גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מי שומר על הצבא?

האיום הבא בעיני צה"ל הוא יו"ר ועדת חוץ וביטחון, יובל שטייניץ, שנחוש להפוך את הוועדה ליותר מחותמת גומי

החדשות מוושינגטון עשו את השבוע ליו"ר ועדת חוץ וביטחון, יובל שטייניץ: ועדת המודיעין של הסנאט קבעה, כי ה-CIA נכשל בהשגת מידע על עיראק, וכי הערכותיו שסדאם חוסיין מחזיק נשק להשמדה המונית היו מוגזמות ולא מבוססות. המסקנות האלה הזכירו לו את ממצאי הוועדה שחקרה את התנהלות מודיעין צה"ל (אמ"ן) בזירה העיראקית.

שטייניץ לא הופתע. מחקירת הוועדה שלו כבר עלה שארה"ב הזינה את אמ"ן - בהעדר מקורות מידע משלו ערב המלחמה בעיראק, גם לגבי ההתחמשות הגרעינית של לוב. שטייניץ תובע מאז חלוקת תפקידים חדשה בקהילת המודיעין, והעברת תקציבי ענק מצה"ל למוסד. אחרי החדשות מוושינגטון, התחשק לשטייניץ להרים טלפון לרמטכ"ל משה (בוגי) יעלון, ולהציע לו ללמוד הלכות ממשל תקין משתיקת המודיעין האמריקני. איש לא העז לתקוף את חברי הסנאט ולהאשים אותם כרודפי כותרות, כפי שעשה יעלון לחברי ועדת חוץ וביטחון.

הוועדה עולה כיתה

יעלון בחר תקופה רעה להסלים את הכסאח, ערב בניין תקציב המדינה ל-2005. ההתמקחות על חלקו של תקציב הביטחון בעוגה, מחייבת חיוכים במקום עשיית שרירים, בעיקר כשצה"ל עלול להיתקל במערך פרלמנטרי נוקשה, אם יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, יסיים את השינויים שהוא מתכנן בעבודת הבית.

בימים הקרובים יוגשו המלצות הוועדה המיוחדת, שמינו ריבלין ושטייניץ בראשות פרופ' אמנון רובינשטיין, להקשחת הפיקוח הפרלמנטרי על מערכת ותקציב הביטחון. ריבלין מבקש לבטל את הוועדה המשותפת לתקציב, שמורכבת מחברי ועדות הכספים וחוץ וביטחון, ולהפוך אותה לוועדת משנה של ועדת חוץ וביטחון.

מדובר בהליך של התייעלות והידוק התיאום עם ועדות המשנה החשאיות האחרות, שמטפלות גם בתפיסת הביטחון או בבניין צה"ל - נושאים בעלי השלכה תקציבית ענקית. השמועה שיו"ר ועדת הכספים, ח"כ אברהם הירשזון, יקבל גם את ראשות ועדת תקציב הביטחון, היתה מוקדמת מדי. הירשזון, במבנה החדש, יאשר את מסגרת התקציב - תפקיד פורמלי חסר משקל - כשהטיפול בחלוקת הכסף הגדול, ירוכז בוועדת חוץ וביטחון.

דו"ח רובינשטיין עדיין בגדר נעלם, ולכן אינו מציק לרמטכ"ל כמו הפנים החדשות של הוועדה, שנחשפו בפרסום הדו"ח על כישלונות אמ"ן. את שטייניץ מספק הצל"ש שקיבלה הוועדה לפני שבוע מראש הממשלה, אריאל שרון. "אני נהנה להיות פה למרות שזו כבר לא אותה הוועדה שהכרתי", אמר שרון, ושאול יהלום מהמפד"ל שאל אם זו נזיפה או מחמאה.

שרון הבהיר: "היום זו כבר לא ועדה פסיבית אלא ועדה אקטיבית, שמתערבת ומבקרת. ככל שהיא מקשה על אחרים, וזה לא תמיד נעים ונוח, הסך הכל הוא טוב למערכת הביטחון, שיש לה מכשיר ביקורת שכזה".

למחרת, במפגש טעון עם הרמטכ"ל, יעצו לו הח"כים להפנים שהוועדה קפצה כיתה. היא כבר לא הספוג שמסתפק בדיווחים ובתדרוכים, ושאלותיו הן רק להבנת הנשמע. היום זה גוף מבקר שאפילו מעז לרענן את המחשבה הצבאית בתחומים שבשנים קודמות לא העזו לחטט בהם.

