גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ה"דיל" של אורי אריאל בקק"ל: כסף וכיבודים או אפליית ערבים?

שר השיכון מצא את הפטנט איך משלבים השתלטות על מיליארדים, עם המשך שיווק קרקעות ליהודים בלבד ■ היועמ"ש, מצדו, פסל את הרעיון

אורי אריאל / צילום: תמר מצפי
אורי אריאל / צילום: תמר מצפי

שר השיכון, אורי אריאל, שרת המשפטים, ציפי לבני, ושר האוצר, יאיר לפיד, ממשיכים במלחמה על הקרן הקיימת לישראל - כל אחד והאג'נדה שלו.

הירייה האחרונה בנושא הייתה של המשנה ליועמ"ש, אבי ליכט, שחוות דעתו אתמול (ג') פסלה את מה שתואר כ"דיל" של אריאל לשים יד על המיליארדים שבקופת קק"ל, וחייבה להשתמש בהם רק לפי קריטריונים ענייניים ושקופים של הממשלה כולה.

זו גם תמצית הוויכוח בין העיתונאי רביב דרוקר לבין הח"מ: האם קק"ל היא מקור לכיבודים של עסקנים פוליטיים החומדים קופת מזומנים של 4 מיליארד שקל, או שמדובר ברצון לשמר את היכולת של קק"ל להפלות את האוכלוסייה הערבית בהקצאת קרקעות, בנימוק שהמנדט ההיסטורי של קק"ל אוסר "מכירת קרקע לזרים".

דרוקר בטוח שמדובר בכסף וכיבודים, וזהו הסבר שאין לבטלו. דירקטוריון קק"ל מונה 32 נציגי מפלגות פוליטיות והשליחים יוצאים לכל העולם. קק"ל מממנת פרויקטים לטובת יישובים ואזורים מסוימים, למשל כבישים עוקפים ביו"ש, מאגרי מים, ועל הדרך זכור גם מימון ביקורו של ביל קלינטון אצל הנשיא היוצא שמעון פרס.

חילופי קרקע בחשאי

לקק"ל 2.35 מיליון דונם משובחים, בעיקר במרכז הארץ ובעיקר קרקע חקלאית, ו-200 אלף דונם בתוך הערים. מתוך זה, 1.35 מיליון דונם שהופקעו מערבים אחרי הקמת המדינה. קרקעות קק"ל הן 13% מאדמות המדינה, הן מנוהלות ומשווקות על ידי רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) ומכניסות לקק"ל מדי שנה כ-800 מיליון שקל.

קחו, למשל, פרויקט בנייה בכרמיאל שבו שני בניינים שבונה אותו קבלן שזכה במכרז הקרקע. בניין אחד על אדמת רמ"י, השני על אדמת קק"ל. אחמד אגבריה רכש דירה בבניין על אדמת קק"ל, ואילו ישראל ישראלי קנה דירה זהה בבניין שהוקם על אדמת רמ"י.

עשרות שנים התנהל תהליך חשאי לפיו את הדירה של אגבריה רושמים בטאבו בדיעבד כאילו הייתה במקור על אדמת רמ"י, ולאחר מכן רושמים גם בדיעבד את הדירה של ישראלי כאילו במקור הייתה על אדמת קק"ל. שני רוכשי הדירות, הערבי והיהודי, כלל לא מודעים לכך שביצעו ביניהם ומאחורי גבם את ההחלפה. זהו הסדר "חילופי קרקע" שמטרתו אחת: למנוע תוצאה לפיה אגבריה יירשם בטאבו כבעלים של דירה שנבנתה על אדמת קק"ל.

המצב המשפטי-תאגידי בעייתי. קק"ל היא גוף דו-מהותי: זו חברה פרטית בשליטת "מוסדות העם היהודי", שהתקנון שלה מדבר על החכרת אדמותיה להתיישבות היהודית בארץ ישראל. אחרי הקמת המדינה, נוספו לקק"ל גם מטרות ציבוריות-לאומיות בתחום פיתוח קרקעות. כמו כן, נחקקו מספר חוקים המעניקים לקק"ל פטור ממסים, פטור מחוק חובת מכרזים והיא פטורה מביקורת מבקר המדינה.

חוות דעת לקק"ל של שופט ביהמ"ש העליון בעבר, יצחק זמיר, קבעה שמכיוון שקרקעותיה משווקות על ידי רמ"י, קק"ל אינה יכולה להפלות ערבים מלרכוש דירות על אדמותיה. זהו שורש ההסדרים החשאיים ל"חילופי בעלות".

