גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בשיבא מקדמים את הרפואה הדיגיטלית

במסגרת שבוע החדשנות ARC Summit שנערך בימים אלה בבית החולים שיבא, חטיבת אשפוז הבית שיבא Beyond השיקה שירות ייחודי: אשפוז בית לנשים בדיכאון במהלך ההיריון ולאחר הלידה ● וגם: ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק יכהן כיו"ר משותף בחברת הטל-רפואה שח"ל, הנסחרת בבורסה של שווייץ ● אירועים ומינויים

ד''ר גליה ברקאי מדגימה את השירות החדש / צילום: דוברות שיבא
ד''ר גליה ברקאי מדגימה את השירות החדש / צילום: דוברות שיבא

כ-10%-15% מהנשים בישראל חוות דיכאון אחרי לידה - מדובר במספר גבוה יחסית של אימהות טריות שנמצאות במצוקה, ומקבלות כעת פתרון מסוג חדש.

במסגרת שבוע החדשנות ARC Summit שנערך בימים אלה בבית החולים שיבא, חטיבת אשפוז הבית שיבא Beyond השיקה שירות ייחודי: אשפוז בית לנשים בדיכאון במהלך ההיריון, ולאחר הלידה. אשפוז כזה מונע את הפרדת הנשים מהתינוק ומבני משפחתן, והטיפול ניתן על ידי מרכז חווה לבריאות הנפש של האישה, הפועל בשיבא.

במסגרת הטיפול, נשים במצוקה בהריון או אחרי לידה ייבדקו על ידי ד"ר מיה שפר, רופאה בכירה במרכז חווה לבריאות הנפש של האישה, ואם תימצא מתאימה, בעיקר במובן שיש מי שיתמוך בה ובטיפול בבית, היא תועבר לאשפוז מקוון.

המאושפזת והמטפל או המטפלת העיקריים יקבלו טאבלט ייעודי (שׁהותאם במיוחד גם לאוכלוסייה חרדית), אשר ישמש כ"תחנת אחות" פתוחה באופן תמידי לאחות בשירות. בנוסף, המטופלת תקבל ציוד ניטור לסימנים חיוניים כגון לחץ דם, דופק וחום. מדי יום תתקיים פגישה מקוונת עם האחות, ביקור מקוון של ד"ר שפר שלוש פעמים בשבוע, טיפול סוציאלי, טיפולים אישיים וקבוצתיים. גם התומך בבית יקבל ליווי רגשי על ידי הצוות.

"הטכנולוגיה היא האמצעי, אבל הבסיס מסתמך על ידע רפואי וניסיון עשיר", אומרת ד"ר גליה ברקאי, מנהלת שיבא Beyond. "כחלק ממערך של שירותים מרחוק, אנחנו כבר מציעים שתי תוכניות של אשפוז ביתי - אחת שמחליפה אשפוז במחלקה פנימית, והשנייה אשפוז פסיכיאטרי".

ד"ר ורד בר, מנהלת מרכז חווה, מסבירה כי "הפרעות נפשיות, ובפרט דיכאון וחרדה, הן סיבוכי הלידה וההיריון השכיחים ביותר. מרבית הנשים נעזרות בטיפול שיחתי, קבוצתי או תרופתי מרפאתי. נשים במצוקה חמורה יותר נזקקות לאשפוז, שמשמעותו בישראל - הכנסת אישה הרה או אחרי לידה לסביבה לא מותאמת, והפרדתה ממשפחתה והתינוק. אשפוז בית מקוון יאפשר לטפל באישה באופן אינטנסיבי בביתה, ללא הפרדה מהמשפחה".

