גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"חב' הנדסה ישראליות חייבות פרויקטים בחו"ל כדי לשרוד"

דירוג המהנדסים והאדריכלים של גלובס DUN'S100 מציף מחדש את התלונות על רמות השכר והמחסור בעובדים

לא פחות מ-3,000 משרדי הנדסה פועלים היום בישראל, כך על פי נתוני דן אנד ברדסטריט. ב-20 המשרדים הגדולים בארץ מועסקים בסה"כ 4,121 עובדים מקצועיים, ממוצע של יותר מ-200 עובדים לכל משרד (כ-60% מהם מהנדסים).

את שלושת המקומות הראשונים בדירוג המהנדסים תופסות גם השנה החברות ברן, תהל ולודן, שרשמו אשתקד ביחד הכנסות של 1.75 מיליארד שקל.

אחת הנושאים שמעסיקים היום את ענף הנדל"ן הוא המחסור החמור בכוח אדם, לא רק של עובדי הבנייה אלא גם של המהנדסים המקצועיים. גורמים בענף מציינים כי המחסור בולט במיוחד בהתמחויות ומקצועות ספציפיים, כגון מהנדסי תכנון בתחום התשתית, מתכננים, מפקחי בנייה ומנהלי ביצוע. נכון להיום מהנדסים בתחום התשתיות יוצאים רק מהטכניון, ומספר הבוגרים בתחום זה אינו מספיק.

הבעיה הבולטת שציינו גורמים בענף הוא מוסר התשלומים הנמוך, "המושפע ממוסר התשלומים הנמוך בכל ענף הבנייה". במשרדים רבים הדגישו כי יכולת התשלום של הלקוחות היא אחד הסיכונים המרכזיים, מאחר שהעבודה מבוצעת לפני קבלת התשלום מהלקוח (שמשלם שוטף פלוס 30 ואפילו שוטף פלוס 90).

לדברי יוסי וייס, מייסד, בעלים ומנכ"ל י.ו גליל הנדסה, "התחרות בשוק הפרטי מורידה את המחירים, מכתיבה משכורות נמוכות ואינה מאפשרת להכשיר דור חדש של מהנדסים ובנייה של תשתית צעירה. כמו שזה נראה כרגע, הבעיה רק תלך ותחריף ותיצור פה מחסור חמור בכוח אדם מקצועי".

נכון להיום, מציין וייס, "חברת הנדסה ישראלית חייבת להשיג אחוז ניכר של פרויקטים בחו"ל כדי שתוכל לשרוד".

יחד עם זאת, דני מריאן, יו"ר איגוד המהנדסים לבנייה ותשתיות, מדגיש כי ישראל נמצאת בתנופת פרויקטים בתחום התשתיות, לאחר ש"בעשור האחרון אנו חשים שיש הכרה בישראל בפער שנוצר בתחום בהשוואה למדינות המפותחות בעולם".

מריאן מציין כי הממשלה מגדילה כאמור השקעה בתשתיות ומתכננת הגדלת היצע משמעותית בתחום המגורים, אולם כל אלו מחייבים להגדיל את הכוח ההנדסי בישראל בצורה ניכרת. על פי ההערכות האיגוד, לאור הפרויקטים המתוכננים בעשור הקרוב ייווצר מחסור של כ-5,000 מהנדסים אזרחיים. כדי לעמוד בדרישה יש צורך להגדיל את מספר בוגרי הנדסה אזרחית וסביבתית מ-350 כיום, בכל המוסדות, ל-600 בשנה.

"אין נחיתות בשכר"

מריאן מציין כי כבר היום אין נחיתות ברמת השכר של המהנדסים יחסית לענפים אחרים במשק, והצפי הוא שלאור המחסור במהנדסים וכמות הפרויקטים ורמת שכר המהנדסים תמשיך ותעלה. עם זאת, הוא מדגיש, מהנדסים שעובדים במשרדי תכנון משתכרים שכר נמוך יותר מהאחרים, "זאת בגלל שבישראל שכר התכנון נמוך בהשוואה לעולם".

