גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בורות ופופוליזם בדרך לפיזור: כך נראים הימים האחרונים של הכנסת ה-24

רגע לפני פיזור הכנסת הקואליציה מנסה לקדם חוק להסדרת עתיד המיזם התחבורתי הגדול בתולדות המדינה ● האופוזיציה מתנגדת ללא נימוק ענייני, בעיקר כדי למנוע מהממשלה את ההישג ● שרת התחבורה מאיימת שבלי החוק הפרויקט ייתקע, למרות שבשלב זה ניתן לקדם את המטרו גם בלעדיו ● ואיפה האינטרס הציבורי? גלובס עושה סדר בסערה סביב המיזם שנועד לחלץ אותנו מהפקק

מרב מיכאלי ויאיר לפיד, בהצבעה על פיזור הכנסת / צילום: יוסי זמיר
מרב מיכאלי ויאיר לפיד, בהצבעה על פיזור הכנסת / צילום: יוסי זמיר

רק באישון לילה במליאה חשף ח"כ יואב קיש כי חוק המטרו, הפרויקט הגדול והיקר בתולדות המדינה, נלקח כקלף מיקוח במשא ומתן בין האופוזיציה לקואליציה על תאריך הבחירות. לפני כן, במשך שעות ניסו בכירי האוצר שהסתובבו במסדרונות הכנסת להבין מדוע החוק יצא מחוץ לרשימת החקיקה שהוסכמה רגע לפני פיזור הכנסת. תחילה הואשמו החרדים, ולאחר מכן טענו בליכוד שתוואי הרכבת לא הולם את דרישותיהם, ואילו גורמים אחרים אמרו שלא יאפשרו הישגים אחרונים לקואליציה הגוססת. היום (ג') כבר הונחה המטרה בגלוי על השולחן: אם תאריך הבחירות יוקדם ל-25 באוקטובר, ישוחררו החוקים שנלקחו כבני ערובה פוליטיים והמרכזי שבהם - חוק המטרו. האופוזיציה רוצה שהבחירות יתקיימו ב-25 באוקטובר מכיוון שבני הישיבות בחופש בו, מה שיקל על גוש נתניהו לגייס פעילים ומצביעים.

חוק המטרו נועד להסיר חסמים ולחצים, גם פוליטיים, בפני פרויקט התשתית הגדול שבוצע אי פעם בישראל. אם החוק לא יעבור כעת, הפרויקט הענק לא "ייעצר", כפי שמסבירים בקואליציה (שלא העבירה אותו בעצמה במושב החורף), אבל גם המחנה השני עושה שימוש ציני בפרויקט ההכרחי לקידום המדינה כשהליכוד - שבממשלתה הפרויקט נולד - מנצל אותו כדי לדחוק את הקואליציה להקדים את מועד הבחירות.
מה המשמעות של חוק המטרו? החוק נועד להסדיר את מודל המימון של הפרויקט, את הגופים שיוקמו לניהולו, הרגולציה עליו והתיאום בין גופי התשתית השונים. החוק תוכנן לעבור במסגרת חוק ההסדרים, אך בלחץ יו"ר הכנסת והייעוץ המשפטי, הוא פוצל ואחרי שהקואליציה לא העלתה אותו להצבעה במושב החורף, וכעת מחכה לקריאה שנייה ושלישית.

 

מיזם ארוך טווח שסובל מחוסר יציבות שלטונית

למעשה, פרויקט המטרו הוא רק דוגמה לאיך מיזמים ארוכי טווח נתקעים בשל אי היציבות הפוליטית. כשישראל מתקשה לצאת מהפלונטר של מערכות הבחירות, בשלוש השנים האחרונות מעטות התוכניות ארוכות הטווח שיצאו לפועל. כך, פרט להצלחות בחוק ההסדרים האחרון, כל החוקים שנדחקו מחוץ לחוק ההסדרים ל"עבודה מעמיקה" במשרדים נותרו לבסוף על רצפת המליאה. החשש כעת הוא שלאחר הבחירות, הקואליציה החדשה שתקום לא תרצה להעביר חוק זהה לזה שניסתה קודמתה לקדם. כך, יכול להיות שהתהליך הארוך שעבר חוק המטרו יחזור לנקודת ההתחלה.

