גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

למה להן וול סטריט עכשיו? החברות הישראליות שבוחרות להנפיק בניו יורק למרות הסערה בשווקים

בזמן שמספר ההנפקות של ישראליות גדולות בוול סטריט הולך ומתכווץ, חברות קטנות יותר לא חוששות ואף מעדיפות להיסחר בנאסד"ק ● עו"ד עפר בן יהודה: "אין כרגע הנפקות בתל אביב בסקטור הטכנולוגיה. זה יכול להשתנות, אבל כרגע אין. פתאום האופציה של להיסחר בשוק הכי גדול בעולם, גם אם בשוויים נמוכים, נראית מתאימה"

המערכת של חברת סייברוואן / צילום: איציק בירן
המערכת של חברת סייברוואן / צילום: איציק בירן

האם חלון ההנפקות בוול סטריט פתוח, או שהמצב הנוכחי בשווקים סגר את האפשרות להגיע לשוק הציבורי בארה"ב בתקופה הקרובה? נראה שהתשובה לכך אינה חד משמעית: מצד אחד, הנפקות גדולות במספרים כמו שהיו בשנה שעברה אין, ולא נראה שיהיו כאלה בתקופה הקרובה. מצד שני, הנפקות קטנות ממשיכות להתבצע, גם של חברות ישראליות. אם ב-2021 ההנפקות שיצאו מישראל היו בשווי של לפחות מיליארד דולר וכללו גיוסים של מאות מיליוני דולרים (כמו במקרים של סנטינל וואן, מאנדיי, גלובל-אי ואחרות), הרי שהיום לרוב מדובר בהנפקות בשווי של עשרות מיליוני דולרים וגיוסים של מיליונים בודדים.

לפי נתוני חברת המחקר האמריקאית Renaissance Capital, מעל 60% מההנפקות שבוצעו מתחילת 2022 כללו גיוסים בגובה עד 50 מיליון דולר, כאשר היסטורית, גיוסים כאלה היוו פחות מרבע מההנפקות.  

ובזווית הישראליות, בתקופה האחרונה השלימה חברת ציוד התקשורת אקטליס הנפקה לפי שווי של 70 מיליון דולר שבה גייסה כ-17 מיליון דולר, מריס-טק מתחום הזרמת הווידיאו והאודיו גייסה כ-18 מיליון דולר לפי שווי של 33 מיליון דולר, Rail Vision המפתחת טכנולוגיה לרכבות גייסה כ-16 מיליון דולר לפי שווי של כ-24 מיליון דולר (כולן אגב נסחרות היום בשווי נמוך יותר), והשבוע חברת האנרגיה המתחדשת ברנמילר, שכבר נסחרת בבורסה בתל אביב, נרשמה למסחר והחלה להיסחר בנאסד"ק.

עוד חברות קטנות שהגישו תשקיפים לאחרונה הן חברת הטכנולוגיה Wearable Devices, חברת המסחר המקוון Jeffs' Brands, חברת הרחפנים ParaZero וחברת מוביליקום שמפתחת פתרונות סייבר לכלי טיס בלתי מאוישים ונסחרת בבורסה האוסטרלית בשווי של כ-32 מיליון שקל. סייברוואן, שפיתחה פלטפורמה למניעת הסחות דעת מהטלפון בזמן נהיגה ונסחרת בבורסה בתל אביב, נמצאת גם היא בדרך לוול סטריט, וכבר הייתה אמורה להיסחר בנאסד"ק אך דחתה את מועד התמחור בשל מצב השווקים, והיא מצפה להשלים אותו בזמן הקרוב.

 

"אין ספק שזה טרנד, ואנחנו רואים בצבר העסקאות שלנו שיהיו עוד כאלה", אומר לגלובס עו"ד עפר בן יהודה, שותף ומוביל פרקטיקת ההייטק בשבלת ושות'. עו"ד עדי זלצמן, שותף ומוביל פרקטיקת שוק ההון בשבלת ושות', מוסיף כי "לכל חברה קטנה שמגיעה לוול סטריט יש סיפור קצת אחר". הוא מספר על מקרה שליווה ובו חברה ישראלית הגישה בקיץ שעבר תשקיף לקראת גיוס בת"א, אך זה לא צלח. "עלה הרעיון לגייס בנאסד"ק", הוא מספר. "לי אישית זה היה נשמע כמו בדיחה, אבל הם באו לנאסד"ק והתברר שאפשר לגייס סכומים צנועים, בשוויים נמוכים מאשר פה, זה פשוט קשה להאמין. תמיד פחדו מההוצאות שיש לחברות בנאסד"ק; ההוצאות אמנם גדולות אבל ההבדלים לא תהומיים, ומוצאים לזה פתרון. ואם אפשר לגייס בנאסד"ק - החברה מעדיפה את זה".

