גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מי שומר על הצבא?

האיום הבא בעיני צה"ל הוא יו"ר ועדת חוץ וביטחון, יובל שטייניץ, שנחוש להפוך את הוועדה ליותר מחותמת גומי

החדשות מוושינגטון עשו את השבוע ליו"ר ועדת חוץ וביטחון, יובל שטייניץ: ועדת המודיעין של הסנאט קבעה, כי ה-CIA נכשל בהשגת מידע על עיראק, וכי הערכותיו שסדאם חוסיין מחזיק נשק להשמדה המונית היו מוגזמות ולא מבוססות. המסקנות האלה הזכירו לו את ממצאי הוועדה שחקרה את התנהלות מודיעין צה"ל (אמ"ן) בזירה העיראקית.

שטייניץ לא הופתע. מחקירת הוועדה שלו כבר עלה שארה"ב הזינה את אמ"ן - בהעדר מקורות מידע משלו ערב המלחמה בעיראק, גם לגבי ההתחמשות הגרעינית של לוב. שטייניץ תובע מאז חלוקת תפקידים חדשה בקהילת המודיעין, והעברת תקציבי ענק מצה"ל למוסד. אחרי החדשות מוושינגטון, התחשק לשטייניץ להרים טלפון לרמטכ"ל משה (בוגי) יעלון, ולהציע לו ללמוד הלכות ממשל תקין משתיקת המודיעין האמריקני. איש לא העז לתקוף את חברי הסנאט ולהאשים אותם כרודפי כותרות, כפי שעשה יעלון לחברי ועדת חוץ וביטחון.

הוועדה עולה כיתה

יעלון בחר תקופה רעה להסלים את הכסאח, ערב בניין תקציב המדינה ל-2005. ההתמקחות על חלקו של תקציב הביטחון בעוגה, מחייבת חיוכים במקום עשיית שרירים, בעיקר כשצה"ל עלול להיתקל במערך פרלמנטרי נוקשה, אם יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, יסיים את השינויים שהוא מתכנן בעבודת הבית.

בימים הקרובים יוגשו המלצות הוועדה המיוחדת, שמינו ריבלין ושטייניץ בראשות פרופ' אמנון רובינשטיין, להקשחת הפיקוח הפרלמנטרי על מערכת ותקציב הביטחון. ריבלין מבקש לבטל את הוועדה המשותפת לתקציב, שמורכבת מחברי ועדות הכספים וחוץ וביטחון, ולהפוך אותה לוועדת משנה של ועדת חוץ וביטחון.

מדובר בהליך של התייעלות והידוק התיאום עם ועדות המשנה החשאיות האחרות, שמטפלות גם בתפיסת הביטחון או בבניין צה"ל - נושאים בעלי השלכה תקציבית ענקית. השמועה שיו"ר ועדת הכספים, ח"כ אברהם הירשזון, יקבל גם את ראשות ועדת תקציב הביטחון, היתה מוקדמת מדי. הירשזון, במבנה החדש, יאשר את מסגרת התקציב - תפקיד פורמלי חסר משקל - כשהטיפול בחלוקת הכסף הגדול, ירוכז בוועדת חוץ וביטחון.

דו"ח רובינשטיין עדיין בגדר נעלם, ולכן אינו מציק לרמטכ"ל כמו הפנים החדשות של הוועדה, שנחשפו בפרסום הדו"ח על כישלונות אמ"ן. את שטייניץ מספק הצל"ש שקיבלה הוועדה לפני שבוע מראש הממשלה, אריאל שרון. "אני נהנה להיות פה למרות שזו כבר לא אותה הוועדה שהכרתי", אמר שרון, ושאול יהלום מהמפד"ל שאל אם זו נזיפה או מחמאה.

שרון הבהיר: "היום זו כבר לא ועדה פסיבית אלא ועדה אקטיבית, שמתערבת ומבקרת. ככל שהיא מקשה על אחרים, וזה לא תמיד נעים ונוח, הסך הכל הוא טוב למערכת הביטחון, שיש לה מכשיר ביקורת שכזה".

