גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ההתאוששות מהקורונה הקפיצה את הוצאות פוקס: מציגה הפסד אחרי שבעה רבעונים של רווחיות

מכירות הרשת אומנם צמחו ברבעון הראשון ב-30%, אולם סיום הסגרים הקפיץ דרמטית את הוצאות המכירה והשיווק, שיחד עם עיתוי הפסח הביאו את פוקס להציג בשורה התחתונה הפסד של 6.3 מיליון שקל ● ויזל: "הרבעון הראשון תמיד בעייתי. 2022 תהיה שנה טובה"

הראל ויזל, מנכ"ל ובעלי פוקס / צילום: דימה טליאנסקי
הראל ויזל, מנכ"ל ובעלי פוקס / צילום: דימה טליאנסקי

היציאה מסגרי הקורונה והחזרה ההדרגתית של המשק לפעילות הובילו את רשת האופנה פוקס לרשום הפסד רבעוני ראשון לאחר שבעה רבעונים רצופים של רווח נקי. בעוד שברבעון המקביל אשתקד רשמה הרשת רווחיות חריגה, שנבעה מישיבה ממושכת בבית של הציבור בשל הסגרים, שהובילה לתשלום מופחת של שכירות ולקיצוץ דרסטי בהוצאות הרשת - הרי שברבעון המדווח היא חווה צניחה ברווחיות התפעולית והפסד נקי בשורה התחתונה.

בחברה מעדיפים להשוות את הנתונים לרבעון הראשון של 2019, אז עוד לא היה ידוע מהי קורונה וכיצד היא תגביל את חיינו, שכן גם באותו רבעון רשמה החברה הפסד. אולם פוקס של לפני שלוש שנים שונה מאוד מהרשת הענקית שהיא היום, עם מחזור מכירות של כמיליארד שקל - פי שניים ביחס לנתוני 2019 וגבוה גם ב-30% לעומת הרבעון הראשון אשתקד.

אך לצד הגידול במכירות, גם הוצאות המכירה והשיווק גדלו דרמטית ביחס לרבעון המקביל אשתקד, ל-502 מיליון שקל - גידול המיוחס בעיקר לעובדה שבשנה שעברה הרשת עבדה רק 51 ימים מתוך 90 ימי הרבעון, וכשחזרה לפעילות, הציבור "התנפל" על החנויות. מיעוט ימי הפעילות משמעו שהחברה גם שילמה פחות שכר לעובדים שהיו בחל"ת, ושילמה דמי שכירות מופחתים על חנויותיה בקניונים.

גם קניות הפסח לא נכללו בתוצאות הרבעון, מאחר שהחג חל השנה באפריל, לעומת מרץ אשתקד, והדבר ניכר גם ברווח התפעולי, שנחתך ב-76% ל-15 מיליון שקל והוביל להפסד בשורה התחתונה, ברווח הנקי המיוחס לבעלי המניות, של 6.3 מיליון שקל. הפסד זה מגיע אחרי שבעה רבעונים רצופים שבהם רשמה פוקס רווחים. 

בשיחת הוועידה עם המשקיעים לאחר פרסום הדוחות אמר מנכ"ל פוקס, הראל ויזל, כי התמונה של הרבעון הראשון מטעה ואינה מלמדת על הצפוי בהמשך השנה. "הרבעון הראשון תמיד בעייתי, אבל 2022 צפויה להיות שנה טובה", אמר ויזל, וציין כי החברה עומדת להתרחב בחו"ל עם רשת פוקס הום ובהמשך גם עם רשת מוצרי התינוקת שילב.

לדברי ויזל, "בדצמבר האחרון כבר סברנו שהקורונה נגמרה. הערכנו שהישראלים יחזרו לטוס לחו"ל, דבר שהם אוהבים אפילו יותר מאשר לקנות בקניונים. נוסף על כך, פסח חל השנה ברבעון השני, וחודש מרץ השנה היה חורפי מאוד, שונה באופן קיצוני ממה שאנחנו רגילים.

