גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

רוזן וטוכמאייר מקפיאים את רכישת נורסטאר בשל "המצב בשווקים"

המהלך שתכננו ברק רוזן ואסי טוכמאייר נבלם לנוכח המפולות בשוקי העולם והשינויים הדרמטיים בסביבת הריבית ● גם ההצעה הנכללת במתווה עסקת ההשתלטות, לפירעון החוב של נורסטאר בהיקף כ-800 מיליון שקל, מתייקרת לנוכח פתיחת המרווחים בשוק החוב

ברק רוזן ואסף טוכמאייר / צילום: איל יצהר
ברק רוזן ואסף טוכמאייר / צילום: איל יצהר

הטלטלה בשווקים מובילה את חברת ישראל קנדה להקפיא את ההשתלטות שתכננה על חברת נורסטאר. המהלך שתכננו לבצע ברק רוזן ואסי טוכמאייר, בעלי ישראל קנדה, שהסעיר את שוק ההון בשבועות האחרונים, נבלם לנוכח המפולות בשוקי העולם והשינויים הדרמטיים בסביבת הריבית. שיאם של השינויים בהעלאה הנוספת של הריבית השבוע על ידי בנק ישראל, בשיעור גבוה מהצפוי, של 0.4%, לרמה של 0.75%. 

כבר לפני כשבועיים וחצי דיווחנו בגלובס כי הירידות בבורסות מאיימות על ביצוע העסקה לרכישת נורסטאר, חברת החזקות השולטת בג'י סיטי (שמה החדש של גזית גלוב, 51.6%), שמחזיקה במרכזים מסחריים בארץ ובעולם. ג'י סיטי דיווחה ביום ג' על הפסד צורב של 321 מיליון שקל ברבעון הראשון, ומנייתה נפלה במסחר ביותר מ-6%, מה שוודאי מוסיף תהיות לגבי השווי שהוצע בעסקת ההשתלטות על נורסטאר.  

גורם בישראל קנדה התריע מוקדם יותר החודש בשיחה עם גלובס באשר לקיום העסקה, כי "אם השווקים לא יהיו טובים ולא ברורים, לא נעשה שום דבר בכוח. כמו תמיד נפעל להוציא לפועל רק עסקאות טובות שנרוויח מהן ביום הרכישה". הוא ציין כי הפעולות של ישראל קנדה עד לאותו היום נעשו "ברווח גדול כבר ביום העסקה", ולא ייעשה שינוי באסטרטגיה הזו גם במקרה של נורסטאר.

ואכן, בשבועות האחרונים התנאים בשווקים הרלוונטיים הפכו למורכבים יותר, וגם בשוק החוב, שהוא קריטי למתווה שביקשו רוזן וטוכמאייר לקדם, החלו להיפתח מרווחים (spreads) בין התשואות באיגרות הקונצרניות לאג"ח הממשלתיות. אג"ח ישראל קנדה נסחרו ביום ג' בתשואה לפדיון של 6.4%, מצב שמייקר מאוד את אפשרויות גיוס החוב מבחינתה למימון ההשתלטות על נורסטאר.

הפכה לבעלת עניין בנורסטאר בתחילת השנה

בתחילת השנה הפכה ישראל קנדה לבעלת עניין בנורסטאר, ובהמשך הגיעה להסכמות עם בעל השליטה בחברה, חיים כצמן, המכהן גם כמנכ"ל נורסטאר, למכור להם נתח מהחזקותיו. רוזן וטוכמאייר הגיעו להחזקה של 21.8% בנורסטאר, תמורת כ-300 מיליון שקל, אך כצמן מצידו ניסה לבצע מהלך שיבצר את שליטתו בחברה על ידי חלוקת מניות גזית גלוב כדיבידנד.

לבסוף הגישה ישראל קנדה הצעה להשתלט על נורסטאר לפי שווי של מעל ל-2 מיליארד שקל, כאשר רכישת חלקו של כצמן אמורה היתה לייצר לו תמורה, בשקלול מימוש האופציות שברשותו, של מעל ל-800 מיליון שקל.

