גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ענקית ההון סיכון סקויה: "המשבר בהייטק יהיה ממושך. זה הזמן לקצץ"

קרן ההון סיכון, שנחשבת לאחת הגדולות בעמק הסיליקון, עדכנה את היזמים בתחזיות שלה למשבר הכלכלי ● התמריצים הממשלתיים מוצו בקורונה, עליית הריבית תקשה גם על הסטארט־אפים, והכלכלה צפויה להצטמצם ● בקרן ממליצים להכין תוכניות קיצוצים ולהתמקד ברווחיות

סוף החגיגות בענף. ''משבר ההייטק יהיה ממושך מהרגיל, היערכו לקיצוצים” / אילוסטרציה: Shutterstock
סוף החגיגות בענף. ''משבר ההייטק יהיה ממושך מהרגיל, היערכו לקיצוצים” / אילוסטרציה: Shutterstock

קרן ההון סיכון סקויה ידועה גם באופן לא רשמי בענף ההייטק כברומטר של משבר כלכלי. הקרן נוהגת לפרסם מדי משבר מצגת ובה ניתוחים, תחזיות ועצות ליזמים, לקראת הימים הסוערים שלפניהם.

סקויה, שנחשבת לאחת הגדולות והוותיקות בעמק הסיליקון, משקיעה לא מעט בחברות ישראליות. בין השקעותיה ניתן למנות את חדי הקרן וויז, גונג, פיירבלוקס וסטראקוור. בנוסף, החברה משקיעה גם בענקיות כמו גוגל, אפל, ורובין הוד.


● איך ייגמר ההימור של אלטשולר שחם ומגדל על מניות ההייטק הישראליות?
● הפרוטוקולים מגלים: הפד שוקל העלאת ריבית מהירה וחדה יותר

המצגת הראשונה שפרסמה הקרן בשנת 2008, עם פרוץ משבר הבנקים והמשכנתאות בארה"ב, הציגה את הכותרת "זמנים טובים ז"ל" (R.I.P Good Times) והפכה לסמל בכך שחזתה את הזעזוע שחוותה תעשיית הטכנולוגיה בשנים שלאחר מכן. היא עשתה זאת בכך שעימתה את היזמים עם המציאות הקשה שלפניהם, מבלי לעגל פינות ולייפות את המציאות.

מצגת נוספת פורסמה עם פרוץ מגפת הקורונה ונשאה את הכותרת "הברבור השחור של 2020". כעת, עם הטלטלה המתמשכת בשווקים, מעדכנת סקויה את היזמים עם מספר תחזיות שחורות במצגת חדשה שכותרתה "להתאים את עצמך על מנת להחזיק מעמד".
המצגת, שהוצגה בשבוע שעבר בשיחת זום עם 250 יזמים, דלפה לאתר דה אינפורמיישן והיא כוללת מסרים חדים ועצות למהלכים מידיים. בין העצות: דרישה לחתוך בהוצאות, לבצע הערכה מחדש של התקציב בחודש הקרוב, ולהתמקד ברווחיות על פני צמיחה מהירה.

התחזית: יציאה איטית וממושכת

שלא כמו בתקופת משבר הקורונה, סקויה אינה סבורה שהיציאה מהמשבר הפעם תהיה מהירה. להיפך, היא צפויה להיות ממושכת ואיטית - בין השאר כיוון שהתמריצים הממשלתיים והמדיניות המוניטרית שהביאה להזרמת הון זול להייטק, מוצו כבר בניסיונות להתאושש ממכת הקורונה.

"ההתאוששות תיקח זמן," נכתב במצגת. "יהיה קשה לראות מתי זה יסתיים, אבל זה לא יהיה מהיר. מגפת הקורונה אילצה ממשלות להזרים מענקים לתעשייה; המלחמה באוקראינה העלתה את מחירי הדלק; בעיות בשרשרת האספקה העולמית הובילו גם כן לאינפלציה - וכעת נראה שהדרך היחידה לעצור אותה היא פשוט להפסיק עם הקניות, אבל זה יוביל בהכרח להצטמצמות הכלכלה".

רולף בותה, שותף בסקויה / צילום: Reuters, Stephen Lam

הציפיות של השוק לעליית הריבית החלו להופיע בספטמבר האחרון, במקביל לתחילת הירידות בשוק הציבורי. לעליית הריבית על ידי הפד האמריקאי יש השלכה חמורה ביותר על השוק: בחצי השנה האחרונה התייקרה משכנתה אמריקאית חדשה ב-67%, במה שנחשב להתייקרות הגדולה ביותר מזה יובל.

