גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עשרות אנשי עסקים טסו לאחרונה לסעודיה עם דרכון ישראלי

חשיפת גלובס: עשרות אנשי עסקים הגיעו לסעודיה עם דרכון ישראלי לאחר שזו ביטלה את האיסור על נחיתת ישראלים בשטחה ● המטרה: לנצל את התחממות היחסים בין המדינות לטובת חתימה על הסכמים כלכליים בין הצדדים

אזרח מקומי צופה על אזור העסקים של ריאד / צילום: Shutterstock
אזרח מקומי צופה על אזור העסקים של ריאד / צילום: Shutterstock

ארצות הברית מתווכת בין ישראל, סעודיה ומצרים למהלך של נורמליזציה, כשעל הפרק גם סוגיית השלמת העברת האיים טיראן וסנפיר בים האדום לריבונות סעודית. אלא שהנורמליזציה עם סעודיה, גם אם אינה מוכרזת באופן רשמי אלא - כבר כמעט כאן. זה מתבטא בעסקאות גדולות שנחתמו לאחרונה, בביקורי אנשי עסקים ישראלים בעלי דרכון ישראלי בוויזות מיוחדות בסעודיה, ובמגעים מתקדמים להשקעות של אנשי עסקים וקרנות השקעות סעודיות בישראל.

"כבר יותר מעשרים שנה שיש לנו קשר עקיף עם סעודיה, אבל פריחה כמו בחודשים האחרונים אני לא זוכר", אומר לגלובס גורם המכיר את הנושא מקרוב. הקשרים המסחריים האלה היו מאחורי הקלעים, לרוב דרך חברות שנרשמו במדינות אירופיות או אחרות, והעסקאות נחתמו במדינות אלה. מדובר במגוון תחומים אזרחיים ובטחוניים גם יחד.

לגלובס נודע כי מזה חודשים, סעודיה מאפשרת לאנשי עסקים ישראלים, להיכנס אליה עם הדרכון הישראלי לאחר שקיבלו אשרות כניסה מיוחדות. התחום העיקרי הוא של נציגי ומנהלי חברות טכנולוגיה ישראליות שמוזמנים על ידי הסעודים, והשינוי של החודשים האחרונים הוא ביטול האיסור הגורף שהיה, ובקלות שבה מושגת האשרה המיוחדת.

עשרות אנשי עסקים ניצלו את האפשרות הזו וביקרו בריאד, המרכז הכלכלי של סעודיה, וגם במקומות נוספים כמו ניאום - עיר העתיד הנבנית לא רחוק מחופי הים האדום. בעיר הזו ביקר גם ראש הממשלה לשעבר נתניהו, ולפי הפרסומים נפגש שם עם יורש העצר בין סלמאן בחודש נובמבר 2020, פגישה שבה השתתף גם מזכיר המדינה האמריקני דאז מייק פומפיאו.

הביקורים הללו הולידו עסקאות לא מעטות ובהן שתיים בהיקף של מיליוני דולרים בתחום החקלאות המדברית. לפי גורם המעורב בנושא, מדובר בפרויקטים שבהם בא לידי ביטוי שימוש בטכנולוגיית מים ישראלית, הנחוצה לאקלים המדברי בסעודיה ביחד עם טכנולוגיות אגרי-טק ישראליות אחרות - שתי טכנולוגיות אלו זוכות למעקב צמוד של בית המלוכה, מתוך מטרה של הסעודים להרחיב אותן כחלק מהמאמצים להגיע לביטחון ועצמאות תזונתית.

לפרויקטים האלה משמעות לכלל המזרח התיכון, מאחר שהם ממחישים גם למדינות אחרות באזור את היכולת הישראלית לסייע בכמה מהתחומים החשובים במיוחד למדינות הסובלות מבעיות של מחסור במזון.

אנשי עסקים וגורמים ישראלים העוסקים בתחום לא הופתעו מההשקעה הסעודית. "חוץ מקשר דיפלומטי ישיר (וגם העברות בנקאיות ישירות) - יש לנו את כל מה שצריך בין המדינות לקיום קשר עסקי, ולחתימה על עסקאות ולהעברת סחורות וידע". אומר גורם עסקי ישראלי בשיחה עם גלובס.

