גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מגוגל ופייפל ועד מקדונלדס ועליבאבא: הסיפור של החברות שהצליחו לפרוץ בזמן משבר כלכלי

על רקע החששות ממשבר מתקרב, כדאי להיזכר שחברות מצליחות רבות פרצו ועלו דווקא בתקופות של משבר כלכלי, מגוגל ופייפל ועד מקדולנד ונוטלה, Airbnb ועליבאבא. מה הסוד שלהן?

חצי שעה של השראה. סוד החברות שמצליחות דווקא בתקופות של משבר כלכלי / צילום: מנחם רייס
חצי שעה של השראה. סוד החברות שמצליחות דווקא בתקופות של משבר כלכלי / צילום: מנחם רייס

 

רשימה זו מבוססת על פרק מספרו של ערן גפן, מייסד G^Team

והרי תקציר החדשות: הולך להיות רע. כל הסימנים מראים שאנחנו נכנסים לסייקל של התכווצות כלכלית, יש החוזים אפילו סיכון לסְטַגְפְלַצְיָה (שילוב של סטגנציה ואינפלציה), ולכן לא התפלאתי שכמה מנכ"לים ומנכ"ליות שיתפו אותי השבוע בהתלבטות שלהם האם ללחוץ על דוושת הגז או על הבלם?

לכולם עניתי אותה התשובה (לאחר שקודם כל הזהרתי בגילוי נאות, שיכול להיות שאני מדבר מהפוזיציה, בכל זאת העסק שלי הוא לעזור לייצר צמיחה) ועדיין עניתי להם שלדעתי "אין לנו ברירה אלא להמשיך לדחוף קדימה".

ההיסטוריה מוכיחה שהחברות האיקוניות והמצליחות בעולם עשו פריצת דרך משמעותית דווקא בתקופות של משבר כלכלי. אם נסתכל על תקופות משבריות כמו השפל הגדול של שנות השלושים של המאה הקודמת או התפוצצות בועת הדוט קום ועד המשבר הפיננסי של 2008, דווקא בהם היו כאלו שפרצו קדימה.

המשבר שפיקס אותי

מקדונלד'ס מנצחת את 2008 עם קפה - אומרים שאף פעם זה לא זמן טוב למשבר, אבל עוד טרם משבר 2008 מקדונלד'ס הייתה בתקופה רגישה במיוחד. הסרט "לאכול בגדול" (Super Size Me) שתקף אותה בנושאי בריאות כבר נתן בה את אותותיו, וכשפרץ המשבר הפיננסי היה נראה שהיא הולכת לחטוף חזק. היא נתפסה כמותג שמנוני, מיושן, מתועש, זול ולא בריא.

ובכל זאת, מקדונלד'ס הצליחה דווקא בתקופת המשבר. בשנה שבה המכירות של כל המתחרים שלה ירדו, היא היחידה שהראתה עלייה במכירות ובשווי המניה.
איך הם עשו את זה?

במקדונלד'ס החליטו לתת גז דווקא באותה תקופה ודחפו ליין מוצרים שונה מהמבורגרים - קפה. הם זיהו שקפה הוא מוצר זול בעל שולי רווח גבוהים שיכול לפנות לצרכנים חסכנים בתקופת מיתון, במקום שיקנו קפה דומה במחיר כפול בארבעה דולרים בסטארבקס. ואכן יותר לקוחות הגיעו לסניפי מקדונלד'ס גם בזכות הקפה במחיר המשתלם ועל הדרך קנו יותר מוצרים.

כאשר מקדונלד'ס דיווחו על תוצאות הרבעון השני של 2008, ימי שיא המשבר, ציין סמנכ"ל הכספים כי "ההשקה של מערך קפה הפרימיום של מק-קפה, תרמה משמעותית לתוצאות היציבות".

סוכר, נוטלה ואורז בן גוריון

לאחר מלחמת העולם השנייה שרר מחסור חריף בקקאו. הפתרון של משפחת פררו האיטלקית, שהקימה שנה לאחר המלחמה חברה לשוקולד ודברי מתיקה, היה הוספת אגוזי לוז שהיו זולים יותר וזמינים יותר מקקאו. 50 שנה אחרי אותה צנצנת ראשונה, דורג ממציא הנוטלה כאדם העשיר ביותר באיטליה וה-30 בעולם. עושרה של המשפחה מוערך היום בעשרות מיליארדי אירו.