שטייניץ מצטער שצה"ל מתקשה להתיישר עם הקו החדש, ומזלזל בכישוריו כאילו נכנס לנעליים גדולות עליו בכמה מספרים. הוא גם מערער על התנשאות הצבא, שמנהל את ענייניו בדלתיים סגורות. חוסר הנחת של המטכ"ל מהמהפך שעברה הוועדה בהנהגתו, נובע כנראה מכך, שאין לו עבר ביטחוני (בסך-הכל בוגר גולני) וגם שאיננו ביטחוניסט בהשקפת עולמו. הוא בן 46, פילוסוף במקצועו ובאורח מחשבתו, שצנח לפוליטיקה מהאקדמיה עם תורה שאינה מקדשת את הקיים, ושום דבר בעיניו איננו מובן מאליו.

לממסד הצבאי, שהתרגל לוועדה ממושמעת על תקן חותמת גומי, האיש הזה מצטייר כאיום, גם בנפשו הדמוקרטית, שמקפידה על מעמדה וכבודה של הכנסת. הוא אינו מנהל את הוועדה אחרת ממקביליו במערב, ולכן גם מצפה מהכפופים לפיקוחו הפרלמנטרי, שיתייחסו אליו במידת הכבוד שהוא חולק להם.

המחלוקת הצורמת במיוחד עם יעלון היתה כשניסה לברר את גבולות המותר והאסור בפיקוח הפרלמנטרי. בעיקר כשהתנה את הסכמתו לביקורת על הצבא במערכת "יחסי אמון" עם הוועדה. שטייניץ הגיב, שרק היו"ר קובע את גבולות ודרכי הפיקוח, והשתלחות הרמטכ"ל בוועדה היא "דבר לא תקין שלא קורה במדינות דמוקרטיות".

האטימות מזיקה לצה"ל

למשקע העכור יש גם מקורות סמויים, ועל כך בהמשך. הוא הצטבר לא רק מהקמתה של ועדת רובינשטיין, שתמליץ בימים הקרובים על בדק-בית במערך הפיקוח הפרלמנטרי על מערכת הביטחון, או מחשיפת הליקויים שהתגלו באיסוף המודיעין בעיראק. ליקויים אלה הכשילו את הדרג המדיני וגררו תגובות יקרות ומיותרות לקדם-מתקפה של נשק כימי-ביולוגי שלא היה.

הכעס על שטייניץ החל כשדחה את לחצי הצבא למנוע את החקירה. הצבא הגיב בצינון יחסיו עם היו"ר והוועדה. יעלון יצא נגדם למלחמה גלויה בתקשורת. בוועדה לגלגו על מה שהגדירו כ"התבטאויות טורקיות". אבל את שטייניץ הפסיקו להזמין לתדרוכים, וקצינים בכירים התחמקו מהדיווח השוטף המקובל לוועדות המשנה החסויות.

המתיחות החריפה אחרי הפגנת הזלזול של אמ"ן, ביום-עיון סגור שיזמה הוועדה בחסות יו"ר הכנסת, על יישום לקחי החקירה של כשלי המודיעין. לכנסת נשלח קצין זוטר, שגם לא פצה פה בהוראת מפקדיו. ריבלין ושטייניץ פרסמו גינוי פומבי ואזהרה לצה"ל, כי הכנסת לא תעבור על העלבון לסדר היום.

תגובת הכנסת הפתיעה את יעלון. בוועדה טוענים, שהוא פעל בניגוד לאזהרות בכירים במטכ"ל לבל ימתח את החבל, וניזון מהערכה שגויה של התנהגות המערכת הפוליטית. הזלזול המופגן לא קומם נגד שטייניץ את יריביו, אלא דווקא ליכד מאחוריו חזית תומכת.

דווקא חיים רמון מהעבודה, מרכז האופוזיציה בוועדה, הוא אחד מעמודי התווך של חומת התומכים. רמון הטיח ביעלון, שיכיר תודה לשטייניץ על שלא המליץ בדו"ח על מסקנות אישיות. רמון שאל מדוע קציני צבא בוושינגטון לא מכפישים את ועדות הסנאט החוקרות, ושיבח, בהשוואה, את התנהלות השב"כ והמוסד. "הם הגיבו כמו גברים על דו"חות חמורים לא פחות ושיתפו פעולה עם הוועדה לתיקון הליקויים".

