"לחברות ישראליות יש הרבה מה להרוויח ממסחר ב-OTC"
"לחברות ישראליות יש הרבה מה להרוויח ממסחר ב-OTC" כך אומר ג'ייסון פלטרוביץ, סגן נשיא בכיר בקבוצת OTC Markets Group, המפעילה שלוש פלטפורמות OTC  (מסחר מעבר לדלפק) בארה"ב ● "ממחקר עדכני עולה כי חברות שאינן אמריקאיות נהנו מגידול של 37% בנפח המסחר ב'שווקי הבית' שלהן לאחר שנרשמו למסחר בדרך זו בבורסת OTCQX"

הכתבה בשיתוף ומטעם פורום CFO

במהלך שיחותיו היומיומיות, ג'ייסון פלטרוביץ, סגן נשיא בכיר בקבוצת OTC Markets Group, המפעילה שלוש פלטפורמות OTC (מסחר משני - כ.ב.א.), בארה"ב, שומע לעיתים קרובות שאלות של מנפיקים זרים בנוגע להחלטה האם להמשיך למסחר המשני של מניותיהם בארה"ב. זאת מאחר ורבים הולכים שולל אחר התפיסה המוטעית שהמסחר המשני בארה"ב יוביל לאובדן בנפח המסחר ולדילול הנזילות בשוק הביתי העיקרי שלהם. האמנם?

פלטרוביץ מסביר כי קיים פוטנציאל אדיר עבור חברות בינלאומיות רבות ברישום מניותיהן למסחר מקביל ב-OTC) Over The Counter - מסחר מעבר לדלפק) - זירת מסחר בארה"ב המאפשרת קנייה ומכירה של ניירות ערך שאינם רשומים למסחר בבורסות ראשיות כמו נאסד"ק או בורסת ניו יורק. לדבריו, חברות רבות אינן מודעות למגבלות של רישום בלעדי בשוק הביתי; חלקן אף אינן מבינות כי המשקיעים האמריקאים לעיתים קרובות אינם מוכנים או מסוגלים להשקיע בשווקים זרים, וכי המידע שהחברות מדווחות באופן מקומי לא יכול להיות זמין באופן נרחב בארה"ב.

פלטרוביץ' מתבסס על ניסיון של למעלה מ-20 שנה במסחר וגיוס הון חוצה גבולות. לאחר שנפגש עם חברות ישראליות רבות במרוצת השנים, הוא מאמין שקיימות עדיין הזדמנויות השקעה רבות לחברות מובילות בבורסה המבקשות להרחיב את בסיס בעלי המניות שלהן, ולזכות בדריסת רגל בשווקים הפיננסיים בארה"ב וצפון אמריקה. בעיניו זו הזדמנות המאפשרת לאותן חברות מסחר יעיל יותר במניותיהן וחשיפה למאגר רחב של משקיעים אמריקאים באמצעות תהליכים פשוטים. כל זאת תוך חסכון משמעותי בעלויות וללא צורך בתהליכים מורכבים ורגולטוריים, שמאפיינים לרוב את תהליך הפיכתן של חברות לציבוריות.

מהי הדרך הטובה ביותר להבטיח נגישות מקסימלית לשווקי הון נוספים?

בעיני "Cross-trading (מסחר מקביל - כ.ב.א.) הוא לא ספק הפתרון האופטימלי, הגישה לשוקי ההון בארה"ב הופכת לחשובה יותר ויותר עבור מנפיקים זרים, שמעוניינים להרחיב את מאגר המשקיעים שלהם. מסחר בשוק משני מאפשר לחברות להשיג טביעת רגל בארה"ב ולהיחשף למאגר המניות שם".

מהם היתרונות של מסחר משני?

"ישנם יתרונות רבים ל- Cross-Trading בארה"ב, ביניהם הפטור מדיווח ב- SEC, תוך עקיפת דרישות הרישום המכבידות, הרחבת בסיס המניות של החברה, מחקר, תמחור והערכת סיכונים זמינים באופן רחב יותר למשקיעים בארה"ב ועוד.