השירות החדש הושק כאמור בשבוע החדשנות של שיבא, שהתקיים בהילטון תל אביב. לכנס הגיעו 450 בכירים ומנהלים מצמרת בתי החולים בעולם, סטארט-אפים, חברות פארמה, תעשייה, ממסד ואקדמיה, והוצגו בו הפיתוחים האחרונים ברפואה הדיגיטלית הפועלים בשיבא לצד "מתחם המחר" (בית החולים של העתיד). כמו כן הוצג Health Tech Valley - מיזם נדל"ן שנבנה בשותפות שיבא, ועתיד להפוך למרכז מחקר ופיתוח אזורי לאומי.

נציין כי ARC הוא מרכז החדשנות של בית החולים, המחבר בינו לבין חברות וחוקרים בתחום הרפואי, כולל סטארט-אפים שפועלים מקמפוס ARC בבית החולים, וכן כאלה שהוקמו ביוזמה והשקעה של בית החולים וקרן TriVentures.

גלי וינרב

אזור התעשייה

בסחנין משיקים חממה רפואית

בזמן שבכנסת מתווכחים על שיתוף מפלגות ערביות בקואליציה, ב"שטח" נעשה צעד נוסף לחיזוק שיתופי הפעולה בין יהודים לערבים. חממת המכשור הרפואי MEDX Xelerator וקרן Portland הפועלת לקידום ושילוב כלכלי ותעסוקתי של החברה הערבית בישראל השיקו השבוע חממה טכנולוגית-רפואית ראשונה מסוגה בסחנין.

הקמת החממה היא חלק ממאמץ משולב להנגשת תעשיית ההיי טק לחברה הערבית ומהווה חלק מתוכנית מנועי הצמיחה שמקדמת הקרן בסחנין. השלוחה הצפונית קמה במטרה לעודד יזמות וחדשנות בקרב ערבים ויהודים, ולסייע בפיתוח רעיונות חדשניים בתחומי הטכנולוגיה הרפואית, שיתמכו בהצמחת הכלכלה באיזור, בפיתוח שירותי בריאות מתקדמים ובמשיכת מעסיקים מהתעשייה.

מימין: רמי שוורץ, מנכ''ל פורטלנד, ספואת אבו ריה, ראש עריית סחנין, אביר חלאילה, יזמת, שי פוליקר, מנכ''ל מדקס / צילום: חממת מדקס

"תעשיית ההייטק הישראלית פרצה גבולות רבים בעולם, אך במדינה עצמה היא לא הצליחה לפרוץ גבול חשוב ביותר והוא שילוב ערביי המדינה, המהווים כ-20% מהאוכלוסייה, בעשייה זו", אמר שי פוליקר, מנכ"ל חממת מדקס. "הקמת השלוחה הצפונית היא חלק ממאמץ משולב לביסוס אקו סיסטם טכנולוגי במרכזי האוכלוסייה הערבית, כזה שיאפשר להם להיות חלק ממשי מתעשיית ההייטק המקומית".

איימן סייף, שותף בכיר בקרן פורטלנד ומוביל תוכנית מנועי הצמיחה בסחנין, ציין כי "השקת החממה מהווה בשורה חשובה ליזמי הצפון בכלל, ויזמי אזור בקעת סחנין בפרט. החברה הערבית עברה שינוי משמעותי בעשורים האחרונים. שיעור ניכר מצעיריה הם בעלי תואר אקדמי, לרבות במקצועות רפואיים וטכנולוגיים. כשתעשיית ההייטק הישראלית משוועת להון אנושי ומחפשת אותו מעבר לים, חשוב עוד יותר למצות את הפוטנציאל פה בבית".

לאירוע ההשקה הגיעו כ-150 אורחים, ובהם מנהלי בתי חולים, בכירים במערכת הבריאות, יזמים, ראשי רשויות וערים ובכירים ממוסדות אקדמיים. ביניהם נמנו ד"ר ספואת אבו ריה ראש עיריית סח'נין, אחיאב גולן מנכ"ל מכללת בראודה, ד"ר אפרת ברון הרלב מנהלת מרכז שניידר לרפואת ילדים, ד"ר ארז רון מנהל ביה"ח פדה-פוריה, ד"ר ענאן עבאסי מנהל ביה"ח זיו בצפת, פרופ' מסעד ברהוםמנהל ביה"ח גליל ואחרים.

