גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

קרן המטבע מזהירה מבועות נדל"ן בעולם - וגם בישראל

לפי מחקר של IMF, מחירי הדיור בישראל עלו בכ-7.5% בין הרבעון האחרון של 2012 לרבעון האחרון של 2013 ■ "שני שליש מ-50 המשברים הפיננסיים-בנקאיים בעולם - מפיצוץ בועות דיור" ■ מציע כלים - אך כולם כבר ננקטו ע"י ב"י

יאיר לפיד קרנית פלוג / צילום: יחצ איל יצהר
יאיר לפיד קרנית פלוג / צילום: יחצ איל יצהר

קרן המטבע הבינלאומית מתריעה מפני זינוק במחירי הדיור בישראל ובכמה ממדינות העולם, לרבות אלו שלא קרסו בעקבות המשבר העולמי ב-2008. במאמר מיוחד שחיבר המשנה הבכיר למזכ"ל של הארגון, מין ז'ו, נכתב כי כבר לא ניתן להזניח את הנושא של מחירי הדיור וכי החשש מהיווצרות בועות נדל"ן חזר להיות חלק מהאג'נדה של הארגון. ז'ו אף מציין, כי שני שליש מ-50 המשברים הפיננסיים-בנקאיים האחרונים בעולם נבעו מ"פיצוץ בועות" בשוק הדיור.

ב-IMF מודים כי אחד מהקשיים העיקריים הוא לזהות או לאפיין בועת נדל"ן, כלומר, מתי מחירי הנכסים אינם מתיישבים עם הנתונים הפונדמנטאליים של שוק הדיור ומתי נותק הקשר בין המחיר הריאלי של הנכסים, היחס בין מחיר נכסים-הכנסה והיחס בין מחיר הנכס לשכירות. יצוין, כי גם בנק ישראל עוקב אחרי שלושת הפרמטרים הללו.

לפי הנתונים במחקר, מחירי הדיור בישראל עלו בכ-7.5% בין הרבעון האחרון של 2012 לרבעון האחרון של 2013. עם זאת, ישראל היא כבר לא השיאנית בתחום בקרב המדינות המפותחות ובחלק מהמשקים המוגדרים מתפתחים (לרבות אלו שלא נפגעו מהמשבר).

מתוך 51 מדינות שנכללו במדגם (ביניהן 33 מדינות ה-OECD), ישראל ממוקמת במקום ה-8 לפי שיעור עליית מחירי הדיור, יחד עם מדינות כמו ארה"ב, טורקיה, ברזיל ואוסטרליה. המדינות שרשמו את הזינוקים החדים ביותר (קרוב ל-10%) הן מדינות אסיה-פסיפיק, לרבות סין, ניו זילנד, הונג קונג והפיליפינים.

המחקר גילה כי היחס בין מחיר הנכסים לשכירות גבוה בישראל ב-10% לעומת הממוצע ההיסטורי - נתון המצביע על תמחור יתר הממקם את ישראל במקום ה-13 מתוך 27 מדינות ה-OECD לפי אותה קטגוריה. בכמה מדינות נוספות נמצא יחס הגבוה ביותר מ-50% לעומת הממוצע ההיסטורי, ביניהן אוסטרליה, בלגיה, נורבגיה, ניו זילנד וקנדה.

ז'ו מזכיר כי ישנם נתונים נוספים שחייבים להילקח בחשבון, כגון רמת החוב של משקי בית, התפתחות האשראי לדיור, הרכב תיק המשכנתאות ועוד. לדבריו, אין סט כלים אחיד שמתאים לכלל המדינות, אך הוא מפציר במקבלי ההחלטות של כל המדינות לטפל בסוגיה.

במאמר מוזכרים צעדים לטיפול בתופעה ברמת המיקרו-יציבותי, המאקרו-יציבותי והמדיניות המוניטארית, כאשר כלל הכלים שמוזכרים הופעלו על ידי בנק ישראל במהלך 4 השנים האחרונות, לרבות הגדלת הפרשות הבנקים, הגבלות על לקיחת משכנתאות בריבית משתנה ועוד. בקרן המטבע טוענים כי מידת האפקטיביות של כל אחד ואחד מהצעדים טרם התבררה, אך קוראים לשלב ביניהם.

בכיר ה-IMF מדגיש את הדילמה לגבי המדיניות המוניטארית, לרבות מדיניות הריבית, שבה מצויה גם נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג (וכך גם קודמיה בתפקיד) ומציין כי ריבית נמוכה מעודדת את הפעילות המשקית ומפחיתה אבטלה, אך תומכת בזינוק מחירי הדיור. בסוף המאמר מעביר הארגון מסר לבנקים מרכזיים, ביניהם גם בנק ישראל, לפיו המשקל של סוגיית מחירי הנדל"ן חייב להיות גדול יותר בשיקולי הריבית לעומת אשתקד.