על התוכניות לביצוע הפרויקט החלו לעבוד במשרדי הממשלה עוד בתקופת שר התחבורה ישראל כ"ץ וממשלת הליכוד. החוק אמנם נרקם באותה תקופה, אבל אף פוליטיקאי לא לקח על הפרויקט קרדיט. עם הקמת הממשלה הנוכחית והעברת חוק ההסדרים והתקציב, המטרו קיבל דחיפה רצינית של תקציב התחלתי בסך 6 מיליארד שקל, העברת התוכניות בממשלה וחקיקת החוק הייעודי. הוועדה שבה נידון החוק, ברשות ח"כ יוליה מלינובסקי, סיימה להכין את החוק לקריאה שנייה ושלישית שבועות לפני סיום מושב החורף, אך הוא נדחה למושב הקיץ ואת סוף הסיפור כולנו כבר מכירים.

כשנדחתה ההצבעה על החוק, שאלנו מדוע לא מעבירים אותו בקריאה שנייה ושלישית במושב החורף עצמו. אז ענו לנו בקואליציה כי סדרי העדיפויות אחרים. יש חוקים דחופים יותר. עכשיו החוק נפל למלכודת פוליטית בשיא המשבר שגילגל את הכנסת והמדינה כולה למערכת בחירות נוספת. גרירת הרגליים מזכירה את העובדה שבמשך חודשים התחבטו במשרדי הממשלה מי יהיה ראש רשות המטרו, עד שנאלצו להעביר החלטת ממשלה מיוחדת להקמת ועדת איתור רגע לפני פיזור הכנסת. אבל כשזה מתאים פוליטית - ניתן לשמוע את זעקות המטרו מהרצליה ועד רחובות - לאורך התוואי כולו.

למעשה, חוק המטרו הוא רק דוגמה להתנהלות שאפיינה במידה רבה את הממשלה הנוכחית. יוזמות חשובות כמו סיוע לעסקים שנפגעו בגל האומיקרון, חלופת שקד לתמ"א 38 וחוק המכר נתקעו על שולחן הכנסת שבועות וחודשים משום שהקואליציה הייתה משותקת. האופוזיציה הכתיבה את סדר היום, השרים נהנו מחופש פעולה יחסי במשרדיהם, אך בכנסת שרר כאוס.

זעקות הגעוואלד מול ההתנגדויות הריקות

זעקות חברי הקואליציה הופנו תחילה אל יש עתיד ובפרט כלפי בועז טופורובסקי שמנהל את המשא ומתן מול הליכוד והסכים לשמוט את החוק החוצה מהליך ההסכמות. אולם לאחר מכן נמצאה התשובה הפוליטית ההולמת: חברי העבודה, מרצ וכחול לבן תקעו לליכוד חוק יקר ללבם: מימון בחירות. כעת, למרות שהליכוד וויתר על חוק מימון המפלגות, המשוואה החדשה כבר נוצרה: אם הקואליציה רוצה את חוק המטרו, היא תידרש לתת לאופוזיציה משהו בתמורה.

גם בקואליציה לא תמימים. ראשיה הזהירו מפני "עצירה" של הפרויקט או הקפאתו, אך הדבר אינו נכון. חוק המטרו עוסק כאמור במימון ושחרור חסמים בשלב הביצוע, ודחייתו לכנסת הבאה עשויה לדחות אותו, אך לא לבלום אותו לגמרי. עולה גם שאלה סביב עצם הזעקה של שרת התחבורה מרב מיכאלי על העיכוב. הרי לא נשמעה ממנה ביקורת דומה על העיכוב בפתיחת הקו האדום, למרות שברור לגורמי המקצוע שהוא לא ייפתח כמובטח בנובמבר 2022. אז מדוע זועקת מיכאלי עכשיו?