"בנוסף, חברות יכולות להשתמש בתקני חשבונאות משלהן, תוך חיסכון בזמן הנדרש. מסחר מקביל בשווקי OTCQX או OTCQB שלנו, מאפשר לחברה למנף את תקני הדיווח הקיימים שלה ומעניק לה זמינות לשוק הפיננסי בארה"ב. הדרישות הפשוטות לסחר ב- OTC הן פחות אינטנסיביות ומאפשרות חיסכון משמעותי בעלויות וצמיחה בשווי המניות".

עשרת אלפים ניירות ערך בארה"ב ובעולם

פלטרוביץ' מסביר כי OTC Markets היא חברת מסחר אלטרנטיבית, שבה חברות יכולות להיסחר ולקבל גישה למשקיעים האמריקאים מבלי לעמוד בכללי הרגולציה הנוקשים של ה-SEC, כאמור. החברה מפעילה שלוש פלטפורמות מסחר מעבר לדלפק בארה"ב, לכעשרת אלפים ניירות ערך בארה"ב ובעולם: הראשונה - Pink, שבה יש מינימום של סטנדרטים פיננסיים שנדרש לעמוד בהן; השנייה - OTCQB, שמתאימה לחברות בשלבי התפתחות מוקדמים; והשלישית - OTCQX, שבה הדרישות גבוהות יותר. בין החברות הבולטות שנסחרות ב-OTC Markets, ניתן למצוא אדידס, הייניקן, BNP, לופטהנזה, דנונה ואחרות, ומספר חברות ישראליות, כאשר הבולטת ביניהן היא ננו דיימנשן.

כיצד באה לידי ביטוי הסינרגיה שבין OTC Markets לבין בורסה לאומית, אשר יוצרת הזדמנויות לנזילות משופרת?

"המסחר המשני מציג הזדמנויות הדדיות למנפיקים כדי לשפר את הנזילות בשוק הביתי שלהם ובמקביל גם בארה"ב, כפי שמעיד מחקר שנערך לאחרונה על ידי חברת המחקר הפיננסי Oxford Metrica. נמצא בו כי חברות שאינן אמריקאיות נהנו מגידול של 37% בנפח המסחר ב'שווקי הבית' שלהן, לאחר שנרשמו למסחר בבורסת מעבר לדלפק בארה"ב - OTCQX.

"המחקר, שבחן נתונים של יותר מ-500 חברות שהנפיקו את מניותיהן ונסחרו בבורסת ה-OTCQX מאז שנת 2007, מצביע על האיכויות המוכחות של בורסה זו ועל ההזדמנויות שהיא מציעה לחברות בינלאומיות. הזדמנויות אלה מאפשרות לחברות ליהנות מהתועלות שמציע נתיב זה למסחר - לעמוד בשורה אחת עם מנפיקים גלובאליים מובילים בשווקי הון בארה"ב - באופן יעיל עם תוצאות מעולות, העומדות במבחני עלות תועלת".

בנוסף להשפעה החיובית של הנזילות המשופרת בשוק המקומי ובשוק OTC, ברית אסטרטגית ראשונה מסוגה בין קבוצת OTC Markets לבין הבורסה לניירות ערך של קנדה (CSE) מדגימה את הסינרגיות שניתן ליצור בין רישום ראשוני בבורסה ארצית ומסחר ב-OTC Markets. פלטרוביץ': "שיתוף הפעולה שלנו עם מנכ"ל CSE, ריצ'רד קארלטון, מאפשר למנפיקים בינלאומיים ליהנות ממסחר משני, ומאפשר למשקיעים להיות נגישים יותר למידע פיננסי רחב, ולהגדיל את הזדמנויות ההשקעה הגלובאליות".

למה המסחר ב- OTC משתלם לטווח הארוך?

"חברות בינלאומיות מפיקות תועלת ממסחר משני בשוקי ההון בארה"ב. ביסודו של דבר, המסחר ב-OTC מספק גישה יעילה יותר עבור חברות ישראליות ובינלאומיות, המבקשות להרחיב את בסיס בעלי מניותיהן. אנו מציעים שוק פרמיום ל-Cross-Trading עם הזדמנויות השקעה גלובאליות בעלות ערך להרחבת הון של כל חברה, המבקשת להגדיל את היקפי פעילותה".

