ניהול כספים מתקדם: "שילוב אמצעים טכנולוגיים נמצא בראש סדר העדיפויות"
ניהול כספים מתקדם: "שילוב אמצעים טכנולוגיים נמצא בראש סדר העדיפויות" אייל טרגרמן CFO טמפו משקאות, סבור כי על העבודה האנושית להתמקד בחשיבה ויצירתיות והיתר - שיטופל בעזרת טכנולוגיה ומיכון עליהם הוא שם דגש

הכתבה בשיתוף פורום CFO

אפשר לטעות ולחשוב שאייל טרגרמן הוא מהנדס. יש לו תשוקה למיכון והוא חדור מוטיבציה לקדם את תחום הכספים ולהפוך אותו לחכם ויעיל. אבל בעצם, טרגרמן הוא בכלל רו"ח. הוא למד תואר ראשון ושני במכללה למנהל והתמחה בביקורת חשבונאות בליובושיץ קסירר. במהלך ההתמחות הוא ליווה את התיק של יקבי ברקן ובאופן טבעי המשיך מהמשרד לחברה ושימש בה מנהל כספים.

"התקופה שלי ביקבי ברקן היתה מאתגרת. נדרשנו לתהליכי הבראה שכללו סגירת האתר הישן באזור תעשיה ברקן, ניהלתי מו"מ מול הבנקים בשנים הקשות של החברה לצורך המשך הפעילות העסקית והמעבר לאתר החדש בקיבוץ חולדה. לאחר שטמפו רכשה את השליטה ביקבי ברקן בשנת 2005, קודמתי לתפקיד CFO של טמפו משקאות ואני משמש בתפקיד זה עד היום.

"טמפו עברה תהפוכות", ממשיך טרגרמן , "הצטרפותי אליה הייתה לאחר שנה של הפסד נקי בסך 40 מיליון שקל. מאז החברה עברה מהפך וכיום אנחנו ברווחיות תפעולית של 10%, מחזור של 1.3 מיליארד שקל ורווח נקי של מעל 90 מיליון שקל. בשנים האלה נעשו מהלכי התייעלות תפעולית משמעותיים שחסכו בהוצאות ייצור, מכירה ושיווק, הסדרת תהליכים כלל ארגוניים והחלפת הון אנושי. במקביל לכל אלה חל גידול במחזורים דרך הכנסת מותגים חדשים ופעילויות חדשות שנקנו דוגמת יקבי ברקן. טמפו של היום היא חברה אחרת לגמרי מזו שהגעתי אליה - דינמית ומאתגרת.

על עבודתו באגף הכספים הוא מספר כי "אנו בתהליך מתמשך של שילוב טכנולוגיה ותוכנה לצד חשיבה יצירתית מתקדמת. למשל - חשבוניות, תעודות משלוח וצ'קים נסרקים למערכות החברה ומשויכים לרישומים הרלבנטיים. לדוגמה, הטמענו מערכת שסורקת חשבונית ספק, המחשב בודק את החשבונית מול ההזמנה במערכת (כמות ומחיר - מ.ק.) ואם הכל תקין מול ההזמנה - נרשמת פקודת יומן אוטומטית. זו מהפכה טכנולוגית שמחליפה העבודה האנושית. כך גם לגבי מזומנים - ההפקדה על ידי נהגים ומוכרנים נעשית ישירות למכשירי ברינקס עם זיכוי מיידי בחשבוננו בבנק, ללא מעורבות ידנית. בנוסף, אנו עומדים לפרוס עמדות לקליטת צ'קים, כך שלמעשה ממשק ההתחשבנות יתייתר.

