לכתבה הקודמתמחקר: היברידיות בטוחות יותר ממקבילותיהן בעלות ההנעה המסורתית לכתבה הבאההפתרון לזינוק במחירי הדלק - מעבר לליסינג היברידי

הדמוקרטיה הישראלית זקוקה להפרדת רשויות

האם לאפשר לרשות להגבלים עסקיים להטיל עיצומים כספיים במסגרת ההצעה הממשלתית לתיקון חוק ההגבלים העסקיים?

12/02/2012, 13:33
כנסת / צלם: איל יצהר
כנסת / צלם: איל יצהר

עקרון הפרדת הרשויות הוא הבסיס והיסוד עליו נבנתה ופועלת המערכת הדמוקרטית. הפילוסוף מונטיסקיה, אביה של תאוריית הפרדת הרשויות, הבין כי על מנת לקיים את ההסדרים המתבקשים מהמערכת הדמוקרטית חייבים לוודא שלא יהיה יותר מדי כוח בידי אדם או מערכת יחידה. זו בדיוק הסיבה להפרדת הרשויות על בסיס עקרון זה נבנתה מערכת השלטון בדמוקרטיות המודרניות ובכלל זה במדינת ישראל שמפרידה בין הרשות המחוקקת (כנסת) הרשות השופטת (בתי משפט) והרשות המבצעת (גורמי הביצוע).

בימים אלה נדונה בועדת הכלכלה של הכנסת בקשתה של הרשות להגבלים עסקיים לאפשר לה להטיל עיצומים כספיים במסגרת ההצעה הממשלתית לתיקון חוק ההגבלים העסקיים. התיקון המוצע נועד להוסיף לחוק ההגבלים העסקיים מנגנון להטלת עיצום כספי, שיאפשר למעשה לממונה על ההגבלים העסקיים להטיל גם על עובדים שכירים בחברות, עיצומים כספיים בהיקפים של מיליון שקל ללא הגשת כתב אישום או הליך משפטי מסודר.

התקנות אינן קובעות מהי הפרה עליה ניתן להפעיל אכיפה מנהלית ומשאירות שטח אפור רחב במסגרתו יכול הממונה על הגבלים עסקיים להפעיל אכיפה מנהלית. יותר מכך, כיוון שהתקנות אינן קובעות מהי הפרה עליה ניתן להפעיל אכיפה מנהלית, נוצר מצב בו תופעל אכיפה ללא אזהרה מוקדמת כי הפעילות חורגת מהמותר.

הצעת החוק הופכת, למעשה, את הרשות להגבלים עסקיים לגוף המרכז בידיו את כלל הסמכויות: הרשות תחליט מה מערכת הכללים לפיה קובעים האם פעולה מסוימת היא הפרה (רשות מחוקקת), הרשות תחליט האם בוצעה ההפרה בפועל (רשות שופטת) והרשות תחליט ותאכוף את העונש (בתוקף תפקידה כרשות מבצעת).

נניח תרחיש היפותטי, שעד היום לא נחשב הפרה אולם על פי החוק החדש בהחלט יכול להפוך לכזו בהחלטה מהירה: שני אנשי מכירות נפגשו במקרה במסעדת דרכים. השניים עבדו יחד באותה חברה ואחד עבר לעבוד בחברה מתחרה. במהלך השיחה שיתפו האחד את השני בלקוחות שלהם ואגב השיחה חשפו, בתום לב, מחירים שמשלמים לקוחות. על פי התיקון לחוק שמבקשת הרשות להעביר, יכול הממונה על הגבלים עסקיים לקבוע שהפעולה שלהם מהווה הפרה וכל אחד מהם עלול למצוא את עצמו מתמודד עם תשלום עיצום כספי אישי של מיליון שקל, ללא משפט, ללא יכולת אמיתית להתגונן וללא יכולת לקבל שיפוי או פיצוי מהחברה. אם משכורתו של איש המכירות 10,000 שקל נטו, הוא יצטרך להקדיש 100 משכורות על מנת לעמוד בתשלום.

