גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בנק ישראל נוקט בקו אגרסיבי: מעלה את הריבית במשק ב-0.4%

בנק ישראל מעלה את הריבית מ-0.35% לרמה של 0.75% על רקע החריגה של האינפלציה מהיעד, ולמרות החששות מהאטה בצריכה הפרטית ומהפגיעה בהייטק ● זו הפעם הראשונה מזה עשור שבנק ישראל מעלה את הריבית חודש שני ברציפות

מבנה בנק ישראל / צילום: Shutterstock, Alon Adika
מבנה בנק ישראל / צילום: Shutterstock, Alon Adika

בתום ישיבתה של הוועדה המוניטרית בבנק ישראל הוחלט על העלאת הריבית במשק ב-0.4% לרמה של 0.75%. העלאה זו היא ברף העליון של קונצנזוס הכלכלנים בשוק (0.25%-0.4%).

הפעם הקודמת בה נרשמו שתי העלאות ריבית רצופות הייתה בחודשים פברואר ומרץ 2011. בכך בנק ישראל נוקט בקו אגרסיבי יותר מכפי שהביע לאחרונה, וזאת על מנת לרסן את קצב האינפלציה שהגיע באפריל ל-4% - מעל לתחום היעד ב-1%.

בנק ישראל ציין בהודעה כי הוועדה החליטה להמשיך בתהליך "הדרגתי" של העלאת הריבית. אלא שבשוק פירשו עד כה את המונח "הדרגתי" כצנוע יותר מאשר העלאה של 0.4% כמו זו הקרובה לרף העליון של התחזיות.

●  המשק יכול לשאת בנטל: מה חושבים הכלכלנים על החלטת הריבית 
משכנתאות, הלוואות וחסכונות: איך תשפיע העלאת הריבית על הכיס שלנו

קו אגרסיבי למרות ההאטה ברבעון הראשון

נראה כי לחצי האינפלציה ושוק העבודה ההדוק עשו את שלהם. נתוני האינפלציה חשפו עלייה משמעותית של רכיב המוצרים הבלתי סחירים, בקצב שנתי של 3.7%. למרות נתוני התוצר ברבעון הראשון שהצביעו על האטה, בבנק ישראל מציינים לטובה את חוזקת המשק למרות התכווצות בשיעור של 1.6% ברבעון הראשון, שכן עדיין מדובר בהאטה מרמות צמיחה חריגות של (של 15% ברבעון הקודם אחרי עדכון הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה).

לזאת יש להוסיף את היחלשות השקל מול הדולר מתחילת השנה שמאפשרת לבנק ישראל להניח למטבע הישראלי להתחזק שוב. זאת מכיוון שהעלאה זו דומה לקצב העלאות של הפדרל ריזרב, הבנק המרכזי של ארצות הברית, ופערי הריביות שתרמו להיחלשות השקל הולכים ומצטמצמים. להעלאת הריבית ביום שני קדם פיחות חד בשיעור של 4.6% בשער השקל כנגד הדולר, בעוד שלפני ההעלאה הקודמת פוחת השקל בשיעור של 0.5% בלבד.

בנק ישראל בוחר לרסן את האינפלציה, ועל הדרך את שוק הדיור שבו כבר נרשמה האטה בקצב לקיחת המשכנתאות. העלאה של הריבית צפויה לייקר את ההחזר החודשי של נוטלי המשכנתאות, אך נגיד בנק ישראל הבהיר לאחרונה לגלובס כי בבנק לקחו בחשבון את התרחיש של השפעת העלאות הריבית על החזרי המשכנתאות. העלאת רכיב הפריים במשכנתה לפני יותר משנה הכניסה יותר ויותר נוטלי משכנתאות לבעיה כעת עם עליית ההחזר החודשי.

בנוסף, גם לעליית האינפלציה יש תרומה לעליית ההחזר החודשי בדמות ההצמדה למדד, כך שגם אם בנק ישראל היה נוקט בקו מתון יותר נוטלי המשכנתאות יספגו עלייה בהחזר החודשי.

בבנק ישראל הסבירו לצד ההודעה כי "במשק הישראלי נרשמת פעילות כלכלית איתנה, המלווה בשוק עבודה הדוק תוך עלייה בסביבת אינפלציה. לכן, הוועדה החליטה להמשיך בתהליך הדרגתי של העלאת הריבית. קצב העלאת הריבית ייקבע בהתאם לנתוני הפעילות והתפתחות האינפלציה, זאת על מנת להמשיך ולתמוך בהשגת יעדי המדיניות".