"האוטומציה ושילוב אמצעים טכנולוגיים מתקדמים תמיד נמצאים בראש סדר העדיפויות שלי כמנהל", אומר טרגרמן, "האוטומציה של המזומן והצ'קים - היה בראש שלי מהיום שהגעתי לחברה, זה משהו שלא ויתרתי עליו עד שהגיע לשלמות. במחלקת הכספים ההתייעלות והיכולת לתת ערך מוסף היא בדיוק במקום הזה. בעצם מחלקת הכספים שלי היא 'הסיוט של ה-IT', אנחנו צרכן תשומת לב ושעות עבודה מבחינתם. זה תחום שמאד קל להישבר בו בדרך - קשה מאד להתקדם, יש תקלות - אבל זה מהלך משמעותי ותורם.

בנוסף, גם הקמת המרלו"ג והמבשלה בטמפו, הם חלק מתפיסת ההתייעלות של החברה, לפיה מכונות מחליפות את האנשים שעבדו במבשלה ובלוגיסטיקה".

אם מצד אחד הוא נדמה כאיש הנדסה, מהצד השני טרגרמן גם מעורב במכירות החברה. לדבריו, "בנוסף לעולם הכספים והכלכלה מכירות היצוא של החברה הן תחת אחריותי, בהובלת מנהלת יצוא שבניהולי. זה תחום שהחברה שמה לעצמה דגש להתרחב אליו. טמפו משקאות מייצאת בעיקר לשוק הכשר וגם לשוק הלא כשר במדינות כמו צ'ילה, טייוואן, יפן ועוד. בעזרתה של מנהלת היצוא החדשה שלנו, המטרה היא להניע גלגלים ולשעוט קדימה - להגדיל את מכירות הייצוא בעיקר לשווקים הלא כשרים, דרך מוצרי הבירה האיכותיים בנוסף למוצרים ייחודיים כמו בירה שחורה. המוצר הישראלי נתפס בקרב אזרחי מדינות רבות, בעיקר במזרח אך לא רק, כמוצר איכותי - גם בגלל תהליכי הכשרות (שמבטיחים איכות ובקרת ייצור גבוהות - מ.ק.) וגם בגלל שהישראלים נתפסים כחכמים ובעלי טכנולוגיות מיוחדת. אפקט ה'סטארט אפ ניישן' עובד גם על מוצרי צריכה.

מהן בעיניך התכונות החשובות למנהל בכיר בארגון גדול?

"עבודת צוות עם מקביליי בהנהלה. הנהלה שלא עובדת יחד תתקע את כל הארגון והוא לא יזוז. בנוסף, דרושה עבודת צוות עם העובדים באגף הכספים - גיבוש כקבוצה כשאני אחראי רק לתת כיוון, מטרה ופתרונות במידת הצורך. כשזה עובד, אי אפשר לעצור את הארגון - יש עוד ועוד תאוצה, כי המומנטום ממשיך כלפי מטה לעובדים של המנהלים שלי, ולצדדים עם המקבילים שלהם בלוגיסטיקה ובמכירות. הביחד שמוקרן מההנהלה מגיע לכלל הארגון. לצד אלה חשובות נחישות, מקצועיות ואנושיות - בסוף היום מדובר באנשים ובהובלתם".

מה העצה הטובה ביותר שיש לך עבורCFO ?

" אל תוותר עד שתשיג את מה שאתה מאמין בו "

ולאן מכאן?

"ברמת החברה יש השקעות גדולות שנמצאות בעיצומן - במפעל, בתשתיות, ביכולות הייצור והאחסון. כמובן שכל זה נעשה בתמיכת הכספים - התקציב, בחינת כדאיות השקעה וכו'. ברמת אגף הכספים - עוד מיכון והתייעלות".