 

התעניינות שלא נעצרת בסטארט-אפים

במסגרת הפעילות האחרונה, נודע לגלובס כי עסקאות נוספות שנחתמו הן בתחום החקלאות ובתחומים טכנולוגיים אזרחיים כמו מדטק (תעשיות מכשור רפואי). בנוסף, ישנה התעניינות רבה שגוברת והולכת להשקעות בתחומים שאינם סטרטאפים, אלא במוצרים ישראלים מוכחים. לפי אותם גורמים, ההערכה היא כי העסקאות הללו קרובות לחתימה ויקדימו את ההשקעות הממוסדות שייעשו דרך קרן העושר.

ד"ר נירית אופיר, מנכ"לית לשכת המסחר ישראל-GCC (מועצת מדינות המפרץ), אומרת כי "המעניין הוא שמדובר בסקטור הפרטי משני הצדדים המושך קדימה באופן מהיר". לדבריה, "אנשי העסקים לא מוגבלים בסוגיות דיפלומטיות, וכאשר המפגש האישי והאינטרס נפגשים - הם מתקדמים". היא מדגישה, כי בשונה מאיחוד האמירויות העסקאות הללו הן בין אנשי עסקים והסקטור המסחרי הפרטי ולא בין המדינות.

ישראל נרתמה לתווך מול סעודיה בסוגיית הנפט

אישור נוסף לפעילות הישראלית בערב הסעודית מגיע גם מריאד. פקיד סעודי בכיר המעורה בסוגיה אומר לגלובס, כי מספר הבקשות של אנשי עסקים סעודים לאשרות כניסה לישראלים הולך וגובר וכי ההתעניינות והצימאון למידע על טכנולוגיות ישראליות גדלים במהירות. לדבריו, מפגשים בין אנשי עסקים משני הצדדים קורים גם בדובאי ואבו דאבי שבאמירויות, וגם במנאמה בירת בחריין.

"השלטון כאן רואה את האפשרויות הטמונות בפעילות הזו, וזה משתלב בתוכניות וברפורמות הגדולות שמקדם יורש העצר".

בתחום הביטחון והמודיעין הקשרים חשובים לשתי המדינות, בעיקר בשל האוייב המשותף - איראן. פרסומים לא מעטים הצביעו על מכירות מערכות ביטחוניות ישראליות לסעודיה. האינטרס המשותף הזה יצר את הבסיס ההכרחי לשאר התחומים, וגם יכולת השפעה ישראלית גיאופוליטית משמעותית מבעבר. על כך מעיד המאמץ האמריקני לגייס את ישראל לסיוע בשכנועה של סעודיה להגדיל את תפוקת הנפט בשל המחסור העולמי במקורות אנרגיה שיצרה הפלישה של רוסיה לאוקראינה.

הסעודים, שהתאכזבו מהאמריקאים כמה פעמים בשנים האחרונות, לא נעתרים בקלות. השבוע הגיעו לסעודיה שניים מיועציו של הנשיא האמריקאי ג’ו ביידן לקידום הנושא, ובשיחות - כך לפי מקורות אמריקאים - יעלו גם את סוגיית קידום יחסי הכלכלה והמסחר עם ישראל.

לראשונה, הסעודים מאשימים את הפלסטינים

רשמית, סעודיה נזהרת מפרסומים אודות הקשרים עם ישראל. הסעודים טורחים להבהיר בכל הזדמנות כי התקדמות עם ישראל תגיע רק לאחר התקדמות עם הפלסטינים. שר החוץ הסעודי פייסל בן פרחאן חזר על כך השבוע כשאמר: "שילובה של ישראל באזור יהווה רווח עצום לא רק לישראל עצמה אלא לכל האזור, אבל ללא טיפול בבעיות הליבה של העם הפלסטיני והענקת כבוד וריבונות לעם הפלסטיני באמצעות הקמת מדינה פלסטינית יימשכו חוסר היציבות והסיכונים לביטחונה של ישראל ולביטחון כל האזור".

