גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

החיבורים שבדרך והמוקש שמחכה ללפיד בלשכת רה"מ: היום שאחרי פיזור הכנסת

למרות ואולי דווקא בגלל שנכנס לתפקיד בתקופת בחירות, יאיר לפיד צפוי לקבל יד חופשית יותר מזו שהייתה לבנט, בעיקר במישור המדיני ● עם זאת, בכל הנוגע לעליות המחירים, הוא לא יוכל ללכת לצעדים מרחיקי לכת ● בינתיים עם פתיחת הקמפיינים, בשמאל - מרב מיכאלי כבר החלה לירות בנגמ"ש, ובימין הקואליציוני - שוקלים חיבורים חדשים בזמן שאיילת שקד מתלבטת על עתיד ימינה במפת הגושים

ראש הממשלה היוצא בנט וראש ממשלת המעבר לפיד / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת
ראש הממשלה היוצא בנט וראש ממשלת המעבר לפיד / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

קשה היה שלא לראות את הכאב בעיניים של נפתלי בנט כשהודיע שלא יתמודד בבחירות לכנסת ה-25. אחרי ששינה את הרטוריקה ממנהיג ימינה לכזו שתואמת יותר את רוח מחאת בלפור, אנשיו בלשכה וברשימה הראו לו את הדלת. לא סתם הראשון שמיהר להרעיף עליו ברכות באותו ערב היה ניצן הורוביץ.

בלי בייס יציב בסקרים ובעיקר עם מצביעי מרכז שנטו לו חסד העדיף בנט לחתוך הפסדים ולעשות לביתו. בינתיים. ובמילה בינתיים בהקשר הזה היא משמעותית. בדומה לפרישה המיתולוגית של בן גוריון, בנט יוצא מהמשחק הפוליטי בעיקר כדי לייצר געגוע וכנראה כדי לשוב בעיתוי אחר. בינתיים, הוא העביר את המושכות ליאיר לפיד.

למרות שהוא נכנס ללשכה בממשלת מעבר, לפיד צפוי לקבל יד חופשית בהרבה מזו שקיבל בנט בשנת הכהונה שלו. בכירים בממשלה מתווים את כהונתו של לפיד בתוך מרובע שקודקודיו: מדיני, כלכלי, ביטחוני ומשפטי. בזירה המדינית לפיד מקבל חזית פנויה להובלה בדומה לנתניהו עם הסכמי אברהם בממשלת המעבר הקודמת או אהוד ברק בפגישותיו עם ערפאת כראש ממשלת מעבר. לפיד, נזכיר, נושא בשני תפקידים גם כראש ממשלה וגם כשר החוץ ויוכל להוביל מהלכים שאינם תלויים בשותפיו או יריביו הפוליטיים ולרשום על שמו הישגים במהלך הקמפיין. לפיד מרגיש בנוח בחזית הזו ולכן המהלך הראשון שהכריזה עליו לשכתו עוד בטרם התחלף עם בנט הוא ביקור בפריז בשבוע הבא. הזדמנות נוספת תקרה בדרכו בעוד פחות משבועיים כשיקבל את פניו של נשיא ארה"ב ג'ו ביידן בישראל.

בחזית הביטחונית לעומת זאת, לפיד צפוי להיות תקוע בדומה לבנט. שר הביטחון גנץ שהיה לעומתי לבנט והקשה עליו בפגישות עם בכירי הצבא, צפוי לעשות חיים קשים הרבה יותר לשותף לשעבר לפיד. האם בשבועות הקרובים האלופים יגיעו לדיונים שלפיד יזמן? בכירים בממשלה טוענים שבנט תדרך את לפיד כיצד לפעול במקרים צפויים.