"אלטרנטיבה נוחה לעולם הגיוסים הפרטיים"

בן יהודה מזכיר את האלטרנטיבות: "אין כרגע הנפקות בתל אביב בסקטור הטכנולוגיה. זה יכול להשתנות, אבל כרגע אין. בתחום ההנפקות הפרטיות נכנסים לסטרס גדול, כל הקרנות מפעילות תוכניות ומלחיצות, הסכמי term sheet (הסכמים מוקדמים) נמשכים מהשולחן. פתאום האופציה של להיסחר בשוק הכי גדול בעולם, גם אם בשוויים נמוכים שלא היו קודם על השולחן, נראית כמו אלטרנטיבה מתאימה. מעדיפים אפילו מיזוג ל-SPAC שלא יצליח לגייס PIPE נורמלי (הנפקה פרטית שנלווית למיזוג ל-SPAC, ש.ח.ו). הסיבה היא שחברה ציבורית תוכל לגייס בשווי כלשהו, מתישהו בעתיד".

זלצמן מוסיף כי "השוק זמין וזול יותר, ומהווה אלטרנטיבה נוחה לעולם הגיוסים הפרטיים. בואו לא נשכח ש'להרים' היום גיוס של 10-15 מיליון דולר בנאסד"ק, יותר קל מאשר להרים גיוס כזה בת"א".

בן יהודה: "לכך צריך להוסיף את העובדה שלפני שנה וחצי פירמות בארה"ב, שמתמחות בהנפקות, לא רצו לעבוד עם חברות ישראליות אלא במחיר מלא. עכשיו המספרים אחרים והמחירים (שגובות הפירמות) אחרים".

אבל יש סיכון שחברה תתחיל להיסחר בשווי נמוך ולא תעלה אף פעם על הרדאר של המשקיעים הרציניים יותר.
בן יהודה: "יש גם הסיכון להפוך ל-Penny stock (חברה קטנה שנסחרת במחיר מניה נמוך, לעיתים מעבר לדלפק, שח"ו). אבל חלק מהחברות הקטנות, בניגוד למדדים השליליים בשוק, ביצעו היטב. החברות מאמינות שיוכלו להראות צמיחה משמעותית בהכנסות ובשורת ההפסד או הרווח, ויש תקווה שהשוק לא לעולם יהיה במצב של היום, והן יוכלו לגייס כסף גם אם במחיר נמוך. הציפייה היא שעם הפלטפורמה הציבורית וההיכרות - אם תעשה טוב, תוכל לקבל כסף. האם זה יוכח כנכון? נראה".

מי המשקיעים בהנפקות הקטנות האלה?
זלצמן: "בדרך כלל מי שמוביל אותן הם חתמים אמריקאים שהם לא טיר 1 או 2 (לא מהגדולים ביותר, שח"ו). אני מניח שהמשקיעים הם גופים שקשורים אליהם. אין ספק שיש שם גם משקיעים ישראלים או ישראלים לשעבר וגופים אמריקאים קטנים".

עו''ד עפר בן יהודה, שותף ומוביל פרקטיקת ההייטק בשבלת ושות' / צילום: אורן דאי

בן יהודה: "יש משקיעים פיננסיים עם מכשירים כמו סטרקצ'רים או שילוב של חוב עם דיסקאונט. פחות מעניינת אותם הטכנולוגיה של החברה. ככל שהחברות יידעו להציג ביצועים - והיום בניגוד לשנה-שנתיים האחרונות עם שוויים לא מנופחים - אז יש סיכוי שכשהשוק ירים ראש החברות יוכלו לגייס כסף של משקיעים שמסתכלים על מה שהחברה עושה".