עם זאת, הסעודים - באופן לא רשמי המובע ברשתות החברתיות - תולים את האשם גם בפלסטינים. תמונות של אבנים, בקבוקי תבערה ושאר אמצעי לחימה מאולתרים שהביאו צעירים פלסטינים לתוך מסגד אל אקצא, עוררו בסעודיה זעם רב. השינוי הדיפלומטי מול ישראל יחול, ככל הנראה, רק לאחר העברת השלטון הרשמית מהמלך סלמאן למוחמד בנו. אבל השינוי הכלכלי כבר כאן, והקצב מתגבר.

ממתינים לקרן הפרייבט אקוויטי של קושנר

העימות המתמשך של סעודיה מול איראן, הן סביב נושא הגרעין (ובמיוחד בתקופת הסכם הגרעין מ-2015) והן במלחמת האזרחים בתימן, הביא להתקרבות נוספת בין סעודיה לישראל הפעם בתחומי ביטחון ומודיעין. התאוצה הגדולה במישור האזרחי חלה לאחר הסכמי אברהם, שחתם ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו עם שכנותיה של סעודיה, איחוד האמירויות ובחריין. אופן החיובי ברובו שבו התקבל ההסכם הזה בדעת הקהל הסעודית, והתועלות הכלכליות והאחרות שלו סללו את הדרך להרחבת הקשרים הללו. למשל, ההסכמה בשתיקה של הסעודים הובעה במתן האפשרות למטוסים מישראל ואליה לעבור מעל שטח סעודיה, הן לאמירויות ובחריין והן למזרח הרחוק.

צעד משמעותי ליציאה אל האור ולנירמול היחסים נעשה בשבועות האחרונים עם הפרסום בוול סטריט ג’ורנל בדבר השקעה סעודית של 2 מיליארד דולר בקרן הפרייבט אקוויטי שהקים ג’ארד קושנר, חתנו של הנשיא לשעבר דונלד טרמפ. הקרן שהיקפה הכולל שלושה מיליארד דולר נועדה להשקעה בחברות ישראליות בתחומי טכנולוגיה מתקדמת.

זו לא הפעם הראשונה שבה סעודיה משקיעה בחברות ישראליות: באמצעות קרן השקעות של בכיר אחר לשעבר בממשל טראמפ, סטיבן מנוצ’ין, משקיעה הממלכה הערבית בסטארט-אפים ישראלים שפועלים בארה"ב וחתומים על הסכמים עם מערכת הביטחון האמריקאית, בהם חברות הסייבר זימפריום וסייבריזן. אלא שההשקעה בקרן של קושנר היא מכספי קרן העושר הסעודית, באישור ישיר של מוחמד בין סלמאן, יורש העצר והאיש החזק בממלכה. 

חגיגה מאוחרת של הסכמי אברהם: נתניהו צפוי להגיע לדובאי לכנס סייברטק

באמצע חודש יוני יתקיים באמירויות כנס סייברטק - דובאי 2022. הכנס עשוי להיות האירוע שיביא למדינה הראשונה שחתמה על הסכמי אברהם עם ישראל את מי שחתם על ההסכמים - אך כמו משה רבנו, לא הגיע אליה בעצמו: ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו.

את כנסי סייברטק הקים העיתונאי והיזם עמיר רפפורט, והם מושכים אליהם בארץ ובעולם עניין רב. לגלובס נודע כי נתניהו, שנכח בכמה מהכנסים הקודמים של סייברטק, הוזמן גם הפעם, ויש הסכמה עקרונית על בואו לדובאי ועל נאום שישא בפני באי הכנס.
עם זאת, אין עדיין אישור סופי לביקור, בעיקר בשל המצב הפוליטי והנסיונות של האופוזיציה להפיל את הממשלה.

נתניהו במועד החתימה על הסכמי אברהם, ספטמבר 2020 / צילום: Reuters, Tom Brenner

נתניהו, נזכיר, לא הגיע לאמירויות או למדינות הסכמי אברהם האחרות, לפחות לא לביקור פומבי, לחגוג את ההסכמים. כמה ביקורים שתוכננו בוטלו מסיבות שונות, שבראשן הקורונה וגם המשברים הפוליטיים התכופים בשנת שלטונו האחרונה. נתניהו מנע משרי ממשלה אחרים לטוס לאמירויות לפניו, והניסיון האחרון היה במרץ, 2021 כמה ימים לפני הבחירות, ביקור שנועד לכלול גם מפגש עם יורש העצר (והשליט כיום) מוחמד בין זאייד. אלא שאז הנסיעה בוטלה, בין השאר בגלל סכסוך עם ירדן שמנע מעבר דרכה לאמירויות. לאחר שהמחלוקת הוסרה, נתניהו החליט שלא לצאת בשל אשפוזה של רעייתו שרה, שלקתה בדלקת תוספתן.

