גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

קנס בגובה רבע מיליון שקל הוטל על חברה המצויה בלב פרשת הונאת משקיעים

משרד הבינוי והשיכון הטיל עיצום כספי על "סיגניצ'ר ספיר", אותה מנהל כיום יזם הנדל"ן דוד כץ שמצוי תחת חקירה של רשות ני"ע ● הקנס הוטל על החברה לאחר שנמצא כי הפרה את חוק המכר בנוגע למתן בטוחות במכירת נדל"ן בפרויקט בדרום הארץ ● לטענת כץ הוא לא היה מעורב בחברה בתקופה הרלוונטית אלא במועד מאוחר

דוד כץ / צילום: יוסי כהן
דוד כץ / צילום: יוסי כהן

בזמן שרשות ניירות ערך מנהלת חקירה נגד יזם הנדל"ן דוד כץ וקבוצת בראשית שבבעלותו, משרד הבינוי והשיכון הטיל עיצום כספי של 250 אלף שקל על חברת "סיגניצ'ר ספיר", אותה כץ מנהל כיום, ונמצאת בלב החקירה המתנהלת בשנה האחרונה. העיצום הכספי הוטל לאחר שנמצא כי החברה מכרה נדל"ן בפרויקט בדרום הארץ עם בטוחות המנוגדות למתחייב בחוק המכר.

לרוכשים הוצג בפרסום הרשמי של החברה פרויקט מעונות יוקרה לסטודנטים בשם "אחוזת ספיר" במושב שובה בנגב המערבי, שיכלול 32 יחידות דיור, בריכות שחייה, חדר כושר, קולנוע ומועדון דיירים. זאת לצד תשואת רווחים קבועה של 7%-11%. הבטחת התשואה הובילה לחקירה על מכירת ניירות ערך ללא תשקיף.

שלב אחר שלב: כך פעלה השיטה של "מוכר חלומות הנדל"ן" החדש 

משרד הבינוי מצא, בעקבות תלונה של רוכש, כי כספי רוכש בפרויקט הועברו בנאמנות לחשבונו של עוה"דגיא אבני, שליווה את העסקאות ושנחקר אף הוא במסגרת החקירה ברשות ני"ע. הכספים הועברו לחשבונו של עורך הדין במקום ל"חשבון ליווי", חשבון ייעודי לצורך ניהול הפרויקט בלבד. בנוסף, כחלק מהבטוחות נרשם משכון לטובת הרוכש שכלל לא עומד בהוראות החוק.

במקביל הרוכשים טוענים בבית המשפט כי הוצגו להם מצגים שקריים כי מדובר ב"מפעל מאושר" במסגרת החוק לעידוד השקעות הון וכי הפרויקט נהנה משותפות עם משרדי הכלכלה, האוצר והמשרד לפיתוח הנגב והגליל תוך שימוש בסמלי המשרדים. בדיקת גלובס העלתה כי למשרדי הממשלה אין כל קשר לפרויקט.

הרוכשים טוענים גם כי כץ הוא הרוח החיה ומי שאחראי באופן מלא וישיר למצגים שהובילו להשקעתם. לאחר שהפרויקט לא יצא אל הפועל והתגלה כי מעולם לא התקבל היתר בנייה, סירבה החברה להשיב להם את כספם.

בכוונת משרד השיכון והבינוי לפתוח בהליך מנהלי לבחינת כלל ההתקשרויות של החברה. אם החברה לא תחזיר את הכספים לרוכש או תספק בטוחה כחוק להבטחת הכספים ששולמו - העיצום הכספי יצבור ריבית של 2% ליום. יש לציין כי רוכשי דירות יכולים לפנות לאגף להגנה על רוכשי דירות במשרד הבינוי והשיכון לצורך ייעוץ.

התנערות המעורבים מהחברה

העיצום הוטל על סיגניצ'ר ספיר, שכלל לא הגיבה לתלונה נגדה. כל מי שקשור לסיגניצ'ר, שמולה חתמו הרוכשים, מתנער מאחריות לרוכשי הנדל"ן. החברה רשומה בבעלותו של נני סבג ספר מנתיבות. גם עו"ד אבני שליווה את העסקאות וכתובת משרדו רשומה ככתובתה של החברה - מתנער מאחריות.

