גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אחרי הפסיקה שביטלה את זכות ההפלה בכל ארה"ב, תאגידים שוקלים בזהירות את נושא הביטוח הרפואי לעובדות

חברות שיש להן תוכניות ביטוח הכוללות הפלות שוקלות כעת האם ואיך לשלם על נסיעות של עובדות למדינות בהן הפרוצדורה עדיין חוקית

הפגנה נגד הביטול החוקתי להפלות באינדיאנפוליס, ארהב / צילום: Associated Press, AJ Mast)
הפגנה נגד הביטול החוקתי להפלות באינדיאנפוליס, ארהב / צילום: Associated Press, AJ Mast)

החלטת בית המשפט העליון להפוך את ההחלטה רו נגד ווייד יוצרת אתגרים חדשים למעסיקים ולחברות ביטוח בריאות הנותנות כיסוי ביטוחי להפלות, ובמיוחד מעוררת שאלות האם ואיך לממן נסיעות למדינות שבהן עדיין מותר לעשות את הפרוצדורה.

● ענקיות הטכנולוגיה מתגייסות למחאה נגד פסיקת בית המשפט העליון בארה"ב: "יום אפל בהיסטוריה של האומה שלנו"
● עבור נשים רבות בארה"ב פסק הדין הופך את "סיפורה של שפחה" למציאות

● עיקר השפעת ביטול ההפלות בארה"ב בשאלה מי מכריע: נבחרי הציבור או השופטים

חברות כולל סטארבקס, אובר, ואמזון הודיעו שיחזירו הוצאות על נסיעות שנעשו כדי לקבל טיפולים רפואיים, כולל הפלות. החברות Just Eat Takeaway.com ,Grubhub ו־ Dick’s Sporting Goods אמרו שיספקו עד 4,000 דולר לכיסוי הוצאות נסיעה עבור שירותים שלא זמינים במדינות בהן נמצאים המשרדים של חברות אלה.

"אנחנו מכירים בכך שהנושא הזה מעורר אמוציות - ויש שחקנים בקבוצות ועובדים שלא יסכימו עם ההחלטה הזו", כתבה מנכ"לית Dick’s לורן הוברט בהודעת דואר אלקטרוני לעובדים ביום שישי.

המעסיקים מחוייבים לנקוט עמדה

הנושא הכאוב של ההטבות מציב אתגר חדש לחברות רבות שכבר מתקשות לנווט בין נושאים פוליטיים וחברתיים המשסעים את העובדים.

חברות שבחרו לכסות את עלות ההפלות - וכל עלות נסיעה שעשויה להיות כרוכה בכך - צריכות לאזן בין ניכור העובדים הרוצים שמעסיקיהם ינקטו עמדה ברורה לעומת הסיכון להתקפות משפטיות או השלכות פוליטיות במדינות שאסרו על הפלות.

"הטבות מעסיקים פתאום החלו להיות מאוד פוליטיות, וזה מכריח את המעסיקים לנקוט עמדה", אמר מייקל טרפין, סגן מנכ"ל ב־ USI Holdings Corp , חברת ביטוח.

יש גם שאלות עד כמה המעסיקים, במיוחד הקטנים יותר, יכולים להרשות לעצמם להשקיע, כך אומרים מנהלי כוח אדם, מנכ"לים ומומחים לביטוח.

ביום שישי, כמה מנהלים מיהרו לפרסם הצהרות לציבור בתגובה להחלטה של בית המשפט העליון. מנכ"ל Yelp ג'רמי סטופלמן, שהתבטא באופן בולט על הזכות להפלות, כתב בהודעה שמנהיגים עסקיים צריכים להתבטא נגד הגל של איסורי הפלות שההחלטה צפויה לעורר.

ג'ולי ג'ונס, מנהלת משרד עורכי הדין Ropes & Gray, שלחה מזכר לעובדים בו אמרה שהחברה תערוך פגישות בימים הקרובים בהן תדון בהחלטה ותספק תמונה כללית של החוק ברמה הפדרלית ורמת המדינה על הזכות להפלות.