"עם זאת, אני מאוד אופטימי לגבי מה שהולך לקרות בשנה הקרובה. אנחנו במשא-ומתן מתקדם לפתוח סניפים של רשת פוקס הום בקנדה. אין רשת כזו בשום מקום בעולם", טען. "בסיורים בשווקים בחו"ל ראינו גם שעסק כמו שילב לא קיים, ואני בטוח שגם איתם נצליח לצאת מחוץ לישראל".

"תוציאו את 2021 מהמשוואה שלכם"

ויזל הדגיש באוזני המשקיעים המוסדיים: "תוציאו את 2021 מהמשוואה שלכם. שימו אותה רגע בצד ותסתכלו על 2019. התקציב שלנו לשנה זו הוא לפי 2019. אנחנו רואים בסך-הכול שיפור בכל אחד ממותגי הקבוצה, אבל ההשוואה ל-2021 מאוד מבלבלת, גם בארץ וגם בחו"ל".

בפוקס ביקשו להפנות תשומת-לב להתרחבות המהירה שלה בשנה החולפת, כשבסיכום הרבעון מפעילה הרשת 204 חנויות הנושאות את השם FOX ברחבי הארץ, לעומת 192 חנויות בתום הרבעון המקביל אשתקד.

בכלל מותגי האופנה שבהם מחזיקה הקבוצה פועלות כיום 363 חנויות, 20 יותר מברבעון המקביל. נוסף על כך התרחבה הרשת גם במספר חנויות רשת הטיפוח והבישום ללין שבבעלותה, וגם בחנויות הספורט במותגי נייקי ופוט לוקר בישראל.

כאמור, בפוקס מציינים כי נכון יותר להשוות את הרבעון המדווח למקבילו מלפני שלוש שנים. ההכנסות בין שתי התקופות (2022 ו-2019) צמחו ב-61%, ובמכירות בחנויות הזהות נרשמה ביחס ל-2019 עלייה של 14.6%. עוד על-פי אותה השוואה, מגזר האווירה והטיפוח (ללין) רשם צמיחה של 10.6%, ומגזר הספורט (דרך חברת ריטיילורס המפעילה חנויות נייקי ופוט לוקר) הציג גידול של 27.5%.

נתון נוסף שמלמד על שיפור מסוים ברווחיות ביחס לתקופת עבר הוא הרווחיות התפעולית, שב-2019 עמדה על 1.2% מהמכירות וברבעון הראשון השנה על 1.5%.

המניה עברה מירידה לעליות

המשקיעים, כך נראה, התרשמו מההסברים של ויזל, ובשעה שדיבר התהפכה המגמה במסחר במניית פוקס , שהחלה את היום (א') בירידה של 2%, בשעה שהמסחר היה במגמת עלייה. בהמשך היום עברה המניה לעלייה שהגיעה עד כ-4%, לשווי שוק של 6 מיליארד שקל.

מתחילת השנה איבדה מניית פוקס 19% מערכה, אך בסיכום 12 החודשים האחרונים הוסיפה 23%.

גורם ותיק בשוק, המכיר את החברה מקרוב, טוען כי הרבעון הראשון נחשב לחלש מסורתית בתחום האופנה. "אני לא מופתע מהתוצאות. זה רבעון שהוא חלש מסורתית לא רק לפוקס, אלא גם לחברות המתחרות. המניות של פוקס חטפו, כי כל השוק חטף, אבל הפגיעה מוגבלת".

