גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הגיוס המשולש של ד"ר אורי גייגר, מייסד אקסלמד

וגם: מוצ'ילרו בהווה, סטודנט לעתיד? ● מיליון דולר בהפתעה ● מצנח הזהב ● וחדשות טובות ● אירועים ומינויים 

מימין לשמאל: לו פל, ד''ר ארז און , לין פל, ד''ר אורי גייגר וקרן גייגר / צילום: ילנית סולומונוביץ חבוט
מימין לשמאל: לו פל, ד''ר ארז און , לין פל, ד''ר אורי גייגר וקרן גייגר / צילום: ילנית סולומונוביץ חבוט

אל בניין הדקוטה האייקוני בשדרות סנטרל פארק, שבפתחו נרצח ג'ון לנון ובו חיים אשתו יוקו אונו ובנו עד היום, התקבצו לאחרונה שורה של אנשי עסקים בכירים. הם הגיעו לאירוע התרמה לטובת הקמתו של מרכז השיקום לצפון בפדה פוריה שערך ד"ר אורי גייגר, שותף מייסד של אקסלמד, קרן המכשור הרפואי הגדולה בישראל, בביתם של לין ומשקיע הביומד לו פל. באירוע גויס סכום של כחצי מיליון דולר.

המרכז נמצא בימים אלה בשלבי בנייה מתקדמים, ובישורת האחרונה של גיוס 8 מיליון דולר שנותרו לצורך סיומה של הבנייה. עם פתיחתו יתווספו בצפון כ-400 מקומות עבודה חדשים בכל מקצועות הרפואה. ד"ר ארז און, מנהל פדה פוריה, הזכיר באירוע כי המיזם הוא פרויקט לאומי. "אנחנו מחוללים פה מהפכה שתיצור שינוי לא רק בתחום השיקום, אלא גם בתחומי הכלכלה והתעסוקה וגם בתחום החברתי".

האירוע במנהטן הוא השני לטובת הקמת מרכז השיקום לצפון, כאשר הראשון נערך בחודש מרץ בביתם של בני הזוג גייגר במיאמי ביץ', וכלל ארוחת ערב ל-25 איש. בין התורמים הראשיים למרכז, מלבד בני הזוג גייגר ובני הזוג פל, נמנים גם רפי נקש מבעלי ג'ורדש ומלונות סטאי, מנהל בית החולים לשעבר 'בית ישראל' במנהטן דיויד שולקין ואנשי עסקים פרטיים.

גייגר הוא בנו של ד"ר רולנד גייגר ז"ל שעבד בפדה פוריה. "מבחינתי, לא מדובר באירוע התרמה שגרתי", הוא אומר. "נולדתי וגדלתי בפוריה, ואבי הקים ויסד את מחלקת הילדים בבית החולים. אני כיום גאה מאוד בעובדה שהוא מוביל בתחומים רבים כמו קרדיולוגיה, פה ולסת, עיניים, יולדות, ובקרוב מאוד שיקום - לכל תושבי הארץ, הגליל והגולן.

"אנחנו מתכננים אירוע שלישי החודש בפילדלפיה, ואני פועל נמרצות, יחד עם הנהלת בית החולים, עמותת הידידים וחבריי אנשי העסקים, להקמת המרכז שיהיה מהמובילים בתחומו בהיבטים בינלאומיים, ברמה המקצועית והטכנולוגית. הוא יעמוד בקדמת רפואת השיקום - ולכך דרושים תקציבים".

מוצ'ילרו בהווה, סטודנט לעתיד? 

האם הצעירים הישראלים שמגיעים לטיול אחרי צבא בדרום אמריקה מעוניינים לחשוב על העתיד המצפה להם עם שובם לארץ, בין אם אלה לימודים ובין אם זו עבודה, או שהם היו מעדיפים להתנתק ולשכוח מהכול ולו לכמה חודשים?

שלט של אוניברסיטת בר אילן בקוסקו, פרו / צילום: יח''צ

התשובה היא לכאורה ברורה (לא), אבל באוניברסיטת בר אילן חושבים אחרת. בימים האחרונים הציבה האוניברסיטה שלטים ב"סמטת המציקים" בקוסקו בפרו - שאליה  נוהגים להגיע מטיילים ישראלים, ואשר קיבלה את כינויה בעקבות ריבוי המקומיים המנסים למכור בה סחורה לצעירים. בשלטים מזמינה אותם האוניברסיטה לפגישת זום במסגרת "יום פתוח" שבו יוכלו להתרשם מהאפשרויות האקדמיות שהיא מציעה.

