גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הגיעה לבגרות

למזכירה הצעירה של בית-ספר אנקורי לא היה ספק: היא רוכשת אותו ויהי מה. אביבה הבר השתלטה סופית על הרשת הפרטית, שמעסיקה היום 350 עובדים ומגלגלת 60 מיליון שקל בשנה * "לא צריך ללמוד ניהול כדי לנהל חברה"

פגישה מקרית עם הבעלים והמייסד של רשת בתי-הספר אנקורי, חנוך שפרלינג-אנקורי, ברחוב בן-יהודה בת"א בתחילת שנות השישים, הפכה לימים את אביבה הבר לבעלים של רשת בתי-ספר משגשגת. ההצעה של השכן אנקורי לחיילת המשוחררת, להחליף זמנית את המזכירה הקבועה שלו, שיצאה לחופשת לידה, פרצה לה את הדרך לעיסקת חייה.

המזכירה הקבועה לא חזרה לעבודה, והבר, בעצמה בוגרת כיתה י"ב באנקורי, הפכה ליד ימינו של אנקורי, וגם סידרה לחבר שלה, אבי הבר, עבודה כמורה.

הבר הצעירה החליטה להשתלט על בית-הספר. מסע הרכישה בוצע חלק אחר חלק, עד אשר הפכה לבעלת המניות היחידה בחברת אנקורי.

אנקורי מעסיקה 350 עובדים. המחזור השנתי שלה מגיע לכ-60 מיליון שקל. החברה מפעילה תשעה בתי-ספר תיכוניים אלטרנטיביים בת"א, בירושלים, בחיפה ובקריות, ברעננה, בפתח-תקווה, בחולון, בראשון לציון ובאשדוד, ובבעלותה נמצא גם בית-ספר תיכון סוקולוב-לאור ביפו. הרשת מספקת גם קורסים לשיפור ולהשלמת בגרויות והכנה לבחינות פסיכומטריות. בבעלותה גם הוצאת ספרים, שמוכרת כ-80 אלף ספרים בשנה.

ההשתלטות החלה בשנת 1965, כאשר שפרלינג-אנקורי מכר את "תיכון הבוקר" לשני שותפים, והשאיר בבעלותו רק את הקורסים לבחינות בגרות. בשנת 1971, התאחד אנקורי עם השותפים, והם הקימו חברה חדשה, "אנקורי 1971 בע"מ". אנקורי החזיק ב-40% מהמניות, והיתרה הוחזקה בידי השותפים. בשנת 1972, פרש אחד השותפים והבר רכשה את חלקו (30%).

בסוף השותף נשבר ופרש

הבר מודה, כי אילולא הסכים השותף לקבל את התמורה בתשלומים לשלוש שנים, אולי היא לא הייתה מצליחה לגייס את כל הכסף, ולהגשים את חלומה להיות שותפה בעסק. "אני לא זוכרת באיזה סכום היה מדובר, אך ביחס למשכורת, 400 לירות, זה היה סכום עתק. למזלנו, באותם ימים אנשים לא ששו להיכנס לעסק כזה. לכן, השותף פנה אלי והציע לי לקנות את חלקו בתשלומים".

בשנת 1973 החליט אנקורי הזקן לפרוש מבית-הספר. הוא הציע להבר לרכוש את חלקו - 40%. כיוון שלא היה לה את כל הכסף לרכישת 40% מהחברה, רכשו אותם היא והשותף שנותר בחלקים שווים. עתה כבר היו בידיה 50% מהמניות.

בשנת 1977 פרץ סכסוך קשה בין הבר לשותפה, בנוגע לדרך ניהול החברה. "המצב הגיע לכך, שביחד אי אפשר היה להמשיך. אלא שאיש מאיתנו לא רצה לפרוש. בסופו של דבר, הוא נשבר ופרש". כך הפכו אביבה ואבי הבר לבעלי המניות היחידים בחברה. "סוד ההצלחה במאבק היה טמון בדבקות במטרה, בעקשנות וגם בייעוץ משפטי טוב".

גלובס: היו לך נקודות משבר בדרך להשתלטות על החברה?