עליית הריבית בארה"ב תקשה גם על סטארט-אפים וחברות הייטק צומחות ליטול ריבית. מעתה, עלות ההון שהן יצטרכו על מנת לשמר את שוויהן תהיה גבוהה הרבה יותר.

התוכנית: לא לפחד מקיצוצים

קיצוצים הם מהלך שתמיד כואב עבור יזמים. גם כשהם אינם כוללים פיטורים, הם יכולים לגרום לביטול תוכניות לפיתוח מוצר חדש ושוק חדש, או פשוט לעכב גיוסים של עובדים שהיו יכולים לתמוך בצמיחה של החברות. בסקויה לא מבקשים לנחם את היזמים ומציעים להם להיות מוכנים לביצוע קיצוצים מהירים בהוצאות. "אל תראו את הקיצוצים כמהלך שלילי, אלא כאמצעי לשמור על המזומן ולרוץ מהר יותר".

ברמה המיידית, בסקויה לא קוראים אמנם לקיצוצים בזה הרגע, אבל כן מנחים להכין תוכנית גיבוי על מנת שכאשר יגיע הזמן, יזמים יוכלו ללחוץ על ההדק ולהוציא אותה לפועל.

 

"עליכם לבחון את ההוצאות שלכם בפרויקטים מיוחדים, פיתוח, שיווק והוצאות נוספות, ולהכין תוכנית קיצוצים שתוכלו להוציא לפועל במסגרת 30 הימים הקרובים", נכתב. "במשבר של 2008 - חברות שביצעו קיצוצים התבררו כיעילות וטובות יותר".

על מנת לעודד את היזמים לאמץ גישה מציאותית ולא לשגות באשליות, מביאים המשקיעים דוגמה מחלחלת מימי המלחמה בויאטנם. "אדמירל ג’יימס סטוקדייל היה הקצין הבכיר ביותר ששרד את השבי בוייאטנם שכלל עינויים חוזרים ונשנים", מציינים במצגת את מה שקרוי "פרדוקס סטוקדייל".

"מי שלא יצא מהשבי, לדבריו, היו האופטימיסטים חסרי התקנה, אלה שחשבו שייצאו בחג המולד, חג הפסחא או חג ההודיה הקרובים. כאשר הדבר לא קרה שוב ושוב, הם מתו משברון לב. סטוקדייל היה פונה לעמיתיו לשבי והיה אומר להם בכנות: ‘אנחנו לא הולכים לצאת מזה עד חג המולד, תתמודדו עם זה’.

ההמלצה: הכנסות גבוהות מכל משתמש

בהתבסס על חברות ששרדו משברים קודמים, כמו חברת ההנעלה המקוונת זאפוס שנמכרה לאמזון ואייר בי אנד בי, ממליצים בקרן בטווח הקצר למצות הכנסות גבוהות יותר מכל משתמש. "זה הדבר הטוב ביותר שיזמים יכולים לעשות בתקופה הזו. במשברים הקודמים, זאפוס הגדילה את המבחר של הנעלים שהיא מכרה וכתוצאה מכך עודדה את הקונים לצאת עם הזמנות גדולות יותר".

בעדיפות שנייה לאחר מכן, ממליצים בקרן להתמקד בהתכנסות לרווחיות גבוהה יותר, על חשבון התרחבות ורכישת נתח שוק. אייר בי אנד בי, למשל, עשתה זאת באמצעות קיצוצים בתקציבי השיווק. זאפוס עשתה זאת באמצעות קיצוץ בתוכניות התשלומים ללקוחות, כך שאלה שילמו שיעור גבוה יותר מערך ההזמנה בתשלום הראשון. בעדיפות שלישית, ממליצה סקויה לצאת בקיצוצי כח אדם, ובעדיפות אחרונה ליטול הלוואה.

ההזדמנות: המחסור מוביל ליצירתיות

מחסור במימון יכול להוביל חברות לפתרונות יצירתיים. זאפוס, לדוגמה, עשתה שימוש בהון החוזר מהלקוחות ליישום תוכניות מיוחדות כמו כרטיסי מתנה, בניית תוכניות מימון לחנויות שעבדו איתה, והארכת תקופת ההחזר לחנויות מ-30 יום ל-90 יום. החברה קיצצה אמנם בשיווק, אבל השקיעה דווקא בשירות הלקוחות ובטכנולוגיה שתעודד את הלקוחות להזמין יותר פריטי לבוש בכל הזמנה.