למחרת, במפגש טעון עם הרמטכ"ל, יעצו לו הח"כים להפנים שהוועדה קפצה כיתה. היא כבר לא הספוג שמסתפק בדיווחים ובתדרוכים, ושאלותיו הן רק להבנת הנשמע. היום זה גוף מבקר שאפילו מעז לרענן את המחשבה הצבאית בתחומים שבשנים קודמות לא העזו לחטט בהם.

שטייניץ מצטער שצה"ל מתקשה להתיישר עם הקו החדש, ומזלזל בכישוריו כאילו נכנס לנעליים גדולות עליו בכמה מספרים. הוא גם מערער על התנשאות הצבא, שמנהל את ענייניו בדלתיים סגורות. חוסר הנחת של המטכ"ל מהמהפך שעברה הוועדה בהנהגתו, נובע כנראה מכך, שאין לו עבר ביטחוני (בסך-הכל בוגר גולני) וגם שאיננו ביטחוניסט בהשקפת עולמו. הוא בן 46, פילוסוף במקצועו ובאורח מחשבתו, שצנח לפוליטיקה מהאקדמיה עם תורה שאינה מקדשת את הקיים, ושום דבר בעיניו איננו מובן מאליו.

לממסד הצבאי, שהתרגל לוועדה ממושמעת על תקן חותמת גומי, האיש הזה מצטייר כאיום, גם בנפשו הדמוקרטית, שמקפידה על מעמדה וכבודה של הכנסת. הוא אינו מנהל את הוועדה אחרת ממקביליו במערב, ולכן גם מצפה מהכפופים לפיקוחו הפרלמנטרי, שיתייחסו אליו במידת הכבוד שהוא חולק להם.

המחלוקת הצורמת במיוחד עם יעלון היתה כשניסה לברר את גבולות המותר והאסור בפיקוח הפרלמנטרי. בעיקר כשהתנה את הסכמתו לביקורת על הצבא במערכת "יחסי אמון" עם הוועדה. שטייניץ הגיב, שרק היו"ר קובע את גבולות ודרכי הפיקוח, והשתלחות הרמטכ"ל בוועדה היא "דבר לא תקין שלא קורה במדינות דמוקרטיות".

האטימות מזיקה לצה"ל

למשקע העכור יש גם מקורות סמויים, ועל כך בהמשך. הוא הצטבר לא רק מהקמתה של ועדת רובינשטיין, שתמליץ בימים הקרובים על בדק-בית במערך הפיקוח הפרלמנטרי על מערכת הביטחון, או מחשיפת הליקויים שהתגלו באיסוף המודיעין בעיראק. ליקויים אלה הכשילו את הדרג המדיני וגררו תגובות יקרות ומיותרות לקדם-מתקפה של נשק כימי-ביולוגי שלא היה.

הכעס על שטייניץ החל כשדחה את לחצי הצבא למנוע את החקירה. הצבא הגיב בצינון יחסיו עם היו"ר והוועדה. יעלון יצא נגדם למלחמה גלויה בתקשורת. בוועדה לגלגו על מה שהגדירו כ"התבטאויות טורקיות". אבל את שטייניץ הפסיקו להזמין לתדרוכים, וקצינים בכירים התחמקו מהדיווח השוטף המקובל לוועדות המשנה החסויות.

המתיחות החריפה אחרי הפגנת הזלזול של אמ"ן, ביום-עיון סגור שיזמה הוועדה בחסות יו"ר הכנסת, על יישום לקחי החקירה של כשלי המודיעין. לכנסת נשלח קצין זוטר, שגם לא פצה פה בהוראת מפקדיו. ריבלין ושטייניץ פרסמו גינוי פומבי ואזהרה לצה"ל, כי הכנסת לא תעבור על העלבון לסדר היום.

תגובת הכנסת הפתיעה את יעלון. בוועדה טוענים, שהוא פעל בניגוד לאזהרות בכירים במטכ"ל לבל ימתח את החבל, וניזון מהערכה שגויה של התנהגות המערכת הפוליטית. הזלזול המופגן לא קומם נגד שטייניץ את יריביו, אלא דווקא ליכד מאחוריו חזית תומכת.