נתניהו ביקש להמחיש בביקור אז את הישגו הגדול ביותר כראש ממשלה, הסכמי אברהם, לפני הבחירות. שבועות ספורים לאחר הקמת ממשלת בנט-לפיד מיהר שר החוץ יאיר לפיד לבקר באמירויות לביקור רשמי ראשון של שר ישראלי לאחר הסכמי אברהם. במסגרת אותו ביקור חנך לפיד את השגרירות באבו דאבי, ושם ידע לתת קרדיט לנתניהו על החתימה.

עוד כתבות

מיכל אדם, סמנכ''לית משאבי אנוש בחברת פיוניר / צילום: איל יצהר

בכירה בפיוניר: "לא סביר שעובד יעבור ממקום למקום וידרוש העלאת שכר של 80%"

מיכל אדם, סמנכ"לית אנשים בחברת הפינטק Payoneer, כמעט עשתה הסבה לניהול בית ספר, אבל המנהלת שלה שכנעה אותה להישאר לעוד תפקיד אחד ● מאז היא בחברה שעובדיה פזורים ב-28 מדינות ● בשיחה עמה, היא מדברת על גיוס בזום, חיבור עובדים מיבשות שונות ועל דרישות השכר המופרזות שנתקלה בהן, גם של מגייסות

דיור בר השגה בקרית אונו / הדמיה: חן אדריכלים

מנכ"ל משרד השיכון: 83% מהדירות בארץ נמסרות באיחור העולה על 60 ימים ומעל 40% באיחור של יותר משנה

בדיון בוועדת הכספים של הכנסת הציג מנכ"ל משרד השיכון, אביעד פרידמן, נתונים המראים כי יותר מ-83% מהדירות שנבנו בשש השנים האחרונות נמסרות באיחור של מעל חודשיים, וכ-40% מהן נמסרות באיחור של יותר משנה ● "אירוע של איחור במסירת דירות ואי תשלום פיצויים על פי חוק אינו אירוע חריג בענף הנדל"ן"

מרלו''ג של קרן פרולוג'יס בניו יורק / צילום: Associated Press

החנות וירטואלית, המחסן אמיתי: הלוגיקה שמאחורי ההשקעות במרכזים לוגיסטיים

הצמיחה המטאורית של אתרי המסחר המקוונים יצרה פלח שוק חדש ואיתן של מרכזים לוגיסטיים - המשמשים לאחסנה ולשינוע הסחורות ● התחום מגלם סקטור השקעה מניב, יציב וארוך-טווח שצפוי להמשיך לגדול ולצמוח

יריב פז, בעלי פז גרופ, חברה להשקעות נדל''ן / צילום: אייל פישמן

ב־2005 יריב רכש דירה להשקעה, היום הוא עוזר לאחרים: "הממשלה סימנה אותנו כאשמים בעליית מחירי הנדל"ן"

יריב פז, תושב תל אביב, בן 50 ● בזוגיות פלוס 3 ילדים ● בעלי פז גרופ, חברה להשקעות נדל"ן ● "עולם הנדל"ן פותח לכל אחד ואחת הזדמנויות חסרות תקדים להשקעה ולהגדלת ההון העצמי" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז

מנכ''לית אינקרדיבילד, תמי מזאל-שחר / צילום: חיים ברגיג

אינקרדיבילד הישראלית הכפילה את השווי ומגייסת לפי 400 מיליון דולר

החברה העוסקת בהאצת תהליכי פיתוח תוכנה הודיעה על גיוס 35 מיליון דולר ● אינקרדיבילד, שקמה ב-2002, פעלה לאורך שנים רבות ללא השקעה חיצונית

ניתוח טכני

ניתוח טכני: ככל ש-S&P 500 יטפס, כך תורגש נחת זרועם של המוכרים

מדד S&P 500 סיים שבוע בירוק, אבל רמת הסיכון בשוק המניות האמריקאי לא ירדה, תחתית משמעותית לא נראית באופק, והגרף הטכני מלמד שהעלייה הנוכחית אמורה להיות זמנית בלבד