כלכלנים: ההעלאות יימשכו, אך אולי יתמתנו

בצד הגורמים שתמכו בהעלאת הריבית ובציפייה להמשך העלאות ריבית בכל אחת מהפגישות הקרובות, מודי שפריר, אסטרטג שווקים גלובליים של בנק הפועלים ציין בעיקר את עליית הלחצים האינפלציוניים, את שוק העבודה ההדוק, את העלייה החדה במחירי הדירות בשנה האחרונה וכן את העלאות הריבית החדות הצפויות בשווקים המפותחים. "אנו מעריכים כי בנק ישראל יעלה עד סוף השנה את הריבית בקצב של 0.25% מדי פגישה, כאשר לקראת 2023 בנק ישראל יתחיל לקחת בחשבון בשיקולי הריבית גם את עתיד צמיחת הכלכלה הגלובלית", אמר שפריר. בצד הסיכונים התומכים בהעלאת ריבית בקצב חד יותר, שפריר ציין בעיקר את הערכתו להמשך לחצים אינפלציוניים בטווח הקצר. "אנו מעריכים כי האינפלציה תהיה גבוהה מהיעד בטווח של השנה הקרובה), אם כי תתמתן משמעותית החל מאמצע 2023".

בבנק ישראל ציינו בנוסף כי המלחמה באוקראינה וההאטה בפעילות הייצור בסין, מגבירות את לחצי האינפלציה. למרות שלהעלאה של הריבית בישראל אין השפעה על מחירי המוצרים המיובאים, בבנק ישראל מציינים כי אלו מובילים להאטה בקצב פעילות הכלכלה הגלובלית. לדברי רונן מנחם מבנק מזרחי טפחות: "הרקע להעלאה הגבוהה, יחסית, מוסבר בפעילות הכלכלית של המשק שברמה גבוהה ביחס לפוטנציאל. בנק ישראל מסביר כי התוצר אמנם ירד 1.6% ברבע הראשון, אך זינק 15.6% ברבע שקדם לו. שוק העבודה הדוק וקרוב לתעסוקה מלאה. בהשוואה להודעה הקודמת הפעם בנק ישראל מציין את התעסוקה המלאה".

מנחם ציין כי עליית מחירי הדירות בחישוב 12 חודשים לאחור התגברה מ-13% טרם העלאת הריבית הקודמת ל-16.3% כעת. עם זאת, ייתכן כי העלאת הריבית הבאה תהייה נמוכה יותר ותסתכם ב-0.15%-0.25%. בנק ישראל מכשיר את הקרקע לאפשרות זו באומרו כי מלחמה באוקראינה והאטת הפעילות בסין... מובילות להאטה בקצב פעילות הכלכלה הגלובלית. תרחיש של האטה כלכלית מסוימת והיעדר התבדרות של האינפלציה יאפשר לבנק ישראל להעלות את הריבית בשיעורים מדודים יותר בהמשך".

 לדברי רפי גוזלן, הכלכלן הראשי של איי.בי.איי, "למרות העלאה גבוהה מהצפי, הטון המלווה את ההודעה אינו ניצי. ההתייחסות לאינפלציה זהה לזאת שבהודעה קודמת, עם אזכור לכך שהאינפלציה נמצאת מעל לגבול העליון של היעד, נמוכה משמעותית ביחס לעולם ועם ציפיות ארוכות שמעוגנות בתוך היעד. עם זאת, ניתן דגש גבוה יותר בהודעה להתפתחויות המקומיות, ובפרט לרמת הפעילות הגבוהה של המשק (למרות נתוני הצמיחה החלשים מהצפי לרבעון הראשון) ולשוק העבודה ההדוק. ייתכן כי מצב שוק העבודה, כאשר ברקע האינפלציה בשנה האחרונה עלתה ל-4%, הובילה את הועדה לתחושה של מרווח ביטחון נמוך יותר בפני הפתעות אינפלציוניות (בין אם משוק העבודה ובין אם מצד האינפלציה העולמית), ולכן היא בחרה להעלות כצעד מקדים את הריבית בשיעור גבוה מהצפוי. סביר שתרומה מסוימת להחלטה התקבלה גם מההאצה במחירי הדירות, למרות שהוועדה באופן רשמי לא מכוונת להורדת מחירים באמצעות הריבית".

