סגור חלון ווידאו
לכתבה הקודמתמשלבים כוחות: התעשיינים והקבלנים נרתמים למשימה הירוקה לכתבה הבאהכיצד מצמצם הבית החכם את צריכת האנרגיה שלכם

"הקונספט של בנייה ירוקה הוא קריטי לכל מקום, ללא שיוך גיאוגרפי"

שבוע בנייה ירוקה: פורום אדריכלים צעירים, ששם לעצמו מטרה לקדם את השיח המקצועי בישראל, חבר למועצה הישראלית לבנייה ירוקה ■ "לתכנון הירוק מתווספת איכות. נכון, כשקונים דירה על הנייר קשה לראות את זה, אבל זה עניין של מודעות ורגולציה שצריך להכתיב"
מיטל להט - 08.09.2015, 17:18
פורום
פורום על הבר: חן שליטא, רוני דניאל, ויקטור אבקסיס,אלומה רייכר- צילום פאול אורלייב

*** הכתבה בשיתוף המועצה הישראלית לבנייה ירוקה והמשרד להגנת הסביבה

כששומעים את צמד המילים "בנייה ירוקה" חושבים בעיקר על התייעלות אנרגטית ותוספת עלויות למחיר הדירה כתוצאה מתכנון מוקפד וייחודי, ולא על איכות חיים וחיסכון כספי לטווח ארוך. החשיבה השגויה הזו הניעה את חברי "פורום אדריכלים צעירים" לנסות לחולל שינוי תודעתי כלפי הנושא - שיחלחל מטה, לשטח.

אתמול נערך בחיפה "מפגש פורום על הבר" , סדרת הרצאות מקצועיות שייסד "פורום אדריכלים צעירים". האירוע, שעסק הפעם בבנייה ירוקה ו היבטיה, התקיים במסגרת "שבוע בנייה ירוקה" של המשרד להגנת הסביבה והמועצה הישראלית לבנייה ירוקה. נפגשנו עם ראשי הפורום בבר הסינקופה בחיפה, בו נערך האירוע.

"אנחנו רוצים לקדם נושאים שאנחנו מאמינים בהם כמו בנייה ירוקה", מסביר האדריכל ויקטור אבקסיס, יו"ר פורום אדריכלים צעירים, "גם המשרד להגנת הסביבה מגבה אותנו, למשל באמצעות מימון 50% מהקורסים לבנייה ירוקה. מדובר בעלות של 100 אלף שקל לכל קורס - אלו סכומים לא מבוטלים". "זה מאפשר לאדריכלים לקבל ידע רחב יותר ולהתמקצע בתחום הבנייה הירוקה", מוסיפה האדריכלית אלומה רייכר, רכזת האירועים וההכשרות של הפורום, "חשוב לנו לצור שיח ולגרום לאדריכלים צעירים להיות מעורבים יותר".

"כל סטודנט הוא שגריר"

האירוע הנוכחי בסדרת "פורום על הבר", מתקיים במסגרת "שבוע בנייה הירוקה" של המשרד להגנת הסביבה והמועצה הישראלית לבנייה ירוקה. לדברי אדריכל רוני דניאל, חבר המועצה הישראלית לבנייה ירוקה, "חשוב לנו לצאת החוצה מת"א. הקונספט של בנייה ירוקה הוא קריטי לכל מקום, ללא שיוך גיאוגרפי".

- איך הנושא של בנייה ירוקה בא היום לידי ביטוי בתוכניות הלימודים האקדמיות בהשוואה לעבר?

דניאל: "רואים את זה הרבה יותר. בעבר, התפיסה של מוסדות הלימוד היתה הרבה יותר נקודתית וכללה אנרגיה ותכנון עירוני. בשנים האחרונות יש ראייה יותר הוליסטית של קיימות, היבטים חברתיים וסביבתיים. אנחנו במועצה עושים הכשרות למרצים כי כל מרצה הוא סוג של שגריר שתחתיו יש מאות סטודנטים בשנה שהופכים להיות מקדמי הנושא".

- האם הממשלה עושה יותר לקידום בנייה ירוקה?

אבקסיס: "הממשלה פועלת, אבל אנחנו נמצאים במרחק רב מאירופה וארה"ב, גם במודעות וגם בהשקעה. מי שמקדם בנייה ירוקה היום זה דווקא השלטון המקומי".

דניאל: בארה"ב 50% מהמבנים הציבוריים נבנים בתקן של בנייה ירוקה. 30% ממבני המגורים החדשים שם הם בתקן ירוק. רואים שהעולם מתקדם לנושא של שימור אנרגיה ובזכות בנייה ירוקה אפשר לחסוך אחוזים מאוד ניכרים בצריכת האנרגיה".