"עבור הבורסה בתל אביב המשמעות בשוליים"

מה המשמעות של התופעה הזאת לבורסה בתל אביב? אם שווי שהתאים בעבר לבורסה המקומית מתאים היום לוול סטריט, זה ישפיע לרעה על הבורסה?
זלצמן: "המשמעות היא בשוליים. חלק מהחברות מגיעות למסחר בארה"ב דרך ת"א ברישום הכפול, וחלק באיזשהו שלב ירצו להירשם גם למסחר בת"א. יש לנו לקוח שהגיע בכלל דרך בורסה שלישית ונרשם למסחר בארה"ב, ועכשיו הוא רוצה להירשם למסחר בתל אביב כי למשקיעים המוסדיים נוח כשהחברה דואלית.

"להערכתי, מרבית החברות האלה, אם לא יהפכו ל'פני סטוק' או לשלדים בורסאיים, יגיעו בשלב כלשהו לרישום הכפול. אין להן פריבילגיה כמו צ'ק פוינט לא להירשם".

עו''ד עדי זלצמן, שותף ומוביל פרקטיקת שוק ההון בשבלת ושות' / צילום: אורן דאי

מה לגבי הבורסות האחרות שחיזרו בשנים האחרונות אחרי החברות הישראליות? - קנדה, אוסטרליה?
"בקנדה הניסיון היה בעיקר של חברות קנאביס. באוסטרליה, ממספר דו-ספרתי של חברות ישראליות, אחת או שתיים רשמה תשואה חיובית. בכל מקרה חברות יעדיפו בוודאי את נאסד"ק על פני אוסטרליה, בעקבות פערי השעות והמרחק, וגם הבורסה בקנדה היא לא נאסד"ק, עם כל הכבוד".

עוד כתבות

בני גנץ, גיל עומר, מיכל רפאל כדורי וגלית אלטשטיין / צילום: ויקימדיה-רפי דלויה, רמי זרנגר, גל''צ

איך ישפיע המשבר הפוליטי על מינוי מפקד גל"צ?

ההחלטה על פיזור הכנסת עלולה לטרוף את הקלפים סביב מינוי מפקד גל"צ, שתלוי בשר הביטחון - אך במשרדו לא ממהרים לפנות ליועצת המשפטית לממשלה לקבלת הנחיות ● לעומת זאת, המינוי של מנכ"ל לתאגיד אינו נוגע לגורמים פוליטיים, ולכן יש לו יותר סיכוי להתממש

פריקת קרונות רכבת בנמל אשדוד / צילום: שמואל רחמני

התערבויות, סכסוכים והפרעה לממשל תקין: האם בכלל יש צורך בדירקטוריונים בחברות תשתיות ממשלתיות?

שורת סכסוכים ועימותים, מהרכבת דרך נתיבי ישראל ועד נמל אשדוד, מעלה תהיות בנוגע לנחיצות דירקטוריונים בחברות תשתית ממשלתיות מתוקצבות, שהמדינה ממילא קובעת את יעדיהן ומפקחת עליהן באופן צמוד ● מה אפשר לעשות אחרת, ומדוע יש מי שסבורים שזה הרע במיעוטו

עורכי הדין של ההייטק לא מתרגשים מהפיטורים בענף / צילום: Shutterstock

עורכי הדין של ההייטק לא מתרגשים מהפיטורים בענף: "דירקטוריונים לחוצים"

למרות התמורות בשוק ההייטק הישראלי, עורכי דין מובילים שמלווים את התעשייה סבורים שכרגע היא לא נמצאת במשבר ● הם רואים יותר סטארט-אפים לא רווחיים שנמכרים אבל מזהירים חברות מצעדים פזיזים: "אתה לא יכול לקצץ את כל המכירות ולצפות להמשיך לחיות"

מיכל אדם, סמנכ''לית משאבי אנוש בחברת פיוניר / צילום: איל יצהר

בכירה בפיוניר: "לא סביר שעובד יעבור ממקום למקום וידרוש העלאת שכר של 80%"

מיכל אדם, סמנכ"לית אנשים בחברת הפינטק Payoneer, כמעט עשתה הסבה לניהול בית ספר, אבל המנהלת שלה שכנעה אותה להישאר לעוד תפקיד אחד ● מאז היא בחברה שעובדיה פזורים ב-28 מדינות ● בשיחה עמה, היא מדברת על גיוס בזום, חיבור עובדים מיבשות שונות ועל דרישות השכר המופרזות שנתקלה בהן, גם של מגייסות

הפגנה נגד פסיקת בית המשפט העליון / צילום: Eric Gay

ענקיות הטכנולוגיה מתגייסות למחאה נגד פסיקת בית המשפט העליון בארה"ב: "יום אפל בהיסטוריה של האומה שלנו"

שריל סנדברג מפייסבוק תקפה: הפסיקה מסכנת את חייהן של מיליוני נערות ● בגוגל הבהירו: נהדוף בקשות מהמדינות בנוגע למידע על המשתמשות והמשתמשים שלנו

זינוק של 430 אלף אחוזים מאז ההנפקה / צילום: Shutterstock, Volodymyr Plysiuk

אלף דולר הפכו למיליונים: כמה הרוויח מי שהשקיע בהנפקת מיקרוסופט?