"האוניברסיטה מגיעה לצעירים המתעניינים בלימודים באשר הם, בכל רחבי העולם", אומרת נעמה גת, סמנכ"לית השיווק והפיתוח העסקי. "לאחר תקופת הקורונה הצעירים חזרו לטוס, והזום מהווה כלי נפלא לקשר מכל מקום. הצעירים של היום גם מטיילים, גם מתכננים את עתידם וגם מחוברים לאפשרויות הדיגיטליות של יצירת קשר מכל העולם, וזה מה שאנחנו מאפשרים להם".

מיליון דולר בהפתעה

איש העסקים והיזם אהרון פרנקל היה אמור להגיע לאירוע גיוס תרומות שנערך בבית משפחת דקל שבסביון, לטובת אגודת "עזרא למרפא", בראשות הרב פירר. אלא שהוא לא יכול היה להגיע, ובמקום זאת התקיימה עמו שיחת וידאו ממונקו, שבה הכריז על תרומה של מיליון דולר לאחזקה שוטפת של 20 האמבולנסים של אגודת "עזרא למרפא". נזכיר כי השבוע השתתף פרנקל בהנפקה של בנק לאומי, ורכש מניות בקרוב למיליארד שקל.

היזם אהרון פרנקל / צילום: מורג ביטן

באירוע לקחו חלק כ-150 אורחים, המנחה היה אלי יצפאן, וראש המוסד לשעבר יוסי כהן נתן הרצאה על האתגרים ויחסי הכוחות במזרח התיכון ובמדינת ישראל. בנוסף לתרומת פרנקל נאספו תרומות לרכישת עוד שני אמבולנסים לאגודה.

בין הנוכחים באירוע פרופ' שמואל דקל, איתן יוחננוף (רשת יוחננוף), יובל דוידוביץ (בעלי זאוס), בועז מולדובסקי (נשיא בורסת היהלומים), צביקה ויליגר (יו"ר ויליפוד), שלומי זינו (מחסני השוק), שלומי תורג'מן (קרן SIBF), פרופ' אייל סיוון ( מנהל מערך הנשים מרכז הרפואי תל השומר) ועוד.

מימין לשמאל: יוסי כהן ראש המוסד לשעבר והרב פירר / צילום: מורג ביטן

מצנח הזהב

עו"ד מיה ליקוורניק מונתה ליו"ר דירקטוריון נת"ע. היא תצטרף לחברה אחרי לאחר כ-30 שנה כעורכת דין ושותפה במשרד עורכי הדין מיתר ליקוורניק גבע לשם טל ושות'.

מירב קינן מונתה למנהלת השיווק בישראל של Priority, המספקת פלטפורמות לניהול עסקים בענן.

פרופ' ניר קידר מונה לנשיא המכללה האקדמית ספיר, ויחליף את פרופ' שי פלדמן, שכיהן שלוש שנים בתפקיד.

יונתן אבן טוב מונה למנכ"ל מכללת שנקר, ויחליף את עו"ד דרור קווה שכיהן בתפקיד 13 שנה.

המנכ''ל החדש של שנקר, יונתן אבן טוב / צילום: אחיקם בן יוסף

אלכס כץ מונה למוביל תחום מחקר הסייבר ב-Matrix Cyber R&D Labs, זרוע הסייבר המחקרי של מטריקס.

טל אבנר מונתה לסמנכ"לית התפעול של חברת ההלת'-טק Nym, העוסקת בקידוד תיקים רפואיים בקודים של חברות הביטוח בארה"ב. אור פלס מונה לסמנכ"ל הפיתוח.

שורת מינויים במלונות פתאל: קרן גנון מונתה למנכ"לית לאונרדו פלאזה אילת, כרמית חיון מונתה למנהלת מלון לאונרדו פריויליג' אילת, ושרונה להב מונתה למנהלת לאונרדו רויאל ריזורט אילת.

יואל קופלנד מונה למנהל "עוגן לבית" מקבוצת עוגן, העוסקת בליווי פיננסי חינמי של זוגות צעירים מהפריפריה החברתית והגיאוגרפית לרכישת דירה ראשונה, וכן בשיקום כלכלי של משקי בית ויחידים שהידרדרו לחובות.

שירלי תמרי תוביל את מערך הדליברי במרכז הפיתוח של סייבריזן.

חדשות טובות

עשור של תרומות. איש העסקים ובעלי רשת שיווק השקמה רמי לוי, ורעייתו עדינה, קיבלו אות הוקרה על תרומה של מאות אלפי שקלים בעשור האחרון לעמותת "שמחה לילד", התומכת במאות ילדים החולים במחלות גנטיות וכרוניות.

