סגור חלון ווידאו
לכתבה הבאהבנייה ירוקה בישראל: המספרים בסימן עלייה

בנייה ירוקה: כיצד תדעו אם ערכי הקיימות אכן נשמרים בפרויקט

המודעת הרבה לאיכות סביבה וקייימות הולידו את תופעת ה-GREENWASH  - התהדרות בהצהרת פרו סביבתיות ללא כיסוי ■ "יצרנים ומשווקים יעשו כל מיני דברים כדי להפוך את המוצרים שלהם לירוקים". מומחים מסבירים איך מתמודדים עם מצב שכזה
מיטל פלג - 24.09.2015, 16:09
בניה
בניה ירוקה/ צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

*** הכתבה בשיתוף המועצה הישראלית לבנייה ירוקה והמשרד להגנת הסביבה

בשני העשורים האחרונים הפכו השמירה על איכות הסביבה ועל ערכי הקיימות מנושאים הנוגעים רק למיעוט מתעניין לתחום שכולם מדברים עליו. זוהי מגמה חיובית ללא ספק, אולם בעקבותיה התפתחה תופעה שלילית ואף מסוכנת. הכוונה היא ל-Greenwash או בעברית "התיירקקות", אשר משמעותה: פרסום והתהדרות של משווקים ויצרנים בהצהרות סביבתיות חסרות שחר.

לדברי ליאת צבי, מומחית לשיווק סביבתי ומקיים, במחקר שנערך בארצות הברית ובקנדה שבו נבדקו למעלה מחמשת אלפים מוצרים, נפלו 95% מהם באחת משלוש מלכודות ההתיירקקות: מלכודת "הזווית הצרה" הנובעת מהצגה חלקית של הנתונים, תוך התעלמות מהיבטים חשובים נוספים הנוגעים לשמירה על איכות הסביבה;  מלכודת ה"ערפול" שנוצרת כתוצאה מהגדרות לא ברורות כמו "ידידותי לסביבה" או הגדרות שאינן רלוונטיות, ומלכודת ה"אין הוכחות" הכוללת הגדרות שלא ניתנות להוכחה. 

"בבסיס התופעה עומדת ההתעניינות של הצרכנים במוצרים ירוקים", מסבירה מיכל ארן, רכזת תקינה ותווים סביבתיים במשרד להגנת הסביבה, "היצרנים והמשווקים שמעוניינים לענות לביקוש, יעשו כל מיני דברים כדי להפוך את המוצרים שלהם לירוקים". תוצאת סקר שנערך בשנת 2010 על ידי משרד התמ"ת מחזקת את דבריה: 70% מהמשתתפים בו הצהירו כי השפעתו של מוצר על הסביבה, מהווה שיקול בהחלטת הקנייה שלהם, ו-40% מהם אמרו כי יהיו מוכנים לשלם יותר עבור מוצר שהשפעתו על הסביבה פחותה.  

ההשפעות השליליות של ההתיירקקות, נחלקות לשני תחומים עיקריים. אחד מהם הוא פגיעה אמיתית בסביבה. כאשר יצרן שקיות ניילון, למשל, מצהיר כי השקיות שלו עשויות מחומר מתכלה, למרות שאינן כאלה, ההתייחסות אליהן כאל מוצר ידידותי לסביבה תגרום יותר נזק סביבתי מאשר תועלת. תחום נוסף הוא אמון הצרכנים, כפי שמסביר אביאל ילינק, רכז מרכז ופיתוח במועצה הישראלית לבנייה ירוקה: "כשאתה קונה מוצר ירוק יש לו ערך מוסף שאתה מזדהה איתו". בסוף שנות השמונים, הוא מספר, החלה לעלות המודעות והיצרנים ניצלו את זה. "מונחים כמו 'ממוחזר', 'ניתן למחזור', 'אקולוגי' ו'ביו' החלו להופיע בפרסומות ועל גבי אריזות בלי קשר לתכונות האמיתיות של המוצרים עצמם. זה יופי שאתה קורא לעצמך 'ירוק', מסכם ילינק, "אבל בוא תעשה משהו אמיתי".

הדרך להתמודד עם התופעה, לדברי ילינק היא באמצעות גורמים אובייקטיביים, המציבים מדדים ברורים למוצרים ירוקים. מוצרים שעומדים במדדים, רשאים להציג תו המעיד על כך והצרכנים יכולים לדעת בוודאות אילו מוצרים נבדקו ואושרו כירוקים ואילו יצרנים מסתפקים בהצהרות בלבד.

אחת הדרכים בהן יכולים יצרנים ומשווקים לברר באילו הצהרות סביבתיות הם רשאים להשתמש הוא "המדריך להצהרות סביבתיות מהימנות", שפורסם בשנת 2014 על ידי המשרד להגנת הסביבה והרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן. המדריך בוחן  שתי קבוצות של הצהרות: הצהרות גורפות שהמסר המועבר בהן אינו ממוקד ואינו ניתן לאימות כמו: "ידידותי לסביבה", "אקולוגי", או "ירוק", והצהרות ממוקדות המתייחסות לתכונות של מוצרים ועליהן להיות מגובות בבדיקות מעבדה. כמו כן, מופיעות בו ההגדרות המדויקות בהן ניתן להשתמש על מוצרים לצד רשימת בדיקות מקצועיות ודרישות לסימון על גבי אריזות.