מצנח הזהב

אהוד ברק, ראש הממשלה לשעבר, יכהן כיו"ר משותף בחברת הטל-רפואה שח"ל. החברה נסחרת בבורסה של שווייץ לפי שווי המקביל ל-265 מיליון דולר. לפני כשנה הודיעה על כוונתה להירשם גם בנאסד"ק, על רקע פריחת חברות הטל-רפואה בבורסה זו. בינתיים חלק מהחברות בתחום הנסחרות בנאסד"ק אכזבו, אך היום מסרה החברה כי מבחינתה, תהליך הרישום הכפול נמשך.

אהוד ברק / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

"הטל-רפואה הפכה לטיפול מקובל", אומר ברק. "לשח"ל טכנולוגיה מוכחת, ידע עשיר, ניסיון רב ושיתופי פעולה אסטרטגיים עם ארגוני בריאות מובילים. בכוונתי להצטרף למימוש הצמיחה הגלובלית שלה".

שי בנאים מונה למנכ"ל IBM ישראל. הוא יחליף בתפקיד את דניאל מלכה, שהוביל את פעילותה החברה בישראל מאז 2017. מלכה יתמנה לסגן נשיא לשירותי תמיכה טכנולוגיים ב-IBM באירופה, המזרח התיכון ואפריקה (EMEA).

עו"ד הילה רווח, 46, מונתה ליו"ר ועדת ערר במשרד המשפטים.

תא"ל במיל' ליהוא הכהן למשנה למנכ"ל GES, חברת-הבת וזרוע איכות הסביבה של ג'נריישן קפיטל.

אלעד נרדי מונה לסמנכ"ל כספים בחברת שירותי הענן סלע, ואסף יעקובי מונה לסמנכ"ל הצלחת לקוח בחטיבת הענן. שניהם הגיעו לחברה ממיקרוסופט - משם הגיע גם המנכ"ל רון שפרינצק לפני מספר חודשים.

קובי צדף, 42, מונה למנכ"ל חברת התוכנה בנארית, המספקת פתרונות לניהול פרויקטים בבנייה.

חדשות טובות


המשחק של כלל פיננסים. נבחרת הקטרגל של כלל ביטוח אירחה למשחק ידידות את קבוצת הפועל נשרים כרמיאל, קבוצה של כ-40 שחקנים על הרצף האוטיסטי. המשחק נערך במסגרת פרויקט של כלל עם מועדון Autism Friendly, העוסק בקידום ומתן הזדמנויות שוות לילדים על הרצף האוטיסטי. למגרש עלה גם יורם נוה, מנכ"ל החברה, שאף הבקיע גול.

נבחרת הקטרגל של כלל ביטוח וקבוצת הפועל נשרים כרמיאל במשחק הידידות שנערך השבוע / צילום: אלכס גילנסון

תרומת החדשנות של ד"ר אורי אלון. יזם ההייטק ד"ר אורי אלון יתרום כ-2 מיליון שקל למרכז היזמות והחדשנות של אוניברסיטת תל אביב. התרומה תאפשר להזניק שלושה פרויקטים חדשים במרכז: מסלול הוראה והכשרה חוצה-קמפוס שיציע קורסים בנושא יזמות לסטודנטים בכל תחומי הידע; האקתון למציאת פתרונות מהירים ורב-תחומיים למגוון אתגרים טכנולוגיים, עסקיים, חברתיים, סביבתיים ועוד; ותוכנית לקידום יזמות בקרב נשים.

עוד כתבות

יו''רית מפלגת העבודה ושרת התחבורה מרב מיכאלי / צילום: מפלגת העבודה

קרב הישרדות במפלגת העבודה: מי ייכנס לחמישייה הפותחת?