"מזל" שיש משבר שיזכיר את משבר התחבורה

בתקציב המדינה הופנו תקציבים שונים לתשתיות רכבות ורכבות קלות, אך הצרכים גדולים בהרבה. את הפוליטיקאים כמעט ולא ישאלו על הנושא הזה ומהדורות החדשות ממעטות לפתוח בו, יתכן שמרבית הישראלים כלל לא שמעו על מערכת המטרו המתוכננת - עד שהוא מנוצל להיות סלע הסחר הפוליטי. לפי דוח משרדי הממשלה ומומחי תחבורה שפורסם ביולי 2020, אוכלוסיית מטרופולין גוש דן תגדל עד לשנת 2040 במיליון וחצי בני אדם נוספים, לפי מדד TOMTOM הבינלאומי, מתוך למעלה מ-400 ערים, תל אביב ממוקמת במקום ה-16 בצפיפות בכבישים, ההשקעה בישראל בתשתיות תחבורה נמוכה, גם היום, לעומת המדינות המפותחות.

הכוח המוגבר של הלחצים המקומיים

בשעת לילה הפיצה ח"כ יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו) הודעה שבה האשימה את הליכוד "תשאלו את עצמכם, למה בליכוד כל כך נחושים למנוע מחוק המטרו לא לעלות להצבעה? כי יש פריימריז. מסתבר שיש פעיל ליכוד מרכזי ברעננה שמתנגד נחרצות למטרו והוא זה שאחראי לטירוף שאנחנו נמצאים בו - הוא מפעיל לחץ על חברי הליכוד והם ישר נעמדים דום".

מוקדם יותר ח"כ שלמה קרעי אישש את התזה כשצייץ שיסכים להצביע בעד החוק אם הוא יגיע לבית לוינשטיין ברעננה. אם הקו יגיע לשם הוא ידלג על שכונתם של המתנגדים, אבל הם בכלל דואגים לנגישות לאנשים עם מוגבלות. גם העירייה תומכת בטענות ביד אחת כשביד השניה היא מתנגדת להקמת נתיבים לתחבורה ציבורית, אבל הנגישות היא שחשובה. בכל אופן, גם חברי כנסת מיש עתיד תומכים במאבק התושבים הנמרצים.

אלו יכולים גם לרשום לזכותם הישג נוסף: לפני כחודשיים החליטו מוסדות התכנון לפצל את תוכנית קו M1 צפון כך שהתוכנית תסתיים בהרצליה וקידום חלקה הצפוני ביותר הכולל שלוחות לרעננה, כפר סבא, הוד השרון ורמת השרון - יקודמו בנפרד ובהמשך. ההחלטה עלולה לעכב את הגעת המטרו לתושבים האלו שימשיכו לעמוד בפקקים. נראה כי מדובר באחד המאבקים האפקטיביים ביותר שהורמו בתחום התכנון בשנים האחרונות, תושבי גוש דן ישלמו את המחיר.  

מה יש בחוק המטרו ולמה הדחייה שלו לא תבטל את הרכבת התחתית בגוש דן

פרויקט המטרו השאפתני, שאומדנו התקציבי הוא 150 מיליארד שקל, צפוי להיות הגיים-צ’יינג’ר של משבר התחבורה ברחבי מטרופולין תל אביב.

המיזם כולל רשת של שלושה קווי רכבת מהירה ותת־קרקעית, שתחבר 24 רשויות מקומיות. הפרויקט ישפר דרמטית את היכולת להתנייד באחד המטרופולינים הפקוקים בעולם המערבי. לפי הערכות הממשלה, התועלת הכלכלית תעמוד על 390-550 מיליארד שקל. המיזם גם יביא תועלות אורבניות לנוכח הפיתוח סביב תחנות הרכבת שייאפשרו לצופף את הערים, וכן תועלות חברתיות משום שהנגישות של אוכלוסייה במעמד סוציו־אקונומי נמוך אל מוקדי התעסוקה תשתפר דרמטית.

שתי תוכניות אושרו

הפרויקט עומד על שתי רגליים: הרגל התכנונית והרגל החוקית. מבחינת התכנון, מקודמות ארבע תוכניות של שלושת הקווים, כששתיים מהן כבר אושרו בממשלה, ויתר הקווים בשלב תכנוני מתקדם.

החוק נועד להסדיר את מודל המימון, הגופים שיוקמו לניהול הפרויקט, רגולציה, ותיאום בין גופי התשתית השונים. החוק תוכנן לעבור במסגרת חוק ההסדרים, אך בלחץ יו"ר הכנסת והייעוץ המשפטי - הוא פוצל. חלקו הועבר לדיונים בוועדה למיזמי תשתית שהכינה אותו בתוך מושב אחד לקריאה שנייה ושלישית, אבל הקואליציה לא העלתה אותו להצבעה במושב החורף.