הבר: "הייתי נחושה ונעולה, שאני חייבת להשיג אותה, שאני חייבת לנצח במלחמה הזאת. לא היו לי שום היסוסים, אפילו לא לשנייה. מאז שהשותף פרש התחילה הפריחה האמיתית של בית-הספר. בשנים 1990-1977 גדלנו והתרחבנו באופן מרשים והפכנו למותג".

מה משך אותך לקנות את אנקורי?

"האמנתי בו. ידעתי שאני יכולה לפתח אותו ושזה יהיה עסק טוב הן מבחינה עסקית והן חינוכית".

היה לך כסף למימון הרכישה?

"בעלי ואני עבדנו באנקורי. מישכנו את המשכורות שלנו, כולל העתידיות, וכך מימנו את חלקנו. לא היה לנו וגם לא היה צורך בסכום ראשוני".

מה היה הרקע לסכסוך בינך לשותפך? ומה שיפרת לאחר עזיבתו?

" היו לנו חילוקי דעות על הדרך החינוכית. הייתה לו גישה חינוכית שמרנית. אני האמנתי בגישה חדשנית, שלפיה יש לתת מענה אישי לתלמידים, מה שאנחנו מיישמים היום. עם פרישתו של השותף הרחבנו את מקצועות הבחירה, ומבחינה עסקית, השקענו יותר משאבים באיכות כוח ההוראה. הוא האמין שצריך להשקיע הרבה פחות כסף בנושא".

מוכנים לשלם ביוקר, העיקר שהבן ילמד

מהו הקונספט הניהולי שלך?

"התלמיד הוא לקוח, וככזה הוא זכאי לקבל יחס ושירות של לקוח. אנחנו ערים להלך הרוח של התלמידים. כך למשל, לפני חמש שנים עברנו משישה ימי לימודים בשבוע לחמישה. האמנו, שזה יותר יעיל".

איזה מורים מלמדים באנקורי?

"צוות מורים איכותי. המורים שלנו הם נותני שירות, הן מבחינה מקצועית והן מבחינה אישית. לא מספיק לנו שהמורים יהיו בעלי תארים, הם צריכים להיות גם בני אדם. היחסים בין המורים לתלמידים שלנו הם חבריים, אך עם גבולות".

מה תפקידך בבית-הספר ולמה ללמוד אצלכם ולא בתיכון רגיל?

"כמי שמופקדת מצד אחד על התפיסה החינוכית-פדגוגית, ומצד שני על ניהול ואדמיניסטרציה, אני רואה באנקורי אלטרנטיבה המציעה חום, קירבה ויחסי אנוש טובים בין מורה לתלמיד, אשר אינם קיימים בבתי-ספר קונבנציונליים".

איך אתם מסתדרים עם משרד החינוך?

"לרשת תיכוני אנקורי, המצויה תחת פיקוחו של משרד החינוך, אין בעיות עם המשרד, לפחות לא מבחינה פדגוגית".

אולם, לא תמיד שוררת הרמוניה בין הצדדים, וכבר קרה, ששרת החינוך, לימור לבנת, נזפה בהבר. על כך מגיבה הבר, כי "בניגוד למשרד החינוך, אנחנו מאמינים בפעילות חברתית חדשנית ומגוונת ובמתן חופש ביטוי לתלמידים. לא נסתום להם את הפה".

מה דעתך על תלבושת אחידה ולקום למורה?

"צריך לשאול את התלמידים לפני שמקבלים החלטות".

הרשויות המקומיות והאזוריות, המנהלות את בתי-הספר בתחומן, מנהלות "מלחמה" נגד אנקורי על ליבו של כל תלמיד. הבר טוענת, כי "משרד החינוך מעביר תקציבים גדולים לרשויות עבור על תלמיד במסגרת חוק חינוך חובה-חינם. כל ילד במערכת שווה הרבה כסף, והרשויות מחזרות אחריהם, גם אם הוא לא מתאים למסגרת. זו הסיבה שהמערכת ממעטת לפלוט תלמידים בעייתיים, להוציא חריגים".

אז מי מגיע לאנקורי?