עורכי הדין של החברה גם נמצאים בקשר עם קבוצת עורכי דין העובדים פרו בונו על מקרים הקשורים לנושא, כך נכתב בהודעת דואר אלקטרוני שנצפתה על ידי הוול סטריט ג'ורנל.

"כאישה, יש לי תחושה עמוקה של פגיעות שנגרמה בגלל ביטול של זכות ארוכת שנים לנשים - זכות שמשפיעה על גופן ועל קבלת ההחלטות שלהן", כתבה Ropes & Gray המעסיקה כ־1,400 עורכי דין ברחבי העולם.

מנהלת התפעול הראשית של חברת האם של פייסבוק פלטפורמות מטא שריל סנדברג הגדירה את החלטת בית המשפט העליון כ"נסיגה עצומה" וכתבה בפוסט באינסטגרם שהיא מסכנת את בריאותן של מיליוני נשים ונערות.

דובר של מטא אמר שהחברה מתכננת להציע החזר הוצאות נסיעה לקבלת גישה לשירותי בריאות ומרפאות הפלות במדינות אחרות, וכמו כן שמטא "נמצאת בתהליך הערכה איך לעשות זאת באופן המיטבי, בהתחשב במורכבויות הכרוכות בזה".

הפלות זה יקר

ללא ביטוח בריאות שיכסה את החשבון, להשיג הפלה יכול להיות יקר. בארה"ב, המחיר החציוני להפלה באמצעות גלולה ב־2020 היה 560 דולר, והמחיר החציוני של הפלה כירורגית בשלישון הראשון היה 575 דולר, על פי מחקר שפורסם באפריל בירחון לענייני רפואה.

מעסיקים רבים, בייחוד בחברות הגדולות במדינה, מכסים עלויות של הפלות. כ־10% מהעובדים והעובדות בארה"ב נמצאים בתוכניות ביטוח שקבעו יוצא מן הכלל במיוחד לגבי הפלות או הגבילו את ההטבה עליהן מאוד, על פי סקר מ־2019 שערכה קרן משפחת קייזר.

כשנעשה ברור שבית המשפט העליון יהפוך את הפסיקה התקדימית מ־1973, חברות רבות אחרות עבדו בשקט מאחורי הקלעים והכינו תגובות שהיו מוכנות לשליפה מיד עם ההכרזה הרשמית מצד בית המשפט, כך אומרים יועצים על הטבות מעסיקים.

כ־14% מהמעסיקים הגדולים שענו לסקר בתחילת יוני אמרו שיש להם הטבת נסיעות, ו־25% אחרים אמרו שהם שוקלים זאת, על פי תגובות של כמעט 300 מעסיקים לסקר שנערך על ידי חברת ייעוץ ההטבות Mercer .

מעסיקים שיש להם לפחות 20 אלף עובדים היו בסבירות גבוה יותר להעניק הטבת נסיעות ואש"ל לעובדות שנוסעות לעשות הפלה, נכתב בתוצאות הסקר.

חברות ביטוח גדולות המספקות הטבות בריאות למעסיקים גדולים,  UnitedHealthCare  ,Cigna Corp ו־ Aetna של CVS , מאשרים בפני לקוחות שרכשו ביטוח פרטי שיוכלו לעזור במימון נסיעות, כך אומרים יועצי הטבות מעסיקים.

ב־ Cigna וב־ CVS אמרו שרוצים לתמוך בצרכי הכיסוי של הלקוחות והצרכנים. ב־ UnitedHealthGroup אמרו שנותרו מחויבים לעזור לחברים ולמטופלים לקבל גישה להטבות והשירותים של החברה.