"כאשר ענקיות הביג טק, ה-FANG (פייסבוק, אמזון, נטפליקס וגוגל), מקפיאות גיוסי עובדים חדשים, גיוסים עבור הסטארט-אפים הופכים לקלים יותר. מי שיתמודד עם המציאות, יתאים את עצמו למצב, ויכפיף עצמו למשמעת - יותר מאשר לחרטה - ינצח. נסו להסתכל על התקופה הזו כהזדמנות עבורכם: אם אתם רוצים לעקוף שורה ארוכה של מכוניות, קל יותר לעשות זאת בימים גשומים מאשר בימי שמש".

התחזיות הקודרות של הקרן הן מאורע דרמטי שמהדהד בדרך כלל לאורכה ולרוחבה של התעשייה. עם זאת, לא פעם תחזיות כושלות מביאות עימן גם ביקורת ולעג כלפי הקרן, כפי שקרה לאחר פרסום התחזית למשבר הקורונה בתחילת 2020. אז חזתה סקויה כי "יקח זמן רב, אולי כמה רבעונים, עד שנוכל לדעת האם נוכל להשתלט על הוירוס, ועוד זמן רב לאחר מכן עד שהכלכלה העולמית תתאושש".

כעת מודה הקרן בטעות: "לא הבנו כמו שצריך את האופן שבו מדיניות פיסקאלית ומוניטארית (התמריצים הממשלתיים שהוזרמו לשוק בימי הקורונה - א"ג) מעוות את התמונה כולה. הפעם, האמצעים האלה מוצו, ואינפלציה דוהרת בשילוב עם עימותים גיאופוליטיים מגבילים מאוד את היכולת לבצע מדיניות שנותנת פתרונות של זבנג וגמרנו".

עוד כתבות

יו''ר הפדרל ריזרב, ג'רום פאוול / צילום: Associated Press, Petros Karadjias

לשווקים הייתה מחצית ראשונה איומה - אבל המצב בהמשך 2022 עלול עוד להחמיר

ששת החודשים הראשונים של השנה זימנו למשקיעים שלל הפתעות - החל מגאות אינפלציוניות ועד להתמוטטות הקריפטו ● כעת נראה שזעזועים נוספים צפויים במחצית הנוכחית - והשווקים עדיין אינם מוכנים לכך

נשיא אוזבקיסטן, שבקט מיראזייב / צילום: Associated Press, Alexei Druzhinin

אוזבקיסטן: תושבי מחוז "חובשי הכובעים השחורים" יצאו לרחובות וקיפלו את הנשיא

כלכלת החבל האוטונומי "קרקלפקסטן" זינקה בעשרות אחוזים בשנים האחרונות ● ניסיונות נשיא אוזבקיסטן להשתלט עליה באמצעות שינוי החוקה לא צלחו לאחר שאלפים מחו בסוף השבוע

ג'ון טאטל, סגן יו''ר בורסת ניו יורק (NYSE) / צילום: שלומי יוסף

הסיבות לתנודתיות בשווקים והתחזית לעתיד: סגן יו"ר בורסת ניו יורק בראיון

ג'ון טאטל, סגן יו"ר בורסת ניו יורק והמנהל המסחרי הראשי בה, מספר לגלובס מדוע דווקא בשוק של היום כדאי לחברות להיסחר בבורסה זו ("אצלנו יש פחות תנודות ויותר נזילות"), על עתיד הנפקות ומיזוגי ה-SPAC ("לא נראה את ההיקפים שראינו בעבר"), ומחמיא להייטק הישראלי ("ליזמים הבנה אקוטית של התפתחות עסקית")

דידי טאיהוטו ממשפחת הביטקוין / צילום: Reuters

משפחת הביטקוין הפסידה השנה מיליון דולר ובכל זאת לא נוטשת את המטבע

מאז שמטבע הקריפטו הפופולרי ביותר בעולם הגיע לשיא, "משפחת הביטקוין" הפסידה יותר ממיליון דולר ● אב המשפחה, דידי טאיהוטו, מאמין שהביטקוין ימשיך לרדת, אבל בכל זאת רוכש אותו: "כשכל העולם משתגע וכשכולם חושבים שהביטקוין יתרסק, אני עושה 'זום אאוט' ורוכש את המטבע"

המנכ''ל המיועד של חברת החשמל מאיר שפיגלר / צילום: יוסי זמיר

הנהלת חברת החשמל הולכת ונעלמת: גם היועמ"שית הודיעה על התפטרות

לגלובס נודע כי עו"ד יעל נבו מצטרפת למצעד העוזבים שכולל את היו"ר, המנכ"ל, וסמנכ"ל הכספים שיעזוב באוגוסט • למרות הטענות הקודמות, אושר מינויה של מור חלוץ למזכירת דירקטוריון החברה

