גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תעביר את זה הלאה

האינטרנט היא מגרש משחקים לרעיונות שמשכפלים את עצמם. אנחנו רק השליחים שלהם [הערת העורך: כבר שמעתי על זה ממישהו אחר]

*מה משותף לרכילות בקנה-מידה המוני, לניסיונות הונאה בהיקף רחב, לתפיסות-עולם מדעיות ופילוסופיות, לטוב-לב שסופו הטרדה, להתמודדות עם סכנות ההאקרים ברשת, לטכניקות פרסום עדכניות, לאמונות דתיות ואידיאולוגיות ולאבולוציה?

כל הדברים המאוד-שונים האלה הם ביטוי למצבי צבירה ושינוע של מידע, שהנם חדשניים וייחודיים לרשת. כולם נשענים על מנגנון דומה להעברה של מידע, ידיעה או דעה - בין אנשים, מקומות ודורות. כל אחד מהמקרים הללו הוא ביטוי מבוסס-רשת להפצה כמעט-ספונטנית של דעות וידיעות, הנשענת על דוא"ל ומסרים מיידיים. לפעמים ההפצה הזאת של דעות וידיעות נעשית בצורה של Buzzword (באזז-וורד), או באמצעות Meme (מים, על משקל מין). תופעות הבאזז-וורד והמים קשורות זו בזו ובאופני החשיבה ברשת, ועוזרות להגדיר את אופיה החדש של התרבות שלנו.

באזז-וורד ("זמלול" בעברית) הוא הכינוי הקצת מזלזל שניתן למילים ומושגים התופסים תנופת פופולריות. אלה הרעיונות, הכותרות או המושגים המנסרים בחלל האוויר ממש ברגע זה. מחר יעטפו בהם דגים. באזז-וורדס הם מושגים אופנתיים; הם עושים רושם, אולי אף רושם יותר גדול על מי שלא מבין. הם נפוצים ומתפרצים כמו מגפה או מחלה מידבקת. אבל הם גם מהווים מצע משותף למה שמגדיר אותנו ואת מחשבותינו.

מים ("מם" בעברית) הוא מושג שהומצא על-ידי הביולוג הבריטי ריצ'ארד דוקינס, כדי לתאר יחידות מידע משתכפלות. דוקינס, אחד ממדעני האבולוציה הגדולים של כל הזמנים, טוען שכללי האבולוציה פועלים לא רק על החיים הפיזיים והביולוגיים, אלא גם על התרבות. כביולוג, הוא מתעניין במנגנונים המבטיחים המשכיות ושינוי של מינים; אבל מתוך התעניינות בביולוגיה, התפתחה אצלו תיאוריה שיש לה תרומה מעניינת להבנת האינטרנט ותרומתה(?) החברתית.

בביולוגיה, הגנים (והכרומוזומים הנושאים אותם) ממלאים את תפקיד המשכפל הטבעי המניע את גלגלי האבולוציה. במנגנון של הגן יש משהו שמבטיח את המשכיות המינים ותכונותיהם, כמו גם את האפשרות לעצב, לשנות ולשכלל את התכונות הללו. הגן, קובע דוקינס בספרו "הגן האנוכי", הוא הגרעין שסביבו סובבת האבולוציה: אלה לא בני-האדם והיצורים החיים שמשתמשים בגן כדי להעביר תכונות לדור הבא ולהבטיח המשכיות. להפך: זה הגן שמנצל את היצורים החיים כדי להנציח את המידע שבחובו. הגן הוא משכפל אולטימטיבי, והטבע חייב לו את טבעו.

כמו הגן בעולם הפיזי, המים הוא המשכפל בעולם הרעיונות. כמו שהגנים מצאו את הסקס כדי להשתכפל, המים מוצא דרכים לזנק מכאן לשם. מנקודת-הראות של המים, מוחות הם בסך-הכול כלי-תחבורה, מלון עובר-אורח זמני. הדינמיקה האמיתית של הטבע מתרחשת לא ברמת בני-האדם והקשר ביניהם; הסיפור האמיתי הוא הזרימה והמעבר של רעיונות ותפיסות, ואנחנו - מוחות ופיות, אוזניים עיניים וידיים - משמשים רק אמצעי אחסון ושינוע לרעיונות. המימים מזנקים מכלי לכלי כדי להתערבב אלה באלה, להשתכפל, לאפשר מוטציות ושינוי, ובעיקר - כדי להבטיח המשכיות.

