מנכ"ל משרד הבריאות הורה לבתי"ח: לא למכור שירותים זולים יותר דרך התאגידים

הודעה זו באה בעקבות עתירה מ-2002 לבג"ץ, שהגישה קר שירותי רפואה ויו"ר חטיבת שירותי רפואה פרטיים בלשכת המסחר

מנכ"ל משרד הבריאות הודיע למנהלי בתי החולים הממשלתיים ולמנכ"לי קרנות המחקר שליד בתי החולים הממשלתיים, כי עליהם להורות לתאגידי הבריאות במוסדותיהם, שמוכרים שירותים לציבור הרחב ולמוסדות, להפסיק למכור את השירותים לאותו לקוח מוסדי במחיר נמוך מהמחירים שגובה בית החולים שלידו הם פועלים.

המנכ"ל ד"ר בועז לב מסביר כי פעילות זו מנוגדת לתקנות יסודות התקציב. על התאגידים להפסיק את גביית המחירים הנמוכים לא יאוחר מתחילת אוקטובר השנה.

הודעה זו של לב באה בעקבות עתירה מ-2002 לבג"ץ, שהגישה קר שירותי רפואה ויו"ר חטיבת שירותי רפואה פרטיים בלשכת המסחר, גור מינצר.

בעתירה ביקשו העותרים לקבוע תעריף שיוויוני ואחיד עבור שירותי הבריאות הניתנים על ידי בתי החולים הממשלתיים - מבלי לעשות אבחנה אם השירות ניתן על ידי בית החולים עצמו או תאגיד הבריאות הפועל בתוכו.

העותרים טענו כי הגדלת הגירעון, שנוצר בבתי החולים הממשלתיים, באה כתוצאה מהניצול והשימוש הנעשים בידי הרופאים של רכוש המדינה ומשאביה, באמצעות תאגידי הבריאות שליד בית החולים.

לב פנה לפני כשבוע אל המנהלים במכתב, לפיו לאחר שמשרד הבריאות בחן את הנושא - נראה לו, כי מכירת שירותים בתאגידי הבריאות במחירים נמוכים מהמחירים שגובה בית החולים עבור אותם שירותים - אם לציבור הרחב ואם לאותו לקוח מוסדי - יש בה, גם שלא במתכוון, יצירת מערכת תמריצים בעייתית.

לדבריו, מערכת זו מעודדת צרכנים לרכז או להטות את רכש השירותים שלהם לתאגידי הבריאות - גם אם הדבר איננו מתחייב ממגבלות התפוקה של בית החולים. עוד מציין ד"ר לב, כי בחלק ניכר מבתי החולים והתאגידים אין צורך בפעילות זו של התאגידים - ללא קשר הכרחי לעמדתו של משרד הבריאות בעניין.

צרו איתנו קשר *5988