" אלינו מגיעים מתוך בחירה. הורים של תלמיד, שמסרב ללכת לבית-ספר רגיל כי לא טוב לו שם, ומבינים כי מסגרת פרטית תועיל לו יותר, מוכנים לשלם ביוקר. העיקר שהבן ילמד".

לא זולים, אנחנו מוסד פרטי

מה יש לך לומר על האלימות בבתי-ספר?

"הכל מתחיל במנהל ובגישה המיושנת של המערכת. מנהלים רבים יושבים באולימפוס בלי להכיר את התלמידים ובלי שהם מכירים אותו. מערכת החינוך מיושנת, ולא רואה בתלמיד לקוח וזו בעיה. יחד עם זאת, אני לא רוצה שייראה כאילו אני תוקפת את משרד החינוך. אנחנו חיים זה לצד זה שנים רבות וכל אחד פועל בדרכו".

האם אתם חשים במיתון?

"מרגישים היטב. המיתון מקשה על כושר התשלום של אנשים, והם דורשים פריסת תשלומים גדולה יותר".

המחירים שלכם הם מהיקרים בענף. כ-5,000 שקל לקורס הכנה לפסיכומטרי ו-8,000 שקל שכר לימוד לשנה בתיכון. האם אתם מורידים מחירים על רקע המצב?

"אנחנו לא זולים, כי אנחנו קודם כל מוסד פרטי והשירות שלנו הרבה יותר טוב ויקר. יש לנו עלויות שלא קיימות בחינוך הרגיל, ואנחנו נאלצים לגבות כסף בהתאם. אנחנו באים לקראת תלמידים שמתקשים לשלם, באמצעות פריסות תשלומים ובמתן מלגות לתלמידי תיכון נזקקים, שמביאים אישורים מתאימים. במקביל, אנחנו מצמצמים בהוצאות שונות כמו בפרסום".

האם הפרסום עוזר?

"בערוץ 10 יש לנו בימים אלה קמפיין פרסומי לבתי-הספר התיכוניים, אך אני מפקפקת ביכולתו לקדם משמעותית את המותג אנקורי. הפרסום בכלי התקשורת משפיע בעקיפין. מה שעובד זו המלצה שעוברת מפה לאוזן. המלצה של תלמיד מרוצה שווה עשר פרסומות בטלוויזיה. לכן חשוב לנו לתת שירות טוב לתלמידים".

מקלט לפליטי מכון שחר

בעקבות הקשיים שאליהם נקלעה אשתקד רשת מכוני "שחר" של אורה שיינרמן, שהחלה את דרכה כמורה למתמטיקה באנקורי, נאלצה שיינרמן, לסגור את בתי-הספר שלה לבחינות בגרות ופסיכומטריות. מאות תלמידי מכון שחר, ששילמו מראש, נותרו חסרי אונים. שיינרמן אמרה אשתקד ל"גלובס", כי התלמידים יכולים להשלים את לימודיהם באנקורי תמורת תשלום סמלי.

הסכום הסמלי שעליו דיברה שיינרמן, הגיע למאות ואפילו לאלפי שקלים לתלמידים שנרשמו מראש למספר גדול של קורסים. אנקורי, שנתנה מקלט לכאלף "פליטי" מכון שחר, דרשה מכל תלמיד תשלום של 350 שקל לקורס של 2-1 יחידות בגרות, ו-475 שקל לקורס של 5-3 יחידות בגרות.

מדובר בעיסקה משתלמת לאנקורי?

"לא נעים לחזות בהתמוטטות של מכון שחר. כשגוף מתמוטט בענף, הציבור מאבד את האמון בכל העוסקים בו. לכן החלטנו לקלוט את תלמידי מכון שחר, מרביתם חיילים משוחררים ותלמידי תיכון, תמורת תשלום נמוך. הפגיעה במוניטין של הענף באה לידי ביטוי בדרישתם של התלמידים לקבל ערבות בנקאית על הכסף שדרשנו מהם".

הסכמתם לתנאי זה?

"לא. עם כל הכבוד, אנקורי הוא בית-ספר גדול, ותיק וחזק".