ריגוש הוא מנגנון ההפצה הבא

באזז-וורדס ומימים הם המטבע העובר לסוחר כרעיונות, חדשות, עמדות, שמועות ואמונות, והם גם ההסבר לקיומן של תופעות אלו. דוקינס לא התייחס ספציפית לאינטרנט. אבל עכשיו, עם הדוא"ל ואתרי הווב, עם בלוגים ותוכנות מסרים מיידיים, יש למימים מנגנונים עוד יותר מהירים לשכפול, להפצה ולאבולוציה. האופן שבו באזז-וורדס ומימים מחוללים ברשת, עוברים מיד ליד ומקבלים תאוצה ותהודה, הוא אחד ממאפייניה העמוקים ביותר של האינטרנט.

העברה של בדיחה שהצחיקה אתכם אל תיבות הדוא"ל של חברים, או הפניה שלהם למאמר בעיתון שנגע בכם, הן דבר יום ביומו - צד א' מעביר לצד ב' מידע שנוצר על-ידי צד ג', והכול באמצעות הרשת. זה מעשה כמעט אינסטינקטיבי (ולפעמים כמעט אובססיבי). שימו לב איך בכל מאמר מקוון יש, דרך שגרה, כפתור המזמין אותך "להעביר לחבר". פרסומים אינטרנטיים רבים גם צועדים צעד נוסף, ומדווחים בטבלאות על מצעד פזמוני ההעברה לחבר. מה שמשתכפל באופן אינטנסיבי יותר הוא כנראה מים רב-ערך יותר. אז קדימה: זה הזמן להעביר את הטור הזה לכל מי שברשימת ה-Buddy List שלכם.

[הערת העורך: חבל על המאמץ. ממילא הוא ייבלע בין עשרות מכתבי-שרשרת שמבקשים תרומה לחולים ולנזקקים, מזהירים מפני תרמיות ומכמונות מהירות, מתריעים מפני וירוסים וסוסים טרויאניים, מוכרים משחקי פירמידה, ומבטיחים לך כל טוב - אם רק תעביר את המכתב לעוד עשרה אנשים]

אתה צודק. המימים והבאזז-וורדס תוקפים גם בהקשרים פחות ידידותיים, בין השאר בצורת מכתבי-התרעה היסטריים. לעתים תכופות אזהרות אלה מתבררות כהתרעת-שווא, ובתוך זמן לא רב עוקבת הודעה אחרת, מרגיעה, שמזהירה מפני הפצת שמועות לא מבוססות. אבל מובן שלא לומדים מהניסיון: בתוך זמן קצר גם הודעת ההתרעה הזו נשלחת בתפוצת נאט"ו, ועולה המון זמן ודאגה לשולח ולמכותבים. גם הצעות מפוקפקות להזדמנויות עסקיות זוכות לשכפול לא מרוסן. פעמים רבות, הודעות כאלה מגיעות עם שובל של תריסרי העברות. יד על הלב: מי מאתנו לא העביר פעם לאחרים את הבקשה לתרומה, או את ההבטחה לברכה? הגן של תאוות-בצע מצא את בן-זוגו בדמות המים של היתכנות ארוחות החינם.

באוניברסיטת MIT שבארצות-הברית מחולקים מדי שנה, במקביל לטקס חלוקת פרסי הנובל, פרסי האיג-נובל (משחק מילים שפירושו "ירוד"), המהווים פרודיה על פרסי הנובל. הפרס מוענק על-ידי Journal of Irreproducible Results ("המגזין לתוצאות שאי-אפשר לחזור עליהן") - כתב-עת משעשע המביט על המדע בעין מבודחת, שעורכיו הם חוקרים ידועי-שם. השנה הוענק הפרס בתחום הספרות למחברי "העוקץ הניגרי" - נחשול דוא"ל מניגריה, שמציע לנמען לחבור לכותב כדי להבריח אוצרות מידי משטרים עריצים ולעשות כסף קל. הסיפור כבר הפך לסימן-היכר של העידן הזה: סיפור ההתעשרות הקלה המובטחת, המשמש סיפור כיסוי להונאה קלה אף יותר. המכתבים האלה, שתפוצתם אדירה, מצליחים לסחוט דמעה או חיוך, אך קשה להישאר אדיש אליהם. לא פחות מן התוכן שלהם, מרגשת הנפיצות שלהם: זה כבר יותר מבדיחה שמספרים פעם אחת, ואחר-כך כבר מצחיקה. זה כבר סימן-היכר תרבותי.

