סין - השפעות ומגמות עולמיות
אסיה וסין - שווקים מתעוררים לאן? האם ההאטה סינית זמנית? או שאולי מדובר בשינוי מגמה? מה יהיו ההשלכות של ההתכווצות בכלכלה הסינית על מדינות ה-BRIC בכלל ועל הכלכלה הגלובלית בפרט?
יום ראשון,9/12/2012

כלכלת סין מהווה התופעה המרתקת ביותר בכלכלה המודרנית. בשני העשורים האחרונים, היא צמחה בקצב ממוצע של 9.98% לשנה (!) והפתיע את כלל הקהילה הכלכלית. שנים רבות כבר מדברים על כך שסין תנחת: יש כאלו שמדברים על נחיתה קשה בצורה של התפוצצות בועת נכסים(לרבות נדל''ן), אחרים, סבורים כי הצמיחה בסין תמשיך להיות גבוהה אבל לא תהיה בשיעורם של כ=10% כפי שראינו ב=20 שנים האחרונות. הנה הגיע העת: כלכלת סין, שעדין נוקטת אסטרטגיית צמיחת מוטת יצוא, מורידה הילוך. בשנת 2012 היא צפויה לצמוח בכ=7.8% בלבד אך לפי התחזיות של ה-IMF היא תתאושש ותצמח בשנתיים הקרובות בקצב שמעל 8%. בינתיים, הממשל החדש מבטיח כי סין כבר חזרה לנתיב הצמיחה המהירה-היתכן?.האם התחזית הזו אופטימית? האם סין, ששינה את ממשלתה, לא חייבת לשנות את אסטרטגיית הצמיחה אם היא רוצה להמשיך לצמוח? האם כלכלה בסדר גודל של סין לא יכולה לנחות ,אלא בנחיתת אונס רעשנית? האם סין חייבת לשנות את המודל הפוליטי? או שמא האי שוויון הגובר בתוך סין ולא ההאטה באירופה ובארה''ב הוא זה שיכריע את הכף לרעתה? מה ההשלכות של ההאטה בסין על הכלכלה העולמית ומה לשאר מדינות אסיה? מה קורה בהודו, שם האטה היא חריפה בהרבה והיא עוד מתמודדת עם התפרצות אינפלציונית?

דוברים:
עמוס יודן,
יו"ר לשכת המסחר ישראל-סין הונג-הונג, מנכ"ל חברת קומודן פאר איסט
כבוד הגב' גאו יאנפין, שגרירת סין בישראל
ד"ר ויליאם אוברהולט, עמית מחקר בכיר בהרווארד. ניהל את היחידה לאסטרטגיה וכלכלה בבנק נורמה בהונג-קונג. מחבר רב המכר "עלייתה של סין";
ד"ר יוקון הואנג, עוסק בתחזיות כלכליות ופיננסיות לסין והשפעתן על ארה"ב ואירופה, נמנה על פרשניו הקבועים של הפייננשל טיימס.
פרופ' אהרן שי, רקטור אוניברסיטת תל-אביב ומומחה לענייני סין
מנחה: ד"ר אורי דאדוש, מנהל התוכנית הכלכלית הבינלאומית של קרנגי, התמחותו –בחינת תפקיד המעצמות בעיצוב מחדש של הכלכלה העולמית

לכתבה בעיתון גלובס לחץ כאן

 
ההרשמה הסתימה