ירוק שווה איכות ובריאות

החיסכון עליו דניאל ואבקסיס מדברים אינו רק בחשבון החשמל השוטף, אלא גם בחינוך, בתפוקת עובדים, ובבריאות (וכידוע, זו שווה גם לא מעט כסף. אבקסיס נותן דוגמה: "היום בכיתות לימוד יש מזגן רגיל שממחזר אוויר ודי בילד אחד חולה, על מנת שכל האחרים ידבקו. באותה כיתה, אם להמשיך את הדוגמה, האקוסטיקה גרועה ורמת הבידוד לא טובה וזה פוגע בריכוז התלמידים וביכולת של המורה ללמד. בכיתות עם אוויר צח, אור שמש, ולא רק פלורסנטים, ישנה תחושה טובה בנוסף לחיסכון רב בחשמל. זוהי משמעות התכנון הירוק האיכות המתווספת אליו. נכון, כשקונים דירה על הנייר קשה לראות את זה, אבל זה עניין של מודעות ורגולציה שצריך להכתיב".

דניאל: "אני חושב שהפספוס הגדול הוא שאנשים לא מבינים שיש פה עניין של איכות ובריאות. התפוקה של עובדים בבניין עם אוויר צח ואור שמש, למשל, היא אדירה. הם יותר רגועים, עונים באופן נעים יותר ללקוחות במידה והם נמנים על נותני שירותים, נעדרים פחות מהעבודה בגלל מחלות. בוא ניקח כדוגמה את בניין 'הטיל' בחיפה: עובדים בו התלוננו הרבה על כאבי ראש ומחלות בגלל שהאוויר שם ממוחזר. זה פוגע בתפוקה ובאינטל הפנימו את הנושא ואת כל הבניינים שלהם בישראל בנו בתקן אמריקאי ירוק".

"העניין הוא", ממשיך דניאל, "שבבנייה ירוקה הפידבק אינו מיידי.- אתה חוסך ורואה את זה אחרי חודשים בחשבון החשמל. אתה לא קונה מוצרים עם חומרים מסרטנים, אבל אתה רואה את האפקט עשר שנים קדימה. צריך לגרום לקבלנים להבין שיש דברים שצריכים להימדד מעבר לשקל של השקעה כרגע".

אתם מרגישים שהתעניינות האזרחים בנושא גברה?

דניאל: "סקר שנערך לקראת שבוע הבנייה הירוקה על ידי גיאוקרטוגרפיה, בחן את המודעות והנכונות של אנשים לשלם יותר על בנייה ירוקה - בשנת 2012 היו 20% שמוכנים לשלם על כך והיום שיעורם עלה ל-50%".

גם הסביבה חשובה

באירוע עצמו נערכו שתי הרצאות מעניינות במיוחד. הראשונה של חן שליטא, טייס לשעבר שייסד את חברת אלפא, העוסקת בבנייה ירוקה. שליטא סיפר על תחרות הסולאר דקאתלון לבנייה אקולוגית, שנערכה בסין , בה השתתפה משלחת ישראלית של סטודנטים שהציגה בית מאופס אנרגיה שתוכנן בישראל. בבית מאופס אנרגיה, הסכום הכולל של האנרגיה שבשימוש על בסיס שנתי, שווה לכמות האנרגיה המתחדשת שנוצרה בו. הבית שהוצג כלל חזית עם הצללות תוך ניצול מירבי של אור השמש, שילב מוצרים של חברות קלינטק ישראליות ועשה שימוש במיכלי אגירה לשימור אנרגיה.

נחמן שלף, חן שליטא/ צילום: פאול אורלייב

בעוד ששליטא שם את המבנה הירוק במרכז, הרצאתו של נחמן שלף, יזם הייטק חברתי המתנדב ב"מרחב- התנועה לעירוניות בישראל", סיפקה זווית אחרת לגמרי עם מסקנה בולטת: לא משנה כמה המבנה יהיה ירוק, הוא עדיין חלק ממערכת, לכן חשוב שהסביבה תהיה ירוקה ותכלול תחבורה נאותה ולא מזהמת, תשתיות ראויות ועוד. לדבריו, אם הסביבה אינה ירוקה, גם הבית לא יוכל להיות כזה.

אם כן, בעוד שליטא מדבר על המבנה עצמו, שלף עוסק בסביבה העוטפת אותו. שתי הרצאות המתנגשות אחת בשנייה, או למעשה משלימות זו את זו. עניין של פרספקטיבה.

חקלאות בעיר

חקלאות בעיר

סדנא לגידול ביתי של ירקות ללא ריסוס
6/8/10.9.2015, ת”א

לפרטים ולהרשמה >>
בר סביבה חומרים

בר סביבה חומרים

מפגש של רעיונות, מבנים, חומרים ובירה
8.9.2015, בני-ברק

לפרטים ולהרשמה >>
פורום על הבר

פורום על הבר

קישוריות, תחבורה, סביבה ירוקה
7.9.2015, חיפה

לפרטים ולהרשמה >>
סדנא

סדנא

סדנא עם האדריכל וולפגנג פריי
8.9.2015, ראשון לציון

לפרטים ולהרשמה >>
סיורים

סיורים

מגוון סיורים בחינם
6-10.9.2015
ברחבי הארץ

לפרטים ולהרשמה >>
הכנס השנתי

הכנס השנתי

הכנס השנתי לבנייה ירוקה
9.9.2015, תל-אביב

לפרטים ולהרשמה >>