ההצעה של ישראל קנדה כללה גם פירעון החוב של נורסטאר בהיקף של כ-800 מיליון שקל, צעד שכאמור לנוכח מצב שוק החוב הופך למורכב יותר. 

גם המתווה המתוכנן של ההשתלטות איבד מההגיון שבו, כששווי השוק של נורסטאר בשלישי בבוקר עמד על 1.44 מיליארד שקל, אולם לאחר ההודעה של ישראל קנדה ופרסום התוצאות של ג'י סיטי, צללה המניה ב-8.5% ושווי השוק ירד ל-1.36 מיליארד שקל - נמוך ביותר מ-30% מהשווי שגולם לנורסטאר בתוכנית המקורית של ישראל קנדה.

מניית נורסטאר  עדיין עלתה ב-20% מתחילת השנה, למרות ירידה של 30% בחודש האחרון.

מניית ישראל קנדה  גם היא נחבטה היום, וירדה 4.2%, לשווי חברה של 4.2 מיליארד שקל. מתחילת השנה נפלה מניית החברה במעל ל-28%, כאשר רק לפני כחודש ימים, עוד נסחרה החברה בשווי של 5.3 מיליארד שקל, כלומר במהלך השבועות האחרונים נמחקו מעל למיליארד שקלים משווייה.

חיים כצמן התייחס בשיחת ועידה לרגל פרסום דוחות ג'י סיטי להודעתה של ישראל קנדה, ואמר כי "אני מאוד שמח לקבל את תרומתם (של רוזן וטוכמאייר, ח' ש'), לנוכח ההיכרות שלהם עם מגבלות חוק הריכוזיות בישראל. קראנו את ההודעה שלהם וזה בסדר גמור. אני מניח שדירקטוריון נורסטאר יתכנס בימים הקרובים ונחליט על המשך דרכנו. כל המגעים האלה לא מנעו מאיתנו להמשיך להיות סופר פעילים ולהמשיך בעסקים רגילים. יש לנו הרבה דברים להיות עסוקים בהם".

גזית גלוב: החלשות השקל הובילה להפסד של 321 מיליון שקל

ובינתיים הנכס שעורר את כל מסע ההשתלטות של ישראל קנדה על נורסטאר, חברת ג'י סיטי, רשם רבעון בעייתי לנוכח ההיחלשות של השקל. החברה מדווחת הבוקר על רישום של הפסד המיוחס לבעלי המניות בשיעור של 321 מיליון שקל ברבעון הראשון, מול רווח נקי של 137 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. ג'י סיטי מחזיקה בנכסים מסחריים בישראל (מרכזי ג'י) וברחבי העולם. החברה מושפעת מאוד ממטבעות מגוונים בהם הדולר, היורו והריאל הברזילאי.

ברבעון הראשון נחלש השקל מול סל המטבעות והוצאות המימון שרשמה ג'י סיטי הסתכמו ב-721 מיליון שקל, פי יותר מ-3, למול הוצאות של 220 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. ההוצאות ברובן נובעות מהפסדי השיערוכים של הגנות המטבע שרכשה החברה. והם הובילו לרישום ההפסד המשמעותי. עם זאת, הרווחים מהגנות המטבע מקזזים את ההפסדים הללו, אולם הם אינם נכנסים בדו"ח הרווח וההפסד של החברה, אלא משפיעים לחיוב על ההון העצמי במאזן.

ההכנסות מדמי שכירות נטו (NOI) עמדו על 380 מיליון שקל ברבעון הראשון, ירידה של 2.1% ביחס לרבעון המקביל. אך ה-NOI באיחוד היחסי, קרי לפי החלק של ג'י סיטי בנכסים השונים שלה בניכוי השותפים השונים, עלה ב-16.8%, וכשמנטרלים את השפעת שערי המטבע מקבלים עליה חדה עוד יותר של 24.9%. עם זאת, הרווח התזרימי התפעולי, או ה-FFO הכלכלי, הסתכם ב-67 מיליון שקל, ירידה חדה של 38% ביחס לרבעון הראשון אשתקד.