באחד האמשים קיבלתי מידידה טובה העתק של דוא"ל מדאיג, שמזהיר משימוש בשקיות ניילון ומכלי פלסטיק לצורך אכסון, חימום או הקפאה של אוכל, ומתאר בלשון מקצועית כיצד החומר המסרטן דיוקסין, המצוי לכאורה בכלים הללו, מתפרק בעת השימוש במטבח. המכתב כתוב עברית גבוהה ומדויקת, ערוך בצורה מקצועית ומאירת-עיניים, ומייחס את ממצאי המחקר לחוקרים ידועים באוניברסיטה חשובה בארצות-הברית. הוא מנחה את קוראיו להשתמש מעתה אך ורק בכלי זכוכית בבישול ובאחסון "למען יאריכון ימיך", וכולל רשימת מחלות מפחידות שיפקדו את הסרבנים. הכותב גם מאיץ בקוראיו להעביר עותקים ל"משפחה, לידידים - ולכל מי שחשוב בחייכם" - וההוראות הללו מודגשות, כמקובל, במספר סימני קריאה!!!

יש בסיפור הזה בעיה אחת: לנאמר במכתב אין שום שחר. אבל במים הזה יש ניחוח דק ומפתה של אותנטיות - די כדי להוליך שולל את מי שהונע לשלוח את המכתב לידידתי. די כדי להניע אותה להעבירו לאחרים, מתוך דאגה כנה. בדקתי את מקורה של השמועה המופרכת הזו. מתברר שהמים הזה נולד בארצות-הברית ובאנגלית לפני כשלוש שנים, ומאז הוא סובב באינטרנט ותורגם לעשרים שפות לפחות.

הרבה אנרגיה ואמוציה הושקעו בשטות הזאת. מספיק אנשים התרשמו, השתכנעו, וחשבו לעצמם, "אעביר לחבריי; אם לא יועיל, לא יזיק". במילים אחרות, הקלות הכמעט-בלתי-נסבלת של משלוח דוא"ל עושה למימים של המתיחות הללו משהו דומה למה שהמצאת אמצעי-המניעה עשתה לסקס. אלא שהמשל לא לגמרי דומה לנמשל. אמצעי-המניעה אפשרו סקס עם פחות תוצאות ארוכות-טווח, ואילו האצת התפוצה של המימים דווקא איננה אינרטית.

מי שמעביר לחבריו מכתב שכזה מבטיח את המשכיותה של השרשרת. הרי מה הוא חושב לעצמו? "אני רק חוליית אמצע. בזבוז זמנו של הזולת הוא לא בעיה שלי, ובכל מקרה, הוא מפיץ את שמי בעולם. אז אשגר לרשימה הארוכה של ידידיי כל בדיחה או נבואת-זעם, ואקווה בסתר-לבי שאיחשב על-ידי חלק מנמעניי לחכם יותר ומקושר יותר". וכך הולכים להם הבאזז-וורד והמים מחיל אל חיל. או לפחות מ-Inbox ל-Inbox ומקורטקס לקורטקס.

מאחורי כל זה עומד כסף גדול

[הערת העורך: הכול מתחיל ונגמר בכסף. מי שמייצר חומר שמתחרה בדיוקסין, למשל, סופר עכשיו את הדולרים; אולי הוא אפילו עומד מאחורי הזבל התודעתי הזה. וכמו עם כל זבל, יש מי שיעשה ממנו כסף]

זה נכון. עוצמת המכפיל האדירה של ההעתקות וההעברות הבין-אישיות בדוא"ל לא נעלמה מעיני המפרסמים. על בסיס ניצול התופעה הזו פורח לאחרונה מקצוע חדש, "שיווק ופרסום ויראלי", שעניינו השימוש המתוכנן שעושים מפרסמים בנטייה האנושית לשתף אחרים במה שנגע בנו. קראנו מאמר, ראינו תמונה, שמענו שיר או צפינו בווידאו שמצא-חן בעינינו - אצבענו קלה על ההעברה הלאה. וכך יושבים להם פרסומאים ואנשי שיווק ומגרדים בפדחתם - איך ניצור תוכני פרסום שישנעו את עצמם מלקוח ללקוח?