דווקא חיים רמון מהעבודה, מרכז האופוזיציה בוועדה, הוא אחד מעמודי התווך של חומת התומכים. רמון הטיח ביעלון, שיכיר תודה לשטייניץ על שלא המליץ בדו"ח על מסקנות אישיות. רמון שאל מדוע קציני צבא בוושינגטון לא מכפישים את ועדות הסנאט החוקרות, ושיבח, בהשוואה, את התנהלות השב"כ והמוסד. "הם הגיבו כמו גברים על דו"חות חמורים לא פחות ושיתפו פעולה עם הוועדה לתיקון הליקויים".

המקורות הסמויים של המשקע העכור מאפיינים יותר את ליקוי המאורות. הוא מצטבר מהיריבות עם שטייניץ וממאמצי ההשבחה שלו בדיונים המקצועיים על דוקטרינת המודיעין ובניין הכוח הימי.

כאחד מלקחי המחדל העיראקי לוחצת הוועדה, שהמוסד יתמקד באיסוף המידע על זחילת הנשק הלא-קונבנציונלי לאזור, ושאמ"ן יאסוף את המודיעין הצבאי הרגיל. באשר לכוח הימי, דורך שטייניץ על כמה יבלות בהתרעה נגד ההתעלמות מהצורך לפתח עוצמה ימית, כחלופה לחסרונו של עומק אסטרטגי יבשתי. הוא חוזר ומצטט מאמר של אלוף (מיל') ישראל טל, שבו הזהיר מהשיתוק המאיים במלחמה על בסיסי חיל האוויר, והצורך בכלי-שיט חמושים וקשים ליירוט, למכת נגד.

לא מכבר דיבר שטייניץ ב'יום הלוחמה האלקטרונית', שנערך בהרצליה. הוא סיפר על המלחמות שמתנהלות בוועדת חו"ב לשבירת מונופול החוכמה של הצבא ולאוורור תהליך בניין הכוח, במקום שימשיך להתנהל מאחורי דלתיים סגורות. "האטימות אינה טובה לצה"ל ולמדינה", אמר, והשתבח בזכות תרומתו לביקורת החיצונית. הקהל קיבל את דבריו במחיאות כפיים סוערות.

עוד כתבות

מנכ"ל סופטבנק, מסיושי סאן/ צילום: רויטרס Yoshio Tsunoda

מנכ"ל סופטבנק: בעקבות לקחי WeWork אסטרטגיית ההשקעות תשתנה

אחרי ביטול ההנפקה של WeWork בנאסד"ק שהביא להדחת המנכ"ל, אדם נוימן, לצד ביצועים חלשים של מניית אובר, מנכ"ל התאגיד היפני סופטבנק ינתב את השקעות הקרן שהקים לטובת חברות המציגות שורת רווח בפרק זמן קצר בהרבה מהחברות בהן השקיע עד כה

שיחת עבודה בין הרמטכ"ל יצחק רבין (משמאל) לשמעון פרס / צילום: לע"מ

האם השמאל הציוני הגיע לסוף דרכו? ואיך ניתן לשקם אותו?

כיצד הגיע מחנה השמאל לעבר פי סכנת הכחדה מוחלטת בשתי מערכות הבחירות האחרונות? ● שמונה דמויות מפתח בשמאל הפוליטי מנסות להבין לאן ממשיכים מכאן ● פרויקט מיוחד

אהרון ברק ואיילת שקד /צילום: רפי קוץ

האקדח המעשן שהעליונים הניחו על שולחן הממשלה

מי היו השרים שביקשו לאתגר את מערכת המשפט, ומה גרם לכישלונם הפוליטי בדרך לשינוי? • אילו מחירים אנחנו משלמים בגלל החובה שמטיל ביהמ"ש על שרי הממשלה לפרוש עם הגשת כתב אישום • וגם, מדוע צריך להתנגד למתווה הנבצרות של הנשיא ● דעה

מנהיגי הירוקים בגרמניה חוגגים לאחר הבחירות/ צילום:  רויטרס - Hannibal Hanschke

אור ירוק בפוליטיקה: האם המפלגות הירוקות מתחילות להטביע חותם?