אותו גורם מזכיר פקטור נוסף שהוא חזרת הטיסות לחו"ל. ברבעון המקביל אשתקד השמיים היו סגורים, והישראלים מיעטו לצאת לחו"ל. "זה כמובן דחף את התוצאות מעלה באופן חריג", הוא אומר, אך כעת הוא מעריך כי גם עם החזרה המסיבית של הישראלים לנפוש בחו"ל, זה לא ממש מאתגר את מותגיה של פוקס. "בסופו של יום, פוקס מוכרת מותגים בסיסיים לתושבי הארץ. זה לא מתחרה במה שרוצים לקנות בחו"ל, שיכול להיות יותר High End", אמר. "כמו כן, החברה במגמה של התרחבות בישראל ובחו"ל, לכן הפגיעה בה להערכתי היא מוגבלת". 

עוד כתבות

פיתוח חיסונים במעבדה של פייזר / צילום: Reuters, EyePress

חברות התרופות לא עומדות בקצב הווריאנטים: לאן נעלם החיסון נגד האומיקרון

במשך שנה וחצי חברות החיסונים מנסות לפתח חיסון ייעודי אפקטיבי ללא הצלחה ● מדוע הן מתקשות להשיק חיסונים רלוונטיים, איזה שוק בכלל מחכה לחיסונים האלה והאם הפרסום הצפוי של הנחיות מינהל המזון והתרופות האמריקאי לגבי הפיתוח שלהם יוציא את החברות מהקיפאון

מטבעות קריפטו / אילוסטרציה: Shutterstock, Dan Eady

בורסת הקריפטו שנאלצת להנפיק מטבעות בשווי 47 מיליון דולר כדי לחלץ לקוח

בורסת המטבעות הקריפטוגרפיים CoinFlex הודיעה כי תנפיק עד 47 מיליון דולר במטבעות "יציבים", במקביל לכוונותיה לחדש משיכות מחשבונות ● פעילות החשבונות תחודש לאחר שנעצרה לא מכבר על ידי CoinFlex, בעקבות קשיים אליהם נקלע אחד מהחשבונות הגדולים

דב בהרב / צילום: חברת החשמל

מנהלת רשות החברות לדב בהרב: לא תוכל לכהן כדירקטור בחברה ממשלתית

דוח הבודק בנוגע למינויים בחברת חשמל יופץ בקרוב למעורבים ● כפי שנחשף בגלובס, הדוח הודף טענות שהעלה היו"ר הפורש בנוגע להליך מינוי המנכ"ל ● בצעד חריג הודיעה מיכל רוזנבוים לבהרב כי הרשות לא תתמוך בו יותר לתפקיד דירקטור בחברות ממשלתיות

ד''ר דייבי דישטניק, לירון עזריאלנט, יורם סירקיס / צילום: כדיה לוי

כיצד לנהל את תיק ההשקעות בימים סוערים?

השווקים הגלובליים רועדים, הריביות בעולם עולות והפיקדונות הסולידיים עושים קאמבק ● למה עדיף לעקוב אחרי מדדים ולא אחרי מניות ספציפיות, האם זה זמן טוב להשקיע בסטארטאפים או שאולי בכלל כדאי לפנות לתחום הנדל"ן?

דורון כהן / צילום: תמר מצפי

סלקום תחליף בעלות? קרן סקיי היא אחת המתעניינות בחברה

הוט בחנה אפשרות למיזוג עם סלקום לפני חצי שנה והדבר לא יצא אל הפועל. בגלל בעיות רגולציה ומחיר. על רקע רצונם של בעלי השליטה למכור את סלקום לא מן הנמנע שתבחן זאת שוב ● לדברי דסק"ש, היא קיבלה פניות ראשוניות ביחס למכירת החזקותיה, שאין בהן הצעה קונקרטית לביצוע עסקה

גיליין מקסוול / צילום: Reuters, PA Images

גיליין מקסוול נשפטה ל-20 שנות מאסר על סחר בקטינות

מקסוול, בת 60, הורשעה בדצמבר על כך שגייסה וסחרה 4 נערות עבור אפשטיין, שהיה אז בן זוגה ● השופטת, בעת שהכריזה על העונש, קראה לפשעיה של מקסוול "אכזריים"