בחזית המשפטית לפיד לא יכול היה לקבל יועמ"שית נוחה יותר. שלוש חוות הדעת שהוציאה בשבוע האחרון על מינוי הרמטכ"ל, הדיונים על שכר המורים וקווי היסוד לניהול ממשלת מעבר מלמדים שאין לה כל כוונה להתעמת עם הפוליטיקאים או להצר את דרכם. בהרב מיארה ממעטת להגיע לישיבות ממשלה ושולחת את המשנים לה למפגש השבועי עם הפוליטיקאים. לכן, ההערכה היא שגם בחזית הזו לפיד יוכל לפעול בחופשיות, כאשר היחיד שיכול לאתגר אותה הוא שר המשפטים גדעון סער.

בקודקוד הכלכלי מוצא לפיד את ליברמן בתקופה הקשה ביותר: עליות מחירים ושוק דיור רותח כאשר כל מהלך של השניים עשוי להיתפס כ"כלכלת בחירות". ליברמן מנסה לתחזק את תדמית המבוגר האחראי במשרד האוצר ויידרש לפעול בין שני קצוות: האחד אגף תקציבים ובקצה השני יהיה לפיד שיבקש לפנות מוקשים כלכליים מהקמפיין.

חבית הנפץ: המשבר הכלכלי

מדובר בחבית נפץ עבור הממשלה. נתניהו פתח את מסע הבחירות שלו שעות ספורות אחרי ההצבעה על פיזור הכנסת בקניון מלחה כשהוא מבכה על עליות המחירים. אם לפיד ינסה להגיב במעשים מול כל צעד כזה של נתניהו, יהיה זה עניין של זמן עד שהוא יתנגש בליברמן שמתחזק בבחירות הללו את תדמית שומר הסף הכלכלי.

ומליברמן אל מנכ"לית ראש הממשלה לפיד: נעמה שולץ. את תפקיד מנכ"ל משרד רה"מ מילאו לאורך השנים שני סוגי טיפוסים: האחד מוביל מדיניות כלכלית והשני בא להיות הביצועיסט של ראש הממשלה. השבוע נפרד מהתפקיד ומהשירות הציבורי יאיר פינס ששירת תחת בנט אחרי 15 שנה בתפקידים שונים במגזר הציבורי. בשנה האחרונה היה מי שהוביל את נושא הורדת המכסים במשרד רה"מ והפחתת הרגולציה וכן את המשאים ומתנים מול החקלאים בשבועות האחרונים.

בטקס הפרידה אמרה לו היועמ"שית של משרד רה"מ, שלומית ברנע פרגו תיארה את פינה ככזה שעובד "בלי אגו וללא כוחניות". שולץ צפויה להביא למשרד רה"מ גישה שונה. בשנה האחרונה תפקדה כ"פותרת הבעיות" של הקואליציה מטעמו של לפיד. היא הייתה שם מול רע"ם, ג'ידא רינאווי זועבי, מאזן גנאים ואחרים שאיימו על יציבות הממשלה ודאגה לספק להם כל מחסורם ובתנאי שיפסיקו לזעזע את הסיפון. שולץ לא תוכל לשאת בתפקיד הזה יותר. היא תידרש לקיים דיונים מקצועיים, אחרת אנשי המקצוע במשרד רה"מ יפעלו לנטרל אותה ויקשו עליה לפעול.

המוקש מספר אחד מבחינת לפיד וליברמן ממתין להם באחד בספטמבר. אם לא יחתימו את המורים על הסכם שכר חדש, מאיימת יפה בן דויד להשבית את פתיחת שנת הלימודים ולא רק היא. גורמים בכירים בהסתדרות לחשו השבוע באזני אנשי אגף תקציבים כי לא יפקירו את בן דוד לבד ובפתיחת שנת הלימודים ישביתו את המשק אם דרישותיהם לא ייענו. אחרי שבשנים האחרונות שנת הלימודים נפתחה כסדרה יהיה זה כישלון שלא לפיד ולא ליברמן ירצו לשאת על גבם בדרך לקלפי. האינטרס של שניהם יהיה לסיים את המשבר הזה עוד בחודשי הקיץ.