כשהתקבלה ההחלטה על פיצול החוק, גורמי המקצוע הורגעו. "תוך חודשיים תקבלו את החוק כולו", נאמר להם. החוק חשוב לשלבי הביצוע, אז הפרויקט יקבל תעדוף וימנע הטלת מגבלות של רשויות מקומיות וגופי תשתית על ביצועו. אולם, הביצוע יחל רק בשנה הבאה.

המטרו עלול להתעכב

משרד התחבורה פרסם בימים האחרונים מכרז לניהול ולתכנון בלבד, ונותר לבצע תכנון מפורט גם להעתקת תשתיות עד לתחילת העבודות. ובכל מקרה, גם אם החוק יידחה - הפרויקט לא ייעצר ולא יוקפא. המטרו ייסע, אך הוא עלול להתעכב. מנהלת אגף מטרו במינהל התכנון, יעל סלומון הסבירה כי "המדינה נערכת באופן מקיף לקידום הפרויקט בהיבט של תכנון, תקצוב וחקיקה, ואם לא יינתנו הכלים לביצוע הפרויקט אין סיכוי שנגיע ליעד שהממשלה הציבה - פתיחת המערכת בעוד עשור".

עוד כתבות

בורסת ת''א / צילום: שלומי יוסף

העליות בבורסה התחזקו בסיום; סלקום צנחה ב-6.3%, מג'יק ב-7.3%

מדד ת"א 35 רשם עלייה של 0.9%. ת"א 90 טיפס ב-0.8% ומדד ת"א מניב חו"ל בלט בעלייה של 2.8% ● דוחות רבים זרמו לבורסה: פרטנר, אל על, דיסקונט וישראכרט כבר פרסמו תוצאות

מה יותר חשוב בראיון עבודה: המסר המילולי או שפת הגוף / צילום: Shutterstock

מה יותר חשוב בראיון עבודה: המסר המילולי או שפת הגוף

האם לשניות הראשונות בראיון העבודה יש השפעה מכרעת על התוצאה? לא בהכרח - התנאי הראשון להצלחה הוא הידע והניסיון הדרושים

מטוס אל על / צילום: מיכל רז חיימוביץ

"שיפור בכל הפרמטרים": אל-על מדווחת על ביקושים דומים לאלה שחוותה טרם פרוץ המגפה

חברת התעופה עברה להציג רווח נקי ברבעון השני בזכות הטבת מס גדולה, כאשר גם בנטרולה היא מציגה עלייה בהכנסות ומעבר לרווח גולמי ותפעולי על רקע הסרת הגבלות הקורונה ● עם זאת, הערת עסק חי עדיין מתנוססת בדוחות החברה לנוכח גירעון בהון העצמי של קרוב לחצי מיליארד דולר

ח''כ יריב לוין / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

מסתמן: שינוי דרמטי בעשירייה הפותחת של הליכוד; יריב לוין בראש

לפי ספירת הקולות עד כה (כ-50%), את המקום הראשון כבש ח"כ יריב לוין, ואחריו אלי כהן, יואב גלנט, דודי אמסלם ואמיר אוחנה, שיחד עם נתניהו בראש – הם החמישייה הפותחת החדשה של הליכוד שמחליפים את נבחרי פריימריז 2019

ג'רום פאוול, יו''ר הפדרל ריזרב / צילום: Reuters, Mary F. Calvert

קרב האינפלציה של הפדרל ריזרב רחוק מניצחון

המפתח המרכזי למניעת סחרחרת מחירים ושכר נמצא בשוק התעסוקה, וכאן אין שום דבר שמניח את דעתו של הפדרל ריזרב – לפחות בינתיים ● הבנק המרכזי של ארה"ב יצטרך ככל הנראה לראות סימנים להקלה בשוק התעסוקה לפני שיאט את מבצע העלאות הריבית

רן עוז, מנכ''ל קבוצת ישראכרט / צילום: באדיבות ישראכרט

המכה שהנחית הפועלים על ישראכרט כבר מורגשת: מציגה רווח נמוך משל המתחרה הקטנה יותר כאל