מנכ''ל נתב''ג, שמואל זכאי / צילום: סיון פרג'

מנהל נתב"ג תא"ל במיל' שמואל זכאי הודיע על סיום תפקידו

זכאי משמש כמנהל נתב"ג מזה 12 שנים ● זכאי, המתמודד בחודשים האחרונים עם העומסים הגדולים בנתב"ג ועם המחסור בכוח האדם, העריך כי בנמל התעופה חסרים כ-1,000 עובדים

אורנה בכר, מייסדת ''אורנה בכר–מומחי מס'' / צילום: תמונה פרטית

"אתגר יומיומי": הקימה משרד לייעוץ מס, ומתמודדת עם הרשויות, הבנקים, בתי המשפט והמחסור בכוח אדם

אורנה בכר מבני ברק ● בזוגיות פלוס 3 ● מייסדת "אורנה בכר-מומחי מס" ● "לא פחדתי לקפוץ למים, סמכתי על עצמי" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז

אתר אגודה / צילום: Shutterstock, Casimiro PT

ההחלטה שתקל לתבוע חברות מקוונות לפי חוקי הגנת הצרכן בישראל

המחוזי בת"א אישר לנהל תובענה ייצוגית נגד אתר הזמנת המלונות "אגודה", המשתייך לקבוצת בוקינג, לפי הדין הישראלי, ולא הסינגפורי כפי שנקבע בתנאי המשתמש ● השופטת עמית-אניסמן: "תנאי מקפח בחוזה אחיד"

עו''ד יעלה מקליס, ראשת עיריית יהוד-מונוסון / צילום: איל יצהר

ראשת עיריית יהוד־מונוסון: "חתמתי על הסכם גג עם רמ"י למרות ויכוחים עקובים מדם"

עו"ד יעלה מקליס, ראשת עיריית יהוד־מונוסון, אמרה בכנס משבר הדיור של גלובס בשיתוף המכון לרפורמות מבניות: "קיבלתי עיר שלא היו בה תוכניות התחדשות ללא כל התייחסות לשירותים מוניציפליים" ● יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, חיים מסילתי: "תקן 21 טוב יותר מהתקן הקודם"

ציוץ בטוויטר, 25.4.22

רגע לפני שזה מתחיל אצלנו, פייקים שהופצו במערכות בחירות בעולם

עוד מערכת בחירות סוערת לפנינו, מה אפשר ללמוד מפייקים שהופצו בעולם? ● המשרוקית של גלובס

חילוץ בשיטפון באזור חיפה, נובמבר 2020 / צילום: חילוץ והצלה

בשל התנגדות האוצר: הממשלה לא אישרה הקמת מרכז חישובים אקלימי לאומי

הממשלה הסירה מסדר היום החלטה להקמת מרכז חישובים אקלימי לאומי, שיאפשר קבלת החלטות מבוססת נתונים באשר להתמודדות עם נזקי משבר האקלים ● באוצר טוענים כי הממשלה לא נמצאו מקורות תקציביים לכך ● בשל היעדר יכולות חישוב, בניגוד לקיים בעולם, הערכות האקלימיות של ישראל מתבססות על מודלים מלפני עשור, שמתייחסים לתוואי שטח גדול מאוד, ואינם מדויקים

אפליקציית טיקטוק על רקע הלוגו של בייטדאנס / צילום: Shutterstock

מה צריך לדעת על ענקית הדאטה והפרסום הסינית בייטדאנס

בייטדאנס הופכת במהירות לשחקנית האפליקציות המובילה בעולם, וליחידה שפעילה בהיקפים גדולים גם בעולם המערבי וגם בסין ● לצד הכנסות של עשרות מיליארדי דולרים מסרטונים, חדשות ושירות סטרימינג למוזיקה - היא גם מייצרת סכנות שצריכות להדאיג את הישראלים

 

 

עומס בתחנת דלק טרם עליית המחירים / צילום: כדיה לוי

הוצאות הדלק בישראל שברו שיא של כל הזמנים, שוב

ההוצאות על דלק שוברות שיאים: בין ה-29 ל-30 ביוני הן הגיעו ל-175 מיליון שקל ● מדובר בשבירת שיא שנייה ברצף, לאחר שגם ביומיים האחרונים של חודש מאי נרשם שיא של צריכת דלק: 156 מיליון שקל