ההכרעה הבאה של איילת שקד

כשבנט הודיע השבוע לשותפתו הוותיקה שקד שהוא עוזב את החיים הפוליטים, לפחות בינתיים, היא עוד ניסתה לבקש ממנו להישאר. היא הניחה שיציאה לקמפיין מתוך לשכת רה"מ תתן לימינה יתרון. אבל בנט החליט לפרוש מהחיים הפוליטיים, לפחות בינתיים. בעוד בנט מדבר למחנה המרכז והצליח להביא ממנו מעט נדוניה, שקד תידרש להמציא את עצמה מחדש בימין.

שקד הספיקה כבר להתוות את הדרך לאנשיה, עוד לפני ששכרה יועץ פוליטי לקמפיין "אני לא שייכת לאף אחד מהגושים", היא הנחתה. "אני לא פוסלת אף אחד בין בן גביר לרע"ם. אשאר באמצע ואכריע את מערכת הבחירות הבאה". תוכנית העבודה של שקד כוללת מצע כלכלי בדומה לתוכנית של מערכת הבחירות האחרונה. אלא שהפעם מדובר ביצירת מענה למצוקת יוקר המחייה ועליית המחירים. במהלך היומיים האחרונים נכנסו ויצאו מחדרה של שקד חברי מפלגת ימינה השוקלים את המשך דרכם, אחד מהם הוא שר הדתות לשעבר מתן כהנא שלא נראה מתלהב במיוחד לכהן תחת שקד כשפטרונו הפוליטי עוזב את הספינה.

החיבורים של הימין בקואליציה

בעוד במחנה הימין באופוזיציה שוררת יציבות יחסית מבחינת מצבת המפלגות המתמודדות: הליכוד, הציונות הדתית, ש"ס ויהדות התורה. באגף הקואליציוני בימין צפויים שינויים דרמטיים. שקד מכוונת לחיבורים חדשים וליצירת מפלגה רחבה כמו במערכת הבחירות השנייה של 2019 אז התאחדה עם סמוטריץ' ורפי פרץ. הפעם היא לא שוללת חיבורים עם הבית היהודי, תקווה חדשה או דרך ארץ של צבי האוזר ויועז הנדל.

במפלגתו של סער אמרו ביום רביעי כי בכוונתם לרוץ באותה במתכונת בבחירות. בדרך ארץ אמנם נשמעו מסויגים יותר לגבי המשך שיתוף הפעולה, אבל גם שם היו נחרצים לגבי המסר: "ימין ממלכתי משמעותי". כלומר, לא עוד רסיסי מפלגות עם הבדלים סמנטיים, אלא הם מתכוונים לרוץ במפלגה אחת שתוכל לגרוף את קולות הימין שאינם מצביעי נתניהו-סמוטריץ'. אם שקד תרצה להצטרף לחבילה, היא תצטרך להתגייס רשמית למחנה "לא ביבי". ימים יגידו.

שקד עבדה קשה בדרך ללבם של ראשי הערים, חלקם הגדול אנשי ליכוד. היא נתנה להם תקציבים ויחס שלא קיבלו בתקופת כהונתו של דרעי לפניה. היא, בניגוד לבנט, גם יכולה לפעול מול ראשי ההתיישבות למרות השותפות עם רע"ם, וכעת היא מקווה שהמחמאות שהרעיפו עליה במהלך כהונתה הקצרה יתורגמו למנדטים. מדובר בציפייה רחבה למדי של מפלגות הקואליציה: עבדנו יפה, העבודה הזו אמורה להשתלם בקלפי. אך בזמן שבאגף הימין טרם החל הקניבליזם, באגף המרכז-שמאל לא מבזבזים זמן.