כנרת בן אשר 03/09/2018 11:18

ניהול סיכונים בזמן אמת: המקרה של קריסת חניון הברזל
ניהול סיכונים בזמן אמת: המקרה של קריסת חניון הברזל בכנס השנתי של פורום CFO באילת, תארו לפרטים אלעד שלף, משנה למנכ"ל ומנהל אגף עסקים, מנורה מבטחים ביטוח ואמיר דורון CFO דניה סיבוס את יישום תוכנית המגירה, שהוכנה ליום אסון - שאכן שהתרחש

הכתבה בשיתוף פורום CFO

לפעמים גם בניהול סיכונים טוב, מתרחשת קטסטרופה. בעת שכזו המוכנות לתפעול האירוע והסנכרון עם חברת הביטוח, קריטיים לא רק מהפן של הנזק הכספי, אלא גם מהפן התפעולי - על כל הצדדים לחשוב כיצד לא לסטות מהביזנס, מהיומיום הרגיל. איך לשמור על "business as usual" כמה שניתן.

קריסת חניון הברזל ברמת החייל בת"א, שהקימה חברת דניה סיבוס, היא דוגמה טובה לכך. בכנס השנתי של פורום CFO באילת, תארו אלעד שלף, משנה למנכ"ל ומנהל אגף עסקים, מנורה מבטחים ביטוח ואמיר דורון CFO דניה סיבוס את התנהלות הצדדים בעת אירוע של אסון לאומי שכזה ואת יישום תוכנית המגירה שהוכנה לקראתו.

בעת הקריסה, חברת דניה סיבוס כבר לא היתה לקוח של המבטח, מנורה מבטחים, אף על פי כן הצליחה החברה, יחד עם חברת הביטוח, לנהל תהליך שהוביל לסיום התביעה בתוך שנה, על אף סדרי הגודל אדירים.

מבחינת דניה סיבוס מדובר היה באירוע טראומטי וקיצוני בכל סדר גודל. עם כל ההכנות לכל תרחיש, המתקיימות באופן כזה או אחר בכל חברה, הנטייה היא לקוות שלא יתממש.

היכולת לנתב אירוע כל כך חמור למשבר פתור ולא לתפנית שלילית בחיי החברה טמונה בהבנה שזוהי שעת פקודה וביכולת של ה-CFO להיות דרוך ומוכן. ה-CFO אינו עומד בחזית המיידית - זהו אירוע הנדסי ויש מנכ"ל וכו', אבל בסוף יש הרבה שאלות שה-CFO צריך להתמודד עימן בעיקר (אך לא רק) סביב אמדני הנזק הישיר והעקיף. אחרי ההלם הראשוני, התקשורת העוינת והסביבה הלא נעימה, ה-CFO הוא מי צריך להתמודד עם הקושי.

לייצר שקט בתהליך

התובנה ראשונה אותה העלו השניים היא סוגיית החשדנות של הצדדים. חשדנות של הלקוח כלפי חברת הביטוח, שזו תנסה להקטין את החבות שלה, ומנגד, חברת הביטוח עשויה לחשוב שהלקוח מנפח את התביעה. רוב החשדנות מיוצרת על ידי גורמים פריפריאליים - בכל אירוע גדול מומחים שונים מציעים ל-CFO לתת להם לנהל את האירוע תמורת שכר בגין הצלחה. הדבר מייצר המון רעש, חשדנות ולוחמנות. כשה-CFO מדבר ישירות עם חברת הביטוח ומסביר מה התרחש, מהם הנזקים ואיזו עזרה דרושה, הדברים נראים אחרת לגמרי.

בנוסף, ישנם לא מעט גורמים המחברים ומפרידים בין החברה לחברת הביטוח. כל אלה הם רעש מזיק שצריך לדעת לנטרל - צריך לדעת לסנן את היועצים, לייצר דו שיח ישיר עם חברת הביטוח ולהעביר לה את המסרים המדויקים.

לדברי אמיר דורון CFO דניה סיבוס, "יש קושי עצום לאמוד את הנזק באירוע בסדר גודל לאומי. החניון היה לקראת סוף בנייה, היו המון עלויות של נזק ישיר, הרוגים ופצועים ויש צדדי ג' - בתי עסק וכו'. כ-CFO אני עוסק הרבה באומדנים אבל זה היה מאד מסובך. חשוב לדברר את האומדן לחברת הביטוח כהערכה הטובה ביותר שיש לי כרגע, כך שייראה אמין ולא מומצא".