עו"ד מיכל קורן 24/07/2018 11:22

אז יש בצורת או אין: איך מנהלים את משק המים בישראל?
אז יש בצורת או אין: איך מנהלים את משק המים בישראל? בכנס השנתי של פורום CFO באילת סקר CFO מקורות יוחאי שוחט את מדיניות ניהול משק המים בישראל: התפיסה החברתית לפיה המים של כולנו והתפיסה הכלכלית של מחיר ממוצע ארצי דומה לכלל האזרחים

משק המים חזר לכותרות בשבועות האחרונים, עם פרסומות המזכירות לכולנו מנגינות נשכחות ש"חבל על כל טיפה". היסטוריה של משק המים מתחילה עוד לפני קום המדינה, עם היווסדות מקורות לפני 81 שנה. בשנת 1944 מקורות מוציאה ספר - אוצרות המים בישראל ובו תוכנית להובלת מים לדרום בהיקף פוטנציאלי של 4 מיליארד קוב. צינור המים לנגב הוקם עוד לפני קום המדינה ובזכותו ניתן הנגב בתוכנית החלוקה לישראל, כך על פי בן גוריון . 20 שנה אח"כ נחנך המוביל הארצי - הפרויקט הלאומי הגדול ביותר; ב-1955 החלה הובלת המים מהירקון לנגב; השפד"ן, שמזרים מים לנגב, הוקם ב-'69 ומהפכת ההתפלה מתחילה ב-2005, בסקירה ההיסטורית הקצרה הזאת פתח יוחאי שוחט CFO מקורות את דבריו בנושא מדיניות משק המים בישראל, בכנס השנתי של פורום CFO באילת.

לדבריו, "באופן ייחודי מאד לישראל, חוק המים קבע כבר ב-1959, שכל המים שייכים למדינה - המים הם של כולם. זוהי חקיקה לא אופיינית. במדינות מערביות מי שגר ליד מקור מים - הם שלו. בישראל הממשלה מנהלת ומקצה את המים בראיה ארצית כוללת. בנוסף מחיר המים אמור לשקף את העלות, גם זה לא דבר מקובל בעולם.

"משק המים מורכב משחקנים רבים, רשות המים תחת שר האנרגיה וכן רגולטורים רבים נוספים - רשות החברות, אגף תקציבים, חשכ"ל, משרד הבריאות ומשרד הגנת הסביבה. כמו כן, יש היום הרבה שחקני ייצור במשק המים, מרגע שההתפלה הפכה לחלק עיקרי ממי השתייה שלנו (היום 80% ממי השתייה מגיעים מהתפלה - מ.ק.). בהולכה ארצית יש שחקן אחד, מקורות, בגלל משמעות הקמת התשתית המורכבת".

"המשקעים מתמעטים ", אמר שוחט, "ישראל חווה תופעה ששכיחותה היא אחת לעשרות או מאות שנים - מגמת ירידה במשקעים בחמש שנים האחרונות שנמוכה מהממוצע הרב שנתי. בנוסף יש קיטון משמעותי במשקעים בצפון הארץ, שהוא אזור שלא מחובר למערכת הארצית של המים כי לא חשבו שיהיה צורך בכך בצפון. התוצאה - גרעון משמעותי במאגרים הטבעיים השפירים. המחסור במאגרים מלאים הוא של 2.5 מיליארד קוב מים - שלוש שנים של צריכה ביתית.

"כדי להתמודד עם הצמצום במשקעים, המדינה מתפילה מים. באילת יש התפלה כבר משנות ה-60 וב-2005 החלה ההתפלה הגדולה בים התיכון. היום כבר מתפילים כמעט 600 מיליון קוב לשנה. בחורף האחרון סחטנו עד הסוף את כושר הייצור.

כמו כן, ישראל מנצלת מי שפכים לחקלאות. כמעט 450 מיליון קוב ב-2016 (שהם כ-88% ממי השפכים - מ.ק.), אחרת היינו זקוקים לעוד 4.5 מתקני התפלה".