עוד כתבות

אטלס גלובל/ צילום: יח"צ

אטלס גלובל מגדילה את תדירות הטיסות בקו ת"א-איסטנבול

הודיעה כי מתחילת דצמבר 2017 תגדיל את פעילותה, מ-4 טיסות שבועיות לטיסה יומית ■ בשלב זה מפעילה אטלס טיסות לאיסטנבול בלבד, אולם ייתכן כי בעתיד תפעיל טיסות ליעדים נוספים

אבנר מימון / צילום: יעל צור. באדיבות ועידת אנרגיה ועסקים

התפטרות מנכ"ל בזן - דווקא לאחר דוחות חזקים

(עדכון) - מימון מסיים קדנציה של מעט יותר משנתיים בתפקיד, בדומה לקודמו, אריק יערי ■ מקורב לנושא מסר ל"גלובס": "מנכ"ל בזן הופך בעל-כורחו לעבריין, וזה מצב בלתי נסבל"

משפט אלאור אזריה / צילום: אבשלום ששוני

הנשיא ראובן ריבלין דחה את בקשת החנינה של אלאור אזריה

בתשובת הנשיא לבקשת החנינה כתב ריבלין כי בתי הדין ששפטו את אזריה הביאו בחשבון את הנסיבות שהועלו על-ידי אזריה, וציינו כי גזר הדין הוקל ממילא, לאור הנסיבות שהוצגו

מסעדת פסקדו / צלם: חיליק גורפינקל

טבח, אוהב דגים: ביקור במסעדת פסקדו באשדוד

למסעדת פסקדו באשדוד יש קשרים מיוחדים עם הדייגים, והיא מקבלת סחורה שאחרים רק חולמים עליה. השף זינו יודע מה לעשות איתה ■ מיסטר G

שוק רוטשילד. בקשיים למרות המיקום המרכזי / צילום: שלומי יוסף

לא רק שרונה מרקט: שוק אלנבי רוטשילד נקלע לקשיים

ל"גלובס" הגיעו טענות על כך שהשותפים מסוכסכים ולא מסכימים להזרים כסף נוסף לשוק

יוסי וסרמן הסתדרות המורים / צילום:רוני שיצר

4 חודשי מאסר ו-60 א' ש' קנס ליוסף וסרמן מהסתדרות המורים

וסרמן הורשע לאחרונה עפ"י הודאתו במסגרת הסדר טיעון ב-3 עבירות מרמה והפרת אמונים, פגיעה בפרטיות, שיבוש מהלכי משפט והטרדת עד ■ ניצל לרעה את כוחו כמזכ"ל הסתדרות המורים ואת שליטתו בה כדי לקבל שוחד וטובות הנאה

משרדי מס הכנסה / צילום: משה שי

רשות המסים: הקלות להורים לילדים בעלי מוגבלויות

קצת פחות ביורוקרטיה בהליך קבלת נקודות זיכוי על טיפול בילדים בעלי מוגבלויות: רשות המסים מפשטת את הליך קבלת נקודות זיכוי להורים לילדים "נטולי יכולת" (עפ"י ההגדרה בסעיף 45 לפקודת מס הכנסה)

כרטיס אשראי חכם- באירופה זה הסטנדרט, מתי אצלנו / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

חברות כרטיסי האשראי הרוויחו 555 מיליון שקל מתחילת השנה

לאומי קארד, בעלת התיק השמרני ביותר הגדילה אותו במיליארד שקל מתחילת השנה ■ ההפרשות להפסדי אשראי זינקו ב-70% ל-230 מיליון ש'

יעקב ליצמן / צלם: איל יצהר

כץ: נמשיך להעסיק יהודים ברכבות בשבת למרות איום ליצמן

שר הרווחה חיים כץ: "אנחנו כל שבוע עושים דיונים מה הכרחי ומה לא הכרחי לעבודה בשבת, אך אין ברירה, ימשיכו לעבוד יהודים בשבת, אני מבין שזה חורה למפלגות החרדיות, אבל אני לא מוכן לקחת על עצמי סיכונים בטיחותיים" ■ מעריך שהממשלה לא תיפול

מיקו צרפתי חברת חשמל / צלם: איל יצהר

ועד המהנדסים של חברת החשמל: "מוכרים את העובדים"