בנוסח טיוטה ש־ UnitedHealthCare שלחה לאחרונה למעסיק לשימוש במסמך של החברה לעובדים המתאר את ההטבות שהיא מכסה עבורם, ונצפה על ידי הוול סטריט ג'ורנל, נכתב שתוכנית הכיסוי הבריאותי תכלול כיסוי הוצאות נסיעה ושהות במדינה סמוכה על מנת לקבל שירותי בריאות שאין להם כיסוי משפטי במקום בו העובדים מתגוררים.

הטבת נסיעות גדולה מידי עלולה להפוך להוצאת מיסים לעובדות

בהתחשב ברגישות הנושא, מעסיקים רבים מנסים לנתח חוקי מדינה וחוקים מקומיים הקשורים לגישה להפלות, וכן ניהול של הטבות בריאותיות שחברות נותנות לעובדים שממומנות על ידי החברה לעומת כיסוי על ידי תוכנית ביטוח חיצונית, כך אמרו מומחי ביטוח, מנהלים בכירים ומנהלי כוח אדם.

"חברות מחליטות איך לפעול עם התגלגלות האירועים. הנוף שלפנינו לא פשוט", אמרה מישל רואיז, מנכ"לית BiasSync , יצרנית תוכנה מלוס אנג'לס.

מעסיקים כנראה יצטרכו להיות זהירים באופן בו הם מעבירים מסרים לגבי תוכניות הביטוח, ולגבי האופן בו יתכננו הטבות נסיעות בעתיד. הם יצטרכו לנווט בין כל מיני גורמים, כולל זה שהטבת נסיעות גדולה מדי עלולה להיהפך להוצאה שעובדות יצטרכו לשלם עליה מיסים.

גם, על מנת להימנע מניכור אנשים, חברות עשויות לנסח את ההטבה כך שתהיה נרחבת יותר מהנושא של מימון הפלות, אמרו מומחי הטבות מעסיקים.

"זה לא הופך הפלות ליוצאות דופן, אבל הפלות כלולות בזה", אמר בריאן מרקוט, יועץ בריאות ובעבר מנכ"ל Business Group on Health . חברות "יביעו את השינוי כשדרוג של הטבת הנסיעות, וכך הן מתייחסות לנושא אבל לא באופן ישיר, ונמנעות מלעורר מהומה".

למעסיקים ולמבטחים ייתכן סיכון משפטי בכיסוי הפלות

חברות שאומרות שהן מחויבות לספק הטבות כאלה אומרות שהמורכבות המשפטית של הבטחת כיסוי הן טעונות.

אבל כיסוי להפלות לעובדות המתגוררות במדינות בהן הן אסורות, ובייחוד הקלת הגישה בעזרת מימון נסיעות, עלולה ליצור סיכון משפטי למעסיקים ולמבטחים המספקים להם תוכניות ביטוח רפואי - ואולי אפילו לעובדות מסוימות, מנהלים או דירקטורים, כך אמרו מומחים משפטיים.

"יכול להיות מישהו שירדוף אותם על זה שהם עוזרים ומסייעים להפלות", אמר דיוויד כהן, פרופסור למשפטים באוניברסיטת דרקסל. "גם מעסיקים הולכים להיות על הכוונת המשפטית".

לפני החלטת בית המשפט העליון, ממשלות של המדינות השונות בארה"ב יצרו שמיכת טלאים של כללים הקשורים לכיסוי הפלות.

תוכניות Medicaid של מדינות רבות מגבילות מאוד את הכיסוי להפלות, בזמן שתוכניות כיסוי פדרליות כמו Medicare מממנות אותן רק בנסיבות מאוד מסוימות.

מדינות גם הגבילו כיסוי הפלות בביטוחים פרטיים, וב־11 מדינות אסור לספק כיסוי הפלות בכל תוכניות הביטוח, על פי קרן משפחת קייזר. אבל כללי הביטוח של המדינות לא נוגעים לסוג הכיסוי שהכי נפוץ אצל מעסיקים בינוניים וגדולים, המוכר כתוכניות במימון עצמי.