כץ טוען כי כי אין לו כל אחריות על ההסכמים שחתמו הרוכשים בשנים 2018-2019. שכן לטענתו, רק בדצמבר 2019 חתם על הסכם מול החברה וכי החברה שבבעלותו לקחה על עצמה את הפרויקט רק בשלב זה.

כץ מפנה את האחריות הבלעדית לעו"ד גיא אבני, שהיה אחראי על הקשר עם המשקיעים שגויסו וביצוע ההסכמים שנחתמו עמם, לרבות הבטוחות. לטענתו, תחום האחריות שלו כלל את קידום הפרויקט ברמה הקבלנית בלבד בכל מה שקשור לבנייה ולא היה לו קשר לבטוחות שהובטחו ולמשקיעים.

הרוכשים מצידם מציגים ראיות הסותרות טענות אלו. מכתב מיולי 2019 עליו חתום כץ המציג את עצמו כמנהל החברה. בנוסף הרוכשים הגישו לבית המשפט החלטה של חברת סיגניצ'ר מאוקטובר 2019 לפיה כץ השתתף בישיבה של החברה כ"מנהלה הכללי" שדנה בבקשת ביטול הסכמי המכר של שניים מהרוכשים.

בנוסף כץ הגיש תביעת לשון הרע באוקטובר 2020 מטעם סיגניצ'ר ספיר נגד עורכת הדין שייצגה את הרוכשים וטענה נגד החברה. מצד אחד, הוא טוען בהליך נגדו כי הוא אחראי רק על ההיבט הקבלני של הפרויקט. אך במקביל בהליך אחר שפתחה החברה עצמה, הוא מציג עצמו כמנהלה ואף התייצב בבית המשפט וחזר מהתביעה בכובעו הניהולי. הוא הצהיר בבית המשפט כי אין לו כל טענות כלפי עוה"ד וחויב ב-25 אלף שקל הוצאות משפט.

בעל החברה: אין לי קשר לחברה. היא נפתחה במרמה

כאמור סיגניצ'ר רשומה בבעלותו של סבג ואשתו. סבג נחקר ברשות ני"ע ביולי האחרון עם תחילת החקירה הגלויה. בתביעה שהגיש בדצמבר האחרון הוא טוען כי נדהם לגלות בחקירה ברשות ני"ע כי נפתחו על שמו חברות, בהן סיגניצ'ר ספיר. בחקירה הוטחו בו האשמות קשות בהן חשד להלבנת הון, מרמה ומס. לטענתו הוא נפל קורבן למעשי מרמה והונאה.

סבג הוא הבעלים של מגרש בשובה ובשנת 2018 פנה אליו לדבריו איש עסקים בשם אריק מימון עמו הייתה לו היכרות שטחית מוקדמת. מימון הציע לו לרכוש את הקרקע ב-1.96 מיליון שקל לחברה בשם "א.סיגניצ'ר בת גלים" ונחתם הסכם מכר.

מימון עזב את הארץ והחוזה בוטל לאחר שהתשלומים לא הועברו. לדברי סבג, בחקירתו גילה כי החברה שרכשה ממנו את הקרקע רשמה אותו, בניגוד לידיעתו, כבעלים וכי כל פעולות חברת סיגניצ'ר עליה נרשם כבעלים, לא ידועות לו וחתימתו על ייפו כוח, מכוחו פועל עו"ד גיא אבני, זויפו.

גם רב היישוב לשעבר, שהוא בעל קרקע נוספת בשובה, הגיש תביעה לבית המשפט לאחר שערך חוזה מכר. בתביעה טען כי כץ הציע לרכוש מהם את הקרקע. התביעה הסתיימה בפשרה לפיה הקרקע תחזור לבעלות הרב.

תגובות

עוה"ד רן פלדמן, שהם רז ועמית בכר ממשרד ש.הורביץ' המייצגים את כץ מסרו: "מרשנו דוחה מכל וכל את הטענות. יש לתמוה מה פשר הכתבה ומי יזם אותה, שעה שמתנהל הליך תלוי ועומד במסגרתו נמסרה גרסה מפורטת ובית המשפט הוא שיכריע".

עוה"ד חן בראון וגיל דחוח המייצגים את עו"ד גיא אבני מסרו: "הנסיון לפרסם את החומרים הללו, בשלב הזה, הוא חלק ממסע סחיטה שמתנהל כנגד עו"ד אבני. עו"ד אבני מעולם לא זייף חתימה כלשהי חס וחלילה ומעולם לא פעל במרמה. עו"ד אבני שימש כ'נאמן' בפרויקטים המדוברים. עו"ד אבני, פעל בהתאם להסכמי הנאמנות ללא דופי. עו"ד אבני מסר למחלקת החקירות ברשות ניירות ערך את מלוא האסמכתאות לכל האמור. משרד הבינוי והשיכון לא קבע כי עו"ד אבני פעל בניגוד לחוק".