חברת כרטיסי האשראי הגדולה בישראל העבירה ברבעון השני 47 מיליון שקל נוספים לבנק הפועלים, כתוצאה מהסכם התפעול החדש, שכבר הפיל את מניית החברה ● הרווח הנקי של ישראכרט ברבעון צנח בכ-70%, אך המנכ"ל רן עוז משוכנע: "הבטחנו את בסיס הלקוחות שנים קדימה, נדע להפיק תוצאות יפות בשנים הבאות ובדרך כלל זה בא לידי ביטוי בשווי של החברה"

המקדש המורמוני בסולט לייק סיטי, יוטה / צילום: Shutterstock

ההשקעות החשאיות של הכנסייה המורמונית בהייטק הישראלי

מסמכים חושפים כי קרן מרשפילד אדוויזורס, שנשלטת בידי זרוע ההשקעות החשאית של הכנסייה המורמונית, השקיעה 70 מיליון דולר בקרן הון סיכון ובשתי חברות אינטרנט ישראליות, שהניבו לה רווחים אדירים ● ואיך זה שהקרן הצליחה להימנע מתשלום מס, למרות שאפילו עורך דינה היה משוכנע כי רשות המסים עומדת לגבות 25% מהרווחים? ● תחקיר גלובס

מחקר בתחום הביולוגיה הסינטטית / צילום: Shutterstock

תעשיית הביולוגיה הסינתטית בארץ מנסה להדביק את הפער מול ארה"ב

ביולוגיה סינתטית היא אחד התחומים החמים היום בביוטק, שמבטיח לשנות סדרי עולם ברפואה ובכל תחומי החיים כמעט ● חברת אלאג'ין, שזכתה במכרז רשות החדשנות להקמת מעבדת שירות לסטארט־אפים בתחום, רוצה להיות הצעד הראשון בדרך לתעשייה מקומית ● מה היא יכולה ללמוד מהמודל של חברת גינקגו האמריקאית, שחוותה הייפ וגם חטפה ביקורת חריפה

יו''ר הפד ג'רום פאוול / צילום: Associated Press, Manuel Balce Ceneta

שיא האינפלציה מאחורינו? הנתונים בארה"ב מספקים סיבות לאופטימיות

האינפלציה בארה"ב לחודש יולי ירדה לקצב שנתי של 8.5% ובקצב מהר מהצפוי בין היתר בשל ירידת מחירי הנפט ● אבל סביבת המחירים עדיין לא יציבה והפדרל ריזרב צפוי להמשיך להעלות את הריבית, גם אם בקצב מתון יותר של 0.5% ● טור אורח

יו''ר הפד ג'רום פאוול / צילום: Associated Press, Manuel Balce Ceneta

הפד צפוי להמתין לעדויות נוספות להאטה באינפלציה לפני קבלת החלטות

ההקלה בלחצי המחיר בחודש שעבר קרתה לאחר דיווחים על גידול שכר חזק מהצפוי, ובכך מסבכת את תחזית קביעת הריבית של הפד

קריית גת / צילום: אלה מאירוביץ

עוד שטחים לתעשייה: אושר שינוי תוכנית המתאר לקריית גת שיעניק לאינטל אפשרות להתרחב

שינוי התוכנית יאפשר תוספת של כ-1,600 דונם לתעשייה ועוד תוספת 51,250 יחידות דיור שיתנו מענה לעיר בת 250 אלף תושבים ● השינוי כולל תוספת שטח לטובת הקמת בית חולים חדש ושטחי פנאי ונופש נרחבים לאורך נחל לכיש

בורסת וול סטריט / צילום: Shutterstock

נעילה מעורבת בוול סטריט; אאוטבריין צנחה ב-23%, אופקו ב-7.7%

נעילה מעורבת באירופה ● מדד מחירי היצרן (PPI) בארה"ב רשם ביולי ירידה של 0.5% לעומת צפי לעלייה של 0.2% ● דיסני הכתה את התחזיות: מספר המנויים בסטרימינג עקף את של נטפליקס

שר הביטחון גנץ פונה אל ספסלי האופוזיציה / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