פרופסור צבי אקשטיין, דיקן בית הספר טיומקין לכלכלה וראש מכון אהרן למדיניות כלכלית באוניברסיטת רייכמן, ומי שהיה בעבר המשנה לנגיד בנק ישראל, סבור כי העלאת הריבית תואמת את מצב המשק. "כדי להשקיט את האינפלציה בעולם צריך להעלות את הריביות הריאליות", אמר אקשטיין בשיחה עם גלובס. "הפד האמריקאי יעלו כמעט בוודאות ב-0.5%, ויכולים לגמור את השנה בהעלאות הריבית ל-2.5% - 3%. העלאת הריבית של בנק ישראל היא החלטה סבירה לחלוטין ותואמת את מה שקורה בשווקים. העלאה זו סגרה את הפער מהסיבוב הקודם של העלאות, ואני חושב שהיא סבירה מהמובן שהפעילות במשק גבוהה, היה פיחות, יש גידול בייצוא ובייבוא, המשק נמצא בתעסוקה מאד גבוהה. צריך לזכור ששיעור התעסוקה חזר ל-2019 כאשר נוספו למשק מאז 4% מועסקים פוטנציאלים כך שזו חזרה מאד יפה לתעסוקה מלאה וצמיחה יפה.

"ההסתכלות על ההאטה על הרבעון הראשון היא לא נכונה, אני לא חושב שיש האטה משמעותית בצמיחה. בנק ישראל עדיין רואה צמיחה של 5% ב-2022 כאשר המשק בתעסוקה מלאה, ואלו לחצים מאד חזקים על שוק העבודה, כך שאני חושב שההחלטה תואמת את הנתונים ואת מה שקורה בעולם", אמר אקשטיין.

עוד כתבות

סצנה מתוך קמפיין מודיבודי / צילום: צילום מסך

מה אפשר ללמוד מהקמפיין לתחתוני מחזור שהסעיר את צופי הטלוויזיה

בשבוע שבו בית המשפט בארה"ב שינה את הפסיקה בנוגע להפלות, בישראל הושק קמפיין שמסמן עוד צעד בשחרור הנשי, ומציג לראשונה דם בזמן מחזור ● איך השתנה הייצוג של נשים בקמפיינים, עד כמה מותגי המיינסטרים הם גם חלק מהמהפכה, ומתי מה שנתפס כעת כפרובוקציה יהפוך לחלק מהתרבות הפופולרית

יוסי זינגר וארז בלשה, יו''ר ומנכ''ל ג'נריישן קפיטל / צילום: כדיה לוי

מנהלי קרן ג'נריישן: "כשדיברנו על השקעה בתחבורה ציבורית, הסתכלו עלינו כאילו נחתנו ממאדים"

מניית קרן הריט לתחום התשתיות סיפקה תשואה חיובית מתחילת השנה, אך צמד מנהליה מעריכים כי שווי השוק רחוק מלשקף את הפוטנציאל הטמון בנכסיה, "שעבדו מסביב לשעון גם בקורונה" ● מה הוביל אותם להשקיע בתחום ההיסעים ("תחבורה היא ליבת החיים") ומה הם חושבים על המחיר שמשלמת המתחרה קיסטון בעסקת אגד

איסטנבול / צילום: Shutterstock

אזהרת המסע לאיסטנבול חוזרת לדרגה 3. ההזמנות לאנטליה מזנקות

האגף ללוחמה בטרור במל"ל החליט להחזיר את רמת אזהרת המסע לאיסטנבול בחזרה לרמה 3 (איום בינוני) ● ההמלצות לנוסעים לטורקיה הן להימנע מפרסום פרטי הנסיעה ברשתות חברתיות, לשמור על ערנות ולא להחצין סממנים ישראליים ● אורן כהן מגורי, סמנכ"ל השטיח המעופף: "המוקד שלנו מוצף בפניות של ישראלים שביטלו חופשתם כשאזהרת המסע הייתה תקפה וכעת הם מבקשים להחזיר את הזמנתם"

עדיקה. בדרך להפוך לחברה פרטית / צילום: ערן סלם יח''צ

המניה צנחה, עשרות מיליונים נמחקו ורגע לפני שהכסף נגמר: עדיקה מגיעה לסוף דרכה העצמאית

כארבע שנים לאחר שהונפקה כהבטחת אופנה מקוונת, במהלכן רשמה הפסד של עשרות מיליוני שקלים והמניה קרסה ב-85%, מגיעה עדיקה לסוף דרכה העצמאית ● בחברה מעריכים מעריכה כי בהעדר גיוס הון משמעותי בתקופה הקרובה היא לא תוכל לעמוד בהתחייבויותיה