המקורות הסמויים של המשקע העכור מאפיינים יותר את ליקוי המאורות. הוא מצטבר מהיריבות עם שטייניץ וממאמצי ההשבחה שלו בדיונים המקצועיים על דוקטרינת המודיעין ובניין הכוח הימי.

כאחד מלקחי המחדל העיראקי לוחצת הוועדה, שהמוסד יתמקד באיסוף המידע על זחילת הנשק הלא-קונבנציונלי לאזור, ושאמ"ן יאסוף את המודיעין הצבאי הרגיל. באשר לכוח הימי, דורך שטייניץ על כמה יבלות בהתרעה נגד ההתעלמות מהצורך לפתח עוצמה ימית, כחלופה לחסרונו של עומק אסטרטגי יבשתי. הוא חוזר ומצטט מאמר של אלוף (מיל') ישראל טל, שבו הזהיר מהשיתוק המאיים במלחמה על בסיסי חיל האוויר, והצורך בכלי-שיט חמושים וקשים ליירוט, למכת נגד.

לא מכבר דיבר שטייניץ ב'יום הלוחמה האלקטרונית', שנערך בהרצליה. הוא סיפר על המלחמות שמתנהלות בוועדת חו"ב לשבירת מונופול החוכמה של הצבא ולאוורור תהליך בניין הכוח, במקום שימשיך להתנהל מאחורי דלתיים סגורות. "האטימות אינה טובה לצה"ל ולמדינה", אמר, והשתבח בזכות תרומתו לביקורת החיצונית. הקהל קיבל את דבריו במחיאות כפיים סוערות.

עוד כתבות

נשיאי סין וארה"ב, שי וטראמפ, בוועידת G20 / צילום: רויטרס, Kevin Lamarque

מחיר מלחמת הסחר: יצרניות אמריקאיות מוציאות פסי ייצור מסין

המכסים שהטילה ארה"ב על יבוא מסין גורמים לחברות להעביר את הייצור למדינות אחרות ● אלא שהן כמעט לא מחזירות את הייצור לארה"ב, כפי שקיווה ממשל טראמפ

הדס שטייף, נתן זהבי / צילום: יונתן בלום, תמר מצפי

הסכסוך מחריף: נתן זהבי הגיש קובלנה פלילית נגד הדס שטייף

בקובלנה שהגיש, טוען זהבי כי שטייף החליטה להמשיך ולהבאיש את שמו גם לאחר שהפסידה בתביעת לשון הרע נגדו ● בית משפט השלום חייב את שטייף לשלם פיצוי בגין לשון הרע, לאחר שטענה כי זהבי הטריד נשים מינית ● הפרקליטות ערערה על פסק הדין של ביהמ"ש השלום

נדב פתאל מנכל ROOMS  / צילום: עזרא לוי, יח"צ

פתאל משיקה: מיזם מתחמי עבודה משותפים בתל אביב

רשת פתאל השיקה את "ROOMS", מיזם מתחמי עבודה משותפים שמשתלב עם תחום המלונאות ● הרעיון מיושם בבית אמות הצמוד למלון NYX של הרשת ● "המטרה היא לייצר אינטראקציה בין הקהילה המקומית ובין האורחים"

מיכל עבאדי בויאנג'ו - החשבת הכללית במשרד האוצר / צילום: לע"מ

המירוץ בלאומי: הבר מוותר, עבאדי-בויאנג'ו שוקלת

החשבת הכללית לשעבר מהאוצר אינה המועמדת היחידה ● נכון לעכשיו ישנם לפחות שני מועמדים פנימיים ראויים שנחשבים מובילים: חנן פרידמן, יד ימינה של המנכ"לית היוצאת רקפת רוסק עמינח; ואבנר מנדלסון, מנכ"ל בנק לאומי ארה"ב

Libra המטבע הדיגיטלי של פייסבוק / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

מנוצ'ין: לא מרגיש "נוח" עם המטבע הדיגיטלי של פייסבוק

שר האוצר האמריקאי מצטרף למתקפה על הליברה והביע חשש מניצול של המטבע הדיגיטלי לפעולות טרור ● לדבריו מדובר בסוגיית הביטחון הלאומי של ארה"ב

