סגור חלון

רשם העמותות: חשדות לכאורה לפעילות בלתי חוקית של 18 עמותות שפעלו לבחירת ברק

חוקר מטעם הרשם המליץ לפרק את עמותת "רובד", שבין ראשיה היה דורון כהן, גיסו של ברק - ואשר קיבלה תרומות מצ'רלס ברונפמן ויונתן קולבר

מאת צבי לביא
 
20/12/00
חוקר מטעם רשות העמותות המליץ על פירוק עמותת "רובד", שביצעה פעולות פסולות כאשר סייעה, בניגוד למטרותיה, לבחירת אהוד ברק לראשות הממשלה. החוקר גם ממליץ להטיל הוצאות החקירה בסך 65 אלף שקל על ראשי העמותה - עו"ד דורון כהן (גיסו של ברק), אילון רפאלי ויובל הורן.

החוקר הגיש תלונה למשטרה נגד כהן ורפאלי על סירובם להשיב לשאלותיו. הוא גם המליץ לפנות למשטרה בעניין העברת כספי העמותה לעמותה אחרת ללא סמכות ורשות. רובד לא נזכרה בדו"ח מבקר המדינה, ועל כן העביר הרשם את ממצאי החקירה גם למבקר.

הרשם, עו"ד עמירם בוגט, חשף היום (ד') את דו"ח החקירה בוועדה לביקורת המדינה. בוגט אמר, כי הוא שוקל את צעדיו לאור ההמלצות והתגובה שיקבל מהעמותה, כולל האפשרות להמליץ על נקיטת הליכים נגד מי מהמנהלים במסגרת פירוקה.

בוגט דיבר בסיכום הדיון הראשון על אכיפת החוק בפרשת העמותות, על פי הצעה לסדר היום של ח"כ מיכאל איתן (ליכוד). איתן הגיש למשטרה עוד לפני הבחירות את התלונות הראשונות על פעילות העמותות הפיקטיביות, כפי שנחשפה מאוחר יותר בדו"ח מבקר המדינה.

איתן התלונן על הקצב האיטי של החקירה והאיפול שהוטל עליה, לדבריו - כדי לחפות על הנחקרים, בניגוד לפומביות שבה התנהלה חקירה בנימין נתניהו. הוא התריע בעיקר על כך שמזכיר הממשלה, עו"ד יצחק הרצוג, זומן לחקירה רק לאחרונה וטרם הושעה מתפקידו.

איתן טען, כי בהרצוג מתמקדים המימצאים החמורים ביותר של מבקר המדינה, מהם עולה חשד לכאורה לעבירות פליליות, לא רק על חוק מימון מפלגות, אלא חשד לשימוש שלא כדין בכספי קרנות צדקה למימון פעילות פוליטית.

בתגובה אישרה נציגת משרד מבקר המדינה, איטה וצלר, כי הרצוג היה מעורב בהעברת 69 אלף שקל מקרן קמליה למימון פעולות שוטפות של מפלגת העבודה, ולא רק לפעילות למען בחירת ברק.

נציב שירות המדינה, עו"ד שמואל הולנדר, אמר, כי עד כה לא קיבל מהמשטרה דו"ח אשמה נגד הרצוג, אשר יניח את התשתית המשפטית להליכי ההשעיה, למרות פנייתו ליועץ המשפטי לממשלה לפני 8 חודשים.

הוא הסכים, כי דו"ח מבקר המדינה איננו סימפטי, אבל ציין אחרי התייעצויות שקיים עם אליקים רובינשטיין, כי לפי החוק, דו"ח זה איננו יכול לשמש ראיה בהליך משפטי או משמעתי. הולנדר אמר עם זאת, כי בדרך כלל הנציב מקבל מהמשטרה דו"ח עם פתיחת חקירה בחשד לעבירה שיש עימה קלון.

הממונה על חקירת העמותות ביחא"ה, סגן-ניצב נחום לוי, התחמק מתשובה לשאלות איתן, אם הרצוג חשוד בעבירות מירמה והפרת אמונים, ומדוע טרם נשלח הדו"ח על חקירתו להולנדר. לוי אמר רק, כי הרצוג נחקר על עבירות על חוק מימון מפלגות.

לוי הודיע, כי הרצוג יוזמן לחקירה נוספת, והדו"ח על חקירתו יישלח להולנדר "כשנחליט לעשות זאת". הולנדר לא התייחס לשאלה, אם פקידים בכירים יכולים להמשיך לכהן בשירות המדינה כשהם שומרים על זכות השתיקה בחקירת המשטרה.

לוי סירב להתייחס לשאלות יו"ר הוועדה, ח"כ עוזי לנדאו (ליכוד), אם המשטרה זימנה לחקירה את אהוד ברק ואת השרים שמעון פרס, דליה איציק ויולי תמיר. הוא אמר עם זאת, כי אין כוונה לחקור את השר הממונה עליו, שלמה בן-עמי, שגם הוא היה מעורב באחת העמותות. כפי שפורסם ב"גלובס", המשטרה מתכוונת לחקור את ברק עוד לפני הבחירות.