הפגנה נגד הביטול החוקתי להפלות באינדיאנפוליס, ארהב / צילום: Associated Press, AJ Mast)

אחרי הפסיקה שביטלה את זכות ההפלה בכל ארה"ב, תאגידים שוקלים בזהירות את נושא הביטוח הרפואי לעובדות

חברות שיש להן תוכניות ביטוח הכוללות הפלות שוקלות כעת האם ואיך לשלם על נסיעות של עובדות למדינות בהן הפרוצדורה עדיין חוקית

טקס פתיחת המסחר של פאגאיה בנאסד''ק / צילום: יח''צ - עידו איז'ק

סופו של טרנד: שוק הנפקות ה־SPAC בוול סטריט חזר לרמתו מלפני 2020

היקף גיוסי ההון בהנפקות ראשוניות נחתך במחצית השנה ב-95% ● Renaissance: "שוק ה-SPAC המשיך להתרסק ברבעון השני, ורק 14 חברות הונפקו" ● שווי פאגאיה הישראלית נחתך לרמה של כ-4 מיליארד דולר על פי בלומברג

הפגנה נגד חוק ההפלות בארה''ב / צילום: Jose Luis Magana

"הפילוג הגדול": אמריקה נכנסת לסיבוב הבא של מלחמת ההפלות

בעקבות פסיקת בית המשפט העליון לבטל את הזכות הכללית להפלות, 26 מדינות בשליטה רפובליקאית עומדות להוציא את ההפלות אל מחוץ לחוק ● מדינות דמוקרטיות עושות יד אחת כדי להבטיח שירותי הפלות גם לנשים ממדינות אחרות ● הליברלים חוששים שבית המשפט העליון יבטל עוד זכויות שנויות במחלוקת – ומקווים להעמיד את ההפלות במרכז מערכת הבחירות לקונגרס

הבורסה בתל אביב / אילוסטרציה: שלומי יוסף

ירידות בנעילה בת"א; אלקטריאון קפצה ב-8.5%, ג'נסל בכ-7%

מדד ת"א 35 רשם ירידה של 0.5%, ת"א 90 נסוג ב-0.7% ואילו מדד מניות הקנאביס עלה ב-1.2% ● מחזור המסחר הסתכם בכ-2.2 מיליארד שקל

ביל פורד, מנכ״ל קרן ג׳נרל אטלנטיק / צילום: ג׳נרל אטלנטיק

הקרן שהשקיעה 750 מיליון דולר בסטארט-אפים ישראליים: "עברנו למשטר השקעות חדש"

ביל פורד, מנכ"ל קרן הפרייבט אקוויטי ג'נרל אטלנטיק שמנהלת 79 מיליארד דולר, בראיון ראשון לכלי תקשורת ישראלי: "ההון הביא ליצירת יותר מדי חברות שגייסו כי יכלו, ולא בגלל שהיו צריכות" • על הגיוסים שנמשכים: "יזמים 'שיחקו' בטווחי מחירים גבוהים, וכעת מחפשים שותף לטווח ארוך" • ועל גל הפיטורים שמזכיר את המספרים מפרוץ הקורונה: "עובדים ייפלטו לשוק, זה כמעט בלתי נמנע"

מטוס ארקיע / צילום: ארקיע

המיזוג מתרחק? ארקיע לא תאריך את הבלעדיות שניתנה לאל על לרכישתה

הבלעדיות מסתיימת בסוף החודש ובעלי ארקיע, האחים נקש, עשויים לקדם מגעים עם רוכשים חלופיים ● עובדי חברת התעופה הפרטית מחזיקים ב–30% ממניותיה ומתנגדים למיזוג עם אל על, שמצדה מתכוונת “להמשיך לנהל מו”מ עם ארקיע אף ללא סעיף הבלעדיות”

חנות word בקניון G, כפר סבא / צילום: ערן לם

מה עומד מאחורי רשת האופנה החדשה WORD, ולמה היא תפעל רק מחוץ לתל אביב?