מהדירג עולה כי שלוש חברות ההנדסה המובילות בישראל הן:

קבוצת ברן - חברת ההנדסה המובילה את הדירוג עם 994 עובדים מקצועיים. החברה מספקת פתרונות בכל העולם בתחומי ההנדסה, הניהול וההקמה, ומבצעת פרויקטים משלב בדיקת הרעיון ועד לסיום הביצוע כולל כל שירותי הנתר"ה (ניהול, תכנון, רכש והקמה), תכנון ביצוע ופרויקטי אחריות כוללת (Turn Key).

קבוצת תהל - במקום השני נמצאת תהל עם 830 עובדים מקצועיים. קבוצת תהל, הפועלת מאז 1952, הינה קבוצת הנדסה בינלאומית מובילה, המתמחה בתכנון וביצוע פרויקטים של תשתיות בתחומי המים והבעלות על נכסים הקשורים למים. קבוצת תהל פועלת בכ-25 מדינות בארבע יבשות שונות - אסיה, אפריקה, אירופה (מרכז ומזרח אירופה) ומרכז ודרום אמריקה.

לודן חברה להנדסה - אל המקום השלישי הגיעה חברת לודן עם 661 עובדים מקצועיים. השירותים הניתנים על ידי קבוצת לודן כוללים שירותי הנדסה וניהול פרויקטים: הקמה ושדרוג של מתקנים וקווי ייצור במפעלים תעשייתיים. שירותי ניהול, תכנון, רכש והקמה, שירותי תוכנה ובקרה: שיווק ופיתוח מוצרי תוכנה והתאמתם לצרכי הלקוחות בתחום התעשייה, בעיקר בתעשייה התהליכית. כמו כן, מתמחה לודן בתחום מערכות מכשור ובקרה המשמשות לפיקוד ולבקרה על תפעול מפעלים.

דירוג האדריכלים: "הגירה גברית מהמקצוע"

גם דירוג האדריכלים המשיך לשמור על יציבות בשנת 2014. את שלושת המקומות הראשונים תופסים המשרדים יסקי-מור-סיוון, משה צור וברעלי-לויצקי-כסיף. במבחן הגדול, לפי כמות העובדים הכללית ומספר העובדים המקצועיים, מי שנמצא בראש הוא משרד א.ב מתכננים (125 עובדים ו-107 עובדים מקצועיים).

אלעד יהודה, מנכ"ל משרד ישר אדריכלים (שהגיע למקום החמישי בדירוג), מציין את שחיקת השכר הריאלי המשולם של האדריכלים, "שגורמת להגירה גברית בעיקרה מהמקצוע. זו תופעה ארוכת שנים, שהולכת ומחמירה, על אף הצמיחה החדה בנדל"ן". לדברי יהודה, "בעוד ענף עריכת הדין כדוגמה, הנחשב מוצף, מצליח לשמר רמת שכר גבוהה, בענף האדריכלות, שבו חברים פחות משביעית מכח האדם, רמת השכר נמוכה משמעותית, על אף היוקרה".

מי אשם במצב? לדבריו, "בראש ובראשונה טמון הפתרון בשינוי התפיסה והניהול העסקי אצל המשרדים הקטנים-בינוניים. בנוסף, נדרשת הכרה של הלקוחות כי על מנת לקבל שירות מעולה שיחסוך להם כסף רב וייצר הכנסות גבוהות, עליהם לשלם שכר טרחה ראוי".

טבלת דירוג מהנדסים 2014

טבלת דירוג אדריכלים 2014

עוד כתבות

ג'רום פאוול מושבע ליור הפד ריזרב/ צילום רויטרס

לא מחכים לעדכון החודשי: המדד שמחשב אינפלציה יומית

לא חייבים לחכות חודש כדי לדעת מה שיעור האינפלציה בארה"ב: מדד שמתבסס על מכירות אונליין מחשב אותה על בסיס יומי

רובוט, אילוסטרציה / צילום: שאטרסטוק

"יש מלחמה על עובדים בתחום ה-AI. ראיתי כבר הכול"

הביקוש ההיסטרי לעובדי בינה מלאכותית הזניק את השכר הממוצע בתחום ל-33 אלף שקל ■ בעולם המצב אפילו חמור יותר: חברות טכנולוגיה, סטארט-אפים, ממשלות ואפילו בנקים מנסים לפתות עובדים מהאקדמיה ואפילו להכשיר פיזיקאים או אסטרונומים