מיכאלי מובילה את הקניבליזם בשמאל

יו"ר מפלגת העבודה מרב מיכאלי ירתה את יריית הפתיחה בנגמ"ש. עם הינתן האות למערכת בחירות נוספת, היא סימנה את ראש ממשלת המעבר יאיר לפיד כיריב הדומיננטי ביותר עבורה. "אנחנו ברגע קריטי לעתיד מדינת ישראל", צייצה בטוויטר. "אם חוק המטרו לא יעבור כי חלק מחבריי בקואליציה נכנעים לאופוזיציה על הגב של הציבור, הם יצטרכו לתת דין וחשבון למה הפרויקט הלאומי שיוציא אותנו מהפקק נעצר בגלל פוליטיקה קטנה". כתבה מיכאלי ברמז לא מתוחכם במיוחד על אנשי יש עתיד שניהלו את המגעים מטעם הקואליציה. ובהמשך אף הגיבה ללפיד שכתב כי הוא עובד על העברת חוק המטרו: "עדיף מאוחר מאשר אף פעם לא".

ביש עתיד התאפקו, ומעבר להשמצות בשיחות פנימיות, נמנעו מלהגיב לשרת התחבורה באותו מטבע. הצפיפות במחנה המרכז-שמאל אמורה לגרום ללפיד להתגבר על האינסטינקט שלו, בוודאי כראש ממשלה, לשתות את המנדטים מהמפלגות סביבו כדי להבטיח סיכוי לממשלה בראשותו גם אחרי הבחירות. בפועל מדובר במלאכת מחשבת שתפיל קורבנות ואולי אף תסתיים בקריאה המסורתית לאיחוד בין מרצ לעבודה שמתחרות על אותו נתח בוחרים מצומצם בשמאל.

במרצ מצטרפים מראש לאותן קריאות שמיכאלי מתנערת מהן בתוקף. כדי להישאר על המגרש, היא נפגשה השבוע עם הרמטכ"ל לשעבר גבי אייזנקוט שנפגש רק בשבוע שעבר עם מי שמעצב ליו"ר כחול לבן בני גנץ את הרשימה: השר חילי טרופר. אלא שביד אחת מיכאלי לכאורה קורצת לגנרלים המתבלטים וביד השנייה חוסמת את האפשרות שלהם להתמודד מולה או חלילה להביס אותה בפריימריז על ראשות התנועה.

ועידת העבודה אישרה ביום חמישי שינוי תקנוני נרחב שיזמו אנשיה של מיכאלי בתקנון המפלגה ונועד להדק את אחיזתה במנגנון. מיכאלי שינתה את התקנון כך שלא יתאפשר קיצור פז"מ שייתן למי שאינו חבר בתנועה להתמודד על ראשותה ללא תקופת ההכשרה הנדרשת. המשמעות היא שכל כוכב נוצץ שמיכאלי תצרף כעת לרשימה, לא יוכל להתמודד על מקומה בפריימריז. בסביבתה של מיכאלי הכחישו את השינוי אך התקנונים מספרים סיפור אחר. מזכ"ל המפלגה ערן חרמוני אמר השבוע כי "מדובר בתקנון בחירות אנטי דמוקרטי לראשות המפלגה, אשר חוסם את האפשרות של כניסת מועמדים חדשים בעלי מעמד ציבורי למירוץ".

חברי מפלגה בעבר ובהווה ביקרו גם הם את השינויים של מיכאלי וטענו כי היא מעוניינת במפלגה "בצלמה ובדמותה". ח"כ מכהן אחר דווקא תמך ואמר כי אולי הפעם מפלגת העבודה תיתן הזדמנות נוספת לעומדת בראשה במקום להקפיד על מנהג עריפת הראשים וההשמדה העצמית של מפלגת העבודה בעשורים האחרונים. כך או אחרת קשה לראות מי מחברי הכנסת מתמודד נגד מיכאלי או את מי מהכוכבים החדשים-ישנים ששוקלים את כניסתם למגרש נלחמים על שינוי תקנון. מיכאלי מבטיחה את מקומה בצמרת המפלגה אמנם, אבל בינתיים היא מתקשה להתרומם מחמישה מנדטים בסקרים, מה שעשוי להציב שוב את המפלגה שהקימה את המדינה בסכנה מול אחוז החסימה.

