תוכן מקודם

כתבה זו נכתבה והופקה על ידי כותבי תוכן מקצועיים בשיתוף גורם מסחרי.

כתבות התוכן השיווקי בגלובס כוללות מידע ענייני בעל ערך מוסף לקורא, תוך שמירה על שקיפות מרבית כחלק מהקוד האתי של גלובס.

המשפחה שמשקיעה בקרקעות כבר חמש דורות

יהודה צלליכין, מאנשי הבילויים ומייסדי ראשון לציון, עסק בגאולת אדמות כבר בסוף המאה ה-19 • החברה המשפחתית אותה ייסד, ממשיכה בפעילות בתחום שיווק הקרקעות ומציעה כעת יחידות קרקע בתוכניות חוף התכלת, רובע הים בחדרה ושדה דב • ניר צלליכין המנכ"ל: "אנו משווקים אך ורק תוכניות שהעיריות עצמן מקדמות כיזמיות כך שמדובר על יתרון עבור הלקוחות שלנו"

חוף התכלת בהרצליה. תוכנית להקמת רובע עירוני חדש על הקרקע / צילום: ריף נדל"ן
חוף התכלת בהרצליה. תוכנית להקמת רובע עירוני חדש על הקרקע / צילום: ריף נדל"ן

הכתבה מטעם ריף נדל"ן

הריבית הנמוכה בבנקים, חוסר היציבות בבורסות נוכח משבר הקורונה וזעזועים עולמיים בראשם המתיחות הגדולה בין ארה"ב וסין - גורמים לציבור המשקיעים בישראל לחפש אחר אפיקים חלופיים בעיקר בענף הנדל"ן, בהם יוכל להשקיע את כספו. אחד מהם הוא אפיק ההשקעה בקרקעות פרטיות.

על פי נתוני רשות מקרקעי ישראל 93% מהקרקעות בישראל נמצאים בבעלות המדינה, קרן קיימת לישראל ורשות הפיתוח ומנוהלים על ידי רמ"י. המשמעות היא שאחוז הקרקעות הפרטיות בישראל עומד על כ-7% בלבד מסך הקרקעות, כאשר לאור בנייה על חלק מקרקעות אלו ההיצע שלהן רק הולך וקטן עם השנים. אם תוסיפו למשוואה את העובדה שישראל היא מדינה שקולטת עלייה, וקצב גידול האוכלוסייה בה גבוה יחסית לעולם, הרי שלכאורה מדובר על עסקה מנצחת. אבל על ההנחות האלו יש לשים כוכבית ועל כך בהמשך.

באופן כללי אפשר לומר שהשקעה בקרקעות מהווה את התגשמות החלום הישראלי - להשקיע מעט ולהרוויח בטווח הארוך במכפילים גבוהים. אז למי זה מתאים, למי לא, ומה צריך לקחת בחשבון? ובכן במרבית המקרים הקרקעות הפנויות הן קרקעות חקלאיות המתוכננות להפשרה בעתיד, חלקן אף מאושרות למגורים מכוח תוכנית עירונית ורק מחכות לאישור סופי. משקיעים רבים רואים בהן אפיק השקעה אטרקטיבי ביותר מתוך תקווה כי הן אכן יופשרו לבנייה ויניבו רווחים גבוהים לבעליהם. קליטת עלייה וגידול אוכלוסין גבוה, כבר אמרנו. יתירה מכך, בניגוד להשקעה בניירות ערך כאן מדובר על נכס מוחשי בעל ביקוש מתמשך ורישום מלא בטאבו כך שהביטחון למשקיע גבוה יחסית.

מנגד, וכאן הכוכבית המדוברת - להשקעה בקרקעות, כמו בכל דבר בחיים, יש גם בחסרונות כמו למשל תשלום היטלים ומיסים שונים בגין הפשרת הקרקע החקלאית לבנייה, דמי היוון, מס שבח ולבסוף זמן הפשרה ארוך יחסית היכול להגיע לשנים לא מועטות ובמקרים מסוימים אף למעלה מעשור והרבה יותר. המשמעות היא שאם אתם משקיעים שיכולים להרשות לעצמכם לחכות ולמקסם את הרווחים בשלב מאוחר, השקעה מושכלת בקרקעות יכולה לעמוד על הפרק. מאידך, אם אתם מחפשים לממש רווחים מהירים עכשיו, כנראה שהעסק פחות מתאים לכם.