אסדת קידוח תמר / צילום: בן יוסטר

קרן העושר: הוועדה גוררת רגליים, וחצי מיליארד שקל שוכבים

מחדלי קרן העושר שאמורה לנהל את ההכנסות מהיטל רווחי נפט, גז ומשאבי טבע ■ על-פי החוק, הקרן תתחיל לפעול מרגע שיצטברו בקופתה 1 מיליארד שקל; במקור העריכו שזה יקרה ב-2017, אחרי כך עדכנו ל-2019, ועכשיו מייחלים שזה יקרה עד סוף העשור

פסל השור מחוץ לבורסה לניירות ערך בניו-יורק / צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

נעילה מעורבת בוול סטריט; מניית מלאנוקס זינקה ב-11%

נעילה מעורבת באירופה ■ מלאי הנפט הגולמי בארה"ב ירד ב-1.6 מיליון חביות ■ דוחות ברקליס: שיפור משנה לשנה, פספסה את תחזית האנליסטים ■ מלאנוקס העלתה את התחזית לרבעון הראשון

ראסל אלוואנגר  ליד משרדי טאואר / צילום: עינת לברון / צילום: יחצ

טאואר מסכמת שנת שיא עם תחזית פושרת לרבעון הראשון

חברת ייצור השבבים סיכמה את הרבעון הרביעי עם הכנסות של כ-358 מיליון דולר, צמיחה של 5.1% בהשוואה לרבעון המקביל ■ מנכ"ל טואואר, ראסל אלוואנגר: "הביזנס שלנו חזק, ואנחנו מצפים לצמיחה בהמשך השנה"

אייזק דבח / צילום: יח"צ

בעלי השליטה בדלתא: "אמזון בדרך לפה, והיא תוריד מחירים"

"כולם רוצים לצמוח באונליין, הבעיה היא לוגיסטיקה", אומרים בראיון ל"גלובס" אייזק דבח ויוסי חגג, הפועלים בארה"ב ועובדים בין השאר עם וולמארט ואמזון ■ "יש פה עודף משמעותי של שטחי מסחר. הקניונים המובילים תמיד יהיו טובים, אבל כל מה שבאמצע יהיו בצרות. לא נפתח עוד חנויות בישראל"

איילת שקד / צילום: איל יצהר

אלה השופטים שמונו היום לבתי המשפט השונים ברחבי הארץ

רגע לפני שהיא צפויה לבחור שני שופטים חדשים לבית המשפט העליון, בחרה הבוקר הוועדה לבחירת שופטים, בראשות שרת המשפטים איילת שקד, שופטים לבתי המשפט הנוספים ■ צפו ברשימה המלאה

שאול אלוביץ'/ צילום: שלומי יוסף

תיק 4000: מעצר חפץ, שאול, איריס ואור אלוביץ' הוארך עד יום ב'

(עדכון) - מעצרו של ניר חפץ הוארך עד יום ראשון בתיק 1270 על החשדות בגין ניסיון לשוחד של השופטת גרסטל; ועד יום שני בתיק 4000 ■ מעצרו של שלמה פילבר, שחתם שלשום על הסכם עד מדינה, הוארך ב-15 ימים נוספים

נתן אשל / צילום: אוריה תדמור

נתן אשל צפוי להיות מזומן לחקירה באזהרה בתיק 4000

כך דווח היום במהדורת חדשות עשר ■ לפי הדיווח, שלמה פילבר, מנכ"ל משרד התקשורת לשעבר שחתם על הסכם עד מדינה, צפוי להפליל את אשל במעורבות בפרשה

בית המשפט העליון / צילום: אריאל ירוזולימסקי

פרופ' אלכס שטיין ופרופ' עופר גרוסקופף נבחרו לביהמ"ש העליון

נשיאת העליון, אסתר חיות: "נבחרו לבית המשפט העליון שניים מן המעולים שבמועמדים, בעלי מוניטין מקצועי משובח ומרשים" ■ שרת המשפטים שקד: "יום חג לעולם המשפט הישראלי"

יצחק אנג'ל / צילום: איל יצהר

אורמת דוחה פרסום הדוחות על רקע בדיקת סוגיות מס בארה"ב

החברה הייתה אמורה לפרסם היום דוחות לרבעון הרביעי ושנת 2017 כולה, ודחתה בשבוע ל-1 במארס ■ המניה מאבדת 2%