ספרים לילדים החולים. חברת הסייבר דיפ אינסטיקנט תרמה 200 עותקים מספר שיצרה בעצמה לבית החולים דנה לילדים שבאיכילוב. הספר נקרא "הדרך לדיפוליס", והוא מסביר לילדים על עולמות הסייבר. הספרים נתרמו כחלק מסיור של העובדים בבית החולים, ומפגש עם הילדים המאושפזים והוריהם. בשנה האחרונה מאמצת דיפ אינסטיקנט את בית החולים איכילוב במגוון פעילויות ותרומות.

דיפ אינסטינקט תרמו 200 ספרי סייבר לילדי ביה''ח דנה / צילום: דיפ אינסטינקט

בדיקות עור חינם בחופים. לרגל פתיחת עונת הרחצה נערכות בדיקות עור ונקודות חן ללא עלות בארבעה חופים מרכזיים בחיפה, באשדוד, בהרצליה ובקרית חיים. רופאי מערך העור מבית החולים איכילוב, בשיתוף העמותה הישראלית לסרטן העור ובחסות מותג הדרמו-קוסמטיקה לה רוש-פוזה, מקיימים בחופים ימי בדיקות עור על ידי רופאים מומחים, במטרה להעלות את המודעות לסרטן העור ולעודד גילוי מוקדם בקרב הציבור הרחב.

בדיקות עור ונקודות חן, שיתוף פעולה של בית החולים איכילוב, העמותה הישראלית לסרטן העור ולה רוש-פוזה / צילום: גדי סיארה

עמדות הבדיקה יוצבו בחוף דדו בחיפה ב-1.7.22, בחוף הרצליה ב-15.7.22, בחוף אשדוד ב-29.7.22 ובקריית חיים כחלק משיתוף הפעולה עם עמותת "שלובות" במהלך חודש אוגוסט.

עוד כתבות

אמיר ירון, נגיד בנק ישראל / צילום: המכון הישראלי לדמוקרטיה

בנק ישראל על האשראי החוץ בנקאי: "ככל שהצמיחה תימשך - נדרשת חשיבה מקיפה בעניין הפיקוח"

אי הסדרים בחברות יונט קרדיט וגיבוי אחזקות, מדאיגים את בנק ישראל באשר לרמת הפיקוח על גופי המימון: "אינם מפוקחים בהיבטים של ניהול סיכונים ואינם מחויבים ברגולציה כפי שמחויבים הבנקים"

 

המכשיר של יומן אקסטנשנס / צילום: מצגת החברה

מניית המכשור הרפואי שטסה עשרות אחוזים בבורסה לאור הצעת השקעה

מניית יומן אקסטנשנס נפלה לאחר שהחברה לא עמדה בתחזיות המכירות, וכעת ההשקעה של הקרן הפרטית מסין עשויה להגן עליה מהשתלטות ● הקרן הציעה לרכוש 40% מהחברה תמורת 30 מיליון דולר, כאשר שווי החברה כולה בת"א 45 מיליון שקל בלבד

עו''ד זאב פרל / צילום: דודו בכר

"אחרי 7 שנים אפשר להפוך לשותף": עו"ד זאב פרל מספר איך מנהלים משרד עורכי דין מרחוק

עו''ד זאב פרל, ראש משרד עורכי הדין פרל כהן, מסמן בראיון לגלובס את האתגר הבא של הפירמות בישראל ("גלובליות אמיתית, הלקוחות רוצים למכור לארה"ב") • וטוען: "בינתיים המשבר בהייטק הוא משברון. רואים יותר זהירות מצד החברות, ואולי זו זהירות טובה"

הפריימריז למפלגת הליכוד, ראשון לציון / צילום: שלומי יוסף

לקראת מהפך בצמרת הליכוד: ההצבעה בפריימריז הסתיימה

מתפקדי הליכוד הצביעו היום על זהותם של כרבע מחברי הכנסת הבאה ● אלפי מתפקדי התעשייה האווירית קיבלו טפסי הצבעה מסומנים, בהם כלולים דוד ביטן, ניר ברקת, יריב לוין, אלי כהן, חיים כץ, מיקי זוהר ואתי עטיה ● אחוז ההצבעה עומד על 58%