עוד כתבות

וורן באפט / צילום: Associated Press, Nati Harnik

כך פגעה התנודתיות בשווקים בחברה של וורן באפט

ברקשייר הת'אוויי שבשליטת באפט מציגה הפסד של כ-44 מיליארד דולר ברבעון, לעומת רווח של 28 מיליארד דולר ברבעון השני אשתקד ● באפט עצמו אמר כי הוא מעדיף להסתכל על הרווחים התפעוליים כדי לאמוד את ביצועי החברה, ואלו גדלו בכל פעילויותיה והסתכמו ב־9.3 מיליארד דולר

סיכום שווקים / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

האם ישראל בדרך למיתון - ועוד 9 כתבות שכדאי לכם לקרוא על הטלטלה בשווקים

מה עשו קרנות הנאמנות ביולי? ● הסבר על הפסיכולוגיה שמאחורי השוק הדובי בוול סטריט ● איך תשפיע עונת הדוחות על העלאות הריבית של פדרל ריזרב? ● החברות הישראליות בחו"ל שהפכו ליעד אטרקטיבי להשתלטות עוינת - ועוד סיפורים בולטים מהשבוע האחרון על המתרחש בשווקים

האפיפיור מתנצל על יחסה של הכנסייה לילידי יבשת אמריקה. ''רצח עם'' קרא לזה / צילום: Reuters, Guglielmo Mangiapane

מה לעשות כאשר דרום אפריקה קוראת לישראל "אפרטהייד"

משהו חשוב ומאיים מתחולל בחלק ניכר של דעת הקהל העולמית: רגשי אשמה על התנהגותם של מתיישבים אירופיים הופכים לנשק פוליטי ● אפילו האפיפיור ביקש סליחה בשבוע שעבר על "רצח עם" בקנדה ● צריך להקשיב, בלי פאניקה

התחדשות עירונית  ברחוב בצלאל 9 תל אביב / הדמיה: AA STUDIO

התחדשות עירונית בת"א: "הבניין התחיל להתפורר. העירייה המליצה לחזק אבל לא חייבה אותנו"

הבניין ברחוב בצלאל 9 בתל אביב נהרס לאחרונה ● לשמונה הדירות שהיו בבניין יתווספו עוד 15 דירות בתמהיל משתנה ● דירות בשטח 108 מ"ר נמכרות בכ-7.8 מיליון שקל

נשיא סין שי ג'ינפינג ונשיא ארה''ב ג'ו ביידן / צילום: Associated Press, Lintao Zhang, Pool

ארה"ב וסין: האם המשבר המתרחב סביב טייוואן יתדרדר למלחמה?

ההסגר שהצי הסיני הטיל השבוע על טייוואן, בעקבות ביקורה של יו"רית בית הנבחרים ננסי פלוסי, ממחיש את הסכנה הממשית של מלחמה בין ארה"ב לסין ● בטוריו על עניינים בינלאומיים יואב קרני הקדיש בשנים האחרונות תשומת-לב מיוחדת ליחסים המתוחים בין שתי המעצמות ולהשפעות על מדיניות החוץ של ישראל

מחקר אחד בשבוע. איך מקשיבים לעובדים ממדינות שונות / צילום: Shutterstock

הפעולה הפשוטה והיומיומית שכל מנהל חייב לזכור לעשות

בשנים האחרונות גוברת המודעות לחשיבותה של ההקשבה, וארגונים גלובליים כמו פייזר, IBM ופורד מעבירים לעובדים ולמנהלים הכשרות בנושא ● אבל מתברר שבתרבויות שונות צריך להקשיב בצורות שונות

שיגור טילים מרצועת עזה לעבר ישראל, אתמול / צילום: Associated Press, Fatima Shbair

הלחץ ברצועה מעצירת הדלק וקפיצת המדרגה בחזית ההסברה: מה צפוי בהמשך מבצע "עלות השחר"?

