גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בחקלאות, בגז ובמים: ישראל ומצרים מהדקות את שיתופי הפעולה ושולחות מסר לפלסטינים ולירדנים

אם לא יקרה משהו בלתי צפוי, תאשר ביום ראשון הממשלה תוכנית דו-שנתית להרחבת היחסים הכלכליים עם מצרים ● בין הסיבות: הקנאה של השכנה מדרום במדינות המפרץ שנהנות מהסכמי אברהם, והרצון שלה לאוזן קשבת בוושינגטון ● וגם: האם הביקורת על העברת הכספים הממשלתית לחברה הערבית מוצדקת?

רה''מ בנט בפגישה עם נשיא מצרים א־סיסי,  מרץ 2022 / צילום: Associated Press
רה''מ בנט בפגישה עם נשיא מצרים א־סיסי, מרץ 2022 / צילום: Associated Press

לפני שלושה חודשים דיווחנו כאן על מגמת התחממות ניכרת בגזרת הקשרים הכלכליים עם מצרים. זאת, לאחר שנים של קשרים מינימליים. בין הסיבות להתקרבות שמנינו היו הרצון של המצרים לקבל את התמיכה הישראלית מול הממשל בוושינגטון בשחרור כספי סיוע, המתעכבים בקונגרס. אבל בעיקר הרצון והצורך של מצרים בקידום הכלכלה המקרטעת. במצרים ראו את ההצלחה העצומה של הסכמי אברהם בהיבט הכלכלי, והתחילו לקנא.

עשרות אנשי עסקים טסו לאחרונה לסעודיה עם דרכון ישראלי

כעת זה עובר לפסים מעשיים, לפחות במישור הבין מדינתי. לאחר מגעים עם ממשלת מצרים שכללו שיחות ומפגשים בין שרים, ובתנאי שלא יהיו דחיות של הרגע האחרון, תאשר הממשלה ביום ראשון תוכנית להרחבת הקשרים הכלכליים עם מצרים במגוון תחומים.

היעד: הכפלת השכר בתוך 3 שנים

היעד המוצהר הוא הכפלה של היקפי הסחר (לא כולל מכירת גז טבעי) מ-330 מיליון דולר בשנת 2021 (גידול של 60% לעומת 2020) ל-700 מיליון. בהחלטה נכתב כי על אף הסכמי השלום שנחתמו ב-1981, נותר היקף הסחר בין המדינות זניח - וכעת בשלו התנאים לשנות את התמונה.

הצעת ההחלטה כוללת כמה תחומים, ובהם הרחבת שיתוף הפעולה האזורי בנושא הגז הטבעי - לרבות אישור מלא של צינור הגז בניצנה האמור להגדיל את כמויות הגז ליצוא. בנוסף, מדובר על הקמת צוות משימה במשרד ראש הממשלה לנושא וכן על קבוצות עבודה משותפות בנושאים כמו טכנולוגיה ואקלים.

עוד על השולחן: הרחבת היקפי התיירות באמצעות הכנסת עוד קווי תעופה, הרחבה של ממש במעורבות הטכנולוגית הישראלית בפיתוח החקלאות, עם דגש על טכנולוגיות מים וגידולים בסביבה מדברית, והגדלת היבוא ממצרים בדגש על מוצרי חקלאות טריים וחומרי גלם לבניה ולתעשייה. בפעולות המעשיות מדובר גם על הגדלה והתאמה של מסוף הסחורות בניצנה והרחבה של הכבישים המוליכים אליו לתנועה מוגברת של משאיות. תג המחיר של התוכנית נאמד בכמאה מיליון שקל למשך שנתיים.

גם ארדואן וסעודיה בתמונה

וזהו בהחלט כסף קטן עבור תוכנית כזו, שהיא בעלת חשיבות גיאו-אסטרטגית. הציר המתון האזורי שאליו שבה לאחרונה גם טורקיה, מתחזק ומתרחב. הנימוק המרכזי בהפשרת היחסים שיזם ארדואן הוא כלכלי, על רקע המצב בארצו והבחירות בעוד שנה. לצד הגילויים החדשים, כולל כאן בגלובס, על ההתקדמות הכלכלית מול הסעודים, המשמעות העיקרית של הידוק היחסים היא מסר לשאר האזור. לירדן, שכבר רוכשת גז מישראל לתחנות הכוח שלה, ובנוסף חתמה על הסכם הסולאר-מים שבו מעורבת גם האמירויות.

