גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"חב' הנדסה ישראליות חייבות פרויקטים בחו"ל כדי לשרוד"

דירוג המהנדסים והאדריכלים של גלובס DUN'S100 מציף מחדש את התלונות על רמות השכר והמחסור בעובדים

לא פחות מ-3,000 משרדי הנדסה פועלים היום בישראל, כך על פי נתוני דן אנד ברדסטריט. ב-20 המשרדים הגדולים בארץ מועסקים בסה"כ 4,121 עובדים מקצועיים, ממוצע של יותר מ-200 עובדים לכל משרד (כ-60% מהם מהנדסים).

את שלושת המקומות הראשונים בדירוג המהנדסים תופסות גם השנה החברות ברן, תהל ולודן, שרשמו אשתקד ביחד הכנסות של 1.75 מיליארד שקל.

אחת הנושאים שמעסיקים היום את ענף הנדל"ן הוא המחסור החמור בכוח אדם, לא רק של עובדי הבנייה אלא גם של המהנדסים המקצועיים. גורמים בענף מציינים כי המחסור בולט במיוחד בהתמחויות ומקצועות ספציפיים, כגון מהנדסי תכנון בתחום התשתית, מתכננים, מפקחי בנייה ומנהלי ביצוע. נכון להיום מהנדסים בתחום התשתיות יוצאים רק מהטכניון, ומספר הבוגרים בתחום זה אינו מספיק.

הבעיה הבולטת שציינו גורמים בענף הוא מוסר התשלומים הנמוך, "המושפע ממוסר התשלומים הנמוך בכל ענף הבנייה". במשרדים רבים הדגישו כי יכולת התשלום של הלקוחות היא אחד הסיכונים המרכזיים, מאחר שהעבודה מבוצעת לפני קבלת התשלום מהלקוח (שמשלם שוטף פלוס 30 ואפילו שוטף פלוס 90).

לדברי יוסי וייס, מייסד, בעלים ומנכ"ל י.ו גליל הנדסה, "התחרות בשוק הפרטי מורידה את המחירים, מכתיבה משכורות נמוכות ואינה מאפשרת להכשיר דור חדש של מהנדסים ובנייה של תשתית צעירה. כמו שזה נראה כרגע, הבעיה רק תלך ותחריף ותיצור פה מחסור חמור בכוח אדם מקצועי".

נכון להיום, מציין וייס, "חברת הנדסה ישראלית חייבת להשיג אחוז ניכר של פרויקטים בחו"ל כדי שתוכל לשרוד".

יחד עם זאת, דני מריאן, יו"ר איגוד המהנדסים לבנייה ותשתיות, מדגיש כי ישראל נמצאת בתנופת פרויקטים בתחום התשתיות, לאחר ש"בעשור האחרון אנו חשים שיש הכרה בישראל בפער שנוצר בתחום בהשוואה למדינות המפותחות בעולם".

מריאן מציין כי הממשלה מגדילה כאמור השקעה בתשתיות ומתכננת הגדלת היצע משמעותית בתחום המגורים, אולם כל אלו מחייבים להגדיל את הכוח ההנדסי בישראל בצורה ניכרת. על פי ההערכות האיגוד, לאור הפרויקטים המתוכננים בעשור הקרוב ייווצר מחסור של כ-5,000 מהנדסים אזרחיים. כדי לעמוד בדרישה יש צורך להגדיל את מספר בוגרי הנדסה אזרחית וסביבתית מ-350 כיום, בכל המוסדות, ל-600 בשנה.

"אין נחיתות בשכר"

מריאן מציין כי כבר היום אין נחיתות ברמת השכר של המהנדסים יחסית לענפים אחרים במשק, והצפי הוא שלאור המחסור במהנדסים וכמות הפרויקטים ורמת שכר המהנדסים תמשיך ותעלה. עם זאת, הוא מדגיש, מהנדסים שעובדים במשרדי תכנון משתכרים שכר נמוך יותר מהאחרים, "זאת בגלל שבישראל שכר התכנון נמוך בהשוואה לעולם".