בגרמניה הירוקים ממריאים, באוסטריה הם הגדילו פי 4 את כוחם, ובאמריקה הם פעילים בתוך המפלגה הדמוקרטית ● ירוקים יכולים להיות המחסום היעיל לפופוליסטים של הימין הקיצוני, ובלבד שלא יהיו קיצונים בעצמם

מלחמת סחר בין ארה"ב לסין / שאטרסטוק

טראמפ אומר שהגיע עם סין להבנות משמעותיות בחלק מסעיפי הסכם הסחר

טראמפ אמר שארה"ב וסין הגיעו להסכם סחר ראשוני וסיימו את "השלב הראשון" בדרך לחתימה על הסכם סופי ● בהסכמות נכללים כמה תחומי מסחר, בהם שירותים כלכליים, קנין רוחני ורכישות של תוצרת חקלאית ● המכס על מוצרים תוצרת סין שהיה אמור להתחיל ביום ג' הקרוב מושהה לעת עתה

השחקנית ג'יין פונדה / צילום: רויטרס

השחקנית והאקטיביסטית ג'יין פונדה נעצרה בוושינגטון בעקבות הפגנות משבר האקלים

השחקנית נעצרה יחד 15 אקטיביסטים נוספים, כך דווח ממשטרת גבעת הקפיטול בוושינגטון ● לעצורים צפוי עונש של עד 90 יום בכלא

 עו"ד מיכאל דבורין /צילום: יונתן בלום

"במשרד עורכי דין תל אביבי ממוצע יש 80% שמאלנים ו-20% ימנים וגם הם 'בארון'"

עו"ד מיכאל דבורין, היועץ האסטרטגי-פוליטי לקמפיין של הליכוד, בראיון אישי ● על הילדות בירושלים, על הסכמי אוסלו, על הבחירה במשפטים, על ההתמודדות בבחירות ללשכה, ועל התיקים הפליליים נגד ראש הממשלה

זה בידיים שלנו / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

עשה זאת בעצמך: עד שהממסד יתעורר, יותר ויותר אזרחים מתגייסים להציל את כדור הארץ

יכולנו להביא תסריטי אימה של אסונות אקלים, אבל בחרנו להציג את הפתרונות ● כך אפשר לעצור את ההתחממות הגלובלית - אבל חייבים לפעול עכשיו, לפני שיהיה מאוחר מדי

אסתטיקה מדברית בקיבוץ לוטן / יותם יעקבסון

תיירות ומשבר האקלים: גם בארץ יש צימרים אקולוגיים

כשאומרים "צימר אקולוגי", למה בדיוק הכוונה? שלוש דוגמאות מקומיות לתיירות שמתחשבת בסביבה

טקס הסמכת עורכי דין בשנה האחרונה/ צילום: איל יצהר

"הביאו לי חד קרן עם גלימה": הדרישות המוגזמות של משרדי עורכי הדין

על משרדי עורכי הדין להתאים את עצמם לשוק התעסוקה החדש על ידי שיטות מיון מקצועיות והגמשת תנאי הסף ● דעה

אביב כוכבי צילום: ארז חרודי – עושים צילום

בצל ההסלמה הביטחונית, הקבינט אישר לאחרונה תוספת לביטחון שהיקפה עשוי להגיע לכ-320 מיליון שקל

ל"גלובס" נודע כי התוספת תובא בקרוב לאישור הוועדה המשותפת לוועדת הכספים וועדת חוץ וביטחון והיא מיועדת למימון פרויקט בטחוני רגיש הקשור לבטחון השוטף ● הרמטכ"ל אביב כוכבי ושר האוצר משה כחלון נפגשו אתמול

נשים סיניות מבוגרות / צילום: רויטרס

יותר מבוגרים, פחות עובדים: המלכוד שמאיים על הצמיחה העולמית

83 מדינות נמצאות במצב שבו אוכלוסייתן מזדקנת בהתמדה, והמשמעות היא אחת: כלכלתן מועדת לדעיכה ● מה קורה להוצאות כשמתבגרים, איך זה משפיע על פעילות המשק ולמה הבייבי בומרס בארה"ב לא מצליחים למכור את בתיהם ● כתבה שנייה על הפצצה המתקתקת של המגמות הדמוגרפיות