עוד נמסר מטעמו של אבני כי התביעות נגד אבני נדחו. בדיקת גלובס העלתה כי ישנן תביעות של רוכשים שונים, בין היתר בפרויקט אחוזת ספיר, ותביעה נוספת של בעלי קרקע בשובה שעדיין מתנהלות וטרם התקבל בהם פסק דין.

***חזקת חפות: החקירה בפרשת קבוצת בראשית וסיגניצ'ר ספיר נמשכת. החשודים לא הורשעו ועומדת להם חזקת החפות.

עוד כתבות

אלון עמרם, יו''ר עמרם אברהם, ופרויקט של החברה בחדרה / צילום: עינת לברון

מהשבי בלבנון לפרויקטים של מחיר למשתכן: חברת הנדל"ן הוותיקה מגייסת חוב ומחירי הדירות נחשפים

עמרם אברהם, אחת מחברות הבנייה הגדולות, הרווחיות והלא מוכרות בישראל, סיימה את השנה החולפת עם רווח של יותר מ־120 מיליון שקל ● החברה, שמקימה דירות בעיקר בערי הפריפריה, מכרה ברבעון הראשון של השנה כ-100 דירות במחיר ממוצע של 2.1 מיליון שקל לדירה

היקף התעסוקה בישראל, לפי מגדר

רק מחצית מהנשים בישראל עובדות במשרה מלאה

בואו לצלול איתנו למספרים ולנתונים שמאחורי החיים עצמם ● והפעם: 50% מהנשים בישראל עובדות במשרה מלאה. אבל יש פער ניכר בין המגזרים השונים

שכונת פסגת זאב בירושלים / צילום: Shutterstock

מתל השומר ועד פסגת זאב: אלו השכונות הצפויות להיכלל בהגרלת "דירה בהנחה"

שכונת חבצלת בנתניה, המבואות הדרומיים בחיפה ופסגת רמות בבאר שבע אמורות להיכלל בהגרלה הקרובה של משרד הבינוי והשיכון, שתיפתח בשבוע הבא ● ברוב הפרויקטים טרם הוגשה בקשה להיתר בנייה ● מאז אפריל נוספו 23,047 איש לרשימת הזכאים להשתתף בהגרלות

בורסת וול סטריט / צילום: Shutterstock

נעילה שלילית בוול סטריט; נוירוסנס זינקה ב-49%, טבע קפצה ב-6%

בורסות אירופה ננעלו במגמה מעורבת - מדד הדאקס רשם עלייה של 0.5% ואילו הקאק ירד ב-0.4% ● עליות של כ-2% נרשמו במסחר בחוזים על הנפט הגולמי ● התשואה על אג"ח הממשל האמריקאי ל-10 שנים עלתה ב-8 נקודות בסיס ל-3.20%

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, ונגידת הבנק הרוסי,  אלווירה נביולינה / צילום: Reuters, RIA Novosti

100 מיליון הדולר שהפילו את מוסקבה: כל מה שכדאי לדעת על פשיטת הרגל של רוסיה

לראשונה מאז המהפכה הבולשביקית, נושי חוב ממשלתי רוסי לא קיבלו את תשלומי הריביות שהובטחו להם, זאת למרות מאבק של מוסקבה לנסות ולהעביר את הכסף ●  המשמעות: רוסיה נכנסה למצב של "חדלת פירעון" לאחר שהסנקציות המערביות שהוטלו עליה בעקבות הפלישה לאוקראינה, מנעו ממנה להעביר כ-100 מיליון דולר לנושים ● בעלי החוב צפויים לחכות לפני שיגישו תביעות לסילוקו

ביל פורד, מנכ״ל קרן ג׳נרל אטלנטיק / צילום: ג׳נרל אטלנטיק

הקרן שהשקיעה 750 מיליון דולר בסטארט-אפים ישראליים: "עברנו למשטר השקעות חדש"