תוכניות כאלה, בהן המעסיקים משלמים תביעות בריאות של העובדים בכספי החברות, נתונות לרגולציה רק ברמה הפדרלית.

רגולציות פדרליות על תוכניות ביטוח פרטיות לא מפרטות כללים הנוגעים להפלות, כך אומרים עורכי דין. ישנו צו פדרלי נגד אפליה המכריח את כל המעסיקים לספק כיסוי בריאותי לתשלום על הפלה במידה וחיי האם בסכנה בגלל ההיריון, אמר סת' פרטה, עורך דין ב־ Groom Law Group המייעצת למעסיקים ולחברות המספקות ביטוחי בריאות.

אם מדינות יחליטו לאכוף או ליישם חוקים המשפיעים על מעסיקים המבטחים את העובדים במימון עצמי, הן יכניסו עצמן למאבקים משפטיים. מעסיקים צפויים לטעון שסמכותה של המדינה כפופה לכללים הפדרליים במסגרתם מנוסחות תוכניות הביטוח, אבל עורכי דין אומרים שהם לא יודעים מה יקרה אם מדינות ינסו לתבוע את המעסיקים בתביעות פליליות.

חוקים פליליים המנוסחים באופן נרחב עשויים להיות מסוגלים לגבור על האתגר של קדימות הכלל הפדרלי, אומרים עורכי דין.

"זה הולך לעורר הרבה נושאים חוקתיים ומשפטיים", אמרה קרי וויליס, סגנית נשיאה בכירה ביחידת פתרונות הבריאות של Aon PLC . "הולכת להיות לנו ליטיגציה של שנים על הנושאים האלה".

שיוויונות בטיפולי בריאות

בנק אמריקה, סיטיגרופ וקבוצת גולדמן סאקס וכן ג'י פי מורגן צ'ייס כבר מכסים הפלות לעובדות המקבלות את ההטבות הרפואיות שלהם. הבנקים אמרו לאחרונה לעובדים שישלמו על נסיעות במידה ואנשים יצטרכו לנסוע רחוק מהבית לקבלת טיפול. הבנקים, שמעסיקים עשרות אלפי אנשים ברחבי המדינה, תיארו את ההחלטות האלה כהבטחת גישה שוויונית לטיפולי בריאות.

בג'י פי מורגן אמרו שיתחילו לכסות עלויות נסיעה לכל ההליכים הרפואיים שיש להם כיסוי ב־1 ביולי, כך נכתב במזכר פנימי. בעבר כיסה הבנק הוצאות נסיעה רק במקרים מוגבלים, כמו השתלות איברים וניתוחים לקיצור קיבה. ההטבה מכסה עלויות של נסיעה במרחק של יותר מ־80 ק"מ.

הת'ר האדון השתתפה בהכנת הכתבה.

עוד כתבות

הנשיא לשעבר דונלד טראמפ בניו יורק ביום רביעי / צילום: Associated Press, Yuki Iwamura

ה-FBI נגד טראמפ: הימין האמריקאי מצופף שורות ולא מתכוון לוותר

הפשיטה הדרמטית על מועדון הגולף של טראמפ והפריצה לכספת שלו הפתיעו אפילו את הבית הלבן ● ארה"ב נמצאת בעיצומה של מערכת בחירות שתכריע איזה מפלגה תשלוט בקונגרס מנובמבר ● כמה רפובליקאים מאיימים לטהר את מש' המשפטים וה-FBI כשיעלו לשלטון