קליטת תלמידי מכון שחר, לא הייתה הפעם הראשונה. באנקורי כבר נקטו דרך כזו בשנות השמונים. "בעבר קלטנו את תלמידי בית-הספר "קולג' תיכון" מרמת-גן, שנסגר מסיבות כלכליות".

רכשתם בתי-ספר שנקלעו לקשיים?

"ב-1980 רכשנו את בית-ספר "בוחן", שנסגר מסיבות כלכליות. ב-1988 רכשנו את בית-ספר תיכון סוקולוב-לאור".

הענף מגלגל 150 מיליון שקל בשנה

מדיווחי חברת ביזנס-דאטה עולה, כי מספר גדול של מכוני הכנה לבגרויות ולבחינות פסיכומטריות - שוק המוערך ב-150-100 מיליון שקל בשנה, נקלעו בשנת 2002 לקשיים, בעקבות המיתון והתחרות ביניהם, וגם בעקבות החלטה לאפשר קבלה לאוניברסיטה על סמך ציוני בחינת בגרות בלבד.

האם גם אנקורי יושפע מכך?

הפגיעה בבחינות הפסיכומטריות לא תשפיע עלינו לרעה, משום שבכל מקרה בחינות הבגרות רלוונטיות לקבלה לאוניברסיטה".

בימים אלה נערכים באנקורי לקליטת כ-100 מבין 150 תלמידי כיתות י'-י"ב של בית-הספר התיכון פיטמן בת"א, שנסגר בחודש יוני השנה.

האם גם תלמידי פיטמן ישלמו סכום "סמלי"?

"הם ישלמו רק עבור אירועים חברתיים. הם לא נדרשים לשלם שכר לימוד".

האם קליטת תלמידים מבתי-ספר כושלים תמורת סכום נמוך, לא מתנגשת עם כך שאתם חברה פרטית-עסקית, שמטרתה לעשות כסף?

"משרד החינוך משלם לנו את שכר הלימוד של התלמידים".

האם עסקי חינוך שונים או דומים לעסקים אחרים?

"זה שונה, כי אנחנו עוסקים בילדים, שהם נושא עדין ורגיש יותר מחברות לייצור מוצרים למשל. עם זאת, העסק שלנו דומה לעסקים אחרים בכך שהוא חברה פרטית, שצריכה לשאת את עצמה ולא יכולה להרשות לעצמה להפסיד. אין מי שיכסה לנו גירעונות. העסק שונה גם בכך, שאנחנו צריכים להוכיח את עצמנו כל הזמן. מבחן התוצאה שלנו הוא בציונים. אנחנו עומדים למבחן כל הזמן".

את בוגרת החוג לפילוסופיה ולספרות. אין לך הכשרה לניהול, ובכל זאת את מנהלת רשת גדולה.

"לא צריך ללמוד ניהול כדי לנהל חברה. צברתי הרבה ניסיון, למידה, הסקת מסקנות, רגישות ואינטואיציה. אני לא מנהלת לבד את הרשת. בראש כל קמפוס (בית-ספר תיכון) עומד מנהל. כל אחד מהם שותף לניהול ולקבלת החלטות. אנחנו מקיימים פגישת עבודה אחת לחודש, שבמהלכה מעלים בעיות ופתרונות".

עוד כתבות

מנכ"ל רשות החדשנות אהרון אהרון / צילום: איל יצהר

סימני השאלה סביב בדיקות הקורונה וגיוס ההון החריג בזמן המשבר: השבוע בהייטק

המדינה עומדת להשיק תוכנית סיוע לתעשיית ההייטק - האם צריך לסייע לסטארט-אפים ברוטשילד? ● מה חושבים בקרן בלאמברג על תעשיית הפינטק בזמן המשבר, ולמה משרד הבריאות הקפיא את ההסכם עם מיי הריטג' ● מה קרה השבוע בהייטק

פגישת עבודה דרך זום  / צילום: רויטרס

מנכל זום: נפסיק להשקיע בפיתוח פיצ'רים ונתמקד בתיקון בעיות אבטחה

בחודשים האחרונים זום ראתה עלייה חדה בשימוש בפלטפורמה שלה בצל משבר הקורונה ● אריק יואן: החברה  תתמקד בפתרון של בעיות אבטחה ופרטיות