זירת הרצח של עו"ד יורם חכם לפני כעשור/ צילום: רוני שיצר

רימון יד בחצר הבית: ההתקפות על עוה"ד מטפסות מדרגה

רימון הלם הושלך אתמול לחצר ביתו של סנגור פלילי מוכר, ששמו לא הותר בפרסום, והציף את התופעה הגוברת של עורכי דין המאוימים ומותקפים בשל עבודתם • עו"ד יאיר נדשי המייצג את השוטר שירה למוות בסלומון טקה, מספר כי הוא סופג איומים על חייו • הלשכה מנסה לקדם יוזמת חקיקה בנושא, אך בינתיים ללא הצלחה

פיטר ת'יל / צילום: רויטרס

פיטר ת'יל במתקפה חריפה נגד גוגל: צריכה להיחקר ע"י ה-FBI וה-CIA

המשקיע האשים את גוגל בכך שבחרה לעבוד עם הצבא הסיני וסירבה לעבוד עם צבא ארה"ב ● ת'יל טען כי סוכנויות הביטחון האמריקאיות צריכות לחקור, בין השאר, אם סוכנויות מודיעין זרות חדרו גם להנהלה הבכירה של גוגל

דוד אדרי / צילום: תמר מצפי

כמעט 12 שנה אחרי שהאירועים התרחשו – ביהמ"ש העליון יכריע מחר בבוקר בתיק הרצת האג"ח בבית ההשקעות פסגות

חקירת הפרשה התפוצצה ב-2010, אז התברר כי רשות ניירות ערך חוקרת חשד לתרמית חמורה בניירות ערך שביצעו בכירי פסגות לשעבר וכן מנהלים זוטרים יותר בבית ההשקעות הגדול במדינה בספטמבר 2007 ●

ליאור רביב, מנכ“ל ישרוטל. / צילום: אריק סולטן

עסקת ענק בלב תל אביב: מתחם מד"א נמכר ב 261 מיליון שקל

קבוצת בנייני העיר הלבנה, קרן JTLV וישרוטל ירכשו את מתחם מד"א בבזל ● במסגרת הבנייה המחודשת ייהרס המבנה הקיים, בו שוכנת תחנת מד"א, ובמקומו יוקם פרויקט מגורים ומלונאות על המגרש שצפוי לכלול 30 דירות גדולות בשטח ממוצע של כ-200 מ"ר, שטחי מסחר ומלון

הבניינים ברחוב בן יהודה 52 / צילום: איל יצהר, גלובס

הדירה שלכם, המרפסת של המדינה: הדרישות של נת"ע

הקמת הרכבת הקלה מחייבת לא רק הריסה והפקעה של בניינים שלמים, אלא גם של חלקי בניינים ומרתפים

דב קוטלר / צילום: איל יצהר / צילום: איל יצהר, גלובס

כפי שנחשף ב"גלובס": דיקטוריון בנק הפועלים בחר בדב קוטלר למנכ"ל במקום אריק פינטו

קוטלר שימש בעבר כמנכ"ל חברת כרטיסי האשראי ישראכרט, בית ההשקעות פריזמה ובנק אגוד ● הוא יחליף בתפקיד את אריק פינטו ● לשלישייה הסופית הגיעו גם ידין ענתבי ודורון ספיר

אהוד ברק / צילום: איל יצהר

שבועיים לסגירת הרשימות: אהוד ברק נערך לריצה עצמאית ומגייס 3 מיליון שקל ערבויות

עד כה הסקרים לא מחמיאים מדי לאהוד ברק, אבל נראה שיש מי שכן מאמינים שבכוחו לעבור את אחוז החסימה ואף מוכנים להכניס יד לכיס ולתת ערבות בגובה מיליון שקל ● מדובר בחבר הרשימה קובי ריכטר, יו"ר כלמוביל שמואל חרל"פ וכן ענת אגמון, מבעלות השליטה ב"גלובס"