אי הפלסטיק/ צילום:  Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

כתם מוסרי: אי הפלסטיק באוקיינוס השקט זורע הרס וגדל לממדים בלתי נתפסים

הוא זכה לכינוי אי הפלסטיק, אבל למעשה מדובר בכתם עצום בגודלו – משהו בין מדינת טקסס לרוסיה כולה - שהולך ומתפשט באוקיינוס השקט, זורע הרס, ובעיקר לא הולך להיעלם לשום מקום ● האשמים: כולנו

תת ניצב אלי אסייג/ צילום: איל יצהר

"נתייחס לתאונת עבודה כמו שמתייחסים לחקירת רצח": המחלקה החדשה של המשטרה לטיפול בתאונות בנייה נחשפת

יחידת פלס אמורה לתת מענה לחקירת תאונות באתרי בנייה • בראיון ראשון חושפים מפקדי היחידה והאחראים עליה מלהב 433, את שיטות העבודה - מהאזנות לקבלנים, איסוף מודיעין אלקטרוני ועד שימוש בצוותי בילוש

פרופגנדה אפקטיבית /צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

חפשו את הנבל, את הדפוס ואת הפרופגנדה: הכירו את החוקרת שמלמדת לצרוך תקשורת באופן ביקורתי

פרופ' רנה הובס, שעוסקת בחינוך לצריכת מדיה באופן ביקורתי, חושבת שפרופגנדה היא לא בהכרח דבר רע והיא חלק בלתי נפרד מהדמוקרטיה, לא רק ממשטרים אפלים ● הבעיה מתחילה בחוסר הבנה של תפקיד הרגש בגיבוש האידיאולוגיה ובחוסר מודעות להטיות של הסיפור

מוחמד סעוד הבלוגר הסעודי / צילום: צילום מסך מתוך טוויטר

מוחמד סעוד, המוכר בכינויו "הבלוגר הסעודי": סוחטים אותי

מוחמד סעוד המפרסם חדשות לבקרים ציוצים בעד ישראל וראש הממשלה נתניהו בחשבון הטוויטר שלו, ואף נפגש עם נתניהו לפני מספר חודשים, מאשים את האקטיביסט באיומים ● זאת בתגובה לציוץ שפרסם רותם בו נכתב: "לא מציע לך להיכנס איתי ראש בראש כי זה יגמר רע מאד בשבילך"

אפס פסולת / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הרשת שעוברת לקשיות מנייר וחנות למילוי כדי חלב: כך נאבקות רשתות בעולם בהתחממות הגלובלית

רשתות גדולות וגם עסקים פרטיים בישראל עדיין לא משקיעים בתחום הקיימות ● עד שזה יקרה, הנה כמה פתרונות מעוררי השראה מהעולם

צב ים עם קשית תקועה בפיו/ צילום:  Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

הגיליון הירוק: פרויקט מיוחד על משבר האקלים

הגיע הזמן להודות בכך: למשבר האקלים יש השלכות כלכליות מובהקות והאחריות מוטלת על כולנו ● למה לא באמת מדובר בסוגייה פוליטית, מה ההשלכות של עוד כמה מעלות ואיך עסקים בעולם כבר נערכים עם פתרונות ● מגזין G של "גלובס" הוקדש השבוע כולו לסיקור משבר האקלים. קבלו הצצה

אמבולנס של מגן דוד אדום / צילום: תמר מצפי

חשד לחיסול באור יהודה: גבר בן 37 נהרג מפיצוץ רכב

התקרית אירעה סמוך לכניסה לעיר בכביש 412 ● צוותי מד"א שהגיעו למקום נאלצו לקבוע את מותו של נהג הרכב, תושב העיר המוכר למשטרה וככל הנראה השתייך לארגון הפשיעה של מיכאל מור

עמוס לוזון / צילום: איל יצהר

תביעות ענק ומוניטין בצניחה: דורי בנייה הרימה ידיים. כך זה נראה מאחורי הקלעים

הליך משפטי של חברת אינסטלציה לגביית חוב הוביל את החברה להגשת בקשה להקפאת הליכים ● בדיקת "גלובס" מגלה שהחברה איננה מעורבת בשום פרויקט נדל"ני, וכי לקריסתה "אחראים" פרויקטים שבנתה בעבר ושבגינם היא נתבעת על ליקויים רבים