המניה של ענקית הטכנולוגיה שהונפקה ב-1986 זינקה במאות אלפי אחוזים מאז, ומשקיעים שמחזיקים במניה עד היום הפכו למיליונרים ● ומה עשו הנאסד"ק וה-S&P 500 בתקופה הזו?

שרת התחבורה מרב מיכאלי / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

פתרון או פלסטר בשווי 100 מיליון שקל? זו התשובה של מרב מיכאלי לנהגי האוטובוסים

השרה מרב מיכאלי אמרה על נהגי האוטובוסים השובתים כי הם "צודקים לחלוטין", וטענה כי הביאה להם "כל מה שאפשר" מתקציב משרד התחבורה ● אך הנהגים דורשים כ-600 מיליון שקל להעלאת שכרם - והסכום שמשרד התחבורה מעמיד עבורם הוא כ-100 מיליון שקלים בלבד

עמדת טעינה / צילום: Shutterstock

פיזור הכנסת עלול להוביל לכאוס צרכני בשוק הרכב החשמלי

הפלונטר הפוליטי מתרחש בשלב קריטי עבור שוק הרכב, זמן קצר לאחר פרסום טיוטת חוק ההסדרים להחלת תקנות רגולטוריות על המכוניות החשמליות • יישום הרפורמות יוקפא למשך חודשים, וקיים ספק אם הן בכלל יאושרו בממשלה העתידית • החשש: עיכובים בפריסת עמדות טעינה והטלת מס נסועה

אלון בן נון - מנכ''ל Neurosense / צילום: יח''צ

תרופה של נוירוסנס הישראלית נמצאה יעילה בהפחתת חומרים בגוף הקשורים למחלת ניוון השרירים ALS

אם החומרים אכן יתגלו כמדד לחומרת ה-ALS, החברה תמשיך לניסויים בהם ייבחנו ההשפעות על תסמיני המחלה עצמה ● בעקבות ההודעה עולה מניית החברה 56% במסחר בנאסד"ק

“יש תוכנית מסודרת שנועדה למנוע מכם לטוס'' / צילום: מתוך ציוץ ויראלי בטוויטר, 2.6.22

הפייקים מהרשתות שמנסים להסביר את הכאוס העולמי בנמלי התעופה

תיירים בכל העולם סובלים מהמשבר בעולם התעופה. אבל גם בכאוס צריך לעשות סדר ● המשרוקית של גלובס

אלון עמרם, יו''ר עמרם אברהם, ופרויקט של החברה בחדרה / צילום: עינת לברון

מהשבי בלבנון לפרויקטים של מחיר למשתכן: חברת הנדל"ן הוותיקה מגייסת חוב ומחירי הדירות נחשפים

עמרם אברהם, אחת מחברות הבנייה הגדולות, הרווחיות והלא מוכרות בישראל, סיימה את השנה החולפת עם רווח של יותר מ־120 מיליון שקל ● החברה, שמקימה דירות בעיקר בערי הפריפריה, מכרה ברבעון הראשון של השנה כ-100 דירות במחיר ממוצע של 2.1 מיליון שקל לדירה

טקס פרישת השופט ג'ורג' קרא, בית המשפט העליון / צילום: יונתן זינדל/פלאש 90

חוות דעת של היועמ"שית עשויה להשפיע דרמטית על אסטרטגיית הפרסום באינטרנט

במסגרת תביעה ייצוגית קובעת בהרב־מיארה שאתרי תוכן אחראים לוודא כי קטינים אינם נחשפים לתוכן אסור ● העמדה רלוונטית הן לאתרים ישראליים והן לענקיות תוכן כמו פייסבוק ● מאחר שהורים וילדים משתמשים לעתים באותו מחשב, המשמעות היא הגבלת התאמת הפרסומות להיסטוריית הגלישה