ביל פורד, מנכ"ל קרן הפרייבט אקוויטי ג'נרל אטלנטיק שמנהלת 79 מיליארד דולר, בראיון ראשון לכלי תקשורת ישראלי: "ההון הביא ליצירת יותר מדי חברות שגייסו כי יכלו, ולא בגלל שהיו צריכות" • על הגיוסים שנמשכים: "יזמים 'שיחקו' בטווחי מחירים גבוהים, וכעת מחפשים שותף לטווח ארוך" • ועל גל הפיטורים שמזכיר את המספרים מפרוץ הקורונה: "עובדים ייפלטו לשוק, זה כמעט בלתי נמנע"

טקס פתיחת המסחר של פאגאיה בנאסד''ק / צילום: יח''צ - עידו איז'ק

סופו של טרנד: שוק הנפקות ה־SPAC בוול סטריט חזר לרמתו מלפני 2020

היקף גיוסי ההון בהנפקות ראשוניות נחתך במחצית השנה ב-95% ● Renaissance: "שוק ה-SPAC המשיך להתרסק ברבעון השני, ורק 14 חברות הונפקו" ● שווי פאגאיה הישראלית נחתך לרמה של כ-4 מיליארד דולר על פי בלומברג

שרת התחבורה מרב מיכאלי / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

פתרון או פלסטר בשווי 100 מיליון שקל? זו התשובה של מרב מיכאלי לנהגי האוטובוסים

השרה מרב מיכאלי אמרה על נהגי האוטובוסים השובתים כי הם "צודקים לחלוטין", וטענה כי הביאה להם "כל מה שאפשר" מתקציב משרד התחבורה ● אך הנהגים דורשים כ-600 מיליון שקל להעלאת שכרם - והסכום שמשרד התחבורה מעמיד עבורם הוא כ-100 מיליון שקלים בלבד

חנות word בקניון G, כפר סבא / צילום: ערן לם

מה עומד מאחורי רשת האופנה החדשה WORD, ולמה היא תפעל רק מחוץ לתל אביב?

רשת האופנה החדשה WORD, שהקימה קבוצת 911 אופנה של אורי רייז, פתחה עד כה ארבעה סניפים: באילת, כפר סבא, נתניה ובבאקה אל-גרבייה ● לדברי רייז, שמשמש גם כמנכ"ל, "בהמשך השנה נפתח חמישה סניפים נוספים - בחיפה, יהוד, פתח תקווה, הקריות ואזור חדרה, ואנחנו במו"מ למקומות נוספים" ● אירועים ומינויים

תמיר פרדו, נעם ארז, ובועז גורודיסקי / צילום: יורם רשף

חברת הסייבר של יוצאי המוסד מבצעת רכישה מקומית ב-30 מיליון דולר

אקס אם סייבר רוכשת את הסטארט-אפ הישראלי סייבר אובזרוור, שהוקם ב-2012 על ידי יוצאי יחידת המחשוב במשרד ראש הממשלה ● אקס אמ סייבר נרכשה אשתקד על ידי תאגיד הקמעונאות האירופאי שוורץ גרופ ב-700 מיליון דולר

הפגנה נגד פסיקת בית המשפט העליון / צילום: Eric Gay

ענקיות הטכנולוגיה מתגייסות למחאה נגד פסיקת בית המשפט העליון בארה"ב: "יום אפל בהיסטוריה של האומה שלנו"

שריל סנדברג מפייסבוק תקפה: הפסיקה מסכנת את חייהן של מיליוני נערות ● בגוגל הבהירו: נהדוף בקשות מהמדינות בנוגע למידע על המשתמשות והמשתמשים שלנו

טקס פרישת השופט ג'ורג' קרא, בית המשפט העליון / צילום: יונתן זינדל/פלאש 90

חוות דעת של היועמ"שית עשויה להשפיע דרמטית על אסטרטגיית הפרסום באינטרנט

במסגרת תביעה ייצוגית קובעת בהרב־מיארה שאתרי תוכן אחראים לוודא כי קטינים אינם נחשפים לתוכן אסור ● העמדה רלוונטית הן לאתרים ישראליים והן לענקיות תוכן כמו פייסבוק ● מאחר שהורים וילדים משתמשים לעתים באותו מחשב, המשמעות היא הגבלת התאמת הפרסומות להיסטוריית הגלישה

