בעלי הדירות שיוזמים בעצמם פינוי-בינוי ותמ"א 38

הם עוברים שכן-שכן, מקיימים אסיפות דיירים, יושבים לילות כימים על התוכניות בעירייה, מביאים עורכי דין, אדריכלים ומהנדסים ואפילו מפקחים על העבודה

דן ריזנר / צילום: תמר מצפי
דן ריזנר / צילום: תמר מצפי

אם אתם מחזיקים דירות בבניין ישן, בן 35 שנים לפחות, התפיסה הרווחת היא שכל מה שעליכם לעשות זה לשבת בבית ולחכות שחגיגת ההתחדשות העירונית תגיע אליכם עד הבית. אלא שלא תמיד יחכו לכם בדואר עלונים של קבלני תמ"א 38 או הזמנה לאסיפת פינוי-בינוי על לוח המודעות במדרגות. וגם אם כן, אף אחד לא מבטיח לכם שהאנשים שמציעים לכם את התוכניות מסוגלים לעמוד בהן. במקרים כאלה ישנם דיירים שמחליטים בעצמם לתפוס יוזמה - בין אם כאלה שהחליטו לא לחכות ליזמים, ובין אם כאלה ש"קיבלו תיאבון" לאחר פניות מיזמים, אולם לא היו מרוצים מההצעות.

הם יוזמים את הפרויקט, מתקשרים עם החברה המנהלת ומעורבים בכל שלב משלבי הפרויקט - מהצבת התנאים לקבלן ועד בחירת סוג המרצפות. חלק מהדיירים הפכו ליזמים של ממש ועשו את הדרך הארוכה והמלאה של שכנוע השכנים, הישיבה בוועדות התכנון והמשא והמתן המתישים, לעתים לאורך שנים, עם חברות קבלניות.

היתרון לאותם דיירים הוא ברור: ככל שקטן מספר המתווכים בין הדיירים לקבלן, לדיירים יש שליטה רבה יותר על התוצאה שיקבלו. החיסרון ברור לא פחות: ריבים עם השכנים, לפעמים עד כדי ערכאות משפטיות, ובאופן כללי כאב ראש לא קטן.

ליאור מאיר / צילום: תמר מצפי
 ליאור מאיר / צילום: תמר מצפי

כללים לדייר היזם
 כללים לדייר היזם

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988