גם הפתיתים שכולנו אוהבים נולדו ממשבר. בימיה הראשונים של המדינה, תקופת הצנע הכלכלי, היה מחסור חריף באורז, אבל העולים מעדות המזרח סירבו לקנות פסטה. ראש הממשלה דוד בן-גוריון פנה לחברת אסם בבקשה לייצר במהירות תחליף שיהיה דומה לאורז, אבל על בסיס חיטה. החברה נענתה לאתגר ויצרה את הפתיתים שכונו לפיכך גם "אורז בן-גוריון".

אפילו אחת מחברות הפודטק הכי חדשניות כיום, דומתוק, שמאפשרת שימוש בחצי מכמות הסוכר בדברי מזון, חייבת את הצלחתה לתקופת הצנע. המייסד, פרופ' אברהם בניאל, היה כימאי בכיר בשנות החמישים. מורה בבית הספר אמרה לו שהילדים מתקשים להתרכז כי הם רעבים. מכיוון שהיה מחסור בסוכר, הוא ייצר "סוכר אלטרנטיבי" על ידי חיבור סיליקה עם גבישי סוכר, סיפק קצת מתוק לתלמידים וכולם היו מרוצים. בתום תקופת הצנע, הפיצוח חזר למגירה וחיכה בה עד השנים האחרונות, אז חבר לבנו, והשניים שלפו את הנוסחה מהמגירה והקימו את דומתוק.

אל תבזבז משבר טוב

גם עליבאבא צמחה משמעותית בזכות משבר הסארס ב-2003. עד פרוץ המשבר גם היא התמקדה בסחר אלקטרוני B2B, ובעיקר שידכה בין מחלקות רכש בחברות אמריקאיות לספקים סינים. אבל אז אחת מעובדי עליבאבא חלתה בסארס ורבים מתושבי העיר האשימו את עליבאבא בהפצת סארס (נשמע מוכר?). 500 עובדי עליבאבא הושמו בהסגר במשך 12 יום ונדרשו לעבוד מהבית, ובמקביל הלקוחות האמריקאים התחילו לחשוש שהמוצרים שלה נגועים בסארס.

המנכ"ל ג'ק מא זימן וכינס צוות סודי של שישה אנשים, לקבוצת חשיבה ויוזמה של עסקי צמיחה חדשים. הם הסתגרו עד שיצא עשן לבן. התוצאה הייתה השקת Taobao, אתר מכירות לקהל הרחב בפורמט של B2C פתרון שהקהל כבר היה בשל יותר לקבל בגלל משבר הסארס.

"כמעט כל התנאים הצביעו על פשיטת רגל", אמר ג'ק מא על משבר הסארס, "הירידה בצמיחה הייתה אסון. לעובדים היו חרדות, מה שהפריע לתהליכים עסקיים". מה שג'ק מא עשה היה לייצב את מורל העובדים באמצעות טיפול פסיכולוגי, השראה ומוטיבציה, לצד הקמת הצוות שזיהה את הדבר הבא. Taobao נולדה בתקופת ההסגר, ועליבאבא נולדה איתה מחדש.

החברות הכי אייקוניות נוסדו בלב משבר. סיסקו נוסדה זמן קצר לאחר יום שני השחור באוקטובר 1987, אז קרסו המדדים בבורסות העולם בשיעורים חסרי תקדים מאז פתיחת מלחמת העולם הראשונה. גוגל ופייפל הוקמו על הריסות התפוצצות הדוט-קום. Airbnb נוסדה בעיצומו של המשבר הכלכלי העולמי. המסקנה? אילוצים מחייבים אותך להתפקס ומספקים קרקע פורייה ליצירתיות.

"אתה אף פעם לא רוצה לבזבז משבר טוב", זו אמירה המיוחסת לווינסטון צ'רצ'יל במלחמת העולם השנייה. יש משהו בתקופות הקשות האלו שמוציא מכולנו משהו אחר. אז זה הזמן להדק את החגורות ולהתמקד ביצירת ערך אמיתי חדש ונוסף ללקוחות, כן כנראה הולכת להיות "באמפי רייד", אבל החדשות הטובות הן, שאם מסתכלים על השווקים בפרספקטיבה של זמן, ניתן להבחין שהסייקלים של גאות ושפל, נהיים הרבה יותר חדים, אבל גם יותר מהירים וקצרים.