ואולי המסר העיקרי הוא לפלסטינים שממשיכים להישאר מחוץ למשחק הכלכלי-מדיני באזור ונשארים ישות "קבצנית" הנסמכת על נדבות ממדינות אחרות.

הביקורות מאחורי ההעברות התקציביות

השבוע אושרו בוועדת הכספים בכנסת העברות כספים בהיקף של כמעט מיליארד שקל במסגרת תכניות החומש לחברה הערבית, הדרוזית והצ'רקסית, וכן מענקי רשויות שהובטחו במסגרת ההסכמים הקואליציוניים. הביקורת האופוזיציונית על עצם ההעברה חסרת בסיס, שכן מדובר בתוכנית המשך לתוכנית החומש של הממשלה הקודמת מ-2016.

הביקורת היותר עניינית התייחסה להפחתת רף הביקורת על העברות הכספים בשל המידע על זליגת כספים של מכרזים לארגוני פשע ברשויות הערביות, כפי שדווח לראשונה בגלובס. כאן יש אכן נסיגה של משרד הפנים מחלק מהבקרות על התקציבים לרשויות, ובעיקר דחייה של הקמת גוף בקרה מיוחד במשרד הפנים.

הדבר נעשה בלחץ יו"ר רע"ם מנסור עבאס כתנאי להפשרת ההקפאה של חברות מפלגתו בקואליציה. עבאס וחלק מראשי הרשויות טענו כי מדובר באפליה לעומת רשויות יהודיות, שגם הן לא נקיות לגמרי משחיתות וכי הדבר היה מביא לדחייה של ממש בהעברת הכספים. ואכן, בתוכנית הבקרה על המכרזים הסעיף הזה של הקמת הגוף המדובר נדחה לשנה הבאה.

ובמסגרת הניסיון לסייע לראשי הרשויות הערביות לממש את הכספים של תוכנית החומש בצורה מיטבית וללא זליגה לתחומים לא רצויים, יוצא לדרך מיזם חדש של המשרד לשוויון חברתי, המופקד על ישום התוכנית. תוכנית ליווי ושת"פ, מנטורינג, של ראשי העיריות החזקות בישראל לראשי העיריות והרשויות הערביות.

הערים הגדולות ילוו את הרשויות הערביות

מפרטי היוזמה שהגיעו לידי גלובס עולה כי שותפים לה פורום 15 הערים העצמאיות בישראל (הכולל את רוב ערי גוש דן וגם אשדוד אשקלון ובאר שבע), ועימו ועד ראשי הרשויות הערביות.

במסגרת שיתוף הפעולה ילוו ראשי והנהלות הערים העצמאיות את הרשויות הערביות בהליך ההוצאה לפועל של התוכניות והפרויקטים במסגרת תוכנית החומש, ולהגביר את יכולות הרשויות הערביות בהתמודדות עם אתגרי היישום.

בישיבות שהתקיימו בין נציגי הצדדים אושרו העקרונות המנחים על ידי יו"ר פורום 15 הערים העצמאיות, רון חולדאי (ראש עיריית תל אביב) ויו"ר ועד ראשי הרשויות הערביות, מודר יונס (ראש עיריית ערערה). 

חסאן טואפרה, ראש הרשות לפיתוח כלכלי בחברה הערבית, הממונה על יישום תוכנית החומש אומר לגלובס כי הרעיון נולד מפניות של רשויות ערביות לסיוע בפרויקטים מסוימים החדשים להן, כמו הקמת מוזיאון עירוני בכפר קאסם. "עיריית חולון הקימה ומתפעלת כמה מוזיאונים, והיא יכולה לסייע מניסיונה. כך גם בפרויקט הקמה של מרכז ספורט עירוני גדול, שאמור להיות בכמה רשויות ערביות". לדבריו, ראשי הרשויות הערביות התבקשו להכין רשימה של מיזמים שהם מבקשים בהם יעוץ וליווי, וכעת עושים את ההתאמה - המאצ'ינג בין הערים.