בחברה הוסיפו וציינו לחיוב כי ה-NOI מנכסים זהים עלה ב-15.8% ביחס לרבעון המקביל אשתקד. וכי במהלך הרבעון נרשמה עליה של 9% במספר המבקרים במרכזים המסחריים בישראל ביחס לתקופה המקבילה ב-2019. מגמה חזקה יותר נרשמה בברזיל שם עלה מספר המבקרים ב-21%. מנגד במרכזי הקניות של אטריום נרשמה ירידה של 8% במספר המבקרים ביחס לרבעון הראשון שמלפני שלוש שנים.

המשקיעים לפי שעה מאוכזבים מהתוצאות. הם שולחים את מניית החברה לירידה של 5.1% בבורסה, תוך שהיא מוחקת את מרבית העלייה שנרשמה מתחילת 2022. כעת "מורווחת" המניה לאחר שעלתה ב-2.6% מתחילת השנה. בחודש האחרון איבדה מניית גזית גלוב 14.4% מערכה. שווי השוק הנוכחי של החברה עומד על 4.16 מיליארד שקל.

ג'י סיטי השלימה ברבעון הראשון את מיזוג חברת אטריום על ידי רכישת 25% ממניותיה שנותרו בציבור ומחיקתה מהמסחר בבורסה באירופה. המחיקה נעשתה תמורת 360 מיליון אירו והחלה ביישום תכנית האינטגרציה התפעולית והפיננסית. השלכות המהלך החד פעמיות על החברה הובילו לכך שבמשך כמחצית מהרבעון הראשון, לא הכירה ג'י סיטי בחלק שאותו מיזגה לתוכה של אטריום. כלומר, החברה היתה במעין עמדת המתנה לסגירת העסקה.

בנוסף בדומה לחברות נדל"ן מניב אחרות, ג'י סיטי מתרחבת בתחום הדיור להשכרה. החברה רכשה קרקע והחלה בבניית בניין למגורים להשכרה בן 334 דירות בטמפה פלורידה. לחברה כיום כ- 1,100 דירות יוקרה להשכרה, חלקן מניב וחלקן בהליכי בנייה ורישוי בדרום פלורידה בשווי כולל צפוי של כ- 740 מיליון דולר.

חיים כצמן, מייסד ומנכ"ל ג'י סיטי ציין כי "תוצאות הרבעון מעידות על המשך הצמיחה בכל הפרמטרים התפעוליים שלנו. מתחילת שנת 2021 השקענו מעל לכ- 2.5 מיליארד שקל ברכישה ופיתוח של נדל"ן שאת הפירות של השקעות אלו נראה החל מסוף שנת 2023 ושנת 2024. הביקושים לשטחי מסחר איכותיים ממשיכים להיות גבוהים כפי שמשתקף ב- Leasing Spread שלנו בחתימה על חוזים חדשים."

עוד כתבות

יוסי זינגר וארז בלשה, יו''ר ומנכ''ל ג'נריישן קפיטל / צילום: כדיה לוי

מנהלי קרן ג'נריישן: "כשדיברנו על השקעה בתחבורה ציבורית, הסתכלו עלינו כאילו נחתנו ממאדים"

מניית קרן הריט לתחום התשתיות סיפקה תשואה חיובית מתחילת השנה, אך צמד מנהליה מעריכים כי שווי השוק רחוק מלשקף את הפוטנציאל הטמון בנכסיה, "שעבדו מסביב לשעון גם בקורונה" ● מה הוביל אותם להשקיע בתחום ההיסעים ("תחבורה היא ליבת החיים") ומה הם חושבים על המחיר שמשלמת המתחרה קיסטון בעסקת אגד

