לא כולל מע"מ

רואי חשבון חויבו לשלם ללקוחה 54 אלף שקל ו-7,000 שקל שכר טירחה בשל ייעוץ רשלני

שופט בית משפט השלום בתל-אביב, אליהו קידר, הטיל על רואי החשבון ענת ואלכס גורפל לשלם 54 אלף שקל ללקוחה לשעבר, בגין ייעוץ רשלני. כן הטיל עליהם הוצאות ושכר טירחתה עורך דין בסך 7,000 שקל. התובעת, חברת אם.אפ.טי גרופ, עסקה במתן שירותי רפואה לתושבי חוץ והעסיקה את בני הזוג גורפל כרואי החשבון שלה מיום הקמתה.

החברה טענה, באמצעות עו"ד אלון קורל, כי על-פי הנחייתם של רואי החשבון, היא לא גבתה מע"מ מלקוחותיה תושבי החוץ, והציגה עצמה בפני אגף מע"מ כחברה שעיסוקה הוא תיירות מרפא ואת מקבלי השירותים הרפואיים כתיירים. לטענת החברה, בסופו של דבר היא חויבה לשלם מע"מ בשומת העיסקאות למרות שלא גבתה אותו מלקוחותיה, ובכך נגרם לה נזק. את הנזק היא ייחסה להתרשלותם של גורפל בייעוץ שנתנו לה. בגין כך נאלצה התובעת לשכור שירותי עורכי דין שהגישו ערעור על השומה והשיגו פשרה עם שלטונות מע"מ. התובעת תבעה 300 אלף שקל, לרבות בגין עוגמת נפש.

רואי החשבון גורפל הכחישו את הטענה לפיה שותפו בתיכנון מס כלשהו. לטענתם, הם יעצו על-פי המצג שהציגה להם התובעת, שלא תאם את המציאות. כן טענו, כי יש מחלוקת באשר לסוגיה, וכי עמדתם תואמת את זו של לשכת רואי חשבון.

קידר קבע, כי הוא אינו מקבל את עדותו של אלכס גורפל, על כך שהבהיר לתובעת שיש שתי גישות, והמליץ לה לדווח לפי גישת לשכת רואי חשבון. לדברי קידר, כאשר אין לרואה החשבון פרטים מדויקים על השירותים שנתנה החברה ללקוחותיה, הוא אינו יכול לתת ייעוץ כלל. על-פי שיחה של 20-30 דקות, מבלי שנבדקו הפרטים האמורים, לא ניתן לתת ייעוץ מקצועי כפי שנדרש מרואה חשבון, הדגיש קידר.

עוד קבע קידר, כי רואי החשבון היו אמורים לדעת שרוב השירותים שנותנת התובעת הם שירותי רפואה החייבים במע"מ. לדבריו, השניים התרשלו בכך שנתנו ייעוץ מקצועי מבלי לברר את פרטי השירותים. קידר קבע, כי יש קשר סיבתי בין מעשה ההתרשלות לבין חיוב התובעת במע"מ. עם זאת, הוא לא קיבל תביעתה להפסד השתכרות ולעוגמת נפש. *

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא דין וחשבון?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988