שיתוף פעולה זה אמור לאפשר שיתוף ידע, העמדת ניסיון וייעוץ, סיוע בהסרת חסמים ומציאת פתרונות לקידום אותם פרויקטים במסגרת יישום ההחלטה. אופי ופרטי שיתוף הפעולה ייבחנו באופן פרטני בין שתי הרשויות שיתחברו ביניהן. על מנת לקדם את שיתוף הפעולה, שלחה השבוע הרשות לפיתוח כלכלי מכתב רשמי לרשויות המקומיות הערביות, ובו הזמנה להירשם בהקדם ולקחת חלק ביוזמה. המשרד ילווה את שיתופי הפעולה הללו אך לרשויות תהיה עצמאות מלאה במסגרת השת"פ.

באמצע העשור הקודם לאחר הבחירות לרשויות המקומיות, קיימו בבית הספר למנהל ציבורי באוניברסיטה העברית תוכנית מנטורינג של ראשי רשויות ותיקים שליוו את ראשי הרשויות הנבחרים, רבים מהם ברשויות הערביות, והמיזם נחשב להצלחה.

השרה לשוויון חברתי, מירב כהן הסבירה לגלובס כי "הרשויות הערביות, נדרשות גם לליווי צמוד, על מנת שיוכלו לממש את המשאבים הרבים המוענקים להן. היוזמה תסייע להצלחת תוכנית החומש באמצעות ניסיונן הרב והיכולות הגבוהות של הרשויות החזקות, אשר ילוו את הרשויות הערביות בצורה הדוקה ושוטפת עד להשגת יעדיהן".

עוד כתבות

דורון כהן / צילום: תמר מצפי

סלקום תחליף בעלות? קרן סקיי היא אחת המתעניינות בחברה

הוט בחנה אפשרות למיזוג עם סלקום לפני חצי שנה והדבר לא יצא אל הפועל. בגלל בעיות רגולציה ומחיר. על רקע רצונם של בעלי השליטה למכור את סלקום לא מן הנמנע שתבחן זאת שוב ● לדברי דסק"ש, היא קיבלה פניות ראשוניות ביחס למכירת החזקותיה, שאין בהן הצעה קונקרטית לביצוע עסקה

מייסדי חברת גלואט / צילום: gloat

החברה הישראלית שעוזרת לספוטיפיי לשמר עובדים גייסה 90 מיליון דולר

חברת הסטארט-אפ הישראלית גלואט, שפיתחה מערכת לניוד והשמה של עובדים בתוך הארגון, הודיעה על גיוס 90 מיליון דולר בסיבוב רביעי (D) בהובלת קרן ההשקעות של סגן נשיא ארה"ב לשעבר אל גור ● בין לקוחות החברה: שניידר, גולדמן זאקס וספוטיפיי

אמיל וינשל (מימין) וניצן צעיר־הרים, מייסדי ווישור / צילום: איל יצהר

מסתמן: ווישור והנאמן באיילון הגיעו להסכמות הכוללות הפחתה קלה במחיר העסקה

יום לפני המועד האחרון להשלמת העסקה בה תרכוש ווישור 67% מאיילון, הגיעו הצדדים להבנות סביב הנושאים האחרונים שעוד נותרו לסגור ● איילון קיבלה השבוע את האישור האחרון לקיפול שכבה וכך גם המגבלות הרגולטוריות הוסרו

סניף חברת האשראי החוץ-בנקאי יונט קרדיט בחולון / צילום: יוסי כהן

"הפרת אמונים כלפי החברה": מנכ"ל יונט קרדיט פוטר

ביונט מציינים כי החברה פנתה למנכ"ל המפוטר אזר להשיב לה במיידי, את כל הכספים שנטל ממנה שלא כדין ● כמו כן, בכוונת החברה "לנסות ולהיפרע מאזר בגין כל הנזקים שנגרמו לה" ● לאחרונה התגלו אי סדים בפעילות הצ'קים של יונט וחוסרים של מיליוני שקלים עליהם דיווחה החברה

עימותים בכנסת. לא יותר מרעש וצלצולים / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

פארסת המטרו היא רק סימפטום. הבעיה האמיתית היא הפוליטיקאים

נפילת חוק המטרו היא רק דוגמה הממחישה את גודל הכישלון של השיטה הפרלמנטרית בישראל ● במקום למשול, הפוליטיקאים - כל הפוליטיקאים, מעדיפים לצאת בהכרזות חסרות תכלית ולגלגל את הצרות שלהם ל"קורבן הבא"

