גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

באוהל ההידברות הענק

בהוראה שלא להשכיר דירות לאתיופים בקרית מלאכי, טמונה סכנה להתפשטות התופעה

נחרדנו לשמוע על המתרחש בקריית מלאכי, עיר שבה חיים יחד באינטגרציה כל גווני החברה, עם חשיפת הסכם ועד שכונת בר יהודה, שלא להשכיר דירות לבני העדה האתיופית.

אחד התושבים בשכונה טען, כי הסיבה לחתימתו על הסכם ועד השכונה היא, כי ערך ביתו עלול לרדת בחדות, אם שכניו יהיו בני העדה האתיופית.

זו אמירה מדאיגה, שאין לזלזל בה, המצביעה על סכנת התפשטות של תופעה רחבה יותר - ירידות חדות בערכי החברה הישראלית. חברה שבה ערכים כלכליים ותועלתניים, גוברים על ערכי היסוד הדמוקרטיים שלה - שוויון, כבוד האדם, סובלנות וקבלת האחר - אינה החברה שאליה אנו שואפים.

אסור לנו לקבל את התופעה, את ההתבטאויות ואת הפעולות הגזעניות. אסור לנו להסתפק בהבעת תדהמה וגינוי המעשים, אלא עלינו להשקיע ולפעול לעשייה חברתית מאומצת לשינוי המצב הקיים.

צובעים את קריית מלאכי בצבעים קודרים

החברה הישראלית זקוקה היום יותר מאי פעם לאוהל הידברות ענקי. השסעים בחברה - בין חילונים, דתיים, חרדים, עולים חדשים ובני מיעוטים - מסרבים להתאחות ואף מחמירים. במקום שיח של סובלנות, מעודדים ראשי הקהילות והעדות, דעות קיצוניות והתבצרות בעמדות. במקום היכרות הדדית ועשייה למען חיים משותפים, ישנה התרחקות, הידבקות לסטריאוטיפים, שאיפה להיפרדות וליצירת אוטונומיות נפרדות.

עם כל זאת, איני מיואש. בימים אלה אנו שואבים תקווה מהנוער הנפלא שקיים בחברה הישראלית ובקריית מלאכי. בעוד כותרות העיתונים צובעות את קריית מלאכי בצבעים קודרים, בני הנוער בעיר עסקו בכל מרצם בעשייה חברתית, תמכו בבני הקהילה האתיופית, וחיזקו את המרקם הקהילתי. מאהל הידברות הוקם בשכונה ומעגלי שיח התקיימו, כדי להעמיק את ההיכרות בין כל קבוצות האוכלוסייה. פעילות שהוכיחה כי אפשר גם אחרת.

נוכחנו לראות כי במקום שיש שוויון והאדם לא נשפט על-פי צבע עורו או שם משפחתו - החומות נופלות, והאדם הוא זה שקובע גורלו. תושבים רבים הגיעו למאהל לתמוך. בני הנוער החתימו תושבים על עצומה, המגנה את גילויי הגזענות.

די בביקור קצר ובצפייה במפגש המרגש באוהל ההידברות בקריית מלאכי, כדי להבין שישנה דרך אחרת. מפגש והיכרות יספקו לנו את ההבנה, שחיים משותפים וגישור על הפערים נמצאים בהישג יד.

התשובה לדעות קדומות ולהתבטאויות סטריאוטיפיות, טמונה בהיכרות ובהתמודדות עם החששות מה"אחר". הדרך לצמצם פערים היא דרך החינוך, ובתוך כך גם חינוך לסובלנות והבנה הדדית בין חלקי החברה.

במסגרת עבודתנו כאנשי חינוך, אנו לומדים לעתים יותר ממה שאנחנו מלמדים. הפעילות הענפה של בני הנוער בעיר, היא התשובה לעלבון שספגו בני העדה האתיופית והחברה הישראלית כולה בשכונת בר יהודה. הם לימדו אותנו כיצד ליצור מעגל של חיבור תמיכה ו"אהבת חינם", כפי שנכתב על שלט שהוצב במרכז המאהל.

לפעול לשינוי השיח

קבוצות עמותת "אחריי!" שאותה אני מלווה מיום הקמתה, פועלות להכשרת מנהיגות צעירה בפריפריה הגיאוגרפית והחברתית בכל הארץ, ומציעה דרך אחרת גם בקריית מלאכי. מדי שבוע נפגשים בשכונת וייצמן בעיר יותר מ-100 בני נוער בני העדה האתיופית, עולים חדשים לצד ותיקים, דתיים לצד חילוניים, בנים ובנות. הם אוהבים את עירם ומכירים אותה מזווית אחרת מזו המוצגת באחרונה. עבורם הסיקור התקשורתי עושה עוול לעיר שבה נולדו והתחנכו.