שוחט מסביר כי הפתרונות למצב הנוכחי עולים מהחלטת ממשלה מהחודש האחרון - להקים עוד 2 מתקני התפלה (תהליך של חמש שנים בערך - מ.ק.), ולהזרים מים מההתפלה לכנרת. בנוסף יש כוונה לשקם כ- 500 קידוחים. "בסוף 2019 נשפוך מים לכנרת במטרה לשמור עליה, כמאגר רזרבה. אנו מבצעים גם עצירה של נגר עילי (זרימת מים על פני השטח - מ.ק.), למשל ליד קיסריה, אבל בשיקולי עלות-תועלת זה לא תמיד כדאי. לשם מימוש החלטת הממשלה דרוש גידול משמעותי בהשקעות - כמעט הכפלה של תקציבי הפיתוח, שימומנו ע"י הציבור דרך תעריף המים ככל הנראה".

שוחט דיבר בהמשך גם על העיקרון של קביעת מחיר המים: "בישראל יש מחיר ממוצע ארצי למים. על אף שיקר יותר להוביל מים לערבה מאשר להתפיל מים לתושבי חדרה לדוגמה, תושבי שני המקומות ישלמו את אותו המחיר. זו החלטה סוציאלית. כך משמשים המים כלי תומך למדיניות ממשלתית כמו פיזור אוכלוסיה לערבה למשל (שם יש 3,000 תושבים). היום אנחנו משלמים על מים לבית כ-9 שקל למ"ק (מטר מעוקב - מ.ק), מחיר שמורכב ברובו מעלויות תאגידי המים וטיפול בשפכים, ובחלקו הקטן יותר מעלות המים המותפלים ועלות ההולכה ע"י מקורות".

מה יהיה בעתיד? "התחזית היא לעלייה בצריכת המים - היום נצרכים 2.4 מיליארד קוב וב-2030 נשתמש בעוד מיליארד קוב מי התפלה. כמות מי הקולחין שלנו תגדל פי שתיים. אין לנו אפשרות להמציא מים אחרים".

"אנחנו מדינה מיוחדת בתחום המים" סיכם שוחט, "אנחנו מלמדים חיסכון במים מגיל הגן, הסביבה תומכת חדשנות ויזמות, התפיסה החברתית שהמים הם של כולנו והתפיסה הכלכלית היא שהמחיר ישקף את העלות. זה דחף אותנו להוביל בעולם בשיעור מים מותפלים, בשיעור מים מושבים - 90% ממי הביוב מושבים לחקלאות, מקום ראשון בעולם ובפער של פי שתיים ומעלה מהמדינה הבאה; גם בפחת מים נמוך אנו מספר אחת בעולם וגם במודלים תפעוליים של בקרה. חוץ מזה, איכות המים בישראל מצוינת. אפשר וכדאי לשתות מים מהברז".

עו"ד מיכל קורן 08/07/2018 13:04

 
 

"הספורט הישראלי נושא עיניו לטוטו והאחריות במידה רבה עליי"
"הספורט הישראלי נושא עיניו לטוטו והאחריות במידה רבה עליי" איילת דרורי, סמנכ"לית הכספים של הטוטו, מספרת על האתגרים בניהול מחזור של כ-3 מיליארד שקל בשנה מהימורי ספורט, על הלחץ והעבודה בתקופת המונדיאל וכיצד הישראלים אוהבים להמר עו"ד מיכל קורן 01/07/2018 17:01

"תמיד כיוונתי לעולם הכספים, הוא משך אותי ועניין אותי"
"תמיד כיוונתי לעולם הכספים, הוא משך אותי ועניין אותי" בני גלאם CFO קבוצת גטר, נדרש בתפקידו לגמישות מחשבתית יומיומית, אותה פיתח בעשרים שנות קריירה ● "צריך לדעת לקשר ולחבר את כל הפונקציות בחברה ולרתום אותן לתהליכים בה" עו"ד מיכל קורן 27/06/2018 12:05

מהן משכורות העתיד, או מהי בכלל עבודה?
מהן משכורות העתיד, או מהי בכלל עבודה? תפיסת העולם שלנו בנוגע לשכר עומדת להשתנות באופן דרסטי, אומר רפי הכהן CFO מלם שכר ● "ההגדרה מהי עבודה, מהו תגמול וכיצד למדוד אותם יעוצבו מחדש בשנים הקרובות” עו"ד מיכל קורן 13/06/2018 12:20