ערן גפן הוא מייסד G^Team, חברה לייעוץ אסטרטגי, שעוזרת לחברות לפתח מנועי צמיחה חדשים. הוא בעל ניסיון בעבודה עם מנכ״לים והנהלות של החברות המובילות בארץ ובעולם, בהן קוקה קולה, וולט, מיקרוסופט, שטראוס וקימברלי קלארק. חברה קודמת שהקים נרכשה על ידי WIX. גפן מפעיל את הפודקאסט "חצי שעה של השראה" ומחבר הספר "יוצרים צמיחה - כך הופכים יצירתיות עסקית לתוכנית עבודה".

עוד כתבות

פריקת קרונות רכבת בנמל אשדוד / צילום: שמואל רחמני

התערבויות, סכסוכים והפרעה לממשל תקין: האם בכלל יש צורך בדירקטוריונים בחברות תשתיות ממשלתיות?

שורת סכסוכים ועימותים, מהרכבת דרך נתיבי ישראל ועד נמל אשדוד, מעלה תהיות בנוגע לנחיצות דירקטוריונים בחברות תשתית ממשלתיות מתוקצבות, שהמדינה ממילא קובעת את יעדיהן ומפקחת עליהן באופן צמוד ● מה אפשר לעשות אחרת, ומדוע יש מי שסבורים שזה הרע במיעוטו

אלון עמרם, יו''ר עמרם אברהם, ופרויקט של החברה בחדרה / צילום: עינת לברון

מהשבי בלבנון לפרויקטים של מחיר למשתכן: חברת הנדל"ן הוותיקה מגייסת חוב ומחירי הדירות נחשפים

עמרם אברהם, אחת מחברות הבנייה הגדולות, הרווחיות והלא מוכרות בישראל, סיימה את השנה החולפת עם רווח של יותר מ־120 מיליון שקל ● החברה, שמקימה דירות בעיקר בערי הפריפריה, מכרה ברבעון הראשון של השנה כ-100 דירות במחיר ממוצע של 2.1 מיליון שקל לדירה

עמדת טעינה / צילום: Shutterstock

פיזור הכנסת עלול להוביל לכאוס צרכני בשוק הרכב החשמלי

הפלונטר הפוליטי מתרחש בשלב קריטי עבור שוק הרכב, זמן קצר לאחר פרסום טיוטת חוק ההסדרים להחלת תקנות רגולטוריות על המכוניות החשמליות • יישום הרפורמות יוקפא למשך חודשים, וקיים ספק אם הן בכלל יאושרו בממשלה העתידית • החשש: עיכובים בפריסת עמדות טעינה והטלת מס נסועה

מיכל אדם, סמנכ''לית משאבי אנוש בחברת פיוניר / צילום: איל יצהר

בכירה בפיוניר: "לא סביר שעובד יעבור ממקום למקום וידרוש העלאת שכר של 80%"

מיכל אדם, סמנכ"לית אנשים בחברת הפינטק Payoneer, כמעט עשתה הסבה לניהול בית ספר, אבל המנהלת שלה שכנעה אותה להישאר לעוד תפקיד אחד ● מאז היא בחברה שעובדיה פזורים ב-28 מדינות ● בשיחה עמה, היא מדברת על גיוס בזום, חיבור עובדים מיבשות שונות ועל דרישות השכר המופרזות שנתקלה בהן, גם של מגייסות

מנכ''לית אינקרדיבילד, תמי מזאל-שחר / צילום: חיים ברגיג

אינקרדיבילד הישראלית הכפילה את השווי ומגייסת לפי 400 מיליון דולר

החברה העוסקת בהאצת תהליכי פיתוח תוכנה הודיעה על גיוס 35 מיליון דולר ● אינקרדיבילד, שקמה ב-2002, פעלה לאורך שנים רבות ללא השקעה חיצונית

עורכי הדין של ההייטק לא מתרגשים מהפיטורים בענף / צילום: Shutterstock

עורכי הדין של ההייטק לא מתרגשים מהפיטורים בענף: "דירקטוריונים לחוצים"