סקס שיחק תפקיד מרכזי בהנעת גלגלי הפרסום של המאה ה-20. שלל מודעות פרסום, ממכוניות ועד למשחות שיניים, התהדרו דרך קבע בתמונת דוגמנית שהבטיחה, במשתמע, עולם של תענוגות למי שיקנה את המוצר. ואם הסקס רותם לצרכים מסחריים את האינסטינקט הפיזי שלנו במין, איך נרתום את האינסטינקט המנטלי לשיתוף? איך ננצל את נטייתם של אנשים להעביר לחבריהם את הפיקנטי והמעניין, המוזר והמצחיק, כך שבדרך-אגב תיעשה גם מלאכת הפרסום או השכנוע שלנו?

מבצעי שיווק ויראליים מיתולוגיים תועדו במספר תחרויות, אולימפיאדות של השיווק הוויראלי ומירוצים של המים. גם סביב מערכת הבחירות המתערבלת סביבנו בתחילת האביב של 2006 הולך ומסתחרר ענן מהמם של מימים ושל באזז-וורדס. כבר התחלנו לראות כמה ניסיונות של פוליטיקאים ופרסומאים לנצל את המומנטום המימטי. יהיה מעניין לעקוב איך יתפתחו הבאזז-וורדס של מערכת הבחירות הזאת, אילו מימים יומצאו. בפברואר כבר קיבלתי שישה עותקים של מצגת בעניין התסרוקת של הפוליטיקאי הישראלי. מי שיגר אותה, ולאיזו מטרה?

הגלגול החדש של מדורת-השבט

בהיבט רחב יותר, מעניין לראות איך הבאזז-וורדס והמימים המופצים ברשת מחזירים היבט של תקשורת המונים, אחרי שזאת הלכה והתפוגגה לאחרונה. ההיסטוריה של אמצעי תקשורת ב-30 השנים האחרונות הייתה של התכווצות ההמון. במקום שבו היו תחנת רדיו רבת-עוצמה, ערוץ טלוויזיה מוביל, גיבורי תקשורת ו"מדורות שבט" שסביבן התקבצו הכול, ניכר שינוי מרחיק לכת. נוספו הרבה תחנות רדיו. נוצרו המון ערוצי טלוויזיה בכבלים. ניבנו אין-סוף אתרי אינטרנט. הועם זוהרם של גיבורי התקשורת, כי יש כל-כך הרבה מהם. כבתה מדורת השבט המשותפת, והתחלפה באלפי נקודות אור קטנות. החגיגה של ריבוי הערוצים הורידה את המרכזיות, וביטלה את מנוף הריכוזיות.

ואולי זה רק נדמה לנו. המים והבאזז-וורד זקוקים לקהל ולקהילה שבתוכם ישתכפלו - וההעברה והשיתוף רבי-העוצמה של עותקי אותו מסר מחזירות אספקט המוני לתקשורת. האינטרנט, ככלי להעברה ולהנצחה של מימים, מחזירה בדלת האחורית את תקשורת ההמונים. המימים המשותפים מפיחים בתקשורת הזו רוח חדשה ואחרת, ומשמרים את הקהילה המשתפת בעקשנות שאינה נעקרת על-ידי הטכנולוגיה. גם בסביבה מרובת-ערוצים, אינדיבידואליסטית ומפורדת כמו האינטרנט, הם מוכיחים שרידות עקשנית.