לקראת הרפורמה להקמת רמ"י של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נחתם בין קק"ל לבין המדינה הסכם לפיו קק"ל תעביר את קרקעותיה העירוניות לבעלות המדינה, ובמקומן יוקצו לה 80 אלף דונמים פנויים בנגב והיא תקבל עוד פיצוי כספי. ההסכם אמור היה להיחתם עם סיום החקיקה ב-2009, אך החתימה מתעכבת. קק"ל אמורה הייתה לקבל 6 מקומות מתוך 13 חברי מועצת מקרקעי ישראל, ועד החתימה מכהנים במועצה רק 2 נציגי קק"ל.

חוגי הימין הזדעקו. את המערכה הוביל השר אורי אריאל עם הבית היהודי. אריאל התבטא בכנסת בחריפות נגד ההסכם, שאותו כינה "הלאמת קק"ל", ונגד שיווק אדמותיה ללא יהודים. מנכ"ל משרד השיכון, שלמה בן אליהו, מסר להנהלת קק"ל דוח ובו המלצה להפריד לחלוטין את אדמות קק"ל משיווקי רמ"י, ובכך להימנע ממכירת קרקעותיה לערבים.

בן אליהו המליץ לקק"ל להכין תוכנית מגירה ליישום ההמלצה. הנימוק: "קניינה של הקרן הקיימת בקרקע הוא קניינו של העם היהודי אשר מכספי תרומותיו גאלה קק"ל את הקרקע והניחה את הבסיס הקרקעי להתיישבות והקמת הבית הלאומי. על הקרן הקיימת לישראל לעשות ככל שעולה על ידה על מנת לשמור את קניין העם היהודי באדמתו עדי עד".

אריאל ובן אליהו הוסיפו את הטיעון לפיו אם קק"ל תיפרד מרמ"י היא תוכל להקים מערך נפרד לשיווק קרקעותיה, ובכך יוכנס לשוק המקרקעין אלמנט חדש של תחרותיות. הנימוק נשמע מעניין, אבל המציאות היא שקק"ל לא מסוגלת להקים מערך שיווק משלה, גם לא תוך 10 שנים. להפרדת קרקעות קק"ל משיווקי רמ"י יש משמעות אחת: תקיעה רבתי של שיווקי הקרקע בישראל.

אריאל הראה מי הבוס

אחרי הקמת הממשלה החדשה דרש לפיד מאפי שטנצלר, יו"ר קק"ל, להעביר לאוצר 1.5 מיליארד שקל בתוך 3 שנים, לשחרור חסמי תשתיות לקידום פרויקטים של בנייה. לפיד צירף איום: 'אם לא תסכימו נשלול מכם את הטבות המיסוי, נכפיף אתכם למבקר המדינה ולחוק חובת מכרזים'.

שטנצלר הגיב בהקמת צוות חירום, כשברקע קק"ל מנופפת ב"איום" של היפרדות מרצון מרמ"י, למען שמירת עצמאותה.

אריאל, יו"ר מועצת מקרקעי ישראל, היה בעצמו דירקטור בקק"ל במשך שנים רבות. הוא התחיל מהלך משלו. ראשית, הוא הדיח שטנצלר ואת היו"ר העמית אלי אפללו מראשות ועדות המשנה של המועצה, והראה להם מי הבוס האמיתי. שטנצלר ואפללו נעלבו והפסיקו להופיע במועצה. בהמשך, רקם אריאל "דיל" משלו לפיו קק"ל תיתן לו 2.5 מיליארד שקל לחלוקה לפרויקטים שהוא ימליץ עליהם, והוא ישמור עליה מפני "סכנת הלאמה".

שרת המשפטים, ציפי לבני, בהמשך ליוזמה של הח"כ לשעבר, מיקי איתן, פועלת להכפיף את קק"ל לביקורת מבקר המדינה. המבקר יוסף שפירא תומך במגמה.

לפחות, אומרת לבני, יש להפוך את קק"ל ל"חברה לתועלת הציבור", המחויבת בשקיפות יחסית ובמסירת דוחות למשרד המשפטים. בשאלת ההגדרה של "מדינה יהודית ודמוקרטית" - המגמה של לבני בקק"ל מחזקת את ה"דמוקרטית" ומצמצמת את אפליית הערבים בהקצאות קרקע.

ב-4 במאי נערך דיון בממשלה על הצעת לבני להכפפת קק"ל למבקר המדינה. אריאל הוביל את ההתנגדות וטרפד את ההצעה, בסיוע האגף הימני בממשלה.

כמה ימים לאחר מכן, ב-8 במאי, החליט דירקטוריון קק"ל לתת לאריאל במשך 4 שנים 2.5 מיליארד שקלים לפרויקטים אליהם ינותב הכסף.

לבני הזדעקה. היועמ"ש, כאמור, פסל את ה"דיל".