3 יזמים מספרים על החיים בצל המשבר / אילוסטרציה: גלובס

"שיחות הפיטורים היו נוראיות, לא יכולתי לזוז": 3 יזמי הייטק מספרים על קשיי המשבר

המשבר בהייטק וגל הפיטורים שבא בעקבותיו מובילים לחוסר ודאות בקרב עובדי הענף ● אלא שגם המנהלים שלהם, שעד לפני חודשים בודדים התרברבו בהכנסות גבוהות ורווחי עתק, נאלצים להתמודד עם השינוי הדרמטי ● שלושה יזמים, שסירבו להיחשף בשמם ובחרו להתראיין באופן אנונימי, מספרים לגלובס כיצד המשבר משפיע על מצבם הנפשי

עמדת קרפור בתוך סניף יינות ביתן / צילום: איל יצהר

כניסת רשתות השיווק הבינלאומיות לישראל: 70% מאמינים כי המהלך יוביל להורדת מחירים

מחצית מהציבור מוכנים לוותר על המותגים האהובים עליהם בעקבות העלאות מחירים - כך עולה מסקר שנערך בשיתוף אוניברסיטת רייכמן, באמצעות פאנל המשיבים האינטרנטי Panel4all ● שיעור דומה מצהיר כי יחליף את רשת המזון שבה הוא נוהג לערוך את קניותיו

המקדש המורמוני בסולט לייק סיטי, יוטה / צילום: Shutterstock

ההשקעות החשאיות של הכנסייה המורמונית בהייטק הישראלי

מסמכים חושפים כי קרן מרשפילד אדוויזורס, שנשלטת בידי זרוע ההשקעות החשאית של הכנסייה המורמונית, השקיעה 70 מיליון דולר בקרן הון סיכון ובשתי חברות אינטרנט ישראליות, שהניבו לה רווחים אדירים ● ואיך זה שהקרן הצליחה להימנע מתשלום מס, למרות שאפילו עורך דינה היה משוכנע כי רשות המסים עומדת לגבות 25% מהרווחים? ● תחקיר גלובס

רן עוז, מנכ''ל קבוצת ישראכרט / צילום: באדיבות ישראכרט

המכה שהנחית הפועלים על ישראכרט כבר מורגשת: מציגה רווח נמוך משל המתחרה הקטנה יותר כאל

חברת כרטיסי האשראי הגדולה בישראל העבירה ברבעון השני 47 מיליון שקל נוספים לבנק הפועלים, כתוצאה מהסכם התפעול החדש, שכבר הפיל את מניית החברה ● הרווח הנקי של ישראכרט ברבעון צנח בכ-70%, אך המנכ"ל רן עוז משוכנע: "הבטחנו את בסיס הלקוחות שנים קדימה, נדע להפיק תוצאות יפות בשנים הבאות ובדרך כלל זה בא לידי ביטוי בשווי של החברה"

קריית גת / צילום: אלה מאירוביץ

עוד שטחים לתעשייה: אושר שינוי תוכנית המתאר לקריית גת שיעניק לאינטל אפשרות להתרחב

שינוי התוכנית יאפשר תוספת של כ-1,600 דונם לתעשייה ועוד תוספת 51,250 יחידות דיור שיתנו מענה לעיר בת 250 אלף תושבים ● השינוי כולל תוספת שטח לטובת הקמת בית חולים חדש ושטחי פנאי ונופש נרחבים לאורך נחל לכיש

צביעת הנת''צ החדש בנתיבי איילון / צילום: באדיבות נתיבי איילון

על חשבון כלי רכב פרטיים: נתיבי העדפה חדשים יסומנו בגוש דן

עיריית ת"א ומשרד התחבורה קרובים לסיכום על הכשרת 5 ק"מ של נתיבים לתחבורה ציבורית בחודשים הקרובים, שיבוצעו בין-לילה ● נתיבים דומים מתוכננים גם בבת ים ובראשון לציון ● גם בכביש 1 יסומן נתיב, אך האכיפה בו שנויה במחלוקת

שר הביטחון גנץ פונה אל ספסלי האופוזיציה / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