מדיניות אחידה מקדמת בנייה ירוקה

המדריך המדובר אף מקדיש מקום לנושא הבנייה הירוקה. בניין ירוק על פיו הוא מבנה בעל תו ירוק בהתאם לתקן הישראלי לבנייה ירוקה, או בעל תעודה מגוף מאשר מוכר. תקן בנייה ירוקה שנוסח בשנת 2011 על ידי המשרד להגנת הסביבה ומכון התקנים כולל התייחסות לנושאים כמו: אנרגיה, קרקע, מים, חומרים, בריאות ורווחה, פסולת, ניהול אתר הבנייה וחדשנות. הוא מחולק לחמש דרגות איכות באמצעות כוכבים. מכוכב אחד ועד חמישה כוכבים - הדרגה האיכותית ביותר. התהליך באמצעותו מקבל הבניין גושפנקא להיותו ירוק מתבצע באמצעות גופים בלתי תלויים המאושרים על ידי המשרד להגנת הסביבה ומבטיח אמינות.

מי שאימצו את התקן הם הערים החברות בפורום 15 הערים העצמאיות בישראל, בו  מיוצגות 15 הערים הגדולות כולל חיפה, תל אביב, ובאר שבע. "בשנת 2011", מספרת מאיה קרבטרי, מנהלת תחום סביבה וקיימות בפורום, "החליטו ראשי הערים החברות בפורום לאמץ את עקרונות הבנייה הירוקה וחלק מהערים פיתחו כלים משלהן ("אוגדנים" - מ.פ.) על מנת ליישם את ההחלטה. שנתיים לאחר מכן הבנו שיש צורך במדיניות אחידה ואימצנו את התקן הישראלי לבנייה ירוקה. ברגע שיש תקן חיצוני, אפשר לצמצם את ההתיירקקות". לדבריה, המדיניות האחידה שאימץ הפורום וההטמעה של תהליך ההסמכה של מבנים בבנייה ירוקה לתוך תהליך הרישוי הקיים בעיריות, הם שני הגורמים העיקריים המונעים את תופעת ההתיירקקות בתחום הבנייה הירוקה בעיריות החברות בפורום ה-15.

צבי מוסיפה כי בהקשר להתיירקקות, התקן לבנייה ירוקה מאפשר לצרכנים לדעת באילו חומרים משתמשים, היכן בונים ומה בונים. "ירוק מוכר ורבים תופסים את הביטוי שכונה 'ירוקה' כאזור שיש בו הרבה צמחייה בלי קשר למשמעותו האמיתית. התקן למבנים ירוקים עושה סדר וברגע שתהיה מסה קריטית של צרכנים שמודעים אליו, ניתן יהיה לומר להם ש"אם אין תו ירוק, זה לא ירוק וכל האמירות המעורפלות הן בעצם עבירה על החוק".

אז אם אתם מעוניינים לדעת עד כמה באמת ירוקים המוצרים שאתם רוכשים או הבניינים החדשים שאתם עומדים לגור בהם, אל תסתפקו בכיתוב על המוצרים או בהצהרות של אנשי המכירות. רק התווים של המשרד להגנת הסביבה ומכון התקנים יבטיחו לכם שהירוק הוא באמת ירוק.

כיצד תדעו האם מבנה באמת ירוק

בקשו את המפרט הטכני מראש על מנת לדעת האם המבנה נמצא בתהליךהתעדה לבנייה ירוקה.

חפשו תו מהימן - התו הירוק, LEED  או BREEAM (יש עוד סוגי תווים במדריך עצמו).

וודאו כי היזם הטוען כי המבנה שלו ירוק אכן עומד בדרישות התקן לבנייה ירוקה, או בתקן מהימן מקביל ולא טוען זאת מכיוון שהוא עומד רק בהיבטים סביבתיים בודדים.

מהיום תוכלו גם לזהות מבנים ירוקים על פי שילוט חדש שיוצב בחזית המבנה, את השילוט החדש השיקו המשרד להגנת הסביבה ומכון התקנים בכנס הבנייה הירוקה. מטרתו לסייע בין השאר גם לצרכנים לזהות בשטח אילו מבנים נבנו לפי התקן וזכאים לתו ירוק ממנהלת התו הירוק.

 

 

 

 

חקלאות בעיר

חקלאות בעיר

סדנא לגידול ביתי של ירקות ללא ריסוס
6/8/10.9.2015, ת”א

לפרטים ולהרשמה >>
בר סביבה חומרים

בר סביבה חומרים

מפגש של רעיונות, מבנים, חומרים ובירה
8.9.2015, בני-ברק

לפרטים ולהרשמה >>
פורום על הבר

פורום על הבר

קישוריות, תחבורה, סביבה ירוקה
7.9.2015, חיפה

לפרטים ולהרשמה >>
סדנא

סדנא

סדנא עם האדריכל וולפגנג פריי
8.9.2015, ראשון לציון

לפרטים ולהרשמה >>
סיורים

סיורים

מגוון סיורים בחינם
6-10.9.2015
ברחבי הארץ

לפרטים ולהרשמה >>
הכנס השנתי

הכנס השנתי

הכנס השנתי לבנייה ירוקה
9.9.2015, תל-אביב

לפרטים ולהרשמה >>