המלחמה עדיין לא הסתיימה, ואין מנצח בוויכוח בין הח"מ לבין רביב דרוקר - כיבודים וכסף או אפליית ערבים. דבר אחד ברור: השר אורי אריאל מצא פטנט משלו לשלב בין השניים.

מקק"ל נמסר בתגובה כי: "קק"ל היא זרוע הגשמה של העם היהודי ומבצעת פרויקטים התיישבותיים חינוכיים וקרקעיים בהתאם למטרותיה.

קק"ל משתפת פעולה עם ממשלת ישראל בתחומים המשותפים. הממשלה זכאית לקבוע את הכללים שלה לשיתוף הפעולה, בדיוק כשם שקק"ל פועלת בהתאם להחלטות מוסדותיה. את השקעות קק"ל ניתן לראות בכל חלקי המדינה ובשנים האחרונות בדגש על הפריפריה".

עוד כתבות

נאות חובב בניין המועצה / צילום:יחצ

מבקר המדינה מאמת את ממצאי תחקיר "גלובס" על נאות חובב

תחקיר "גלובס" חשף מחדלים וחריגות בפרויקט בניית מבנה המועצה ומרכז המבקרים שלה ■ המכרז בסך כ-24.1 מיליון שקל התנפח עד כה לכ-82 מיליון שקל

דוד מימון מנכ"ל אל על (צילום רויטרס)

אל על איבדה 50% תוך 3 חודשים: "הירידות יצאו מגבול הכלכלה"

נועם פינקו, פסגות: "התפטרות המנכ"ל דוד מימון, שמגדילה את חוסר הוודאות בחברה, בטח שלא עזרה", עם זאת "לטווח הארוך אנו חיוביים כלפיה"

הר הכרמל חיפה / צילום: shutterstock

הוועדה המקומית מורדות הכרמל לא פעלה נגד עבירות בנייה

המבקר קובע כי הוועדה פעלה במשך שנים ללא מדיניות אכיפה ולא קבעה סדרי עדיפויות לטיפול בעבירות הבנייה ■ בין היתר, התעלמה במשך שנים מבנייה לא חוקית שביצע סגן ראש המועצה המקומית רכסים

צפת / צילום: אריאל ירוזולימסקי

המבקר: פולשים לשטחים ציבוריים בצפת - ולא משלמים ארנונה

הוועדה המקומית בעיר מעניקה רישיונות עסק כוזבים לעסקים שפולשים לשטחים ציבוריים ■ "התפקוד הלקוי ואוזלת היד של העירייה, עד כדי העלמת עין מכוונת מהפרות החוק החמורות, מביאים לפגיעה ברכוש הציבורי ובאינטרס הציבור"

ללין / צילום: יונתן בלום

מייסדות ללין מוכרות מחצית מאחזקותיהן; השווי: 350 מ' שקל

פוקס, בשליטת הראל ויזל - המחזיקה 50% מהמניות בחברה - תתן לשותפה הבינלאומית אופציה של רכישת יתרת אחזקותיה בשווי של עד 450 מיליון שקל

יוסי לוי, מייסד ומנכ"ל מור בית השקעות / צילום: שלומי יוסף

מור השקעות פרסם בטעות תוצאות כספיות - והמניה מזנקת

גידול בהיקף הנכסים המנוהלים סייע לבית ההשקעות לרשום זינוק בהכנסות ■ צפוי לרשום ב-2017 כולה רווח של 34-36 מיליון שקל

יוסף שפירא / צילום: דוברות הכנסת

מבקר המדינה: עברייני הבנייה הם הרשויות המקומיות עצמן

הרשויות הרצליה, אשקלון, רהט ובני ברק הציבו מבנים ללימוד ילדים ללא היתר, תוך סיכון חיים ■ חלקן אף ביצעו בנייה לא חוקית בבניין העירייה

אורי יהודאי / צילום: סיון פרג'

פרוטרום: הרווח גדל ב-26%; מעלה את יעד המכירות ל-2020

קצב המכירות של החברה מתקרב ל-1.5 מיליארד דולר ■ הכנסות החברה צמחו ב-19.6%, והגיעו ל-358 מיליון דולר ■  מעלה את יעד המכירות לשנת 2020 ל-2.25 מיליארד דולר

מס חברות / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

דעה: מס חברות פרוגרסיבי - רעיון צודק או טעות יקרה?