יובל שטייניץ/ צילום: איל יצהר

אכזבה: רק שתי חברות זרות חדשות מתמודדות במכרז על רשיונות הגז הימיים

שתי קבוצות המונות חמש חברות, ישראליות וזרות, הגישו הצעות במכרז של משרד האנרגיה ל-19 רשיונות חיפושי נפט וגז ● שני השמות החדשים - SOCO ו-CAIRN - לא מוכרים בזירה הישראלית ● אקסון מובייל וחברות מובילות נוספות שרכשו את מסמכי המכרז החליטו שלא לגשת ● שטייניץ: "ממשיכים לפעול להפיכת ישראל למעצמת אנרגיה אזורית"

דוכן פירות וירקות / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

העלאת הריבית מתרחקת: מדד המחירים לצרכן הפתיע את השוק - ירד ביוני ב-0.6%

בעקבות המדד הנמוך מהצפוי ירד קצב האינפלציה ב-12 החודשים האחרונים ל-0.8% ● זו הפעם הראשונה מאז יוני אשתקד שקצב האינפלציה יורד אל מתחת לאחוז, כלומר מתחת לרף התחתון ביעד האינפלציה של בנק ישראל ● מדד מחירי הדירות החדשות עלה בחודשים אפריל-מאי ב-0.6% לעומת מרץ-אפריל

השור של וול סטריט / צילום: שאטרסטוק

וול סטריט ננעלה בשיא חדש: מניית טבע צנחה 7.7%; מנוצ'ין הפיל את הביטקוין

שר האוצר האמריקאי מנוצ'ין המשיך את קו ההתנגדות של הבכירים בארה"ב נגד הליברה של פייסבוק ● בורסות אירופה ננעלו בעליות בהובלת הדאקס הגרמני ● טבע סופגת הורדת המלצה מצד מורגן סטנלי, שחתך בנוסף את מחיר היעד ל-6 דולרים ● סימנטק דוחה את ההצעה של ברודקום לרכישתה, ומנייתה צנחה

ברודקום / צילום: רויטרס, Mike Blake

סימנטק דוחה את ההצעה של ברודקום - מנייתה צונחת

לפי הדיווח, סימנטק דרשה מחיר של לא פחות מ-28 מיליארד דולר ולכן פוצצה את המגעים ● הרכישה אמורה היתה להיות חלק מנסיונה של ברודקום לגוון את העסק שלה מעבר לתחום השבבים

מפעל לייצור כלי עבודה בסין / צילום: רויטרס

מחיר מלחמת הסחר 1: כלכלת סין צמחה בקצב האיטי ביותר מאז 1992

מתחי הסחר עם ארה"ב והימנעות של עסקים מהשקעות גדולות גברו בהשפעתם על התמריצים שהגיעו מבייג'ינג ● כלכלנים צופים כעת הקלות נוספות מטעם המדינה לעידוד הצמיחה

נשיאת לשכת רוה"ח איריס שטרק, כנס רואי חשבון / צילום: כדיה לוי

נדחתה מהפכת השוויון בהליך מינוי נאמן בחוק חדלות פירעון

הוועדה המיוחדת שדנה בדחיית הכניסה לתוקף של הליך מינוי הנאמן בחוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי ישרה פה אחד לקריאות שנייה ושלישית את הדחייה ● החוק היה אמור להיכנס לתוקף בספטמבר הקרוב

קובי הבר / צילום: איל יצהר

קובי הבר מודיע למנהלי ביטוח ישיר שהוא לא שב ללאומי: "אין בדעתי לעזוב; אני איתכם"

מנכ"ל חברת הביטוח שלח ממסר להנהלת ביטוח ישיר, שבו הוא מבהיר כי על אף השמועות כי הוא מועמד לתפקיד מנכ"ל לאומי אינן נכונות ● "אין בדעתי לעזוב באמצע תהליכים ומהלכים שהתחלנו, ביחד, רק לפני שנה"

בנימין נתניהו, יאיר לפיד / צילומים: יוסי סמיר, אמיר מאירי, עיצוב: טלי בוגדנובסקי

חרף ניסיון נתניהו: שיח הפנים בנושא דת ומדינה "גובר" על האיום האיראני

מוקדם יותר נתניהו שיגר סרטון וידיאו המגנה את ההתייחסות של שרת החוץ של האיחוד האירופי שבו היא מבקשת להחיות את הסכם הגרעין מול איראן ● אולם, בארץ המערכת הפוליטית ממשיכה לגעוש בעקבות המתח בין דת למדינה שעלה לכותרות בימים האחרונים