עד כה, הסבב הזה נראה כהצלחה ישראלית לצד כישלון בולט של הג'יהאד האיסלמי, ואיראן העומדת מאחוריו ● הג'יהאד איבד את מרבית התמיכה האזרחית שהייתה לו, וגם הצטרפות חמאס להסלמה התרחקה בגלל הפיצוץ בג'בליה ● ההערכה של גורמי הביטחון הישראלים היא כי אם יסופק לג'יהאד האיסלמי סולם מינימליסטי, הוא יסכים להפסקת אש

 

דירת גן עם חצר ענקית בהרצליה הייתה חצי שנה על המדף. בכמה היא נמכרה?

אחרי חצי שנת שיווק, דירת גן עם שישה חדרים בהרצליה נמכרה ב-4.5 מיליון שקל ● ועוד עסקאות מהשבוע האחרון

אולם קבלת הפנים בנתב''ג / צילום: יוסי זמיר

התיירים בינתיים לא נרתעים: ביטולי החופשות בשלב זה בשוליים

בשלב זה מבצע "עלות השחר" לא פוגע בתיירות לישראל: מסלולי הנחיתה אומנם שונו כדי שמטוסים יגיעו לשדה התעופה מכיוון צפון, אך מעבר לכך ברשות שדות התעופה מדגישים כי התנועה האווירית לישראל וממנה נמשכת כסדרה ● גם המלונות לא מדווחים על ביטולים משמעותיים עד כה

האוצר מנסה לשכנע שהעלאת מס הקנייה על כלי רכב חשמליים ופלאג־אין  הכרחית לשמירה על הכנסות המדינה / צילום: Shutterstock

בעולם מסבסדים את המכוניות החשמליות, בישראל מעלים את המיסוי

לקוחות רבים שהזמינו רכב חשמלי יגלו בינואר כי הם נדרשים להוסיף עוד אלפי שקלים למחיר ששילמו ● באוצר הציגו את המהלך להעלאת מס הקנייה על כלי רכב חשמלי ופלאג־אין כחיוני לשמירה על הכנסות המדינה, אלא שבחציון האחרון ההכנסות ממסי רכב רק זינקו

מערכת כיפת ברזל במבצע ''עלות השחר'' / צילום: דובר צה''ל

האם מותר להיעדר מהעבודה בגלל הלחימה ומי זכאי לפיצוי מהמדינה?

האם להורים שלילדיהם בוטלו הלימודים מגיע פיצוי, מה דינם של עובדים שאינם מגיע לעבודה במפעל שהוכרז כחיוני, והאם ניתן לפטר עובדים שאינם מגיעים לעבודה במפעל שאינו ממוגן? ● המתיחות בדרום מעלה גם שאלות של זכויות עובדים ● גלובס עושה סדר

שיגורים מרצועת עזה הערב (ש') לעבר ישראל / צילום: Associated Press, Adel Hana

בצה"ל מעריכים כי בכיר נוסף בג'יהאד חוסל בעזה

לראשונה מאז התחיל מבצע "עלות השחר" נשמעו אזעקות בתל אביב ● הפלסטינים מדווחים עד כה על 12 הרוגים ו-84 פצועים כתוצאה מתקיפות צה"ל ברצועה ● בתום הערכת מצב, שר הביטחון גנץ הנחה את צה"ל להמשיך בתקיפות ובפעולות סיכול הירי על ישראל ● יו"ר האופוזיציה נתניהו יגיע לקבל עדכון ביטחוני מראש הממשלה יאיר לפיד

5 דברים שצריך לדעת על השווקים / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

הבורסה לא פועלת היום ועוד 4 דברים שכדאי לדעת על השווקים

היום אין מסחר בבורסה ● נעילה מעורבת בוול סטריט ביום שישי לאחר דוח התעסוקה החזק ● הפסד כבד לברקשייר האת'וואיי ברבעון השני ● והאם הפד צפוי להמשיך במדיניות העלאת ריבית אגרסיבית?