דוד אמסלם / צילום: יוסי זמיר

הפורום הכלכלי הערבי: לא מקבלים מספיק מידע על הקורונה

במכתב מבקשים חברי הפורום מהשר לפעול באופן מיידי כך שגם אזרחי ישראל דוברי השפה הערבית יקבלו את המידע שכל כך חסר להם בנוגע לנגיף הקורונה והשלכותיו הכלכליות, הבריאותיות והחברתיות

יצחק קלפטר /  צילום: מילנר משה - לע"מ

הקלפטר בן 70: זה הזמן לחזור ל"יצחק", אלבום הבכורה

אלבום הבכורה של יצחק קלפטר חוגג השבוע יום הולדת עגול, אלבום  שהופך את ההסתגרות הביתית להרבה יותר נסבלת.

לא כולם מעוניינים בוועד עובדים / צילום: שאטרסטוק

מבטלים עסקת רכישה של דירה? בדקו קודם אם תקבלו החזר מס

רשויות המס אינן מכירות באופן אוטומטי בביטול עסקת נדל"ן: חובת ההוכחה היא על הרוכש, והוא צריך להראות שהביטול הוא על דעת שני הצדדים

בני גנץ / צילום: Sebastian Scheiner - AP

פרשנות: להיות אופציה על המדף - ולהמתין בסבלנות

החלופה לשלטון הימין הגיעה אל סוף דרכה ● האפשרות האחרונה שנותרה לאופוזיציה הישראלית היא להודות בעקרותם של קיצורי הדרך, להסכים להיות אופציה, ולדעת שמימושה יצריך דור שלם

מפעל רכב מושבת 
של GM בקוריאה הדרומית
צילום: רויטרס, Yonhap News Agency

עוד מכה נוחתת על תעשיית הרכב: חשש מגל פשיטות רגל של ספקים

ספקית רכיבים גרמנית הודיעה היום על פשיטת רגל ויצרנית רכב חשמלית עצמאית הגישה בקשה להקפאת הליכים ● גרמניה מושיטה רשת ביטחון לחברות סטארט-אפ

גייטס ומנדלה, לפני 17 שנה בפורום שעסק באיידס / צילום: Jeff Christensen, רויטרס

מפוליו ועד קורונה: ביל גייטס היה הראשון לזהות

כך הפך ביל גייטס לאביר המחלות הזיהומיות: מייסד מיקרוסופט היה מהראשונים לזהות שמחלות ויראליות הן אחת הבעיות המרכזיות של הכפר הגלובלי

כך תשמרו (קצת) על הכושר / איור: אייל אונגר

כושר בסגר הביתי: מכניסים את הבטן

רוצים לפתח ריבועים בבטן בתקופת הבידוד? תמשיכו לחלום ● אבל חמשת התרגילים האלה יעזרו לכם לחזק את שרירי הבטן בדרך לשם

רמי גראור / צילום: איל יצהר

מנכ"ל שירות התעסוקה: "אף אחד לא חזה כזה צונאמי של אבטלה"

מנכ"ל שירות התעסוקה, רמי גראור, מספר על הרגע שבו התברר שיהיו יותר ממיליון מובטלים, על החלשים שפוטרו ראשונים ועל הרופאים הפרטיים שהגיעו ללשכות, ומעריך כי מאות אלפים יתקשו לחזור למעגל העבודה ● פורטפוליו

אולפן חדשות 13 / צילום: באדיבות חדשות 13

אסיפת חירום בחדשות 13; "מדובר בקיצוץ אגרסיבי, חסר תקדים"

חברת ועד העובדים ניצן קפלנסקי: "ההנהלה החליטה והודיעה לנו שלא מעניין אותה ההסכם הקיבוצי שנחתם בחברה ובכוונתם להפר אותו ברגל גסה וללכת על תכנית קיצוצים גדולה ונרחבת. צעדים קשים של ההנהלה יענו בצעדים קשים שלנו"

דירת 3.5 חדרים בנתניה ב–1.5  מיליון שקל / צילום: יח"צ

נמכרה בתוך חודש: דירת 3.5 חדרים בנתניה נרכשה ב-1.5 מיליון שקל

הדירה נמצאת בבניין עם מעלית וחניה מקורה בטאבו, והוא נמצא במרחק רחוב אחד מהים ורחוב אחד מהכיכר