מליאת הכנסת / צילום: יוסי זמיר

שיא שלא היה כמותו: חברי הכנסת דאגו לעצמם להגדלה נוספת של מימון המפלגות

המימון צפוי לגדול בבחירות הקרובות בכ־20%, שהם כ־30־35 מיליון שקל לכל המפלגות יחד ● כל מפלגה מתוקצבת הדרגתית לפי המדד, ובהתאם לתוצאות הבחירות

שרת התחבורה מרב מיכאלי. מחפשת הישג לרשום על שמה? / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

כך הפך חוק המטרו לכלי משחק פוליטי ומה הקשר לתחנה ברעננה

חוק המטרו חשוב וצריך להעבירו עכשיו, אבל גם אם לא יעבור בכנסת הנוכחית, הפרויקט לא ייעצר והכסף שהושקע בו עדיין לא נזרק לפח ● מה הנזק הצפוי מאי אישורו בכנסת הנוכחית, והאם עוד ניתן להצילו? ● כך הפך הפרויקט החשוב לכלי ניגוח פוליטי וכיצד מתנגד מרעננה מטריף את המערכת

פיתוח חיסונים במעבדה של פייזר / צילום: Reuters, EyePress

חברות התרופות לא עומדות בקצב הווריאנטים: לאן נעלם החיסון נגד האומיקרון

במשך שנה וחצי חברות החיסונים מנסות לפתח חיסון ייעודי אפקטיבי ללא הצלחה ● מדוע הן מתקשות להשיק חיסונים רלוונטיים, איזה שוק בכלל מחכה לחיסונים האלה והאם הפרסום הצפוי של הנחיות מינהל המזון והתרופות האמריקאי לגבי הפיתוח שלהם יוציא את החברות מהקיפאון

פרויקט פינוי בינוי ברמת גן / צילום: רמי חכם

המהפכה של פינוי בינוי: בקרוב תדעו כמה היזם שלכם מרוויח

המשנה ליועמ"שית הנחתה להפוך את תקן 21 - "בדיקה שמאית כלכלית לתוכנית פינוי־בינוי" לאחד ממסמכיה הרשמיים של כל תוכנית בעת הפקדתה, ושלל נתונים פיננסיים יהיו גלויים לציבור

דורון ארזי, מנכ''ל סרגון / צילום: ליאורה כץ

לקראת מאבק שליטה: "האסטרטגיה הנוכחית של סרגון הורסת את הערך לבעלי המניות"

אוויאט נטוורקס מציעה לרכוש את חברת הטכנולוגיה הישראלית לפי שווי של 235 מיליון דולר - פרמיה של 34% על מחיר השוק ● "ניסינו לדבר עם הנהלת סרגון על עסקה שאנו בטוחים שתביא ערך משמעותי לבעלי המניות של שתי החברות, אך זכינו רק לעיכובים ודחיות מצידם"

חיים כצמן / צילום: עינת לברון

חיים כצמן: "בת"א אפשר לייצר היצע של עוד חצי מיליון דירות, פשוט"

מייסד ומנכ"ל חברת הנדל"ן המניב ג'י סיטי דיבר בוועידה הכלכלית השנתית של איגוד החברות הציבוריות ואמר כי "הממשלה צריכה להחליט אם היא רוצה מדיניות או רוצה לספסר בנדל"ן ● לדבריו, עליות המחירים הן כלל עולמיות, אך הוא צופה התאוששות מהירה בביקושים

שרת הפנים איילת שקד / צילום: מארק ישראל סלם - הארץ

הטבות המס נתקעו: אלפי דירות תמ"א 38 עלולות להתעכב

ההטבות שניתנו במסגרת חוק ההסדרים פקעו כבר לפני חצי שנה, אך בממשלה לא טרחו לחדש אותן עד היום ● בכיר באוצר: "דחו את הנושא, וכעת לא ברור מה יהיה איתו"

חנות לגו / צילום: LEGO

זה תאריך הפתיחה של החנות הראשונה של לגו בישראל

במקביל לפתיחת החנות הפיזית בדיזנגוף סנטר בתל אביב, יושק באותו היום גם אתר האינטרנט הרשמי של LEGO בישראל ● החנות תציע מגוון של מוצרים, ביניהן כאלה שניתן למצוא רק בחנויות הרשמיות