קשה מאוד להדחיק את דחפי הסקס, והגנים מוצאים דרך להשתכפל, גם נוכח מגבלות, איסורים ומחסומים. באופן דומה, גם המימים מוצאים מוצא: הם רותמים את טכנולוגיית התקשורת החדשה לצורכי הנפיצות של עצמם, גם בניגוד למה שנראה בתחילה האופי שלה. גם בסביבה טכנולוגית, המפרקת לכאורה את המבנים החברתיים המסורתיים, הנסוגה מן ההמון אל הפרטי - המימים תופרים מחדש, לטוב ולרע, את הקהילות הנחוצות להם להמשכיותם. וכולנו רק סטטיסטים בסרט הזה. "

עוד כתבות

מימין: יהודית גריסרו, סמנ''כלית משאבי אנוש באל על, אבי אדרי, יו''ר עובדי התחבורה באל על, ארנון בר דוד, יו''ר ההסתדרות ושרון בן יצחק, יו''ר רוחבי מועצת עובדי אל על / צילום: דוברות ההסתדרות

הסכם באל על: 300 עובדים יפרשו במסגרת תוכנית פרישה מרצון

לכל עובד תוצע תוכנית פרישה מותאמת במסלול פיצויים מוגדלים או במסלול פנסיה מוקדמת ● במסגרת ההסכם עתידים לפרוש מרצון עד 50 עובדים קבועים במגזר התחזוקה וההנדסה ועד 250 עובדים קבועים במגזר המינהלי

ויקטור בהר, מנהל המחלקה הכלכלית בבנק הפועלים / צילום: ענבל מרמרי

"העלאת ריבית בנק ישראל במחצית הראשונה של 2022 - תרחיש ריאלי"

העלייה בציפיות האינפלציה דוחקת בבנקים המרכזיים לשנות את המדיניות המרחיבה ● אף שלבנק ישראל יש יותר מרחב פעולה, בבנק הפועלים לא שוללים העלאת ריבית על ידי בנק ישראל כבר בחודשים הקרובים

ענת גואטה / צילום: איל יצהר

האם רשות ני"ע תצליח להגדיל את שיעור הנשים בדירקטוריונים?

יו"ר רשות ני"ע, ענת גואטה, הכריזה על יעד חדש: עד שנת 2028, חצי מהחברות המפוקחות ינוהלו ע"י דירקטוריונים עם שיעור נשים של 35% לפחות ● אבל הכלים שהציבה הרשות לטובת המהלך מצומצמים ותלויים בעיקר ברצון הטוב של החברות

הגשת תביעה לבית המשפט / צילום: Shutterstock

המשטרה הקלה, בית המשפט נזף - והמבטחת ניצחה

המשטרה הגישה כתב אישום נגד נהג שפגע ברכבים חונים בגין נהיגה תחת השפעת אלכוהול, למרות שבדיקת המעבדה שבוצעה לו הוכיחה כי הוא נהג תחת השפעת אקסטזי ולא אלכוהול ● מבחינת המבטחת מדובר בנתון קריטי, שכן הכיסוי הביטוחי נשלל במקרה של נהיגה תחת סמים ● מה פסק בית המשפט?

הפגנות נגד השתלטות הצבא בסודאן / צילום: Reuters, MOHAMED NURELDIN ABDALLAH

הפיכה צבאית בסודאן: הצבא עצר את ראש הממשלה והעבירו למקום לא ידוע

המתיחות בין החלק הצבאי לאזרחי בממשלת סודאן הגיע לשיא בעקבות סיכול נסיון הפיכה של גורמים בצבא שנאמנים לרודן המודח ● ראש הממשלה עבדאללה חמדוק, שסירב להודיע על תמיכתו בהשתלטות הצבא על השלטון, היה מאז אמש מכותר בביתו ● הצבא השתלט בשעות האחרונות על בנייני הטלוויזיה והרדיו ועצר כמה מהמנהלים ● ארה"ב מאיימת להקפיא את הסיוע למדינה

אמבולנס ממתין מחוץ לבית חולים בקייב, בירת אוקראינה / צילום: Reuters, Pavlo Gonchar / SOPA Images/Sipa USA

הקורונה מכה במזרח אירופה; ברומניה חולה מת כל חמש דקות

מדינות מזרח אירופה מתמודדות כעת עם התפרצות הקורונה הקשה ביותר עד כה, ולפי סוכנות הידיעות רויטרס, מקרי ההדבקה באזור עומדים על מעל 20 מיליון ● ברוסיה מתו עד כה כ-230 אלף אזרחים, וברומניה בממוצע כל חמש דקות מת אדם נוסף מהנגיף ● באוקראינה האריכו את ההכרזה על מצב חירום