הרכב בית המשפט העליון עדיין עם השופט הליברל סטיבן ברייר (יושב שני מימין), שפרש בשבוע שעבר / צילום: Associated Press, Erin Schaff

הדמוקרטיה שנתקעה: ממשלת ארה"ב בחסדי הרוב הימני בבית המשפט העליון

בית המשפט מסיים את מושבו השנתי בסדרה של פסיקות דרמטיות, כולל עיקור סמכויותיה של הרשות להגנת הסביבה ● הוא מקדם לא רק את סדר היום השמרני בענייני חברה, אלא גם בענייני כלכלה. זה בית המשפט האידיאלי של הימין, מהפלות מלאכותיות, דרך בעלות על נשק וגמור בהתנגדות לפיקוח ממשלתי

קופות הגמל מחקו כמחצית מתשואות 2021 / צילום: Shutterstock

ההפסדים בקופות הגמל והפנסיה: מה כדאי לעשות עם הכסף

קופות הגמל המנייתיות איבדו 15% מתחילת השנה וגם קרנות הפנסיה הציגו תשואות שליליות ● בבית ההשקעות מיטב לא סבורים שזו סיבה לשנות מסלולי חיסכון: "כשהשווקים עלו ביותר מ-20%, לא הרבה משקיעים חשבו לצמצם חשיפה למניות או לעבור למסלול שמרני יותר, וגם כעת אין סיבה לעשות זאת"

ח''כ גלעד קריב (העבודה), יו''ר ועדת החוקה, חוק ומשפט, בכנס / צילום: איל יצהר

קריב: כל תוכניות הדיור היו תעמולה. המדינה רוצה רק להשיא הכנסות

"אי העברת חוק המטרו היה אחד הרגעים הקשים של הכנסת היוצאת", אמר ח"כ הרב גלעד קריב, יו"ר ועדת החוקה, כנס משבר הדיור של גלובס בשיתוף המכון לרפורמות מבניות ● לדבריו, "זה חוק שנהנה מתמיכה רחבה, ומשיקולים מאוד צרים של ח"כים ספציפיים, לא ניתן היה לקדם אותו" ● דלית זילבר, מנכ"לית מינהל התכנון: "מטרופולין תל אביב יתמוטט אם לא יהיה מטרו"

נגיד בנק ישראל, הפרופ' אמיר ירון / צילום: גלעד קולרציק

דילמת יום שני של הנגיד: האם הריבית תעלה היום?

החשש ממיתון ריסן את ציפיות האינפלציה, שעדיין חורגת מהיעד • חוסר ודאות פוליטי ותחזיות קודרות לכלכלה העולמית לא תומכים בהעלאת ריבית, שתאט עוד את המשק • מנגד, העלאות ריבית בעולם, שוק העבודה ההדוק ושיפור בצריכה הפרטית תומכים בהעלאה חדה גם בישראל

בשלב מסוים הירידות בשוקי המניות ובאגרות חוב הביאו את הקופות לתשואה שלילית עמוקה של כ-4% / צילום: Shutterstock, Monster Ztudio

המחצית השחורה של הגמל והפנסיה: איזה מסלול נחתך ב-15%?

על פי התחזית של בית ההשקעות מיטב חודש יוני הסתיים עם תשואות שליליות של 6% במסלולים המנייתיים ושל 2.4% במסלולים הכלליים • מסלולי הצעירים בקרנות הפנסיה איבדו יותר מ-6% מתחילת השנה

טיקטוק מרחיבה את פעילותה ופוזלת להייטק הישראלי / צילום: Shutterstock

לא רק רשת חברתית לצעירים? טיקטוק מרחיבה את פעילותה ופוזלת להייטק הישראלי

הרשת החברתית זוכה לאהדה בקרב הדור הצעיר, וגם בהייטק הבינו את הפוטנציאל הגלום בה כדי לפנות לקהלים חדשים ● בימים אלה טיקטוק משיקה תוכנית בשיתוף קרנות הון סיכון ישראליות שתלווה סטארט־אפים במימוש צרכיהם: גיוס חברות פורטפוליו, עובדים ויזמים צעירים

יובל אלבשן / צילום: איל יצהר / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

הוועדה לבדיקת מינויים פסלה את מינויו של יובל אלבשן למנכ"ל המוסד לביטוח הלאומי

הוועדה לבדיקת מינויים בחרה לאחר בדיקות שלא לאשר את מועמדותה של יובל אלבשן לאחר משמצאו כי אינו עומד בתנאי הכשירות הנדרשים לכהונה ● אלבשן: "אין לי שום כוונה או יכולת להרים דגל לבן"