הוא מוסיף כי "יש נטייה ישראלית לקצר ולערבב את הנזקים ולהגיע ל'בערך'... אנחנו לא יכולים לעבוד ב'בערך' בסדרי גודל כאלו. יש נהלים, ועדת ביקורת ו-CFO, שלא לדבר על גורמים בחו"ל שהם חלק מהעניין".

אלעד שלף, משנה למנכ"ל מנורה מבטחים, מסביר כי "חייבים לעבוד מסודר, מדויק, שקוף. בד"כ לא חושפים את הלקוח למבטחי המשנה, אבל פה החלטנו להפגיש אותם בשטח, להבהיר שיש פה מבוטח שעבר אירוע טראומטי אבל הוא שקוף עם מה שעובר עליו וכמה זה עולה לו - ושמבטחי המשנה יבינו שהחוזה לא חייב להיקרא בצורה דווקאית, יש תחום יש אפור. לכן חשוב שכולם יהיו מעורבים ומיודעים מתחילת האירוע, כדי לסיים אותו מהר ובשביעות רצון.

"כאמור, מצד המבוטח יש הרבה גורמים ברקע ולחץ מהסביבה העסקית לדעת מתי מסיימים את התהליך. כשעובדים נכון ומסודר לכל אורך הדרך, אפשר לסיים את הסיפור מהר יחסית".

עוד מוסיף שלף כי "ישנה תפיסה שחברת הביטוח רוצה למשוך זמן, אולם בחשבונאות והאקטואריה של היום זה פשוט לא נכון. בשוק אין תשואה שמאפשרת לפצות על דחיית תשלומים. תיקים שנמשכים מעבר לנקודת זמן ספציפית - יימשכו עוד זמן רב משמעותית. ברגע שעוברים את נקודת האל-חזור לחברת הביטוח זה יעלה יותר, וגם ללקוח הפער בין הנזק הכלכלי לנזק המכוסה יגדל. למשוך זמן זה רע לכולם. עדיף לעבוד מהר כשהכל טרי, יש נתונים, יש בשלות.

"בסופו של יום, כל אירוע כזה נגמר בשני אנשים שמדברים ביניהם. אבל אי אפשר להגיע לרגע הזה ולהצליח לסגור, בלי מערכת יחסים והערכות מקדימה. לשמחתנו, מדובר באירוע נדיר, שרוב החברות לא תחוונה.

"בעת רכישת הביטוח על ה-CFO לשאול את השאלות הנכונות ולאתגר את חברת הביטוח, לוודא שלא נותרים דברים שאינם מכוסים. הכסף של הפרמיות הוא בסוף הכסף הקטן. כדי לחזור לעבוד מהר ככל האפשר דרוש תהליך רכישת ביטוח נכון ומתודולוגי - שבו הפרמיה היא אינה חזות הכל".

דורון מסכם ואומר כי "אני לא חסיד של סוגי ביטוח רבים. לדעתי צריך ללמוד ולהבין את הסיכון שיש לך ולקנות את הביטוחים הרלוונטיים לנו. לא תמיד כ-CFO אני יודע לבד מה צריך, וכדאי להתייעץ וללמוד כדי לדעת מה הסיכונים הנכונים שיש לבטח".

להרצאה המלאה

כנרת בן אשר 30/08/2018 15:03

 
 

"לחברות גדולות יש לא מעט יתרונות, אבל גם חסרונות שנחשפתי אליהם - שיתעצמו עם השינויים בעולם"
"לחברות גדולות יש לא מעט יתרונות, אבל גם חסרונות שנחשפתי אליהם - שיתעצמו עם השינויים בעולם" האם לחברה גדולה בישראל קל יותר לשגשג? קובי אלטמן CFO כי"ל, בחן עם משתתפי כנס פורום CFO השנתי באילת את נכונות התיאוריה הזו, לאור הקריירה שלו באמדוקס, טבע וכי"ל מיכל קורן 30/07/2018 16:32