נפילת טיל באזור אשקלון, יום שבת / צילום: דוברות המשטרה

עלות הקמת ממ"ד ממוצע היא 140 אלף שקל, וזו ההשפעה שלו על ערך הדירה

מבקר המדינה התריע כבר לפני שנתיים כי 231,650 איש ברדיוס 40 ק"מ מרצועת עזה חיים ללא אמצעי המיגון הנדרשים ● עלות ממ"ד היא כ־140 אלף שקל, אך בנייתו יכולה לתרום להעלאת ערך הדירה ● וגם להתחדשות העירונית יש כאן תפקיד חשוב

בניין היוקרה Murano at Portofino במיאמי ביץ' / צילום: Shutterstock

שנה לאחר קריסת הבניין במיאמי: מחירי הדירות באזור בירידה

הירידה במחירים משקפת את חששותיהם של הקונים בנוגע לבטיחות וצפי להוצאות של מאות אלפי דולרים על תיקונים

כוחות הביטחון בזירת האירוע / צילום: דוברות המשטרה

רקטה פגעה בסמוך למפעל שטראוס בדרום

מהמשטרה נמסר: "כוחות המשטרה, הפועלים כעת בעיר שדרות, איתרו זירה ובה פגיעת פריט רקטי בסמוך למבנה" ● לפי הדיווח אין נפגעים

נפרדים מההייטק הסיני. צילום: AP / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

למה המשקיעים הסינים נעלמו מההייטק הישראלי?

לפני עשור היו המשקיעים והתאגידים הסיניים "הדבר הבא" בהייטק הישראלי, עם עשרות משלחות מבקרים מדי שנה שהניבו השקעות רבות ● לחץ אמריקאי, יריבות הולכת וגוברת בין מזרח ומערב, אכזבה הדדית וגם שינויים כלכלים ופוליטיים בסין עצמה עצרו את שיתוף-הפעולה ● גלובס מתחקה אחר עלייתם וירידתם של הסינים מבמת ההשקעות בהייטק הישראלי

מטה אמזון בקליפורניה / צילום: Shutterstock, Tada Images

היזם הישראלי הסודי של אמזון ומתי הרכב של אפל יצא לשוק?

נאפע בשארה מתרשיחא, סגן נשיא אמזון AWS ומהנדס בכיר, נחשף בכנס של החברה כמוח מאחורי כל סדרות השבבים של ענקית הענן • וגם: מתי מתכננת אפל לחשוף את הרכב החדשני שהיא מפתחת תחת מעטה סודיות ● השבוע שהיה בהייטק ומדע

בורסת ת''א / צילום: שלומי יוסף

מדדי אג'יו לתיקי השקעות ביולי: תיקון זמני בחסות המיתון

לאחר ירידות משמעותיות בשוקי האג"ח והמניות מתחילת השנה, המשקיעים עומדים דרוכים על קו הזינוק במטרה לעלות על הגל, בתקווה שיבוא ● ההסבר התומך בכך הוא שהמיתון המסתמן בעולם יעצור את העלאת הריבית ויוביל אף לירידתה ● האומנם?

אלפרד אקירוב / צילום: בן יוסטר

אלרוב לכלל ביטוח: הציגו פרוטוקולים וחוות-דעת בלתי תלויה לאישור רכישת מקס

פחות משבוע לתום הארכה שניתנה לכלל ביטוח להשלים את רכישת חברת כרטיסי האשראי, בעלת המניות הגדולה בחברה פנתה ליו"ר הדירקטוריון חיים סאמט ● "אין חולק כי עסקת מקס היא עסקה חריגה וגורלית, בין אם תתברר כעסקה מצוינת ובין אם תתברר כעסקה כושלת אשר, חלילה, תביאה לפי התהום", כתבו באלרוב