צביעת הנת''צ החדש בנתיבי איילון / צילום: באדיבות נתיבי איילון

על חשבון כלי רכב פרטיים: נתיבי העדפה חדשים יסומנו בגוש דן

עיריית ת"א ומשרד התחבורה קרובים לסיכום על הכשרת 5 ק"מ של נתיבים לתחבורה ציבורית בחודשים הקרובים, שיבוצעו בין-לילה ● נתיבים דומים מתוכננים גם בבת ים ובראשון לציון ● גם בכביש 1 יסומן נתיב, אך האכיפה בו שנויה במחלוקת

בורסת הנאסד''ק בוול סטריט / צילום: Shutterstock

השוק הדובי מאחורינו והאינפלציה מתקררת? במורגן סטנלי ובג'פריס מזהירים משאננות

הנתונים האחרונים מציירים תמונה מעודדת של יציאה משוק דובי – אלא שיש מי שמבקש לשאול האם פירושה של ההתאוששות היא כניסה לשוק שורי – או שזה עוד לא הזמן לאנחת רווחה?

בית משפט השלום בחיפה / צילום: פאול אורלייב

עלילות השופטת מעין צור: יזמה ארבעה הליכים משפטיים פרטיים והפסידה בכולם

מקרה כזה לא רואים כל יום: שופטת מכהנת, זו שבסמכותה להכריע בפסקי דין, הפסידה בארבעה הליכים משפטיים תוך מספר חודשים ספורים ● אם זה לא מספיק, השופטת צור ניסתה לכאורה להתחמק מתשלום אגרה, ואף ננזפה ע"י המפקחת על רישום מקרקעין

התפלגות העובדים בהייטק לפי מגדר וחברה

הפרופיל הממוצע של עובד הייטק בישראל: גבר, יהודי, לא חרדי

בואו לצלול איתנו למספרים ולנתונים שמאחורי החיים עצמם • והפעם: שני שלישים מהמועסקים בהייטק הם גברים, והשאר נשים ● למרות ניסיונות לשלב אוכלוסיות נוספות, עדיין מדובר בתחום יחסית הומוגני

המרכז לדרכונים זמניים, סמוך לקניון איילון בבני ברק, במאי השנה / צילום: שלומי יוסף

עובדים גויסו ולשכות חדשות נפתחו, אז למה עדיין צריך לחכות חודשים לדרכון חדש?

שרת הפנים איילת שקד הבטיחה בפברואר האחרון לפתור את משבר הדרכונים "בשבועות הקרובים" ● אבל חצי שנה אחר-כך, בדיקת גלובס מעלה כי התורים ללשכות עדיין ארוכים: 6 חודשים בתל אביב וירושלים, 4 חודשים בבאר שבע וכמעט חמישה חודשים בחיפה

דיסני פלוס / צילום: Shutterstock, Ivan Marc

דיסני עקפה לראשונה את נטפליקס במספר מנויי הסטרימינג בעולם

וולט דיסני פרסמה דוחות חזקים והפתיעה לטובה הן בשורות ההכנסות והרווח והן בתוספת המנויים ● החברה צופה להגיע ל-245 מיליון מנויים בדיסני פלוס עד 2024, לצד הורדת התחזיות על רקע החשש מפני איבוד לקוחות בשוק ההודי ● המניה זינקה בכ-7% במסחר המאוחר

מפעל ברזל באיטליה / צילום: Associated Press, Antonio Calanni

מחירי חומרי הגלם לבנייה צונחים, אבל מדד תשומות הבנייה לא צפוי לרדת בקרוב

מתחילת השנה זינק מדד תשומות הבנייה ב־4.4%, אף שמחירי חומרי הגלם בירידה ● בהתאחדות הקבלנים מסבירים כי חלקם של חומרי הבנייה במדד הוא 50% בלבד, וכי המשבר בשרשרת האספקה והתנודתיות במחיר הדלק מונעים מהירידות להגיע גם לכיס של הרוכשים

הנשיא לשעבר דונלד טראמפ בניו יורק ביום רביעי / צילום: Associated Press, Yuki Iwamura

ה-FBI נגד טראמפ: הימין האמריקאי מצופף שורות ולא מתכוון לוותר

הפשיטה הדרמטית על מועדון הגולף של טראמפ והפריצה לכספת שלו הפתיעו אפילו את הבית הלבן ● ארה"ב נמצאת בעיצומה של מערכת בחירות שתכריע איזה מפלגה תשלוט בקונגרס מנובמבר ● כמה רפובליקאים מאיימים לטהר את מש' המשפטים וה-FBI כשיעלו לשלטון