אימון של חיילי נאט''ו במקדוניה, בחודש שעבר / צילום: Associated Press, Boris Grdanoski

השינוי הגדול ביותר מאז המלחמה הקרה: נאט"ו תציב 300 אלף חיילים להגנת מזרח אירופה

בכך יכפיל הארגון את מספר חייליו במזרח אירופה ובמדינות הבלטיות פי 7.5 ממספרם כיום ● זאת בתגובה לפלישה הרוסית לאוקראינה ולהתגברות האיומים כלפי המדינות הבלטיות ופולין

קנצלר גרמניה אולף שולץ נואם בפסגת G7 / צילום: Associated Press, Martin Meissner

בלי החלטות מהותיות, צעדים חדשים נגד פוטין או פתרון למשבר המזון: פסגת G7 הסתיימה בקול ענות חלושה

פורום הכלכלות המובילות בעולם מתקשה לגבות מחיר כלכלי נוסף מרוסיה, ומסתפק בהבטחות "להמשיך ולעבוד" על סנקציות נוספות ● בינתיים, הוא גם מכשיר את ההשקעה בגז טבעי, למרות שהבטיח בעבר לעצור השקעות בדלקי מאובנים "בגלל הנסיבות החריגות ובאופן זמני"

מייסדי חברת גלואט / צילום: gloat

החברה הישראלית שעוזרת לספוטיפיי לשמר עובדים גייסה 90 מיליון דולר

חברת הסטארט-אפ הישראלית גלואט, שפיתחה מערכת לניוד והשמה של עובדים בתוך הארגון, הודיעה על גיוס 90 מיליון דולר בסיבוב רביעי (D) בהובלת קרן ההשקעות של סגן נשיא ארה"ב לשעבר אל גור ● בין לקוחות החברה: שניידר, גולדמן זאקס וספוטיפיי

נשיא טורקיה, ארדואן / צילום: Shutterstock, Mr. Claret Red

הסכם עם טורקיה סולל את הדרך להצטרפות פינלנד ושבדיה לנאט"ו

לפי הדיווחים, שרי החוץ של טורקיה, פינלנד ושבדיה חתמו הערב על מזכר הבנות שמנטרל את ההתנגדות של אנקרה למהלך

הנפקת פלייטיקה בנאסד''ק, ינואר 2021 / צילום: יח''צ

דיווח רשמי על עסקת פלייטיקה; המניה מאבדת גובה בוול סטריט

אחד הגופים מהתאגיד הסיני ששולט בחברת הגיימינג הישראלית פלייטיקה פרסם דיווח ב-SEC שלפיו ימכור 25.7% ממניותיה ב-2.2 מיליארד דולר ● מניות חברת הגיימינג הישראלית ימשיכו להיסחר בוול סטריט

תשואה סולידית למשקיעים, עשרות מיליוני שקלים ליזמים / צילום: Shutterstock

"המודל" של קרנות הריט: תשואה סולידית למשקיעים, עשרות מיליוני שקלים ליזמים

חברות הניהול של שבע קרנות נדל"ן ותשתיות הנסחרות בבורסה בת"א חילקו ביניהן אשתקד סכום של יותר מ-170 מיליון שקל - עלייה חדה של קרוב ל-25% לעומת 2020 ● הכירו את היזמים שמנווטים את קרנות ההשקעה וגוזרים קופון גדול על כל עסקה

חיסון לקורונה / צילום: Associated Press, Darko Vojinovic

ה-FDA אישר כי בוסטר הקורונה הבא יהיה חיסון מותאם אומיקרון - אבל זו רק התחלת הדיון

חברות החיסונים צפויות להוציא לאור במהלך הסתיו את החיסונים המעודכנים שלהן לקורונה ● רוב המומחים מבקשים לכלול בחיסון תשובה ייעודית לווריאנטים BA.4 ו-BA.5, ומוכנים לשם כך להתפשר על אורך הניסויים