מטוס של ארקיע / צילום: יח''צ

המיזוג עם אל על מתרחק? ארקיע במגעים עם רוכשים פוטנציאליים

לגלובס נודע כי ארקיע מנהלת מגעים עם רוכשים חלופיים לרכישת חלקם של בעלי השליטה האחים נקש ● חברת התעופה העניקה לאל על בלעדיות עד ה-29 ביוני שמנעה ממנה לחפש קונים, אך כעת ארקיע מסרבת להאריך אותה

הפגנה נגד הביטול החוקתי להפלות באינדיאנפוליס, ארהב / צילום: Associated Press, AJ Mast)

אחרי הפסיקה שביטלה את זכות ההפלה בכל ארה"ב, תאגידים שוקלים בזהירות את נושא הביטוח הרפואי לעובדות

חברות שיש להן תוכניות ביטוח הכוללות הפלות שוקלות כעת האם ואיך לשלם על נסיעות של עובדות למדינות בהן הפרוצדורה עדיין חוקית

טקס פתיחת המסחר של פאגאיה בנאסד''ק / צילום: יח''צ - עידו איז'ק

סופו של טרנד: שוק הנפקות ה־SPAC בוול סטריט חזר לרמתו מלפני 2020

היקף גיוסי ההון בהנפקות ראשוניות נחתך במחצית השנה ב-95% ● Renaissance: "שוק ה-SPAC המשיך להתרסק ברבעון השני, ורק 14 חברות הונפקו" ● שווי פאגאיה הישראלית נחתך לרמה של כ-4 מיליארד דולר על פי בלומברג

רפי אלמליח, ראש מינהל התכנון החדש / צילום: דוברות רמ״י

מנהל מינהל התכנון החדש יהיה מנוע מלטפל בתוכניות לעשרות אלפי יחידות דיור

מחשש לניגוד עניינים מנהל מינהל התכנון החדש, רפי אלמליח, יהיה מנוע מלטפל בתפקידו החדש ב-32 תוכניות לעשרות אלפי יחידות דיור, כך עולה ממכתבו לשרת הפנים איילת שקד בו הוא הסביר כי לנוכח תפקידו הקודם ברמ"י לא יוכל להיות מעורב בפרויקטים

"אם יש מפלצת רב ראשית בעולם הכלכלי - זו סטגפלציה"

משבר הקורונה, סגרים שעדיין קיימים בסין, מלחמה במזרח-אירופה ומשבר כלכלי - כל האלה משנים את יחסי הכוחות שבין המעצמות הגדולות בעולם. איך הגיאופוליטיקה מעצבת ומשפיעה על הכלכלה ומה הקשר לחיינו בישראל ● פאנל גיאופוליטיקה מתוך כנס "כלכלה בטלטלה" בגרסת הפודקאסט ● האזינו

מנהיגי ה־G7 בגרמניה ביום ראשון / צילום: Reuters, POOL

פסגת ה־G7: מחיר גג לנפט רוסי ו"תוכנית מרשל" לאוקראינה

פסגת ה-G7 מתקיימת בימים אלה בגרמניה. על הפרק: הכרזה על "תוכנית מרשל" לשיקום אוקראינה, קביעת מחיר־גג לנפט רוסי והשקעות בסך 600 מיליארד אירו בפרויקטי תשתית במדינות מתפתחות ● הפסגה אמורה להסתיים בשורת מסיבות עיתונאים, בהן יוכרזו ההסכמות שהושגו בין המנהיגים

הפגנה נגד חוק ההפלות בארה''ב / צילום: Jose Luis Magana

"הפילוג הגדול": אמריקה נכנסת לסיבוב הבא של מלחמת ההפלות

בעקבות פסיקת בית המשפט העליון לבטל את הזכות הכללית להפלות, 26 מדינות בשליטה רפובליקאית עומדות להוציא את ההפלות אל מחוץ לחוק ● מדינות דמוקרטיות עושות יד אחת כדי להבטיח שירותי הפלות גם לנשים ממדינות אחרות ● הליברלים חוששים שבית המשפט העליון יבטל עוד זכויות שנויות במחלוקת – ומקווים להעמיד את ההפלות במרכז מערכת הבחירות לקונגרס

היקף התעסוקה בישראל, לפי מגדר

רק מחצית מהנשים בישראל עובדות במשרה מלאה

בואו לצלול איתנו למספרים ולנתונים שמאחורי החיים עצמם ● והפעם: 50% מהנשים בישראל עובדות במשרה מלאה. אבל יש פער ניכר בין המגזרים השונים