הצעות להנהיג מס חברות פרוגרסיבי (המכונה לעתים בטעות "דיפרנציאלי") הועלו בהזדמנויות שונות ■ כל הטיעונים בעד ונגד שינוי שיטת מיסוי רווחי חברות

אבי ניסנקורן / צילום: אבשלום ששוני

מדדי העוני של ישראל משתפרים, והקרדיט מגיע גם להסתדרות

הדרך לצמצום הפערים החברתיים עוד ארוכה, אבל דוח העוני שיפורסם בקרוב על ידי הביטוח הלאומי צפוי להציג שינוי לטובה ■ ועדיין, ישראל מככבת בצמרת המדינות עם הפערים הכי גבוהים

כיתה / צילום: אריאל ירוזולימסקי

השביתה ממשיכה מחר - חלקית: תיכונים יושבתו בארבע ערים

לאחר השביתה שהתקיימה היום בתיכונים בכל הארץ ארגון המורים הודיע כי מחר היא תימשך בחיפה, עכו, אשדוד ואילת ■ בשאר הערים והיישובים הלימודים יתקיימו כסדרם ■ בארגון אמרו שיודיעו מחר על צעדים נוספים כחלק ממאבקם מול האוצר להעלאת שכר המורים

פועלים באתר בנייה / צילום: Bernadett Szabo, Reuters

"רשת חברתית לאתרי בנייה" מישראל גייסה 7 מיליון דולר

חברת הסטארט-אפ הישראלית Buildup, שהוקמה באמצע 2015, מדווחת על גיוס 7 מיליון דולר בסיבוב A בהובלת TLV Partners

בכמה נמכר בית בחיפה / צילום: פסח יעקב

יד שנייה: בכמה נמכר בית בחיפה עם מגרש בשטח 440 מ"ר?

עסקאות יד שנייה שבוצעו לאחרונה ברחבי הארץ

רקפת רוסק עמינח / צילום: רון קדמי

דוח בנק לאומי: הרווח ירד ל-820 מ' ש', הדיבידנד עולה ל-40%

ברבעון המקביל אשתקד הרוויח הבנק 919 מיליון שקל, כולל סעיפים חד פעמיים כמו הכנסה ממכירת ויזה אירופה והכנסה מהסדר ביטוחי בגין הלקוחות האמריקאים ■ ומה התשואה על ההון?

הראל ארנון / צילום: הראל ארנון- פלאש 90

הוארכה ההתקשרות עם עו"ד הראל ארנון - החשוד בתיק הרו

ארנון ייצג את ארי הרו בעסקה למכירת חברה בבעלותו שבגינה הסתבך ■ הרו הודה בעבירות וחתם על הסכם עד מדינה, ואילו ארנון ממתין להחלטת הפרקליטות אם יועמד לדין ■ עובדה זו לא מנעה ממשרד המשפטים לשכור את שירותי ארנון בפטור ממכרז

העובדים בנגב קרמיקה  / צילום: רפי קוץ

ביה"ד לעבודה אישר לנגב קרמיקה לפטר 138 עובדים

בית הדין לעבודה בבאר שבע דחה את בקשת ההסתדרות לקבל צו שימנע סגירת נגב קרמיקה ■ 138 עובדים יפוטרו

יצחק ברוורמן / צילום: תמר מצפי

המבקר: נבחרי ציבור ועובדים בפ"ת קיבלו מתנות בניגוד לחוק

בנוסף מצא מבקר המדינה ליקויים גם בנוגע למכרזים והתקשרויות של העירייה עם ספקים, העסקת קרובי משפחה בניגוד להוראות והעברת כספים לוועד העובדים ללא פיקוח

ציפי חוטובלי / צלם: דור מלכה

"אם תרצו" לסגנית שר החוץ חוטובלי: פטרי את השגריר יששכרוף

השגריר העלה בחשבון הטוויטר שלו קישור לכתבה בנושא תגובת אשתו לורה קם והגנתם על בנם, דין ישכררוף ■ קם כתבה "אני דוחקת בחברי ממשלה ובנציגי ציבור להפסיק להשתמש בשפת תבערה ושנאה נגד כל חייל שסיכן את חייו"

וול סטריט / צילום: רויטרס

מתחת לפני השטח, שוק המניות האמריקאי עובר שינוי רציני

"הבחירה בטראמפ לנשיא החזירה את הנורמליות ושיפרה את מעמד מנהל הכספים המקצועי", טוענים אנליסטים ■ את טענתם הם מבססים על ירידה במתאמים בין המניות - שמאפשרת למנהלים לבחור מניות ספציפיות ולשפר תשואות

פלויד מייוותר / צילום: Mark J. Rebilas, רויטרס

פלויד מייוות'ר מצטרף לחברת הגיימינג פלאיטרקס מהרצליה

מתאגרף העל הופך לבעל מניות בחברה ויהיה הפרזנטור של משחק הפוקר החדש שלה, אף על פי שהורשע בשורת מקרי אלימות נגד נשים ■ "אף אחד ברמות האלה לא מושלם", מגיב המנכ"ל דניאל קשמיר