מרב מיכאלי ויאיר לפיד, בהצבעה על פיזור הכנסת / צילום: יוסי זמיר

בורות ופופוליזם בדרך לפיזור: כך נראים הימים האחרונים של הכנסת ה-24

רגע לפני פיזור הכנסת הקואליציה מנסה לקדם חוק להסדרת עתיד המיזם התחבורתי הגדול בתולדות המדינה ● האופוזיציה מתנגדת ללא נימוק ענייני, בעיקר כדי למנוע מהממשלה את ההישג ● שרת התחבורה מאיימת שבלי החוק הפרויקט ייתקע, למרות שבשלב זה ניתן לקדם את המטרו גם בלעדיו ● ואיפה האינטרס הציבורי? גלובס עושה סדר בסערה סביב המיזם שנועד לחלץ אותנו מהפקק

עדיקה. בדרך להפוך לחברה פרטית / צילום: ערן סלם יח''צ

המניה צנחה, עשרות מיליונים נמחקו ורגע לפני שהכסף נגמר: עדיקה מגיעה לסוף דרכה העצמאית

כארבע שנים לאחר שהונפקה כהבטחת אופנה מקוונת, במהלכן רשמה הפסד של עשרות מיליוני שקלים והמניה קרסה ב-85%, מגיעה עדיקה לסוף דרכה העצמאית ● בחברה מעריכים מעריכה כי בהעדר גיוס הון משמעותי בתקופה הקרובה היא לא תוכל לעמוד בהתחייבויותיה

ד''ר דייבי דישטניק, לירון עזריאלנט, יורם סירקיס / צילום: כדיה לוי

כיצד לנהל את תיק ההשקעות בימים סוערים?

השווקים הגלובליים רועדים, הריביות בעולם עולות והפיקדונות הסולידיים עושים קאמבק ● למה עדיף לעקוב אחרי מדדים ולא אחרי מניות ספציפיות, האם זה זמן טוב להשקיע בסטארט-אפים או שאולי בכלל כדאי לפנות לתחום הנדל"ן?

תשואה סולידית למשקיעים, עשרות מיליוני שקלים ליזמים / צילום: Shutterstock

"המודל" של קרנות הריט: תשואה סולידית למשקיעים, עשרות מיליוני שקלים ליזמים

חברות הניהול של שבע קרנות נדל"ן ותשתיות הנסחרות בבורסה בת"א חילקו ביניהן אשתקד סכום של יותר מ-170 מיליון שקל - עלייה חדה של קרוב ל-25% לעומת 2020 ● הכירו את היזמים שמנווטים את קרנות ההשקעה וגוזרים קופון גדול על כל עסקה

נשיא טורקיה, ארדואן / צילום: Shutterstock, Mr. Claret Red

הסכם עם טורקיה סולל את הדרך להצטרפות פינלנד ושבדיה לנאט"ו

לפי הדיווחים, שרי החוץ של טורקיה, פינלנד ושבדיה חתמו הערב על מזכר הבנות שמנטרל את ההתנגדות של אנקרה למהלך

שר האוצר, אביגדור ליברמן / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

הוזלה נוספת מתעכבת, ומחיר הדלק צפוי לעלות לכ-8 שקלים השבוע

שר האוצר ליברמן הכריז לפני שבוע על הורדה נוספת של מס הבלו על הדלק שתימשך עד סוף אוקטובר, אך ספק אם יצליח להוציא לפועל את המהלך ● משרד האנרגיה צפוי לפרסם מחר את המחיר המעודכן לליטר בנזין. לפי ההערכות, התעריף יטפס לכ-8 שקלים לליטר

ניתוח באמצעות הרובוט של יומן אקסטנשנס

מועמדת להשתלטות: יומן אקסטנשנס משלימה התרסקות של 95% מההנפקה

חברת הרובוטיקה הרפואית דיווחה על הפסקת ההסכם עם המפיץ הבלעדי באירופה, על רקע צלילה חדה בהכנסות וזינוק בהפסדים ● בקופת החברה מזומנים בהיקף כ-90 מיליון שקל