שני כלפון, הבעלים של גן החוף / צילום: תמונה פרטית

"לא הופכים למיליונרים": שני כלפון פתחה גן פרטי, זה מה שהיא גילתה בדרך

שני כלפון, בת 35 מחדרה ● נשואה ואם לשלושה ילדים ● הבעלים של גן החוף לכ-50 פעוטות בגילאי 0-3 ● "אנשים חייבים להבין שבעלות על גן לא הופכת אותנו למיליונרים או לעשירים, במקרה הטוב אנחנו מצליחים להוציא משכורת נורמלית" ●  גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

עדות עמית אשל במשפט נתניהו / צילום: יוסי זמיר

"ידיעות על משפחת נתניהו עברו פיקוח ותיקון. אי אפשר היה לדווח בחופשיות"

עמית אשל, ראש דסק לשעבר בוואלה, העידה היום במשפט נתניהו ובני הזוג אלוביץ' על התנהלות מערכת וואלה בין השנים 2014-2017 ● "תמיד היינו באיחור לגבי נתניהו ומשפחתו, כי היה צריך לקבל אישור אם אפשר לדווח, איך ועל מה"

שרת התחבורה מרב מיכאלי / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

מחשבים מסלול מחדש: בוטלה ההחלטה להקמת שדה התעופה המשלים ברמת דוד

ההחלטה על הקמת שדה התעופה המשלים בעמק יזרעאל הקבלה ב-2014, אך לא קודמה מאז ● שרת התחבורה מרב מיכאלי: "אין מחלוקת לגבי הצורך בהקמת שדה משלים, אבל ההחלטה צריכה לשמור על כלל האינטרסים הלאומיים של ישראל וחלילה לא להביא למהלכים בלתי הפיכים שיגרמו נזק אדיר למדינת ישראל"

האוטובוס החשמלי של אלקטריאון / צילום: קובי ישעיהו

לאחר כישלון ההנפקה: הון הטבע בדרך להצפת רווחים של מאות מיליוני שקלים באלקטריאון ובאוגווינד

הון הטבע פועלת למכור למשקיע ירון יעקובי חלק ממניותיה בשתי חברות הטכנולוגיה שאיבדו 50% ויותר משווי השיא שאליו נסקו אשתקד, אך עדיין משקפות לה רווח אדיר על ההשקעה ● העסקה במניות אלקטריאון ב-35% מעל מחיר השוק

בית פרטי בארה''ב. ענקיות ההשקעות נכנסות לטווח ארוך / צילום: Shutterstock

שוק הבתים הפרטיים בארה"ב לוהט - עכשיו המאני טיים

גופי ענק גלובליים נכנסים לשוק הבתים הפרטיים להשכרה(SFR) - מעצימים את העליות במחירים, ומייצרים הזדמנות קורצת לתשואה דו-ספרתית ארוכת-טווח ● מהם אפיקי ההשקעה שדרכם יכולים משקיעים פרטיים וכשירים להיחשף לתחום? ● כתבה שנייה משתיים

הפגנת צעירים מול בניין האומות המאוחדות בניו יורק / צילום: Associated Press, Mary Altaffer

בני דור ה-Z: עדיין מבזבזים על בגדים ועל אוכל, אבל עם הרבה יותר מודעות סביבתית

הרגלי הצריכה של בני דור ה-Z משפיעים על הכלכלה העולמית ואפילו על עתידן של חברות ציבוריות ופרטיות ● סקר של בית ההשקעות Piper Sandler בקרב 10,000 בני הדור הזה בארה"ב מציג את הנושאים החשובים בעיניהם ואת המותגים האהובים עליהם ● המסקנות רלוונטיות גם לישראל

נשים הודיות סוחבות סלי פחם אל מחוץ למכרה בג'הרקאנד במזרח הודו, 2018 / צילום: Associated Press, Kevin Frayer