מהדירג עולה כי שלוש חברות ההנדסה המובילות בישראל הן:

קבוצת ברן - חברת ההנדסה המובילה את הדירוג עם 994 עובדים מקצועיים. החברה מספקת פתרונות בכל העולם בתחומי ההנדסה, הניהול וההקמה, ומבצעת פרויקטים משלב בדיקת הרעיון ועד לסיום הביצוע כולל כל שירותי הנתר"ה (ניהול, תכנון, רכש והקמה), תכנון ביצוע ופרויקטי אחריות כוללת (Turn Key).

קבוצת תהל - במקום השני נמצאת תהל עם 830 עובדים מקצועיים. קבוצת תהל, הפועלת מאז 1952, הינה קבוצת הנדסה בינלאומית מובילה, המתמחה בתכנון וביצוע פרויקטים של תשתיות בתחומי המים והבעלות על נכסים הקשורים למים. קבוצת תהל פועלת בכ-25 מדינות בארבע יבשות שונות - אסיה, אפריקה, אירופה (מרכז ומזרח אירופה) ומרכז ודרום אמריקה.

לודן חברה להנדסה - אל המקום השלישי הגיעה חברת לודן עם 661 עובדים מקצועיים. השירותים הניתנים על ידי קבוצת לודן כוללים שירותי הנדסה וניהול פרויקטים: הקמה ושדרוג של מתקנים וקווי ייצור במפעלים תעשייתיים. שירותי ניהול, תכנון, רכש והקמה, שירותי תוכנה ובקרה: שיווק ופיתוח מוצרי תוכנה והתאמתם לצרכי הלקוחות בתחום התעשייה, בעיקר בתעשייה התהליכית. כמו כן, מתמחה לודן בתחום מערכות מכשור ובקרה המשמשות לפיקוד ולבקרה על תפעול מפעלים.

דירוג האדריכלים: "הגירה גברית מהמקצוע"

גם דירוג האדריכלים המשיך לשמור על יציבות בשנת 2014. את שלושת המקומות הראשונים תופסים המשרדים יסקי-מור-סיוון, משה צור וברעלי-לויצקי-כסיף. במבחן הגדול, לפי כמות העובדים הכללית ומספר העובדים המקצועיים, מי שנמצא בראש הוא משרד א.ב מתכננים (125 עובדים ו-107 עובדים מקצועיים).

אלעד יהודה, מנכ"ל משרד ישר אדריכלים (שהגיע למקום החמישי בדירוג), מציין את שחיקת השכר הריאלי המשולם של האדריכלים, "שגורמת להגירה גברית בעיקרה מהמקצוע. זו תופעה ארוכת שנים, שהולכת ומחמירה, על אף הצמיחה החדה בנדל"ן". לדברי יהודה, "בעוד ענף עריכת הדין כדוגמה, הנחשב מוצף, מצליח לשמר רמת שכר גבוהה, בענף האדריכלות, שבו חברים פחות משביעית מכח האדם, רמת השכר נמוכה משמעותית, על אף היוקרה".

מי אשם במצב? לדבריו, "בראש ובראשונה טמון הפתרון בשינוי התפיסה והניהול העסקי אצל המשרדים הקטנים-בינוניים. בנוסף, נדרשת הכרה של הלקוחות כי על מנת לקבל שירות מעולה שיחסוך להם כסף רב וייצר הכנסות גבוהות, עליהם לשלם שכר טרחה ראוי".

טבלת דירוג מהנדסים 2014

טבלת דירוג אדריכלים 2014

עוד כתבות

שי באבד / צילום: יחצ

פנייה למנכ"ל האוצר נגד חברת בקרת המדיה "בקרה"

אחת המתחרות של בקרה טוענת בפנייה לאוצר כי מכרז בקרת המדיה של מפעל הפיס "טכנית 'נתפר' למידותיה של חברה אחת" ■ האוצר: "הבאנו לתשומת לב מפעל הפיס את הכשלים" ■ בקרה: "הפוסל - במומו פוסל"

