעה בחודש יוני האחרון לקצב שנתי של 78.62% - הגבוה ביותר מאז ינואר 1998 ● רק ביוני מדד המחירים לצרכן הטורקי עלה ב־4.95%

המנכ''ל המיועד של חברת החשמל מאיר שפיגלר / צילום: יוסי זמיר

הנהלת חברת החשמל הולכת ונעלמת: גם היועמ"שית הודיעה על התפטרות

לגלובס נודע כי עו"ד יעל נבו מצטרפת למצעד העוזבים שכולל את היו"ר, המנכ"ל, וסמנכ"ל הכספים שיעזוב באוגוסט • למרות הטענות הקודמות, אושר מינויה של מור חלוץ למזכירת דירקטוריון החברה

סניף חברת האשראי החוץ-בנקאי יונט קרדיט בחולון / צילום: יוסי כהן

לאן נעלם הכסף של יונט ואיך קשורה לזה משפחה מנצרת

עשרות מיליוני השקלים שהלוותה חברת האשראי החוץ-בנקאי, ושספק אם תצליח לגבות, הועמדו ככל הידוע למשפחת זועבי, שבין היתר מקיימת עימה שותפות עסקית בנצרת ● שלמה אייזיק, אחד מבעלי השליטה ביונט, הודיע לחברה כי הוא חוזר בו מהסכם שלפיו יעמיד לה "רשת ביטחון", עקב הפרתו על ידי החברה ● יונט דוחה את טענותיו

פרופ' חיים זנדברג, הפקולטה למשפטים, המכללה למינהל / צילום: איל יצהר

פרופ' חיים זנדברג: "קנה המידה לדירות התמורה בפרויקטים של פינוי בינוי מקפח וסותר את חוק יסוד כבוד האדם וחירותו"

בכנס משבר הדיור של גלובס בשיתוף המכון לרפורמות מבניות אמר פרופסור חיים זנדברג, מהפקולטה למשפטים במכללה למינהל, שכשנקבע תקן 21 הוא לא התחשב בחלשים אלא הגן על החזקים ● זנדברג מסביר שבגלל התקן הרשויות המקומיות פועלות לפי תמורות לבעלי הדירות של דירה חדשה תמורת דירה ישנה, וזה פוגע בקניין הפרטי ובאינטרס הציבורי