ניהול כספים מתקדם: "שילוב אמצעים טכנולוגיים נמצא בראש סדר העדיפויות"
ניהול כספים מתקדם: "שילוב אמצעים טכנולוגיים נמצא בראש סדר העדיפויות" אייל טרגרמן CFO טמפו משקאות, סבור כי על העבודה האנושית להתמקד בחשיבה ויצירתיות והיתר - שיטופל בעזרת טכנולוגיה ומיכון עליהם הוא שם דגש עו"ד מיכל קורן 24/07/2018 11:22

אז יש בצורת או אין: איך מנהלים את משק המים בישראל?
אז יש בצורת או אין: איך מנהלים את משק המים בישראל? בכנס השנתי של פורום CFO באילת סקר CFO מקורות יוחאי שוחט את מדיניות ניהול משק המים בישראל: התפיסה החברתית לפיה המים של כולנו והתפיסה הכלכלית של מחיר ממוצע ארצי דומה לכלל האזרחים עו"ד מיכל קורן 08/07/2018 13:04

"הספורט הישראלי נושא עיניו לטוטו והאחריות במידה רבה עליי"
"הספורט הישראלי נושא עיניו לטוטו והאחריות במידה רבה עליי" איילת דרורי, סמנכ"לית הכספים של הטוטו, מספרת על האתגרים בניהול מחזור של כ-3 מיליארד שקל בשנה מהימורי ספורט, על הלחץ והעבודה בתקופת המונדיאל וכיצד הישראלים אוהבים להמר עו"ד מיכל קורן 01/07/2018 17:01

"תמיד כיוונתי לעולם הכספים, הוא משך אותי ועניין אותי"
"תמיד כיוונתי לעולם הכספים, הוא משך אותי ועניין אותי" בני גלאם CFO קבוצת גטר, נדרש בתפקידו לגמישות מחשבתית יומיומית, אותה פיתח בעשרים שנות קריירה ● "צריך לדעת לקשר ולחבר את כל הפונקציות בחברה ולרתום אותן לתהליכים בה" עו"ד מיכל קורן 27/06/2018 12:05

מהן משכורות העתיד, או מהי בכלל עבודה?
מהן משכורות העתיד, או מהי בכלל עבודה? תפיסת העולם שלנו בנוגע לשכר עומדת להשתנות באופן דרסטי, אומר רפי הכהן CFO מלם שכר ● "ההגדרה מהי עבודה, מהו תגמול וכיצד למדוד אותם יעוצבו מחדש בשנים הקרובות” עו"ד מיכל קורן 13/06/2018 12:20

כתבות נוספות >>

כתבות נוספות

הכל נשאר במשפחה: גישור כמנוף להצמחת עסקים משפחתיים הכל נשאר במשפחה: גישור כמנוף להצמחת עסקים משפחתיים בעסק משפחתי, בו שולחן הדירקטוריון ושולחן ארוחת החג דומים בהרכבם, סכסוך פנימי עלול לגרום לשיתוק העסק ולפירוק המשפחה ● לפני שרצים לבית המשפט, כדאי להפנות את הצדדים לגישור - המאפשר את יישוב המשבר, שיקום העסק ושימור הרקמה המשפחתית עו"ד אורית אסנין 20/09/2018
"לחברות ישראליות יש הרבה מה להרוויח ממסחר ב-OTC" "לחברות ישראליות יש הרבה מה להרוויח ממסחר ב-OTC" כך אומר ג'ייסון פלטרוביץ, סגן נשיא בכיר בקבוצת OTC Markets Group, המפעילה שלוש פלטפורמות OTC  (מסחר מעבר לדלפק) בארה"ב ● "ממחקר עדכני עולה כי חברות שאינן אמריקאיות נהנו מגידול של 37% בנפח המסחר ב'שווקי הבית' שלהן לאחר שנרשמו למסחר בדרך זו בבורסת OTCQX" כנרת בן אשר 17/09/2018
ניהול סיכונים בזמן אמת: המקרה של קריסת חניון הברזל ניהול סיכונים בזמן אמת: המקרה של קריסת חניון הברזל בכנס השנתי של פורום CFO באילת, תארו לפרטים אלעד שלף, משנה למנכ"ל ומנהל אגף עסקים, מנורה מבטחים ביטוח ואמיר דורון CFO דניה סיבוס את יישום תוכנית המגירה, שהוכנה ליום אסון - שאכן שהתרחש כנרת בן אשר 02/09/2018