הסקרים צופים למפלגה חמישה מנדטים בלבד - מה שמגביר את הלחץ על חברי הכנסת המכהנים של המפלגה והשרים שלא כולם צפויים להשתבץ במקום ריאלי ● מי חברי הכנסת שצפויים להוביל את רשימת המפלגה לבחירות, ומה יעלה בגורל השרים עמר בר-לב ונחמן שי

מרב מיכאלי, יו''ר מפלגת העבודה / צילום: יואב דודקביץ', ידיעות אחרונות

העבודה, הדור החדש: חברתית-כלכלית אך לא מפלגת שלטון

הרשימה החדשה שהציגה מרב מיכאלי היא מעבר סופי למפלגה חברתית שיושבת על ציר השמאל ● יו"ר המפלגה חלמה על השלטון בשנה האחרונה והרבתה לנגח את גנץ ולפיד כדי להפוך לאלטרנטיבה, אך תתקשה מאוד להסביר מדוע העבודה נדרשת להתמודד לבד בבחירות הקרובות ולא באיחוד עם מרצ

רכבי טסלה במפעל / צילום: Reuters, Aly Song

טסלה ויצרניות מכוניות חשמליות אחרות ממתינות להזרמה של מיליארדי דולרים כתוצאה מחקיקת האקלים

בתעשייה אומרים כי דרישות ייצור חדשות ומגבלות על הכנסה עלולות לסכן הטבת מס בתוקף בגובה 7,500 דולר לרוכשי מכוניות רבים

אילוסטרציה / צילום: Shutterstock, Vintage Tone

העליות בשווקים וגיוסי הקרנות העניקו זריקת מרץ לשוק הנפקות האג"ח

ביקושי יתר בהנפקות של מספר חברות נדל"ן מקומיות מעידים על חזרתו של השוק לתפקוד, למרות הריבית העולה והחששות מפני מיתון אפשרי

ננה ורשבסקי, מייסדת ובעלת 'בובות געגוע' / צילום: תמונה פרטית

המעצבת שלוקחת בגדים וזיכרונות והופכת אותם לבובות: "בחופשת הלידה הבנתי שעצמאיות הן פשוט לבד בעולם"

ננה ורשבסקי, בת 36 מירושלים ● נשואה+2 ● מייסדת ובעלת "בובות געגוע" ● "קיים קושי אמיתי בתמחור אומנות – בתחילת דרכי תמחרתי בובות בחמישית מכמה שהן עולות היום, ולקח לי פי חמישה זמן להכין כל אחת" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

שדה התעופה רמון / צילום: Shutterstock

מהפכה קטנה: תושבי הרשות הפלסטינית יוכלו להמריא לחו"ל מישראל

עד כה, תושבי הרשות הפלסטינית שרצו להמריא לחו"ל נאלצו להמריא מעמאן, אליה הגיעו דרך מעברי הגבול היבשתיים ● הטיסות, שימריאו משדה התעופה רמון אל אנטליה, ובהמשך גם לאיסטנבול, יופעלו ע"י חברת התעופה הטורקית אטלס בתדירות של שתי טיסות בשבוע

אלעד שרון, מנכ''ל קוגנייט / צילום: אתר החברה

"להוטים לסייע לכם": גם חברת הטכנולוגיה הביטחונית קוגנייט תחת מתקפה אקטיביסטית

חברת ההשקעות נויברגר ברמן מעריכה כי גיוס הון ושינויים בדירקטוריון החברה הישראלית יאפשרו תפנית בעסקיה: "מאמינים שאנו יכולים לסייע לקוגנייט לחזור לרווחיות, לצמוח בעקביות ולהחזיר את הערך המהותי שאבד לבעלי המניות"