אבנר צדוק, בעל חברת 'פלגים בריכות שחייה' / צילום: שבי קדם

החלים מסרטן והמציא עצמו מחדש בענף הבריכות: "עליות המחירים לא פוסחות עלינו. נאלצים לספוג אלפי שקלים"

אבנר צדוק, תושב כפר האורנים, בן 52 ● נשוי פלוס 3 ● בעל חברת 'פלגים בריכות שחייה' ● "הפער בין התמחור שנסגר בזמנו לבין העלויות בפועל הוא גדול" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז   

קנצלר גרמניה אולף שולץ נואם בפסגת G7 / צילום: Associated Press, Martin Meissner

בלי החלטות מהותיות, צעדים חדשים נגד פוטין או פתרון למשבר המזון: פסגת G7 הסתיימה בקול ענות חלושה

פורום הכלכלות המובילות בעולם מתקשה לגבות מחיר כלכלי נוסף מרוסיה, ומסתפק בהבטחות "להמשיך ולעבוד" על סנקציות נוספות ● בינתיים, הוא גם מכשיר את ההשקעה בגז טבעי, למרות שהבטיח בעבר לעצור השקעות בדלקי מאובנים "בגלל הנסיבות החריגות ובאופן זמני"

צילום מסך מתוך OpenSea. רכש יצירות רגע לפני העלאתן לאתר

ה-NFT מגיע לבתי המשפט: כתב האישום - מסחר על בסיס מידע פנים

מנהל בפלטפורמת ה-NFT הגדולה OpenSea הואשם כי רכש יצירות רגע לפני שהעלה אותן לאתר, ומכר אותן ברווח ● הודעת משרד המשפטים האמריקאי כי האישום "נועד להכחיד את מסחר הפנים - בבורסה ובבלוקצ'יין", מעלה שאלות בסיסיות על העירוב בין התחומים

יצחק אברג'יל, בעת קבלת גזר הדין / צילום: ניצן שפיר

יצחק אברג'יל נדון לשלושה מאסרי עולם ו-30 שנה: "פעילותו העבריינית של הארגון שינתה את פני הפשיעה בארץ"

יצחק אברג'יל הורשע בין השאר בניהול ארגון פשיעה ורצח, ושבע שנים לאחר שהוגש כתב האישום, נגזר הבוקר עונשו: 3 מאסרי עולם ו-30 שנות מאסר מהם 15 בחופף ליתר המאסר ● השופטת גיליה רביד: "גזר הדין היום הוא אקורד הסיום של תיק עצום ומורכב"

מליאת הכנסת / צילום: יוסי זמיר

שיא שלא היה כמותו: חברי הכנסת דאגו לעצמם להגדלה נוספת של מימון המפלגות

המימון צפוי לגדול בבחירות הקרובות בכ־20%, שהם כ־30־35 מיליון שקל לכל המפלגות יחד ● כל מפלגה מתוקצבת הדרגתית לפי המדד, ובהתאם לתוצאות הבחירות

הבורסה בת''א / צילום: שלומי יוסף

הבורסה ננעלה בעליות: ת"א 35 עלה 1.2%, מדד נפט וגז קפץ 3.2%

מדד ת"א 90 התחזק 0.9% ומדד ת"א 125 הוסיף 1.1% ● הדולר קפץ 1.1% ושערו היציג נקבע על 3.43 שקלים, אך לאחר מכן נחלש

הדמיית השכונה. ברבים מהבניינים תהיה חזית פעילה בקומת הקרקע / צילום: מצגת עיריית תל אביב

מגדלים עם 45 קומות, החל מ-3 מיליון שקל לדירה ובנייה אחידה: כך ייראה הרובע החדש של תל אביב

מסמך הנחיות שפרסמה עיריית תל אביב לבינוי ולעיצוב אורבני לרובע שדה דב, קובע כללים אחידים ונוקשים לתכנון הרחובות והבניינים ברובע החדש של תל אביב • מה הם שלושת טיפוסי הבנייה המתוכננים, מה מיוחד באזורי המסחר - ואיך הרובע ישתלב בעיר?