למרות התמורות בשוק ההייטק הישראלי, עורכי דין מובילים שמלווים את התעשייה סבורים שכרגע היא לא נמצאת במשבר ● הם רואים יותר סטארט-אפים לא רווחיים שנמכרים אבל מזהירים חברות מצעדים פזיזים: "אתה לא יכול לקצץ את כל המכירות ולצפות להמשיך לחיות"

ברק רוזן / צילום: איל יצהר

מתנה לשחרור? זו הסיבה שברק רוזן העביר לבנו מניות בחברת הקנאביס

בנו של יזם הנדל"ן, שהשתחרר לאחרונה מצה"ל, קיבל לידו 17.7% ממניות תיקון עולם, ששוות כ-19 מיליון שקל ● הסיבה: רוזן לא קיבל אישור מן המשטרה להחזיק מניות בחברת קנאביס, ולכן החזיק אותן בנאמנות ומאוחר יותר העביר לאשתו

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, ונגידת הבנק הרוסי,  אלווירה נביולינה / צילום: Reuters, RIA Novosti

100 מיליון הדולר שהפילו את מוסקבה: כל מה שכדאי לדעת על פשיטת הרגל של רוסיה

לראשונה מאז המהפכה הבולשביקית, נושי חוב ממשלתי רוסי לא קיבלו את תשלומי הריביות שהובטחו להם, זאת למרות מאבק של מוסקבה לנסות ולהעביר את הכסף ●  המשמעות: רוסיה נכנסה למצב של "חדלת פירעון" לאחר שהסנקציות המערביות שהוטלו עליה בעקבות הפלישה לאוקראינה, מנעו ממנה להעביר כ-100 מיליון דולר לנושים ● בעלי החוב צפויים לחכות לפני שיגישו תביעות לסילוקו

הבורסה בתל אביב / אילוסטרציה: שלומי יוסף

ירידות בנעילה בת"א; אלקטריאון קפצה ב-8.5%, ג'נסל בכ-7%

מדד ת"א 35 רשם ירידה של 0.5%, ת"א 90 נסוג ב-0.7% ואילו מדד מניות הקנאביס עלה ב-1.2% ● מחזור המסחר הסתכם בכ-2.2 מיליארד שקל

מרלו''ג של קרן פרולוג'יס בניו יורק / צילום: Associated Press

החנות וירטואלית, המחסן אמיתי: הלוגיקה שמאחורי ההשקעות במרכזים לוגיסטיים

הצמיחה המטאורית של אתרי המסחר המקוונים יצרה פלח שוק חדש ואיתן של מרכזים לוגיסטיים - המשמשים לאחסנה ולשינוע הסחורות ● התחום מגלם סקטור השקעה מניב, יציב וארוך-טווח שצפוי להמשיך לגדול ולצמוח

אייל אפל, הבעלים של ''אפל אדריכלים'' / צילום: שירעד ניסים

האדריכל שהחל את דרכו בתכנון הבית של משפחתו: "הבירוקרטיה מסואבת וקטנונית. אין לזה אח ורע בעולם"

אייל אפל, תושב הוד השרון, בן 55 ● נשוי פלוס 3 בנים ● הבעלים של "אפל אדריכלים" ● "לכל פרויקט יש את האתגרים שלו והמטרה שלנו כמשרד לשמור על חדוות יצירה" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

טקס פרישת השופט ג'ורג' קרא, בית המשפט העליון / צילום: יונתן זינדל/פלאש 90

חוות דעת של היועמ"שית עשויה להשפיע דרמטית על אסטרטגיית הפרסום באינטרנט

במסגרת תביעה ייצוגית קובעת בהרב־מיארה שאתרי תוכן אחראים לוודא כי קטינים אינם נחשפים לתוכן אסור ● העמדה רלוונטית הן לאתרים ישראליים והן לענקיות תוכן כמו פייסבוק ● מאחר שהורים וילדים משתמשים לעתים באותו מחשב, המשמעות היא הגבלת התאמת הפרסומות להיסטוריית הגלישה

שכונת פסגת זאב בירושלים / צילום: Shutterstock

מתל השומר ועד פסגת זאב: אלו השכונות הצפויות להיכלל בהגרלת "דירה בהנחה"

שכונת חבצלת בנתניה, המבואות הדרומיים בחיפה ופסגת רמות בבאר שבע אמורות להיכלל בהגרלה הקרובה של משרד הבינוי והשיכון, שתיפתח בשבוע הבא ● ברוב הפרויקטים טרם הוגשה בקשה להיתר בנייה ● מאז אפריל נוספו 23,047 איש לרשימת הזכאים להשתתף בהגרלות