עלינו לפעול באחריות לשינוי השיח ולא להיסחף לתהומות של סכסוך וקרעים חברתיים. דיונים לגיטימיים וסוגיות חשובות בחברה הישראלית מתדרדרות לאחרונה לשיח אלים ומשתלח. הכתובת נמצאת על הקיר ואנו חייבים לראות בה קריאה חזקה לפעולה ולשינוי. אם נשכיל לשנות ולמתן את השיח, להשקיע בחינוך ולהאמין בנוער שלנו - תופעות אלו ייעלמו מהחברה, ויפה שעה אחת קודם.

הכותב הוא ממייסדי התנועה החינוכית-חברתית "אחריי!"

עוד כתבות

בצלאל סמוטריץ / צילום: פלאש 90

המבקר: כך תופרים סיוע לעמותות המקורבות למטה בנימין

המועצה העבירה כספים לעמותת רגבים ועמותת אופק להתיישבות על בסיס קריטריונים שמעלים את החשש כי "נתפרו למידותיהן של העמותות" ■ את רגבים הקים ח"כ בצלאל סמוטריץ'

Philimon Bulawayo הנשיא מוגאבה ואשתו גרייס: רויטרס

נשיא זימבבואה, רוברט מוגאבה, התפטר רשמית מתפקידו

נשיא זימבבואה המודח, בן ה-93, הגיש מכתב התפטרות ובכך סיים כהונה של כמעט 4 עשורים ■ הפרלמנט המקומי החל בהליך הדחה של המנהיג, אך זמן קצר לאחר שהתחיל הנשיא הגיש את התפטרותו הרשמית ■ תושבים יצאו לרחובות ובפרלמנט חגגו

תכנית הסיעוד הממלכתית  יצחק כהן יעקב ליצמן משה כחלון ואבי ניסנקורן / באדיבות דוברות ההסתדרות

תוכנית הסיעוד הלאומית החדשה תצא לפועל רק ב-2019, אם בכלל

איך הגענו ממשבר הביטוחים הקולקטיביים לתוכנית החדשה? ■ על אילו מטופלים היא תשפיע ■ האם היא פוטרת את המגזר הפרטי מהצורך לעשות ביטוח סיעודי ■ ומי לא ימצא בה אף בשורה?

אל על נחיתה  787 / צילום: סיון פרג'

ראש עיריית אילת: אין לאשר אין המיזוג בין ישראייר לאל על

ראש העירייה שיגר מכתב לרשות ההגבלים העסקיים ■ הלוי חושש שהמיזוג יפגע בתעופה האווירית לאילת "זאת מאחר שחברת אל על כבר הצהירה שקו הטיסות תל אביב אילת אינו קו רווחי מבחינתה. ביטול הקו אם יקרה יהיה הרסני לעיר אילת

הפגנה בעקבות פשיטת הרגל של Mt.Gox  / צילום: רויטרס Toru Hanai

"ישו של הביטקוין": איך להשקיע במטבע ולהפסיד מיליארדים

בורסת הביטקוין Mt.Gox שפעלה ביפן קרסה בשנת 2014 וגרמה לעשרות אלפי לקוחות לנזק כספי אדיר ■ איזה עונש מצפה למנכ"ל הבורסה מארק קרפלס ומתי המשקיעים יזכו לראות את כספם (אם בכלל)

רקפת רוסק עמינח / צילום: רון קדמי

דוח בנק לאומי: הרווח ירד ל-820 מ' ש', הדיבידנד עולה ל-40%

ברבעון המקביל אשתקד הרוויח הבנק 919 מיליון שקל, כולל סעיפים חד פעמיים כמו הכנסה ממכירת ויזה אירופה והכנסה מהסדר ביטוחי בגין הלקוחות האמריקאים ■ ומה התשואה על ההון?

יוסף שפירא / צילום: אוריה תדמור

המבקר על הדירקטוריונים בחב' העירוניות: קבלת טובות הנאה

דוח המבקר מתאר אווירה כללית של חוסר פיקוח והפקרות, שבה מתנהלים היום הדירקטוריונים בחברות העירוניות שאמונים על כספי ציבור

נאות חובב בניין המועצה / צילום:יחצ

מבקר המדינה מאמת את ממצאי תחקיר "גלובס" על נאות חובב

תחקיר "גלובס" חשף מחדלים וחריגות בפרויקט בניית מבנה המועצה ומרכז המבקרים שלה ■ המכרז בסך כ-24.1 מיליון שקל התנפח עד כה לכ-82 מיליון שקל

אבי ברזילי / צילום: חן מיקא

אבנר הופשטיין תובע כ- 600 אלף שקל בשל פיטוריו מגל"צ

העיתונאי ששימש כראש מחלקת התחקירים בתחנה תובע חצי מיליון שקל בגין פגיעה בשמו הטוב והתעמרות לה אחראים לטענתו ראש מחלקת החדשות דאז, אבי ברזילי, ומפקד התחנה לשעבר, ירון דקל ■ דקל: "הופשטיין – קוזאק נגזל"