אהוד נוף / צילום: שלומי יוסף

בשל מאבקים בוועד תע"א: הוחרמה סדנת בטיחות לעובדים

מאז פרסום המלצות המשטרה בפרשת החשדות לשחיתות בתע"א, ניכר כי הוועד נמצא בקדחת בחירות מבלי שכלל הוכרזו כאלה ■ הרצאה חשובה של ראש מינהלת הבטיחות הוחרמה

הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: איל יצהר

נעילה שלילית בבורסה בת"א; מניית שיכון ובינוי ירדה ב-3%

מניות קבוצת אלוביץ' עמדו במוקד השבוע ■ שותפויות הגז חתמו על הסכם למכירת גז טבעי ממאגרי "תמר" ו"לוויתן" למצרים, ומניותיהן ריכזו עניין ■ הבוקר דיווחה דלק קידוחים כי חתמה, יחד עם השותפות ב"לוויתן" וב"תמר", על הסכם למכירת גז טבעי לכיל

"הפנתר השחור" / צילום: פורום פילם

סרט | "הפנתר השחור": ליהוק מצוין ואקשן סוחף, אבל ארוך מדי

"הפנתר השחור" הוא סרט חביב שמכניס את הקהל האפרו-אמריקאי אל היקום של מארוול, רק חבל שהוא כל-כך ארוך ■ ביקורת

אבי ניסנקורן / צילום: שלומי יוסף

תנאי העסקת עובדי הקרן לפיתוח דימונה יושוו לעובדי העירייה

נחתם הסכם קיבוצי היסטורי, כך לפי עיריית דימונה וההסתדרות הכללית, שיחיל את תנאי ההסכם של עובדי המגזר הציבורי והקרן לפיתוח דימונה ■ תוקף ההסכם יהיה לשלוש שנים

יקי אמסלם / צילום: איל יצהר

"אי הוודאות במחיר למשתכן יותר גדולה מפינוי בינוי"

פרויקטים של התחדשות עירונית צוברים תאוצה, אך עדיין לא מגרדים את הפוטנציאל ■ יקי אמסלם, מנכ"ל אלמוג, מסביר שפינוי בינוי הרבה יותר בטוח בשוק הנוכחי

שרי אריסון / צלם: עינת לברון

השוחד עולה לשיכון ובינוי ביוקר: תפקיד 250 מ' ש' בקרן חילוט

לפי החשדות, עובדים בשיכון ובינוי שיחדו נציגי ממשל זרים כדי שיאפשרו לה להגדיל את פעילותה באפריקה

עופר קוטלר מנכ"ל שיכון ובינוי / צילום: סיון פרג'

השוחד בקניה: הוארך מעצר מנכ"ל שיכון ובינוי לשעבר קוטלר

(עדכון) - הבוקר עוכבו לחקירה 4 מנהלים בכירים לשעבר בחברת שיכון ובינוי - בהם המנכ"ל לשעבר עופר קוטלר ■ לפי החשד, השוחד הועבר לפקידי ציבור זרים בתמורה לקידום פרויקטים בקניה ■ הארבעה נחקרו במשך שעות ארוכות ■ קוטלר: "דוחה בתוקף את החשד"

יאיר גולדפינגר, בעל השליטה במדיפאואר / צילום: חברת מדיפאואר

וויטסמוק מהמרת על מטבעות דיגיטליים כדי להתאושש

אחרי שגייסה בחודש שעבר כ-2 מיליון שקל מיאיר גולדפינגר וממשקיעים נוספים, הודיעה חברת השיווק באינטרנט על בחינת כניסה לפעילות בתחום של קידום בורסות, ארנקים ומטבעות דיגיטליים

פרויקט מחיר למשתכן בלוד /  צילום: איל יצהר

מכירה של 109 דירות בשלושה ימים זה כישלון?

בשבוע שעבר סערו הרוחות בעקבות נתוני מכירה וביטול של זכאי מחיר למשתכן בבאר-שבע ■ בימים של ירידה חדה בהיקפי העסקאות - או קיפאון כמו שאוהבים באוצר לכנות את התקופה הזו - מכירה של 109 דירות בימים ספורים היא דווקא הישג