רשת האופנה החדשה WORD, שהקימה קבוצת 911 אופנה של אורי רייז, פתחה עד כה ארבעה סניפים: באילת, כפר סבא, נתניה ובבאקה אל-גרבייה ● לדברי רייז, שמשמש גם כמנכ"ל, "בהמשך השנה נפתח חמישה סניפים נוספים - בחיפה, יהוד, פתח תקווה, הקריות ואזור חדרה, ואנחנו במו"מ למקומות נוספים" ● אירועים ומינויים

שרת התחבורה מרב מיכאלי / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

פתרון או פלסטר בשווי 100 מיליון שקל? זו התשובה של מרב מיכאלי לנהגי האוטובוסים

השרה מרב מיכאלי אמרה על נהגי האוטובוסים השובתים כי הם "צודקים לחלוטין", וטענה כי הביאה להם "כל מה שאפשר" מתקציב משרד התחבורה ● אך הנהגים דורשים כ-600 מיליון שקל להעלאת שכרם - והסכום שמשרד התחבורה מעמיד עבורם הוא כ-100 מיליון שקלים בלבד

אלון עמרם, יו''ר עמרם אברהם, ופרויקט של החברה בחדרה / צילום: עינת לברון

מהשבי בלבנון לפרויקטים של מחיר למשתכן: חברת הנדל"ן הוותיקה מגייסת חוב ומחירי הדירות נחשפים

עמרם אברהם, אחת מחברות הבנייה הגדולות, הרווחיות והלא מוכרות בישראל, סיימה את השנה החולפת עם רווח של יותר מ־120 מיליון שקל ● החברה, שמקימה דירות בעיקר בערי הפריפריה, מכרה ברבעון הראשון של השנה כ-100 דירות במחיר ממוצע של 2.1 מיליון שקל לדירה

ולדימיר פוטין / צילום: Shutterstock, Sasa Dzambic

לראשונה זה למעלה מ-100 שנה: רוסיה למעשה במצב של חדלות פרעון

רוסיה שבה והבהירה בימים האחרונים כי מדובר ב"פשיטת רגל מלאכותית" לכל היותר ● לפי הכללים הקיימים, לרוסיה הוענקה "תקופת חסד" של כ-30 יום לשלם את התשלומים על אגרות החוב שלה, והמועד פג בחצות שבין אתמול להיום

קריית שמונה / צילום: Shutterstock

אושרה מסילת הרכבת לקריית שמונה: למה התחנה תיבנה מחוץ לעיר

התוכנית למסילת רכבת בין כרמיאל לקריית שמונה, בעלות של כ־12 מיליארד שקל, אושרה להפקדה • מומחים מבקרים בחריפות את קידום תחנות הרכבת מחוץ למרחבים העירוניים • ראש העיר: "יהיה פיתוח עתידי מסביב לתחנה"

בתי מגורים בלונדון. המחירים הגיעו לשיא של כל הזמנים / צילום: Shutterstock

סוף לבום המחירים? כך משפיעות עליות הריבית והאינפלציה על הנדל"ן באירופה

בברלין שוק הנדל"ן קפוא כבר חודש, בבריטניה האינפלציה מאיימת על יכולת החזר ההלוואות ומחירי הדיור בשטוקהולם ירדו בחודש שעבר ב־2% • האם שוק הנדל"ן באירופה משנה כיוון? "כל הזמן רק דיברנו באוויר על ירידת מחירי הדיור. עכשיו זה קורה"

מכולות  Alibaba.com עם מיתוג של צים / צילום: יח''צ

אחרי חמש שנים: עליבאבא סוגרת את מרכז הפיתוח שלה בישראל

עליבאבא, שפעילה בישראל מ-2017, סוגרת את מרכז הפיתוח במגדלי עזריאלי ● המהלך יגרור את פיטוריהם של כ-60 מהנדסים וחוקרים

בורסת וול סטריט / צילום: Shutterstock

נעילה שלילית בוול סטריט; נוירוסנס זינקה ב-49%, טבע קפצה ב-6%

בורסות אירופה ננעלו במגמה מעורבת - מדד הדאקס רשם עלייה של 0.5% ואילו הקאק ירד ב-0.4% ● עליות של כ-2% נרשמו במסחר בחוזים על הנפט הגולמי ● התשואה על אג"ח הממשל האמריקאי ל-10 שנים עלתה ב-8 נקודות בסיס ל-3.20%