עמוס מתן, מנכ"ל אירונאוטיקס. שנה של משא ומתן / צילום: איל יצהר

אירונאוטיקס: החקירה - בעקבות הקפאת רישיון שיווק מל"ט

בשבוע שעבר הופסק המסחר במניה, שקרסה לאחר מכן ■ החברה: החקירה עוסקת באירוע התליית רישיון השיווק והייצוא של מל"ט החברה מסוג Orbiter 1K ללקוח מהותי של החברה במדינה זרה

שוק מזון בבנקוק / צילום: רויטרס ,Athit Perawongmetha

התחזקות הבאט מדאיגה את קברניטי הכלכלה התאילנדית

התוכנית הכלכלית החדשה של תאילנד מבקשת להפוך אותה מכלכלה מוטת יצוא סחורות לכלכלת שירותים

בית למכירה / צילום: שאטרסטוק א.ס.א.פ קריאייטיב

היעד הבא של מהפכת הבלוקצ'יין - תחום הנדל"ן

כמה מדינות בארה"ב כבר שינו חוקים כדי לאפשר למטבעות הדיגיטליים לשמש בעסקאות נדל"ן ■ חברות לניהול נכסים מתכננות לאפשר לדיירים לשלם דמי שכירות בכסף דיגיטלי

סוחר בוול סטריט / צילום: רויטרס

תופעה מסוכנת למשקיעים: מתי עלייה של 10% נראית זעומה

מחקר חדש על התנהגות משקיעים חושף "אפקטים של ניגוד": החדשות הטובות של היום ייראו פחות מרשימות אם אתמול היו הפתעות חיוביות, ויותר מרשימות אם ההפתעות של אתמול היו מאכזבות

הדמיה ברחוב הירקון / הדמיה  יניב פרדו אדריכלים

מול מלון דן בת"א: מגרש ברחוב הירקון נמכר ב-21 מיליון שקל

על המגרש, שרכשו חברות בבעלות אלכס קרלין ואיש העסקים ראובן זלוף, יוקם בניין בו 7 קומות ו-27 דירות

תכנית הסיעוד הממלכתית  יצחק כהן יעקב ליצמן משה כחלון ואבי ניסנקורן / באדיבות דוברות ההסתדרות

פרשנות: תוכנית הסיעוד מבורכת - אך מהווה בסך הכל פשרה

התוכנית של שר האוצר, שר הבריאות ויו"ר ההסתדרות לא מהווה באמת ביטוח סיעודי ממלכתי ■ ההשתתפות העצמית של הטיפול הסיעודי בישראל תמשיך להיות גבוהה ■ פרשנות

אביגדור יצחקי / צילום: תמר מצפי

אביגדור יצחקי: "בניגוד למה שאומרים, אין בעיה בתשתיות"

שר השיכון, יואב גלנט: "ב-2018 יהיו להערכתי פי שניים התחלות בנייה ממה שהיו ב-2014"

 בוול סטריט/ צילום: רויטרס

וול סטריט: הנפט מעל 58 דולר: HPE נופלת בכ-7%

היום יתפרסמו הנתון השבועי של מספר תביעות האבטלה בארה"ב ומלאי הנפט לשבוע זה ■ בשעה 22:00 שעון ישראל יפורסמו פרוטוקולי הפד

בני בגין

דוד ביטן ודוד אמסלם העבירו את בני בגין מוועדת הפנים

יו״ר הקואליציה ח״כ דוד ביטן ויו״ר ועדת הפנים דוד אמסלם החליטו להעביר את ח״כ בני בגין מוועדת הפנים, עקב סירובו לתמוך בהצעת החוק הפרטית של אמסלם ■ בגין: ״חילופי הגברי בוועדה אינם על דעתי״

אריאל חסון, מנכ"ל קרדן. מחפשת דרכים לפירעון החוב / צילום: יח"צ

נאמן אג"ח קרדן אן.וי: קמה עילה להעמדת החוב לפירעון מיידי

מחזיקי האג"ח מסדרה ב' של קרדן דורשים שהחברה תעצור את התשלום האחרון למחזיקי אג"ח א', ותיערך לפירעון החוב כלפיהם תחילה

 איציק אברכהן, מנכל שופרסל / צלם: סיון פרג'

בלעדי: שופרסל מטלטלת את מועדוני כרטיסי האשראי

הפרידה של שופרסל מלאומי קארד לטובת כאל החדירה מוטיבציה ברשתות מזון נוספות ■ בנקאי בכיר: "נראה תזוזות בחודשים הקרובים" ■ רמי לוי: "בוחנים את כל האופציות"

יפת 15 יפו/ צילום: איל יצהר

שווה קנייה או עסקה גרועה: איך תשקיעו 2.9 מיליון ש' בנדל"ן?