בדרך לוועידת האקלים בגלזגו הם רוצים עוד פחם, הרבה פחם

תלות כמעט מלאה של הודו, נאמנות נמשכת באוסטרליה שמתכוונת לפתוח עוד עשרות מכרות, וכן מחסור דרמטי בפחם המאיים עכשיו על שלומה הכלכלי של סין ומשפיע על קווי ייצור רב־לאומיים ● כל אלה מזכירים לנו ערב הוועידה ה־26 להצלת האקלים, שפחם מוסיף להכתיב את הקצב

הבורסה בשנחאי, סין / צילום: Shutterstock, Dmitri Ometsinsky

מגמה מעורבת באירופה, יציבות בשוק הקריפטו; הגז הטבעי מזנק

פייפאל מעדכנת שלא תרכוש את פינטרסט ● מדד ניקיי איבד כ-0.6%, בעוד שבסין נרשמו עליות מתונות ● בנק HSBC עקף את התחזיות, כאשר רווחיו זינקו בעשרות אחוזים ברבעון האחרון ● מחירי הנפט ממשיכים לטפס ● יציבות בשוק הקריפטו

עליבאבא קלאוד / צילום: Reuters, Sun xinming

אחרי אמזון, גוגל ומיקרוסופט, גם עליבאבא רוצה חלק מהענן הישראלי

ענקית האינטרנט הסינית עליבאבא בוחנת פריסת תשתיות מחשוב ענן בישראל ● הפעילות, המצומצמת ביחס למתחרות, מיועדת לשוק הפרטי בשל הרגישויות מול ארה"ב ● קהל היעד: חברות ישראליות שהשוק העיקרי שלהן הוא במזרח אסיה וחברות סיניות המעוניינות בהרחבת הפעילות בישראל

מוצרי בן אנד ג'ריס / צילום: Shutterstock, Arne Beruldsen

סערת ה-BDS של בן אנד ג'ריס העולמית: פלורידה לא תשקיע ביוניליוור

הסנקציות על יוניליוור מתרחבות: מדינת פלורידה הודיעה כי תפסיק לרכוש מניות של יונילוור, חברת-האם של בן אנד ג'ריס העולמית, בשל ההחלטה שלא לאפשר את מכירת הגלידות בכל שטחי ישראל ● בשבועות האחרונים נוספו לרשימת המדינות בארה"ב שהטילו סנקציות על יוניליוור גם טקסס, אריזונה וניו ג'רזי

אילוסטרציה - בורסה ת''א / צילום: שלומי יוסף

נעילה מעורבת בת"א; סקודיקס קפצה ב-47%, פורסייט ב-20%

ת"א 35 שמר על יציבות ואילו ת"א 90 נסוג בכ-0.3% ● מחזור המסחר הסתכם ב-717 מיליון שקל ● אלקטריאון זינקה ב-18.6% על רקע מכירת מניות בחברה במחיר גבוה מהמחיר בבורסה

נפתלי בנט / צילום: אריאל זנדברג

אושרה בממשלה: "חבילת אקלים" שחלקה כבר הוצג בעבר

לאחר שלא הצליחה להגיע להסכמות בנוגע לחוק אקלים, הממשלה אישרה היום החלטות ממשלה רחבות בתחום האקלים ● חלק ניכר מהצעדים הללו כבר הוצגו בעבר או מצויים בתהליכים שונים ● בארגוני הסביבה מותחים ביקורת חריפה על התוכנית שהציגה הממשלה

משרדים בתל אביב / צילום: Shutterstock

תל אביב פותחת פער ענק: מחירי המשרדים מזנקים, פתח תקווה ובני ברק מאחור

לפי מחקר שוק של CBRE, מחירי השכירות למשרדים בתל אביב הגיעו לשיא של 108 שקל למ"ר ברבעון השלישי ● בענף המסחר הירידות נבלמו, אך דמי השכירות לא שבו לרמתם מלפני המגפה

''אישה עם כובע כתום'' של פיקאסו. נמכר עבור יותר מ-40 מיליון דולר / צילום: Reuters, ברידג'יט בנט

11 יצירות של פיקאסו נמכרו בלאס וגאס תמורת 110 מיליון דולר

היצירות היו תלויות במסעדת "פיקאסו" במלון הבלג'יו של MGM בלאס וגאס ● היצירה הבולטת ביותר שנמכרה היא "אישה בכובע כתום", שנמכרה עבור יותר מ-40 מיליון דולר