הכרת דירוג האשראי / עיצוב: טלי בוגדנובסקי

יותר הצעות וריביות אטרקטיביות: המדריך המלא לשיפור דירוג האשראי שלכם

דירוג האשראי הוא צעד נוסף וחשוב במהפכת הבנקאות הפתוחה, המאפשר למלווים לקבל תמונת מצב על היכולות הפיננסיות של כל אחד מאיתנו • מי מחזיק במידע הזה ולמי הוא נגיש, האם ניתן למחוק אותו ואילו סוגי אשראי קיימים? • ניהול החיסכון המשפחתי: כתבה 16 בסדרה

דיסני פלוס. המשא ומתן על הסליקה יכול לקחת עד שנה / צילום: Shutterstock, DANIEL CONSTANTE

דיסני פלוס ו-yes הודיעו שהן מוותרות על הסכם הבלעדיות

בעקבות ההודעה הודיעה רשות התחרות כי היא מפסיקה את הבדיקה בעניין ● הסכם הבלעדיות לא חייב את דיסני פלוס לשווק את שירותיה רק דרך yes, אלא העניק ל-yes את הזכות לסלוק אותה בבלעדיות לתקופה של 3 שנים

משקאות של Molson Coors. תשואות דו־ספרתיות ב־2022 / צילום: Shutterstock

משקיעי ערך מאמינים שהעליונות שלהם כיום היא רק תחילת הדרך

מנהלי השקעות בכירים בארה"ב משוכנעים שלאחר המהלומה הקשה שספגו מניות הערך מאז פרוץ הקורונה, הן צפויות כעת להביס בשנים הקרובות את מניות הצמיחה בפער הגדול ביותר מאז 2001 ● "כשמניות ערך נעשות זולות מאוד, הזינוק חזרה עשוי להיות חזק ומהיר"

חיים כצמן / צילום: עינת לברון

חיים כצמן: "בת"א אפשר לייצר היצע של עוד חצי מיליון דירות, פשוט"

מייסד ומנכ"ל חברת הנדל"ן המניב ג'י סיטי דיבר בוועידה הכלכלית השנתית של איגוד החברות הציבוריות ואמר כי "הממשלה צריכה להחליט אם היא רוצה מדיניות או רוצה לספסר בנדל"ן ● לדבריו, עליות המחירים הן כלל עולמיות, אך הוא צופה התאוששות מהירה בביקושים

מבנה בנק ישראל / צילום: Shutterstock, Alon Adika

בבנק ישראל ובאוצר מסכימים: ישראל בדרך להאטה

מנהל חטיבת המחקר בבנק ישראל התייחס בוועידה השנתית של איגוד החברות הציבוריות לעדכון תחזית הצמיחה בשבוע הבא: "לא תהיה רחוקה מהקודמות" ● במקביל, מנכ"ל האוצר רמז שבנק ישראל החל באיחור את העלאות הריבית וטען: "ריבית גבוהה לא בהכרח תוביל למיתון"

ניתוח באמצעות הרובוט של יומן אקסטנשנס

מועמדת להשתלטות: יומן אקסטנשנס משלימה התרסקות של 95% מההנפקה

חברת הרובוטיקה הרפואית דיווחה על הפסקת ההסכם עם המפיץ הבלעדי באירופה, על רקע צלילה חדה בהכנסות וזינוק בהפסדים ● בקופת החברה מזומנים בהיקף כ-90 מיליון שקל