משקאות של Molson Coors. תשואות דו־ספרתיות ב־2022 / צילום: Shutterstock

משקיעי ערך מאמינים שהעליונות שלהם כיום היא רק תחילת הדרך

מנהלי השקעות בכירים בארה"ב משוכנעים שלאחר המהלומה הקשה שספגו מניות הערך מאז פרוץ הקורונה, הן צפויות כעת להביס בשנים הקרובות את מניות הצמיחה בפער הגדול ביותר מאז 2001 ● "כשמניות ערך נעשות זולות מאוד, הזינוק חזרה עשוי להיות חזק ומהיר"

בועז טופורובסקי, יואב קיש וזאב אלקין / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

הפטור מוויזות לארה"ב בסכנה בגלל מאבק על תאריך הבחירות

מליאת הכנסת תתכנס היום בצהרים ליממה אינטנסיבית של חקיקה עד לפיזור הכנסת ● החוקים שצפויים לעלות היום: חלופת שקד לתמ"א 38, חוק המכר של שר השיכון, וחוק התחרות הכלכלית ● המחלוקת עם האופוזיציה לגבי תאריך הבחירות מאיימת על אישור חוק המטרו וביטול הוויזות לארה"ב

מוצרי חלב / צילום: גלובס

מחירי מוצרי החלב שבפיקוח יעלו ב-4.9%

לפי ההסכמות בין משרדי החקלאות והאוצר ונציגי ענף החלב, מחירי מוצרי החלב שבפיקוח יעלו ב-4.9%. לפי ההסכם, מחיר זה לא ישתנה במשך כשנה לפחות ● עוד הוסכם כי על גבינות קשות, כמו מוצרלה, חלומי וגורגונזלה יבוטל המכס באופן מיידי

הדמיית השכונה. ברבים מהבניינים תהיה חזית פעילה בקומת הקרקע / צילום: מצגת עיריית תל אביב

מגדלים עם 45 קומות, החל מ-3 מיליון שקל לדירה ובנייה אחידה: כך ייראה הרובע החדש של תל אביב

מסמך הנחיות שפרסמה עיריית תל אביב לבינוי ולעיצוב אורבני לרובע שדה דב, קובע כללים אחידים ונוקשים לתכנון הרחובות והבניינים ברובע החדש של תל אביב • מה הם שלושת טיפוסי הבנייה המתוכננים, מה מיוחד באזורי המסחר - ואיך הרובע ישתלב בעיר?

מבנה בנק ישראל / צילום: Shutterstock, Alon Adika

בבנק ישראל ובאוצר מסכימים: ישראל בדרך להאטה

מנהל חטיבת המחקר בבנק ישראל התייחס בוועידה השנתית של איגוד החברות הציבוריות לעדכון תחזית הצמיחה בשבוע הבא: "לא תהיה רחוקה מהקודמות" ● במקביל, מנכ"ל האוצר רמז שבנק ישראל החל באיחור את העלאות הריבית וטען: "ריבית גבוהה לא בהכרח תוביל למיתון"

הנפקת פלייטיקה בנאסד''ק, ינואר 2021 / צילום: יח''צ

דיווח רשמי על עסקת פלייטיקה; המניה מאבדת גובה בוול סטריט

אחד הגופים מהתאגיד הסיני ששולט בחברת הגיימינג הישראלית פלייטיקה פרסם דיווח ב-SEC שלפיו ימכור 25.7% ממניותיה ב-2.2 מיליארד דולר ● מניות חברת הגיימינג הישראלית ימשיכו להיסחר בוול סטריט

אנדרו ביילי, כריסטין לגארד, ג'רום פאוול, יי גאנג / צילום: Associated Press, Jose Luis Magana, Geert Vanden Wijngaert, Patrick Semansky, Tolga Akmen

בנקים מרכזיים צריכים להעלות ריבית בחדות או להסתכן בתקופת אינפלציה גבוהה

כך עולה מדוח חדש של הבנק להסדרי סליקה בינלאומיים (BIS) שמוכר כ"בנק המרכזי של הבנקים המרכזיים" ● חוקרי הבנק מזהירים כי הצעדים הנחוצים לבלימת האינפלציה עלולים לגרום לעוד העלאות מחירים גלובליי

תוכנית דירה. לתת לקבלנים נגישות למגרשים קטנים פנויים / צילום: Shutterstock

לא להסתכל רק על הגדלת היצע הדירות, אלא גם על פילוח הביקושים

להשגת תכנון מיטיב בישראל יש רק אפשרות אחת: גיבוש מדיניות דיור לאומית לישראל • מדיניות כזו צריכה להתייחס לצרכים האמיתיים של התושבים: גיל, גודל משק הבית, מצב כלכלי, צרכים מיוחדים ועוד • הרפורמה יכולה לצאת לדרך גם בלי חקיקה