הציבור תומך בשינוי דרמטי בנושאי דת ומדינה, אלה הסיבות שלא מאפשרות אותו

רוב מובהק בציבור היהודי תומך בנישואים אזרחיים, בתחבורה ציבורית בשבת ובביטול מונופול הכשרות של הרבנות, כך לפי סקר שנערך באוניברסיטת רייכמן ● אלא שנוסף לכוח של המפלגות החרדיות כלשון מאזניים, שינוי כזה הוא יקר וקשה למערכת והחלופות מורידות לחץ ומונעות שינוי

אורי לוין, מנכ''ל דיסקונט / צילום: יח''צ

דוחות דיסקונט: העלאת הריבית תרמה להכנסות, הבנק ממשיך לחלק דיבידנד

דיסקונט פתח את עונת הדוחות של הבנקים ומסכם רבעון חזק, על אף ירידה של 21% ברווח הנקי בעקבות הפרשות להפסדי אשראי ● הבנק יחלק דיבידנד בהיקף של 133 מיליון שקל

מחקר בתחום הביולוגיה הסינטטית / צילום: Shutterstock

תעשיית הביולוגיה הסינתטית בארץ מנסה להדביק את הפער מול ארה"ב

ביולוגיה סינתטית היא אחד התחומים החמים היום בביוטק, שמבטיח לשנות סדרי עולם ברפואה ובכל תחומי החיים כמעט ● חברת אלאג'ין, שזכתה במכרז רשות החדשנות להקמת מעבדת שירות לסטארט־אפים בתחום, רוצה להיות הצעד הראשון בדרך לתעשייה מקומית ● מה היא יכולה ללמוד מהמודל של חברת גינקגו האמריקאית, שחוותה הייפ וגם חטפה ביקורת חריפה

בנימין נתניהו. מבקש לבטל את כתב האישום נגדו / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

אחרי בני הזוג אלוביץ': גם נתניהו מבקש לבטל את כתב האישום נגדו

עו"ד בעז בן-צור, סנגורו של יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו, מבקש להצטרף לבקשת בני הזוג שאול ואיריס אלוביץ' לביטול האישומים נגדם בשל "הגנה מן הצדק", ובכוונתו להגיש בקשה מפורטת

האחים מיכאל ודניאל זלקינד, בעלי השליטה בדסק''ש / צילום: ישראל הדרי

הבעלים של סלקום הפיצו מניות של החברה ב-300 מיליון שקל. מה עומד מאחורי המהלך?

לגלובס נודע כי דיסקונט השקעות הפיצה לשוק כ-9% ממניות סלקום בכ-300 מיליון שקל ● הפצת המניות תאפשר לדסק"ש לנהל את מכירת השליטה בחברת התקשורת  ללא לחצים, אחרי שהשיגה מקור תזרימי לתשלומי החוב הקרובים

יו''ר הליכוד בנימין נתניהו ורעייתו שרה בפריימריז / צילום: ראובן קסטרו, וואלה! NEWS

הפנים לשריונים: לאחר המהפכה ברשימת הליכוד, במפלגה מצפים להחלטת נתניהו

הטלפונים לראשי הערים במטרה שיתמכו בעורך ישראל היום לשעבר, הדילים שעיצבו את הצמרת החדשה של המפלגה, והמפלה של השרים לשעבר שלא השכילו לעבוד בכנסת: מאחורי הקלעים של הפריימריז בליכוד ● וגם: כך הפכה העבודה למפלגת נישה חברתית־כלכלית

בריאן דיז, ראש המועצה הלאומית לכלכלה בבית הלבן, ואליזבת' דור, סמנכ''לית בכירה ב-Whirlpool באירוע קידום חקיקה לייצור מקומי / צילום: Associated Press, Patrick Semansky

בניסיון להתמודד עם סין ומשבר האקלים, בארה"ב שואפים להחליף מדיניות כלכלית

בשנים האחרונות גוברות בארה"ב הקריאות לאמץ מדיניות כלכלית שתשפר את הייצור המקומי ותתמודד עם חולשות במודל הנוכחי ● מהתחדשות בדיור ובתחבורה ועד ניסיון להחזיר ליבשת מפעלי תעשייה שעברו אל מעבר לים, בארה"ב מנסים לאמץ מדיניות תעשייתית חדשה