מרב מיכאלי ויאיר לפיד, בהצבעה על פיזור הכנסת / צילום: יוסי זמיר

בורות ופופוליזם בדרך לפיזור: כך נראים הימים האחרונים של הכנסת ה-24

רגע לפני פיזור הכנסת הקואליציה מנסה לקדם חוק להסדרת עתיד המיזם התחבורתי הגדול בתולדות המדינה ● האופוזיציה מתנגדת ללא נימוק ענייני, בעיקר כדי למנוע מהממשלה את ההישג ● שרת התחבורה מאיימת שבלי החוק הפרויקט ייתקע, למרות שבשלב זה ניתן לקדם את המטרו גם בלעדיו ● ואיפה האינטרס הציבורי? גלובס עושה סדר בסערה סביב המיזם שנועד לחלץ אותנו מהפקק

אנדרו ביילי, כריסטין לגארד, ג'רום פאוול, יי גאנג / צילום: Associated Press, Jose Luis Magana, Geert Vanden Wijngaert, Patrick Semansky, Tolga Akmen

בנקים מרכזיים צריכים להעלות ריבית בחדות או להסתכן בתקופת אינפלציה גבוהה

כך עולה מדוח חדש של הבנק להסדרי סליקה בינלאומיים (BIS) שמוכר כ"בנק המרכזי של הבנקים המרכזיים" ● חוקרי הבנק מזהירים כי הצעדים הנחוצים לבלימת האינפלציה עלולים לגרום לעוד העלאות מחירים גלובליי

מיכל אדם, מנהלת האנשים בחברת פיוניר / צילום: איל יצהר

מנהלת האנשים ששמה גבול לדרישות השכר: "לא סביר שידרשו העלאה של 80%"

מיכל אדם, מנהלת האנשים בחברת הפינטק Payoneer, כמעט עשתה הסבה לניהול בית ספר, אבל המנהלת שלה שכנעה אותה להישאר לעוד תפקיד אחד ● מאז היא בחברה שעובדיה פזורים ב-28 מדינות ● בשיחה עמה, היא מדברת על גיוס בזום, חיבור עובדים מיבשות שונות ועל דרישות השכר המופרזות שנתקלה בהן, גם של מגייסות

יו''ר ועדת הכספים אלכס קושניר / צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

ועדת הכספים אישרה את השינוי במדד תשומות הבנייה. כך זה ייראה

אחרי ארבעה דיונים הושגו הסכמות סביב תיקון חוק המכר, שכוללות אימוץ של ההצמדה לרכיב הבנייה במדד רק לאחר תקופת מעבר, ושיפור מתווה הפיצויים על איחור במסירת דירה לטובת הקבלנים • סעיף שכר הטרחה וסוגיית הרטרואקטיביות הושארו בחוץ • ההערכות: החקיקה תושלם מחר

וול סטריט / צילום: Shutterstock, Lucky-photographer

נעילה אדומה בוול סטריט: נאסד"ק נחתך ב-3%, קוגנייט נפלה ב-29%

מדד S&P 500 נסוג 2% ומדד דאו ג'ונס נחלש 1.6%. ● נפט ברנט עלה 2.5% ● נעילה באירופה: מדד דאקס התקדם 0.3%, פוטסי 100 עלה 1% וקאק 40 התחזק 0.6% ● סרגון זינקה 20% לאחר ניסיון השתלטות על החברה

ג'וני סרוג'י, סגן נשיא לפיתוח שבבים באפל, ובשאר אל מסרי, מייסד רוואבי / צילום: אפל

אפל חושפת: מפעילה מרכז מחקר ופיתוח ברשות הפלסטינית

במפגש של ג'וני סרוג'י, הישראלי הבכיר באפל, ונשיא המדינה יצחק הרצוג נחשף כי מאז שנת 2018 מפעילה ענקית המחשוב מרכז מחקר ופיתוח בעיר הפלסטינית רוואבי שבשומרון ● במרכז עובדים בשיתוף עם מרכזי הפיתוח בהרצליה ובחיפה על פרויקטי חומרה גלובליים ● אפל מתכוונת להרחיב את פעילותה ברשות הפלסטינית בשנים הקרובות