חתימה על ההסכם / צילום: ביולייט

איי-אופטימה נמכרת לגורם סיני לפי שווי חברה של 56 מיליון ד'

העסקה תייצר לבעלת השליטה בחברה, ביולייט, תזרים מזומנים של 23-27.3 מיליון דולר ■ המניה מזנקת בשיעור דו-ספרתי

כיתה / צילום: אריאל ירוזולימסקי

השביתה ממשיכה מחר - חלקית: תיכונים יושבתו בארבע ערים

לאחר השביתה שהתקיימה היום בתיכונים בכל הארץ ארגון המורים הודיע כי מחר היא תימשך בחיפה, עכו, אשדוד ואילת ■ בשאר הערים והיישובים הלימודים יתקיימו כסדרם ■ בארגון אמרו שיודיעו מחר על צעדים נוספים כחלק ממאבקם מול האוצר להעלאת שכר המורים

יצחק ברוורמן / צילום: תמר מצפי

המבקר: נבחרי ציבור ועובדים בפ"ת קיבלו מתנות בניגוד לחוק

בנוסף מצא מבקר המדינה ליקויים גם בנוגע למכרזים והתקשרויות של העירייה עם ספקים, העסקת קרובי משפחה בניגוד להוראות והעברת כספים לוועד העובדים ללא פיקוח

מס חברות / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

דעה: מס חברות פרוגרסיבי - רעיון צודק או טעות יקרה?

הצעות להנהיג מס חברות פרוגרסיבי (המכונה לעתים בטעות "דיפרנציאלי") הועלו בהזדמנויות שונות ■ כל הטיעונים בעד ונגד שינוי שיטת מיסוי רווחי חברות

משה אבוטבול ראש עיריית בית שמש / צילום: קובי גדעון לעמ

המבקר על בית שמש: 568 עובדים שהם קרובי משפחה

דוח מבקר המדינה חושף מצב בעייתי בעיריית בית שמש: פגיעות במינהל תקין, התערבות נבחרי ציבור בהעסקת עובדים וחוסר התייחסות להערות של מבקר המדינה לאורך שנים

בורסת תל אביב / צילום: תמר מצפי

נעילה חיובית בבורסה בת"א; מניית פרטנר זינקה ביותר מ-11%

עליות בבורסות אסיה הבוקר; מגמה חיובית באירופה וגם בוול סטריט ■ מבול דוחות כספיים בת"א: בנק לאומי, פרוטרום ופרטנר

אייל ולדמן /צילום: יחצ

קרן סטארבורד שהשקיעה במלאנוקס: "מארוול הביעה בעבר עניין"

הקרן האקטיביסטית רכשה כ-11% ממניות מלאנוקס ומבקשת ממנה לבחון חלופות אסטרטגיות ■ "ניתן לייצר ערך רב מאוד במלאנוקס באמצעות שיפורים תפעוליים או בחינת חלופות אסטרטגיות" ■ מלאנוקס: "שומרים על דיאלוג פתוח עם בעלי המניות ומקדמים בברכה את השקעתם בחברה"

יוסי לוי, מייסד ומנכ"ל מור בית השקעות / צילום: שלומי יוסף

מור השקעות פרסם בטעות תוצאות כספיות - והמניה מזנקת

גידול בהיקף הנכסים המנוהלים סייע לבית ההשקעות לרשום זינוק בהכנסות ■ צפוי לרשום ב-2017 כולה רווח של 34-36 מיליון שקל

צפת / צילום: אריאל ירוזולימסקי

המבקר: פולשים לשטחים ציבוריים בצפת - ולא משלמים ארנונה

הוועדה המקומית בעיר מעניקה רישיונות עסק כוזבים לעסקים שפולשים לשטחים ציבוריים ■ "התפקוד הלקוי ואוזלת היד של העירייה, עד כדי העלמת עין מכוונת מהפרות החוק החמורות, מביאים לפגיעה ברכוש הציבורי ובאינטרס הציבור"

עובדי תעשייה/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

התעשיינים דורשים: להכפיל מספר העובדים הפלסטינים

לטענתם, רק כ-5.5% מפלסטינים המחזיקים בהיתרי עבודה בישראל ניתנים לענפי התעשייה עיקר הביקוש - בענפי העץ, מתכת והעיבוד השבבי

אורי יהודאי / צילום: סיון פרג'

פרוטרום: הרווח גדל ב-26%; מעלה את יעד המכירות ל-2020

קצב המכירות של החברה מתקרב ל-1.5 מיליארד דולר ■ הכנסות החברה צמחו ב-19.6%, והגיעו ל-358 מיליון דולר ■  מעלה את יעד המכירות לשנת 2020 ל-2.25 מיליארד דולר