עמדת טעינה / צילום: Shutterstock

פיזור הכנסת עלול להוביל לכאוס צרכני בשוק הרכב החשמלי

הפלונטר הפוליטי מתרחש בשלב קריטי עבור שוק הרכב, זמן קצר לאחר פרסום טיוטת חוק ההסדרים להחלת תקנות רגולטוריות על המכוניות החשמליות • יישום הרפורמות יוקפא למשך חודשים, וקיים ספק אם הן בכלל יאושרו בממשלה העתידית • החשש: עיכובים בפריסת עמדות טעינה והטלת מס נסועה

אילוסטרציה - בורסה ת''א / צילום: שלומי יוסף

הבורסה: חברות שרשומות למסחר מעסיקות בממוצע כפול ממספר העובדים בחברות פרטיות

לפי הבורסה, בניגוד למדינות אחרות, ממשלות ישראל לא שמו דגש על הקשר בין בורסה חזקה ודומיננטית לבין ההשפעה על צמיחת המשק ויצירת מקומות עבודה, ולא הובאו תוכניות ארוכות טווח לתמריצים שיעודדו השקעות דרך הבורסה

מיכל אדם, סמנכ''לית משאבי אנוש בחברת פיוניר / צילום: איל יצהר

בכירה בפיוניר: "לא סביר שעובד יעבור ממקום למקום וידרוש העלאת שכר של 80%"

מיכל אדם, סמנכ"לית אנשים בחברת הפינטק Payoneer, כמעט עשתה הסבה לניהול בית ספר, אבל המנהלת שלה שכנעה אותה להישאר לעוד תפקיד אחד ● מאז היא בחברה שעובדיה פזורים ב-28 מדינות ● בשיחה עמה, היא מדברת על גיוס בזום, חיבור עובדים מיבשות שונות ועל דרישות השכר המופרזות שנתקלה בהן, גם של מגייסות

מלון מנדרין ת''א / צילום: איל יצהר

עסקת ענק במלון מנדרין: החניה ושטחי המסחר נמכרו ב-190 מיליון שקל

לגלובס נודע כי קרן JTLV3 בראשות עמיר בירם, אריאל רוטר ושלמה גוטמן רכשה באחרונה את שטחי המסחר והחניון הצמוד למבנה מלון מנדרין בתל אביב בכ-190 מיליון שקל בתוספת מע"מ ● על השטח יש זכויות להקמת כ-10 אלף מ"ר מלונאות

דיור בר השגה בקרית אונו / הדמיה: חן אדריכלים

מנכ"ל משרד השיכון: 83% מהדירות בארץ נמסרות באיחור העולה על 60 ימים ומעל 40% באיחור של יותר משנה

בדיון בוועדת הכספים של הכנסת הציג מנכ"ל משרד השיכון, אביעד פרידמן, נתונים המראים כי יותר מ-83% מהדירות שנבנו בשש השנים האחרונות נמסרות באיחור של מעל חודשיים, וכ-40% מהן נמסרות באיחור של יותר משנה ● "אירוע של איחור במסירת דירות ואי תשלום פיצויים על פי חוק אינו אירוע חריג בענף הנדל"ן"

מכולות  Alibaba.com עם מיתוג של צים / צילום: יח''צ

אחרי חמש שנים: עליבאבא סוגרת את מרכז הפיתוח שלה בישראל

עליבאבא, שפעילה בישראל מ-2017, סוגרת את מרכז הפיתוח במגדלי עזריאלי ● המהלך יגרור את פיטוריהם של כ-60 מהנדסים וחוקרים

בית רומנו בתל אביב / צילום: יח''צ

משקולת החוב מכבידה על נכסים ובניין: מאחורי ירידה של 40% במניית הנדל"ן

המהלכים האחרונים שביצעה יזמית הנדל"ן למגורים הגדילו את את החוב הפיננסי שלה  לכ-5.2 מיליארד שקל ● כשברקע מגמה שלילית בשווקים הגיעה החברה לשווי של כ-2 מיליארד שקל

עורכי הדין של ההייטק לא מתרגשים מהפיטורים בענף / צילום: Shutterstock

עורכי הדין של ההייטק לא מתרגשים מהפיטורים בענף: "דירקטוריונים לחוצים"

למרות התמורות בשוק ההייטק הישראלי, עורכי דין מובילים שמלווים את התעשייה סבורים שכרגע היא לא נמצאת במשבר ● הם רואים יותר סטארט-אפים לא רווחיים שנמכרים אבל מזהירים חברות מצעדים פזיזים: "אתה לא יכול לקצץ את כל המכירות ולצפות להמשיך לחיות"