שלישיית מה קשור בקמפיין אלקטרה / צילום: צילום מסך

מותג המזגנים ויתר על פרזנטור מוכר, לעג לפרזנטורים האחרים - ונשאר בחוץ

בקיץ הישראלי החם שלוש חברות המזגנים טורנדו, אלקטרה ותדיראן מגיעות לתודעת הצופים אבל הייסנס נותר בחוץ - כך עולה מדירוג הזכורות והאהובות של גלובס וגיאוקרטוגרפיה ● הפרסומת המושקעת ביותר שייכת למותג הסלולר wecom שגייס את אנה זק, אולם היא נותרה מחוץ למדד

הפקולטה לניהול.  עובדים קשה כל היום ומתעמלים פעם או פעמיים בשבוע? / צילום: Shutterstock

עובדים קשה כל היום ומתעמלים פעמיים בשבוע? מחקר חדש מגלה שזה לא מספיק

ידוע ששעות עבודה ארוכות תורמות לריבוי של מקרי מוות ממחלות לב ושבץ ● מחקר חדש מצא כי בניגוד למה שחשבנו עד כה, פעילות גופנית מתונה אינה מגינה עלינו מנזקי עומס העבודה, ובמובן מסוים אפילו להפך ● הפקולטה, מאמרים של חוקרי הפקולטה לניהול באוניברסיטת תל אביב

מפעל ברזל באיטליה / צילום: Associated Press, Antonio Calanni

מחירי חומרי הגלם לבנייה צונחים, אבל מדד תשומות הבנייה לא צפוי לרדת בקרוב

מתחילת השנה זינק מדד תשומות הבנייה ב־4.4%, אף שמחירי חומרי הגלם בירידה ● בהתאחדות הקבלנים מסבירים כי חלקם של חומרי הבנייה במדד הוא 50% בלבד, וכי המשבר בשרשרת האספקה והתנודתיות במחיר הדלק מונעים מהירידות להגיע גם לכיס של הרוכשים

ח''כ יריב לוין / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

מסתמן: שינוי דרמטי בעשירייה הפותחת של הליכוד; יריב לוין בראש

לפי ספירת הקולות עד כה (כ-50%), את המקום הראשון כבש ח"כ יריב לוין, ואחריו אלי כהן, יואב גלנט, דודי אמסלם ואמיר אוחנה, שיחד עם נתניהו בראש – הם החמישייה הפותחת החדשה של הליכוד שמחליפים את נבחרי פריימריז 2019

שיחות הגרעין בווינה ב־2021 / צילום: Reuters

איראן דורשת מהמעצמות ערבויות למקרה שארה"ב תיסוג בשנית מהסכם הגרעין

בוושינגטון טרם החליטו אם להסכים למתווה החדש שהציעו המעצמות במסגרת שיחות הגרעין בווינה, והוגש גם למנהיג העליון של איראן עלי חמינאי ● וגם: חבר קבינט מאשים את לפיד וגנץ כי "השתמשו ביועמ"שית כדי לא לעדכן אותנו מראש על המבצע"

ג'רום פאוול, יו''ר הפדרל ריזרב / צילום: Reuters, Mary F. Calvert

קרב האינפלציה של הפדרל ריזרב רחוק מניצחון

המפתח המרכזי למניעת סחרחרת מחירים ושכר נמצא בשוק התעסוקה, וכאן אין שום דבר שמניח את דעתו של הפדרל ריזרב – לפחות בינתיים ● הבנק המרכזי של ארה"ב יצטרך ככל הנראה לראות סימנים להקלה בשוק התעסוקה לפני שיאט את מבצע העלאות הריבית