רשות המיסים / צילום: איל יצהר

בפחות מיממה: 40 אלף עסקים נמצאו זכאים למענקי סיוע

ביום שני הקרוב צפויים עשרות אלפי עסקים לראות את סכום הכסף לו הם זכאים - בין 3,000 ל-6,000 שקלים - בחשבונם ● מטרת הרשות להעביר כמה שיותר כספי מענקים שאושרו לפני חג הפסח

קרנית פלוג / צילום: איל יצהר

קוראים לזה היסטרזיס: הקורונה תעבור, השאלה היא איזה נזק יישאר לכלכלה

קוראים לזה היסטרזיס: גם מיתון חולף יכול להשאיר חותם מתמשך בכלכלה ● האתגר הדחוף, כך מסבירה שורת כלכלנים, היא למנוע מהנזק הכלכלי להתמשך גם אחרי שמגפת הקורונה תחלוף

10 יינות לפסח / צילומים: יח"צ, אלעד ברמי, אורי גרון, אייל קרן עומרי מירון

הצעה לסדר: עשרה יינות שיתאימו גם לארוחת החג בזום

אומנם השנה פסח יהיה במתכונת קצת שונה, אבל יש דברים שיהיו בו כמו תמיד - ארבע הכוסות ויין על שולחן הסדר, למשל ● קבלו עשרה מומלצים במיוחד שכדאי להזמין

פעולות חיטוי נגד נגיף הקורונה בעיר העתיקה של ירושלים / צילום: Mahmoud Illean, AP

7,428 מקרי קורונה בארץ; 2,874 אנשי צוות רפואי בבידוד

357 חולים החלימו מהנגיף ● 113 במצב קשה, כולל 96 מונשמים ● מספר המתים בארץ הגיע ל-39 אנשים

גבי שוחט: בענף הבניה הקורונה היא לא כח עליון - כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי , גלובס

מי מכר 6 דירות בלבד במרץ, ודילמת שכר הדירה. כותרות הנדל"ן

אחרי שמכר את אלעד מגורים, יצחק תשובה מכר השבוע מגרשים ב-400 מיליון שקל לקבוצת חג'ג' ● באוצר הציתו השבוע סערה בענף הנדל"ן כשקבעו שהקורונה לא נחשבת ככוח עליון, בינתיים ● ויחסי משכירים שוכרים עלו לדיון נוקב כמעט בכל מקום ● סיכום שבועי מורחב

עז מסתובבת בעיירת החוף הנופש כְלַנְדִידְנו בצפון ווילס / צילום: Pete Byrne/PA, AP

עוד יבואו ימים אחרים: 10 תמונות מהשבוע של העולם בצל הקורונה

כמו ארגון טרור שנשקו העיקרי הוא האימה והשפעתו המיידית היא הפחד והשיתוק – כך פועלת הקורונה על אזרחי העולם ● גלובס מציג את השבוע שהיה מסביב לעולם בתמונות

נתניהו וכחלון / צילום: מארק ישראל סלם - ג'רוזלם פוסט

הממשלה מבקשת לאשר: תוספת תקציב של עד 90 מיליארד שקל

האוצר הפיץ לפני כניסת השבת את טיוטת החוק לתיקון חוק יסוד משק המדינה, לפיו תוכל הממשלה לחרוג ממסגרת התקציב שקובע חוק היסוד בעד 90 מיליארד שקל ולהעביר 17.7 מיליארד שקלים מסכום זה לביטוח הלאומי לצורך תשלום דמי אבטלה

מוזיאון הלובר, צרפת / צילום: AP Photo, AP

מסביב לעולם ב-360 מעלות: 5 סיורים וירטואליים תרבותיים במיוחד

תכננתם לבלות את חופשת הפסח בחו"ל, וכעת אתם מוצאים את עצמכם בעיקר על הספה, מחפשים איך להעסיק את הילדים? גם בימים אלו תוכלו להעניק להם ניחוח תרבותי מרחבי העולם