חברי ועד המהנדסים: "לא נהיה מוכנים לעבור בכל תנאי, מבלי שידונו איתנו על תנאי המעבר, תוך שמירה על מלוא זכויותינו, תנאי הפרישה והביטחון התעסקותי שלנו"

איילת שקד / צילום: איל יצהר

נדחתה בחודש ההצבעה על קיצוץ סמכויות מבקר המדינה

לפי הצעת החוק של ח"כ בצלאל סמוטריץ', מבקר המדינה לא יוכל "להתערב בהליך קבלת החלטות של גוף מבוקר תוך כדי התהוותן ולא ייתן הוראות לגוף כאמור לעשות פעולה מסוימת או להימנע מלעשות פעולה"

ח"כ חיים כץ / צילום: איל יצהר

משניים יוצא אחד? הפרקליטות בוחנת איחוד התיקים הפליליים בהם נחקר השר חיים כץ

ל"גלובס" נודע כי המצב החריג של השר כץ הוליד בצמרת הפרקליטות את הרצון לאחד תיקים ■ כץ יזומן לשימוע לפני העמדה לדין בתקופה הקרובה ■ לשכת השר: "מאסנו בהדלפות מגמתיות"

חיים מסילתי / צילום: דנה קופל

אחת מכל 10 בקשות למשכנתא נפסלת בעקבות דוח השמאי

יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, חיים מסילתי: "הבנק שומר מצוין על הכסף שלו, למקרה שייאלץ לממש את הנכס. גם רוכשי הדירות שמבקשים לקחת משכנתא צריכים לנהוג כך"

אביחי מנדלבליט / צילום: אבי אוחיון - לע"מ

היועמ"ש נגד הפשרה בתביעה הנגזרת נגד הדירקטורים בדסק"ש

לאחרונה נודע כי נוחי דנקנר והדירקטורים בדסק"ש מוכנים לשלם 100 מיליון שקל לסגירת התביעה הנגזרת שהוגשה נגדם בגין רכישת "מעריב" ■ מנדלבליט: "מתן יכולת לחברה להתערב בניהול התביעה הנגזרת, ובמיוחד בשלב הפשרה, עלולה ליצור 'אפקט מצנן' לבעלי מניות"

איתמר דויטשר / צילום: יחצ

דוחות אלקטרה: הרווח הנקי ירד ל-44 מיליון שקל

צבר העבודות של חברת הפרויקטים בסוף ספטמבר עמד על 10.4 מיליארד שקל, וההון העצמי הסתכם בכ-915 מיליון שקל

טים קוק / צילום: רויטרס

הרמקולים החכמים לא לבד: אפל נכנסה לשרשרת דחיות

ההומפוד הוא רק אחד המוצרים שמתעכבים בצנרת של יצרנית האייפון ■ הערכות: חוששת שהמוצר לא ישפיע מספיק

ישראל פריד / צילום: איל יצהר

גם תחנת גלי ישראל מפסיקה את ההתקשרות עם שפ"א

התחנה שייכת לקבוצת רדיו ישראל, שבבעלותה גם תחנת רדיו ת"א שפרש משפ"א לפני שנתיים ■ מנכ"ל גלי ישראל: את הסיפור של רדיו גלי ישראל אנחנו יודעים לספר הכי טוב

ליאור חורב. צילום: איל יצהר

ליאור חורב יפסיק לשמש כיועץ אסטרטגי למשטרה ולמפכ"ל

לאחרונה טען רה"מ נתניהו כי "מאז שהיועץ הפוליטי ליאור חורג מונה ליועץ חיצוני של המשטרה בעלות מיליונים על חשבון משלם המסים וללא מכרז, ההדלפות הלא חוקיות הפכו לצונמי"

מינהל מקרקעי ישראל  / צילום: איל יצהר

נדחתה תביעת פיצויים שהגישו פולשים לקרקע בטענה להשבחה

מדובר בשטח של כ-1.3 דונם בדרום ת"א הממוקם בין דרך חיל השריון ורחוב גולומב ■ ביהמ"ש המחוזי דחה את התביעה נגד רמ"י וקבע כי התובעים לא הוכיחו שקיבלו הסכמה לשימוש בקרקע

בית הדין הארצי לעבודה / צילום:  אריאל ירוזולימסקי

בניגוד לביקורת של שקד: בתי הדין לעבודה - היעילים ביותר

בראיון ל"גלובס" לאחרונה הצהירה שרת המשפטים כי ההליכים בבתי הדין לעבודה מתמשכים זמן רב מדי לעומת בתי המשפט האחרים ■ אולם נתוני הנהלת בתי המשפט לשנת 2016 מלמדים כי רק במערכת בתי הדין לעבודה נסגרו יותר תיקים מאשר נפתחו