נתוני העסקאות נלקחו מאתר רשות המסים

 

Zirra / צילום מסך מאתר החברה

סטארט-אפ מת"א שמנתח מצבן הכלכלי של חברות גייס 2 מ' ד'

זירה פיתחה מערכת האוספת מידע על כ-1.3 מיליון חברות פרטיות, ובהתבסס על ביג דאטה ולמידת מכונה בונה להן פרופילים ■ "הרעיון מאחורי זירה הוא לשנות את כל המתודולוגיה שבאמצעותה בודקים חברות, במקום שיבדקו נתונים פיננסיים היסטוריים אנחנו אוספים מידע מעשרות מקורות שונים מתרגמים אותו למה זה אומר על מצבה האמיתי של החברה"

יאיר שמיר / צלם: תמר מצפי

פרשת ישראל ביתנו: כתב אישום נ' יועצת שר החקלאות לשעבר

טלי קידר, ששימשה יועצת לשר החקלאות יאיר שמיר, מואשמת שלקחה שוחד בתקופה זו ■ קידר שימשה גם כיועצת לסטס מיסז'ניקוב בתפקידו כשר התיירות ■ כן מואשם רונן משה, יועץ תקשורת ובעל חברת שירותי ייעוץ אסטרטגי

ביטקוין / צילום: רויטרס

ג'יי.פי מורגן שוקל לספק גישה לחוזים העתידיים על הביטקוין

הבדיקה שמתבצעת בג'י פי מורגן באה לאחר מנכ"ל הבנק הגדיר את הביטקוין כהונאה ואיים לפטר סוחרים שייסחרו במטבע

יובל ברונשטיין / צילום: תמר מצפי

דוחות עזריאלי: עלייה של 6% ב-NOI; הרווח ירד ל-263 מיליון ש'

ה-NOI של קבוצת עזריאלי רשם עלייה ברבעון השלישי של השנה ל-349 מיליון שקל ■ עזריאלי: במהלך ארבעת החודשים יולי-אוקטובר 2017 נרשמו גידולים בפדיונות בקניוני עזריאלי בשיעור של 5.6%

אייפון X. להביט כלפי מטה / צילום: רויטרס, Thomas Peter

הערב תחל מכירת אייפון X בישראל: כמה יעלה סמארטפון הדגל?

מלחמת מחירים בין הרשתות: הוזלת מחירים ביחס לאלו שהן עצמן פרסמו בשבועיים האחרונים ■ גורם בענף: למרות שמדובר במכשיר היקר ביותר בשוק כיום, הוא מהווה "סמל סטטוס מובהק בהתאם לתשוקה למותגי אופנה או רכב"

 

סנדקט, צילום: יח"צ

מתוצרת ישראל: רכב קרבי חדש לשימוש מבצעי מסביב לעולם

הרכב המבצעי החדש - SandCat של חברת פלסן הישראלית, שמיועד להפעלה במצבי חירום, אינו עולה בגודלו על רכב SUV משפחתי ממוצע ■ יחד עם זאת הוא ממוגן לחלוטין ומשלב את מרבית האמצעים המתקדמים ביותר המשמשים כיום לטיפול בהפרעות סדר תוך מזעור הפגיעה באזרחים תמימים ועוברי אורח

יעקב ליצמן / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

דעה: כך פוגע יעקב ליצמן במערכת הבריאות - ובכולנו

פעילותו של יעקב ליצמן במשרד הבריאות מתאפיינת בצפצוף על הדרג המקצועי, הנחיות הממשלה והמנהל התקין ■ 6 דוגמאות להתנהלות הבעייתית של ליצמן - והנזק שנגרם לנו כתוצאה ממנה