גם אם הרשות להגבלים עסקיים רוצה לקבל סמכויות של אכיפה מנהלית, אשר במקרים רבים יש בו צורך והיגיון, יש צורך לאזן בין משולש הסמכויות שניתן בידיה. לא סביר שאותו הגוף פועל במקביל כגוף המחוקק, הגוף השופט והגוף המבצע. ברשות לניירות ערך, לדוגמא, מופעלים עיצומים כספיים ברשימה סגורה של הפרות והעיצום על עובדים שכירים הוא בסכומים של עד 6000 שקל. כך נוצר איזון בסמכויות הרשות.

סגנית נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב ורדה אלשיך התייחסה לאחרונה לאכיפה המנהלית ברשות ניירות ערך: "אני לא שלמה עם חלק מהאכיפה מנהלית. אכיפה מנהלית אמנם אינה פלילית, אבל התוצאה שלה היא קשה מאוד. מי שיורשע יסתובב עם טלאי צהוב או תמרור אדום מעל הראש. אנשים קצת נרדמו בשמירה. לי אין מה לעשות בעניין זה, אבל הפתרונות הם בידי אנשים אחרים. באכיפה מנהלית מדובר על סבירות ההחלטות, אך מי יקבע מהו הסביר ? האם יהיו אלה אנשי רשות ניירות ערך שמפקחים על החברות ? האם הסבירות של רשות ניירות ערך תעמוד מול הסבירות של מנהלי הכספים? אני לא יודעת מחשבתו של מי יותר סבירה."

על מנת לאזן את הצעת החוק ניתן לנקוט במספר צעדים: קביעת רשימה סגורה של הפרות שבגינן רשאי הממונה על הגבלים עסקיים להפעיל עיצום כספי, הגבלת העיצום הכספי המירבי על עובדים שכירים בחברות לרף הגיוני ומתן אפשרות לחברות לבטח את העובדים כנגד טעויות בתום לב.

ללא איזון של החוק ויצירת איזונים ובלמים, אנחנו עלולים למצוא את עצמנו במדרון חלקלק שעלול להסתיים בהחלשת כוחה של הכנסת וכוחם של בתי המשפט, כיוון שמחר גם גופים נוספים ידרשו סמכויות נוספות.

גיא שמואלי, דובר פורום CFO

לקריאת כתבות וסקירות נוספות של פורום CFO, הקליקו כאן גלובס לחודש היכרות – כל הכתבות, המאמרים וטורי הדעה אצלך מדי ערב >>
 

כתבות נוספות

ביטוחי אחריות סייבר ביטוחי אחריות סייבר למרות שעולם הביטוח מציע כבר למעלה מעשור פוליסות ביטוח לסיכונים שברשת, מרבית האירגוניים והעומדים בראשם לא הפנימו את הסיכון הכלכלי שבאי רכישת כיסוי שכזה 05/08/2012
בישראל מתבצעות כיום עסקאות  מיזוגים ורכישות רבות בהשוואה להנפקות בישראל מתבצעות כיום עסקאות מיזוגים ורכישות רבות בהשוואה להנפקות החברות שקמות היום בישראל הן הרבה יותר עתירות טכנולוגיה – וזו בשורה טובה לשוק ההי טק הישראלי שפונה פחות ל-B2C ויותר ל-B2B. 05/08/2012
הפוליסות המשתתפות ברווחים סיכמו מחצית חיובית הפוליסות המשתתפות ברווחים סיכמו מחצית חיובית התשואה הממוצעת אצל 8 חברות הביטוח הייתה כ-2.6% בסוף יוני ■ קרנות הפנסיה המקיפות החדשות רשמו במחצית תשואה מצטברת של כ-3.4% בממוצע רון שטיין 02/04/2014