הציבור תומך בשינוי דרמטי בנושאי דת ומדינה, אלה הסיבות שלא מאפשרות אותו

רוב מובהק בציבור היהודי תומך בנישואים אזרחיים, בתחבורה ציבורית בשבת ובביטול מונופול הכשרות של הרבנות, כך לפי סקר שנערך באוניברסיטת רייכמן ● אלא שנוסף לכוח של המפלגות החרדיות כלשון מאזניים, שינוי כזה הוא יקר וקשה למערכת והחלופות מורידות לחץ ומונעות שינוי

בריאן דיז, ראש המועצה הלאומית לכלכלה בבית הלבן, ואליזבת' דור, סמנכ''לית בכירה ב-Whirlpool באירוע קידום חקיקה לייצור מקומי / צילום: Associated Press, Patrick Semansky

בניסיון להתמודד עם סין ומשבר האקלים, בארה"ב שואפים להחליף מדיניות כלכלית

בשנים האחרונות גוברות בארה"ב הקריאות לאמץ מדיניות כלכלית שתשפר את הייצור המקומי ותתמודד עם חולשות במודל הנוכחי ● מהתחדשות בדיור ובתחבורה ועד ניסיון להחזיר ליבשת מפעלי תעשייה שעברו אל מעבר לים, בארה"ב מנסים לאמץ מדיניות תעשייתית חדשה

סניף שופרסל / צילום: Shutterstock, Roman Yanushevsky

רשות ניירות ערך החלה בבדיקה בחשד לאי-סדרים ברשת שופרסל

אי-הסדרים קשורים ככל הנראה לחשד כי ברשת העבירו כספים מפעילות המזון, שהיא הרווחית ביותר עבור שופרסל, לפעילות הנון-פוד, בעיקר לרשת הפארם Be

הנשיא לשעבר דונלד טראמפ בניו יורק ביום רביעי / צילום: Associated Press, Yuki Iwamura

ה-FBI נגד טראמפ: הימין האמריקאי מצופף שורות ולא מתכוון לוותר

הפשיטה הדרמטית על מועדון הגולף של טראמפ והפריצה לכספת שלו הפתיעו אפילו את הבית הלבן ● ארה"ב נמצאת בעיצומה של מערכת בחירות שתכריע איזה מפלגה תשלוט בקונגרס מנובמבר ● כמה רפובליקאים מאיימים לטהר את מש' המשפטים וה-FBI כשיעלו לשלטון

אבי גבאי, מנכ''ל פרטנר / צילום: דוברות ההסתדרות

דוחות פרטנר: מספר המנויים צמח ברוב החטיבות והרווח הנקי זינק

פרטנר פרסמה את דוחות הרבעון השני והציגה צמיחה בהכנסות משירותים בסלולר, אך מכירות ציוד הקצה ירדו, והשוק הקווי בקיפאון - למרות הגידול במנויים באינטרנט ● בדומה לפלאפון וסלקום, שירותי הנדידה סיפקו רוח גבית לתוצאות החזקות

אישה מצביעה בכפר מנדא / צילום: Associated Press, Ariel Schalit

הציבור הערבי יגיע הפעם לקלפי רק אם ירגיש שיש אופק, ולא בגלל חשש מנתניהו

כדי לעודד את המצביעים להגיע בהמוניהם לקלפיות, המפלגות הערביות משנות אסטרטגיה ומנהלות קמפיין ללא הכפשות ואיומים מפני חזרתו של נתניהו לשלטון ● כנראה שגם להן נפל האסימון שהאזרחים הערבים ייצאו להצביע הפעם רק מתוך תקווה לעתיד טוב יותר ולא מתוך פחד

בורסת הנאסד''ק בוול סטריט / צילום: Shutterstock

השוק הדובי מאחורינו והאינפלציה מתקררת? במורגן סטנלי ובג'פריס מזהירים משאננות

הנתונים האחרונים מציירים תמונה מעודדת של יציאה משוק דובי – אלא שיש מי שמבקש לשאול האם פירושה של ההתאוששות היא כניסה לשוק שורי – או שזה עוד לא הזמן לאנחת רווחה?

עודד פורר, ישראל ביתנו / צילום: יוסי כהן

האם הירידה במחירי הפירות והירקות היא בזכות הרפורמה בחקלאות?

הרפורמה בחקלאות עשויה להוביל להורדת מחירים. האם היא כבר עושה זאת? ● המשרוקית של גלובס