אם כבר החלטתם להשקיע ולרכוש קרקע פרטית מומלץ לנקוט במספר צעדים ראשוניים מהותיים: ראשית, לרכוש קרקע רק מחברה אמינה ובעלת הצלחות מוכחות, שנית לבצע את כל הבדיקות המעמיקות ביותר על מנת להבין מה הססטוס של הקרקע ומתי היא תופשר לצורך בניית מגורים או נדל"ן מניב, ושלישית להבין כי אתם נכנסים לנתיב השקעה עם וודאות חלקית, כך שתצטרכו להתאזר בסבלנות.

לפרטים על פרויקט חוף התכלת הקליקו כאן>>

בעסק עוד מימי הטורקים

אחת החברות הוותיקות ביותר בתחום שיווק הקרקעות בישראל היא חברת ריף נדל"ן בבעלות משפחת צלליכין. אם השם הזה נשמע לכם מוכר, אז מסתבר שהקשבתם טוב בשיעורי ההיסטוריה בבית הספר כי משפחת צלליכין הייתה אחת מ-12 משפחות הבילויים אשר בנו את העיר ראשון לציון. השושלת מתחילה עם יהודה אידל צלליכין אשר נולד ברוסיה, בעיר שקלוב. בשנת 1882 הצטרף יהודה אל קבוצת הבילויים ויחד איתם עלה לארץ. עם בואו לארץ ישראל, עבד יחד עם חבריו הביל"ויים במקווה ישראל בחקלאות ובשנת 1884 נשא לאישה את הביל"ויית חסיה בנינסון והשניים בנו את ביתם במושבת ראשון לציון. צלליכין היה מן הראשונים שקיבלו עליהם את הנתינות הטורקית ואדמות רבות נקנו על שמו בשל נתינותו - אדמות בן שמן, רוחמה, נחלת יהודה ועוד. נוסף על כך, בהיותו מומחה באבחון טיב הקרקע, שאלו רבים בעצתו לפני שקנו אדמה.

יהודה צלליכין אף נמנה עם חמשת הראשונים שהציעו לברון רוטשילד להתחיל להחזיר לו את כספי הסיוע שלו - במטרה להפוך לבעלי משק עצמאיים. במשך הזמן הוא רכש בעצמו קרקעות והיו לו שדות, כרמים ופרדסים בראשון לציון, ברחובות ובגדרה. גאולת אדמות ארץ ישראל בה החל אבי המשפחה יהודה, הפכה ברבות השנים לחברה משפחתית משגשגת ובעלת מוניטין.

ניר צלליכין, מנכ"ל ריף נדל"ן / צילום: ריף נדל"ן
 ניר צלליכין, מנכ"ל ריף נדל"ן / צילום: ריף נדל"ן

נכון להיום עומד בראש החברה ניר צלליכין, דור חמישי במשפחה. "לאורך השנים הפשרנו ומכרנו קרקעות ליזמים בלבד ולא לצרכן סופי", הוא מספר, "בשנים האחרונות החלטנו כעיקרון אסטרטגי להפוך את הצרכנים הסופיים ליזמים בעצמם ואנו משווקים עבורם פרויקטים אטרקטיביים, כאלו שרק חברה עם ניסיון ומוניטין של קרוב ל-140 שנה בשוק יודעת לזהות ולאתר. אנו משווקים אך ורק תוכניות שהעיריות עצמן מקדמות כיזמיות כך שמדובר על יתרון אדיר עבור הלקוחות שלנו. כמו כן אנו עובדים מול הלקוחות בשקיפות מלאה ובהתאם לתקן 22 ע"פ משרד המשפטים, המאפשר לרוכשים לקבל את כל האינפורמציה באשר למצב התכנוני והמשפטי של הקרקע כמו גם שומת מקרקעין".