רה''מ בנט ורה''מ החליפי לפיד / צילום: יוסי זמיר

כך צפויה להיראות היממה האחרונה של הכנסת ה-24

החוק לפיזור הכנסת יעלה עד חצות להצבעה במליאה בקריאה שנייה ושלישית, ולאחר אישורו ימונה יאיר לפיד לראש ממשלת ישראל ● עד אז, חברי הכנסת נמצאים במרתון לחקיקת חוקים כמו חוק המכר, פיצוי לאומיקרון, חלופת שקד לתמ"א 38 ואחרים ● חוק המטרו וחוק הכניסה לישראל עדיין נמצאים תחת סימן שאלה

בניין הפדרל ריזרב בוושינגטון / צילום: Shutterstock, Orhan Cam

המשקיע שחזה את משבר 2008 מזהיר שהפד עשוי לשנות מסלול

המשקיע ומנהל קרנות הגידור האמריקאי, מייקל ברי, שידוע בתור נביא המשבר של 2008, מעריך כי שינויים בביקושי קצה במגזר הקמעונאי עשויים להוביל לכך שהפדרל ריזרב ישנה את מדיניות העלאות הריבית שלו

מבנה בנק ישראל / צילום: Shutterstock, Alon Adika

בבנק ישראל ובאוצר מסכימים: ישראל בדרך להאטה

מנהל חטיבת המחקר בבנק ישראל התייחס בוועידה השנתית של איגוד החברות הציבוריות לעדכון תחזית הצמיחה בשבוע הבא: "לא תהיה רחוקה מהקודמות" ● במקביל, מנכ"ל האוצר רמז שבנק ישראל החל באיחור את העלאות הריבית וטען: "ריבית גבוהה לא בהכרח תוביל למיתון"

פיתוח חיסונים במעבדה של פייזר / צילום: Reuters, EyePress

חברות התרופות לא עומדות בקצב הווריאנטים: לאן נעלם החיסון נגד האומיקרון

במשך שנה וחצי חברות החיסונים מנסות לפתח חיסון ייעודי אפקטיבי ללא הצלחה ● מדוע הן מתקשות להשיק חיסונים רלוונטיים, איזה שוק בכלל מחכה לחיסונים האלה והאם הפרסום הצפוי של הנחיות מינהל המזון והתרופות האמריקאי לגבי הפיתוח שלהם יוציא את החברות מהקיפאון

סצנה מתוך קמפיין מודיבודי / צילום: צילום מסך

מה אפשר ללמוד מהקמפיין לתחתוני מחזור שהסעיר את צופי הטלוויזיה

בשבוע שבו בית המשפט בארה"ב שינה את הפסיקה בנוגע להפלות, בישראל הושק קמפיין שמסמן עוד צעד בשחרור הנשי, ומציג לראשונה דם בזמן מחזור ● איך השתנה הייצוג של נשים בקמפיינים, עד כמה מותגי המיינסטרים הם גם חלק מהמהפכה, ומתי מה שנתפס כעת כפרובוקציה יהפוך לחלק מהתרבות הפופולרית

חממה לגידול קנאביס / אילוסטרציה: Shutterstock

הוגה מיזם קנאביס נושל מהפרויקט. מה קבע בית המשפט?

יזם פעל להקמת פרויקט לגידול קנאביס ברמת הגולן, שותפו, בעל הקרקע החקלאית ביקש להוציאו מהמיזם בטענה כי השניים לא חתמו על הסכם שותפות ולא הסדירו בכתב את חלוקת הזכויות ● בית המשפט קבע כי הצדדים הסכימו מתחילת השיתוף ביניהם על חלוקה שווה

מליאת הכנסת, 30.5 / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

בדקה ה-90: הרפורמה המובטחת במדד תשומות הבנייה מתכווצת. כמה ישלמו הרוכשים?

ועדת הכספים אישרה הבוקר תיקון לחוק המכר, שכולל הצמדה של רק 40% ממחיר דירה חדשה לרכיב הבנייה במדד • המשמעות: ההוזלה שהבטיח לקדם שר הבינוי והשיכון זאב אלקין מצטמצמת, ורוכשי הדירות יפסידו אלפי שקלים שהובטחו להם

מליאת הכנסת, 25.5 / צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

הקלות לשחקנים חדשים שירצו לפעול בשוק התקשורת

אושר תיקון לחוק התקשורת שמאפשר לשחקנים קטנים להיכנס לשוק בדרך של קבלת היתרים במקום רישיונות