לוי אמר, שהחקירה תחייב גם ביצוע חקירות בחו"ל, ולדבריו היא מתנהלת "ביסודיות ולעומק הדברים". לדבריו "אין שחר לסיפורים על השתהות מכוונת והארכה מגמתית של החקירה". למרות שאין הדלפות, "הכל מטופל טוב, בצורה עניינית ועל פי הצרכים".

בוגט מסר, שבדק 18 עמותות הקשורות עם בחירת ברק, לגביהן עלו חשדות של פעילות לא חוקית. בנוסף נבדקו 10 עמותות נוספות, ולא נמצאה מצידן התנהגות פסולה. רק לגבי שתי עמותות, רובד ומנהיגות 2000, עלה הצורך במינוי חוקר סטטוטורי.

למבקר המדינה ולמשטרה הועברו ממצאים שעלו לאחר סיום הבדיקה בשתיים מהעמותות: "אזרחים מימין ומשמאל", שנוסדה לקידום השלום וטוהר השלטון וגייסה בחו"ל תרומות בסך 55 אלף דולר, אשר מימנו תעמולה נגד נתניהו; ו"עם אחד גיוס אחד", שביצעה פעולות למען העמותה הרשמית "ברק לראשות הממשלה" בתרומות שגייסה בסך 330 אלף דולר ו-57,500 שקל תוך סירוב לפרט את מקור הכספים. מבקר המדינה גילה, כי מדובר בכספים מעזבון אוקטב בוטנר שנוהלו בידי הרצוג.

לגבי עמותת "רובד", מצא החוקר, רו"ח גבריאל איזק, שהיא גייסה תרומות מצ'רלס ברונפמן (560 אלף דולר), יונתן קולבר (22 אלף דולר) וקרן כהנוב בישראל (373 אלף שקל). הכספים נתרמו לביצוע מחקרים בתחומי החברה והכלכלה, והחוקר מצא, כי בפועל לא נעשו מחקרים כלשהם.

רוב תקציב העמותה, 1.75 מיליון שקל, מימן סקרים, קבוצות מיקוד והכנת ניירות עמדה עבור מטה ברק בשנתיים שקדמו לבחירות. הנחקרים מסרו, כי הבינו שהם עובדים עבור מפלגת העבודה ואנשי ברק.

בסוף 1998 הועברה יתרת כספי העמותה, 500 אלף שקל, לעמותה אחרת שבוגט לא נקב בשמה, אשר המשיכה לספק ניירות עמדה למפלגת העבודה עד לבחירות, באמצעות ד"ר אלון ליאל (כיום מנכ"ל משרד החוץ).

לגבי עמותת "מנהיגות 2000", אמר בוגט שהחקירה בעיצומה. הוא אמר בסיכום, כי נדרשים מספר דברים כדי למנוע הישנות מקרים כאלה בעתיד: תיקון החוק, שיאפשר לרשם העמותות למנות חברי ועד בעמותה שנמצא לגביה שמנהליה מועלים בתפקידם, מפירים אמונים או משתמשים לרעה במהות העמותה; לאפשר לרשם לבצע בדיקות בעמותות ולתת הוראות גם בשלב מקדמי, כשמתגלים חששות לפעילות אסורה מבלי להמתין להגשת הדו"ח הכספי השנתי.

איתן מסר, שהגיש תלונות לרשויות המיסים, בחשד לכאורה לעבירות מע"מ בשימוש בחשבוניות פיקטיביות, שחלקן אומתו גם בדו"ח מבקר המדינה. לנדאו ציין, כי אנשי מע"מ שהוזמנו לדיון, הודיעו הבוקר לפתע שהם חולים. לא הופיעו מוזמנים בכירים אחרים, כמו היועץ המשפטי לממשלה וראש יאח"ה, תנ"צ מירי גולן.

ח"כי ישראל אחת ומרצ, קולט אביטל ואבשלום וילן, מחו על הצגת הטענות נגד הרצוג בהיעדרו. יו"ר הקואליציה, ח"כ אופיר פינס, טען שכל הדיון איננו תקין בטרם הסתיימה חקירת המשטרה, והאשים את לנדאו בעשיית "שימוש פוליטי ציני בתפקידו" לצרכי בחירות. הוא גם ביקש שהכנסת לא תלחץ על המשטרה בעניין חקירת העמותות.

לנדאו הודיע, שיזמין את כל הנוגעים בדבר לישיבות הבאות. "עולים כאן תמונה קשה של רפובליקת בננות וסימני שאלה כבדים על הדרך שבה גורמי אכיפת החוק חוקרים את הפרשה, המחייבים קבלת חוות דעת ממבקר המדינה", אמר לנדאו.