הדמיית השכונה. ברבים מהבניינים תהיה חזית פעילה בקומת הקרקע / צילום: מצגת עיריית תל אביב

45 קומות, החל מ-3 מיליון שקל ובנייה אחידה: כך ייראה הרובע החדש של תל אביב

מסמך הנחיות שפרסמה עיריית תל אביב לבינוי ולעיצוב אורבני לרובע שדה דב, קובע כללים אחידים ונוקשים לתכנון הרחובות והבניינים ברובע החדש של תל אביב • מה הם שלושת טיפוסי הבנייה המתוכננים, מה מיוחד באזורי המסחר - ואיך הרובע ישתלב בעיר?

פלטפורמת HAILO / צילום: HAILO

סטראט-אפ ישראלי וענקית שבבים יפנית יפעלו יחד לקידום רכב אוטונומי

חברת הסטארט-אפ הישראלית היילו, שמפתחת שבבי בינה מלאכותית למכשירי קצה, עובדת בשיתוף פעולה חדש עם חברת הענק היפנית רנסאס בפיתוח במערכות בטיחות ונהיגה אוטונומית ● במסגרת שיתוף הפעולה תשלב החברה היפנית את המעבד שפיתחה היילו במערכות הבטיחות והנהיגה האוטונומיות שלהן עבור יצרני רכבים אוטונומים

ולדימיר פוטין / צילום: Shutterstock, Sasa Dzambic

לראשונה זה למעלה מ-100 שנה: רוסיה למעשה במצב של חדלות פרעון

רוסיה שבה והבהירה בימים האחרונים כי מדובר ב"פשיטת רגל מלאכותית" לכל היותר ● לפי הכללים הקיימים, לרוסיה הוענקה "תקופת חסד" של כ-30 יום לשלם את התשלומים על אגרות החוב שלה, והמועד פג בחצות שבין אתמול להיום

מלון מנדרין ת''א / צילום: איל יצהר

עסקת ענק במלון מנדרין: החניה ושטחי המסחר נמכרו ב-190 מיליון שקל

לגלובס נודע כי קרן JTLV3 בראשות עמיר בירם, אריאל רוטר ושלמה גוטמן רכשה באחרונה את שטחי המסחר והחניון הצמוד למבנה מלון מנדרין בתל אביב בכ-190 מיליון שקל בתוספת מע"מ ● על השטח יש זכויות להקמת כ-10 אלף מ"ר מלונאות

העולם הוירטואלי של נייקי ב-Roblox / צילום: צילום מסך מאתר נייקי

ניקיי וגוצ'י החליטו להצטרף לחגיגת המטאוורס. זה לא יהיה קל כמו שהן חושבות

לא מעט חברות עשו בשנה האחרונה את צעדיהן הראשונים במטאוורס, אך רק מעטות בחרו במהלכים אסטרטגיים ארוכי טווח, ואילו הרוב סתם "הצטרפו לחגיגה" ● למה הגיימרים יהיו הזרזים הגדולים בתחום, והאם יש משהו שיכול למנוע מכל זה להתממש? ● טור חמישי ואחרון בסדרה

מנהיגי ה־G7 בגרמניה ביום ראשון / צילום: Reuters, POOL

פסגת ה־G7: מחיר גג לנפט רוסי ו"תוכנית מרשל" לאוקראינה

פסגת ה-G7 מתקיימת בימים אלה בגרמניה. על הפרק: הכרזה על "תוכנית מרשל" לשיקום אוקראינה, קביעת מחיר־גג לנפט רוסי והשקעות בסך 600 מיליארד אירו בפרויקטי תשתית במדינות מתפתחות ● הפסגה אמורה להסתיים בשורת מסיבות עיתונאים, בהן יוכרזו ההסכמות שהושגו בין המנהיגים

היקף התעסוקה בישראל, לפי מגדר

רק מחצית מהנשים בישראל עובדות במשרה מלאה

בואו לצלול איתנו למספרים ולנתונים שמאחורי החיים עצמם ● והפעם: 50% מהנשים בישראל עובדות במשרה מלאה. אבל יש פער ניכר בין המגזרים השונים