משריפה ועד התמוטטות חניון - טיפים חשובים לניהול אירוע ביטוחי
משריפה ועד התמוטטות חניון - טיפים חשובים לניהול אירוע ביטוחי כמה מסקנות מרכזיות על אופן ההתנהלות ומערכת היחסים של המבטח ושל הלקוח, על מנת לייצר את התוצאה הטובה ביותר אחרי שהתרחש אירוע ביטוחי גדול אלעד שלף 05/06/2018 17:52

"כדי שחברה ישראלית תצליח עליה להיות מצויינת כפליים מהאמריקאיות"
"כדי שחברה ישראלית תצליח עליה להיות מצויינת כפליים מהאמריקאיות" ג'וש סיגל  CyberArk CFO משמש כבר למעלה מ-20 שנה בתפקידים ניהוליים בתחום הכספים בהייטק הישראלי ● "ה-CFO צריך להיות מי שיודע איך כל החברה עובדת ולא רק אגף הכספים" עו"ד מיכל קורן 28/05/2018 11:01

"יש חלון הזדמנויות של מספר חודשים להשקעת נדל"ן מסחרי בארה"ב"
"יש חלון הזדמנויות של מספר חודשים להשקעת נדל"ן מסחרי בארה"ב" מודי כידון, יו"ר ומייסד ALTO Real Estate Funds , מדבר על שוק הנדל"ן המסחרי בארה"ב ועל השינוי שהוא עובר - הסנטימנט השלילי שנוצר בשוק כתוצאה מהטעיה של התקשורת; ההזדמנויות שצצו בחודשים האחרונים; והאבחנה בין מרכזי קניות שנמצאים בירידה לעומת המרכזים המצליחים שמתבססים על שוכרים שאינם מושפעים ממסחר מקוון מערכת Big Finance 30/05/2018 10:00

כתבות נוספות >>

כתבות נוספות

"הספורט הישראלי נושא עיניו לטוטו והאחריות במידה רבה עליי" "הספורט הישראלי נושא עיניו לטוטו והאחריות במידה רבה עליי" איילת דרורי, סמנכ"לית הכספים של הטוטו, מספרת על האתגרים בניהול מחזור של כ-3 מיליארד שקל בשנה מהימורי ספורט, על הלחץ והעבודה בתקופת המונדיאל וכיצד הישראלים אוהבים להמר עו"ד מיכל קורן 11/07/2018
"יש חלון הזדמנויות של מספר חודשים להשקעת נדל"ן מסחרי בארה"ב" "יש חלון הזדמנויות של מספר חודשים להשקעת נדל"ן מסחרי בארה"ב" מודי כידון, יו"ר ומייסד ALTO Real Estate Funds , מדבר על שוק הנדל"ן המסחרי בארה"ב ועל השינוי שהוא עובר - הסנטימנט השלילי שנוצר בשוק כתוצאה מהטעיה של התקשורת; ההזדמנויות שצצו בחודשים האחרונים; והאבחנה בין מרכזי קניות שנמצאים בירידה לעומת המרכזים המצליחים שמתבססים על שוכרים שאינם מושפעים ממסחר מקוון מערכת Big Finance 11/06/2018
"תמיד כיוונתי לעולם הכספים, הוא משך אותי ועניין אותי" "תמיד כיוונתי לעולם הכספים, הוא משך אותי ועניין אותי" בני גלאם CFO קבוצת גטר, נדרש בתפקידו לגמישות מחשבתית יומיומית, אותה פיתח בעשרים שנות קריירה ● "צריך לדעת לקשר ולחבר את כל הפונקציות בחברה ולרתום אותן לתהליכים בה" עו"ד מיכל קורן 11/07/2018