ג'וני סרוג'י, סגן נשיא לפיתוח שבבים באפל, ובשאר אל מסרי, מייסד רוואבי / צילום: אפל

אפל חושפת: מפעילה מרכז מחקר ופיתוח ברשות הפלסטינית

במפגש של ג'וני סרוג'י, הישראלי הבכיר באפל, ונשיא המדינה יצחק הרצוג נחשף כי מאז שנת 2018 מפעילה ענקית המחשוב מרכז מחקר ופיתוח בעיר הפלסטינית רוואבי שבשומרון ● במרכז עובדים בשיתוף עם מרכזי הפיתוח בהרצליה ובחיפה על פרויקטי חומרה גלובליים ● אפל מתכוונת להרחיב את פעילותה ברשות הפלסטינית בשנים הקרובות

הבורסה בת''א / צילום: שלומי יוסף

הבורסה ננעלה בעליות: ת"א 35 עלה 1.2%, מדד נפט וגז קפץ 3.2%

מדד ת"א 90 התחזק 0.9% ומדד ת"א 125 הוסיף 1.1% ● הדולר קפץ 1.1% ושערו היציג נקבע על 3.43 שקלים, אך לאחר מכן נחלש

צילום מסך מתוך OpenSea. רכש יצירות רגע לפני העלאתן לאתר

ה-NFT בבית המשפט: האם אפשר להחיל חוקי מסחר בני"ע על נכס דיגיטלי?

מנהל בפלטפורמת ה-NFT הגדולה OpenSea הואשם כי רכש יצירות רגע לפני שהעלה אותן לאתר, ומכר אותן ברווח ● הודעת משרד המשפטים האמריקאי כי האישום "נועד להכחיד את מסחר הפנים - בבורסה ובבלוקצ'יין", מעלה שאלות בסיסיות על העירוב בין התחומים

אנדרו ביילי, כריסטין לגארד, ג'רום פאוול, יי גאנג / צילום: Associated Press, Jose Luis Magana, Geert Vanden Wijngaert, Patrick Semansky, Tolga Akmen

בנקים מרכזיים צריכים להעלות ריבית בחדות או להסתכן בתקופת אינפלציה גבוהה

כך עולה מדוח חדש של הבנק להסדרי סליקה בינלאומיים (BIS) שמוכר כ"בנק המרכזי של הבנקים המרכזיים" ● חוקרי הבנק מזהירים כי הצעדים הנחוצים לבלימת האינפלציה עלולים לגרום לעוד העלאות מחירים גלובליי

מבנה בנק ישראל / צילום: Shutterstock, Alon Adika

בבנק ישראל ובאוצר מסכימים: ישראל בדרך להאטה

מנהל חטיבת המחקר בבנק ישראל התייחס בוועידה השנתית של איגוד החברות הציבוריות לעדכון תחזית הצמיחה בשבוע הבא: "לא תהיה רחוקה מהקודמות" ● במקביל, מנכ"ל האוצר רמז שבנק ישראל החל באיחור את העלאות הריבית וטען: "ריבית גבוהה לא בהכרח תוביל למיתון"

אמיל וינשל (מימין) וניצן צעיר־הרים, מייסדי ווישור / צילום: איל יצהר

מסתמן: ווישור והנאמן באיילון הגיעו להסכמות הכוללות הפחתה קלה במחיר העסקה

יום לפני המועד האחרון להשלמת העסקה בה תרכוש ווישור 67% מאיילון, הגיעו הצדדים להבנות סביב הנושאים האחרונים שעוד נותרו לסגור ● איילון קיבלה השבוע את האישור האחרון לקיפול שכבה וכך גם המגבלות הרגולטוריות הוסרו

מליאת הכנסת, 25.5 / צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

הקלות לשחקנים חדשים שירצו לפעול בשוק התקשורת

אושר תיקון לחוק התקשורת שמאפשר לשחקנים קטנים להיכנס לשוק בדרך של קבלת היתרים במקום רישיונות