קריית גת / צילום: אלה מאירוביץ

עוד שטחים לתעשייה: אושר שינוי תוכנית המתאר לקריית גת שיעניק לאינטל אפשרות להתרחב

שינוי התוכנית יאפשר תוספת של כ-1,600 דונם לתעשייה ועוד תוספת 51,250 יחידות דיור שיתנו מענה לעיר בת 250 אלף תושבים ● השינוי כולל תוספת שטח לטובת הקמת בית חולים חדש ושטחי פנאי ונופש נרחבים לאורך נחל לכיש

מחקר בתחום הביולוגיה הסינטטית / צילום: Shutterstock

תעשיית הביולוגיה הסינתטית בארץ מנסה להדביק את הפער מול ארה"ב

ביולוגיה סינתטית היא אחד התחומים החמים היום בביוטק, שמבטיח לשנות סדרי עולם ברפואה ובכל תחומי החיים כמעט ● חברת אלאג'ין, שזכתה במכרז רשות החדשנות להקמת מעבדת שירות לסטארט־אפים בתחום, רוצה להיות הצעד הראשון בדרך לתעשייה מקומית ● מה היא יכולה ללמוד מהמודל של חברת גינקגו האמריקאית, שחוותה הייפ וגם חטפה ביקורת חריפה

האחים מיכאל ודניאל זלקינד, בעלי השליטה בדסק''ש / צילום: ישראל הדרי

הבעלים של סלקום הפיצו מניות של החברה ב-300 מיליון שקל. מה עומד מאחורי המהלך?

לגלובס נודע כי דיסקונט השקעות הפיצה לשוק כ-9% ממניות סלקום בכ-300 מיליון שקל ● הפצת המניות תאפשר לדסק"ש לנהל את מכירת השליטה בחברת התקשורת  ללא לחצים, אחרי שהשיגה מקור תזרימי לתשלומי החוב הקרובים

שמרית לב וגיתית להב, מייסדות ומנכ״ליות משותפות של Sweet Victory / צילום: עידו לביא

היזמיות שפיתחו מסטיק המסייע להפחית את צריכת המזונות המתוקים: "הרגולציה מאתגרת, לא רק בישראל"

שמרית לב וגיתית להב, תושבות רמת ישי ● מייסדות ומנכ״ליות משותפות של Sweet Victory ● "ההתחלה הייתה ללא תקציב. ככל שהתקדמנו, הבנק המלווה נתן בנו אמון והעמיד לנו אשראי כפי הנדרש" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

דולר. צונח לשפל של 5 חודשים / צילום: Shutterstock

הדולר צונח לשפל של 4 חודשים מול השקל: אלו הסיבות העיקריות

אחרי שנחלש במחצית הראשונה של השנה עד כדי כך שכוחו בבלימת האינפלציה המיובאת נבלם, השקל ממשיך להתחזק מול הדולר האמריקאי בחסות העליות בשווקים מעבר לים

בורסת וול סטריט / צילום: Shutterstock

נעילה מעורבת בוול סטריט; אאוטבריין צנחה ב-23%, אופקו ב-7.7%

נעילה מעורבת באירופה ● מדד מחירי היצרן (PPI) בארה"ב רשם ביולי ירידה של 0.5% לעומת צפי לעלייה של 0.2% ● דיסני הכתה את התחזיות: מספר המנויים בסטרימינג עקף את של נטפליקס

בריאן דיז, ראש המועצה הלאומית לכלכלה בבית הלבן, ואליזבת' דור, סמנכ''לית בכירה ב-Whirlpool באירוע קידום חקיקה לייצור מקומי / צילום: Associated Press, Patrick Semansky

בניסיון להתמודד עם סין ומשבר האקלים, בארה"ב שואפים להחליף מדיניות כלכלית

בשנים האחרונות גוברות בארה"ב הקריאות לאמץ מדיניות כלכלית שתשפר את הייצור המקומי ותתמודד עם חולשות במודל הנוכחי ● מהתחדשות בדיור ובתחבורה ועד ניסיון להחזיר ליבשת מפעלי תעשייה שעברו אל מעבר לים, בארה"ב מנסים לאמץ מדיניות תעשייתית חדשה

אברהם מבורך, מייסד Kiki / צילום: יח''צ

מיזם האירועים ש"תפס" את בעלי מקס סטוק יוצא לגיוס המונים

מיזם KIKI, מעין מרקט פלייס ומתכנן וירטואלי לאירועים, יוצא לקמפיין גיוס המונים באמצעות fundit במטרה להשיג מהציבור 4 מיליון שקל ● וגם: סטודנטים ממכללת תל חי פיתחו אצבעות גבינה טבעוניות לילדים וזכו במקום הראשון בתחרות הבינלאומית לטכנולוגיות מזון IFT ● אירועים ומינויים