איוב קרא, מתמודד בליכוד / צילום: אוהד צויגנברג ידיעות אחרונות

האם פעילות אל-ג'זירה נסגרה בכל מדינות ערב

האם יש מדינות ערביות שאסרו על אל-ג'זירה לפעול משטחן? כן, אך הן מעטות ● המשרוקית של גלובס

שבתאי קמחי, מייסד טרק מרקט, בסניף כפר סבא החדש / צילום: פז פטל

רשת הטיולים טרק מרקט מתרחבת בהשקעה של 16 מיליון שקל

עד סוף השנה תכלול רשת הטיולים, שהוקמה ב-2020, 10 סניפים, מתוכם שמונה הוקמו ויוקמו השנה בהשקעה של 16 מיליון שקל ● טרק מרקט מוכרת מותגים בינלאומיים של תיקים, אוהלים, ציוד לקמפינג וביגוד לנשים ולגברים

בניין בורסת ת''א / צילום: איל יצהר

הירידות בבורסה טובות לעסקי הבורסה: הגדילה הכנסות ורווחים בשיעור דו-ספרתי

עלייה חדה של 33% במחזור היומי בשוק המניות של ת"א, בעקבות התנודתיות הגוברת, הקפיצה את הכנסות הבורסה מעמלות והובילה אותה להציג רווח של 29 מיליון שקל במחצית ● גיוסי ההון והחוב נמשכו במרץ, בהובלת הבנקים וחברות הנדל"ן, וחיפו על עצירת שוק ההנפקות הראשוניות

לוין, ברבר-צדיק, משה לארי, דב קוטלר / צילום: יח''צ, תמר מצפי, איל יצהר, גדי דגון

פסגות: הבנקים הרוויחו מהאינפלציה ומהריבית, בהמשך הצמיחה תיפגע

השבוע יתחילו הבנקים לפרסם את דוחות הרבעון השני, ובבית ההשקעות פסגות צופים רווח מצרפי של כ-5 מיליארד שקל - נמוך בכ-14% מאשר ברבעון הראשון ● מיכה גולדברג, סמנכ"ל המחקר: "ההאטה של בנק הפועלים במתן האשראי העסקי מיתנה את הצמיחה ברמת הענף; צופים שכל הבנקים יחזרו לחלק דיבידנד"

פרויקט ''דירה להשכיר'' בגליל ים / צילום: איל יצהר

קבוצת איציק תשובה וקבוצת טריגו רכשו אופציה לזכויות פטורות ממכרז בשכונת גליל ים בהרצליה

החברות רכשו אופציה מקיבוץ גליל ים לייזום בשטח של כ-3 דונם, עליו יבנו 2 בניינים בני 10 קומות הכוללות 78 יח"ד וקומת מסחר בקרקע בשטח 700 מ"ר ● עלות הקמת הפרויקט מוערכת בכ-300 מיליון שקל

צוות קרן ההון סיכון פרגרין / צילום: Peregrine Ventures

עם התחייבות להשקעה של 300 מיליון שקל, חממת הביומד מתרחבת

זכייני חממת אינסנטיב בסיבוב הנוכחי כוללים את התאגידים BD ו-BMS, בהשקעות משמעותיות ראשונות בתחום הון הסיכון בארץ ● שותפים נוספים הם אלביט, האוניברסיטאות תל אביב ובן גוריון והמרכז הרפואי שערי צדק

וול סטריט / צילום: Shutterstock, Lucky-photographer

ג'פריס: שוק המניות הגואה מתקרב לאיתות על מהלך "ענק", אבל באיזה כיוון?

קצב העלייה של שוק המניות, בעודו ממשיך להתאושש מהשפל של יוני, מתקרב לעוצמה שקדמה למהלכים "ענקיים" בעבר ● המשקיעים עומדים בפני דילמה, משום שמהלכים מסוג זה יכולים ללכת לשני הכיוונים, כפי שציינו אנליסטים בבנק ההשקעות ג'פריס

עופר בן-נון (מימין) ואוהד בוברוב, מייסדיי טאלון, ודן אמיגה (מימין) ומייק פיי, מייסדי איילנד / צילום: שי שרון, MKJ PHOTO

שתי החברות הישראליות שנלחמות על קטגוריית הסייבר החדשה. מי תשלוט בשוק?