- אילו עוד דברים מייחדים אתכם מעבר למוניטין המשפחתי ולשקיפות?

"בעיקר העובדה שלכל פרויקט שאנו משווקים אנו נכנסים כחלק מבעלי הזכויות. המשמעות היא שאנו לא בורחים לשום מקום ואנו משאירים לעצמנו תמיד חלק גדול מהקרקע בבעלותנו. זה מראה עד כמה אנו מאמינים בקרקע שאנו משווקים. כמו כן, יצרנו הסכמי שיתוף לרוכשים המתווים בעצם חוקים וכללים המקובלים מראש על ידי כלל הרוכשים. העיקרון העומד מאחורי הסכמי השיתוף הוא שאין לאף רוכש יתרון על פני רוכש אחר וכאשר הקרקע תופשר לבנייה, הזכויות במקום יחולקו בין כולם שווה בשווה. דבר נוסף וחשוב מאוד נוגע להגדלת זכויות - גם במידה והזכויות על הקרקע גדלו אנו לא מנצלים זאת לטובתנו ומחלקים את יתרת הזכויות האלו בין הרוכשים".

יחידת קרקע בקו הים

חברת ריף נדל"ן נמצאת נכון להיום בהסכמי שיתוף עם פירמת עוה"ד יוסף גיא מוסרי ומורן חביב בין השאר בקרקעות חוף התכלת בהרצליה, שדה דב ורובע הים בחדרה. נתחיל בחוף התכלת - מדובר על תוכנית להקמת רובע עירוני בדרום מערב הרצליה, על קו החוף - בין מבנה מלון מנדרין בתל אביב וכביש 5 בדרום, למרינה בהרצליה ולאזור התעשייה הרצליה פיתוח. הרובע יכלול שטחי מסחר ותעסוקה, מלונאות, מגורים ושטחים ציבוריים (פארק, מוסדות ציבוריים ועוד). בשנת 2017 אושרה התוכנית לבנות במקום 11.5 אלף דירות תוך הפקעת קרקעות מסיבית ובימים אלו לאחר הפקדת התוכנית בחודש מאי השנה לאחר התנגדויות משווקת החברה יחידות קרקע של 100 מ"ר צמוד למרינה (קו ראשון למים) בסך 850 אלף שקל.

בתוכנית רובע הים בחדרה מציעה החברה לרוכשים זכות ליחידת קרקע של 125 מ"ר בקו ראשון לים. מתחם רובע הים חדרה הוא חלק מתוכנית מתאר חד/2020 ונמצא בשטח המתחיל צפונית לגבעת אולגה ומגיע עד לנחל חדרה ומכביש מס' 2 (ממזרח) ועד לים (ממערב). הוא עתיד לכלול כ-10,000 יחידות דיור חדשות, בתי מלון, פארק אזורי ומתחם רחב היקף של תעסוקה, מסחר ועסקים. על פי התחזיות, הרובע החדש ימשוך אליו קרוב ל-40,000 תושבים חדשים לאזור מערב העיר חדרה והוא צפוי להפוך לאזור מגורים אטרקטיבי.

"אנשים פוחדים היום מווירוס הקורונה ויש משקי בית רבים שאיבדו את פרנסתם. בכל הבלבול הזה אנשים שוכחים דבר אחד לדעתי - ענף אחד לא יעצור לרגע להתקדם וזהו ענף הנדל"ן ורכישת הקרקעות. מדוע? כיוון שהמדינה נהנית מהיטלי השבחה ועל כן יש לה אינטרס לקדם את הפרויקטים דווקא במצב המשברי בו אנו נתונים. קידום התוכניות גם יכניס כסף לקופה וגם יפתור את מצוקת הדיור, כך שזהו בדיוק הזמן להפוך ליזם ולהשקיע בקרקעות", מסכם צלליכין.

לפרטים על השקעות נוספות של חברת ריף נדל"ן הקליקו כאן>>

* פרסום זה נועד למטרות שיווקיות בלבד, ואין בו משום יעוץ ו/או הצעה ו/או הזמנה לבצע השקעה כלשהי ו/או משום תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם

צרו איתנו קשר *5988