חברות הסטארט־אפ איילנד וטאלון גייסו בשנה האחרונה מאות מיליוני דולרים כדי לפתח קטגוריית סייבר חדשה: דפדפן מאובטח לתאגידים ● מעבר לתחרות ביניהן, השתיים צריכות לדאוג גם מגוגל וגם מהקושי של המשתמשים לשנות הרגלים ● המשבצת

גם בלמונייד חווים האטה בצמיחה. הנפקת החברה ב־2020 / צילום: באדיבות NYSE

הפסדי למונייד גדלו, אך המשקיעים מעודדים מהתחזיות והמניה מזנקת

מנכ"ל חברת הביטוח הדיגיטלית: "עם כמיליארד דולר בקופה, אנו על המסלול לרווחיות עתידית ללא צורך בגיוסי כספים נוספים"

דורון ארזי, מנכ''ל סרגון / צילום: ליאורה כץ

מאבק השליטה בסרגון: הדירקטוריון מסרב גם להצעת הרכישה המשופרת

אוויאט הציעה בתחילה לרכוש את סרגון בתמורה למחיר של 2.8 דולר למניה, שהם כ-235 מיליון דולר בסך-הכול, אך בשבוע שעבר, לאחר שדירקטוריון סרגון המליץ לבעלי המניות שלא להיענות לכך, ההצעה עלתה ל-3.08 דולר למניה, שהם כ-259 מיליון דולר

וואטסאפ / צילום: Shutterstock

לעזוב קבוצה בשקט ולקבוע מי רואה שאתם מחוברים: הפיצ'רים החדשים בוואטסאפ

לעזוב קבוצה בשקט, לבחור מי יכול לראות אותנו כשאנחנו מחוברים, ולחסום צילום מסך במדיה שנשלחת פעם אחתמארק צוקרברג הכריז כי וואטסאפ מוסיפה תכונות אלה כדי שמשתמשים יוכלו לשלוט טוב יותר בשיחות שלהם  ● "נמשיך לבנות דרכים חדשות להגן על ההודעות שלך ולשמור אותן פרטיות ומאובטחות"

יואב זייף - מנכל סטרטסיס / צילום: איל יצהר

מנכ"ל סטרטסיס: "אם מישהו רוצה להשתלט על החברה, שישלם פרמיה ושיביא איתו ערך מוסף"

חברת הדפסות התלת-ממד רוכשת יחידת חומרים להדפסה פולימרית ב-43 מיליון אירו ● המנכ"ל, יואב זייף: "כדי להיות בעולם הזה, חייבים להציע ללקוחות המייצרים חבילה שלמה" ● על מנגנון "גלולת הרעל" שאימצה סטרטסיס לאחר רכישת מניותיה ע"י המתחרה ננו דיימנשן: "האנומליה בשוק מחייבת את הבורד שלנו לנסות להגן על בעלי המניות"

עבודות בכביש / צילום: שלומי יוסף

התנועה לאיכות השלטון: חשש לניגוד עניינים במכרז של נתיבי ישראל

התנועה לאיכות השלטון פנתה ליועמ"שית ולרשות החברות בחשש לניגוד עניינים במכרז שמוערך ב-600 מיליון שקל להחלפת גופי תאורה ● בתנועה טוענים כי בעלי עניין בחברה המייצרת תאורה חכמה ומספקת מוצרים לזוכה במכרז לקחו חלק מרכזי בניסוח התנאים ● תגובת נתיבי ישראל: "הטענות נבחנו וטופלו בצורה מקצועית ועניינית. אז כמו גם היום, מדובר על טענות בהן כלום ושום דבר"